Rond WATERLOO IN RlmAND. OORLOGSBERICHTEN. M M van Waterloo uiiwlsseiiiig m Een en ander. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGLYGSBLAI) Belgische krijgsgevangenen. De Suikerbedeeling. BUITENLAND Aalst, den 24 Augusti 1918. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag Niemand kan twee heeren dienen. Matth. VI. 25 Zondag, 14 na Sinksen. H. Ludovicus van Frankrijk. B. 26 Maandag, H. Zephyrinus, P. mr. 27 Dijnsdag, H. Josef Calasanctius B. 28 Woensdag, Augustinus Bbl. 29 Donderdag, H. Joannes onthoofding. 30 Vrijdag, H. Roza van Lima, Mg. 3! Zaterdag, H Raymondus Normatus, b. Och, laat de menschen doen mijn kind... Och, laat de menschen doen mijn kind, De menschen zijn zoo domme, De menschen zijn zoo dwaas mijn kind, Bekreun u niet daaromme. Och, laat de menschen doen mijn kind, Nu gaan ze recht, dan kromme. Ga gij uw eigen wegen, kind, Vooruiten zie niet omtne. Och, laat de menschen doen, mijn kind, Die hartelooze drommen Geloof, bemin en hoop, mijn kind, Wat ook u overkomme Och, laat de menschen doen, mijn kind. En ziet gij steeds weeromme De rozen voor de boozen, kind, Dat zulks u niet verstomme. Och, laat de menschen doen mijn kind. En wat ook dreige of bromme, Vecht immer voor uw recht, mijn kind En doe geen voet atomme. Fons VAn de Maele. Zondag 25 Augusti 1918. 5 centiemen het nummer 72' Jaar Nr 4820 Benderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN l>E PUTTE—GOOSSENS Toen Napoleon van zijn eiland Elba ont vluchtte... Wat de Moniteur over hem schreef. Het Bal van Waterloo Wat al inktpotten heeft men niet geledigd om gedurende eene eeuw over Waterloo te schrijven I Men zou bijna mogen beweren dat er evenveel inkt daarover is gevloeid als er vroeger bloed werd vergoten op het beroemde slagveld. Intusschen hebben wij nog eens de oude nieuwsdoos daarover geopend, en we meenen wel nog het een en 't ander gevonden te hebben dat onze lezers kan aanbelangen. Weet de lezer met wat lieve benamingen Napoleon werd begroet door het fransch Staatsblad Le Moniteurtoen hij den 1 Maart 1815 het Eiland Elba ontvluchtte, en onverwachts terug opdook in zijn vaderland Naarmate de overweldiger de muren der fran- sclte hoofdstad naderde, sloegen de opsteller ook eenen anderen toon aan. Na eerst heel de gamma der scheldwoorden doorloopen te hebben, gingen zij ten slotte als lammetjes aan de voeten van den gevreesden man neer liggen. Men ooordeele De meuscheneter is uit zijn hol ge vlucht. De bullebak van Corsica is zooeven uit de Golf van Jouan geland. De tijger is te Cap aangekomen. Het monster heeft te Grenoble vernacht. De tiran heeft Lyon doorkruist. De overweldiger is op twintig mijlen der hoofdstad gezien geweest. Bonaparte nadert met rassche schreden, doch hij zal nooit in Parijs binnenkomen. Napoleon zal morgen binnen onze muren zijn. De keizer is te Fontainebleau aangeko men. Zijne Keizerlijke Majesteit heeft gisteren zijne intrede gedaan in het paleis der Tuile- rieën, te midden zijner trouwe onderdanen.» Een Bal van Waterloo Hier zie ik u, lieve lezeres, verwonderd en ongeloovig opkijken. En toch, dit staat ook in de geschiedenis aangeteekend voor aleer dat de kanonnen en de legers hun verschrikkelijken dans (dit waren geen mazurkas of kadrillen begonnen in de pleinen van Waterloo, heeft er een werkelijk en prachtig bal plaats gehad in de Belgische hoofdstad, in den nacht van den 15 Juni. Dit bal werd door de hertogin van Riche- mond aangeboden aan den Engelschen opper bevelhebber WELLINGTON. Deze had zijn legerscharen te Brussel, en sinds eenige dagen waren hem reeds ver schillende berichten toegekomen, meldende dat de franschen groote troepenmassas op de grenzen samentrokken. Den 15 Juni om 8 uren van den morgen, verneemt de Engelsch- man dat Napoleon in ons land binnenvalt, en op de Pruissische voorposten kapt. Doch Wellington, die een ongelooflijk kalme kerel was, (hij had daarvoor Engelsch bloed in het lijf) verroert zich niet. Slechts des avonds neemt hij een besluit hij doet zijne bevelen rondzenden, en daarin staat geschreven dat zijne soldaten, uit hunne verschillende kan- tonnementen op de boorden der Schelde, gedeeltelijk moeten vereenigd worden in de richting van Nijvel. Daarna trekt hij rustig zijn fijnwitte hand schoenen aan en op zijn paaschbest begeeft hij zich naar het bal der hertogin. Daar be vonden zich ook talrijke officieren met de bloem der Brusselsche jonkheid. Het orkest speelde... Er werd gezongen en gedan9t... Eensklaps te midden van al die vreugde weer klinkt het alarm Te Wapen Te Wapen De menscheneter komt aangerukt met zijn benden 1 De vrouwen weeklagen en huilen. De officierkens springen te paard en moeten van 't bal naar 't slagveld ijlen met roffelende troms en daverende kanons. Immers, zoo lezen wij in de Kronijk van Galesloot Den nacht van 15 Juny wirt in Brussel den alarm geblaesen, alswanneer alle de troupen van d'Engelschen en Schotten seffens zijn moeten vertrekken en gaan vegten tegen Buonaparte met een magtig leger van Fransche LORD BYRON, de groote Engelsche dichter, die toen te Brussel verbleef in de Rue Ducale en naderhand het slagveld is gaan bezoeken, heeft over dit bal verzen geschreven. In zijn Pèlerinage de Child Harold Men hoorde het gerucht van een nacht feest de hoofdstad der Belgen had haren adel en de bloem harer vrouwen vereenigd in de schitterend verlichte zalen. Jeugd en vermaak spannea saam om de uren te verjagenDoch, stil Een dof en ver geluid weergalmt alsof de wolken er den echo van herhalen. 1 Het nadert alhier en de klank wordt klaarder en vreeselijkerTe Wapen Te Wapen Het is de donderende stem van de bronzen oorlogsmuilen. De krijgsmannen springen spoedig te paard de eskadronnen vormen zich en vlie gen naar het slagveld met laaiender ijver. De artilleriewagens rollen daverend het kanon brult aanhoudend in de verte, en in de stad worden de soldaten door het roffelend alarm der troms gewekt vooraleer de morgenster geschitterd heeft. Intusschen troppelen de burgers bijeen, en met bleeke lippen en versmoorde stem men zeggen zijHet is de vijand Hij komt Wij moeten bekennen dat dit alleszins schoone en dramatische strofen zijn. En wij, Belgen, zijn nu ook beter in staat om dit te vatten dan voorheen, want wie onzer herin nert zich niet dien vredigen klaar-gestarnden nacht van 31 Juli 1914, toen opeens in onze sluimerende steden en dorpen dien akeligen noodkreet opgingAlgemeene Bewape ning Die nacht is reeds ver voorbij, maar als een schrikbeeld staat hij nog immer voor onzen geest, en geen poëzie, hoe dramatisch ook, ïs hij machte dien indruk te vertolken. Evenzoo geeft de zang van Byron slechts een bleeke schets van de paniek die in dien gedenkwaardigen nacht van 15 Juni 1815, de Brusselsche ketjes zal aangegrepen heb ben. Daarmede is het Bal van Waterloo nu ook een historisch feit geworden dat heel wat inkt heeft doen vloeien Sir William Fraser schreef er een gansche brochuur overThe Waterloo Ballen menige schilder heeft het zoo onverwacht» gestoord dansfeest op doek gebracht. Snuffelaar. Men verwacht in Duitschland het toestem mend antwoord der Belgische regeering. De Belgische krijgsgevangenen, die naar het bezette deel van Belgie kunnende terug- keeren, evenwel verkiezen naar het onbezette gedeelte van Frankrijk te gaan, zullen in 't vervolg op geene manier gemeenschap j meer kunnen hebben met hunne verwanten in 't bezette gedeelte vap Belgie. De datum waarop de uitwisseling zal kun nen aanvangen is nog niet bepaald. Te Bern hadden eenigen tijd geleden onderhandelingen plaats, over de kwestie der uitwisseling der krijgsgevangenen. De vol gende bepalingen werden vastgesteld Onderofficieren, korporaals en manschap pen, die zich sedert meer dan 18 maanden in gevangenschap bevinden, worden onver schilligden graad of het getal naar huis ge stuurd indien zij de volgende voorwaarden vervullen a) Ten volle 40 jaar oud zijn en vader van minstens 3 kinderen in leven b) of ten volle 45 jaar oud zijn. Officieren die dezelfde voorwaarden ver vullen, werden in Zwitserland geïnterneerd. Onderofficieren, korporaals en manschap- hen, die zich meer dan 18 maanden in gevan genschap bevinden en bovengemelde voor waarden niet vervullen worden kop voor kop en graad voor graad vrijgelaten, en de offi cieren in Zwitserland geïnterneerd. De duur der gevangenschap wordt hiervoor in aanmerking genomen en bij gelijken duur komt de ouderdom in aanmerking. Bovenstaande bepalingen gelden de Duit- sche en Fransche krijgsgevangenen, alsook de Belgische krijgsgevangenen in verhouding van een Belg op tien Franschen, zoolang te rekenen, tot dat het aantal Duitsche krijgs gevangenen door de Belgische troepen geno men en de voorzegde voorwaarden vervul lende, uitgeput weze. Er komen geene Belgische burgerlijke ge vangenen in aanmerking. Het Provinciaal Komiteit van Oost-Vlaan- deren, bnreelen Lakenhalle, schrijft aan Het Volk aan het welke wij onze artikkeltjes over de suikerbedeeling ontleenden Mijnheer, In uw nummer van 8 dezer geeft gij onder de benaming De Suikerbedeeling een uittreksel uit een Brusselsch blad dat wij u verzoeken in den volgenden zin terecht te wijzen Noch in het Etappengebied, noch in het Operatiegebied van het 4C leger, noch in het Zeegebied, heeft de suikerbedeeling plaats zooals in bovengezegd artikel gemeld wordt, dat betreft alleen het Generaal Gouvernement. In deze grondgebieden wordt het rantsoen suiker aan de bevolking af te leveren door de zorgen der Provinciale Comiteiten, vastge steld in overeenstemming met de Duitsche overlieden Gelief deze terechtwijzing zoo spoedig mogelijk op te nemen en aanvaard intus schen, Mijnheer, onze hoogachtende groeten. De Hulpschrijver, (Onleesbaar). Het is zeer waarschijnlijk dat de czarin en hare vier dochters uit Rusland zullen vrij gelaten worden. Het verzoek van den Paus dienaangaande werd door den Russischen katholieken metropolitaan vrijheer Dr Repp aan de regeering overgemaakt. In grondbegin heeft de Bolschewiki-regeering zieli ten voor- deele der vrijlating uitgesproken, zoodat men er zich mag aan verwachten dat de vraag van den Paus, mits eenige voorwaarden, zal ingewilligd worden. Er wordt gemeld dat grootvorst Dimitri Pawlowitsch, die in Perzië in het Engelsch leger gediend heeft, door Botschewiki- troepen aangehouden geworden is. Men meent dat hij een der voornaamste kandidaten was, om de monarchie in Rusland wederom op te richten. Washington, 17 Oogst. (Reuter). De generaal-konsul der Vereenigde Staten te Moskou, Poole, koestert het inzicht om de Engelsche en Fransche konsulaten te Moskon te blijven waarnemen. De troepenlandingen in Rusland. Den Haag, 17 Augustus. De Times meldt De Verbondenen hebben nu op 7 verschillende punten van het Russisch ge bied troepen geland, die voor het grootste deel echter niet talrijk zijn. De eerste afdee- ling staat aan de Moermankust en rukt vooruit langs den ijzerenweg naar Kern, aan de kusten der Witte Zee. Dan staan 3 afdee lingen aan de andere zijde der Witte Zee. Een dezer troepengedeelten bezet Archangel en rukt links den ijzerenweg vooruit naar Wologda de tweede afdeeling gaat links het Onegameer en de derde bevindt zich aan de Duna. De expeditie, die in Wladiwostock ont scheept is, om In Siberië te dringen, is de eenige troepenmacht die voor het oogenblik over een voldoende sterkte beschikt en eenigen militairen invloed kan uitoefenen op den toestand van Rusland. Wij gelooven echter dat deze expedietie niet opgewassen is voor de moeilijke opdracht, die haar is op gelegd Het 12 bataillon der Japansche troepen werd plechtig ontvangen dooi de Verbonden troepen. Het bataillon behoorde tot eene afdeeling die in het jaar 1904 door Korea trok en daar streed aan de Yalu. Rusland en de Entente. Zurich, 19 Oogst. De oorlogstoestand bestaat tusschen Rusland en Engeland en Frankrijk. Nopens Amerika en Japan wordt niets gezegd. In Siberia. Amsterdam, 19 Oogst. De Japansche regeering berichtDe Japansche regeering houdt het oog op de toenemende bedrijvig heid der gewapende Duitsche en Oosten- rijksche krijgsgevangenen langt de grenzen van Mandchourië. Zij rukken naar de Chi- neesche grenzen op in de richting van de stad AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annonccn 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Mandchouriauit welke Japaners en Chineezen gevlucht zijn. Dat is zeer gewichtig voor Japan dat met China ernstig verbonden is. De Japansche en Chineesche regeeringen zullen troepen zenden naar het bedreigde punt. Japan zal de souvereiniteit van China eerbiedigen. Doodsbedreiging tegen Dr Riezler. Stockholm, 19 Oogst. Dr Riezler, het Duitsch legatieraadslid te Moskou, heeft vanwege de sociaal-revolutionnaire Czaristen- groep eene ter doodveroordeeling ontvangen. In overeenkomst met de Bolschewiki regee ring heeft het Duitsch gezantschap de noodige maatregelen genomen, ten einde de uitvoering van zulk een aanslag te verhinderen. Men herinnert zich dat Dr Riezler met graaf von Mirbach aan dezelfde tafel zat, toen deze in het Duitsch gezantschap te Moskou door twee Russen met revolvers en handgranaten gedood werd. Duitschland en Rusland. De verhandelingen. Berlijn, 19 Oogst. De Russische gezant .Toffe is van zijne reis naar Moskou, waar hij de onder handelingen over de Duitsch-Russische overeenkomsten moest voorleggen, te Berlijn teruggekeerd. En reeds heeft hij met de ambtelijke bureelen weerom voe ling genomen. Niettegenstaande de Rus sische regeering op het een of ander punt nog eenige wijzigingen voorstelt, zoo mag men toch aannemen dat de over eenkomst bereikt werd. Of Dr Ilelfferich naar zijn post in Rus land zal terugkeeren, is nog niet bepaald beslist. In naam der Donkozakken-repu- bliok verblijf hertog Nikolai von Leueh- tenberg in Duitschland om aan den keizer in 't groot hoofdkwartier een brief te overhandigen. Nederland. Tijdens eene vergade ring, door de in Nederland verblijvende Belgische onderwijzers en onderwijze ressen in den Haag gehouden, werd een hulde- en dankadres aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden gestemd tevens werd dank betuigd aan de Neder- landsche regeering om de grootmoedig heid waarmede het onderwijs aan de Belgische kinderen in Nederland aange moedigd en beschermd wordt. Engeland. De Engelsche regee ring heeft de algemeene parlementsver kiezingen op den 30 November vastge steld. De Belgische geïnterneerden Uit Harderwijk meldt men aan Tele graaf Tijdens een onderhoud, welke eenige dagen geleden, luitenant-generaal Dossin had met eenige geïnterneerden aangaande de samentrekkingder kampen, heeft de generaal verklaard dat onder handelingen waren aangeknoopt tusschen de belanghebbende mogendheden, met het doel de manschappen vrij te stellen welke behooren tot do 4 of 6 oudste klassen van het Belgisch leger, hetgeen omtrent 18,000 man vertegenwoordigt. Die mededeeling is bevestigd geworden door M. Dr Terwagne, volksvertegen woordiger, bestuurder van l'ofllco Beige. Tot nog toe is er niets beslist aan gaande het lot welk die vrijgestelden te wachten staat. De nieuwe Pauzelijke Nuncius. Mgr. Gaspari, Nuncius voor Chili, is door Z. H. Paus Benediktus XV aange duid voor de Nuntiatuur in België. De houding van Spanje. Madrid, 18 Oogst. - In eenen minis terraad, bijgewoond door Koning Alfons werd eene reeks gewichtige hesluiten genomen. Eene Spaansche offlcieele nota zegt dat de Spaansche buitenlandsche politiek geene wijziging gedoogt, daar do macht- neming der onzijdigheid oen grondslag, die echter niet in strijd is met de kracht dadige verdediging der groote nationale belangen welke de regeering toever trouwd zyn. Door de verklaringen in deze nota gegeven, schijnt de werking der Entente- vriendelijkgezinde pers, ten voordoele van eene tusschenkomst, overhoop ge- worpon te zijn. Hongeroproer in Japan. Te Osoka brak op 13 Oogst een hongeroproer uit. Alle rijstwinkels wer den gesloten. Eene gewapende menigte van 2000 personen viel de politiepost aan, en eischte de vrijstelling der rijst- planters van den militairen dienst. De policie dreef de menigte mot den sabel uiteen. Troepen werden gezonden. De keizer schonk drie miljoen yen (2,5 miljoen frank) tot ondersteuning van deze die door de ongewone rijst prijzen te lijden hebben. Het ministerie is voornemens voor hetzelfde doel een voorschot te doen van 10 miljoen yen. De Belgische zendelingen in Mongolië. Den 19 Februari van dit jaar heeft Monseigneur Louis Van Dyck, aposto lische vicaris in 't Zuid-Westen van Mon golië (Ortas), naar' het klooster van Scheut (Brussel) een brief verzonden, waaruit blijkt dat vier Belgische zende- lingen als slachtoffer der pest-besmetting door het liefderrijk verzorgen van pest lijders gevallen zijn. Het zijn Pater Anicq, gestorven den 4 Februari 1918, pater Deboeck, pater Spierings, gestorven den 19 December 1917. Een later bericht meldt tevens het overlijden van pater Maurice Seys, ge storven dpn 9 Maart 1918. Hoed af voor zulke helden De gevaren der Cinemas. In eene groote wereldstad is het ge beurd. Een löjarige jongen heeft een 9jarig meisje vermoord, heelemaal op dezelfde wijze gelijk hy het in de cinema 'gezion had. Het meisje binnengelokt, een slag op het hoofd gegeven en dan de keel toegenepen, zoo lang en zoo hard tot het klein schepseltje geen teeken van leven meer gaf. Hoe lang gaat men hier en elders onze kindoren in de cinemas nog laten ver- boesten f Hot wordt toch meer dan tijd aan die ongehoorde kinder- en jeugdverwoesf iu- gen een einde te stellen. Of gaat het belang der cinomahouders boven het algemeen belang der samen- 1 leving Tabak. Er wordt aangedrongen om de aan dacht te vestigen van het Bevoorradings- komiteit om hot te verzoeken, gezien de rooktabak niet meer koopelijk is, een ratioen tabak af te leveren aan billijken prys. De schrijver van de vraag bericht tevens dat zulks te Antwerpen in toepassing is. Warm aanbevolen bij wie het aangaat. De Italiaansche grenzen. Zurich, 19 Augustus. De Zuricher Morgenzeitung meldt Het personen- en goederenverkeer naar Italië is zooeven volledig gestremd geworden. De grens - versperring voorspelt aanstaande groote oorlogsgebeurten issen De Koningskeuze in Polen. Berlijn, 20 Augustus.De Vossische Zoitung meldt Voor zooveel wij onderricht zijn, mocht het Poolsche vraagstuk met do kandida tuur van aartshertog Karl Stephan voor- loopig in bcgingsel geregeld geworden zijn. Den2September zal de koningskeuze plaats grijpeu. In geval deze, zooals aan te nemen is, op aartshertog Karl Stephan valt, zouden de Gontraal-mogendheden er niets legen hebben. Ook in het Lithausche vraagstuk zal de voorloopige schikking voor een vasle- ren vorm wijken. De Poolsche kwestie. Weenon, 20 Oogst. Sektionsraads- heer v. Praschnowsky ontving gister de vertegenwoordigers der pers en gaf hun juistere inlichtingen over het bezoek des Keizers in het Duitsche hoofdkwartier. Hij zegde dat het onjuist is dat welk- danige* nieuwe overeenkomsten, vooral over de Poolsche kwestie getroffen wor den. Er werden enkel grondslagen vastge steld over welke volkomene overeen- slimming heerschte. Nu zullen verdere besprekingen plaats hebben aan welke ook Poolsche afgevaardigden zullen deel- In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 21 Augustus. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren. Bij Vieux-Berquin, Merville en ten Zuiden der Leie sloegen de in het voor terrein onzer nieuwe linies achtergelaten voet- volkafdeelingen herhaaldelijk Engelsche aan vallen en kleinere aanvallen af. Machienge- weren en geschut berokkenden aan den vijand zware verliezen. Voetvolkgevechten aan beide kanten der Scarpe en ten Noorden der Ancre. Legergroep van kolonel-generaal von Boehn. Ten Noordwesten van Roye sloeg een sedert den 9 Augustus op brandpunten des strijds vechtende, uit garde- en neder- Saksische reserve-regimenten bestaande di visie herhaalde hevige aanvallen des vijands af. Door een eigen aanval in de vijandelijke linies, namen zij gevangenen. Tusschen de Avre en de Oise steeg de geschutsstrijd 's namiddags tot groote hevigheid. Aan beide kanten van Crapeavmesnil, ten Noorden en ten Zuiden van Lassigny en op de hoogten ten Zuidwesten van Noyen rukte de vijand herhaaldelijk voor hevige aanvallen op zij zakten in ons vuur of in tegenaanval ineen. Op het slagveld tusschen de Avre en de Oise werden volgens berichten der troepen sedert den 8 Augustus over de 500 vijandelijke pantserautos vernield. Tusschen de Oise en de Aisne is gister de

De Denderbode | 1918 | | pagina 1