Oorlog In Turkege Oorlog in den Balkan Van Beroemde Bekeerlingen Een RmeriKaaiisGfi Vredesvoorstel IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD moord aanslag legen Veld-maarsdialK von Eictihorn en zijnen adjudant. Italiaansche Oorlog Aalst, den 3 Augusti 1918. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag Jesus geneest eenen doofstomme. Marc. VII. 4 Zondag, 11 na Sinksen. H. Dominicus. b. 5 Maandag, O. L. Vrouw ter Sneeuw. 6 Dinsdag,Gedaanteveranderingv.Christus. 7 Woensdag, H. Cajetanus, b. 8 Donderdag, HH. Cyriacus, Largus en Smagradus, mart. 9 Vrijdag, Verheffing en overvoering van den H. Bavo. 10 Zaterdag, H. Laurentius, mr. Henri Lacordaire. 43c Vervolg. Het einde. Zijn doodstrijd. Heilig ge storven. Koninklijk begraven. Zondag 4 Augusti 1918. 5 centiemen het nummer 73= Jaar Nr 4817 enderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS Over de ziekte en de dood van Lacordaire heeft Pater Chocarne schoone en roerende bladzijden geschreven, waarvan wij hier het een en het ander ontleenen. Den 27 Oogst 1860 diende Lacordaire zijn ontslag als provinciaal in. Rond dit tijdstip kwamen uit Parijs en heel Frankrijk tal van vrienden hem bezoeken. De bekende priester Perreyve kwam het eerst. Dan volgde Mon- talembert. Zijn boezemvriend ging hem een eindje tegemoet. Hij was heel zwak, hij kon nauwelijks gaan, en met zijn vermagerd doodsbleek gelaat en breed voorhoofd zag hij er aangrijpend majestatiseh uit. Monta- lembert, het oog vol tranen, wierp zich in de armen van zijn vriend Nooit, zegde hij ons, ben ik zoo ontroerd geweest, nooit zag ik een schrikwekkender schoonheid. Het was Montalembert die aan Lacordaire het gedacht ingaf zijn levensherinneringen te doen neerpennen, en onmiddelijk na het vertrek van zijn vriend, begon de zieke zijn bijzonderste levensvoorvallen met een won dere klaarheid van geest en een groote zeg gingskracht te dikteeren. Gedurende de drie laatste maanden las men de heilige mis in zijn kamer. Ik had dikwerf dit geluk, zegt P. Chocarne en nim mer zal ik de engelachtige vurigheid verge ten waarmede de kranke iederen morgen zijnen Heer ontving. Naarmate zijn ziekte verergerde, stegen overal de gebeden dringender en smeekender op. In bijna al de- godsdienstgestichten van Frankrijk werd er voor den beroemden man gebeden, doch zijn stervensuur was geko men. Den 30 October, deed zich de eerste krisis tijdens den nacht voor. Hij leed geweldige pijnen, en velen dachten dat het einde daar was. De Paus zond hem ten derden maal zijn apostolischen zegen. In de volgende dagen trad er weerom kalmte in, totdat in den nacht van 5 en 6 November een tweede krisis opdook. De pijnen vermeerderden. Hij vroeg zelf om berecht te worden de monik- ken en de leerlingen van Sorezo woonden die treurige plechtigheid bij. Allen weenden. Alleen Lacordaire lag daar stil en rustig en beantwoordde al de gebeden. Eindelijk, na een reeks van wisselvallige dagen waarin zijn toestand af en aan verbe terde en weer verslechtte, kwam de uiterste dag. Het was den 20 October, bij het vallen van den avond, dat de laatste krisis den uitgeputten lijder te lijf ging. Hij sprak bijna niet meer, schrijft Pater Chocarne, en toen hij iets vroeg konden wij hem niet altijd verstaan Alzoo liet God de dood stillekens aan haar werk verrichten en hem van al de heerlijke gaven berooven welke Hij hem had geschonken. Die mond, die met zijn vlammend woord duizenden menschen vervoerde, hakkelde thans gelijk een kindermond. Het was niet zonder een gevoel van vernedering, gemengd met een gevoel van afschrik, dat wij die onsaamhan- gende woorden over zulke lippen hoorden gaan Doch hij, steeds kalm te midden de schaduwen der dood, dankte met een blik of een teeken den onmachtigen wil van dezen die hem wilden bijstaan, en lag dan terug geheel rustig. Dan kwam de groote krisis... Zij was schrikkelijk. Die geheimzinnige bangheid, welke de dood voorafgaat en de ziel in onuitsprekelijke tormenten dompelt, pakte hem aan. Hij die sedert lang geen enkele beweging meer kon doen zonder hulp, richtte zich nu eensklaps op. Hij wilde spre ken, en de inspanning welke hij daartoe deed scheen hem te verstikken Zijn adem haling, tot dan toe tamelijk regelmatig, werd onderbroken en hijgend de uiterste strijd begon, en hij was vreeselijk. Wij zaten allen rondom hem geknield, en terwijl wij baden, blikten wij naar de hartverscheurende figuur van onzen vader op. Wij zagen hoe hij zijn uitgemergelde armen in de ruimte uitstrekte, gelijk iemand die tastend strompelt door de duisternis soms opende hij zijn groote oogen die hij gewoonlijk hield gesloten, en liet ze lang zaam in het ronde waren, over ons en over de muren van zijn kameren hij keek onder vragend op naar omhoog, alsof hij, terug gekeerd van het strand des Lichts, moeilijk kon gelooven dat hij nog op den oever van j den nacht verkeerde. Dan ineens, riep hij j met sterke stem en opgeheven armen Mijn God Mijn God Doe open Doe open Dit was zijn laatste woord, j Aanstonds daarop braken onze snikken los, en de gebeden der stervenden begonnen. De doodstrijd ging voort, geweldig en tra gisch. Toen de gebeden ophielden, hield de krisis insgelijks op, en de zieke scheen in te slui meren. De nacht was heen De morgen van den 21 November klaarde, feest van O. L. V. Presentatie. Op dien uiverkoren dag, in den avond, blies hij zachtjes en haast ongemerkt den laatsten adem uit. De groote Lacordaire was dood Drie dagen lang is het een toestroomen van volk naar de rouwkamer waar hij ten toongesteld ligt. En den 28 November wordt hij koninklijk begraven. Twintig duizend menschen verdringen zich in den lijkstoet, de rouw is openbaar, en in vele monden hoort men uitroepen als deze Het was een groote heilige Waarom heeft God niet twee jaren van het leven van elk onzer genomen, om hem daarmede een lang levtn te maken (Slot volgt). In Engeland. Lloyd George en Wilson. Rotterdam, 25 Juli Reuter meldt De minister van arbeid Barnes heeft kort geleden aan het Amerikaanse!) arbeiders- verbond getelegrafeerd dat het oorlogs doel, dat Lloj'd George op OJuli in een adres aan de Amerikaaniche troepen heeft bekend gemaakt, in de Engelsche arbeidersmiddens algemeen goedgekeurd wordt. De oorlogsdoeleinden van Lloyd George en Wilson komen overeen. In ge val de Middelmachten zich bereid ver klaren deze oorlogsdoeleinden bij te tre den, kan men zeggen dat het einde van den oorlog nabij is. Het lot der Duitsche koloniën. Londen, 28 Juli. Volgens een be- richtvan de «Morning Post» heeft de konferentio der Engelsche Dominions zich in meerderheid er voor verklaard, dat de kwestie van het bezit der duitsche koloniën zal beslist worden op de algc- meene vredeskonferencie. Wederkeerige uitwisseling van krijgsgevangenen. Uit Londen wordt naar Amsterdam gemeld In het Lagerhuis heeft minister Gave medegedeeld dat het getal uil te wissqjen krijgsgevangenen en burgerlijk geïnterneerden, die langs boide zijden naar hun land zullen teruggestuurd wor den, ongeveer 170.000 man bedraagt. Asquith in 't Kabinet. Amsterdam, 30 Juli. Het optreden van Asquith in de regeering wordt als zeker aangenomen. Hij zal waarschijnlijk geen ministerie in handen nemen, maar het ambt van Lordkanseliör waarnemen Een samengaan met de tegenwoordige regeering zou uitsluitelijk gebeuren met het vooruitzicht dat de nieuwe kiezingen bepaald voor den herfsttijd van dit jaar (voor het Lagerhuis) zouden plaats heb ben als Khaki-kiozingen zondor partij strijd. Daardoor zou het eensgezinde be sluit van het land kenbaar gemaakt wor den, om den oorlog zegevierend te ein digen. HetFeuille van Geneve verspreidt eon rumoer, volgens 't welke de Zwil- sersche gezant te Washington officieel door M. Wilson zou belast geworden zijn zich naar Duitschland te begeven om er aan 't gouvernement een vredesaan bod, of wat waarschijnlijker is, om er zich confidencieel in te lichten aangaande de vredesvoorwaarden van Duitschland. Het genfsche blad deelt de meening dat dit gerucht gegrond is, hel is echter juist dat deze zending alleenlijk met de for- meele toestemming van den Federalen Raad dor Helvetische republiek kon aan vaard worden en den invrage komende voetstap zeker is van den steun van den Federalen Raad. Kiew, 30 Juli. Tegen den veldmaar schalk von Eichhorn en zijnen persoonlijken adjudant, kapitein von Dressier, werd te 2 uur 's namiddags op den weg van den Casino naar zijne woning in hare onmiddel lijke nabijheid door eenen in een rijtuig aan komenden man een bommenaanslaggepleegd. Beiden werden zeer ernstig gewond. De schuldige en de koetsier werden aangehou den. De vastellingen welke tot nu toe konden gedaan worden, wijzen op den invloed der sociaal-revolutionnaire partij te Moskou, waarachter ook de Entente schuilt. De veld maarschalk evenals kapitein von Dressier zijn te 10 uur 's avonds tengevolge hunner verwondingen overleden. De toestand der Bolschewiki-regeering. Den Haag, 28 Juli. De Daily Chronicle meldtBerichten uit Finland en St-Petersburg bevestigen, dat men zich in Bolschewikistische regeeringskringen, naar aanleiding der ontwikkeling van den binnen- landschen politieten toestand en van het voortdurend aanvallend optreden der Tschek- Slowaken, ineer en meer van de noodwen digheid van een spoedig uitgebreid militair optreden begint overtuigd te worden. Al vorens verdere maatregelen te treffen, wil de regeering van St-Petersburg eerst de uitwerking van het bericht van de besloten tusschenkomst van Japan in Siberië afwach ten, of deze misschien eenigen invloed op de buitengewoon slechte stemming der betrek kingen van het Russische volk zou uitoefe nen. Men twijfelt er aan dat de Sowjets vol doende gezag zullen hebben om een mobili satie op grooten voet door te drijven. Het algemeen gevoelen in Zweedsche kringen is dat de Sowjets het toppunt hunner macht reeds lang achter zich hebben en dat de bin - nenlandsche politieke toestand van het tegenwoordige Rusland binnen enkele maan den een volkomen ander uitzicht hebben zal. Japan, Rusland en de Tschech-Slowakken. Rotterdam, 27 juli. De «Times» meldt dat Toranchi zijn inzicht zou te kennen ge geven hebben af te treden, van zoohaast het samengaan met de Vereenigde Staten beslo ten is. Londen, 27 Juli. Het Reuterbureel geeft de officieele niededeeling dat Japan het voor stel van de Vereenigde Staten aangenomen heeft, om de Tschech-Slowakische troepen in Siberië te helpen. Uit Tokio wordt nopens deze zaak nog gemeld De Japansche regeering en de kommissie voor buitenlandsche aangelegenheden, zijn er voor in Siberië tusschen te komen. Het parlement is er echter levendig tegen gekant. Doch de regeering meent dat ze de moeilijk heden met de parlementaire middelen zal kunnen te boven komen. Algemeene mobilisatie in Rusland Berne, 27 Juli. Zwitsersche bladen be richten dat de Agencie Reuter mededeelt dat volgens ingekomen telegrammen, de alge meene mobilisitie in Rusland begonnen is op 17 Juli. De Russische geestelijkheid (po pen) neemt positie tegen de Bolschewiki. w Te Moscou heeft een druk bijgewoond congres der Russische geestelijkheid plaats gehad, waar erg geklaagd werd over het optreden der Sowjets in verscheidene gou vernementen De popen dreigen de Bolsche wiki met tegenstand en hebben aan de Sow- jetregeering een soort ultimatum gesteld. Het dreigen met een anti Bolschewiki propagan da onder de landbevolking, heeft geen ver andering gebracht in de houding der regee ring. Generaal Horwat en de Bolschewiki. Reuter meldt uit Charbin (Rusland) den 25 Juli. Bewapende stoombooten die door generaal Horwat gestuurd werden, heb ben de Bolschewiki van de monding van den Sungaristroom in Amur weggedreven. Eene bewapende stoomboot, eene motorboot en 4 stoomers met veel voorraad werden buit gemaakt. De strijd in 't Moermangebied. Stockholm, 30 Juli. Tusschen de boe ren der Moermanstreek en de Bolschewiki- soldaten wordt gevochten. Zulks was de oorzaak van het bevel tot algemeene mobili satie door Trotzki uitgevaardigd- De bevol king weigert te gehoorzamen. Meerdere dor pen en steden hebben zich tot den strijd tegen de Bolschewiki-regeering samenge- sloten. Nog een verhaal over de terechtstelling van den czaar. Den morgen van 13 Juli werd de czaar Uit de groote gevangenis te Jekaterinenburg gehaald. Een auto met drie roode gardisten voerde he^i weg. Op zijn vraag, waarheen AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. men ging, antwoordde men hem. dat hij ergens anders moest ondergebracht worden. Op twee werst van de stad hield de auto stil en de voorzitter van het centrale bestuur las den czaar het besluit voor, dat hij zou terechtgesteld worden. Hij nam het dood vonnis zeer gelaten op. Zijn verzoek om de czarina nog eenmaal te mogen zien, werd geweigerd en het werd hem niet gegund, om iets op schrift te stellen. Enkele oogenblikken was het oordeel voltrokken. De roode gar disten brachten zijn lijk met de auto weg. De fusilleering werd oogenblikkelijk gemeld aan de regeering te Moskou, waarop deze blijk baar het besluit van het centrale bestuur te Jekaterinenburg bekrachtigde. Een lid van het bestuur Goesjef, die naar Moskou ge vlucht was, moet van de heele gebeurtenis reeds verslag gegeven hebben. Jekaterinenburg in handen der Tschech-Slovakken. Moskou, 31 Juli. Luidens eene melding der ambtelijke Iswestija is Jekaterinenburg van de Tschech-Slovakken is genomen. De Bolschewische pers slaagt ten gevolge van dit voorval alarm en roept te wapen. Als eene lawine, zoo schrijft de Prawda, wascht het Tschech-Slovakken gevaar aan, als eene olievlek op papier breidt zich de tegenrevolu- tie uit. Trouwheid aan den Russischen czaar in de Oekrainische hoofdstad Kiew. Bladen uit Kiew berichtenSinds het monarchistenkongres dat verleden week te Kiew gehouden werd, heeft de Zwarte honderd eene veel drukkere werkzaamheid aan den dag gelegd. Bij het bericht der moord op den czaar ontvouwde zij zelfs eene drukke propoganda. Vele officieren zag men die het Georgekruis met een rouwfloers omwonden hadden. Toen de eerste maal het bericht der dood van den czaar (in Juni) opdook, werd in de kathedraal van Kiew een lijkdienst gehouden. En wanneer het bericht van zijne dood wederom geloochenstraft werd, had eene dankplechtigheid plaats, waarbij zooveel volk aanwezig was dat zelfs het plein vóór den tempel vol volk stond. Binnen en buiten de kerk zong het volk de czarenhymne Bosche Zarja Chrami (God bescherm dèn czaar). Langs de straten waren aanplakbrieven uitge hangen de bevolking uitnoodigende om dC mis voor den dienaar Gods Nikolaï Alexan- drowitsch in de Sophiekathedraal bij te wonen. De aartsbisschop (der Russische kerk) Eulogius, die de plechtigheid celebreerde, riep het volk toe De Russische k^rk staat buiten de politiek, doch alle rechtgeloovige Russen betaamt het dat voor den dienaar Gods Nikolaï gebeden wordt als voor gen inensch die veel geleden heeft De (Russische) bisschop sprak vervolgens over de herstelling en wederinvoering der monarchie in Rusland. De tempel die ver nietigd werd was zijn woord, zal uit de assche wederom verrijzen. Na het eindigen van den dienst hadden de Bolschewiki aan hangers tegen betoogingen ingericht en hier en daar werd men handgemeen. Priesterlijke benoemingen. BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft benoemd Bestuurder der Broeders van O. L. Vr. van Lourdes te Oostacker, den E. H. Ser geant, leeraar in het Klein Seminarie te Sint Niklaas. Leeraar in het Klein Seminarie, den E. H. Verschraegen, priester in het Seminarie. Onderpastoor te St. Gilles bij Dendermon- de, den E. H. Cornelis, id. te Belzeele- Evergem In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 31 Juli. Uit het groote hoofd kwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren I11 Vlaanderen zeer levendige verkenningsbedrijvigheid. Bij hernieuwde vijandelijken vooruitstoot tegen Merris bleef de plaats in 's vijands handen. Noordelijk van Albert en Zuidelijk de Somme, in den vroegen morgen sterke vuurstrijd. De dag verliep rustig. Legergroep van den Duitschen kroon prins. Op het hoofdstrijdveld van 29 Juli, tusschen Hartennes en Fère-en-Tardenois, bleef de vijandelijke infanterie, na hare nederlaag op 29 Juli, gister onwerkdadig. Voor Sapouny werd een hevige deelsaanval van den vijand afgewezen. Tusschen Fère- en-Tardenois en het Meunière-bosch storm den Franschen en Amerikanen tegen den middag opnieuw in dichte gelederen aan. Hun aanvallen zijn bloedig mislukt. Ook in het bosch zelf brak een zesmaal herhaalde aanstorm van den vijand ineen. Onze infan terie stootte den verslagen vijand veelvuldig na en zette zich vast in het voorterrein zijner linies. Oostelijk van Fère-en-Tardenois hernieuw de de vijand in den avond en binst den nacht zonder gevolg zijn verliesrijke aanvallen. Evenzoo mislukten vijandelijke deelsaanval- len bij Romigny. Wij namen in de gevechten der laatste dagen meer dan 4000 gevangenen. Daarmede stijgt het aantal gevangenen, sedert 15 Juli genomen, tot meer dan 24.000. Gister schoten wij in luchtstrijd 19 vijandelijke vliegtuigen af. Luitenant Loe- wenhardt herhaalde zijn 47' en 48e, luitenant Bolle zijn 27® luchtzegepraal. Avondbericht. Aan het strijdfront heerschte overdag rust. Uit Fransche bron PARIJS, 30 Juli. Officieel Uit den nacht is geen gewichtige gebeur tenis van het front noordelijk de Marne te melden. Avondbericht. Op den rechter oever der Ourcq lieten plaatselijke gevechten ons toe, vooruit te rukken op de hoogte noordoos telijk van Fère en-Tardenois. In de streek van Sergy behielden wij onze winst tegen verscheidene vijandelijke aanvallen. Zuidwes telijk van Reims viel de vijand beiderzijds van St.-Euphrasie aan. Alle vijandelijke po gingen om Ste-Euphrasie te némen, niet tegenstaande hij westelijk van dit dorp wat kon vooruitrukken, mislukten. Geen gewich tige gebeurtenis van het overige front. Uit Engelsche bron LONDEN, 30 Juli. Officieel Bij een gevolgrijken vooruitstoot in de nabijheid der Ayette namen wij eenige ge vangenen. Australische patroeljes drongen binnen in stellingen in de streek van Merris. Wij namen 40 gevangenen. Avondbericht. Patroeljes der eerste Australische divisie drongen met succes binnen in de vijandelijke stellingen bij Mer ris en zetteden zich vast ten Oosten van het dorp, nadat zij het omsingeld en ingenomen hadden. Er werden 169 gevangenen geno men. Onze verliezen zijn bemerkenswaardig gering. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 Juli. Ambtelijke mede deel ing In het gebied van den Sasso Rosso bracht een gevolgrijke onderneming van storm troepen ons 25 gevangenen in. Aan gansch het Venetiaansch front zeer levendige vlie gersbedrijvigheid. Uit Italiaansche bron ROME, 30 Juli. Officieel Op gansch het front matige vijandelijke artilleriebedrijvigheid, die door ons beant woord werd. In Judicarië en in ValPArsa sloegen onze voorposten vijandelijke afdee- lingen terug. Aan den Piave brachten onze verkenningsafdeelingen wapens en oorlogs- gerief weg. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 Juli. Ambtelijke mede- deeling Albanië. Toegevend aan onzen voort- durenden druk, ontruimde dé vijand heden vroeg aan verscheidene plaatsen zijn voorste linies. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 29 Juli. Van den generaalstaf Macedonisch front. Zuidwestelijk de Skoemni-bronnen drongen onze infanterie- troepen in vijandelijke stellingen binnen en brachten er verschillend oorlogsmateriaal uit weg. Noordelijk van Bitolia korte vuur- overvallen van weerskanten. In de nabijheid der oostelijke Cerna, van weerskanten leven diger artillerievuur. Oostelijk de Wardar be proefden Engelsche verkenningsafdeelingen onze posten te naderen ten zuiden van Stojacovo en bij Doldjeli zij werden echter door ons vuur verdreven. Uit Italiaansche bron ROME, 30 Juli. Officieel In Albanië verminderden onze aan de Semeni en oostelijk de Osoem en de Devoli vooruitgeschoven troepen hun druk tegen de vijandelijke troepen, nadat zij de inrichting van den weerstand ten einde gebracht had den. De strijdbedrijvigheid nam derhalve aanmerkelijk af. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 30 Juli. Uit het hoofdkwartier Palestina-front. Behalve hier en daar levendig artillerievuur, geen groote gevechts handelingen. Een vijandelijk vliegtuig werd door afweervuur gedwongen te landen, de bezetting (een kapitein en een oppcrluitenant) gevangen genomen. Een eigen vliegtuig eskader belegde een opstandelingskamp, 20 kilometer Westelijk van Kalat Ancze, met bommen en viel de vluchtende opstandelingen met machiengeweren en granaten aan. Mesopolamie. Het Engelsch kamp bij Tikrit is uit geringe hoogte door onze vliegers aangevallen met bommen en machienge weren. Alle vliegtuigen zijn ondanks sterken tegenweer ongedeerd teruggekeerd. Dardanelles Onze zeevliegers deden gister bij een nachtelijken vooruitstoot een

De Denderbode | 1918 | | pagina 1