TO eT PETRUS Van Beroemde KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAI) Onder de Linden. IN Week - Kalender. SINT FRANCISCUS m ASSISI door Pator Valerius piaDy 0. F. pi. Zondag 3o Juni igi8. 5 centiemen het nummer 72' Jaar Nr 4812 De Denderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PXJTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr twee maal 2,50 Ir Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. te tillen naar hoogere luchten, te heffen naar de zon, naar al wat schoon, en rein en goed In de jongelingsziel zag hij een afstraling van Christus zelf, en met teere schroomvolle vingeren raakte hij die aan, zooals een kun stenaar omgaat met een kostelijk broos snaartuig, en hij tooverde daar uit een schat van fijne en zoete harmonieën. Wij hebben gezien hoe hij vroeger het slachtoffer was van het zoogenaamd onzijdig onderwijs, dat alle bovenaardsche vergezichten sluierde en de jeugd struikelen liet langs wegen van twijfel en zingenot. Met des te meer hartstocht trad hij thans in den leeraarstoel op als een. onversaagde christen, en zijn vurig woord dat zulke schoone triomfen behaalde in kerken eu kathedralen, vond hier gereedelijk en diep echo in harten die hem begrepen en lief hadden. Met niet min zorg dan weleer be reidde hij hier zijn sermoenen voor de studenten, en dezen trokken daar immer heen als naar een uitgelezen festijn een festijn voor geest en gemoed. Geen wonder of onder de leiding van zulk een meester, kreeg Sorezo aldra zijn ouden roem terug, en binnen de inuren dezer ver maarde abdij werd daar een leger van jonge lingen gedrild die door het leven gaan zou den met hooge gedachten en stralende idealen. ('t Vervolgt). Zwaait l.r>»en mij, met uw heilig gelilaart', Diclitertn zijn u- wen zegin wel waard 't Is of ge, linden, mij liederen strooit Wuift als ik kom en verzwijgt ze mij uooit. Mei 1917. Albrecht Baktbns. Wuift over mij met uw vrome geblaart', I.indeu, die trischheid noch schaduwen spaart. Onder uw wijd, 111e beschermende groen, Kom ik gritac 's morgens een wandeling doen. Wandelend droom ik, en droomend een lied, Straalt er mijn ziel in een wijder verschiet. Zogent mij met 11- wen zilveren dauw, Eer hem de zonne ontsteelt al te gauw. Straal door de blaren dan mild op mij neer, Zalige zonne, gij, licht van den Heer. Zon op mijn hoofd is het niet of er viel. Licht van den morgen en dauw in mijn ziel Waait door de linden, en nimmer te moe Winden der Lente mij zachtekes toe Suizen en ruisclien, hun twijgen dooreen, 't ls als een preevlen van verre geheèn. Vogelen al, die daar springende zijt, Is hier niet alles Zoo vi'Qpm en gewijd Fluit uwe deuntjes in 't looi hoven mjj, Duurt ze uiet langer, de Lente is zoo blij Kunstnieuws Is verschenen en te verkrijgen op ons bureel SO N NETTE N van JOZEF CRICK, een bundel prachtige verzen, met puiken kunstomslag van J. V. Malderen. Prijs 4,60 fr. Van denzelfden schrijver is nog te verkrijgen ten bureele van De Den derbode MONDSCHF.IN-SONATE 2" druk, aan 0,50 fr. PAX (Lyrfech Tooneelspel) aan 1,25 fr. De kabinetskrisis. Het ontslag van het kabinet Seidler is, volgens de berichten der laatste dagen over den binnenlandschen toestand van Oosten rijk, geene verrassing maar eene natuurlijke zaak geworden. Het is het noodzakelijk ge volg van de verhouding tusschen de regee ring en de partijen, die het den minister- voorzitter onmogelijk maken het parlement bijeen te roepen, hetgeen sinds weken be loofd werd en door de gansche openbare meening van 't Rijk geeischt wordt. De hoi» ding van den Polenclub moest hiervoor den doorslag geven, li: zijne zitting van Zaterdag besloot de PolencLb, de besluiten genomen in de konferentie van Krakau, te bekrachti gen toch verklaarden de Polen zich in prin ciep bereid met de «Staatsnoodwendigheden» in te stemmen, en zegden bereid te zijn met de andere partijen te willen onderhandelen 0111 eene meerderheid te vormen, doch zij stellen als voorwaarde dat den minister- voorzitter moet aftreden. In besluiten door de Polen genomen komen als bijzonderste voor de tegemoetkoming tegenover Oekraine, wegens de Cholmstreek en het afscheuren van het Oostelijk deel van Galicië, door de Ruthenen (Oekrainers) be woond. Na zulk besluit was het den heer von Seidler onmogelijk eene meerderheid te vor men in 't parlement voor de ontwerpen der regeering, zelfs niet voor de minste voor- loopige begrooting. Er bleef hem niets over dan Keizer Karei, die Zondagmorgen van het Tyrolerfront terugkeerde te Weenen, het ontslag aan te bieden van het gansche kabinet. Nu blijft er af te wachten of, zooals van verschillige zijden aangekondigd wordt, de Keizer de samenstelling van het nieuw ka binet opnieuw zal toevertrouwen aan Dr von Seidler. fn zulk geval zou men eene feitelijke omkeering der rggeering en zelfs, volgens liet Wiener Fremdenblatt de ontbinding van den Rijksraad mogen verwachten. Door zulk besluit zou natuurlijk een ganschen nieuwen toestand geschapen worden. Oostenrijksche Kroonraad. Weenen, 24 Juni.De keizer nam heden morgen kennis van de gewone verslagen en ontving de leden van de hoofdkommissie der Duitsch-nationale partijen. Waldner en Taufe en ook den hoofdman van de Polenclub Ter- tin, in bijzonder verhoor. Weenen, 25 Juni Hedennamiddag had een Kroonraad plaats, onder het voorzitter schap van den keizer. Al de leden van het kabinet von Seidler namen er deel aan. In deze Kroonraad zouden al de botsingen ter zijde geschoven worden die bestaan tusschen d? meeningen der ministers en van den minister-voorzitter over eene parlementaire regcering. In 't algemeen zegt men dat Bau- bans, de minister van ijzerenwegen, als de man van vertrouwen van al de partijen, aan j het hoofd van het nieuw ministerie zal komen, i hetgeen als een overgangsmaatregel aanzien wordt. Weenen, 25 Juni. Volgens de dagbla den heeft de meerderheid der ministers, zich in den ministerraad van gister, uitgesproken tegen het Paragraaf 14 stelsel (liet land regeeren zonder bijeenroeping van 't parle ment). Zij wezen op het gevaar van het stel sel 0111 zonder parlement, onder de tegen woordige moeilijke omstandigheden, te regeeren 't was hierna dat besloten werd het ontslag van 't kabinet aan te bieden. De Polen drukten de hoop uit dat keizer Karei het ontslag zal aannemen en dat een nieuwen man zal gelast worden met het samenstellen van het kabinet. Zij zeggen dat de benoeming der ministers wel het uitslui- telijk recht is van den monark, maar dat de partijen ook liet recht hebben den minister voorzitter af te keuren. Van dit recht hebben de Polen gebruikt gemaakt. Tutil, de hoofdman van den Polenklub, verzekerde aan den afgevaardigde Waldner dat de Polen bereid zijn, eene meerderheid te vormen met de Duitsch-nationalcn. DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 21® Vervolg. Ook de Paus, het Opperhoofd der Kerk, is in alle landen vervolgd de Zouaven trekken niet meer de wacht op aan het Vatikaau de Heilige Stad is in rouw de II. Vader is gevangen, en het volk verdringt zich niet meer op den Corso, om hem toe te juichen en zijn zegen te vragen... En nochtans, voor zijne vrijheid gaf Engeland het bloed van Wats-Russel en Collingridge Duilschland het bloed van Saueren Haburg oostenrijk het bloed van ParteiIerland het bloed van Eurrv Polen hel bloed van RacriuskiSpanje het bloed van Rins de Torralba Italië het bloed van Giarla en Mimmi Zuid- Amerika het bloed van Sevilla Noord- Amcrika het bloed van Murray en Laro- que liet Zwarte Afrika het 'bloed van Fenech België, Holland, Frankrijk. Aalst,'den 29 Juni 1918. JUNI. Evangelie van den Zondag Jesus spijst vier duizend menschen. Matth. VIII. 30 Zondag. 6 na Sinxen Plechtigheid der H. H. Apostelen^Pebus en Paulus. 1 Maandag, Dierbaar Bloed O. H. J. C. 2 Dijnsdag, O. L. Vrouw bezoeking. 3 Woensdag, H. Hyadnthus, in. 4 Donderdag, h. Odon, bis. 5 Vrijdag, H. Antonius Maria Zacharia bel. 6 Zaterdag, H. Godelieve, maagd en m. Moeders Kruiske Mijn moeder wilt Eens raden nu Wat ik het liefst Verlang van u Dit is voorwaar Geen geld of goed, Al wenschte ik graag Wat overvloed. 'k Stap 's avonds stil Uw huisken in Dat ik met heel Mijn ziel bemin. Gij kijkt en zwijgt En denkt gewis Dat het voor mij Iets wonders is. Niets wonders ook Toch is het iet Waarvoor ik heel De wereld liet I Het is wat zorg E11 kwaad verdrijft Als gij het op Mijn voorhoofd schrijft. Uw kruisken is 't, O moeder mijn Dat immer zal Me een zegen zijn Fons Van de Maele. Henri Lacordaire. 41e Vervolg In Sorezo. Leeraar. Zijn liefde voor de jongelingen. Grootseh en vredig gelijk een zomerschen zonsondergang, zoo heeft Lacordaire de laatste jaren van zijn leven gesleten in Sorezo. Over vele eeuwen, bloeide daar onder het beleid der benedicfijnën, een onderwijs dat schitterde aan de spits der fransche opvoedingsgestichten. De benedic tijnen brachten het zoover met hun collegie dat, het, onder het bewind van Lodewijk XVI, den titel verkreeg van Koninklijke mili taire school. Toen kwamen er jaren van tegenspoed en verval, totdat Lacordaire, in 1854, het op zich nam met de medehulp van eenige verkleefde mannen het oude Sorezo te doen verrijzen en heropleven tot nieuwen bloei. Hier kon hij naar hartelust, gelijk een allerfijnst begaafd kunstenaar, de ziel der jongelingschap boetseeren en kneeden, en al aanstonds deed hij zich gelden als een ideale leeraar. Liefde en geestdriftmet die twee woorden kan men zijn onderwijs samenvat ten. De ziel van den mensch, schreef Saba- tier, laat zich niet wekken tenzij door dezen, die haar edei genoeg schatten om haar tot de hoogste toppen te verheffen. Wie had de ziel der jongelingen lief zoo als hij Tot hen voelde hij zich getrokken met al de passie van zijn priesterliart, en het was zijn droom die jonge geesten en zielen Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. ALS DICHTER (Uil de onuitgegeven kopij van Excelsior). (9e Vervolg). Nog één voorbeeld, ditmaal uit Franciscus zelf. Wat is de gehoorzaamheid Om dit nauw keurig te kunnen zeggen, zou ik goed moeten nadenken, alle woorden der bepaling juist wikkend en wegend Luistert naar Francis cus Lammeke Gods sprak hij een> tot broeder Leo, ge inoet in de handen uwer oversten zijn als een lijk. Handel met een lijk naar believen, nooit spreekt het tegen neem zijn hand. het geeft ze laat die los, ze valt terug en toch wordt niet geklaagd. Zet het op een troon, het blijft er zitten, maar buigt nederig liet hoofd slaat een purperen mantel om zijn schouders, het laat geworden, maar schijnt nog bleeker en doodscher te wezen in zich zelfLammeke Gods wees 'n lijk in de hauden uwer oversten. Wat is nu eigenlijk de volmaakte gehoor zaamheid Nog kennen we de bepaling niet, maar toch heeft Franciscus ons een zeer juist en treffend beeld ervan gemaakt. Dat is poëzie, Mevrouwen en Mijne Heeren Ik hoop dat eenieder inziet dat ze wat beters mag heeten dan ijdel phantasiespel zonder zin of inhoud De grootheid der dichters moet, naar mijn bescheiden meening. vooral gemeten worden naar hun mindere of meerdere macht in 't scheppen van oorspronkelijke beelden. Neem en lees den grootsten aller dichters uit alle landen en tijden. Dante Alighieri. Zijn Goddelijk Spel van den eersten zang af tot den honderdsten, inbegrepen, mag ge noemd worden één galerij vol heerlijke beel den. Neem en lees daarna die wonderbare Zeesymphonieën van onzen Oorda, met die verpletterende grootschheid van beelden pracht, en gij zult bekennen les grands génies se ressemblent En Franciscus Die neemt plaats tusschen die grooten. Hij voelde, meer misschien dan iemand ooit, een geheimen onweerstaanba- ren drang om gansch zijn inwendig leven te belichamen in uiterlijke vormen, zijn gevoe lens, zijn gedachten en begeerten, zijn liefde en zijn toorn, zijn heele volle diepe ziel. Nog eenige klare en korte bewijzen daar voor, niet waar Denkt maar op den kerst nacht te Greccio. Franciscus' harte smolt in teerheid voor den kleinen Bethlehemschen koning I Maar hij wilde hem aanschouwen met zijn oogen, hem voelen met zijn handen, hem drukken tastbaar tegen zijn hart. Hij timmerde dan, te midden van een bosch, een echt leemen stalleken op met een houten krib waarin een wassen kindeke en waarvoor gebonden lagen een levende os en ezel. Gansch het tooneel van Bethlehem werd tot in zijn kleinste omstandigheden vernieuwd een mis werd er gezongen en de Gloria in excelsis Deo der Engelen Italiaansche boe ren kwamen te middernacht uit den omtrek, met brandende fakkels, om de herders te verbeelden. Zoo werd in de beboschte vallei bij Grec cio, door de eigen hand van Vader Francis cus. het allereerste kerststalleken opgericht, dat later werd nagemaakt in bijna alle ker ken der katholieke wereld. Rond die kribbe- kes zijn ontsproten die honderden verrukke lijke kerstmelodieën waarin de naieve volks ziel der middeleeuwen zich uitzong als in een soezend wiegelied voor den nieuw-geboren Emmanuel. Wij hebben dien schat op de eerste plaats te danken aan onzen heiligen Dichter uit Ombria. Een ander feit, u allen overbekend. De hebzuchtige koopman dien hij voor vader had, dagvaardde hem voor den bisschop van Assisi om zich te hooren onterfd verklaren van alle have en goed. Maar Franciscus was nog ijveriger om te geven dan zijn vader om te eischen. Ach I hoe zou hij krachtig genoeg vermogen uit te drukken hoe gewillig hij van alles afstand deed, hoe onthecht van allen rijkdom zijn harte was? Op een plotsen inval, rukt hij zijn rijkemanskleeren af en werpt ze met dezen uitroep zijn vader te voetnu mag ik met recht en met waarheid zeggen onze Vader die in de hemelen zijt I.... Ik zeg, dit is overbekend. Wat volgde is het minder. Dienzelfden namiddag schonk<le bisschop hem een alledaagsch werkmana- kostuum van zijn hovenier. Met dank aan vaardde de vroegere koning van Assisi's jeugd Nochtans, nog altijd overweldigde hem het gevoel dat hij, door zijn eigen vader verloochend, dus op bijzondere wijze de zoon van God moest zijn, en daar gaf hem dit kleedsel geen sprekende getuigenis van. Toen hij 't bisschoppelijk paleis verliet, en heenstapte over het groot plein daar juist voor, waar men bezig was met bouwen, bemerkte hij een stapel ongebluschte kalk. Hij aarzelde nietgreep een witten klomp er. zooals de kruisvaarders zijner dagen het kruis waarvoor zij streden naaiden op hunne borst, zoo beschreef hij een groot wit kruis op zijn gekregen kleed en riep in vervoering uit ik ben de heraut des grooten konings En dan,, zingend luide liederen, trok hij langs eenzamen weg naar een bosch, waar hij zooals een vogel ontsnapt uit het net zijn eersten nacht zou overbrengen onder het dak van zijn Vader, den klaar-bestemden hemel koepel. Zijn hart en zijn mond liepen over van geluk daar hij dc tweede was om te mogen zeggen de vossen hebben holen, de vogeltjes vinden hun nest, maar ik heb geen steen in eigendom om mijn hoofd ter rust te leggen ('t Vervolgt). gaven liet hunne uit Holland kwamen er drie duizend om Pieter Jong en zijne gesneuvelde makkers te vervangen tien duizend gewapenÖe mantien schaarden zich eens rond den H. Stoel. Hoe komt het toch, dat dc heldendaden dezer edele kampioenen nu in den ver geethoek geraken dat de geestdrift voor de Pauselijke vlag bij de jonkheid onzer dagen zoo zeer verflauwt dat men zich rangschikt aan den kant van den sterk ste dat de Tijdelijke Macht des Pauses voor velen een middeleeuwsch monster schijnt, voor hetwelk hetonnoodig schijnt iets te vragen En dit terwijl de aarde naar den afgrond zinkt O, wij, zonen der onsterfelijke Zoua ven, verliezen wij geen hoop Wanneer alles verloren schijnt, juist dan toont God Zijne Almacht Drie dagen na den dood was het de Vorrijzenis de instel ling van den troon der Pausen trotseerde de eeuwen, en zulks zal waar blijven tot hel einde der wereld.... Romagna is genomen nadien vallen Ombrië later de Marken vervolgens het Patrimonium van den H. Petrus, en, ten slotte, Rome. Er blijft ons nog enkel het Vatikaan, en de Paus is maar Koning meer achter de Bronzen Poort. Maar daar is en blijft hij Koning, vermits hij er gewapend blijft, vermits hij er ge zanten ontvangt vermits de Souvereinen er liera bezoeken, vermits hij er heerscht als Vredesbemiddelaar der wereld. Al hoewel de Paus beroofd is van de States, die zijne voorgangers elf eeuwen lang bezaten, is het karakter van het Paus dom niet veranderd of zijn krachtdadig heid niet verzwaktalhoewel 'de Paus gevangen is, blijft hij Bisschop van Rome. Geen enkele rechterlijke beschik king, zonder territoriale macht, zegde Pius IX, zal ons ooit ware onafhanke lijkheid kunnen bezorgen De toestand, die men beweert ons te hebben gewaar borgd, is deze niet die men ons verschul digd is en die wij noodig hebben. Het is geen wezenlijke onafhankelijkheid, maar eene schijnbare, die ons alle dagen kan ontnomen worden. Dezelfde verhoudingen van vroeger behoeven niet hersteld te worden. Men geve den Paus een vrij kerkelijk bestuur, eene restitutie, die beantwoordt aan zijn internationalen toestand. Hoe dit geschieden kan Wij. zoo schreef Z. Hoogw. de Ris- schop van Orleans, wij wenschen een Pausdom, geniaalst onder de alge- meene waarborg van al de Europee- sche Machten, toevertrouwd aan de liefde der Katholieken een ontwa pend Pausdom, minzaam en toege vend, het voorbeeld van den Wereld vrede, belettende de oorlogen, de invallen, de omwentelingen.. Wij zou den de bevolking dor Pauselijke Staten willen zien geacht, vereerd dooi- al hare broeders in het Geloof, ontvangende de hulde van al de Katholieke landen, zonder zich te moeten beklagen van nauw prangende grenzen wij zouden al de katholieken willen aanzien, volgens de schoone uitdrukking van Fénelon, als burgers van Rome, in staat van alle bedieningen te vervullen, in een zeer Italiaansch en toch universeel Rome. Wij zouden een Paus willen, wiens eenig- ste eerzucht deze zou zijn van het Pau selijk gebied het voorbeeld der Staten te maken, het voorspoedigste vrij land, waar zouden bloeien het geluk van een volk, do wijsheid der Wetten, de Vrij heid in den Vrede, de vruchtbare macht der Evangelische Rechtvaardigheid, en de ontbinding der maatschappelijke moei lijkheden, waarin de wereld thans wor stelt, zonder die te kunnen oplossen dit alles, zooals men nu te Rome gaat bewonderen de meesterstukken der Kunst, zooals men er heengaat om den geest te vormen en tc veredelen. - (1) Verre van te sterven door de Tijdelijke Macht, zal de Pauselijke Monarchie een nieuw tijd perk van groeizaamheid intreden de dynastie der Koningen-Pausen zal her bloeien, en eens te meer bewijzen, dat van Christus alle heil komt (2). Nu dat de oorlog het menschdom straft, verheft zich de Pauselijke Grootheid in glans en majesteit, te midden der puin- hoopen. die do hartstochten opstapelen. Moge de huidige wereldramp den hemel met de aarde verzoenen, en dat de Kerk recht geschiedde door het verdrag van Vrede, dat do reuzenworsteling sluiten zal Dit is de betrachting van al de Katholieken, de overgroote meerderheid der lijdende en bloedende Maatschappij. Neen liet weereischen der Wereld lijke Macht is geen slag in 't water het verzet van 200 millioen stemmen, jaar lijks herhaald en vaster bepaald, onder breekt de verjaring. Neen de Roomsche kwestie is geen fait accompli, geen vol trokken feit. Hoeveel voltrokken feiten in Europa, waarop men terugkeert, waarop men teruggekomen is Wij erkennen liet geweld van het voltrok ken feit, maar wij erkennen er de wet tigheid niet van het voltrokken feit. is onrechtvaardig De Roomsche kwestie blijft hangend voorde beschaafde wereld, voor het geweien der volken, vóór de Rechtbank van God (iLa Soureraintté pontificale, pp. 638-639. ■2) Mgr Pie Oeuvres completsIII, p. 605. ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1