De Lijdensbaan van een groot Kunstenaar IN RUSLAND. Zwitserland en de SÏaatsredes. Een en ander. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Week - Kalender. 'i Is dat een Duive Beethoven IN OOSTENRIJK-HONGARIE, IN NEDERLAND. Zondag 21 Juli 1918. 5 centiemen het nummer 72» Jaar Nr 4815 De Deoderbode DRUKKER-U1TGEVER I AANKONDIGINGEN I Kleine een maal i,5o fr.twee maal 2,50 li I Gewone annoncen 0.30 de regel. VAN DE PUTTE—GOOSSENS I Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50de regel. I Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Aalst, den 20 Juli 1918. JULI. Evangelie van den Zondag Jesus weent over Jerusalem. Luc. XIX. 21 Zondag, 9 na Sinksen. H. Praxedis, mg. 22 Maandag, H. Maria-Magdalena, boetel. 23 Pijnsdag, H. Apollinaris, bmr. n 24 Woensdag, Vigilie v. d. H. Jacobus, ap. 25"Donderdag. H. Jacobus, apostel. 26 Vrijdag, II. Anna, moeder van O. L. V. 27 Zaterdag, H. Christiana, mg. Is dat een duive die daar zweeft, Daar, tegen 't blauwe zwerk, Ei zou het soms een rave zijn, Een duif op witte vlerk Het was een duive die weleer Uit Noë's arke toog, Met een olijven takje weer Naar Noë's arke vloog, Als zinnebeeld dat naar Gods wil Met wijde water week, En weer opnieuw de blijde zon Langs berg en dalen streek. Geen duive, neen een moordtuig is 't, e Dat in zijn wreeden schoot, i. Geen palmtak, geen olijventwijg, il Maar bommen voert en doodt Fons Van de Maele. n Het lijden is het losgeld van het genie schreef Frangois Coppée, de bekende fran- sche dichter wiens levensweg ook zoo vaak 0 een lijdensweg is geweest. Door het kruis naar de glorie, langs Gol gotha naar de Verrijzenis zoo leerde ons het leven van Christus. r En Huysmans drukte deze gedachte tref fend uit toen hij schreefHet is langs de trappen van het lijden dat wij tot de vreug- 1 den moeten opklimmen. Ja, zoo is het, zoo luidt de wondere wet die ons bestaan hier beneden beheerscht het lijden gemengd in ons leven als een element van schoonheid en genade, als iets dat een kracht wordt, dat omhoog tilt en gelukkig maakt. Dit gaf aan Victor Hugo, bij de dood zijner aanbeden dochter, prachtige verzen in als deze waarmede Hij zich tot den Heer richt Dans vos cienx, au. dela dé la sphère des mies Au fond de eet azur immobile et dormant, Pen t - étre fait es- vous des c hoses inconmies Oil la doiileur de l'hommc entre comme [élément. Stijgende langs de trappen der smart als door zooveel louteringsstadiums, wordt het ir den kunstenaar gegeven tot de opperste Schoonheid te klimmen die zich op die hoog ten in al haren glans aan hem ontsluiert, gelijk weleer Beatrys aan Dante, 11a zijn t. zwerftocht door de donkere tormentplaatsen van hel en vagevuur. .n De lijn van zijn leven loopt over Golgotha naar den berg Thaboral die uren van pijn en zielewee, van verlatenheid en machteloos heid, zullen hem eens omstralen met licht en heerlijkheid, wanneer de verrukkende r" hemel der kunst stroomen klaarheid over •1 hem uitgiet. Zoo geschiedde het met Beethoven. Ontzagwekkend door zijn lijden en zijn glorie, zoo rijst daar voor ons de somber- schoone en tragisch grootsche figuur van dezen muziekreus. Geen die de greep van het leed dieper heeft voelen klauwen in zijn titanische ziel, geen die meer wolken van wanhoop, van l" troosteloosheid en levensbitterheid boven le zich heeft zien opeenstapelen maar ook le geen die zoo juichen kan met den helderen jubel van een kind die in zijn kunst zoo te 0- tooveren weet met bloemen, met beken en ■n zonnestralen geen die in zijn muziek zulke overweldigende horizonten schept, waarin 2n de gouden lichtgloed van den zomerdag s> bliksemt, of de donder zijn vuurwagen rate len doet, of de zomernacht zijn vorstelijken starren-mantel openspreidtgeen die u van het drama van den Golgotha zoo vermag op r' te voeren naar de verrukkingen van den ;n Thabor n' Men weet dat Beethoven in de volle rijp- e- heid van zijn machtig genie door hardhoorig- 3n heid werd overvallen. Welk een slag Het is alsof een schilder, wiens ziel als het ware 1 alleen leeft van licht en kleuren, opeens blind lr' zou worden Zijne biografen deelen ons f mede dat hij deze sonate komponeerde in 1803, en zij werd hem ingegeven door de L' hartstochtelijke liefde welke hij opgevat had 2r voor een meisje met name Guilietta Guic- ciardi. r' Nochthans, het jaar te voren, in 1802, r onder den vollen pak der wanhoop, had hij lg ee" testament geschreven gericht aan zijn e, broeder Karei, en waarin hij zijn smart in ar snijdende kreten lucht. ,n Kenschetsend voor zijn kunst en voor de jn diepe zieleneerslachtigheid waarin hij toen g verkeerde, is dit testament waarvan wij hier e het bijzonderste gedeelte vertalen n- Aan mijn broeder Karei, 1 O menschen, die gelooft dat ik haat rt koester en een vijand ben van de maatschappij, ir- en die mij aldus afschildert, gij pleegt een daad van onrechtvaardigheid ten mijnen opzichte Gij kent de geheime redenen niet die mij in dit valsch daglicht doen beoordeelen. Weet dan dat ik sedert zes jaren in een droeven ge zondheidstoestand leef, nog verergerd door onbekwame geneesheeren dat ikvan jaar tot jaar met hoop op beterschap gewiegd, thans een dubbele kwaal in 't verschiet zie waarvan de genezing langdurig en wellicht onmogelijk zijn zal. Geboren met een vurig en hartstochtelijk gemoed, ontvankelijk voor de genoegens van den maatschappelijken om gang werd ik vroegtijdig gedwongen mij van de samenleving te verwijderen en in de een zaamheid te leven. En telkens als ik onder de menschen terug verschijnen wilde en mijne krankheid vergeten, werd ik tengevolge mijner hardhoorigheid van her buiten hun gezelschap gebannen en dit overstelpte mij met een ver dubbeld wee. Het was mij toch onmogelijk tot die menschen te zeggen Spreekt luider schreeuwt, want ik ben doof Hoe hadde ik er kunnen toe besluiten de zwakheid te verra den van een orgaan, dat bij mij volmaakter diende te wezen dan bij eenieder ander, en dat ik vroeger in een graad van volmaaktheid bezat dien weinigen onder mijn kunstgenooten bereikten Neen, dat kon ik niet. Wilt er mij dus niet om hekelen, doordat gij mij in de eenzaamheid ziet leven, terwijl ik met u zou willen zijn; mijn ongeluk berokkent mij dubbel lijden, want ik word gewaar dat men mij miskent. Ieder maal dat ik tot de men schen nader, gaat er een verschrikkelijke onrust in mij aan 't steigerenik ducht elk oogenblik het gevaar mijn kwaal te doen opmerken. Aldus heb ik den helft van dit jaar op den buiten doorgebrachtaange spoord door mijne geleerde geneesheeren om mijn gehoor te verzorgen, heb ik geleefd op een wijze die gansch tegen mijn natuurlijke neigingen indruischtc. Hoe menigmaal, toen ik ondanks de redenen die mij van de maat schappij verwijderd hielden, me liet overhalen om terug onder de menschen te verschijnen, ben ik niel ten prooi geweest aan een hevige smart, wanneer iemand naast mij het gespeel ecner verre fluit hoorde, of dat hij een herder hoorde zingen, en dat ik van dit alles niets meer kon hooren Mijn wanhoop was in die oogenblikken zoo groot dat ik aan zelfmoord dacht. De kunst alleen heeft mij weerhouden het scheen mij onmogelijk toe deze wereld le verlaten alvorens alles te hebben voortgebracht wal ik in mij voelde gisten en broeien. O menschen, die dit eenmaal lezen zult, bedenkt hoe ge mij in mijn ongeluk onrecht vaardig hebt behandeld; dat de ongelukkigen zich troosten wanneer zij in mij een der hun nen erkennen die, alle hinderpalen braveer end, alles deed wat zijn positie hem toeliet om waardig te worden geacht onder het getal der mannen van het goede en der kunstenaars van talent gerekend te worden. Verder dan in dit eigenaardig testament, staat hij heel zijn bezit aan zijn broeder Karei af, geeft hem allerlei raadgevingen en eindigt met deze beteekenisvolle woorden Beveel de deugd aan uwe kinderen aan zij alleen kan u gelukkig maken en niel het geld. Ik zeg u dit uit ondervindinghef is de deugd die in het ongeluk steunt, en indien ik aan mijn leven geen einde heb gesteld, dan heb ik dit aan u even als aan mijn kunst te danken. Heiligensladt, den 6 October 1802 Louis van Beethoven. Op den buitenkant stond nog deze sner pende wanhoopskreet geschreven Heiligenstadt, den 10 October 1802. Aldus zeg iku een droevig vaarwel. Want de zoete hoop die mij tot op heden sterkte, ontglipt mij heel en alzij is ver dord gelijk de herfstbladeren die vallen en rotten. Ik verlaat deze wereld zooals ik er op gekomen benalleen de geestdrift die mijne schoone dagen bezielde, is verdwenen. O Voorzienigheid, laat dun toch nog eens voor mij een enkele dag van zuiver geluk aanbreken Sinds lang is de echte vreugde mij onbekend. Wanneer dan, 0 Godheid, zal ik haar terug in den tempel der natuur mogen smaken Nooit Ach neen, zulks ware te hard Aan mijn broeder Karei en... Na mijn dood te lezen en uit te voeren. Dit schreef de groote man, in 1802, toen wanhoop en levensbitterheid hem met mee- doogenloos geweld tegen den grond ge smakt hadden. Doch de Kunst stond naast hem als de eeuwige Geliefde die hem optil len zou aan haar zalig zwellenden boezem, en hem heffen in haar forsche armen naar stralende ruimten van schoonheid en blijheid. Het lijden was voor hem de Jacobsladder die hem stijgen liet tot de starren. In 1803 komponeert hij de Mondschein- sonate en van 1804 tot 1814 schept hij een reeks van koninklijke meesterwerken die overweldigen door hun pracht en hun Medegedeeld door l'élix Clément in zijn werk Music tens CéUbres majesteit. Werken waarin de machtige golf slag der zee druischt met haar eeuwig blij en eeuwig klagend lied waarin de gansche schepping met haar afgronden, haar valleien en bergen, weent en jubelt, toornt en bidt, ontzet en verrukt. Wie kan aldus spelen met zon en wolken Wie kan alzoo door een hemel vol orkanen een zilveren vloed van licht doen golven, en de donkere tuinen vol betraand gebloemte, schielijk doen schitteren en tintelen van duizenden diamanten als een hoekje van het verloren eden Wie brengt u aan den boord van afgronden waaruit stemmen stijgen van opstand, van razigen hartstocht of ziedend wee, en Iaat almeteens den peilloozen vrede van den starrenhemel als een goddelijke zegening over u zijgen?... Lijden en vreugde, het eeuwige motief der gekneusde menschenziel, op zwerftocht door een land van ballingschap naar het land der onsterfelijkheid, verbinden in deze muziek aarde en hemel, als het hoogste wat men- schelijke kunst bereiken kan. Jozef CRICK VERSCHOVEN tot toekomende week, het vervolg van onze studie over LACORDAIRE. - De Entente aan de Moermankust. Reuter vernoemt dat aanzienlijke strijdkrachten der Entente de Moerman - kust beschermen. Nog meer troepen wor den gezonden. Moskou, 13Juli.Het kommissari- aal voorbuitenlandsche aangelegenheden heeft aan den vertegenwoordiger van Engeland te Moskou eene nota gestuurd, in welke zonder uitstel de terugtrekking der Engelsche afdeelingen die in Moer man geland zijn, wordt geëisclit. Tezel fderl ijn*vermèüwt het vol kskom - missariaat zijn verzet tegen het verblijf van Engelsche oorlogsschepen in Moer man Strijd tegen de sociaal-revolution- nairen te Sint-Petersburg. Moskou, 11 Juli. De «Presse» meldt dal te St-Petersburg de Linksrevolution- nairen zich in een groot gebouw ver sterkt hadden. Het bemeosleren van het gebouw was enkel mogelijk na een kort gevecht, bij hetwelk ook met machinen- geweren opgetreden werd. De gemoede ren zijn te St-Petersburg in opschudding. De Czaar niet vermoord Een Zweedsch handelsman die een de zer dagen uit Rusland teruggekeerd is, deelt mede dat hij uit goede bron melden kan dat de voormalige Czaar nog in le ven is. Het gerucht over zijnen rlood ont stond doordat eene hom word geworpen tegen het huis waar hij woonde. Daarbij zon Nikolaas onverlet zeiven, maar zijn zoon gedood geworden zijn. Ingrijpen der Finsche Witte Garde De Neue Korrespondenz meldt De Finsche witte garde heeft, volgens te Zurich aangekomen berichten, een offen sief begonnen tegen den spoorweg der Moermankust in de richting van Kern en Kandalakea. Van de laatstgenoemde pun ten staan zij nog slechts 50 worst ver wijderd. De Neuo Zi'ircher Zeitung - verneemt Het eerste ernstig gevecht heeft plaats gehad aan de Moermankust tusschen3000 witte Finnen en Russische tegenrevolu- tionnairen. De Russen waren sterker in getal eri zouden, naar men zegt., de Fin nen teruggeslagen hebben en den spoor weg bezetten. De Finsche troepen zijn zeer goed uitgerust en beschikken over voldoendo artillerie. Men verwacht dat zij weldra meester van den toestand zul len zijn en dan de Moermankust zullen bezetten. De spanning tusschen Engeland en Rusland. Weenen, 15 Juli. Het optreden van Engeland (aan do Moermankusten) duidt aan dat langs dien kant oen ernstige po ging tegen het revolutionnair Rusland in hel schild gevoerd wordt. Algemeen is men van oordeel dat men zich aan den vooravond bevindt van een Russisoh- Engolsehe oorlog. De Russische Sowjet- regeering neemt alle noodige voorberei. dingen ten einde van verrassingen be vrijd te blijven. Eene proklamatie der Verbonden. 'De bevelhebbers der Engelsche, der Fransche en der Amerikaanscho strijd krachten aan de Russisch-Finlandsche Moermankusttm, hebben gozamentlijk eene proklamatie uitgevaardigd waarin zij le kennen gaven dat de bezetting der I Moermanstreek eene noodzakelijkheid is, ten einde de eigendommen der Verbonden tegen Duitschland en Finland te bescher men. Versterkingen. Rorlijn, 15 Juli. Te Alexamlrow (Russische kusten) zijn nog drie Engel sche troepentransportschepen aangeko men. In drie verschillende dorpen wer den aanwervingsbureelen ingericht. De vergoeding bedraagt 150 roebel per maand. Reeds zouden ongeveer 2000 man (Russen) bij de Verbondenon aangewor ven zijn. De Engelsche admiraal Kemp, betel- hebber iler Engelsche troepen in Rutland, heeft zich naar de Russische zeehaven Archangel hegeven, ten einde er den Engelschen gezant Buchanan, die naar Rusland terugkeert, op to wachten. De mislukte aanslag op den czaar. Een brief door den czaar aan een vriend te Sl-Petcrsburg geschreven, vortolt hoe een aanslag op de czaronfamilie plaats had toen ze Jekatorinnenburg verliet. Ze werd door eene bende bandieten over vallen, doch dank het krachtdadig op treden van een aanwezigz'ynden volks minister JowielT, konden de bandieten pogingen torijdeld worden. De troonop volger word er erg door geschokt en moest nog immer te bed blijven. De Entente in Siberië. Londen, 12.Juli. De «Times» wijst in een hoofdartikel op de noodzakelijk heid, Rusland te helpen on zegt, dat de Tschecko-Slowaken, feitelijk Siberië be. zelteden terwijl de Rondgenooten aar zelden en samentrekkingspunlon voor bereidden, van uit welke een Duitsche aanval kon verijdeld worden. Waarschijnlijk boheerschten de Tschec- ko-Slowakcn den geheelcn Siberischcn spoorweg van Pensa tot aan Wladivo- stock, ter uitzondering van de beide kan ten van het Baïkal-meer en daar ook wonnen zij terrein. De "Times» meent dat Japan spoedig de Tseheko-Slowaken zal helpen en ook mogelijk de Bondgenooton. Het laatste woord moot door de Bondgenooton ge sproken worden, die alleen over bet rol lend materiaal beschikken, dat voor groote operaties vereischt wordt. Kazan in de handen der Tsecho-Slowaken. Moskou, 16 Juli- Het is do Tsccho- Slowakische troepen gelukt, ondanks den versterkten tegenstand der Roodc Wacht bezit le nemen van Kazan. Door de be- moestering van dal belangrijk spoorweg en wapenkruispunf. zijn de Tsccho-SIo- wakken meester geworden van de provinciën der Middon-Volgn Arkhangel teruggenomen door de Bolchewisten. De Morning Post meldt dat de Engelsche troepen aan de kust van de Moerman, versterkt zijn geworden door 1500 soldaten, die Donderdag met artille rie voor die bestemming vertrokken zijn. Arkliangel is opnieuw door de Bol- chewistische troepen bezet geworden. De oorlogsstaat uitgeroepen aan de Moermankust. Die Neue Correspondenz bostatigt dat de oorlogsstaat uitgeroepen is in het grootste deel der Moermankust. De Finsche wacht zou hot offensief genomen hebben tegen de Moermanlijn, in de richting van Kandalaste en van Kern en oen punt genaderd zijn, gelegen óp 30 kilometers van den ijzerenwog. Buitengewoon kongres der Sovjets te Moskow. Men seint uit Moskow Het gouverne ment der Raden van A. en S. heeft al de vertegenwoordigs der Sovjets op eene buitengewone zitting te Moskow bijeen geroepen, ten einde de jongste gebeurte nissen te bespreken en beslissende besluitsolen te nemen aangaande de noodzakelijke, maal regelen door de om standigheden opgerlrongon. In 't afgevaardigdenhuis. Weenen, 16 Juli. Na 14 maanden onderbreking heeft het Afgevaardigdenhuis zijne werking hernomen. Veel volk, ook graaf Czernin. Met 2-3 ste;nmen meerder heid werd besloten de bespreking te begin nen van de voorloopige begrooting. Minister voorzitter von Seidler, door de Tscheken met geweldig geroep en door de Duitschers met levendige bijval ontvangen, verwijst bij het begin zijner rede, over den buitenlandschen toestand, naar de uitleggingen van den mi nister van buitenlandsche zaken, heden openbaar gemaakt. Weenen, 14 Juli. De gansche pers geeft hare verwondering te kennen over het plotse ling bijeenroepen, die gisternamiddag plaats had, van de leiders der parlementaire partijen bij den minister-voorzitter. Daar de bespre kingen voor streng vertrouwelijk gehouden worden, kunnen de dagbladen zich alleen uitlaten in veronderstellingen over het on derwerp der besprekingen. Het plotseling bijeenroepen der hoofdman nen bij von Seidler wordt door de pers scherp gekritikeerd, alhoewel er geruchten loopen van het ontslag van 't kabinet en van de verdere verbrokkeling van 't parlement. De Tschech-Slowaken. Uit Praag wordt gemeld Gister had de stichtingszitting plaats van den Tschekschen Nationalen Raad Kramarcz werd er voor zitter gekozen. De nationale kommissie besloot eenen op roep te doen aan het Tscheksch-Slowaksche volk waarin zou gezegd worden de taak van het Tschech-Slowaksche volk ligt in het op richten van eenen zelfstandigen, demokrati- schen Staat (door zelfbesteinmingrecht) met eigen bestuur, in eigen huis en onder eigene heerschappij. Berne, 12 Juli. Het Katholiek Vredes- instituut te Freiburg, heeft samen met het Komiteit van Geneve voor eenen duurzamen vrede en talrijke aangesloten vereenigingen aan voorzitter Wilson een telegram gezon den, waarin gebeden wordt om aandacht te verleenen aan de rede varf den staatssekre- taris von Kuhlmann en de herhaalde verkla ringen van den rijkskanselier, graaf von Hertling, dat hij de vier grondbazissen her kent door Wilson zelf als noodzakelijk ver eischt, voor de bazis van eenen vrede In 't belang van 't gansche menschdom en vol gens dewelke hij bereid is in onderhandeling te treden over eenen algemeenen vrede ge steund op deze grondregelen. De Kiezingen om de Kabinetskwestie. Het' nieuw Nederlandsch kabinet is nog niet samengesteld. Het gelijk aantal zetels (50) die der rechterzijde en der linkerzijde, is thans veranderd. Twee elk afzonderlijke gekozenen een christen sociaal en een christen demokraat hebben verklaringen af gelegd, volgens dewelke zij zich bij de rech terzijde aansluiten, zoodat nu eene konser- vatieve meerderheid in de Kamer verzekerd is. Dc rechterzijde heeft nu 52 stemmen tegen 48 aan de linkerzijde. Men heeft alle redenen te denken dat binnen kort een kabinet zal tot stand komen waarvan al de ministers tot de rechterzijde zullen behooren. De Pall Mall Gazette meldt dat de Nederlandsche gezant te Londen, de Marees van Swinderen, Dinsdagnacht een onderhoud had met Balfour. In de Londensche regee- ringsmiddens zegt men dat de gezant binnen kort van Nederland zal terugkeeren, daar hem het ambt van minister van buitenland sche zaken zou aangeboden worden. De nieuwe Ministervoorzitter. Den Haag, 13 Juli. Monseigneur Dr W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer van de Generale Staten, werd heden gelast met het samenstellen van het nieuw ministerie. Z. H. Mgr. Nolens. In Nederland, waar de katholieken vóór vijftig jaar nog van alle recht verstoken waren, is thans een katholiek priester geroe pen om de regeering te vormen, 't Is de zegen op het groote werk van zijn voorganger, den onvergeetlijken Mgr Dr Schaepman. Mgr Nolens, thans gelast met de samen stelling van het nieuw Nederlandsch minis terie, werd in 1860 te Venloo geboren en in 1887 te Roermonde priester gewijd. Hij ver wierf in 1890 het doctoraat in staatsweten schappen met een thesis over het Recht, naar S. Thomas van Aquino. Sedert 1888 leeraar in een middelbare school, werd hij in 1905 hoogleeraar in Arbeidsrecht te Amsterdam. In 1896 was hij lid der Tweede Kamer gekozen, waar hij 11a den dood van Dr Schaepman een leidende stelling innam en kort daarna de eerste leider der katholieke staatspartij werd. Mgr Nolens was reeds huisprelaat van den Paus en in 1916 werd hij tot apostolischen protonótaris benoemd. Sedert jaren staat hij in groot aanzien bij alle politieke partijen. In de Kamer trad hij vooral op voor de werkmansverzekeringen en voor de arbeidsregeling in de Limburgsche mijnen. Aardappelen. Do groei der aardappelen is tengevolge der langdurige droogte in vertraging. Nu staan de aardappelen in het algemeen in de bloem. Het is aan te raden de bloemen af te snijden of te nijpen, zoo vermeerdert men de opbrengst. Het voedsel dat dient om bloem en zaad te vormen, gaat dan naaTden knol. Er wordt beweerd dat liet wegnomen der bloemen de opbrengst met 20 tot 25 percent kan verhoogon. Dat het middel voordeelig werkt, is zeker.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1