Van Beroemde Bekeerlingen Tü ES PETRUS Week- Kalender. SINT FRANCISCUS miTssÏSÏ door Pater Valerius malty 0. F. m. KATHOLIEK NIEUWS- EX AANKO.\DIGIXGSBLAI) ONLUSTEN IK NEDERLAND. IN OOSTENRIJK-HONGARIE, Aalst, den 20 April I91S. APRIL. Evangelie van den Zondag Jesus zegt dat hij tot zijn vader gaat. JOAN. XVI. 21 Zondag. 3. na Paschen. Jubilate. H. An- selmus, biss. 22 Maandag, HH. Soter en Canus, b. en m. 23 Dinsdag, H. Joris, mart 24 Woensdag, Octaafdag der Sol. van den H. Jozef. 25 Donderdag, H. Marcus, evang. 26 Vrijdag. HH. Cletus en Marcellinus, p. en mart. 27 Zaterdag, H. Antliiinus, b. en mart. Lenteliedje Jochei Jochei De zon, De zon zit in de ruiten Jochei f Jochei Ik wil De zon een liedje fluiten. De hemel is zoo blauw Als klokjeswinde in 't koren, En witte wolkjes teer Hangen er in verloren. De boomen rijzen blij En heffen hoog hun takken, Waarover straks April Wit-bloesemig zal zakken De verte ligt heel wijd En breed voor 't leven open. De landen zijn alom Van lenteglans bedropen. Jochei Jochei De zon, De zon zit in de ruiten Jochei Jochei 1 Ik wil De zon een liedje fluiten Jong Herwig. Henri Lacordaire. 33e Vervolg Terug naar Romen. Nieuwe Beproevin gen. Wintersermoenen te Bordeaux. Na dien nieuwen zegepraal vertrekt La cordaire andermaal naar Romen, en vijf zij ner landgenootcn gaan mede om insgelijks de pij van Sint Dominikus aan te trekken. De jeugdige orde, zienlijk gezegend, gedijt tot vollen bloei en reine vreugde vervult de ziel van haren stichter. En zie, almeteens komen er nieuwe beproevingen. Lacordaire had met zijn broeders, tien in getal, zijnen intrek genomen in het oude klooster van Sint Clemens te Romen. Daar zouden de tien hun noviciaat doen en dan in het klooster van la Querela hunne kleeding ontvangen. Op een meiavond in 1841, toen hij met zijn beminden van een wandeling teruggekeerd was in Sint Clemens, ontvangt de predikant een schrijven van het Vatikaan dat aldus luidt de orde wordt ontbonden, de eene helft zal naar la Quercia gestuurd worden, de andere naar Bosco in Piémont. Lacordaire moet alleen te Romen achterblij ven. Een donderslag Doch daar zijn reeds zoovele onweersvlagen over zijn leven losge broken, en de gevierde man heeft geleerd in alles den vinger Gods te zien. Zonder tal men, zonder aarzelen legt hij zijn hoofd neder bij het besluit van den Heiligen Stoel. Dura lex, sed lex De hand slaat hard. maar 't is de hand van den Meester... Eenige weken te voren stond hij in den kansel te Parijs boven de bewondering van duizenden, groot als een koning. Thans blijft hij verlaten ach ter in een oud roomsch klooster, wreed ge troffen in zijn liefde, gescheiden van zijn kinderen, ontslagen van zijn stichtersambt. j En toch blijft hij hier even groot als ginder, Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. Al niCHTFR (Uit de onuitgegeven kopij van Excelsior). MevrouwenMijne Heercn, Weet ge welk een klas van menschen in de vroegere klassieke blijspelen het meest op het tooneel werd gebracht om gehekeld en belachen te worden 't Is wellicht moeilijk om zoo maar ineens te raden, en daarom geef ik het antwoord zelf het waren de ge- neesheeren en de dichters. De dichters vooral moesten altijd dienst doen om het spotziek publiek te laten schateren van dolle pret. Men beeldde hen uit als menschen die met het rond gezond verstand maar weinig familie betrekkingen onderhielden als menschen met een hoofd vol schitterende droomen en grootsche plannen als lieden die leefden buiten de sfeer der wijze werkelijkheid en niet te huis hoorden in een gezelschap waar over ernstige, degelijke en nuttige zaken moet gehandeld worden. Hoe kwamen die arme dichters aan zoo'n kwade befaamdheid Een uitleg, dunkt me, kunnen we hierin ontdekken Zooals de lachlustige blijspelen opzettelijk de gestu deerde geneesheeren verwarden met schreeu werige kwakzalvers, zoo vonden zij er beha- Zondag 21 April 1918. 5 centiemen het nummer 72' Jaar Nr 4802 De Denderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-ÜITGEVER VAX DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i.5o t? twee maal «,50 Ir.' Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 de regel. Dikwijls tc herhalen volgens akkoord. misschien nog grooter. want 't is in de da gen der beproeving dat de echte waarde van den mensch in het licht treedt en met de juiste maat kan gemeten worden. T<jen dien nieuwen kelk van bitterheid tot hem kwam, heeft Lacordaire eenvoudig het woord van den Godmensch herhaald Fiat Uw wil geschiede Wat had intusschen aanleiding gegeven tot deze pijnlijke beproeving Wij zegden het vroegervele kortzichtige en bevooroordeelde menschen meenden nog steeds de gevreesde schim van Lamennais achter de figuur van den Dominikaan te ont waren. Uit Parijs kwamen geheime brieven toe die hem beschuldigden dat hij langs lis tige omwegen het werk van den misloopen priester begeerde voort te zetten, en dat de herstichting van de orde der Predikheeren niets anders was dan een bewimpelde poging om al de oproerige ideeën van vroeger terug in de massa te werpen en het grondplan uit te werken Scheiding in Frankrijk tusschen Kerk en Staat. Lacordaire gaf aan al deze beschuldigin gen een verpletterend antwoord, toen hij zoo manhaftig en zielegrootsch gehoorzaamde aan het haltbevel van het Vatikaan. Hiermede liet hij eens te meer blijken welk een onmeetbare afstand er lag tusschen hem en Lamennais. Want wijl deze laatste gansch ten onder gegaan was in een storm van hoogmoed, steeg de eerste van langs hoe meer in een schooner en reiner licht,omdat hij zijn 6talen wil kon buigen en zijn driftige ziel tot stilte en onderdanigheid dwingen wanneer de Kerk had gesproken. Die zulks kan is waarachtig groot. Aan het einde van 1841 krijgt hij de toela ting naar Frankrijk terug te keeren om er zijne predikatie's te hervatten. Alzoo predikt hij te Bordeaux gedurende heel den winter, 'van af December 1841 tot in Maart 1842. De toeloop was ontzaglijk. In de kathedraal had men twee kolossale tribunen opgetim merd ten einde nog meer volk te kunnen toelaten. In een voorbehouden omheining namen de magistraten, advokaten, officieren en andere voorname mannen plaats. Hier weerom deed Lacordaire wonderen met zijn weergaloos redenaarstalent de geestdrift en de begeestering welke rondom hem in de lucht laaiden, bliezen zijn oratorische kracht nog aan en meermaals moest hij de bezieling van zijn reuzig publiek intoomen dat op het punt stond in donderend gejuich los te bre ken. In de salons, in de koffiehuizen en op de openbare pleinen werd er over die Zondag- sermoenen gekout en gepraat als over schok kende gebeurtenissen. Talrijke bekeeringen grepen plaats. Aldus, uit de stilte en de afzondering van zijn roomsch klooster waarin de wil van den Paus hem een tijd tot werkeloosheid had gedwongen, werd Lacordaire van her ge plaatst als op een voetstuk, in al de verblin dende glorie zijner redenaarstriomfen. Doch de wereld met al zijn rumoerig bewonderen had geen pak meer op deze groote ziel, die de vernederingen en de onderdanigheid lief had. Als wij weldra nog wat dieper kijken gaan in het intiem leven dier ziel, zullen wij gen in de echte dichters bij Gods genade op gelijken voet te stellen met de caricatuur ervan, namelijk met de zoo vele rijmelaars of poetasters, arme wezens opgeblazen van voos zelfbehagen en onmachtige verwaandheid. Daar hun talent tc kort schiet om uit te steken boven het gemeen goed. trachten zij de oogen van 't publiek op zich te trekken door zooge zegde artistenmanieren, door loszwierende haren en loszwierende zeden, door aanstel lerij en aardigdoen in hun dichten en hun daden. Zoo heeft zich bij vele ernstige menschen, zeer te goeder trouw de overtuiging vastge- ankerd dat een dichter eigelijk een niets- waard is, een onbeholpen wezen, tot niets bekwaam als tot ledig droomen en tot buiten sporig driftenleven. Welnu, die overtuiging is ongegrond. Een kunstenaar behoeft niet noodzakelijk"een kunstenmaker te zijn, een willoos en wispelturig schepsel. Lamartine verspilde in dwaasheden een koninklijk for tuin 't is waar maar Victor Hugo had bij zijn dood vier millioen gegaard en gespaard. De Musset ging ten onder in zinneloozen vrouwendienst en Paul Verlaine daarbij nog in lage dronkenschap 't akkoord. Maar Francois Coppée en Sully Prudhomme waren zeer geregelde burgerlieden. En dan steken nog de echte grooten in de letterkunde van alle landen, bijvoorbeeld de klassieke mees ters in Frankrijk, Corneille en Racine, en. om geen andere meer te noemen, die konin gen in de Nederlanden, Vondel en Gezelle, zien hoe zij in aanhoudende en strenge boet plegingen een heilzame tegenkracht vond om kalm en sterk te staan in al die zegepralen. Een advokaat van Bordeaux schreef hem na die sermoenen j Gij hebt te Bordeaux evenveel vrienden als bewonderaars nagelaten. Gij zijt er in gelukt en dit is zoo moeilijk in deze tijden aller goedkeuring te winnen, al de politieke kleurschakeeringen te ver smelten, en al de geesten te vereenigen in een onderwerp dat het belangrijkste is van allen. ('t Vervolgt). Roemenië. De kwestie van BessarabiB Kief. 14 April. Oekraj. Tel. Ag.) Uit Kisjincff wordt gemeld, dat op de slot zitting van Spatoel Seri, tijdens welke in het bijzijn van Marghilomau besloten werd Bessa- rabië met Roemenië te vereenigen, 86 stemmen voor en 3 stemmen tegen het voor stel waren met 33 onthoudingen. Afwezig waren 13 leden der vergadering Oekrajiensche en Bulgaarsche protesten Kief, 14 April. (Oekraj. Tel. Ag Het bericht over de aansluiting van Bessa- rabié aan Roemenië verwekte in alle kringen der Oekrajiensche bevolking groote opschud ding. Onmiddellijk had er een buitengewone zitting van de Midden Rada plaats, waarop de Bessarabische kwestie speciaal besproken werd. Alle leiders der partijen protesteerden tegen het internationaal spekuleeren der Roemeensche regeering. Zij wezen er op dat deze aansluiting niet in verband staat met de wenschen der Oekrajieners, der Duitschers en Bulgaren in Besserabië, en ook niet met den wensch der Moldavische bevolking. Het Oekrajiensch Telegraaf-Agentschap en de Oekrajiensche pers prostesteert éénstemmig tegen de imperialistische strekkingen der Roemeensche regeering en wijst er op dat het Oekrajiensche volk zich met de oplossing der Bessarabische kwestie in Roemecnschen zin niet eens kan verklaren. Aan de Oekra jiensche regeering wordt de eisch gesteld ter waarneming der Oekrajiensche belangen betreffende Bessarabië krachtdadig op te treden. Kief, 14 April. .(Oekraj. Tel. Ag.) Uit Odessa wordt gemeld Gister waren de vertegenwoordigers der 200,000 zielen tellende Bulgaarsche bevolking, van Bessa rabië naar Sofia afgevaardigd met een protest tegen de eventueele aansluiting van Bessa rabië met Roemenië. De Bulgaren in Bessa rabië vreezen dat zij het lot hunner broeders in de Dobroedsja zouden ondergaan en willen niet onder Roemeensch juk staan. Essen, 14 April De Rheinisch-West- faiische Zeitung meldt uit den Haag Nadat den Haag zich gister op een soort belegering had voorbereid 1500 winkels hadden hunne uitstalramen met planken beschut was de avond ielswat rustiger. De aankon digingen van den burgemeester hadden voor gevolg dat de inwoners in huis bleven alleen het gepeupel vereenigde zich nogmaals dan steken zij nog hun hooge gestalte boven allen uit, omstraald van kunstroem, ja, maar tevens van zedelijke schoonheid. Neen het is geen oneer, niet een soort van roemvolle schandvlek dichter te zijn. Het dichterschap blijft een eere-merk dat uitverkoren naturen teekent. Dezen avond, Mevrouwen en Mijne Heercn, kom ik dien eeretitel opvorderen voor een man dien we niet dikwijls bij de dichters aangehaald vin den, en die toch een groot dichter was al heeft hij nooit honderd verzen aaneengelijmd. Ik mag U verzekeren dal ik mijn onderwerp behandelen zal met al de liefde en toewijding van mijn ziel, want er zal spraak zijn van den hooggevierden Heilige, dien ik het geluk heb mijn vader te mogen heeten, den Sera- fijnschen Zanger uit Assisi, St. Franciscus. Daar ik van plan was u Franciscus voor te stellen als een hoogst gezegende dichterna tuur, ben ik genoodzaakt vooreerst uiteen te zetten waarin, volgens mij, het wezen, de essentie ligt van het dichter-zijn. Eerst roep ik dus uw welwillende aandacht in voor een paar min aantrekkelijke, maar noodzakelijke algemeenheden. Mevrouwen en Mijne Heeren, ik ga u ver bazen. Ik durf beweren dat gij allen die nu naar mij luistert, dat ieder van u in 't bijzon der dichter is. Immers het kunstgevoel en dit geldt voor de poëzie méér dan voor eenige andere kunst vloeit voort uit de natuur zelve van den mensch. Ge weet, dat hel stuk in groote scharen en poogden eenige wijken rond de Groote Markt te bereiken. Tegenover deze dreigende menigte moesten maatregelen getroffen worden. Bereden politie, infanterie, huzaren en veldartillerie hielpen hieraan mede. Met de bajonnet op 't geweer moesten de soldaten de menigte langzaam terugdrijven. Toen ook dat niet meer hielp werd bevel gegeven salvo's te lossen. Deze werden in verschillende richtingen gegeven en de derde maal werd scherp geschoten. Twee dooden en 12 gewonden bleven liggen. Een groot aantal gewonden schijnt door de massa mede genomen te zijn. Zooals altijd, bleek dat de dooden niets met den opstand te doen hadden en onschuldig waren. Het was een Belg en een meisje van 16 jaar. De troepen bleven den ganschen nacht op straat. Tot midden nacht moesten nog dikwijls eenige stadswijken Rezuiverd worden. Verdere onlusten die gisteravond plaats hadden werden gemeld van Rotterdam, Enschede, Groningen, Haarlem en Delft. Daar kwam het meermaals tot botsingen met politic en troepen. Een aantal personen werden door sabelhouwen gekwetst, maar hier vielen geen dooden Over 't algemeen schijnt de opstandsbeweging af te nemen. Ontslag van graat Czernin. Weenen, 14 April. (Weensch k. en k. Korresp.-Bureau.) Het Weensch k. en k. Korrespondentie-Bureau meldtDe minister van het k. en k. Huis en van buiteulandsche zaken heeft heden aan Z. k. en k. Apostolische Majesteit zin ontslag aangeboden. Z M. nam dit ontslag welwillend aan en verzocht graaf Czernin de zaken verder af te handelen tot zijn opvolger zou benoemd zijn. Keizer Karl is 's avonds naar Buda-Pesth vertrokken De redenen voor het aftreden van Czernin. Weenen, 16 April. Volgens de brief wisselaar der Weener Mittagszeitung verneemt uit welingelichte bron zijn drie redenen doorslaande geweest voor het aftre den van Czernin 1 De houding van Czer nin tegenover de Polen 2 Het deel in zijne laatste redevoering tegen Tchekcn 3. Het incident met Clemenceau. De nieuwe Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken. Weenen. 16 April Z. K. en K. Apos tolische Majesteit heeft den minister van geld wezen, baron Stephan Burian von Rajecz tot minister van het K en K. Huis en van bui tenlandsche taken benoemd. De Fransche en Engelsche regeeringen in gevaar. Den Haag. 10 April. Het Hollandsch Nieuws Bureau meldt uit Londen De over gang der groote Britsche arbeiderspartij onder leiding van Henderson tot de oppositie be duidt een gevoelige verzwakking der regee ring, De oppositie zal nu uit drie arbeiders groepen bestaan evenals uit de pacifisten van alle partijen, zooals Asquith en Landsdowne en geheel de Iersche partij. Daar ook de Morning Post het orgaan der uiterste militaristische partij zijn vertrouwen in Lloyd George liet varen, zal de oppositie uit onge- schepping dat we mensch heeten, een won der mengsel is van twee verscheiden be- standdeelen. Wij zijn geest en wij zijn stof. Wij zijn geest, dat is begaafd met een verstand open voor de waarheid en met een wil, gekeerd en getrokken naar wat goed is. Wij zijn stof. en wel een alderfijnst be werktuigde stof. Onze vijf zintuigen zijn wonderbare instrumenten om den buiten kant der dingen, langs al hun zijden, waar te nemen, hun kleur en klank, hun geur en smaak en de rest. Onze zintuigen telegrafee- ren dit alles over naar een middenbureel, gcheeten de Verbeelding Hier worden de beelden Verbeelding I hier worden de beelden der dingen door de zinnen opge vangen, trouw bewaard, maar verschoond, geïdealiseerd als met etherischen glans overtogen. Wanneer ons verstand, dus de bovenstof felijke mensch, tegelijkertijd en te zamen met onze verbeelding, dus de zinnelijke mensch, in werking wordt gesteld, zoodat ze beiden met welbehagen blijven vertoeven bij één en hetzelfde voorwerp, dan voelt men wat een kunstenaar voelt. En wanneer men dit ge voel derwijze weet uit te drukken, verneem baar te maken in gedicht, of schilderstuk of beeidhouwerk of muziek, dat bij den lezer of toeschouwer of aanhoorder hetzelfde gevoel ook wakker wordt, dan doet men wat een kunstenaar doet, dan schept men kunst- l't Vervolgt). DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 11® Vervolg. Meermaals was hot domein der Kerk, bijzonderlijk de provincie Frosinorie. in vuur en bloed gesteld door de gevreesde razzias of bandieten, die door de Pause lijke Zouaven en de sgvadriglicri, in de bosschen, als wild gedierte wierden op gejaagd (1). Van 18G5tot 1870 besteedde de H. Stoel aan de bestrijding van het banditisme niet minder dan 2 millioen en 500 duizend lira's. Het oproer begon in Romagna. I)e. vijand maakte zich meester van vier groote stedenBologna, Perrare, Ra venna en Perugia Onder voorwendsel de Oostenrijkers Ie bestrijden, deed Napo leon, in 1859, de Marken bezetten ci\S een jaar latei' was het de beurt van ITubrii', de rijkste provincie van den Pauselijken Staal. de la Moricière verklaarde den oorlog aan de Omwenteling, de onverzoenbare vijandin van God cn van de Kerk. Daar waar bij kwam, deed hij belangrijke werken uitvoeren Ancona werd duchtig versterkt en de Qualrebarbes ontving er zijne aanstelling als gouverneur, de Bee- delièvre vormde de vrijwilligers, die men eerst noemde de Pauselijke Scherpschut ters, nadien de Franco-Belgen, eindelijk de Pauselijke Zouaven,de Becdelièvre ge lukte erin, de jonge rekruten onder de tucht te doen bukken en leerde ben ge hoorzamen Chatelineau drilde de kruis vaarders van den Paus, die zich vereenig- den met de Franco-Belgen. Het Pauselijk leger, samengesteld uit den hoogsten adel van Fr ink rijk, telde toen rond dn 25,000 soldat' 1. Het edelste bloed van Bretanje, Norm;.ndië, Holland en België had aan de oevers van den Tiber zijne vertegen woordigers. D'- eerste oproep van den generaal daglcokende van den 8 April 1800, en in een tijdruimte van vier maanden waren "eeds 18.000 vrijwilligers aangeworven. Wat die moedige jongelingenschaar ge durende een jaar uitwerkte, schrijft Mgr Bosson, grenst aan liet ongelooflijke in Loretto streden zij 10,000 tegen 30.000 man. Edoch, voegt de geleerde Kerk voogd erbij, wanneer men strijd voor - God, wanneer in de plooien der regi- mentsvlag eene relikwie bewaard wordt, dan is een mirakel mogelijk Gedeon versloeg de Madianieten met 300 man de Machabeërs overwonnen met 2000 krijgers 60 000 Aziatieken De eerste maauden verliepen in dag- marschenén oefeningen, de la Moricière rekende alsdan op Frankrijk on Oosten rijk, en.meende slechts de benden rood- hemden van Garibaldi te zullen moeten bestrijden. Do 4 September 1800 had te Chambéry de befaamde samenkomst plaats van Napoleon met Farini en Oial- dini. Den 10 September 1800 overschre den de Pieraonteozen de grens. In eene no ta, die eenige dagen te voren verschenen was, scheen Napoleon tegen dezen inval verzet aan te teekenen hij trok M. de Talleyrand, minister van Frankrijk, uit Turijn. Alsdan verzamelde de la Moricière zijne strijdkrachten. Cialdini bracht 45.000 soldaten op voet. Den 18 Scptomber 1860 had de aanval van Loretto plaats, een roemrijk gevecht, in hetwelk tegen den overmachtigen vij and eene onverschrokken dapperheid aan den dag werd gelegd. Maar wat vermoch ten de la Moricière en zijne Zouaven tegen eene driedubbele overmacht Velen betaalden hunne getrouwheid aan den H. Stoel met eene glorievolle dood. Toen een Piemonteesch generaal de lijst der dooden en gekwetsten overzag, kon hij zich niet bedwingen uitte roepen «Men zou zeggen eene lijst van genoodigden aan hot hof van Lodowijk XIVHij had er kunnen bijvoegen Het iseeneeere- lijst De heilige dood van den mar kies de Pimodan besloot de bloedige slachting van Castelfidardo, waar zoo veel dapperen sneuvelden. De 4 com- pagniën van het bataljon Franco-Belgen, die aan dezen veldslag deelnamen, he stonden uit 310 soldaten 180 Franschen, 107 Belgen, 18 Romeinen, 3 Hollanders. 3 Zwitsers.l Duitscher,lEngelschman en 1 Ier. De verdediging van Ancona was niet minder roemrijk het bombardement duurde van 18 tot 28 September, en slechts den 29 September i860 word de overgaaf geteekend. De Pauselijke aan voerders Kanzier, dc Quatrebarbes, Gas tilla en Westminsthal overdekten zich daar met eeuwigen roem. De capitulatie voltrokken, ging de la Moricière naar Frankrijk, ten einde zich voor te bereiden tot de herinrichting van het Pauselijk leger. Zijne krachten scho ten hem echter tc kort, en hij stierf, ten jare 1865, op zijn kasteel van Prouzel, in Picardië. Na Castelfidardo bleef aan den Pause lijken Slaat nog enkel Civita-Vecchia met het omliggende gebied. Den 10 September iggp waren Orvieto en Urbino bezetden 11 September volgde Pesaro. zoo manmoedig verdedigd door kolonel Zappi, die, met 800 uian, gedu rende 22 uren, weerstand bood aan een leger van 18,000 krijgers. (Verv.) (1) Henri Cal hi at Au favs des Brigands, p. 14a.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1