OORLOGSJAMMER. INT RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. IStl- Dill 10910 009 STADSNIEUWS. De vredesonderhandelingen ie Bresi-Liiowsk. In Duitschland Een en ander. Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, IN OOSTENRIJK-HONCARIE. lit tel Dagboek eeoer Jonge Trouw, Italiaansche Oorlog WISSELAGENT Vereenigde N ij veraars. Grondkrediel van België M BALSiMPILLSM Bloedzuiverende Pillen ALGEMEENE ASSURANTIËN Landen laten zich gemakkelijker verove ren als volkeren. Daarom is de kunst van vrede te sluiten fijner als die van oorlog voeren. Zij moet afrekenen zoowel met de teedere kiemen der toekomst als met de positieve machtverhoudingen van het heden, en van de machtige stoornis in het eigenbe- wustxijn der nationaliteiten, door de jongste gebeurtenissen teweeggebracht moei iedereen rekening houden. Het zelfbestemmingsrecht der naties is' eene realiteif die 2ich niet zonder gevaar geweld laat aandoen of over het hoofd laat zien. Vredesdebat in de begrootingskommissie. Weenen, 18 Januari. In de begrootings kommissie antwoordde de minister van bin- nenlandsche zaken graaf Toggenburg op eene vraag betrekkelijk de onderhandelingen te Brest-Litowsk. Graaf Czernin heeft werkelijk niets an ders in het oog dan tot eenen vrede te komen die voor Oostenrijk aanneembaar zij. Wellicht niemand, ook van de partij der sociaal-demokraten wil rechtzinniger en waarachtiger den vrede, als graaf Czernin er naar streeft om hem te bereiken. HU zal de vredesonderhandelingen niet Inteftnislukken, voor zoover natuurlijk, als niet gansch onmogelijke eischen voorgebracht worden. Doch die gansch onmogelijke zaken zullen zich niet voordoen; wij mogen niet vergeten dat beide partijen den vrede willen. Vertragingen zullen van onzen kant ook niet veroorzaakt worden, daar graaf Czernin weet dat de zoo spoedig mogelijke vredessluiting, in het belang ligt zoowel van Oostenrijk- Hongarie als van Rusland. De minister drukte ten slotte den wensch uit dat het volk door sich zelf en door de houding zijner pers den gang der onderhan delingen slechts in den zin zou beinvloeden dat daarin het vertrouwen, dat de onderhan delaar van noode heeft, om stand te houden tegenover zijne tegenpartij, ook tot uitdruk king kome. Akkoord met Oekranië. Brest-Litowsk, 20 Januari. De onder handelingen die tot thans toe plaats hadden tusschen de delegaties der centraal-mogend- heden eenerzijds en de Oekranijche volks republiek anderzijds, hebben tot den uitslag geleid dat niet tot overeenstemming kwam over de grondslagen van een te sluiten vredesverdrag. Met de vaststelling der wezenlijke grond slagen van^het vredesverdrag zijn de onder handelingen aan een punt gekomen, waarop de delegaties de plicht hebben metjjde verantwoordelijke posten in het binnenland in voeling te treden. Alle delegaties zijn erover t'akkoord dat de onderbreking der onderhandelingen, dien tengevolge zoo kort mogelijk wezen moet. Zij hebben derhalve beloofd zoo spoedig moge lijk naar Brest-Litowsk terug te keeren, en zijn besloten, daarna seffens in naam der macht waarmede zij bekleed zijn, het vredes verdrag te sluiten en te onderteekenen. Daarmede is thans voor de eerste maal in dezen wereldverwoestenden oorlog gelukt, grondslagen te vinden ter herstelling van den vredestoestand. Nakende gewichtige verklaringen. Berlijn, 23 Januari Woensdag had de voergenomen bespreking plaats van den Staats- sekretaris van buitenlandsche zaken von Kuhlmann, met de leiders der Rijksfrakties. Donderdag, 11. sprak de Rijkskanselier in de hoofdkommissie. Voor denzelfden dag, werd, naar de VossischeZeitung verneemt, de buitenland sche kommissie der Oostenrijksche delegaties samengeroepen, waarbij graaf Czernin ge wichtige verklaringen afleggen zal. Hinderburg en Ludenóorff in Berlijn. De opperste legerbevelhebbers veldmaar schalk v. Hinderburg en generaal Ludendorff zijn Woensdag morgend in Berlijn aange komen ten'eindeaan den keizer het verslag voor te dragen over den militairen toestand. naverteld door X, naar een beroemd verhaal. (21* Vervolg). En Benedeck, onze bekwame krijgskun dige, wordt opperveldheer met onbeperkte volmacht... Ik zeg het u in vertrouwen, kind, Silezië is aan ons zoohaast wij maar willen.. Och God och God steende ik, gaat die geesel dan wederom over ons komen Wie, wie kan toch zoo gewetenloos zijn... uit eerzucht... uit landsmjd... Wees zoo ongerust nietWij zijn zoo eerzuchtig niet, wij benijden geen land. We Willen de Regeering wil den vrede, dat is nu toch al dikwijls genoeg verzekerd geworden. En de ongehoorde kracht van ons staande leger, zooals het blijkt uit de mededeelingen gisteren in den krijgsraad den Keizer voorgelegd, zal de andere mogend heden we} eerbied weten in te boezemen... Ik houd den vrede voor verzekerd. Moesten echter de andere voortgaan zich onbe schaamd en aanmatigend te toonep en daar door eenen oorlog onvermijdelijk maken. In Frankrijk. De zaak Caillaux. Volgens het Berner Tageblatt is de hoofdoorzaak der aanvallen tegen Caillaux de vrees voor financieele onthullingen die Caillaux zou kunnen doen. Het fransche financieele gebouw rust op zeer zwakke voeten en tengevolge der ver duiking van den echten fiaancieelen toestand heeft eene heillooze verwarring plaats gehad. De politieke agenten in het binnen- en "Wet buitenland hebben zich ten deele schuldig gemaakt aan verschrikkelijk ambtsbedrog. In dat geheele stelsel is nu als een bliksemschikt het uitzicht van het Russische staatsbankroet gevlogen. Caillaux is hij machte de hoofdschuldigen te noemen. Met groote haast zoekt de beurzemvereld nu twijfelachtige papieren van allen aard in onzijdige landen af te zetten, om zich enkel ras groote kredieten aan te schaffen. De bepaalde voorwaarden van Wilson aan de centraal mogendheden. Zwitsersche bladen melden uit Washing ton President Wilson is voornemens binnen kort eene konferencie samen te roepen waar bij gemeenzame, vastbepaalde voorwaarden zouden opgesteld worden die vervolgens door eenen neutralen staat, waarschijnlijk door Spanje aan de centraal-mogendheden zouden worden overgemaakt. Russisch-Roemeensche gevechten in Moldavië. Berlijn, 21 Januari. Aan het acht-uren Abendblatd wordt van de Russische grens gemeld In Moldavië hadden de eerste bot singen plaats tusschen Russische en Roe- meensche troepenDe toestand der Russen schijnt ongunstig, daar zij zich in het gevaar bevinden volkomen omsingeld te worden, en afgesneden van hunne verbindingen. Niet ver van Jassy zou volgens de berich ten in St-Petersburg voorliggende, een ge vecht aan gang zijn tusschen Russen en Roemenen. Krylenko heeft het rechtstreeksch opperbevel over de troepen der Maximalisten, in Moldavië strijdende, op zich genomen. De Bolschewikische troepen aan het Roe- meensche front verlaten met hoopen hunne stellingen en trachten zich eenen weg te banen naar Rusland. Daarbij kwam het tot bloedige botsingen met Roemeensche veilig heidstroepen die de Russische benden poog den den weg te versperren en hun te ontwapenen. Protest tegen Engeland en Japan- Volgens een Havasbericht uit St-Petersburg heeft de Raad der volkskommlssarissen bij de gezanten van Groot-Brittanje en Japan ophelderingen gevraagd over de bezetting van Wladiwostock. In Finland. Parijs, 22 Januari. De Matin meldt De toestand in Finland is onrustwekkend. De sociaal-demokratische partij vordert in eenen oproep het proletariaat op tot den stiijd tegen senaat en kamer. De onmiddellijke oorzaak van den strijd is de aanneming van een wetsontwerp over de vorming van een frisch leger, dal de Roode garde zou vervangen en zoo de sociaal- demokratie van haren voornaamsten steun zou beroven. De gezamentlijke pers wijst op de onrust die heerscht onder de werkende klassen. De Engelsche minister-voorzitter Lloyd George, ontving in den loop der verleden week, de afgevaardigden der arbeiderssyn- dikaten en sprak te dier gelegenheid eene redevoering uit. Vervolgens noodigde hij de afgevaardigden uit, zoo zij het goed vonden, hem eenige vragen te stellen. Daarop verzocht een der aanwezigen Lloyd George om eene korte verklaring over de kwestie hoe de minister-voorzitter de weder herstelling van Elzas-Lotharingen verstond. Lloyd George antwoordde lk heb korte lings, naar ik verneem, met klaarheid de inzichten der regeering in die kwestie uiteen- dan is ons dën zege gewaarborgd. Het ware te vvenschen dat het er op los ging... Ja, dat wenscht gij ook, vader, en met u waarschijnlijk de geheele krijgsraadZoo is 't mij liever, wanneer het openhartig gezegd wordt... Maar ik walg van die va&ehheid, het volk wijs te maken dat al die wapening en die versterking des legers om des lieven vredes wille geschiedde, indien gij reeds beeft van ongeduld om het wapen te zwaaien, neemt dan tot den schijn met aan alsof gij uit zuivere voorzichtigheid de hand op den knoop legdet. Zoo sprak ik eene wijl met bevende stem en stijgende opgewondenheid voort... en brak eindelijk in tranen los. Nu volgde er een tijd van afwisselende hoop en vrees. Eens was hetDe vrede is verzekerd. Kort daarop De oorlog is onver mijdelijk. De meeste lieden waren van dit laatste gedacht. Op i Juni verklaarde Pruisen in den Bondsdag dat het aanstonds zou ontwapenen, zoo Oostenrijk en Saksen het voorbeeld gaven. Daarop volgde van Weenen juist de beschuldiging, dat Pruisen reeds lang met Italië eenen inval besproken had. En zoo was het eindelijk wederom daar, dit grootste van al de denkbare ongelukken, gezet. Naar mijne meening moet het Engel sche volk aan de zijde staan van het Fransche volk, dat over die kwestie beslissen moet. Gij moet U herinneren dat het voor het Fransche volk niet alleen eene territoriale, maar eene levensgrondkwestie geldt. Elzas- Lotharingen was als eene opene wonde in Frankrijks zijde gedurende vast 50 jaren. Nimmer kon het gedurenee gansch die tijd ruimte in vrede leven, en het weet dat het voor hem onmogelijk is den vrede te hebben, totdat die kwestie eens voor al tot oplossing is gekomen. Indien men den vrede voor Frankrijk niet verkrijgen kan, dan kan men den vrede in Europa niet hebben. De meening der Engel sche regeering is, dat het Fransche volk dat bij die kwestie een belang heeft van ellereer- sten rang, moet beslissen wat het als recht vaardig aanziet. Voor Lloyd George staat het volslagen buiten twijfel dat de groote meerderheid der wezenlijke EIzas-Lotharingers voor den terug keer is, onder de Fransche bannier. Veroorloof mij, vervolgde Lloyd George, een voorval te herdenken dat ik persoonlijk heb beleefd ik herinner mij, wanneer ik eens in Elzas- Lotharingen vertoefde en de Vogeezen be zocht, dat wij eens laat in den avond in eene herberg aan de Fransche helling afstapten. In de buurt, een of twee mijlen afgelegen, was de Duitsche grens, en de oude lieden die de herberg open hielden vertelden ons dat eiken Zondag«de werklieden en de boeren van den Duitschen kant de grens over kwamen naar de Fransché zijde, met het eenig doei ei* ver langen, hunnen Zondag op Franschen bodem over te brengen Een andere afgevaardigde vroeg Gelooft de minister-voorzitter niet dat het goed ware, onderhandelingen met de Duitschers aan te knoopen Lloyd George antwoordde Van het oogen- blik dat de Duitschers de minste genegenheid toonen om te onderhandelen over eenen vrede op billijke grondslagen de voorwaarden van eenen dergelijken vrede werden uiteen gezet, en het zijn de voorwaarden die de arbeidspartij zelf in wezenlijkheid heeft aan genomen dan zal er van onzentwege niet het minste verzet tegen de voorbereiding der vredesonderhandelingen, voorhanden wezen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 23 Januari. Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren. Op bijkans gansch het front werd het artillerieduel 's namiddags versterkt. Ook ten Zuiden van de Scarpe is de strijd- werkdadigheid opnieuw verlevendigd. Nabij Sint-Quentin, tijdens menigvuldige verkenningen welke met goed gevolg werden uitgevoerd, werden krijgsgevangenen ge nomen. Legerfront van den Duitschen kroonprins. Ten Nooorden van Soudin of ten Noord- Oosten van Avocourt, hebben er Fransche aanvallen plaats gehad na eene sterke artille rievoorbereiding. De vijand werd achteruitgeslagen na ge weldige gevechten. Onze voetvolk-detache menten zijn, ten Oosten van Malancourt ir de vijandeiijke loopgrachten gedrongen en zijn teruggekeerd een zeker getal krijgsge vangenen medebrengende. Tusschen Beaumont en Omes werd de artillerie werkdadigheid 's avonds veel ver sterkt. Uit Engelsche bron LONDEN, 22 Januari. Rustige nacht op gansch het front. Slechts patroeljeontmoe- tingen worden gemeld, waarvan eenige met gevangenen terugkeerden. Niets te melden buiten de bedrijvigheid der Duitsche artillerie tijdens den dag ten Westen van Lens. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 23 Januari. Niets nieuws. Oosten rijksch-Hongaarsch Uit Duitsche bron. BERLIJN, 23 Januari. Aan weêrskanten der Brenta, artillerietweegevecht. en werd het door de bevolking met de gewone jubelkreten begroet. De scharen rukten op hoe zouden zij terugkeeren en zege- en zegenwenschen en schreiende straatjongens dienden hen tot geleide. Ik had uit Pruisen brieven van tante Cornelie ontvangen, uit welke genoegzaam bleek dat in haar land de oorlog niet minder dan gewenscht werd. Terwijl bij ons eene algemeene begeestering voor het gedacht, oorlog te voeren met Pruisen, heerschte en er fierheid op ons miljoen uitgelezen sol daten gewezen werd, ginds echter inner lijke verslagenheid. Bismark werd in zijn eigen land niet minder beltedigd en belasterd als bij onshet gerucht liep, dat de landweer zou weigeren naar den broeder-oorlog op te trekken, en men vertelde dat Koningin Augusta zich voor de voeten van haren gemaal had nedergeworpen om voor den vrede te smeeken. O, hoe gaarne had ik aan hare zijde nedergeknield en met mij al mijne zusters alle tot gelijke daad willen uitnoodigen. Dkt, dat alleen zou het streven van alle vrouwen moeten zijn Vrede Vrede De wapens neder Frederik was reeds vooreenigen tijd naar Bohemen gezonden geworden, nog vóór dat de oorlog verklaard was, en juist toen de Uit Italiaansche bron ROME. 22 Januari. Tijdens den dag van gister was de artilleriebedrijvigheid levendig tusschen Brenta en Piave, waarbij trommelvuur en koncentratievuur onzer batte rijen tegen de vijandelijke linies en de vijandelijke batterijen tegen onze stellingen ten Zuiden van de Col Caprile plaats hadden. Ten Westen van het gasthof II Lepre werden tijdens kleine overrompelingsaktie eenige gevangenen gemaakt. Aanvallen van vijande lijke patroeljen werden ten Noord Oosten van de Monte Asoione en beneden de Priula- brug verijdeld. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 23 Januari. Heden valt er geene de minste wijziging in den toestand aan te stippen. De Engelsche werklieden voor al gemeenevredesonderhandelingen. De «Manchester Guardian» brengt zonder datum het volgende telegram voor der Independent Labourpartij aan Trotszki Nadat Lloyd George en Wilson, alsook de vertegenwoordigers der centraalmogendheden hunne formuu! Geene annexaties, Geene schadeloostellingen aangenomen hebben en wij vernemen dat de aanwending van dat princiep in 't bijzonder enkel kan geschieden bij eene volledige konferencie, dringen wij bij onze regeering aan opdat zij onverwijld aan onder handelingen over eenen algemeenen vrede zou deelnemen. Wij zijn van harte met u in uw grootsch optreden voor het internationalismus. Consulent voor.kleine huiidieren. Naar wij vernemen is M. Lamon Van Hecke, Godshuizenlaan, 35, Gent tot Con sulent voor kleine huisdieren benoemd. Hij is kosteloos te raadplegen in het Land bouwershuis aldaar. Het hoeft niet gezegd dat M. Lamon een meester is in 'tvak.endat er al menigvuldige goede boeken over Konijnen- Geiten- en Kiekenkweek leverde. Uitbreiding van den hulpdienst plicht in Engeland. Naar Reuter meldt werd in 't Engelsch Lagerhuis het voorstel voorgebracht, ook de jonge litden van 15 tot 17 1/2 jaren voor den nationalen hulpdienst in te lijven, om in de oorlogsnijverheid de plaats in te nemen der weerbare mannen. Hun aantal wordt geschat op 750.000. Ook vrijgestelde sol daten en matrozen worden weder voor de oorlogsnijverheid aangeworven. Het voorstel zou dnverwijld van kracht worden. Priesterlijke benoemingen BISDOM -GENT. Zijne I-Ioogw. de Bisschop heeft be noemd Pastoor te Ursel, den E. H. Rumes, id. te Deurle te Deurle, den E. H. Verbeeck, onderpastoor van St-Martinus te Gent. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 3) Vrouwelijk 5) Huwelijken. P. Danckaert, zb. met C. Van der Taelen, zb. D. Ganzeman, politieagent met E. De Schryver, tw. A Geeroms, steenk. met C. DeVroecker, br. E. Van Lierde, bediende met A. Jacobs, zb. Overlijdens. C. Roelandt, m. De Vylder. landb. 57 j. Oud. d. m. steenweg. B. Librecht, wed. Wauters, zb. 84 j. Binnenstr. M. Van Nuffel, vr. Podevyn, zb. 53 j. Groenstraat. - D. Van Langenhove, wed.Van denBroeck zb. 81 j. Binnenstr. R. Cooman, zb. 18 j. Ledebaan G. Medaerts, m. Van Dries- sche, zb. 82 j. Oud. d. m. stw. F. De %)ck, hovenier, 77 j. Oud. d. m. stw. J. Barrez, m. De Gors, politieagent, 41 j. Bin nenstr. V. D'Haese, wed. Van Wesemae' zb. 75 j. Koolstraat. E. 'TKint, wed. Beckers, zb. 77 j Nieuwbeekstr. P. De Saedeieer, m. Neerinckx, houtzager, 80 jaar Ledebaan. 3 kinderen onder de 7 jaren. zaken zoo stonden, datTk, onzalige, in volle vertrouwen mocht hopen dat die kleine strijd der hertogdommen bijgelegd zou worden. Ditmaal was mij dus het hartverscheurende afscheid gespaard gebleven dat het recht streeks ten strijde trekken onzer liefsten voorafgaat. Toen mijn vader mij zegepralend berichtte Nu gaat het er op los was ik reeds sedert veertien dagen alleen. En sedert eenigen tijd was ik reeds op dit bericht voor bereid geworden zooals een misdadiger in zijne cel op het voorlezen zijner doodstraf voorbereid is. Ik boog het hoofd en sprak niet. Wees moedig, kind. De oorlog zal niet lang duren. Binnen een paar dagen zijn wij in Berlijn. En evenals hij uit Schleswig- Holstein teruggekomen is, eveneens zal uw man ook van dezen veldtocht terugkeeren, maar met nieuwe lauweren omkranst. Onaangenaam zal het hem voorzeker zijn, daar hij zelf van Pruisischen oorsprong is, tegen Pruisen te strijden maar sedert hij in den Oostenrijkschen dienst staat, is hij met lijf en ziel een der onzen geworden... die Pruisen zij willen ons uit den Bond werpen, die aanmatigende windbuilen, maar dat zullen zij wel berouwen... Laat Silezië maar eenmaal aan ons zijn... Ik strekte de handen uit LAND VETTEN. - Ach Eeman Aalst. Te bekomen ten fabrieke, Witvet, Kali Super Kaïniet. Men brenge zakken mede. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, euni- ge dienstdoende apotheek, Zondag 2C Januari, M. Van Caelenbergb, Leopold, straat. Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadaloten, enx. Uitgave van obli gatie 4 °/o, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder koiteR. Argentijnache cedilles enz. Verzekering1 tegen brandgevaar. Hoofdagent M. ACHILLE EEMAN, Albert Liénartstraat, 10, Aalst. (Naamlooze Maatschappij). Uitgave en vernieuwing van obli- gatiën aan 4 °/0 ,s jaars. Uitbetaling der koepons zonder kosten. Leeningen mits hypotheek aflos baar met drijraaandelijksche afkortingen of op vasten termijn. Afdeeling Hulpbank leeningen aan 4 °/0 intrest 's jaars, voor onderhoud dor huisgezinnen beproefd door de tijds omstandigheden. Inlichtingen te bekomen in het bureel der Maatschappij, te Aalst, Leopold- straat, 9. xijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,26 de doos. Doae Pillen, aangezien hunne aangen&mcn smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de van Fr. CALLEBAUT. Apotheker, Overdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. r In dezelfde Apotheek zjjn te ve.-*(\ggen5: Remodie voor Eksteroogeu 0,50, fandpijli stillende druppels stillen onmiddelgk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegëp hot slecht boter geven der koeien fr. 1,23. Pakken voor het bevruchton van koeien en morrieën Remedie tegen het snöt der kiekens. Zekero romedie voor defi cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doo», 2 fr. de doos. MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzeren weg en tramways. Hoofdaqbnt Aug. DE WINTER, NieuiostraatAalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelijksche betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Vader, ik smeek er u om laat mij nu alleen. Hij geloofde voorzeker dat ik de nood zakelijkheid gevoelde eens uit te weenen, en daar hij een vijand van alle ontroerings- tooneelen was, zoo willigde hij ook gaarne mijnen wensch in en ging heen. Dan ging ik tot bij mijne schrijftafel, sloeg het roode schrijfboek open, en boekte Het doodsoordeel is uitgesproken. Hon derdduizenden menschen zullen geslacht worden. Of Frederik er ook zal bij zijn?... En ik dus ook... Wat ben ik dan, om ook niet ten gronde te'gaan even als die andere honderdduizenden Ik wilde... dat ik reeds dood ware Van Frederik ontving ik denzelfden dag eenige in der haast geschreven regels Vrouw-lief, wees moedig Het hart omhoog Wij waren gelukkig en dat kan ons niemand ontnemen, zelfs indien heden voor ons als voor zoovele anderen het oor deel Het is gedaan moest uitgesproken worden. Vandaag gaan wij den vijand tegemoet. Wellicht herken ik daar tusschen hen eenige oude gezellen uit Düppel en Alsen, wellicht mijn jonge neef Godfried... We trekken op haar Liebenau met de voor wacht van graaf Clam-Gallos. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1918 | | pagina 2