TOTmTus Van Beroemde Bekeerlingen W eek Kalender. Lente. Henri Laoordaire. SINT FRANCISCUS m ASSISI door Pater Valerius lïiaüy 0. F. Bi. KATHOLIEK NIEUWS- El\ AANKOXDlCilXGSBLAD Aalst, den t Juni 1018. JUNI. Evangelie van den Zondag De gennodigden weigeren naar het avond- maal te komen. Luc XIV. 2 Zondag, 2. na Sinksen. Plechtigheid van het H. Sacrament. 3 Maandag, H. Clotildis, koningin van Frankrijk. 4 Dijnsdag, H. Franciscus Coraccioio, bel. 5 Woensdag, H Bonifacius, b. en mart. fi Donderdag. H. Norbertus, biss. 7 Vrijdag, H. Hart van Jesus. H Robertas abt. 8 Zaterdag, H. Medardus. bb. Zondag i Juni 1918. 5 centiemen het nummer 72eJaar Nr 4808 Ik houd van bloemen en van wijde lucht Ik droom van glorie en van stoute vlucht. Er botten liederen in mijne ziel, Een krachtige bloei, waarop de zonne viel Leve de Lente, die me juichen doet, Om al haar groen en zon in overvloed En 'k wil me baden in die zonne-pracht. Mijn ziel verzaden met haar levenskracht. Dan zal ik eens, vol geur en vrije lucht, Me roemen mogen 0111 mijn stoute vlucht. Albr. Baf.yf.ns. 38e Vervolg Na den storm. Hij sticht nieuwe kloosters en predikt voort. De schoolwet Falloux. Laatste sermoenen in de Kathedraal. Meteen legt hij voorgoed de pen als jour nalist neer. Hij verlaat de redactie van l'Ere Nouvelle. Hiermede miek hij zich voor goed los van dit roerig politiek leven, dat hem nooit sterk had aangelokt, en waaraan hij zich ditmaal terloops een weinig had ver brand. Zijn drift naar Waarheid, zijn liefde voor de Kerk deden hem soms op het doornig pad der politiek verdolen. Dwaling eener schoone ziel, besluit P Longhaye S. J een zijner biografen, hier terecht. Doch eigenlijke politieker is Lacordaire nooit ge weest. Mijn roeping heeft nooit een poli - tiek karakter gehad, schrijft hij zelf, en 'nochthans ben ik bijwijlen met die groote klip der politiek in aanraking gekomen, - hetzij dat ik mij door te veel toewijding liet meeslepen, ofwel dat ik er slechts de bittere ervaringen moest van opdoen. De ondervinding heeft me thans geleerd, en wellicht ging niet alles voor het goede verloren. Gij kunt u niet inbeelden welk een vrede ik thans smaak, en hoe ik nu klaarder dan ooit inzie wat God van mij verlangt voor de toekomst. (Brief aan Mevr. de Frailly, 7 September 1848.) De uitbreiding der Dominikanen neemt van her al zijne zorgen in beslag. Nieuwe kloosters worden gesticht te Flavigny, te Toulouse, en zelfs te Parijs, te midden van het kamp zijner hardnekkigste tegenstrevers, plant Lacordaire triomfantelijk den standaard van den heiligen Dominikus. Den I5e Maart 1850, is een schoone triomfdag te meer in het leven van den grooten Domi- nikaan. Dien dag doet graaf de Falloux, minister van openbaar onderwijs en eere- dienst, de beruchte Schoolwet stemmen wei- Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. ALS DICHTER (Uit de onuitgegeven kopij van Excelsior (5e Vervolg). Ik zeg meereenzelfde dichter komt niet noodzakelijk in dezelfde stemming bij het zelfde voorwerp. Eens was de wind voor Gezelle een onrus tigc geest, niet waar? Nu, een andermaal maakte hij den indruk van een dronken boer die voor de gesloten deur lawaai houdt en buldert om in te zijn. Elders vergelijkt Guido hem weer bij den sterken engel uit het heilig Schrift waartegen Jacob te vechten had in den nacht elders nog, bij een vijandelijke ruiterij die hevig storm loopt tegen een leger van blaren. Een andermaal voelde hij weer niets bij zulk 'n wind. Want, merkt wel op: men is niet dichter altijd door, op al Instonden van den dag en den nachte maar Gezelle heeft om trent alles bezongen in onze Vlaamsche natuur, koeien en vogels, boomenen kruiden, het edel hingst-dier, der Sassen vreugde, en de dikke vlieg die in den zonneschijn tegen de ruiten-trommelt, weiden en winden en wateren en wolken, alles. Had hij nu op De DtnderMe Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKF.R-UITGEVER VAN hl) l>IJTTE~GOOSSENS ke aan de godsdienstige instellingen in Frankrijk toelaten zal veel vrijer en ruimer te ademen. Voor zulk een wet hadden Montalembert en Lacordaire reeds een heel menschenleven gestreden gelijk onversaagde kruisvaartrid ders. Geestdriftig laat de predikant er zich over uit Zij (de nieuwe schoolwet) stelde een einde aan de wreede verdrukking van liet geweten, zij liet een wettigen wedijver toe onder al dezen die hunne krachten aan het verheven werk van opvoeding en onder- wijs wijden, en dank aan haar konden diegenen welke een rechtzinnig geloof "be- leden, het gaaf en ongeschonden overplan- ten op het nageslacht. («Herinneringen».) Hij zet zijne ConferencieBn voort Tijdens den vastentijd van 1851 ver volgt hij zijne sermoenen in de hoofdkerk van Parijs. Deze sermoenen zouden zijne laatste zijn... Roerend klinkt zijn afscheids woord aan de Kathedraal en aan het uitver koren publiek dat daar gedurende zoovele jaren zijn woord kwam drinken gelijk een godenwijn O wanden van O. L. Vrouw, geheiligde gewelven die mijn woord hebt weerkaatst in zoovele zielen van God beroofd, altaren die mij hebt gezegend, tk verlaat u niet, ik zeg alleen wat gij geweest zijt voor een mensch, en ik stort me in mijn zeiven uit bij de herinnering aan al uwe weldaden, zooals de kinderen van Israël de gedachte- nis van Sion vierden. En gij, Mijne Heeren, reeds gewassen tot een talrijk geslacht, in wie ik misschien het zaad van waarheid a en deugd heb geworpen, ik blijf u bij in de toekomst evenals in het verleden doch indien er een dag mocht komen waarop mijn krachten de vlucht mijner ziel niet meer steunen, en waarop gij misschien den zwakken weerklank eener u eertijds dierbare stem minacht, weet dan dat gij nimmer ondankbar zult zijn, want niets kan voortaan nog verhinderen dat gij mijn glorie geweest zijt in dit leven, en eens in de eeuwigheid mijn kroon zult worden. En inderdaad, die heerlijke kathedraal, waarvan hij telkens de torens groette zoo haast hij ze bij zijn aankomst in Parijs van ver ontwaarde, blijft voor het nageslacht de reine glorie van den onsterfelijken redenaar schitterend bewaren, en hare spits wijst triomfantelijk omhoog het lichtspoor aan waarlangs zijn schoone ziel de eeuwige glorie is binnengetreden. ('t Vervolgt). Akte van toewijding aan het H. Hart van Jezus welke op 9 Juni in al de kerken van ens bis dom Ier gelegenheid van de vijftigste verjaring der toewijding van België aan het H. Hart zal voorgelezen worden. O Jezus, onze Verlosser en onze God, niettegenstaande de groote liefde die U bewogen heeft voor onze zaligheid uw kost baar bloed te vergieten en het H. Sakrament des Autaars in te stellen, zijn er zoovelen die U niet beminnen, die U lasteren, die U beleedigen door allerlei zonden, zelfs door zonden rechtstreeks bedreven tegen het Sakrament uwer liefde. Wij begeeren die ondankbaarheid te ver zijn wandeltoertjen door den buiten, van al die verschillende dingen, telkens en opnieuw een levenden indruk ondergaan, dan ware zijn arm hart er onder bezweken, en zijn dichterspeeltuig ware in plaats van te klin ken, veeleer onder al te sterke spanning' aan stukken gesprongen Neen I de dichterlijke ontroering grijpt u aan bij korte poozen, bij vlugge vlaagjes, nu bij dit en dan bij dat, op 't onverwachts I Komt ze, dan kunt ge dichten, blijft ze ach terwege, dan moet ge zwijgen, al duurde haar stilzwijgen dertig jaren aan een stuk zooals 't bij Gezelle gebeurd is. Me dunkt, ik heb genoeg gesproken over poëzie in 'talgemeen. Natuurlijk heb ik dit onderwerp niet volledig kunnen verhandelen. Opzettelijk liet ik sommige zijden van het vraagstuk in de schaduw, om voller licht te werpen op den kant waarlangs Vader Fran ciscus treedt in het rijk der poëzie. Voortaan wijken we niet meer van onzen Heiligen Dichter af. Ik heb dus vooreerst te bewijzen dat Franciscus de natuur verstond als een dichter, en alle dingen beluisterde met zijn ziele. Ik ben met mijn bewijs al klaar. OordeeltEr kwam een dag in zijn leven dat hij bitter kloeg omdat de natuur hem niets meer zei, als eertijds, en voor hem gestorven lag. goeden, en adn iiw Goddelijk Hart herstelling te doen voor al de oneer die U wordt toege bracht. Daarom wijden wij ons toe aan uw God delijk Hart, o Jezus Wij verklaren plechtig- lijk dat wij altijd uw gezag over ons willen erkennen, dat wij U gansch willen toebe- i hooren, dat wij IJ zullen beminnen en diene/i uit al de krachten van onze ziel, dat wij altijd uw H. Hart op bijzondere wijze zullen vereeren. Wij wijden ook onze huisgezinnen aan uw H. Hart toe d5.)r meet gij heerschen, vereerd, beminden gediend worden. Wij wijden aan uw H. Hart het Bisdom van Gent toe, met al zijne parochiën en kloosters, met al zijne godsdienstige inrich tingen, metal zijne gestichten van onderwijs en liefdadigheid. De priesters met hunnen bisschop zullen te zamen werken om de godsvrucht tot uw H. Hart meer en meer te verspreiden. Wij wijden toe aan uw H. Hart België, ons duurbaar Vaderland, en maken het voorne men, elk naar zijn vermogen, het onze bij te brengen tot het oprichten van den tempel die in onze hoofdstad een openbaar en eeu wigdurend gedenkteeken nioet zijn van de godsvrucht der Belgen tot uw H. Hart. Ontvang deze toewijding, o goddelijke Zaligmaker. Geef ons in de liefde van uw Hart altijd te mogen leven schenk aan onze huisgezinnen de zegeningen die Gij beloofd hebt aan de huizen waar uw H. Hart ver eerd wordt Zegen het Bisdom van Gent, opdat de godsdienst er zou bloeien en opdat uwe geesels er van verwijderd worden. Ze gen het Vaderland opdat het met eenen ge lukkigen vrede, geestelijken en tijdelijken voorspoed geniete. Geloofd en bemind zij overal het II. Hart van Jeshs Wij verlecnen aan al onze diocesanen eenen aflaat van 50 dagen, telkens zij deze akt van toewijding I zen. V EMIL1US JOANNES, Bisschop van Gent. Het munitie-verbruik in den wereldoorlog. In de 600 botsingen, gevechten en slagen van den oorlog van 1870/71 loste het Duitsche voetvolk rond de 220 millioen, het veldgeschut 338,309 en het zwaar geschut 320,000 schoten. Straatsburg viel na een belegering van yijf weken met 202,099, Parijs na vijf weken met 110,286, Metz na 12 weken met slechts 4.877 schoten van het Duitsche belegeringsgeschut. Dit zijn getallen, welke in vergelijking met die van den wereldoorlog zeer klein zijn. Reeds gedurende het groot offensief van 1915 werd het dagelijksch munitie-verbruik op ongeveer 300,000 schoten van de artillerie geschat. In 't begin van het offensief aan de Somme verschoten de Engelschen-op een week meer munitie dan in de eerste elf oorlogsmaanden samen en gedurende het trommelvuur van dezen reuzenslag gebruikten zij op eenen dag de munitie-voortbrengst van elf oorlogsmaanden. Tijdens den slag bij Atrecht werden er door hen in vier dagen zesmaal zooveel granaten verschoten als in den ganschen oorlog 1870 71. Gedurende den slag bij Verdun werden er op een dag I millioen schoten gelost. Gij hebt wel reeds gehoord of gelezen hoe Franciscus door zijn eerste jeugd zwierde als een jongen van de pret, inet bloemen op zijn hoed, met zijden strikken aan kraag en schoen en vooral met luchtig gezang en ge zwets op de lippen. Zijn moeder was naar alle waarschijnlijk heid de dochter uit een adellijk vervallen huis uit Provence, door haar familie uitgetrouwd aan den rijken koopman Bernardone, mis schien wel om zijn geld. Was zij het die in haar zoon dien zucht naar roem en glorie wekte In alle geval, 't was al van grootheid dat de jongen droomde, van veldslagen winnen, van riddersporen veroveren, van bezongen worden door minnezangers en troebadoers op burchten en kasteelen Met het geld van zijn vader en 't edel karakter overgeërfd van moeder, en zijn eigen rondborstige vroolijk- heid stond hij dra aan het hoofd der Assisi- aansche jonkheid, die hem vierde als de bloem van hun stad en .den koning van de jeugd. Nochthans, opmerkenswaardig genoeg I dat jolig feestkind vond er wonder genoegen in, alleen door de valleien van Aipbrië te droomen, of op den berg Subasio uren lang in gesprek te treden met de grootsche natuur. Wat sprak tot hem die trouwe vriendin Och geen twijfel mogelijk die is altijd 't akkoord met een poët en spreekt zooals AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Indien men nu aanneemt dat er gemiddeld een millioen schoten op zeven dagen gelost worden, en dat iedere granaat ongeveer 45 kilogram weegt, dan komt men tot de slotsom dat er op 30 wc-ken 1,350,000 ton staal verschoten werden. Voor het vervoer van deze hoeveelheid staal waren er 135,000 spoorwegwagens noodig- DOOR PETRUS VAN NUFFEL 17e Vervolg. Se dederuntVelen zijn gevallen. Rn toch gaat men hunne graven niet wee- nend voorbij, maar mot de hoop in de ziel, rechtmatig lierop de eervolle Vader landsliefde, die zij ons nalieten. Zij traden in dienst van de Eeuwige en opperste Rechtvaardigheid, bewaarheid in Chris tus, djo, Godlof! uit deze wereld niet gebannen is, die zichtbaar blijft in den persoon van Jezus' plaatsvervanger, die z veeft over hel aardrijk en, onder alle. volken, blijft ingeworteld, edelmoedig genoeg op Hem goed en bloed te offeren, 'l'e Castelfidardo, te Montana, te Home hebben de Zouaven, van hunne lichamen, den Paus eene borstweer gemaakt. Zij betaalden rijkelijk liunno getrouwheid aan de Kerk in die smartvolle dagen, toen de grond onder de voeten der strij ders wegzonkwaitncer de wapens hunne bebloedt^panden ontvielen, wanneer eiken at"hnd. in het Westen, een brok hunnerkrijgsglorie verdween.... Opdien lijdensweg vielen zij stervend neer, doch de Waarheid zegevierde de muren der Eeuwige Stad stortten in, maar de Heilige Ark werd gered en de Pauselijke Oufaal- baarheid uitdrukkelijk 011 plechtig beves tigd. Waarlijk, veel namen van Pause lijke Zouaven, gesohreven'in het Katho liek Goudboek, zouden moeten gebeiteld staan in het marmer der altaartafels van alle kerken der wereld. Zij hebben recht op onze bewondering, op onze erkente lijkheid, de dapperen, die ons glansrijk bewezen, dat op het uitgestrekt veld der Katholieke Kerk altijd de palmen "van het martelaarschap bloeiden (1). Bij dit huldebetuig zouden moeten ge voegd worden al de prachtige lofspraken, op de graven van afgestorven Zouaven uitgegalmd, en die zoo schitterend als welverdiend hunne verdiensten herinne ren.Het zij echter voldoende, hier de lijk rede te laten volgen, den 20 April 1880, op liet graf van wijlen onzen diepbe- trourden Vader uitgesproken, door den heer Polydoor I)e Paepe, bevelhebber van de Vrije Gewapende Brandweer en schrijver van het Aalslersch Piusgenoot- scbap Mijne Ileercn, Wapenbroeders, In dö zee dc-s levens, schuimend van vreugd, liefde, wellust en genot, verschijnt de onverbidde lijke dood. oin ons degenen, die ons het duurbaarst waren als bij tooverslag te ontrukken... Is dit hier het geval niet met onzen besten makker, den beer FLORENT VAN NUFFEL, lid van ous Vrij Korps, en Voorzitter van bet Piusgenootschan Pro Petri Sede liet moet aan mij. Bevelhebber, op dit oogenldik toegelaten zijn, een laatste hulde te brengen aan de (tl Pierre Le Tallec, Zouave et Jesuits, pp. 257-?58. hij gestemd is. Een naamloos dichter heeft die droomerijen van Franciscus op zeer ge lukkige wijze vastgelegd in een vers dat ik nog even de toelating vraag om aan te halen. Hij laat Franciscus zelf op lateren tijd tot zijn moeder zeggen Ik zag weleer een wonnig tooverrijk, Een droomenland in Umbria's valleiën. Wie mocht zoo op hun bodenTopenspreiën Dat malsch en mollig voettapijt van groen Wat koning moest zijn plechtige intree doen, Dat ook die weidsche boomen, 'tallen kanten, Daar stonden op hun post, als muzikanten, En speelden, juichten, zongen,ganschdendag, Terwijl ze wuifden met een groene vlag. En dat gejaagd, nieuwsgierig volk van [veugelkes Dat weg en weer daar vloog op vlugge Ivletigelkes E11 piepen kwam van onder 't vijgenblad, Al babblend, of hij nog niet nadertrad. Mijn God, mijn God hoe schoon I met [frlsch geklater Viel van den berg Subasio het water In da^tlc kronkelingen, naar het dal, E11 scheen, in 't zonnelicht, een perelval. Hoe schoon hoe schoon Daar kon ik [eindlooze uren, Te midden al die weelde, staan en turen, Half lachend en half wcenend, héél alléén, Zoodal Ik zelf die blije koning scheen ('t Vervolgt). schoone en verheven hoedanigheden van den man- wiens stoffelijk overblijfsel wij hier ter aarde neer, I11 1875, toen tich hier ter stede een Vrijwillig Pompiorskorps vormde, was Van Nuffe) eenen der eersten die zich aanbood om ten allen tijdo zijne medehuiyers te helpen. Gedurende de lien jaren, dat hij van het korps deelmaakte. werd Idj bevor derd tot kaporaal, ontving hij meermaals eerotee- kens van moed en zelfopoffering, was hij een voor- beeld van gedrag en onderwerping altijd op zijnen post, wauneer rampen en gevaar dreigden, wist hij met de scherpste nauwgezetheid de minste beveleu zijner overheden te volbrengen. In 1866, toen onzen onsterfelijken Paus Piua IX zijnen troon bedreigd zag, aarzelde Van Nu/fel niet alles hier op aarde te verlaten, ouders, broeders, bloedver wanten en vrienden, om zijn bloed tot deu laatsten drnppel te gaan vergieten voor de Heiligste der Zaken, voor Hem, die God hier vertegenwoor digd. Ook nam hij deel aan de gevechten van Valen- tanoen Bagnorea rnnan den veldslag van Mentana, waai hij het eerekniis Pro Fidei et Virtuti en de graad van kaporaal bekwam. Ja, Van Nuffel kende niets dan de Godsdienst en zijn christelijke princiepen. Indien ik kom te sterven, zegde hij, dan hoop ik dat God mij zal redden Dit wa6 de hoofdgedachte, die de Pause lijke Zouaven beheersehte en die hen melden hel denmoed bezielde, in liet midden van. tien strijd, die hen belette het getal hunner vijanden te tellen. De Heilige Stoel heeft in hem eenen zijner trouw ste verdedigers verloren Wij verliezen in hem eenen dei' dapperste pom piers Door zijn leven on door zijne dood zal hij ten .eeuwigen dage getold worden onder de edelmoedig ste kampers voor de Heiligste Zaken. Was hij als echtgenoot niet een voorbeeld van liefde en zorgen voor zijne diepbeproefJe gacfè Wist hij niet als vader een waakzaam oog te houden op de opvoeding zijner kinderen, voor wie zijn zoo vroegti jdig afsterven een wreeden en onherstelharen slag is Gij allen, achtbare toehoorders, zult met mij ant woorden Ja, zoo was bij, wiens koud lijk daar voor ons rust over wiens bloeiend lichaamsgestel al te voorbarig den adem der dood blies; hij die zoo vroegtijdig als onverwacht aan de liefde zijner familie hn ontelbare vrienden werd ontrukt. En bij de bekrachtiging van dit oordeel, mogen wij van de Barmhartigheid des Heeren hopen en] verwachten, dat ons aller Vriend slechts ingesluimerd is om irt de armen vnn zijnen Schepper te outwaken. Rust dus in* Vrede, o kamper van God, Voorbeeld der Chmtone Soldaten, Man van zelfopoffering Do heilige vlam, die in uw boezem laaide, is niet uit gedoofd uw zwaard gleed niet ganscb in de scheede Uw voorbeeld overleeft bot nageslacht. De dood van den Rechtvaardige, die zijne jeugd, zijn bestaan, zijne vermaken, de genieten vnn het leven aan God offert tot de verdediging der Waar heid en der Deugd. zal den ingesluimordon moed an meer dan een Christen opwekken. Vaarwel, Vriend en Wapenbroeder Vaarwel En laat ons hier, hij uw graf, de groote Wnarhpid herdenken O mensch, wat is uw lot Lijden en sterven. Ook l.r XX Siècle, in zijn nummer van 13 November 1907 wreekte in gloed volle woorden de nagedachtenis onzer dluurbafce Zouaven 1 In de politieke we reld namen zij stellingals vrijwillige kam pioenen van het miskend recht, op een oogenblik dat het princiep van niet tus- schen fa komen cn hol aanvaarden van hel voltrokken feit al de lafaards voor wendden om de inpalming te wettigen, ten bate der verraders, die er belang iu hadden. Jongelingen, friscli uit de school ekomen verloofden, gereed 0111 hunne bruid ten altaar te leiden huisvaders, door de tengere armpjes hunner kinderen, aan den haard verbonden allen vertrok ken om naar Home te gaan vechten, zonder hoop van te overwinnen, slechts met hei eenig doel hunne toewijding en. hunne overtuiging te bevestigen. Een hunner, de Brémond, had in zijn blazoen voor leuze Pi us fidei et fidelilati quant vit"'. Allen beoefenden deze spreuk zij hechtten meer prijs aan hun Geloof dan aan hun leven. De Zouaven waren naar Rome gesneld uit liefde tot God. Kapitein Adeodaal Dufourncl, gekwetst op de villa Geccliina, den 30 October 1807 en den 5 November overleden, schreef in zijn dagboek, den 18 Juni 1807, de verjaardag zijner in diensttreding Jacob had Laban gedurende tien jaren gediend om Rachel te hekomen. Ziehier thans, o goede God, zeven jaren dat ik in uwen dienst ben zoudt Go mij einde lijk do schoone dood niet gunnen, naar dewelke ik zoo vurig verlang Waloram d'Erp, doodelijk gewond te Mentana, sprak zieltogend Ik sterf guarn voor de 11. Kerk - eu zijn vader, dioaan hol lijdonsbed stond,antwoordde: •- Ik hen trolsch op mijn zoon I Wanneer Carlos d'Alcanlara zijn ouders verliet, sprak hij tot hen lk vraag uw zegen, zooals vroeger de Kruisvaar ders dien vroegen, eer zij uittogen lot bevrijding van het Graf van Jezus-Cliris- tus. Ik aanvaard mijne roeping uit do handen van God, overtuigd als ik hen, dat ik sterven zal. De dagen, waarop ik zal kunnen lijden, zullen mij de schoon ste toeschijnen. Zijn laatste zucht was God wil hetJan Moelier, 'van Leu ven, genaamd de dapperste onder de dapperen, loog in I860 naar Italië. Hij was geen soldaat geboren, maar hij werd het door de kracht van het Geloof, dat hem bezielde en lo Castelfidardo tot oili- cier verhief. Zijne zelfverloochening, waarmede hij de wapens opnam voor den Paus, steunde op Hem, die eens deze woorden uitsprak Hij die zijn leven wil bewaren, zal het verliezen maar liij die zijn leven voor mij zal verloren hebben, zal het weervinden. Gene raal do Sonis wilde dat men al zijne titels vergat, om op zijn grafsteen'enkel te schrijven Miles Christi. Kolonel markies de Pimodan, de held van Monte- flascone en Castelfidardo, die zijne rust, zijne aanbeden vrouw en lieve kinderen verliet, riep nog, terwijl hij onder de kogels neerplofte Leve Christus en toen Pius IX de dood van den edelen Pimodan vernam, sprak hij, tol in de ziel geroerd Muynce animte jwodigus ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1