Van Beroemde Bekeerlingen Id De llaiiaaosGDe Kamer. Rusland en Oekraïne. Een en ander. Tü ES PETRUS Week - Kalender. *Q©©Q0©*G©©©0©**QQ000Q*GQ0©©ö* Het feest van 't koren. •>©00©©0*G©©Q0©**©0Q©QQ*0GQ©©Q* KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIG1NGSBLAD SINT FRANCISCUS w ASS1SI door Pater Valerius OTaDy 0. F. p. Aalst, den 22 Juni i91S. Zondag a3 Juni 1918. 5 centiemen het nummer 7a'Jaar N' 4811 Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. JUNI. Evangelie van den Zondag Broederlijke verzoening. Matth. V. 23 Zondag, 5. n. Sinksen. H. Edeltrudis, kon. en maagd. 24 Maandag, Geboorte van den H. Joannes Baptista. 25 Dijnsdag, H. Qulielmus, abt. 26 Woensdag, HH. Joannes en Paulus, Mrs. 27 Donderdag, Verheffing v. d. H. Livinus. 28 Vrijdag, H. Leo pb. 29 Zaterdag HH. Petrus en Paulus, Apost. Het koren-blonde land, door zon beplast, Deint allerwegen als een feest voor de oogen. De luchten spannen blauwe zegebogen Boven de velden, waar een weelde wast Van koren, staalblank koren, onbewogen Tegen den verren einder opgetast, En heuvelende bosschen, ingetogen, Torsen ter kim hun paarsen loover-last. Een witte gloed doorvlamt den zomertrans. De torens staan met zilvermatten glans Te turen over rood-gepande dorpen. Een lichte leeuwerk heeft met stouten zwaai Hoog in de zon zijn wieken uitgeworpen, En 't regent liedren op de koren-laai. Jun' r9i8 Jozef CRICK. Rond negen uren nam Lacordaire zijn mor- genontbijt, en, ter uitzondering, vastte hij voor dien keer niet alhoewel zijn biograaf ons verzekert dat de disch nog heel karig was. Bij gunstig weder ging hij daarna in den tuin wandelen, en hij liet zijn geest rusten in een zoete beschouwing van de schoone en zuivere werken Goda. Zonnig groen en kleurig gebloemte lachte hem tegen alom bijwijlen bleef hij staan, en neigde zich droomerig over een blanke roos die voor hem bloeide en geurde... Om elf uren ver trok hij naar de Kathedraal, vergezeld van zijn boezemvriend Cartier. In den namiddag, rond drie uren, keerde hij gewoonlijk terug, vermoeid, afgetobd, gebro ken, maar stralende van inwendigen gloed. Gelijk een harp die lang heeft gezongen en getrild, was zijn ziel nog zwanger van wel sprekendheid en geestdrift, en de minste aanraking volstond om er een sprankelende muziek van woorden te doen uit opspringen. Het gebeurde meer dan eens dat hij zich dan te bed legde om een weinig uit te rusten, en dan deed hij een zijner jonge medebroe ders komen met wien hij gezellig keuvelde over de liefde van den Heer en de vreugden van het kloosterleven. En 's avonds niette genstaande zijne uitgeputheid, moest men hem de gewone geeseling toedienen. Dit zette de kroon op zijn triomfdagen. 'S mor gens in den kansel, bewonderd door duizen den, machtig als een koning, en 's avonds onder de geeselroede, gelijk een misdadiger Dit waren twee uitersten, maar in het midden stond het Kruis dat de hoogste verheerlijking bij de diepste verguizing weet te paren, en de wegen van alle ware glorie loopen doet over Calvarie. ('t Vervolgt). De Denderbode DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS li. Henri Lacordaire. 40e Vervolg Nog over zijne boetplegingen. Hoe hij zich tot zijn sermoenen voorbereidde. Van den kansel onder de geeselroede. Dergelijke en andere boetplegingen zullen ons, twintigeeuwsche menschen wellicht verbazen of verergeren. Misschien schudden we daarover spottend het hoofd zooals over het leven van zoo menigen heiligen waarin liet menschelijke een vlucht neemt welke ons gewoon begrip verbijstert Allen zijn geen arenden, geboren om te toeven op de ber gen, dicht bij de zon, ver van het aardsche. Allen worden niet getrokken tot het Kruis met die mysterieuze kracht die den mensch daden doet stellen welke alleen in de oogen van God begrijpelijk zijn en hun volle waarde vinden. Lacordaire heeft die kracht gekend, en deze tilde zijne nienschelijkbeid tot een hoogte waarbij, wij herhalen het, al zijn andere grootheid in de sohaduw wegzinkt. Nochtans als predikant verwierf hij ook duurzame glorietitels en dank aan zijn begee sterd woord hebben zoovele zielen het licht der Waarheid ontwaard en den weg naar God teruggevonden. Weet men hoe hij zich ge woonlijk tot zijn sermoenen voorbereidde Qedurende heel den morgen van den preekdag zat hij op zijn eenzame cel, gedom peld in diepe overwegingen. Niemand waagde het dan de deur te openen, tenzij een of twee vertrouwde vrienden die stil op hun teenen binnentraden om te komen zien of zij hem geen dienst te bewijzen hadden. Met ontzag naderden zij tot den peinzenden monnik en durfden hem nauwelijks het woord toesturen. Leest en verspreidt De Denderbode Letterkundig; Mengelwerk Verboden nadruk. ALS DICHTER (Uit de onuitgegeven kopij van Excehior). (8e Vervolg). Er volgde stilte broeder Masseo at voort en overwoog na een korte poos, daar klonk weerom de bezielde stem van Franciscus o Broeder Masseo, mochten we zoo een voudig zijn als zuster water Hoe is zuster water eenvoudig, o Vader Kijk, broeder Masseo, niets stopt ze weg in haar hartgeen donkere, duistere geheimen. Niets bewimpelt zij, niets ver bloemt zij vóór het oog der menschen. Al wat zij draagt in haar binnenste ligt daar klaar en bloot tot op den bodem, zoo open hartig als zij is, zoo oprecht en eenvoudig als een kind En wederom voor een korte wijle was er stilie op den berg. Toen sprak ten derden male Franciscus en hij was opgerezen van den steen waar hij zat, en zijn gelaat straal de van blijde ontroering o broeder Mas seo, mochten wij zoo kuisch wezen als zuster water I En ook Masseo was recht- gesprongenen schuchter bij de vervoering van den heilige, dierf hij nauwelijks vragen Zeg mij, o Vader, hoe is zuster water ook kuisch Zie, broeder Masseo, hoe zij voort moet loopen over den vuilen grond, in een bed van slijkEn toch roert ze die vuiligheid niet aan, maar loopt er snel over heen, heel klaar en heel rein, en weerspiegelt in haren boezem den helderen blauwen hemel van omhoog. O Broeder Masseo, mocht onze ziel, in het bed van slijk dat haar lichaam is, ook zoo rein en zoo zuiver blijven als toen zij vloeide uit de hooge bronne,uit God. Niet waar, Mevr. en M. H., dat een man die zoo de natuur begrijpt, meer dan iemand gerechtigd ia om met de 3 jongelingen in den gloeienden oven het loflied der schepselen tot God te zingen gij, alle werken des Heeren, looft den Heer 1 Dit deed Fr. in zijn meesterstuk (die appreciatie is van Joergen- sen II dat gewoonlijk het Lied der Zon wordt geheeten. Te overbekend... G G. met zijn echt Franciskaansche ziel, zooals Kape laan Binnewiertz dat zegt, heeft het vertaald. Mij verwondert het niet wat H. Verriest in zijn 20 VI. K. vertelt, datGez. in zijn klas sen aan de jongens voorlas uit Homeros en Aischulos, uit Dante en Sheckespeare, uit Goethe en Schiller, en, tusschen ai die reu zen in uit Fr. v. A. Tot hiertoe hebben we slecht» een enkelen kant, laat ik zeggen de noordergrens van het rijk der poëzie bezocht. We hebben namelijk gezien hoe de dichter, in stemming gebracht Kunstnieuw» Is verschenen en te verkrijgen op ons bureel SON N ETTEN van JOZEF CRICK, een bundel prachtige verzen, met puiken kunstomslag van J. V. Malderen. Prijs 4,80 fr. Van denzelfden schrijver is nog te verkrijgen ten bureele van De Den derbode - MONDSCHEIN-SONATE 2'druk, aan 0.50 fr. PAX (Lyrisch Tooneelspel) aan 1,25 fr. De Zwitsersche Telegrafische Pers ver neemt uit Rome, dat de instelling van eene parlementaire toezichtskommissie, welke door de socialisten geëlscht wordt, eveneens ge steund wordt door de parlementaire Unie. Deze laatste verlangt dat deze kommissie in de Kamer regelmatig verslag geve over den algemeenen ekononiischen, militairen, bin nen-en buitenlandschen politieken toestand. De socialist Modigliani in eene lange rede voering, was van gevoelen dat de regeering voor plicht had deze kommissie in te stellen zonder dat men het haar vroeg. De huidige toestand, zegde Modigliani, levert weinig onderscheid op met dien van de lente van 1917. Ook nu blijft de vijand niet ten achter in het op touw zetten van vredesmanceuvers hoewel hij in de laatste tijden niet te loochenen voordeelen heeft behaald. De Ententemachtan mogen niet langer elke poging tot vrede zonder meer afslaan zonder onderzoek. De Kamer heeft het recht de hou ding tc kennen der rcgeeriug in den tijd der lente van vorig jaar en ook te weten hoe zij zal optreden in de huidige omstandigheden. De afgevaardigden moeten hun oordeel'kun nen uitspreken over de oorzaken en de schuld van den oorlog en ook over de draagwijdte der Amerikaansche hulp. De mogelijkheid van onderhandelingen mag op voorhand niet door de Italiaansche Kamer worden afgewezen. Daar de Kamer niet bestendig zetelen kan, stellen de socia listen voor dat er toezichtskommissies van de Kamer zullen gevormd worden, zooals in Frankrijk. Modigliani sprak vervolgens over den tweeden brief van keizer Karei waarin luidens Engelsche bladen, ook spraak zou geweest zijn van eenen vrede met Italië Hij vordert de regeering op te bewijzen dat de Fransche bewering ongegrond is als zou het de schuld van Italië geweest zijn dat de Oostenrijksche voorstellen tot geen resultaat hebben geleid. Wel vertrouwt Italië nog steeds op de krachtige militaire hulp van Amerika, maar de legers der Entente zouden door onbe kwaamheid en fouten der leiders, wel in een toestand kunnen geraken dat de Amerikaan sche hulp te laat kwame. Ook in het Oosten zouden gebeurtenissen kunnen plaats heb ben die grooten invloed zouden uitoefenen op de stelling van Italië. Het regeeringsblad Corriere delle Sera door de natuur, die natuur wederkeerig be zielt met zijn eigen gemoedsleven. Doch er bestaat ook een zuidergrens met andere woorden, er zijn dichters die uitgaan in de poëzie van een gansch tegenoverliggend punt. In plaats van de buitenwereld te bezie len, belichamen zij hun wereld van binnen, dit is, de aandoeningen hunner ziel vertolken zij in een tastbaren, verneembaren vorm, in een beeld. Als Gezelle zegt van de druipende boomen in 'nen dichten, nattigen November-mist ze weenen dikke tranen dan staat hij op de noordergrens, zooals hooger gezegd is hij bezielt de boomen. Maar als Paul Verlaine, in een bui van troostelooze zwaarmoedigheid zingt van zijn eigen hart 11 pleut dans mon coeur Comme il pleut sur la ville dan staat hij op de zuidergrens hij beli chaamt zijn zieletoestand in een beeld en vergelijkt zijn lusteloos hart bij nen langen, langen zonneloozen dag van regen en verve ling. Zooals voor de eerste soort poëzie, doet ook hier de dichter slechts in 't groot wat wij allen in 't klein doen. Hoe straatgewoon im mers zijn niet uitdrukkingen als hier volgen, a) Om te beduiden dat iemand goedgeluimd is, zegt men gemeenlijk 't is vandaag goe weer met hem Een beeld I b) voorhij kan niet rusten van ongeduld, klinkt hethij staat opheete kolen. Een beeld, c) In plaats vanik werd plotseling bevrijd van «en groote AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. bespreekt deze reden en zegt dat er nog geen kwestie is van een waar vredesaanbod der middenmachten daar de uitlatingen van enkele bladen niet als dusdanig zijn op te vatten, maar dat de militaire leiders der centralen eene overwinning willen behalen voor de Amerikaansche hulp zich kan laten voelen. Wellicht ook wil Duitschland in de Enten- telanden eene illusie van vrede verwekken, die dan de Entente tot het doen van vredes voorstellen zou leiden, hetgeen zou neerko men op eene kapitulatie. Geen enkel Staats man der Entente heeft het recht, besluit Corrière de verantwoordelijkheid op zich te nemen om te weigeren ernstig in te gaan op gelijk welke Duitsche vredesvoor stellen. Maar men mag niet liegen en men heeft het recht niet, aan het volk dat moet uithouden en aan de soldaten die moeten voortvechten, te zeggen de rechtvaardige vrede is mogelijk, of de vrede is nabij. De vredesverhandelingen. Kiew, 17 Juni. Het Oekrainisch-Rus- sische wapenstilstandverdrag werd den 15 Juni openbaar gemaakt. De uitgewekenen die naar hun land weêrkeeren, zullen maar eene beperkte som gelds mogen medenemen, 10000 roebel voor het familiehoofd en 2000 roebel meer voor elk familielid, hoogstens al te zatnen 20.000 roebel. In uitzonderlijke gevallen zal de geheele som tot 100.000 roebel kunnen verhoogd worden. Er zijn gemengde komiteiten gevormd die het vol gende moeten regelen waren uitwisseling, teruggave van rollend spoerwegmateriaal, herstelling van het post en telegraafwezen en het reizigersverkeer en het benoemen van konsuls en kommissarissen. In de zitting van den 14 Juni werd over het regelen der grenzen gehandeld. Eene overeenkomst kon echter niet bereikt wor den. De Russische Sowjet-regeering verlangt eene volksstemming, terwijl de Oekrainische vertegenwoordigers slechts in uitzonderlijke gevallen, en wanneer de staatsbelangen er niet kunnen onder lijden, eene volksstem ming zou laten beslissen. Den volgenden maandag zouden de verhandelingen voortge zet worden. Clemenceau en de vrede. Niemand minder dan het orgaan van Cle menceau L'Homine Libre brengt een artikel dat, naar het oordeel der socialistische bladen, van de hand van Clemenceau zelf moet zijn, en waarin Duitschland opgevor derd wordt zijne vredesvoorwaarden bekend te maken. Het artikel zegt onder meer Duitschland kan spreken wij zijn bereid te luisteren. Wij hebben haast nauwkeurig te vernemen wat het verlangt. Wij willen niets anders dan datgene wat Clemenceau als eenen rechtvaardigen en duurzamen vrede heeft opgesteld Wij zullen dan zien of dat de vrede is die men ons voorstelt. Engeland en Zweden. Stockholm. 17 Juni. Het tonnemaat- verdrag met Engeland werd Vrijdag bekrach tigd. Het handelsverdrag met Engeland is gister in den ministerraad aangenomen ge worden. kommernis, zegt haast iedereen daar viel een zware steen van mijn hart. Weerom een beeld En hoe dikwijls hoort men nietmijn harte brandt van verlangen, ofdie heeft een kasseisteen voor een hart. Gelukkig maar beelden I Zoo gebruikt ook de dichter beel den voor al zijn aandoeningen doch, geen uit den winkel van de alledaagsche volks taal zijn verbeelding schept er nieuwe, oorspronkelijke, treffende, enltel passend bij zijn ontroering voor 't oogenblik. Paul Ver laine, door Willem Kloos geheeten, niet waar, de meest dichterlijke natuur uit de negentiende eeuw, had, na maandenlange diepe zielsellertUt een goede biecht gesproken, en voelde weer die verruiming, die welig heid van een gezuiverd geweten «mij dunkt, ik heb versch linnengoed aangedaan» zei hij II me scmble que j'ai mis du linge frais 1 Een beeld. Vraag aan een godgeleerde wat is het gebed. Zeer juist beredeneerd zal hij antwoorden het gebed is een samenspraak met God, waardoor wij... enz... Vraag het aan een dichter of schilder of beeldhouwer. Die zal geen afgetrokken bepaling ervan geven, maar het gebed zien in 't beeld van een die bidt, bijvoorbeeld als een maagd ge knield in de kerk, haar groote, vurige, betrouw volle oogen strak op het tabernakel, den boezem gezwollen van verlangens die ze uitstorten moet, de lippen half ontsloten als tot een zucht, en meer nog.. Een sprekend beeld. ('t Vervolgt.) DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 20* Vervolg. De Zouaven wonnen macht en glorie in hunnen Godsdienst, en verwierven deswege de bewondering van allen di« met hen in aanraking kwamen In 1870, drie jaren na den slag van Monte Libretti, stonden eenige krijgsgevangen Zouaven blootgesteld aan de beleedigingen van het schuim der bevolking, tusschen hunne geleiders, op de kaai van het station, te Milanen, een trein af te wachten, die hen naar de Zwitsersche grens zou bren gen. Uit de rangen van deze vijandelijke menigte, opgewonden door den aanstaan den val van Rome, tred een soldaat tot de verdedigers van den Paus. Zijn er tusschen u, vroeg hij in het Italiaansch, die gevochten hebben te Monte Libretti? En zonder antwoord af te wachten, keerde hij zich tot het volk en riep Ecco i primi soldati del mondo Die man was de Garibaldiaansche major Notaggi, die de Zouaven aan 't werk had gezien te Monte Libretti en te Mentana, waar zijn paard onder hem doodgeschoten werd. Hij wilde thans den weg meemaken tot Gomo, met de over- blijvendon van den uitzinnigen aanval-, die het leven kostte a quei duepoveri Ufficiali Arthur Guillemin, die den Garibaldiaanschen aanvoerder zulke gevoolvolle bewondering toedroeg. Bijna al de Pauselijke Zouaven zijn thans-dood voor de wereld, dochzy leven in den Hemel de teksten der HSchrif tuur bevestigen dit, en de H. Mattheus verklaart het Wie, in Mijnon Naam, broeders, zusters, vader of moeder ver laat, zal het Eeuwig Leven bezitten. De Kerk van Christus, wier eeuwige jeugd zich steeds vernieuwd als de jeugd van den adelaar, is trotsch op haar zonen de martelaars zijn hen tegemoet gekomen, om hen het Paradijs binnen te leiden. Van Je/.us' bloedgetuige mag men schrijven hetgeen van Christus' graf zelf gezegd wordt Sepulcrum ejus yloriosum V. De Toekomst der H. Kerk. De inneming van Rome ontrukte aau den Paus dezelfde weeklacht, die eens door de lucht galmde wanneer de Stich ter der H. Kerk aan het schandehout stierf EliEU lamma sabactkruii Mijn God Mijn God waarom hebt Gij mij verlaten En tot zijne soldaten sprak Pius IX, gelijk Jezus tot Petrus Sleek het zwaard in de scheede. Wat is de H. Kerk in de toekomst beschoren Hoelang zal de vernedering, dc on waardige toestand van den Paus duren Niemand weet het, antwooi-dde Leo XIII, den 27 December 1891, aan eene afvaardiging der Pauselijke Zouaven. Maar wij kunnen u verzekeren, dat de Zaak, die gij dient, vroeg of laat zal zegevieren. Wanneer Ziedaar het ge heim van God, aan Wien alles mogelijk is en het is ons niet toegelaten Zijne besluitselen te doorgronden. Indien de verlossing nakend is, zult gij uwen post komen hernemen en gij zult de herin- richters zijn van het leger, hetwelk de Heiligste Rechten verdedigen moet. Het Pauselijk vaandel, zoo misprezen, heden daags zoo miskend, blijft altijd glorie rijk het is de vlag der Waarheid, der Beschaving noch de tijd, noch de wis selvalligheden der omwenteling kunnen het neerslaan en het zal, ten slotte, zege vierend wapperen. Blijft die dag lang achter, welnu, gij zult ten grave gedaald zijn, de eer onbezoedeld, fier over uw ongeschonden beginsel. Nooit zal ik de Rechten der Kerk laten verjaren.» Op dit oogenblik boden de Zouaven aan Zijne Heiligheid een prachtigen inktkoker en eene gouden pen, waarop LeoXIII zegde Ik zal deze pen bezigen om de herin richting van het Pauselijk Leger te onder teekenen. Niemand kan de sluier der toekomst wegnemen. Doch twijfelen aan dagen van herstelling, ware eene misdaad, eene lafheid. God is immers meester over de volken en over de wapens God, die eeuwig is, is de hulp der Kerk, en gelijk Hij haar door allo eeuwen redde, zal Hij haar ook in 't vervolg bevrijden. De ver volging was noodig voor de leefkracht^ van den Godsdienst de geschiedenis bewijst dat zij zuiverde en versterkte, en dat, na elke nederlaag, de zegepraal der geloofsleer van het Christendom het doorstane leed bekroonde. Andersden kenden hebben het geweld en dc over macht misbruikt om deze te bevechten, die hunne euveldaden wilden beletten. Het is, bedroefd tot den dood toe, dat men de vervolging aanschouwt en men vraagt zich, met de Discipelen van Eiu- maüs, soms af, waarom Christus zooveel heeft moeten lijden en sterven op het Kruis. Het antwoord is zeer eenvoudig de Kerk is gemaakt naar het wezen van den Goddelijken Meester zij leeft en moet leven gelijk Hij haar lol is Zijn lot, om tc lijden en te overwinnen ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1