IN RUSLAND. Tü ES PETRUS KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAI) Kunstnieuws DE FRANSCHE KAAVER De drooglegging der Zuiderzee. I Week - Kalender. '1 Vrije Tribuun d Wie helpt er mee SINT FRANCISCUS m ASSISI door Pater Valerius fllatiy 0. F. [tl. Zondag 7 Juli 1918. 5 centiemen het nummer 72' Jaar N' 4813 De Denderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAM DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fir.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. J te verdienen, 't is te zeggen, te smokkelen en zoo te worderi de alhoewel onbewuste toch werktuigelijke raderen van het misbruik. Doch iets blijft zeker dat het algemeen bedril len van 't vervoer naar den verbruiker gewe tensvol opgenomen en nagekomen een algemeen verstrekkend nut oplevert. Zijn verbruik ware zoo toe te passen dat ieder in de mate van het noodige en in zulke hoedanigheid en hoeveelheid als mogelijk het tot zijn voedsel bestemde zoo toegedeeld worden. Kan dit verwerkstelligd worden, ik vraag anderen het antwoord. Doch iets is zeker, en dit kan verholpen worden dat nadat aan de bezetting het opgeeischte is afgeleverd wat niet te ontkomen is, het overige zou blijven ter beschikking der bevol king, van allen, en rechtmatig aan allen in eerlijkheid uitgedeeld met inachtneming eener verhouding in getal en noodwendig heid. Nemen wij die grondpunten aan, wat staat er ons te doen Daar ligt de zaak welke ik tot verdere instudeering aan iedereen bied, ten einde uit hare bespreking wat algemeen goed te wekken want anders is het te verwachten dat de meesten onder ons, ir.dlen het zoo voortgaat, allen staan tusschcn plichten die elkander zullen te pletter drui- schen ik spreke vooralsnu maar enkel van huisvadersplicht zijn kroost eten te verschaf fen, 't verbod hun gezondheid te krenken en tevens 't gebod steelt niet grimmend op het kwijnend zelfbehoud, van vaderlands plicht den algemeenen welstand te beharti gen en de gevoelsleus verraadt uw land- genooten niet van burgersplicht klaagt de misdadigers aan en het tegen 't hart stootend hulp bij-vreemden zoeken. Ik kon verder gaan, doch dit weze voldoende. Om'die misselijke toestand te keer te gaan, waren, me dunkens, de volgende gedachten te werkdadigen. De smokkelhandel vernietigen. Men roepe niet 't is waanzin onder ver scheidene geef ik één middel op den stads wachten toekennen, zoo genomen het vierde deel der aangeslagen waren in specie of in dien zij het verkiezen in hunne evengcraamde geldwaarde, het vijfde voor grootere hoe veelheden enz., dit ware de eenige voordee- ligeén uitslagopbrengende aansporing. II. De Woeker ij aanklagen. Die landbouwers betrappen die aan onre delijke prijzen verkoopen en hen der bevoeg de overheid en gerecht tot bestraffing aan wijzen, door bemiddeling van een naamlooze bondvereeniging van burgers en werklieden aan elkaar aangesloten en tot bewaking uit- verspreid. III. Het regelmatig uitdeelen op gepasten tijd en in evenredig gelijke mate. Het bestuur der bevoorrading make zijn opslag van aardappels en dezer uitreiking tot in de kleinste indeeling bekend, en legt ze tot inzage voor, onder andere aan de boven genoemde bondvereeniging. IV. Wat bevoordeeling der landbouwers- vruchtbezitters ware wenschelljk. Het doel dat ik beoogde met het neerpen nen van die voorstellen in hunne rechtvaar diging is een meer uitgebreid en gestaafd oordeel van meer bekwame uit te lokken, wat, naar ik opheb, ten minste toch de stij ging der woekerprijzen belemmeren, ja zelfs doen slinken zal. Derhalve, aan anderen het woord en de daad. Een stemme uit het volk. Is verschenen en te verkrijgen op ons bureel SON NETTEN van JOZEF CRICK, een bundel prachtige verzen, met puiken kunstomslag van J. V. Malderen. Prijs 4,30 fr. Van denzelfden schrijver is nog té verkrijgen ten bureele van De Den derbode MONDSCHEIN-SONATE 2'druk, aan 0,50 fr. PAX (Lyrisch Tooneelspel) aan 1,25 fr. Bij de bespreking der voorloopige begrootingstwaalfden in de Kamer be toonde de financieminister Klotz dat. tengevolge van het immer toenemende aankomen van Araerikaansche troepen in Frankrijk, de kredieten der regeering bij de Bank van Frankrijk moesten ver hoogd worden. De ofiderstaatssekretaris Ignace be toonde dat de censuur in de departemen ten bij oorlogszone ingelijfd niet kon afgeschaft noch verzacht worden. Ten. slotte deed Mistral namens de socialisten de volgende verklaring Wij willen de stemming der begrooting niet vertragen, en zullen derhalve geen debat inleiden over de buitenlandsche politiek; wy behouden dat tot later voor. Mistral las vervolgens een manifest der Confederation Générale du Tra vail, en was nadrukkelijk op den eisch der bekendmaking der krijgsdoeleinden, waarbij hij ook zegde dat weldra in de Kamer het initiatief zou genomen wor den der bespreking van het manifest. Ilij oogstte bijval links, terwijl er rechts verzet werd aangeteekend. Ver volgens werden de begrootingstwaalfdon door 481 stemmen tegen 3 aangenomen. In een gevecht bij de statie van Reger- lin werden de aanhangers der tegeore- volutie geslagen. In Westelijk Oeral zijn de Tscheko-Slovakken, nadat zij erge verliezen geleden hadden in de bergen gevlucht. De Tscheken hebben de Sowjet van Vladivostock ontbonden. Een Russisch verbond met Duitschland Volgons een bericht uit Stockholm aan de Frankfurter Zoitung - bespreken dc Russische bladen ernstig de noodzakelijk-" lieid de hondsverdragen te herzien, in den zin van een bondgenootschap met Duitschland. Fransche kooplieden en nijveraars die reeds lang in Rusland verblijven, ver klaarden dat de Duilsehcrs de eenigen zijn, in staat om in Rusland weer de orde en regel ma ligo toestanden te herstellen. Dat wordt van toongevende Entente zijde in Stockholm verteld. De Roode Garde tegen de Tscheko-Slovakken. St. Petersburg, 2 Juli. Volgens be richten alhier van hot gevechtsterrein aangekomen, hebben de troepen der Roode Wachten zich aan het Ouralfront samengetrokken en het offensief geno men tegen de Tscheko-Slovakken. Na langdurige onderhandelingen en over wegingen heeft de Nederlandsche Tweede Kamer het wetsontwerp nopens de droogleg ging der Zuiderzee aangenomen. Tegen dit plan werden ook vele bezwaren ingebracht, voornamelijk met het oog op de visscherijen en schipvaartbelangen. Het genomen besluit is voornamelijk te wijten aan de oorlogsom standigheden, die Nederland doen inzien hebben dat de uitbreiding van akkerland van het grootste belang is. Het besluit der droog legging is zeker van de allerhoogste beduide- nis, want daardoor verkrijgt Nederland eene gansche nieuwe provincie, in staat eene talrijke bevolking te spijzen. Reeds in 1850 werd de gedachte der drooglegging vooruit gezet, doch immer afgewezen daar men vreesde dc schipvaart en de visscherij te benadeelen. Volgens het gestemde wetsontwerp zullen de werken beginnen met het bouwen van een dijk meer dan 29 kilometer lang, loopende van het eiland Wieringen naar Friesland en waardoor men de Noordzee zal afdijken. De dijkbouwkosten worcfen op ongeveer 20 mil- lioen gulden geschat, hierdoor dat sommige plaatsen door zeer diep water loopen. Slechts een stuk van de Zuiderzee zal buiten den dijk blijven. Van het overige gedeelte, dat binnen den dijk zal liggen is men zinnens iets meer dan de helft droog te leggen en het midden gedeelte onder de benaming Yselzee te laten bestaan. Langs eene vaartgeul van meerdere kilometer lang zal Amsterdam niet de open zee verbonden blijven eene andere vaartgeul zal naar de monding van de Ysel loopen. Men «chat dat d* werken, waardoor viergroote poldergebieden ter beschikking van den Nederlandschen landbouw zullen gesteld worden, 30 jaar zullen duren en eene uitgave van 200 millioen Nederlandsche gulden (iets meer dan twee frank^ zullen vergen. DOOR PETRUS VAN NUFFEL. 22* Vervolg. Is dc rol der Pauselijke Zouavcn uil- gespeeld Nog eens niemand weet hel. Doch het regiment beslaat altijd Kardinaal Pecci zegde tot eene afvaardiging Pause lijke. Zouaven, met generaal de Gharette aan haar hoofd Blijf getrouw aan de verbintenis, die gij jegens den II. Stoel aangegaan hebt. Ik weet dat ik op u rekenen mag, en waarschijnlijk zal ik eens op uw verkleefdheid moeten beroep doen. v Den 27 December 1890 drukte Leo XIII zich uit in de volgende bewoor- - Aalst, den 6 Juli 1918. jo JULI 'd Evangelie van den Zondag Men kent den boom aan zijne vruchten, el Matth. VII. 7 Zondag, 7. na Sinksen. HH. Cyrillus en ;j Methodius, biss. rc] 9 Maandag, H. Landrada. mg. 9 Dinsdag. HH. Leonardus en gezellen, c mart. v. Gorcum. II 10 Woensdag, H. Amelberga, mg. 11 Donderdag, H. Godelieve, m. en mart. *is 12 Vrijdag, H. Joannes-Gualbertus, abb. 13 Zaterdag, H. Anacletus, p. en mr. NOTA DER REDACTIE. - Onder dezen L titel deelen wij hier het volgend artikel mede lc dat ons werd ingezonden. De opname beteekent niet dat wij er mede instemmen of de verant- woordelijkheid van dragenAVij roepen er noch- tans de aandacht op in van alle belanghebbenden ct Buiten de eetwaren aan de bevolking door I algemeen-aangepaste tusschenkomst der na- II tionale bestuursvereeniging C. R. B. ver- 01 schaft, bestaat er ééne die nog immer als grondslag van zijn voeding door den mensch betracht wordt en tot hier toe door eenieder als onontbeerlijk erkend. Doch voor het e' oogenblik rijst de vraag op of het volk nu ;f nog zich in de mogelijkheid bevindt deze K aan te werven en indien er onmogelijkheid it bestaat, of er kans is die onmogelijkheid in mogelijkheid om te scheppen of althans haar fe brengen tot een weinig min-onmogelijkheid. Onloochenbaar is het vastgesteld door dagelijksche ondervinding der toestanden en ,o waargenomen uit bloote bestatigingen in de geestes- en gewetensopvattingen dat er ware ,'n en wondere goocheltoeren gebeuren in het aanzien van wat recht is of enkel maar recht- oi veerdig, en tevens ook dat waar er sprake is fe bij den eenen van plicht, er alleenlijk volko- men vrijheid voorkomt in d'oogen van andere s die op een andersgelegen standpunt zich m stellen en vandaar uit oordeelen. Daarom is het wijselijk in zijne overtuiging en voorna- P melijk in hare uiting niet al te overdreven te [r schijnen. Dit zij mijne inleiding vorschen A wij nu wat er het meest billijk blijkt in de kwestie die ons aanbelangt de aardappel- oogst, zijn vervoer en zijn verbruik. Het ware de grens die ons uitdrukkings vermogen ombakent overschrijden, het ware al te ver gaan, zeg ik, te beweren dat de aardappeloogst in afgezonderd recht aan al de inenschen in gelijke hoeveelheid toekomt 1 en dat daarover voor zekere personen geen si voorrecht haar zegwoord heeft. Doch iets is zeker, dat er hier in de lande geen macht bestaat die haar uitwerking rechtmatig en gevolgrijk kan aanpassen, dit is eene macht waarlijk wettelijk gegrondvest, algemeen gelijk uitgevoerd, zedelijk door elk erkend en krachtdadige middels bezittend die den uit voer barer bevelen niet alleen opleggen maar er toe verplichten. Daaruit spruit liet mis bruik voort, bijzonderlijk veroorzaakt' en bewilligd door hen die steeds eigenbelang zonder eenig zielsdoel in 't oog houden. Wat zijn verkoop aangaat, onbetwistbaar <s de gerechtigde waarde, degene die de iar in normale tijden bezat in vergelijking et andere soortgelijke en tegenverwissel- e er komt dus in beschouwing wat er T,; grondstof lag tot hare voortbrengingen ,tv men met de bij haar tot geldmaking -gehoopte koopkracht zich kan aanmachti- ..n, immer inde beperking blijvende van X redelijk noodig erkende en toegeloofde. rüoch iets is zeker, dat er hedendaags eene som geld gevergd wordt voor een hoeveelheid aardappels waartegenover geen vergelijk mogelijk is ik zeg^evergd en niet gevraagd, want gewoonlijk naar"het huichelend spreken der belanghebbenden, is het aangeboden maar eigenlijk verplicht aangeboden, omdat ze anders niet te verkrijgen zijn en desvol gens schuilt en duikt onzielige en gewetens- looze hardvochtigheid achter speculatie van laffe schijnheiligheid. Alet het vervoer is 't volk bereid zich zelf te gelasten, omdat, zoo gewaagt het. voor 't grootste deel, het over tijd beschikkend is, maar meest vooral om te verdienen en veel Letterkundig Mengelwerk Verboden nadruk. ALS DICHTER (Uit de onuitgegeven kopij van Excelsior). (10e Vervolg). Mevrouwen en mijne Heeren, me dunkt, ik hoor iemand denken hoe buitensporig overdreven, die Franciscus Zeker, zeker 1 voor ons, koele, berekenen de verstandsmenschen van de twintigste eeuw, schijnt dat werkelijk overdreven, zoo als trouwens schier alle heiligen ons toeschij nen, want overdreven is zeer dikwijls een voudig synoniem met niet van alle gewone dagen Maar dees is de kwestie was Franciscus daar bezield met schoone, verhevene gevoe lens En heeft hij die uitgedrukt in een oor spronkelijk, treffend beeld Zoo ja, dan mag ik beweren hij leefde, leefde poëzie Zijn daden waren niet enkel goddelijk schoon zooals alle heiligheid, maar ook hoog-men- schelijk schoon zooals alle kunst. Uit wat voorgaat mocht blijken dat Franciscus voor zijn duurbaren vader niet veel overhad I Toch was het anders hij feed verschrikke lijk om de vermaledijding door Bernardone tegen hem uitgesproken. Hij trachtte troost te vinden in de overtuiging dat de behoeftige menschen, de armen Christi. dat zij ten minste hem zegenden omdat hij hun mispre zen stand weer veredeld had door zijne vrij willige onthechting. Maar van dien zegen had hij weerom geen uiterlijk teeken, geen sprekende verbeelding, en onvoldaan bleef hij tot hij op de gedachte kwam zich te wenden tot een ouden afgeleefden bedelaar, die sedert jaren van deur tot deur ging in de stad. Die moest hem bij iedere ontmoeting, in plaats van vader, een zegen op het voor hoofd prenten als zijn vader in de armoede!.. Zou ik de eenige zijn, Mevrouwen en mijne Heeren, om die feitjes roerend te vin den En zoo tref ik er bij tientallen aan in Franciscus' leven, allen spruitend uit zijn ingeschapen drang naar verbeelding van zijn gevoel. Doch er moet een einde aan komen. Nog enkel dit. Franciscus was afwezig geweest, twee jaar lang, op missie bij den sultan van Egypte. Bij zijn terugkomst, bracht hij een bezoek in 't kloosterke van San Damiano waar Clara zijn geestelijke dochter boete deed en bad. Och hoe blij dan moeder Clara was Ze straalde, kon een vreugderoep niet inhouden, bij 't plotse wederzien van haar heiligen Vader in Christus, en belde aanstonds al hare zusters bijeen. Zoo groote blijdschap om hém, stoorde erg den ootmoed van den heilige. Geen woord sprak hij, maar ging, ernstig als een beeld, naar de kleine kapel, en knielde voor het altaar. Na een poos aan- biddens vroeg hij assche- Men bracht hem die. Dan strooide hij een dichten grauwen kring op 't plaveisel van den vloer, knielde er midden in, en bad weer langen vurig. En zóo, zonder een enkel woord, trok hij zwij gend van San Damiano en zijn beminde Zusters heen. o Ja woorden waren hier wel overbodig I Clara verstond zoo goed de dich terlijke taal van zijn symbolische handeling o Zuster Clara, zuster Clara moest ge daarom uw grafelijk paleis ontvluchten en u aan de omhelzing van uw moeder onttrek ken daarom den stralenden morgen van uw jeugd, den rijken pracht van uw lokken laten afscheren en u opsluiten in een voor altijd gesloten gevang, om thans u te verblijden in den zoon van Piedro Bernardone, in een hoopken dorre assche. Verblijd u niet in mij, o Zuster, maar in Hem die onsterfelijk bij u blijft op het altaar Nu heb ik nog niet gewaagd van die hemelsche opvatting die, alléén, op zich zel ve, Franciscus heele leven heeft bestempeld tot poëzie, zijn verhouding tot mevronw d' Armoe Wat overheerlijk poëem hij daar geleefd en gezongen heeft Ge weet dat elke ridder, uit Franciscus ridder-tijd, zich eene dame had verkoren die hij eerde, die hij minde, voor wie hij streed, voor wie hij sterven kon Begrijpt geen spraak- iiier van lage zinnenliefde, wor telend in een bodem van vleesch en bloed. Neen, die liefde was eigenlijk een eeredienst, een cultus, en de uitverkoren Dame kwam hen voor als hun Ideaal I Franciscus kende zeer wel de wetten van het ridderle ven, daar hij zelf, vroeger, eens den ridder slag had gewenscht te ontvangen. En nu hij als ridder van God als heraut van den grooten Koning nu moest hij ook, om geen pseudo-ridder te wezen, zich een zoete Dame kiezen. Gij kent zijne keuze. Voor de ridders was hun Dame een ideaal; voor Franciscus, werd zijn ideaal een levende Dame, de koninklijke, hoogstgebenedijde mevrouwe d' Armoe Hij zag haar gaan langs de wegen, slank en edel van gestalte, doch in arme gescheurde kleedijmet fijne voet jes, doch naakt en bloedend van de* scherpe straatsteenen. (Slot volgt). dingen Houdt in hooge vereering de vlag, die gy zoo manmoedig hebt ver dedigd de tijden zijn droef voor Kerk en Pausdom, maar dit zal niet blijven duren zij zullen vrijheid en onafhan kelijkheid berkrijgen, omdat de Paus geen onderdaan mag noch kan zijn. Om geen onderdaan te zijn, moet de Paus Koning wezen om Koning te zijn, moet men hem het Patrimonium van Petrus weersehenken, en moet hij een leger hebben, een klein leger, ongetwijfeld, niet met het inzicht van verovering of internationale drukking, hetgeen tegen strijdig zijn zou aan de zending der Kerk, maar met het doel het gezag der Souvereiniteit te omringen en te bewa ren (1). En daarop hebben de Zouaven, by monde van den bevelhebber d'Albiousse geantwoord Wij moeten de Pauselijke vlag hoog houden en verdedigen zij lijdt door de beleedigingen, door haar vijanden, door schijn-katholieken, door de verderfelijkste leerstelsels, die van 's morgens tot 's avonds tussehen het christen volk sluipen, om de grondbe ginsels der Waarheid en der Rechtvaar digheid te vernietigen. Wij voelen ons wèl aan de zijde van Zijne Heiligheid en willen onze plaats niet afstaan. Of wij met den Paus vallen of overwinnen, onverschillig wy hebben onzen plicht vervuld en God zal ons zegenen... Wan neer het uur zal aanbreken en het zal komen - zullen we de voorwacht vor men door ons bloed zullen wij de Rots van Petrus terugnemen wij zullen eene lijfwacht vormen, die bij den Paus zal blijven tot op den dag dat de Koning der Koningen ons in den Hemel zal kronen. Niets wat voor den Paus gedaan wordt, blijft onbeloond. De dood komt niet als vijand tot degenen die den Meester heb ben gediend, die de gezworen Trouw bewaarden, die den goeden Strijd hebben gestreden Alhanaas de Gharette riep in gloed- vollen geestdrift uitWij hebben niets vergeten Wij hebben al onzen moed bewaard voor de Heiligste der zaken. Herinnert ti de triomfkreten op de heu velen van Mentana 1... Indien echter op het appel ae kracht onzer armen niet meer beantwoordde aan de sterkte onzer zielen, welnu, onze zonen zijn daar, achter ons, onze kinderen, erfgenamen van ons hart en van ons bloed, om ons te vervangen Zulke vaders, zulke zonen Zij zullen de leemten aanvullen, en liet regiment zal blijven bestaan. Hetgeen de Zouaven gedaan hebben, hetgeen wij betrachtten, andere zullen hel, met hetzelfde brandend Geloof, in onze plaats doen zij zullen den droom uitvoeren, die het leven van drie geslach ten verlichtte. Wij werpen in hunne harten hot onsterfelijk zaad onzer hoop wij laten hen als erfdeel de overlevering mot haren sloet van veldslagen en wor stelingen. de offerande der heldhaftig heid. Zij zullen hunne ouders waardig zijn... Rn indien morgen de Aartsengel, die troont op den beroemden Engelen burcht van Rome, in zijne bronzen ziel eene trilling voelt indien hij naar het zwaard grijpt; indien de klaroen van den oproep schalt, allen, allen als één man, zullen onze kinderen zich scharen onder- de wit-gele banier, die wij zoo hartstoch telijk beminnen leven het leven van soldaatsterven de dood van het marte laarschap De zaak van den Paus zal gewonnen zijn, den dag dat de Rechtvaardigheid op de aarde zal heerschen. Alles is niet gedaan te Rome. Tegen Jezus-Christus bestaal geen wijsheid, geen voorzichtigheid, geen raad, geen macht! (Prov. XXI, 3). Super qttern ceciderit contereturHot. is veel gemakkelijker de zon uitdooven, zegt Sint Jan Chrysostomus, dan de H. Kerk vernietigen. Gods adem zal de vlammen verdeelen en de asch der aardsche glorie neerwerpen in het slijk het nageslacht zal de puinen der vernedering voorbij gaan met den vloek op dc lippen. Geduld De Rots is hard, hard gelijk een grond beginsel Tu es Petrus et super ham- Pet rant tvdificabo Ecclesia m meam. Jongelingen, hoop der toekomst, offert uw edel bloed de martelaar sterft niet die God zijn leven geeft, zal leven zonder einde helder in den hemel glanst het licht Lumen in ccelo daar prijkt het gouden kruis Christus imperatVer dedigt den wettigen Koning door het woord, door de pen, en indien het moet, door bet zwaard ondersteunt hem dooi den Sint Pieterspenning, door de Nieuw jaarsgiften en andere middelen, hij die zooveel lasten te dragen, zooveel smar ten te beien heeft'; vertroost hem door een blinde gehoorzaamheid O Heer, die van op Uwen homelschon troon, alles met wijsheid bestuurt, wij bidden vurig, dat het Recht, de Onschuld niet zouden bezwijken. Wat ons betreft, wij vreezen niets wij zouden graag sterven voor den zegepraal van den Paus Wij zweren trouw op het Graf van Petrus, trouw aan Benedictus XV, trouw aan dc Kerk wij buigen den knie, ondor den standaard van het Kruis. Eu indien wij in den strijd bezwijken, dan weze onze laatste zucht Leve de Paus-Koning EINDE. [ij La FedeltA, 31 December 1890.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1