De Dood van Benoit. OORLOGSBERICHTEN. BIJBEL-BEELDEN. IN RUSLAND. Een en ander. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD gaff" Kunstnieuws. Aalst, den 17 Augusli 191S. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag Jesus geneest tien melaatschen. LucXVlI. 18 Zondag, 13. na Sinxen, H. Helena, kei zerin. H. Arnoldus. 19 Maandag, Gelukz. Ludovicus Flores en gezellen, mart. 20 Dinsdag, H. Bernardus, abt. 21 Woensdag, H. Joanna Francisca. 22 Donderdag, H. Thlmotheus en gezellen, martelaars. 23 Vrijdag, H. Philippus Benitius, b. 24 Zaterdag, H. Bartholomeus, apost. Zondag 18 Augusti 1918. 5 centiemen het nummer 7a5 Jaar Nr 4819 Denderbode DRUKKER-UITGfeVER Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. VAX DE Pl'TTE—GOOSSEXS AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De Zon van Pharao. Mozes, de leider van het volk van Israël, werd door den Heer tol den hardnehklgen en trotschen koning Pharao gezonden om hem te vragen Laat mijn volk gaan opdat het in de woestijn een offer opdrage aan den Eeuwige. Aldus luidt zijn wensch. Pharao antwoordde Wie is de Eeuwige Ik ken hem niet en laat het volk van Israël niet gaan. Alsdan deed Mozes, gewapend met Gods toorn, verscheidene schrikkelijke straffen over Egypten losbarsten, geheeten DE TIEN PLAGEN VAN EGYPTEN. (Uit de GEWIJDE HISTORIEj. De zon stond gloeiend rood boven de verre bosschen, Toen de soldaten op hun sterk gespierde rossen Keerden in zwaren rit door wolken stuivend zand En koning Pharao, heerscher met ijzren hand, Gedragen op een schild, voelde zijn hart als dronken Midden de kreten die uit duizend monden klonken Heil Pharao Ohé Het galmde tot aan 't woud De stille vlakten door in echo's duizendvoud. Hij zag de roode zon achter de boomen dalen En juichte in overmoed Aan mij die gloriestralen Dan weidde traag zijn blik over de donkre pracht Van ruitren, dravend tegen 't Westen rozig-zacht Toen keek hij naar 't paleis dat pronk met purpren tinnen In 't glorierijke licht, en trad beroesd naar binnen, Groot als een God. Daar kwam, rijzig en forsch van leden, Met koninklijken stap een man door 't plein geschreden. De zon was om zijn haren als een gouden krans. En op zijn trekken lag een wonderlijke glans En Pharao werd bleek toen hij den man ontwaarde Die met een kalraen blik zijn trotschen blik aanstaarde, En als een schaduw steeg vóór zijne gloriezon Wijl hij den marmertrap van zijn paleis beklom. 't Was Mozes die met bliksems kwam en dondervlagen, En in zijn fonklend oog Gods' gramschap scheen te dragen Zich stalend in zijn trots, schreeuwt Pharao hem toe Gevloekte rampprofeet 1 Ik ben uw gangen moe 1 Wat wraakgeest heeft u weer naar mijn festijn gedreven Terg mij nu langer niet En Mozes zonder beveti Ik kom in naam van Hem die werelden regeert. En dien uw koppigheid uitzinniglijk braveert. Laat langer niet, o vorst, uw zondig hart versteenen, Want God alleen is groot Wie zendt u tot mij henen Roept Pharao verwaand Uw God Ik ken hem niet. Ik heersch alleen als God, en de aarde is mijn gebied. Ik kan der wereld palen met mijn macht verzetten, En u gelijk een worm onder mijn voeten pletten I De ziener grootsch en kalm O zwakke, met uw trots I Ziet gij die roode lucht Daar broeit weer wrake Gods. Gij raaskalt, rampprofeet Daar gaat de zon aan 't dalen, Groet haar Dit is mijn zon I Dit zijn mijn gloriestralen Aan Mozes' oog ontspringt een plotsche bliksemschicht Wijl hij de rechterhand plechtig ten hemel richt Verstokte, met een ziel kouder dan uw paleizen. Hoor wat de Heer mij zegtDie zon zal niet meer rijzen. Zoolang de duistre geest des hoogmoeds huist in u. Gij die geen God erkent, beef voor zijn gramschap nu Hij spreekt, en eensklaps rukt de nacht uit alle kimmen En de aarde schijnt bevolkt met akelige schimmen. De paarden brieschen bang en stuiven op de vlucht, Een ijselijk gehuil stijgt uit de zwarte lucht. De vrouwen vlieden uit 't paleis met lange gillen, En Pharao voelt heel zijn reuzenlichaam rillen. Hij vlucht de zaal in, schreeuwt met schorre stemme En zit als een gedoemde bij het doodsch festijn. wijn JOZEF CRICK. Peter Benoit is niet in kalme berusting ge storven, schrijft Julius Sabbe. Inderdaad, deze ontzaglijk begaafde man kon zich niet verzoenen met de dood die hem halen kwam, toen zijn geniaal brein nog be zwangerd was met zulk een schat van muzi kale plannen, en tot het laatste toe leverde hij tegen haar een wanhopigen en schokken- den strijd. Tragische bijzonderheden heeft het vlaamsch publiek daarover vernomen. Het blad Le Matin dat goed ingelicht was, deelde in een artikel getiteld De dood van het genie het volgende daarover mede Peter Benoit beminde het leven. Hij had zooveel gedachten, zooveel ontwerpen I Een maand geleden, toen hij zich reddeloos veroordeeld wist, wat zijn zedelijke dood- strijd hartverscheurend. Hij brak in snik- ken los in de armen van zijn geneesheer Dr Dewandre, die zelf door deze drarnati- sche tooneelen bijna ziek is geworden van aandoening. Tot dan toe was de beroemde toondich- ter, hopende in zijn genezing, kalm en rus- Mig gebleven, niettegenstaande zijne smar- ten. Nooit, tijdens zijne lange loopbaan waarin hij met zooveel lijden in aanraking kwam, werd dokter Dewandre In zulk een mate ontroerd als door de wanhoop van dezen genie mensch, die in het bezit nog van al zijne geestesgaven, zich door een noodlottige ijzeren hand ten gapenden afgrond voelde sleuren en wegrukken van de onderneming waarvoor hij een nnophou- denden strijd van dertig jaren leverde. En Sabbe van zijn kant voegt er bij Ik wil niet sterven was niet alleen een woord in zijnen mond. Hij worstelde waarlijk tegen den dood hij sloeg met de vuist op zijn sponde, die woorden herha- lend, wierp en wentelde zich heen en weer in zijn bed, en hield zich als met een leeu- wenklauw aan het leven vast. Dat is zoo waar, dat een zijner getrou- wen die hem onmiddellijk na den dood be zocht en dit alles wist, ons zegde, dat hij den meester vond, dwars over zijn bed geworpen, met de vuisten nog toe, gezwol- len cn blauw van die uiterste worsteling, en den bitteren trek van den gebroken wil nog op heel zijn wezen. Musicus. Tentoonstelling Delaforterie. Een eerste overzicht van het twintigtal werken door onzen stadsgenoot ten toon gesteld, heeft ons overtuigd dat wij hier met eerlijken articstieken arbeid te doen hebben. De Heer Delaforlerie is een fijne impressionist die de natuur door een bijzonder temperament aanschouwthy schept zienlijk behagen in teere harmo nieën van licht en kleur, in wazige land schappen en omfloersde landouwen die een stemming, een idee vertolken. Hij blijft dus niet bij de bloot werkelyke weergaaf van een brok natuur, doch zooals alle echte kunst betracht, stelt hij de natuur in rechtstreeksehe verbinding met een gemoedstoestand, met een ziele- phaze. In een woord het is de natuur gezien door het temperament van een intellectueel artiest. In welke mate de techniek hier gepaard gaat met het uitge beeld gevoel, laten wij ter beoordeeling over aan de vakmannen. Ons hebben het meerendeel dier werken getroffen dooi de rechtzinnige en poëtische emotie wel ke er in trilt. Aan de spits komt Fran ciscus' Zonnezang. Hier laat de kunste naar den vollen teugel aan zijn ontvan kelijkheid voor lyrische schoonheid. Op den voorgrond staat Franciscus, rijzig en slank in zijn bruine py, en zijn voeten schijnen nauwelijks den grond te taken. De extaze, de verrukking ligt in heel zijn wezen uitgedrukt men verwacht elk oogenblik dat hij als een tweede Christus ten hemel gaat opstijgen. Vóór hem ontrolt zich een weidsch panorama, met smijdig golvende boomen en zacht vliedende horizontlijnen die in het onein dige wegdoezelen. En daarboven zingt liet licht, (hot is een werkelijk zingen in mystieke broosfijne akkoorden. Het komt uit de hoogten in een blonden vloed neergeruischthet zeeft, licht als poeder- wolken, uit de luchten neer en boglanst al de verten, wonderlijk en geheimzinnig. Het Fiat Lux het groóte lichlmira- kel van eiken morgen werd ons hier treffend uilgebeeld, en de schilder heeft den zonnezang van Franciscus met zonnestralen weergegeven. Aan dit doek heeft de Heer Delaforterie gewerkt met liefde, met piëteit, en hij leverde een echt juweeltje dal op zijn eigen reeds het bezoeken der tentoonstelling waard is. Zulk een kunst is ons lief omdat ons daarin aanstonds meer dan gewone natuurpoëzie wordt geschonken het landschap deint en golft op den maatslag eener zielsbeweging, de mensch staat midden de natuur als een denker, de ziel beheerscht de stof. Daarnaast wijzen we terloops op fijne pastels, als Morgenzang Nacht zang Herfstzon e. a. alsook op de twee meesterlijke potloodteekcningen van wijlen Pietor Daens. Hier zijn onloochenbare blijken van stevige tech niek. Wij wenschen den Heer Delaforterie geluk met zijne tenstoonstelling, en we hopen wel dat al dezen die belang stellen in kunst, haar bezichtigen zullen. 12. 8. 18. J. Nieuws uit Aygem. De oorlog heeft onze rustige gemeente nog betrekkelijk wel gespaard en onder veel gepraat der mensehen gaan de da gen voorbij altijd maar klachten, die den nood overtreffen. Onlangs weer gingen de tongen. Er was sprake over het vormen eener afdee- ling van den grooten boerenbond, die voor heel het arrondissement is opge richt. Er werd eene meeting gehouden. De boeren zouden op allo wijzen bevoor deeld worden, of liever overal hun recht krijgen En elk luisterde gretig. Dan werd er over sommige inrichtingen wat veel geklaagd en daar was de splitsing tusschen den bond en de ge meente- en de eomiteit-mannen. Nu is het geklets bedaard en ligt de bond vergeten, bij gebrek aan initia tief. Waarom als men niet werken wil of kan voor tijdelijk voordeel niet door vereeniging gestreefd naar ontwik keling, die de boeren wel van pas komen zal na den oorlog? Waarom dal eeuwig getwist en geklaag over gemeente en comiteit Kleingeestige politiek En toch is het lijd dat onze Aygem- sche boeren wakker worden. Hartelijk dank voor de opname. Aygemmenaar. De Engelsche Konsul te Moskou aangehouden. Londen, 10 Oogst. De Engelsche regee ring ontving een bericht over de aanhouding van den Engelschen konsul Lockhard te Moskou door de Bolschewiki. De aanhouding wordt gesteund op de terechtstelling van leden der Soviet te Archangelsk. De Engel sche regeering vroeg 0111 de vrijlating van Lockhard. Naar het schijnt is het personeel der Fransche en Engelsche gezantschappen te Moskon eveneens aangehouden. Engelschen en Franschen als gijzelaars geïnterneerd. Moskow, 10 Augustus. De Peter burger Telegraphe-Agentur meldt Daar de Engelschen zonder den oorlog te verklaren, Russische steden bezetten en Russische bur- gers dosdschieten, vooral leden der Soviets, zijn Engelsche en Fransche burgers aange- houfen geworden om als gijzelaars geïnter- ne^Ffe worden. Daarvan zijn bevrijd oude menschen en lieden die eene talrijke familie hebben, eveneens alle werklieden zonder onderscheid. De moord op den vroegeren Tsarevitsh. Finsche bladen melden dat de zoon van den vroegeren Tsaar eveneens vermoord werd. De Parijssche Journal - meldt dat al de pogingen van koning Alfons, om te bereiken dat de Tsarin en haar kinderen zich naar Spanje mogen begeven, waarschijnlijk te vergeefs zullen zijn. De angst in Petersburg. Rotterdam, 10 Oogst. De Morning Post meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche stoomboot Runeberg op 7 Oogst te Stock holm is aangekomen met 50 nienschen van verscheidene nationaliteiten aan boord, die Petersburg ontvlucht zijn. Deze zeggen dat de toestand in Petersburg schrikkelijk is. Hongersnood en cholera doo- den vele menschen. Officieren worden met honderden door de Bolschewisken op lichters weggezonden, en in volle zee worden de bodems der lichters geopend en de officieren worden bij verdrinking ter dood gebracht. Verplaatsing van het Duitsch ge zantschap van Moskow naar Pskow. Berlijn, 10 Oogst. In acht nemende het gevaar dat de leden van het Gezantschap loopen, door de ontwikkeling van den toe stand te Moskow en bijzonderlijk voor de partij-officiËele proklamatie der sociaal-revo- lutionnairen nopens de aanwending van schrikmiddels is besloten geworden, het Duitsche gezantschap van Moskow naar Pskow over te brengen. Er zullen daardoor voorvallen vermeden worden, die in de be staande omstandigheden met den besten wil bijna onvermijdelijk schijnen en van aard zouden kunnen zijn, de betrekkingen tus schen het Duitsche Rijk en de Sowjetrepu- blielc in gevaar te brengen. Voorzorgmaatregelen te St-Petersburg en te Moskou. Moskou, 11 Oogst. I11 de straten van St-Petersburg en Moskou werd de verze keringsdienst sinds eenige dagen buitenge woon streng toegepast Onder de leiding van officieren doorloopen infanterie- en ruiterijpatroellen dag en nacht de straten der beide steden. Wie geen toelatingsbewijs der Sowjetbesturen kan voorleggen wordt aange houden en opgesloten. Aldus Is de Bolsche wiki regeering er in gelukt een groot getal verdachte elementen op te sluiten. Verders zijn diep ingrijpende maatregelen tegen het mogelijk uitbreken van opstanden genomen. Op de openbare plaatsen heeft men kanons geplaats, aan de hoeken der straten staan machiengeweren schietens gereed. Strijd op leven en dood tegen de Witte Garde. Bazel, 12 Oogst. De Basler Nach- richten melden langs Stockholm uit Sint- Petersburg Trotzki riep den strijd op leven en dood tegen de witte garde uit en kondigde eene Ukase af, volgens welke alle officieren, verdacht in betrek te staan met de witte garde, zullen voor den kop geschoten worden. In de laatste dagen werden vele officieren aangehouden en naar Kroonstadt gebracht. Moskou, 12 Oogst. Het is gebleken dat de officieren der Roode Garde in het geheim vele manschappen voor hunne zaak gewonnen hadden, die zich in geval van strijd aan hunne zijde zouden scharen. Vele dier officieren zijn aangehouden en een aantal werden voor den kop geschoten. Vluchtelingen uit St.-Peterburg te Stockholm aangekomen, bevestigen de wreedheden der Bolschewikiregeering. Er is geen spraak meer van veiligheid voor leven of eigendom. Honderden officieren worden in het water der Neva, bij middel van booten met opentrekbaren bodem, verdron ken. Vergrijsde generaals worden zelfs dood geschoten Eene rede van Trotzki. Op het tweede kongres der Sowjets (ge meentebesturen) voor 't Noordelijk gebied Sinowjew, heeft Trotzki eene redevoering gehouden, waarin hij tot slot uitriep Ik twijfel er volstrekt niet aan of wij zullen zegevieren, maar wij hebben niet het recht, de overwinning uit te stellen en onze vrou wen, moeders en zusters honger te laten lijden, daar het brood dat in Oeral voorhan den is, wegens den opstand der Tschech- Slowaken niet kan worden vervoerd. Ik ben niet wegens een plechtig kongres hierheen gekomen, doch om alarm te slaan en te roe pen Allen naar het Oosten Het vader land is in gevaarWij zweren dat we het tot den laatsten droppel bloeds zullen bescher men Het lijk van den Czaar. Op bevel der Tscheko-Slovaksche over heden, werd het lijk van den ex-Czaar, dat op eep ongewijd gedeelte van het kerkhof, in eene eenvoudige lijkwade zonder kist was begraven geworden, thans ontgraven en in de aanwezigheid van duizenden nieuws gierigen in een gewijd graf ter aarde besteld. Een geestelijke sprak eene lijkrede uit waarin hij den wreeden moord op een weer- loozen onschadelijken mensch streng laakte. De Paus en de Czarenfamilie. De Osservatore Romano deelt mede dat Z. H. de Paus voetstappen heeft aange wend om de bevrijding te bekomen van de Ex-Czarin en hare dochter. De Paus heeft zich bereid verklaard voor liet onderhoud der Czarenfamilie zijnen steun te verleenen. Men verwacht in spanning den uitslag der hooghartige bemoeiing van Zijne Heiligheid. In Oekraine. Kiew, 11 Oogst. Boris Donskoj, die bij middel eener bom den Duitschen veld maarschalk von Eichhorn en zijn adjudant von Drezsler doodde, werd gister rond 5 uur, in de nabijheid van 't gevang, in het openbaar apgehangon. Het oordeel was door een Duitsch veldgerecht uitgesproken, en na bekrachtiging, door de plaatselijke gerechts dienaars dadelijk voltrokken. Onlusten in Spanje. Berne, 10 Oogst. Petit Parisien meldt uit Madrid Ten gevolge der levensraiddelenduurte zijn te Guadalajara orilusten uitgebroken. De policie moest tusschenkomen en vuur de op de bctoogers. Volgens eene melding uit hetzelfde blad werd het paleis van justicie te Sevilla volledig vernield door het vuur. De archieven konden zelfs niet gered worden.Geen levens van menschen zijn te betreuren. Strijdvlieger opperluitnant Loewenhardt. Breslau, 12 Aug. De Schlessisc.be Ztg. r meldt dat de gevolgrijkste strijd vlieger, die tegenwoordig opperluitenant. Loewenhardt was, den heldendood ge vonden heeft. Het ambtelijk bericht van Zondag deelde nog zijn 52e en 53® lucht- zegepraal mede. Kort nadat hij tot opper- luitenant benoemd werd, viel hij. Dr Helferich in het Groote Hoofdkwartier. Berlijn, 12 Oogst. Naar den Lokal- Anzeigor - verneemt heeft Dr Helferich, Duitsche Gezant hij de Sowjet republiek, gister met den avondtrein zich naar het Groote Hoofdkwartier begeven om ver slag to doen. Zijn oponthoud aldaar zal verscheidene dagen duren, en het zal van de bespre kingen aldaar afhangen of Dr Helferich zal gelast blijven met den niet zeer beduidenden post van Duitschen Gezant, of dat de verdere loiding van het Gezant schap aan een lid van hetzelve zal toever trouwd worden. De gewichtigste opdracht der Oostenrijke regeering. Weenen, 12 Oogst. De minister- voorzitter in Oostenrijk, Hussarek, ver klaarde dat de gewichtigste laak der Oostenrijksche regeering de regeling ia van den financieelen toestand. Daarmede zal een aktie op groote schaal samenhangen ten gunsto van den Middenstand. Voorliet vijfde oorlogsjaar werd de bevoorrading hoewel op schaar- sche wijze, verzekerd. Oostenrijk kan zich natuurlijk zelf niet genoegzaam bevoorraden, doch de noodige verdragen zullen het ontbrekende aanvullen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 13 Augustus. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren. Ten zuidwesten van Yper 's morgens vroeg hevige geschutstrijd. Vijan delijke aanvallen kwamen in ons vuur niet tot ontwikkeling. Ten zuiden van Merris stverden dikwijls herhaalde Engelsche kleinere aanvallen af geslagen. Gevechten op het voorterrein aan beide kanten van liet kanaal van La Bassée en tusschen de Scarpe en de Avre. Op het gevechtsfront, rustige voormiddag tusschen de Ancre en de Avre. Ten zuiden der Somme viel de vijand 's namiddags aan beide kanten van den Romeinschen weg Faucancourt-Villers Bretonneux aan. Hij werd afgeslagen. Ten noorden van den straatweg Amiens- Roye sloegen wij's avonds hevige vijande lijke aanvallen af. Tusschen de Avre en de Oise gedurende den dag hevige strijd met gedeeltelijk nieuw aangevoerde Fransche afdeelingen. Sterke krachten vielen in den morgennevel dicht ten zuiden der Avre alsook tusschen Thilloloy en ten noorden Elincourt aan zij zakten voor onze linies ineen, op enkele punten wierpen

De Denderbode | 1918 | | pagina 1