Oorlog m oso Balkan OORLOGSBERICHTEN. Robert Van de Lanotte In Duitschland OP ZEE. Een en ander. Mi IELS MUIS STIiSIIElWi. Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, Italiaansche Oorlog Vereenigde iVijveraars. Grondkrediet van België M B&LSSMPILLIH Bloeuzuivereivde Pillen schepen van het bunkeren onafhankelijk van de Ententelanden te maken. De vaart gaat niet door de Middel!andsche Zee en het Suezkanaal maar langs de Kaap de Goede Hoop. In Oekraine Kiew, 1 Mei. (Ambtelijk). In den laatsten tijd was er to Kiew een sterke beweging bemerkbaar, ook legen don Duitschen invloed in Oekraine, daar de regeering geenerlei maatregelen nam om den vroegen oogst te verzekeren. De willekeurige aanhouding van den bestuurder der Russische bank voor den buitenlaudschen handel, Dobry, kreeg bij deze verhoudingen eene bijzondere be duiden is. Dobry had zich nochtans ver dienstelijk gemaakt in het te zamon werken met de Duitsche en Oostenrijk- sclie vertegenwoordigers. Die gewelddaad betoekende het herbe ginnen van de anarchie. Diensvolgens werden in overeenstemming met den Keizerlijken gezant Mumm, door veld maarschalk von Eichhorn, tot zekerheid van Kiew bijzondere maatregelen geno men. Ondertusschen werd het geval Dobry aan het Duitsch militair gerecht overge dragen. De volgende aanhoudingen werden be werkstelligd Oorlogsminister Shukow- ki, de afdeelingsovorste in het ministerie binnenlandsche zaken, Dagewski de vrouw van den minister van binnenland sche zaken, de kommnndant der stads- militie Bogazi, en de afdeelingsoverste in het ministerie van buitenlandsche zaken Sjubinski. Roemenië en de Centraal-Mogendheden. Keulen, 1 Mei. De onderteekening van het vredesverdrag kan in de eerst volgende dagen verwacht worden. De regeling der Bulgaarsch Turksche grenzen, in betrekking met do Dobrud- scha, was de voornaamsle te overwinnen moeilijkheid. Do weg der overeenkomst is nu gevonden. Konstantinopel. Met de Turksche vredesafvaardiging is ook de Duitsche gezant graaf Waldburg naar Boekarest vertrokken. Sofia, 1 Mèi. Toutschoff, Bulgaar- sche minister van geldwezen, vertrekt heden avond naar Boekarest. Konstanlinopel. Ad med Nessimi Bei, de Turksche minister van buiten- landscho zaken, vertrok den 1 Mei naar Boekarest, ton einde de vredesverhainlc- lingen met Roemenië af te sluiten. Het Algemeen Stemrecht in Pruisen. Tijdens de zitting van het Huis der Afgevaardigden, verledon dinsdag gehou den, heeft graaf von Ilertling, voorzitter van hot Pruisisch ministerie, nopens de stemrechtkwestie in Pruisen, zich als volgt uitgedrukt De bewogen besprekingen van heden hebben aangetoond hoe levendig in het Hooge Huis het gevoel der verantwoor delijkheid is, waarmede de beslissingen te gemoet gezien worden. Ik hoop dat het mogelijk zal zijn tot eene overeen komst te geraken. Alinea 3 der beslissing van de kommis sie is voor de Pruissischo staatsregeering niet aanneembaar. den komt fBijval tinhs en in het mid den). (B. K. 219) Berlijn, 30 April. In het Pruisisch Afgevaardigdenhuis opent de voorzitter een weinig na 11 uur «ie zitting, waarin de tweede lezing der kiesrechtontwerpen zou begonnen worden. De afgevaardig den zijn voltallig. Bij het openen der zitting doet graaf Spee het voorstel de verdere bespreking der ontwerpen te verdagen tot na den oorlog. De Konservalieve groep begroet luidruchtig de linkerzijde tempeest en het Centrum zwijgt. Om 12 ure wordt de zitting voor een uur onderbroken, tijdens hetwelk de konservatieven en de vrij koDservatie- ven vergaderen om te beraadslagen over liet voorstel van graaf Spee. KolnZ. 665). Berlijn, 30 April. Het voorstel van graaf Spee werd met 333 stemmen tegen 60 en eene onthouding verworpen. (K. V. 1239). Berlijn, I Mei. Heden werden de beraadslagingen over het algemeen stem recht, in Pruisen, hernomen. De heer Dr Lobmann verdedigde zijn voorstel, namelijk aan iedereen één stem en in zekere voorwaarden niet meer dan één bijkomende stem. Dr Drews, minister van binnenland sche zaken, verklaarde dat hot zuiver algemeen stemrecht mot alle energie en met alle middelen dient doorgevoerd te worden eb wees zelfs liet voorstel Loh- mann van de haud. Dr Pachniek sloot zijne toespraak met deze verklaring Het gelijk stemrecht koml er, het is niet meer tegen te hou den. Afgevaardigde Ludieke sprak legen het gelijk stemrecht, als zijnde nadeelig aan de Duitsche belangen. De twee laatste redenaars, Ilirsch- Berlin en Strobel, verdedigden liet zuiver algemeen stemrecht., zoowèl voor de vrouwen als voor de mannen. De zitting werd te 4 3/4 uur geheven. (B. K. 22J Opperste Krijgsraad der Entente. Uit Parijs wordt gemeld De oorlogs raad der Entente hield in den loop van verloden week, in den Trianon eene reeks besprekingen, waarbij gewichtige besluiten genomen werden. Berlijn, 1 Mei. De eerstkomende nieuwe konlerencle le Versailles zal zich onder ander bezighouden met de drin- gendsto uitvoeringsbepalingen betrekke lijk de eenheid van het opperbevel. Deze bepalingen zullen ook de dienstbetrek kingen omvatten nopens den Amerikaan- schen gcneralen staf. De duur der nieuwe overeenkomst is onbekend. Het incident Czernin-Clémenceau. Do - Secoio verneoml uit Parys dat de Fransche Kamerkommissie tot onder zoek van hot geval Czernin-Clémenceau hare taak heeft afgedaan. Er is eene vra genlijst opgesteld geworden op welke Painlevé, Briand en Ribot zullen te ant woorden hebben in aanwezigheid van al do leden der Kamerkommissie. De briefwisselaar voegt erbij dat men aan den vooravond staat van nieuwe gebeurtenissen. De zaak Czornin zal waarschijnlijk nog andere onthullingen voor gevolg hebben. Het voorstel Lohmanu, bot meervou dig stemrecht lot één bijgevoegde stem beperkende, kan evenmin tot het doel leiden, daar het geenszins het karakler van het meervoudig stemrecht wegneemt. Gezien de voortdurende wijzigingen in do flnancieele verhoudingen, is het meervoudig stemrecht, dal de politieke rechten volgens 't bedrag van het inko men regelt, heden bij ons volk niet meer mogelijk. (Zeer wel links.) Diensvolgens kan de regeering mot een meervoudig stemrecht zich niet inlaten. Do gegeven beloften dienen gehouden te worden in grondbegin moeten wij aan het gelijk stemrecht vasthouden. In alle moderne Staten is de politiek en maatschappelijk leven er op gevestigd. Op den duur blijft het niet meer mo gelijk het gelijk stemrecht in Pruisen uitgesloten te houden. De noodige waar borgen kunnen gegeven worden die waarborgen zijn reeds in de wet voor handen. De regeering zal er voor zorgen, de gevreesde nadoelen welke uit het gelijk stemrecht zouden kunnen toortspruitcD, te vermijden. Bravo links en in het Centrum). Het is wenschenswaardig dat wij wel haast tot eene beslissing komen. Het openbaar leven der bevolking draait rond de kwestie van het gelijk stem recht. (Toestemming links en hel Cen trum). In den wereldoorlog is hel noodig de eensgezindheid der bevolking te bewa ren zonder zware boroeringen moeten te vreezen, zijn wij nu nog in staat de gegeven beloften te vervullen. De vraag is nu Wilt gij de hand ter overeenkomst aanbieden, of wilt gij de verantwoordelijkheid op u nemen, dat het bij eene latere regeling der stem rechtkwestie lot nog ergere moeilijkhe- In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 1 Mei. Ambtelijk bericht van heden middag In Vlaanderen groeide de geschutstrijd in de vakken van Loker en Dranoeter tot groote hevigheid aan. Versch in den strijd geworpen Fransche strijdkrachten poogden te vergeefs tot Dranoeter op te rukken. Htin herhaalde stormaanval zakte in ons vuur ineen. Op het slagveld aan beide kanten van de Somme voerden wij suksesvolle verkenningen uit. Tochten in de vijandelijke linies ten zuid westen van Noyon en over het kanaal Oise- Aisne, bij Varesnes, leverden over de 50 gevangenen op. Op het overige front niets van beteekenis. IN HET OOSTEN. Finland In wanhopige gevechten poogde de vijand onze linies ten noorwesten van Tavastehoes en bij Lakti door te breken. Onder zware verliezen werd hij teruggesla gen. Finsche troepen hebben de vesting Wiborg genomen. Oekrajina In de Krim hebben wij Feodo- sia zonder strijd bezet. Uit Fransche bron PARIJS, 30 April, 's namiddags. Officieel Tamelijk levendige artilleriestrijd Noor delijk en Zuidelijk de Avre, in den sector van Noyon en op den Zuideroever der Oise. Onze verkenners waren op dit gansche front zeer werkzaam en brachten 15 gevangenen bin nen. Op den rechter Maasoever en in den Boven-Elzas werden vijandelijke afdeelingen door ons vuur teruggedreven er bleven ge vangenen in onze handde vijand had geenen uitslag. Niets te melden van het overige van 't front. PARIJS, 30 April, 's avonds. In den loop van den dag hevige beschieting in de omgeving van Hangard. In den sector van Noyon veroorzaakte een vijandelijken aanval een levendige strijd. Onze troepen hebben den vijand uit de voorste lijnen, waarin hij, bij den eersten stormloop, voet vatte, terug geworpen en hunne lijn hersteld.Verkenners botsingen op den linker Otse-oever. Van 't overige front niets te melden. Uit Engelsche bron LONDEN, 29 April.Ambtelijk bericht Na een beschieting van groote hevigheid, werden de Fransche en de Engelsche stellin gen van af de streek van Meteren tot aan het mees van Zillebeke hedenmorgen door sterke vijandelijke krachten aangevallen. Verdere aanvallen waren tegen de Belgische stellin gen ten noorden van leperen gericht. Een slag van groote hevigheid ontwikkelde zich snel op het gansche front der geallieerden. De 25c,49e en 21e Engelsche divisies sloegen alle vijandelijke pogingen om in hun stellin gen te dringen, volkomen af en hielden hun linie, niettegenstaande de ononderbroken, op elkander volgende vastberaden aanvallen en dit zonder verliezen. De vijandelijke verlie zen waren zeer zwaar. Eveneens werden de Fransche stellingen op de hoogten bij Sche- renberg en Montrouge hevig aangevallen. De vijand werd afgeslagen Op enkele punten, waar het vijandelijk voetvolk er in slaagde op een kleinen afstand in de Fransche stel lingen te dringen, werd het onmiddelijk door tegenaanvallen teruggeworpen uit een groo- ter steunpunt, dan dat waar het tijdelijk bezit van genomen h*d. Ook op het Belgi sche front werden alle aanvallen na hevige gevechten, tijdens welke de vijand zware verliezen leed, afgeslagen. De slag duurt op verschillende punten van de geallieerde gevechtsfronten voort. Van de overige Engelsche fronten valt er niets te melden, afgezien van de gewone wederzijdsche geschutbedrijvigheid. LONDEN, 30 April. Officieel Een gevolgrijken tegenaanval door de Fransche troepen gisternamiddag en 's avonds ondernomen, verdreef den vijand van het overige van den door hem 's morgens ge wonnen bodem in de nabijheid van Loker en bracht eenige gevangenen in. Het gansche dorp is in de hand onzer Verbondenen. Na zijn zwaren tegenslag, die den vijand gisteravond leed, verliep de nacht op het Noordelijk siagfront tamelijk rustig. Wij brachten onze lijnen tijdens den nacht, Oos telijk Villers-Bretonneux, licht vooruit. Van het overige Engelsche front, behalve de wederzijdsdhe artilleriewerking in zekere sectors niets nieuws. Bij eenen gevolgrijken tegenaanval, die de Franschen in den laatsten nacht bij Loker uitvoerden, werden 95 gevangenen gemaakt. Afgezien van plaatselijke gevechten aan verschillende punten hadden gedurende den dag geen infanteriewerkingen plaats. Verdere meldingen bevestigen dat de vijan delijke verliezen, bij den vruchteloozen aan val van gister zeer zwaar zijn. Zuidelijk de Somme werden eenige gevan genen door onze verkenners binnengebracht. Behalve de gewone artilleriewerking is verder niets te melden. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 29 April. Ambtelijk Macedonisch front. Ten Westen van het Prespameer en bij het dorp Raposcli, in den Cernabocht, wederzijdsche artillerie, tijdelijk heviger in de omgeving van Moglena. In het Zuiden van het dorp Tuschin verdre ven wij door het vuur eene patroelje. In 't Zuiden van Cewghelli was de vijandelijke artilleriewerking heviger. Op den rechter Wardaroever had een pa- troeljegevecht plaats. Wij brachten Fransche gevangenen binnen. Oostelijk de Wardar houdt het vijandelijk artillerievuur op onze stellingen met onverminderde hevigheid aan. In 't Wasten van het meer van Butkowo verstrooiden wij verschillende vijandelijke infanteriegroepen Dobroedschafront- Wapenstilstand. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 1 Mei. (Ambtelijk). Grooter gevechtswerkhig op het Zuidwesterfront hield ook gister aan. Op vele plaatsen werden Italiaansche verkenningen verijdeld. BERLIJN, 1 Mei. Ambtelijk bericht In het versperde gebied rond Engeland werd het handelsverkeer onzer vijanden door het in den grond boren van 28,000 ton zwaar geschaad. Opperluitenar.t ter zee Steindorff had het grootste aandeel aan dit sukses. De boot, waarover hij het bevel voerde, heeft in het Kanaal alleen zes stoomschepen met samen 23,000 ton in den grond geboord. Al de stoomschepen, waaronder twee schepen elk van 5000 ton, waren zwaar geladen en begeleid. Twee stoomschepen werden uit koRvooien weggeschoten. Men kan stellig aannemen dat met de ladingen der getorpe deerde schepen wederom waardevol oorlogs- inaterieel in groote hoeveelheden voorden vijand vernietigd werd. LANDVETTEN. - Ach Eeman, Aalst. Te bekomen ten fabrieke KALI-SUPER geschikt voor Aardappels, Beeten, Klavers, enz. Men brenge zakken mede. Beschieting van Poperinge. Basel, 1 Mei. De Engelsche berichtge vers melden dd. zondagavond, dat Poperinge sedert 48 uren met granaten van zwaar kali ber beschoten wordt. Het kanaal van Pope ringe, alsook al de aanvoerwegen, welke van het westen en het noordoosten naar leperen leiden, liggen onder zwaar vijandelijk ge schutvuur. Op de fusschen het kanaal van leperen en het IJzerkanaal gelegen plaatsen komt sedert eenige dagen een hagel van gra naten neder. De aanvoerweg Veurne-leperen ligt op verschillende plaatsen onder vijande lijk vuur. De Kemmelberg. Bern, 1 Mei. De strijd aan den Kem melberg wordt door de Fransche pers met de grootste opmerkzaamheid gevolgd. Een deel der pers troost zich over het verlies van den berg door erop te wijzen dat de Duitsche aanvallen tegen Amiens, Hangard en Villers- Bretonneux zonder gevolg bleven, tot aan de betreurlijke inneming van Hangard, dat im mer eene gewichtige stelling blijft. De inneming van den Kemmelberg, die slechts door een deel der pers werd bekend gemaakt, wferd door die bladen als zeer ern stig beschouwd. De Matin hoopt dat het de Engelschen zal gelukken den berg te her winnen, die gansch de streek van leperen beheerscht. De Petit Journal geeft toe dat de verovering van den berg den toestand van het leger bij leperen gevaarlijk maakt. Het stemrecht in Pruisen. Naar uit Berlijn gemeld wordt, heeft de Rijkskanselier gisteren een aantal vertegen woordigers der vakvereenigingen ontvangen, om te spreken over de kwesties betrekkelijk de werkende klas Volgens aan de Nordd. Allg. Ztg. door een deelnemer der bespre king medegedeeld werd, uitte de Kanselier zich bij deze gelegenheid ook over de kies rechtkwestie. Hij verklaarde dat hij met het Pruisisch kiesrecht staat of valt. Voor eenige dagen nog heeft de Keizer hem verklaard dat hij als vroeger onvoorwaardelijk op het prin ciep van het kiesrechtvoorstel staat. Anders luidende geruchten zijn doorgaans onjuist. De bevoorrading van Italië De Stampa verneemt uit Rome, dat het verslag over den toestand der bevoorra ding van Italië, waarvan minister Crespi lezing heeft gegeven in de Kamer, ver van gunstig onthaald is geworden. De rede van de minister, welke ongeveer drie uren duur de, heeft de afgevaardigden zichtbaar ver moeid en een 50tn! slechts van de 300 aan wezigen heeft den minister den gewonen bijval betoond. De anderen bleven onver schillig of hebben hun misnoegen te kennen gegeven door talrijke onderbrekingen, het geen laat veronderstellen dat de toestand der bevoorrading van het land ongunstiger is dan de heer Crespi voor de Kamer heeft willen toegeven. sectie B, n. 541 gebruikt door Adolf en Hec tor Van Mol. Ingesteld 1Ö00 fr. 6. 45 aren 40 centiaren Meersch alsvoren sectie B, n. 542 gebruikt door Alfons Van Mol. Ingesteld I300fr. IV. Tweede en laatste zitdag Zaterdag 11 Mei 1918, om 2 ure namiddag ter zittings zaal van het Vredegerecht te Aalst in het Stadhuis Stad Aalst. 1Woonhuis met grond in de Koolstraat sectie C, n. 1072 k 5 en 1072 i 5 groot 5 aren 80 centiaren gebruikt door Dominique D'Haese. Ingesteld 5650 fr. 2. Woonhuis met grond, alsvoren sectie C, n. 1072 1 5 groot 1 aar gebruikt door Ben- jamien Noël. Ingesteld 1600 fr. OPENBARE VERKOOPING van een schoon en groot TE AALST. De Notaris Oscar T1BBAUT, te Aal6t, daartoe benoemd bij bevelschrift verleend door Mijnheer de Voorzitter der Rechtbank van Dendermonde in date 16 Maart 1918, zal met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 en ten overstaan van den heer Vrede rechter des Kantons Aalst, in het openbaar verkoopen Stad Aalst. Een schoon en welgelegen Handelshuis met Ijskelder, Werkhuis en Hof, gestaan en gelegen te Aalst, Korte Zoutstraat, nr 17, en gekadastreerd wijk A,nummers 1I32B, 1132c en 1133a, met eene grootte van 4 aren 6 centiaren, palende van de eene zijde aan den heer Petrus Matthvs-Claus en de Maatschap pij der Gaz en Electriciteitvan de andere zijde aan den heer Désiré Parez-Mertens, den Eerw. Heer Karei Van de Putte, Pastoor te Melden, den lieer Valery Vidy en de Erven Van de Putte-Goossens en van achter ook aan voornoemde Maatschappij der Gaz en Electriciteit. Bewoond en gebruikt door de kinderen Alexandre-De Saedeleer. EENIGE ZITDAG Zaterdag 11 Mei 1918. Ten 2 ure namiddag ter Zittingszaal van het Vredegerecht te Aalst, in het Stadhuis. WISSELAGENT Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 °/o, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 0/o 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 3) f Vrouwelijk 3) Huwelijken E- Strick, tw. met M. Ringoir, tw. A. Berghman, gistbew. met V. Ruyssinck, tw. S. D'Hondt, smid, met L. De Waele, tw. V. Vonck, tw. met M. Mornae, tw. Overlijdens B Uittenhove, wed. Arys, z. b. 78 j. Bergenkouterb- A. Moens, wed. Van Mespelgem, winkel. 65 j. Lange Zoutstr. P. De Pelsemaeker, m. Gunst, broodb. 61 j. Molenstr. M. Veras, borstelm. 20 j. Isegem. R. Schollaert, m. Verhoeven, werktk. 53 j. Gentschenstw, M De Cock, vr. Brijs, z. b. 70 j. Koophandelstr.V.De Schaepmec-ster, begijn, 79 j. Begijnhof. A- Beague, m. Dransart, houthand. 43 j. Veld Aalst. S 1 kind onder de 7 jaren. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eenige dienstdoende apotheek, op Zondag 5 Mei, M. Delbecq, Bisschopstraat. Donderdag 9 Mei, (O. H. Hemelvaart), M. Ghyselinckx, Molenstraat. Kantoor van den Notaris TIBBAUT te Aalst. De Notafis TIBBAUT te Aalst zal open baarlijk verkoopen II. Tweedeen laatste zitdag Dijnsdag 7 Mei 1918., om 3 uren namiddag ter hei berg Het Hof van Weenen bij Adolf De Gendt te Aalst Boterstraat. Stad Aalst. 166 aren 80 centiaren Land op den Sie- segeinkauter sectie C, n 1188, gebruikt door Cyriel De Vidts Ingesteld 3600 fr. 2. 12 aren 50 centiaren Land alsvoren sectie C, n. 1182 gebruikt door Gustaaf Trif. Ingesteld 300 fr. Gemeente Nieuwerkerken. 3. 33 aren 70 centiaren Land opliet Moor- telveld, sectie B, n 902, gebruikt door Camiel Verlée Ingesteld 2480 fr. 4. 37 aren 20 centiaren Meersch in de Koningsmeerschen sictie B, n 540 gebruikt door Albert Quintyn Ingesteld 800 fr. 5. 50 aren 30 centiaren Meersch alsvoren Verzekering tegen brandgevaar. Hoofdagent M. ACHILLE EEMAN, Albert Liénartstraat, 10, Aalst. (Naamloozo Maatschappij). Uitgave en vernieuwing van obli- gatiën aan 4 ,s jaars. Uitbetaling der koepons zonder kosten. Leeningen mits hypotheek aflos baar met drijmaandeljjksche afkortingen of op vasten tormijn. Afdeeling Hulpbank leoningeu aan 4 °/0 intrest :s jaars, voor onderhoud der huisgezinnen beproefd door de tijds omstandigheden Inlichtingen te bekomen in het bureel der Maatschappij, le Aalst, Leopold- straat, 9. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,23 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Sly men, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt do van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. In dezelfde Apotheek zyn te ve.-«rygen Remedie voor Eksteroog en 0,50, fandpyn stillende druppels stillen onmiddolyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen dé razende tafldpyn, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter goven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos.

De Denderbode | 1918 | | pagina 2