Tü ES PETRUS Week - Kalender. HEIMWEE AAN DEN IJZER. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD België aan het Heilig Hart. Een dmerikaansGfie verklaring over de duikdooien. In Duitschland Een en ander. SINT FRANCISCUS vbn ASSISI door Pater Valerius many 0. F. m. Aalstden 15 Juni 1918. JUNI. Evangelie van den Zondag De wonderbare vischvangst. Luc. V. 16 Zondag, 4 na Sinxen. H Lutgarduis m. 17 Maandag, H. Adulphus, biss. 18 Dijnsdag, H.H. Marcus en Marcellianus martelaars. 19 Woènsdag, H. Juliana van Falconeriismg 20 Donderdag, H. Silverius Pmr. 21 Viijdag, H. Aloysius v. Gonzaga, b. .22 Zaterdag, H. Paulinus, Bb. Soins sta ik wakend in den nacht En gansch alleen mijn droef gedacht Wil weer dan naar de welbeminden Die 'k op mijn dorpje achterliet En 'k vraag me dan, of, al of niet Ik hen zal wedervinden. Vind ik nog ooit mijn woning weer, Of ligt er nog een puinhoop meer En zijn mijn ouders nog in 't leven De dagen.... dagen vlieden voort. En nooit of nooit van hen een woord Dat mij wat troost kan geven. Ik draag een kruisken op mijn borst Een eereteeken van mijn vorst. En gouden tooisel op mijn schouders Doch gaarne gaf ik goud en kruis, Ware ik een enkel uurtje t'huis, t'Huis, bij mijn duurbare ouders. H. S. Zondag 16 Juni 1918. 5 centiemen het nummer 72eJaar Nr 4810 De Denderkode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKERS-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS Het plechtig Triduum ter eere van het Heilig Hart heeft verleden week naar onze hoofdkerk een stroom van geloovigen gelokt. De drie sermoenen te dier gelegenheid door Pater Dr Berthold gepredikt, mieken diepen indruk op de menigte die den wijdschen tempel vulde. De geleerde predikant betoon de eens te meer dat de vrede en het geluk alleen van God kunnen komen. De wereld heeft wonderen van techniek verricht en met hare werkkracht bergen verzet, doch uit die koppeling van kracht en stof is er geen ^vreugde voor het menschdom voortgespro ten De slotsom van al die beschaving, waar in God ontbrak, is geweest dat nu de kanon nen tegeneen losdonderen en een heele wereld verwoesten. Gelijk weleer de zond vloed over de aarde, zoo is nu een zee van lijden boven Europa gestegen. En de ark, de reddende ark boven dien lijde'nsvloed dat is het Heilig Hart. Het Heilig Hart van Jesus is de bronader van alle liefde, en de liefde is de groote bewegingskracht der schepping, zij alleen baart geluk en... vrede Laat ons dan gaan tot dit Hart dat tot de menschen woorden van liefde heeft gespro ken, zooals nooit liefdetaal hier beneden werd gehoord. Laat ons gaan tot dit Hart dat de volheid van alle leven in zich besluit en zich' voor de schepselen opent met al zijn schatten van deernis en ontfermigheid. Nu vooral, nu het lijdensjuk zoo loodzwaar weegt op de rampzalige menschheid, mogen en moeten wij met volle vertrouwen tot den weergaloozen Vriend gaan die roept tot alle wee en alle smartKomt tot Mij. gij allen die belast en beladen zijt en Ik zal u ver kwikken Waarheen gaat het ten bloede gegeeseld Europa zijn oogen richten in deze akelige tijden Waar zullen thans de volke ren die allen den weg van 't kruis moeten opstrompelen, een Gienener vinden die hen steunen en verlichten komt Bij de men schen De menschen staan machteloos te genover elkaar ten tijde der béproeving, en zoovelen, in plaats van de wonden hunner broeders te heelen, liggen thans meer dan ooit rond het Gouden Kalf geknield, en buiten de volksellende en den oorlogsgeesel uit om hunne geldkas te vul len. Schande over hen I Neen 1 naar het I kruis, naar het Heilig Hart moeten wij nu onze blikken verheffen. Van daar alleen kan troost komen. Daar alleen troont de sterke Liefde die een wereld var. smart tillen kan. en die met barmhartige armen al de lijden den en beproefden tot zich trekken wil. O Heilig Hart, dat dieper als de zee Uitstroomt in warme min voor al die lijden, Wijs ons een lichtstraal in dees donkre tijden! Daarheen, daArheen onze hoop en ons verlangen Uit dit oosten zal eerlang de zon van Vrede boven de wereld rijzen Daarom is België nu plechtig toegewijd geworden aan het Heilig Hart van Jesus, 't is te zeggen aan de Liefde, aan den Vrede, aan het waar Geluk Het Triduum hier te Aalst zoo algemeen bijgewoond, is Zondag op grootsche en roerende wijze bekroond geweest. Zelden zag men in onze St. Martinuskerk zulk een aandoenlijk en indrukwekkend schouwspel. Ook uit Gent is de echo tot ons gekomen van den ongemee- nen luister en plechtstatigheid waarmede daar stad en vaderland aan het Heilig Hart zijn toegewijd. Daarmede, beter en veiliger dan onder gelijk welke vlag, staat België nu onder de bescherming van het liefdevol Hart van Diegene welke eens de roerende woorden sprak Misereor super turbam Ik heb me delijden met het volk Aan het Kruis vloeide Jesus' hartebioed voor heel de zondige en lijdende menschheid. Tot hem nu zal dringender dan ooit uit al onze kerken en kapellen het schoone ge bed van Paus Benediktus XV opklinken Geef dat de menschen weldra elkander den kus des vredes schenken, 0 Gij, die hen tot broeders hebt gemaakt met den prijs van uw bloed 1 Heilig Hart, bescherm ons Vaderland gevallen werden op torpedo's gebruikt. Er werden ook mijnen gelogd, waarvan er reeds twaalf opgevischt werden. Amsterdam, 11 Juni. Volgens een plaatselijk blad verneemt do Times uit Washington De plaatsvervangende sekretaris van zeewezen Franklii: Roo sevelt verklaarde aan den berichtgever van de Times - De Amerikaansche leiding der vloot meldde reeds einde Mei aan allo scheeps- en kustenballerijen dat er waarschijnlijk vijandelijke duikboolen aan de kusten van don Atlantischen Oce aan zouden verschijnen. Deze waarschu wing werd nog, voor het sekretariaat van zeewezen van don duikbootaanval hoordo, afgezonden. De stoomschepen en zeilschepen zonder inrichting voor draad- looze telegraphic, konden niet meer ge waarschuwd worden. Ambtolijko cijfers over hel getal der duikboolen, welke aan de Amerikaansche kusten optreden,wer den nog niet gepubliceerd. Er zijn ten minste twee duikboolen. - In regeeringskringen koestert men de meening dat de eene een gcvechts-duik- boot is, terwijl de andere een voorraad- schip van do klas van de Deulschland zou zijn. De duikboolen vernielden de meeste schepen, die zij aanvielen, door geschutvuur en hommen. Slechts in twee Foch en het leger. In het Wochenschrift Field is eene opvatting van generaal Foch verschenen, over den weg tot den zegepraal. Generaal Foch zegt daarin In den tegen- woordigen oorlog is er maar één middel om tot een uitslag te komen het vernietigen der georganiseerde strijdkrachten van den vijand. Onze eerste gedachte moet zijn dat eenen slag, om volledig zijn doel te bereiken, niet enkel defensief mag gehouden worden. Daaruit volgt dat het offensief, onder alle omstandigheden, het eindigen der operatiën moet zijn, of het van den beginne af genomen worde ofwel of het op een defensief volgt. Gezien de beslissende aanval het eigenlijk eindigen van den slag is, zoo moeten alle werkingen daarop berekend zijn. Bijgevolg is het best een zoo groot mogelijk maneuver- leger in reserve te houden. Het maneuvreer- leger moet zoolang mogelijk terug gehouden worden, tot de tijd gekomen is om den be- slissenden aanval te doen. AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 3,50 ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Berlijn, 11 Juni. Inde nationaal-libe- rale partij houdt men het voor waarschijnlijk dat eene scheuring ontstaat in de partij. Deze zon ontstaan in verband* met de hou ding van de twee verschillende groepen dier fraktie in de kiesrechtkwestie. Woensdag zou de scheuring reeds een voltrokken feit zijn. Graaf Burian te Berlijn. De leiders van de Oostenrijksch-Hongaar- sche buitenlandsche politiek, graaf Burian, kwam Dinsdagvoormiiidag te Berlijn, waar hij twee dagen zal verblijven. Zijne aan komst beteekent het begin van de gewich tige onderhandelingen, waarvan de grond lijnen vastgesteld werden, in tegenwoordig heid van Keizer Kare', in 't Groot Hoofd kwartier. In gezelschap van g aaf Burian bevinden zich de Oostenrijkscii -Hongaarsche gezant te Berlijn, prins zu Hohenlohe en graaf Coloredo Manifeld. Over zijne reis ondervraagd zegde graaf Burian Het is heel natuurlijk dat de hangende kwestiën tusschen de beide Verbondene lan den ook te Berlijn moeten besproken wor den. De besprekingen zullen nog niet tot het einde kunnen geleid worden, gezien de voor bereidende werken nog niet geëindigd zijn, noch bij ons, noch in Duitschland. Wij en onze Duitsche Verbondenen wenschten alle vertraging der bespreking te vermijden, maar de voorbereidende werken met alle mogelijke middelen ten spoedigste door te voeren. De onderhandelingen hebben voor doel de verdieping van het Verbond in poli tieke, economische en militaire richting. Op de vraag of hetzelfde inzicht bestaat om dergelijke overeenkomsten te sluiten met Bulgarië en Turkije, antwoordde de minister dat hierover nog geen besluit genomen is. Scheuring in de Nationaal liberale partij Berlijn, 11 Juni. In de zitting van de nationaal liberale Landsdagfraktie, van heden heeft de afgevaardigde Dr Lehmann zijn ont slag gegeven als voorzitter. De commissie der nationaal-liberale partij zal Vrijdag op nieuw samenkomen, onder het voorzitter schap van Dr Friedberg. In Ierland. Rotterdam, 11 Juni. De Daily News meldt uit Dublijn Gister hebben in geheel Ierland de vrouwen de belofte geteekend zich tegen de dienstplicht te verzetten. In Dublijn liep alles rustig af. De vrouwen gaan de verbintenis aan, geen werk te verrichten van mannen die met geweld bij het leger ingelijfd worden. Caillaux ziek. De Daily Mail verneemt uit Parijs, dat Caillaux, die dezer dagen onderhoord moest worden, lijdende is aan eene ingewandziekte eene maand geleden leed hij aan dezelfde kwaal, maar deze heeft thans een scherpen vorm aangenomen. Twee doktoren zijn naar de Santégevangenis ontboden, terwijl gisteren ook de gevangenisarts, Dr Soguet, den patiënt onderzocht. Nieuwe Duitsche postzegels. Het koninklijk Landesgewerhemuseum te Stuttgart heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een nieuw Duitsch postzegel. Het was reeds lang de wensch van het gansche Duitsche volk, schrijft het Berl. Tagebl. dat het oude zegel met de stijve Germaniafiguur plaats zou maken voor een naar moderner en artistieker opvattingen ontworpen postmerk. Alle Duitsche kunstenaars geen dilet tanten kunnen aan den wedstrijd mee doen, waaraan prijzen zijn verbonden tot een gezamenlijk bedrag van 800 Mark. De kom missie van beoordeeling bestaat uit een tien tal Duitsche kunstenaars, onder wie Olaf Gnulbransson, Max Klingeren HansThoma. Betooging voor den Tsaar te St-Petersburg. Geneve, 10 Juni. Volgens de Journal de Geneve uit St-Petersburgsche dagbladen verneemt, heeft onlangs te St-Petersburg eene groote betooging plaats gehad, ten gunste van het herinvoeren van het Tsaren- stelsel. Duizend persqnen vormden eenen stoet, waarin schriften gedragen werden als volgtWij zijn bedrogen geworden Geeft ons den Tsaar terugWij willen den Tsaar I Qe Roode Gardepartij schoot blindelings op de menigten, zoodat de stoet uiteengerukt werd. Alle klassen der bevolking namen deel aan deze betooging. Eene Fransche stem over het aftreden de Broqueville. Berne, 11 Juni. De Echo de Paris schrijft over het aftreden van de Broqueville Ministervoorzitter de Broqueville treedt af kort vóór het bijeenkomen der leden van het Belgisch Parlement in Frankrijk en Engeland verblijvende. Men kan niet zeggen dat de Broqueville de bijeenkomst aangemoedigd heeft. Voor de eerste maal sedert 4 jaar zal de Belgische regeering hare houding juist moeten bepalen, in talrijke kwestiën der Belgische toekomst, zooals deze der Vlaam- sche zaak, enz. Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. ALS. DICHTER (Uit de onuitgegeven kopij van Excelsior). (7C Vervolg). Na een verblijf van twee jaar op den berg Alverrio, meende hij den stap van Zuster Dood tt hooren naderen thans was de dood hem geen prij meer maar een zoete zuster hij wilde haar verwelkomen in zijn kluisje bij Portioncula waar zijn orde was begonnen, en moest dus zijn berg verlaten maar God 1 wat pijnlijk afscheid Bij elke rots bleef hij in herinnering stilstaan bleef de boomen en de blijde vogelkes in hun kruin een laatste vriendelijk woordeken toespreken. Hij kon niet vooruit I Nog een groet voor dit, nog een blik voor dat Gij vooral, vaarwel, o broeder Valk, die mij telken morgen wekte met uw luid geroep want gij waart altijd eerst wakker en mij voor om God te prijzen. En toen hij eindelijk door de vallei was neergedaald en de Alverno achter hem aan den blauwen horizon ging verdwijnen, dan wendde hij zich nogmaals om, en met een wijdgroetend handgebaar riep hij uit Gods zegen over u, o lieve Berg 1 Dan stiller en treuriger. Vaarwel, ik zie u nooit meer weer in der waarheid, zou men niet meenen 'n broer die afscheid neemt van zijn familie, van verwanten en vrienden. Mevrouwen en Mijne Heeren, hier moet mij weer iets van 't hart.... Als een dichter ons een poëma brengt op dat eeuwig en altijd hetzelfde onderwerp, reeds op alle mogelijke tonen afgezongen aan mijn beminde als Lamartine, bijv., in zijn beroemd stuk Le Lacaan de meergolven, aan rotsen en grotten en bosschen op den oever vraag! dat dat zij de gedachtenis aan hem en zijn be ruchte Julia eeuwig bewaren zouden of als Hélène Swart, die nu reeds dertig jaar haar liefde-sonnetten aan 't herkauwen is in den lauwen lentenwind een uitnoodiging ontdekt tot nieuwe minne-koozerij en hem toeroept Houd af, o wind ik wil niet wederlieven dat vind! decritiekdit zeer schoon I Diep ge voeld verklaart ze ernstig 1 Ik heb er niet tegen als die mênschen er nu hun roem in vinden innigste liefdesverklaringen openbaar en gemeen goed te maken, voor M. Jan en alleman Maar waarom dan zou het geen poëzij wezen als Franciscus de rood- of blanw-ge- iipte bloeinekes in de weide toeroept mond toe mond toe, sorelle, zusterkes I Ge moet zoo niet spreken ik weet genoeg dat ik onzen Vader moet beminnen of als hij den grauwen kuif-Ieeuvyerk onder 't stijgen na staart en groet ave. aloda Dag, broeder Leeuwerk, in n erken ik een waren minder broeder I Ge pikt eenige arme, vergetene korreltjes op in 't akkerveld en ternauwer nood is uw honger wat verzadigd, of wip daar neemt ge weer uw zingenden vlucht naar de wolken nader bij God, en veracht alle lage dingen op deze aarde of wanneer hij, in dien helderen lentenacht op Alverno, een zangtornooi aangaat met den nachtegaal om het langst en het luidst den Heer te loven en tegen den morgen, gansch gebroken van kracht, het zijn mededinger moet gewonnen geven of nog als hij, in een vervoering van liefde-roes, zijn armen slaat rond den harden stam van een pijnboom, zijn borst er vast en innig tegen aandrukt, als wou hij zijn eigen harteklop doen doortrillen onder diens ruwe schors en hem aanport o broeder pijn, be min hem met mij mede, want mijn hart alleen is te klein Nogmaals, Mevr. en M. HH zijn dat dan geen poëtische gevoelen ik durf wel meenen dat hun dichterlijke waarde niet ver mindert omdat Franciscus liefde in stee van te blijven hangen aan de eene of de andere vlinderende schoonheid regelrecht opvliegt naar de bron en 't ideaal van al wat schoon is, God. Om die eerste serie van bewijzen te slui ten, nog enkel dees verhaaltje, waaruit nog duidelijker blijken zal hoe al wat leeft een taal sprak tot Franciscus. Zekeren lentemiddag zat hij naast broeder Masseo op een rotssteen op den berg Subasio, nabij Assisi. De Italiaansche hemel hong zoo blauw, zoo klaar, zoo diep boven hun hoofd. Aan hun voeten welde een koele bron op uit den rotsigen grond, en liep in zuivere stroompjes neer naar de vallei. Zonnige rust en vrede overal. In stille overweging nuttig den zij beiden het brood dat ze dien morgen aan de deuren gebedeld hadden. Doch Fran ciscus' hart was weerom te vol, te boordevol om spijzen des lichaams te nemen. Hij had schoon zijn harde korsten te weeken in 't water van de bron, het scheen dat zijn keel te nauw was en niet slikken wilde. Eindelijk kon de opwelling vaq zijn hart niet meer tegenhouden en brak hij plots het stilzwijgen o broeder Masseo. mochten wij zoo oot moedig zijn als zuster water (Acqua, water is vrouwelijk in 't Italiaansch; daarom spreekt hij van zuster water Masseo keek op uit zijn meditatie en staarde zijn vader verwon derd aan. En deze Zie eens hoe zuster water, 200 hoog geboren op den berg, aan stonds alle gleuven en spleten opzoekt om zich te verbergen en spoedig henenvlucht naar een nederig plaatsken daar omlaag. Broeder zoeken wij altijd in de laatste ver dokene plaatskens, de veiligheid voor onze ziele 1 ('t Vervolgt). Priesterlijke benoemingen. BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft benoemd onderpastoor te Ledeberg, den E. H. Heyde, priester in het Seminarie. DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 19* Vervolg! Wel dachten de Sleutelsoldaten dik werf aan het Vaderland wel konden de schoone Romeinsche hemel en het be wustzijn de edelste zaak te dienen, het verlangen naar den geboortegrond niet onderdrukken en op hunnen eenzamen wachtpost, in het nachtelijk uur, dwaal de hunnen geest tusschen Vlaanderen's akkers en bosschen. Edoch, oene innige vroolijkheid en een luchtige zang, veraan genaamden het verblijf in de kazern en de lange dagmarschen Per lei fra l'arrai canta il guerriero, Per lei la morte timor non ha De roem doet zingen te midden van den at rijd, En voor hem vlucht de vreea voor den dood Op weg naar Civita Castellana galmde helder door de lucht het Zouavenlied van I.eblanc En avant, marchona, Zouavei, marchona Chasseurs du Pape, l'avant garde I.e monde nous regarde. En avaut, hataillon Car not re général, Qui se connalt en gloire, Nous mène la victoire, Comme on irait au bal Des 's morgens vóór den slag van Cas- telfidardo, van roemrijk herdeDken, hoorde men de ten strijd uitgeruste sol daten het gekend Zouavenlied aanheffen Sur la cime des Apennins, II est une blanche chapelle, Dont la cloche d'argent appelia Soiret matin les palerins. Tin, tin, tin, tin, l.'écho redit dans le lointain Tin, tin, tin, tin. Nous passions, le fuail an bras. Le sac au dos et Time fiére Je penaaia A ma vieille mère. Qui pleurait et priait U-hos. Tin, tin, tin, tin. Mais tout a coup siffie un boolet Le coeur bondit dans la poitrine... On abaissesa carabine Feu Bien viaé, pour un eadet 1 Tin, tin, tin, tin, Le combat ast long et aanglant. On s'élance k la balonnett» Un contra dix Cast une féte En avant, soldata en avant 1 Tin, tin, tin, tin. Mais, hélas le aoir, k l'appel, Us manquaient tout, ces pauvras braves I o La mort, plutét que lea entraves I n Ne pleurez pas ila aont au ciel Tin, tin, tiu tin lis sont au ciel... lieureux destin Tin, tin, tin, tin Eilaas, ja'vele dezer Jongelingen, wien eene zoo schoone toekomst tegen lachte, waren in den Hemel.... Huldigen wij ten slotte de godsdienstige gevoelens der Pauselijke Zouaven. Het gevaar van eenen veldslag deed hen, in groote menigte, kracht en sterkte putten in de geestelijke vertroostingen. In alle garnizoensteden was de drukbe zochte plaats de kerk men vond er Zouaven, 's morgens en 's avonds, op alle uren van den dag, in eenen hoek godvruchtig lezend, of neergeknield vóór het Tabernakel van den Heer der Heir- scharen. De Congregatiën van du II. Maagd Maria zijn haren oorsprong ver schuldigd aan eene kleine vereeniging van Vlaamsche vrijwilligers, die voor gewoonte hadden, in de schaduw van eenen olijfboom, byeen te komen, om er samen den Rozenkrans te bidden. In het veld konden de Aalmoezenier met moeite voldoen aan het verlangen der soldaten die tot hun IJ. Ministerie kwamen vóór elk gevecht waren de priesters overrom peld alsdan richtte men, in huizen, in herbergen, aan den voet van eenen berg, een altaar op elke plek was geschikt om er een kruisbeeld te plaatsen de priester zette zich in eenen hoek en de biechteling knielde aan zijne voeten deze die den biechtvader niet konden na deren vóór het vertrek, ontlastten zich onderwegen, op marsch. De officieren gaven het goed voorbeeld. De soldaten van Christus hadden voor gewoonte, nooit het gevaar aan te tasten, zonder moed en ondernemingsgeest geput te hebben in een zuiver geweten, zonder het Brood der Engelen te nutten. Men kende geens zins het menschelijk opzicht, hetwelk lafheid beteekent de Christen fierheid heerschte in de plaats De vermoeinis werd vergeten, terwijl men luidop het Rozenhoedje bad, dit gebed dat zooveel vijanden der Kerk versloeg.In alle vrien denkringen sprak men van het geluk voor den Godsdienst te sterven, gelijk van eene uitmuntende en vurig betrachte genade. Onze moderne beschaving, en haar vrij geesten, les esprits forts onzer dagen zullen willicht spotlachen met deze gods dienstige oefeningon te midden van krijgstoebereidsels maar de vijand, met de bajonet in den rug, op de vlucht ge jaagd, lachte er niet om ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1