Van Beroemde Bekeerlingen De HmeriKaansGtiB Dienstplicht. IN RUSLAND. Een en ander. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Henri Lacordaire. Kunstnieuws. Tentoonsieliing vao Scftllflerwerkea. IN NEDERLAND. De Economische oorlog. De Suikerbedeeling Op 't Westerfront. Aalst, den 10 Augusti 1918. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag De barmhartige Samaritaan. Luc. X. 11 Zondag, 12. na Sinxen HH. Tibnrtius en Susanna, mrs. 12 Maandag, H. Clara, mg. 13 Dinsdag, HH. Hippolytus en Cassianus, mrs. 14 Woensdag, Vigilie v. O. L. V. Hemel vaart, H. Eusebius, B. 15 Donderdag, O. L. Vr. Hemelvaart 16 Vrijdag, H. Joachim, vader v. O.L.V.. b 17 Zaterdag, H. Hyacinthus, b. Zondag n Augusti 1918. 5 centiemen het nummer 73'Jaar Nr 4818 De Denderkode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o ff.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. ÏT. 44e Vervolgen slot. Een laatste blik op zijn leven. Kampioen der Waarheid. Zaaier van Liefde. Ideale priester. Gesproten uit de omwenteling, geboren in een tijd van verwoesting en vernieling, had Lacordaire den heelen weg moeten afleggen van de totale onverschilligheid, het volkomen ongeloof tot de volle waar- heid. Onbekwaam bij de oppervlakte te blijven, was zijn mannelijke geest dieper, altijd dieper gedrongen tot aan deze kern der waarheid die het goddelijke is En gelijk zijn verstand niet tevreden kon zijn - met een schijn van waarheid, zoo zocht zijne edele en vurige natuur niet de vluch- tige en ijdele schittering van den bijval", of de eenzame voldoening eener trotsche zelfvergoeding. Liefde moest hij hebben, de volle vereeniging met het voorwerp zijner liefde door geheele overgaaf van zichzelven, niet alleen in het verheven leven ?an het priesterschap, maar in het dagelijksch zelfvergeten van het klooster. Waarheid was hem niet genoeg, de liefde moest hem geven de volle, dichte, nauwe omhelzing der waarheid. En niet voor zich alleen. Getreden uit de schaduwen en folteringen van den twijfel, kende hij den weg naar het licht, naar het bevrijdende, verblijdende licht, en, met de fakkel van 't geloof en van de rede in de hand, trad hij nu voorop, als gids, als baanbreker voor gansch zijn geslacht, voor allen die hem wilden volgen, die denzelfden nood en dezelfde smart hadden gekend, voor de jeugdigen vooral. Hoe wist hij die aan te voeren Grenzenloos was zijne macht. In dier voege sprak Juf. Belpaire op eene j vergadering te Leuven waar in 1902, het eeuwfeest der geboorte van Lacordaire plech- J tiglijk werd herdacht. En deze regelen vatten goed het grootsche 1 leven samen dat wij in zijn veelbewogen stadiums voor den lezer hebben ontrold. Als motto, als kenspreuk van dit prachtig leven zou men kunnen zetten deze twee woorden Waarheid en Liefde Het was Ruskin die van zijn moeder dit roerend gebed geleerd had Waarheid en Liefde verlaat me toch nooit Ook Lacordaire moest dit gebed kennen. Als een heerlijk lied klinkt het al zijn dagen door, tot hij, op den uitersten dag, toen de dood hem aangreep, zoo dringend riep en smeekte tot den God van alle Liefde en Waarheid Doe open 1 Doe open Die laatste kreet, die smachtkreet zijner ziel, kampende met de schaduwen der dood, drukt op pakkende wijze het verlangen uit dat héél zijn bestaan bezielde Waarheid en Liefde verlaat me nooit Wie streed meer voor de Waarheid Wie zaaide meer Liefde langs zijn weg Het was een stormige uur, toen hij voor het eerst optrad in Frankrijk. De kerk kwijn de. Het maatschappelijk leven lag het onderst boven, en allerhande gedachtenstroomingen botsten tegen elkander aan. En toen stond daar een man op die, boven dien woeligen baaierd, het kruis van Christus in de hoogte hief als het teeken der Redding, als een belofte van nieuw Leven en heropbloei voor geesten en zielen. Lacordaire pas bekeerd, met een hart brandende van strijdlust, groet begeesterd het Kruis waaruit alleen alle heil voorde volkeren vloeien kan, en slagvaardig schaart hij zich daarrond met een handvol dapperen die van Frankrijk een nieuw Frank rijk willen maken. Hun plannen zijn schoon en edel, maar hun ijver is te voortvarend, hun al te felle jeugdgloed slaat soms met blindheid, en dan hooren we de stem van Romen, het immer wijze en kalme Romen dat alleen spreekt in plechtige stonden en achter wiens woorden negentien eeuwen van Licht open gaan. Lacordaire luistert en buigt het hoofd. Lammennais, de ontzaglijk begaafde, waarop heel het katholiek Frankrijk betrouwvol de oogen hield gericht, schudt in vertwijfeling het hoofd als die machtige stem van Christus' gezaghouder vermanend klinkt, en in zijn hart woedt een schrikkelijke tweestrijd. En dan zien we langzamerhand de levenswegen uiteenloopen dier twee priesters die van den Heer heerlijke talenten ontvan gen hadden. Lamennais, de ongelukkige, geeft gehoor aan het Non Serviam den opstandskreet die op den bodem van iedere menschenziel te sluimeren ligt, en hoogmoed en trots omhullen hem stilaan met weerga looze moedeloosheid en duisternis. Hij vergat het woord van Bethlehem Vrede aan de menschtn die van goeden wil zijn Hij kon zijn wil niet plooien voor een hoogeren Wil, en naarmate hij verder doolde op de wegen van opstand en dwaling, verwijderden het Licht en de Vrede zich meer en meer van hem, en donkere kwellingen en weefin vul den zijn harten zijn woon, en zweefden als akelige geesten rond zijn sterfbed. Ideaal- schoon staat daar tegenover Lacordaire in al den glans van zijn onbezoedeld priesterschap. Toen de Paus had gesproken en hun werking afkeurde, verliet hij Romen om des te klaar dere getuigenis van gehoorzaamheid te kun nen afleggen. Nochtans, zijn ziel bloedde onder den slag, want ginder ver liet hij zijn boezemvriend, Montalembert alleen achter, onder den gevaarlijken invloed van den op- standigen priester. Later zien wij hem insge lijks het buitengoed van Lamennais ontvluch ten omdat hij zijn priesterkleed daar in gevaar achtte. Velen verstaan hem nieten laken zijne handelwijze. Velen zelfs onder zijne vrienden miskennen hem. E11 niettemin zou men hem, die zoo kloekmoedig alles offerde om met rein geweten het Gezag van Romen te dienen, heel zijn leven als een verstokten aanklever der school van Lamennais blijven verdenken. Doch de dagen van vervolging, evenmin als de dagen der glorie hebben pak op zijn mannelijke ziel, die zich in alles ge leiden laat door het lichtspoor van den Plicht. Geen koning beleefde triomfen zooals hij in den kansel der O. L. V. Kerk, waar duizen denden ademloos hingen aan zijn lippen. Maar dit vermag in niets den diepen ootmoed en den eenvoud te kreuken van zijn hart, cn na de zegepralen behaald door zijn vlammend woord, levert hij zich in stilte aan verster vingen en boetplegingen over waarvan het lezen alleen ons huiveren doet. E11 zoo werpt de krans die het hoofd van den vermaarden Dominikaan omstraalt, een steeds schooner licht af, terwijl zijn ziel nog veel kostbaar der schittert in het oog van den Heer- Zoo, na een leven vol storm en arbeid, vol schoon heid en vruchtbaarheid, gaat hij rustig sterven in het klooster te Sorezo, 11a zich aldaar tal van jaren toegewijd te heb ben aan de opleiding der jeugd. Wat verschil hier met het sterfbed van den ongelukkigen Lamennais Hier staan vrienden en kennis sen liefdevol omheen zijne sponde geschaard, en wonen met een matelooze ontroering het afscheid bij dezer groote ziel, die op aarde schatten van deugd, van wijsheid en schoon heid nalaat. En een diepe siddering zal hen allen hebben aangegrepen toen Lacordaire ineens de uitgemergelde armen uitstrekte, en met forsche stem al zijn smachten naar Waarheid en Liefde liet opwellen in dien roerenden kreetMijn God Doe open Doe open Geen twijfel of reeds lang werden hem daarboven de poorten der eeuwige heerlijkheid ontsloten, waar hij nu baden kan in den oceaan van alle Goed. Hij blijft een der schoonste en edelste figuren waarop de negentiende eeuw roemen mag, een der dapperste kampioenen die het Katholicisme ooit in zijn rangen telde, een heilige priester I Van zoodra hij, na den ge loofstwijfel zijner jeugd, het pad had terug gevonden naar Christus en zijn Kerk, heeft hij die bemind met al de kracht van zijn vurig hart, hij heeft ze gediend met al de macht van zijn talent, ze verheerlijkt al de dagen zijns levens, en voor allen tijd nu blijft zijn naam glorievol ^aaraan verbonden. JOZEF CRICK. In het huis J. DELAFORTERIE, Molen straat, Nr 8, wordt er van Zondag 11, lot Maandag 19 Oogst, eene tentoonstelling van schilderijen gehouden. Deze zal toegankelijk zijn van 10 u. 's morgens tot 6 u. 's avor.ds. VRIJE INGANG VOOR IEDEREEN. Londen, 6 Augustus. Reuter meldt uit Washington Het legerontwerp, volgens het welk de militaire dienstplicht uitgebreid wordt van de 18 tot de 45 jaren, is thans in de beide huizen van het Kongres voorgebracht. Het werd verzonden naar de kommissie voor militaire aangelegenheden. Het wetsontwerp machtigt Wilson, alle mannen die onder de wet vallen, volgens goeddunken, binnen te roepen. De leidende leden van het Kongres hopen dat het ontwerR vóór 1 September zal -aangenomen zijn. Senator Chamberlain be paald den 9 Seprember als dag waarop de nieuwe dienstplichtigen zouden ingeschreven worden. De oorlogssekretaris heeft berekend dat door de nieuwe wet het getal dienst plichtigen met 2.398.000 personen vermeer dert. De samenstelling van 't Kabinet. Den Haag, 3 Augustus- Volgens het Handelsblad stoot de poging een Nederlandsch kabinet te vormen volgens den uitslag der katholieken, op moeilijkheden. Zulks schijnt vooral voort te spruiten uit de negatieve houding der anti-revolutionnai- ren en het weigeren van Mgr. Nolens, leider der katholieke partij, om zelf het minister- voorzitterschap waar te nemen. Mgr Nolens wenscht zich te vergenoegen met de rol van samenstellen van 't kabinet. Indien zijne bemoeiingen, die nu bijna drie weken duren, tot geene overeenkomst leiden, clan zou de koningin ook thans zelf het kabinet samen stellen. Daardoor zou de vroegere minister- voorzitter Cort van der Linden opnieuw ver schijnen. Berlijn, 6 Augustus. Volgens eene mel ding van de Vossische Zeitung uit Kopen hagen hebben tegenwoordig op aandringen van Engeland, onderhandelingen plaats bij de Entente, over het houden eener konferen- cie, om eene gemeenzame economische poli tiek tegen Duitschland, na den oorlog te bepalen. De besluiten, genomen over twee jaren, op de economische konferencle der Entente, zou uitgebreid worden. Van de zijde van Engeland wenscht men vaste grondvesten voor de boycotteering van Duitschland en zijn wegcijferen van de wereldgrondstofmarkt. Het optreden van Japan in Siberia. Londen, 3 Oogst. Reuter verneemt In het Japaansch ambtelijk blad van 2 Oogst worden mededelingen gegeven over de nakende verzending van Entente-troepen naar Wladiwostock. De Vereenigde Staten hebben aan Japan voorgesteld dadelijk troepen te zenden ter hulp van de Tschek- Slowaken. De Japaansche regeering betuigt nogmaals uitdrukkelijk dat zij zich van elke inmenging in de Russische binnenlandsche politieke aangelegenheden wenscht te ont houden. Doch wegens het gevaar dat de Tschek- Slowaksche troepen vanwege Duitschland en Oostenrijk-Hongarië bedreigt, kunnen de Verbondenen, niet onverschillig toezien Een merkelijk getal troepen (der Verbonden) hebben reeds bevel ontvangen naar Wladi- wostock te vertrekken. De regeering der Vereenigde Staten heeft eveneens den ernst van den toestand ingezien en zich tot de Japaansche regeering gewend, met een voor stel 0111 door het onmiddellijk zenden van soldaten de Tschek-Slowaken uit den druk te bevrijden. Om den wensch der Amerikaansche regee ring te gemoet te komen, heeft de Japaansche regeering besloten dadelijk troepen gereed te stellen. Een deel dier troepen worden seffens naar Wladiwostockgestuurd.Niettegenstaande de Japaansche regeering dezen weg optreedt geeft zij het nogmaals als haar verlangen te kennen het grondgebied van Rusland in geenen deele te willen schenden en zich van alle binnenlandsche aangelegenheden te willen onthouden. De Japaansche regeering verklaart dat ze hare troepen onmiddellijk, nadat hare inzichten vervuld zijn, uit Rusland zal terugtrekken en de souvereiniteit van Rusland zoowel in militaire als in politiek inzicht zal eerbiedigen. De Japanners te Wladiwostock. De Japaansche afdeelingen te Wladiwostock hebben de bezetting der voornaamste wijken evenals de statie en de haven, van de Tschek- Slowaken overgenomen. De Engelschen voor Archangel. Moskou, 3 Oogst. Na verdediging door de Russische Bolschewiki is het eiland Mud- juga gevallen eene batterij geschut werd door het kanonvuur der F.ngelsche kruisers vernield. De Bolschewiki-troepen hebben zich op Archangel teruggetrokken De gezanten der Verbondenen hebben Archangel verlaten 0111 naar Kandalax te gaan en zich onder de beschutting der Engelsch- Amerikaansche troepen te plaatsen. Moskou,6 Oogst.Ambtelijk werd mede gedeeld De sociaal-rcvolutionnaire leider Alexandrow, die na den aanslag op den Duit- sclien gezant, graaf von Mirbach, aange houden werd, is te Moskou terecht gesteld. In de sociaal-revolutionnaire partij speelde Alexandrow eene belangrijke rol en werd als de redder aanzien. Het onderzoek tegen Kantow en Spirido- rowna is nog niet afgeloopen. Onder voorzitterschap van hoofdminister Lenin wordt te Moskou voortdurend over het optreden van Japan beraadslaagd. Alhoewel Lenln steeds vasthoudt aan zijn gedacht, Is men toch van meening dat men ten slotte door de omstandigheden zal gedwongen worden, Japan den oorlog te verklaren. Eene redevoering van Lenin. Moskou, 3 Oogst. De Russische Bol- schewiki-hoofdminister Lenin heeft hier de volgende redevoering uitgesproken De vijan den der Bolschewiki-regeering omsluiten ons met een ijzeren band. Bij middel van bedrog en leugen hebben de Engelschen de Moer manstreek bezet, Kern ingenomen en ze schieten onze gezellen dood. In de Tschek- Slowaken hebben zij bondgenooten gevonden Engelsch geld heeft ze aangeworven. Wij willen geen oorlog meer voeren, noch met Duitschland, noch met Engeland, noch met Frankrijk. De werklieden houden de fabrieken vast in hunne handen en de boeren zullen het land aan de bezitters niet teruggeven. Tot verdediging dezer veroveringen verklaren wij den oorlog aan alle stroopers en spekula- teurs die ons met den hongersnood bedreigen. Wij zullen de spekulateurs al hunne voor raden'ontnemen en de arme werkmenschen aan hun lot niet overlaten. Het optreden der Entente aan de Moermankust. Moskou, 3 Oogst. Engelsche troepen zouden Rescht en Giljak, met voorloopig zeer zwakke krachten bezet hebben. Bij de be schieting van Archangel door de Engelsche oorlogschepen zijn de Russische batterijen der Sewernaja Drina vernield geworden. Bazel, 6 Oogst. Uit Archangel meldt Havas onder dagteekening van 4 Oogst Tengevolge der beweging, gericht tegen de plaatselijke Bolschewistische regeering werd de Sowjet omgeworpen. De nieuwe oversten der stad hebben de hulp der Entente-troepen tot herstelling der orde ingeroepen. De nieuwe oversten der stad hebben de hulp der Entente-troepen tot herstelling der orde ingeroepen. De Entente troepen hebben Arkangel zon der verliezen bezet. Er heerscht weer rust in de stad. Amsterdam, 6 Oogst. Handelsblad meldt uit Moskou dat de Engelsche troepen niet enkel de stad Onega, maar ook de plaats Tschekujefka op den Onega-stroom bezet hebben. Uit Moskou wordt gemeld Men schat dat er met de Verbondenen 3000 Serviërs aan de Moermankust geland zijn. Te Wologda, waar eene samenzwering tegen de Bolschewiki ontdekt werd, heeft men 40 Russische offi cieren aangehouden. Vijftien duizend vluch telingen uit de Moermanstreek zullen in de gouvernementen Saratof en Woronesj onder gebracht worden Om de Tschek-Slowaken en de Verbondenen te bekampen, heeft de Bolschewiki-regeering een krediet van 300 millioen roebel toege staan. Ook te Moskou is de cholera uitgebroken en neemt zelfs van dag tot dag uitbreiding. Eene bedreiging der Tschek-Slowaken Stockholm, 7 Oogst. Telegrafen-Union deelt mede De Tschek-Slowaken hebben de Russische Bolschewiki-regeering een ulti matum gestuurd. In het stuk wordt er mede- gedreigd, dat dadelijk maatregelen zullen genomen worden om Rusland volledig uit te hongeren, moest de Bolschewiki pogingen aanwenden om in de Oeralstreek de ontbon den Sowjetsbesturen weerom op te richten. Eene Amerikaansche verklaring. Uit Londen wordt gemeld dat de plaats vervangende staatssekretaris der Vereenigde Staten aan de pers eene medcdeeling heeft gedaan nopens het optreden van Japan en de Vereenigde Staten in Russisch Siberië. Deze verklaring komt overeen met de Japansche ambtelijke mededeeling. De beide landen zijn het eens om zich in de innerlijke Rus sische aangelegenheden niet te bemoeien, ze willen enkel de Tschek-Slowaken in zooverre hulp verleenen dat ze door Duitschland en Oostenrijk-Hongarië niet kunnen aangevallen worden. Daartoe hebben zij slechts eenige duizenden mannen naar Wladiwostock ge zonden. De andere mogendheden der Verbondenen hebben het princiep dief onderneming goed gekeurd. Wij lezen in een Brussclscli blad Hol is niet zonder belang aan de buis vrouwen te berinneren, dat de suiker verdeeling regelmatig iedere maand ge schiedt. De gemeentebesturen van bet geheele land ontvangen van het Suikers verdeelingskantoor een voldoende hoe veelheid suiker om toe te laten aan ieder inwoner een rantsoen te verstrekken dat nooit geringer raag zijn dan 750 gram per maand. De gemeentemagazijnen mo gen ouder geen voorwendsel nalaten maandelijks dit rantsoen te verdeelen. Indien in dezo of gene gemeente de in woners de vastgestelde hoeveelheid niet zouden ontvangen, zoo hebben zij het recht zooniet den plicht het middenbe stuur daarvan in kennis te stollen. De Kiezingen in Luxemburg. Luxemburg,5 Augustus. Bij de hor- kiezing voor de wetgevende Kamers werden gekozen 8 rechlschen, 5 liberalen, 4 socialisten, 3 volkspartij mannen en onafhankelij ker De Kamer zal nu samengesteld zijn uit 23 rechtschen, 12 socialisten. 8 liberalen, 5 volkspartij en 5 onafhankelijker Van deze vijf laatsten voegen er zich 2 tot de rechterzijde en 3 tot de liberale partij, zoodat de rechterzijde 25 cn de linker zijde 28 stemmen telt. De liberale partij verloor in de nijverheidsomschrijving de negen zetels in 't voordeel dor socialis ten en der mannen van de Volkspartij en in 't kanton Luxemburg verloor zij twee zetels in 't voordeel der rechterzijde. De ontruiming van Albert. Parijs, 7 Augustus. Do Ilavas be richtgever meldt op 4 Augustus Vrij dagnamiddag vonden onze patroeljes, in de omgeving van Albert, na eene hevige beschieting, die moest dienen om den Duitsclien terugtocht te versluieren de Duitsche loopgraven op den rechter Ancre-oever en de dorpen Hamel en Vermancourt ontruimd. De patroeljen drongen daarop in Al- bert, dat zij eveneens ledig vonden. Albert is enkel nog een puinhoop. Do Engelsche patroeljen konden vooruit dringen tot tegen Aveluy zonder op tegenstand te botsen. Lloyd George over het einde van den oorlog. Zurich, 6 Oogst. Petit Journal meldtLloyd George heeft Vrijdag bij het ontvangen der haven-werklieden van Liverpool modegedeeld dat de oorlog binnen het tijdverloop van oen jaar zal afloopen en dat de toekomendo winter- veldtocht dc laatste zal zijn voor de lijdende" volkeren. Het verredragend kanon. Parijs, 6 Oogst. De beschieting van den Parijzer-omtrek met een verredra gend kanon is heden morgen herbegon nen. Zurich, 0 Oogst. De beschieting der stad Chalons met verredragende kanon nen werd volgens den Zwitserschen «Presslelegraph* werder hervat. Groote schade werd aangericht. De stad Fismes staat in brand. Herinrichting der reserven van Foch. Zurich, 6 Oogst. De Zurcher Mor- genzcilung beweert vernomen to heb ben, dat oeno herinrichting der strijd krachten van Foch in gang is, met het doel eener) versterkten aanval te onder nemen tegen dc Duitsche strijdkrachten in den omtrek van Soissons en Reims. Do Zurcher Anzeiger zegt dat het opmerkenswaardig is dat voor do eerste maal sedert langen tijd de strijd in Ar- gonnen herleefde, waardoor een herne men der aanvallen in Champagno tot aan Verdun kan ingeleid worden. Eene gift van den Paus voor eene Belgische zending. De Corricre d'Italia verneemt dat de Paus den 15 Juli de apostolische pre- fckt van Katanga, in bijzonder gehoor heeft ontvangen, die aan Z. Heiligheid het plan heeft onderworpen van eene kerk welke België het inzicht hfld te bouwen te Elisabethville en waarvan de oorlog de uitvoering heeft belet. De II. Vader heeft aan Mgr. de Homp- li ne 50.000 fr. overhandigd. Een Zeemonster. Verleden woek hobben visschers, die in de Schelde vischtcn, eenon steur ge vangen welko 140 kilos weegt. Sedert veertien dagen sloegen zij hel zeemonster gade en hot gelukte hun eerst, een paar dagen geleden, er zich meester van te maken. Die monstervisch is aan eenen Ant- werpschen vischmakelaar verkocht ge worden voor de ronde som van 3,000 fr. hij is ter Antwerpsch» vischmarkt ver kocht gewordon. Dood van eenen Belgischen luchtvlieger. La Nation Beige kondigt den dood aan van onderluitenant Robert Galle- Dreze, van Luik, die gedood werd bij eenon val toen hij een hevel uitvoerde. Hij werd gelast, luitenant W. Coppens ook een luchtvlieger, die in Panne was, ter hulp te snellen Robert Galle werd gevat door eenen dwarelwind, zijn vlieg tuig kapsijsde en stortte ontredderd len gronde. De inzittende onderluitenant was op den slag dood.

De Denderbode | 1918 | | pagina 1