IN RUSLAND. OORLÖfiSBMHTÊH. IK zoo wei kenneii scöreien. VredespggiDgeq van den Paos Oorlog en Geldzucht Week - Kalender. De Keteltrommelaar der Commune. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGLNGSBLAI) Versciioven lot toekomeqüe week. Aalst, den 14 September 1918. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag Gebod van God te beminnen. 15 Zondag, 17 na Sinksen. O. L. V. v. VII Weeën. 16 Maandag, H.H. Cornelius en Cyprianus Bmrs. 17 Dijnsdag, Wonderteekens v. d. H. Fran- ciscus. 18 Woensdag. H. Jozef van Cupertino B. Quat. Temp. 19 Donderdag, H H. Januarius en Gezellen Mrs. Quat. Temp. 20 Vrijdag, H.H. Eustachius en Gezellen, Mrs. 21 Zaterdag, H. Mattheus, Ap. en Ev. Quat. Temp. Ik zou wel kunnen schreien Van overgroot verdriet Een kindje wordt begraven, En toch... 't is 't mijne niet I Zijn vriendjes volgen allen Waarmee 't ter schoole ging Het kleine kameraadje Was aller lieveling. Zij strooien rouwpapierkens En bloemekens op straat, Doch niemand spreekt een woordje Van die er achter gaat. Wel mag de zonne schijnen, En geuren kruid en blom, De vogel zoetjes zingen, Toch is het droef alom Men Iaat het kistje zinken, De traantjes rollen neer, Het grafje wordt gesloten, De vriendjes keeren weer Ik zou wel kunnen schreien Van overgroot verdriet Een kindjen is begraven, En toch... 't is mijne niet 1 Fons Van de Maele. (Verhaal uit den oorlog van 1870-71. Vrij naar het franseh van A. Daudet) Hij was een jonge keteltrommer van het regiment der inlandsche schutters. Hij heette Kadour, stamde af van het ras van Djendel. en maakte deel uit van dit handvol dappere turco's die Parijs binnengestormd waren met het leger van de Vinoy. Van Wissembourg tot Champagny had hij heel den strijd mee gemaakt, de slagvelden doorkruisend gelijk een stormvogel, met het ijzeren gerinkink van zijn keteltrom en zijne derbouka (ara- bische trommel). De kogels hadden geen pak gehad op dien vluggen kerel. Toen kwam de winter aan, en de kleine afrikaan met zijne brons-huid welke roskleurig was geworden in het vuur der kanonnen, bezweek tijdens de groote waaknachten roerloos doorgebracht te midden der sneeuw. Een morgen werd hij opgeraapt aan de boorden der Marne, met bevroren voeten, stokkestijf van de kou. Hij verbleef lang in het veldhospitaal, en daar leerde ik hem voor het eerst kennen. Droevig en geduldig als eene zieke hond, staarde de Turco om zich heen met zijn groote zachte oogen. Als men hem toesprak glimlachte hij en liet zijne tanden zien. Anders kon hij zich niet uitdrukken want onze taal was hem onbekend. Met moeite kon hij zich doen verstaan in een soort van algeriaansche gewestspraak samengesteld uit provengaalsch, italiaansch en arabisch, ge maakt van bontgetinte woorden gelijk schel pen opgeraapt langsheen den boord der latijnsche zeeën. Zijn eenigste vermaak vond hij in zijne derbouka. Van tijd tot tijd, wanneer de ver veling hem te machtig werd, bracht men hem het speeltuig op zijn bed, en dan mocht hij wat spelen, doch zachtjes om wille der an dere zieken. Dan zag men zijn mistroostige zwarte tronie, zoo dof en doodsch in het bleeke weemoedige daglicht dat van de besneeuwde straat opsteeg, opeens ophelde ren, grijnslachen, en al de bewegingen der maat volgen. Soms trommelde hij een storm loop, en in een wilden lach liet hij zijn blik- sem-helle tanden zien ofwel wanneer hij de eene of andere musulmaansche melodij tok kelde, werden zijn oogen vochtig, zijn neus vleugels trilden, en midden den viezigen' medicijn-reuk van het hospitaal zag hij in zijn verbeelding de oranje bosschen zijner streek terug, waar de jonge meisjes uit het bad kwamen, in het wit gesluierd en bela den met een geur van ijzerkruid. Alzoo verliepen er twee maanden. Parijs had gedurende dien tijd veel dingen zien gebeuren, maar Kadour wist niemendal. Wel had hij op straat het lawaai gehoord der loome kudde-troepen die ontwapend terug keerden onder zijne vensters daarna het gedommel der kanons die rammelend heel den dag door rondreden dan de stormklok en het gebulder der bronzen muilen. Uit dit alles miek hij slechts op dat het nog immer oorlog was en dat hij nu zou kunnen mee vechten vermits zijn beenen genezen waren. Hij trok dus op, met den trom op den rug, op zoek naar zijne kompagnie. Hij hoefde niet lang te zoeken. Bondgcnootcn die voor bijreden namen hem mede, en na een lange ondervraging tijdens dewelke men er niets anders uitkreeg dan «bono bezef», «macoche bono» enz gaf de generaal hem tien fran ken, een omnibus paard, en nam hem in den dienst van zijnen generalen staf. Zondag i5 September 1918. 5 centiemen het nummer 72* Jaar Nr 4823 De Denderbode Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE-GOOSSENS AANKONDIGINGEN Kleine één maal x,5o fr twee maal 2,50 tr. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Onder de Commnne van een generale staf heel bontkleurig saamgesteld. Daar zag men roode kielen, poolsche mantels, hongaarsche mansrokken, matrozen-boezeroens een schittering van goud en fluweel en allerhande parade-tooisel. Met zijn blauwe vest in het geel geborduurd, met zijnen tulband en zijn derbouka, kwam de Turco de maskerade volledigen Hij was overgelukkig zich in zulk een heerlijk gezelschap te bevinden, en ge raakte beroesd door het zonlicht, het gebonk der kanonnen, het druk verkeer der straten waar het een geharrewar was van wapens en uniformen. Kadour dacht nu gaan we weer flink kunnen vechten tegen de Pruisen I en met kinderlijke blijdschap liet de kleine zwerver zich inlijven bij het groot parijzersch baccha naal. Hij werd eene tijdelijke beroemdheid. Overal op zijn doortocht juichten de verbon denen hem toe en vierden hem als een prins. De Commune was zoo trotsch hem te bezitten dat zij er bij elke gelegenheid mee uitpakte, hem overal toonde, er mee pronkte als met een kokarde. Twintig keeren per dag zond zij hem van links naar rechts. Had men niet beweerd dat hare matrozen en hare schutters onecht waren I... Deze ten minste was een echte turco. Om zich daarvan te overtuigen was het voldoende een blik te werpen op dit jeugdig en schrander apen-gelaat, en op dit onstuimig veerkrachtig lijfje dat op den breeden rug van het paard wild heen en weer woelde in den dollen ren. Daar ontbrak nochthans iets aan de vreugde van Kadour. Hij snakte naar het gevecht en naar het poer. Doch onder de Commune evenals onder het Keizerrijk, kwamen de generale stafs heel weinig in het vuur. En buiten die koersen en parade-marschen, sleet de ongelukkige Turco zijn dagen op de plaats Vendóme ofwel op het koerplein van het ministerie van oorlog, te midden der wanordelijke kampen, waar er genever ge zopen werd en gebrast in regen en wind, en waar nog overal de sporen overbleven van het uithongeringsbeleg. Kadour, hij, als een muzulman van echt allooi, hield zich opzijn eentje, matigen stil, en nam zijn maaltijden in een verloren hoekje. Dan, na een deuntje van de derbouka, rolde hij zich in zijn man teltje en sliep in op een dorpel, bij de vlam der bivakken. Een morgen, in Mei, werd de turco eens klaps uit zijn sluimer opgeschrikt door een geweldig geweervuur. Heel het ministerie stond in rep en roer men tierde, men vluchtte aan alle kanten. Werktuigentlijk deed hij gelijk de anderen, sprong te paard en volgde den generalen staf. In de straten bliezen de klaroenen alarm, en de bataljons liepen er dooreen. De steenen werden opge broken, barrikaden rezen op. Geen twijfel meer hier was iets buitengewoons op han den... Naarmate men de kaai naderde, werd het geweervuur klaarder en vermeerderde de woeling. Op de brug der Concorde verloor Kadour het spoor van den generalen staf. Een weinig verder ontnam men hem zijn paard een kerel met een képi op van acht galons stoof er mede weg om te gaan zien wat er in het Stadhuis omging. Woedend snelde de turco in de richting van het gevecht. Terwijl hij liep laadde hij zijn chassepot- geweer en zegde tusschen zijn tanden Macach bono, Brissien... want hij meende stellig dat het de Pruisen waren die binnen vielen. Reeds schuifelden de kogels rond den gedenkzuil in het gebladerte der Tuile- rieën. Op de barricade in de ruc de Rivoli, werd er op hem geroepen Hé I turco I turco 1» Zij stonden daar nog slechts met een twaalftal, doch Kadour alleen was een heel leger waard. Hij stond recht op de barrikade, fier, en stampend en huilend vocht hij onder een hagel van kogels. Op zeker oogenblik trok de kruitdamp tusschen twee kanonschoten in wat op, en liet hem de roodbroeken zien dicht opeengedrongen in de Champs Elysées. Dan verdween alles terug in den rook. Hij dacht dat hij verkeerd gekeken had, en deed zijn geweer met nieuwen lust knallen. Plots werd op de barrikade alles stil. De laatste artilleur vluchtte na het laatste schot gelost te hebben. De Turco verroerde niet. Hij zat in de klem, maar met de bajonet in handen, gereed tot den sprong, wachtte hij de pinhelmen af... Het was de linie die naderde I... In al het zwaar rumoer van den stormpas, riepen de officieren Geef u over I De Turco was een oogenblik verbijsterd, dan ijlde hij hen tegemoet, het geweer boven zijn hoofd zwaaiend Bono bono fran- césel- - De simpele stumperd dacht niet beter of dit was het verlossingsleger dat de Parijzenaars reeds zoo lang verwachtten. Ook juichte hij luid, en lachtte hen toe met al zijn witte tanden I... In een oogwenk is de barrikade overrompeld, en aan alle kan ten omringt en verdringt men hem. Laat uw geweer zien. Zijn wapen was nog heet. Laat uw handen zien. Zijn handen waren zwart van het buskruit. En de turco liet ze blijde en fier zien, en hij bleef goedig lachen. Toen drumde men hem tegen een muur, en pan I... Hij is gestorven zonder er iets van te be grijpen. Zurich, 10 September. Het katho liek blad Zurichor Narichlen meldt In de kringen van het Vatikaan meent men dat het oogenblik nakende is, waar op de Paus een vernieuwd verzoek tot de volkeren der aarde, vooral tot de katholieken zal richten ten einde den vrede te bewerkstellingen. (Diensaan- gaande bemerkt de Belgischer Kurier In kritieke dagen zijn zulke berichten meermalen opgedoken, doch werden na dien in de meeste gevallen, wederom te gengesproken). Mislukte vredesbesprekingen. De socialistische leider Troelstra spreekt in de Basler Nachrichtcn van eene poging tot vredesbemiddeling, van derde zijde in Januari laatstleden in Zwitserland op touw gezet, ten einde tot eene onderhandeling te komen tusschen Duitsohe en Engelsche parlementairen. Onder de deelnemers zouden zich ver tegenwoordigers bevinden der drie groote Engelsche politieke partijen, en der drie meerderheidspartijen van den Duitschen Rijksdag. Do afgevaardigden Eehrenbach, Haus- mann en Ebert waren bereid, met voor kennis der Duitsche regeering, aan de bespreking deel te nemen. Plotseliog trad een ommekeer in den gang der zaken in, die volgens de aanduidingen van Troel stra zou te wijten geweest zijn aan eene persoonlijke bemoeiing van Lloyd George. Door de weigering der Entente kregen ook de Duitsche tegenstanders van eenen vrede door overeenkomst de hand boven water, en zoo kwam men in stede van algemeene vredesonderhandelingen, tot het sluiten van don vrede van Brest- Litowsk. Voor eene Konferentie der Neutralen. Stockholm, 7 September. Een afvaar diging der Zweedsche Vereeniging voor Scheidsgerecht legde den 5 September bij staatsminister Eden een bezoek af, waarbij zij de Zweedsche regeering uitnoodigde, het initiatief te nemen tot vredesonderhandelin gen tusschen de oorlogvoerende mogend heden. Een duurzame vrede, op den grond slag van Volkerenbond, verplichtende scheidsgerechtsbaarheid en ontwapening, is gcwenscht nagestreefd te worden. Staatsminister Eden herinnerde in zijn antwoord, dat eerst onlangs een gelijkaardige uitnoodiging vanwege de Goede-Tempeliers (onthouders) aan hem gericht werd, waarop hij dan ook zijn meening in die kwestie heeft duidelijk gemaakt. Natuurlijk is ook thans de Zweedsche regeering bezield met den levendigen wensch naar lieur beste vermogen voor vredesonder handelingen te werken doch hij aanziet het tegenwoordig tijdstip als volslagen zonder uitzicht om in die richting voetstappen te ondernemen. Daarentegen is opnieuw bij de Skandinaafsche ministers-konferencie het plan overwogen geworden, of men niet een konferencie der neutrale Staten zou samen roepen, om de belangen der neutralen voor de toekomstige vredessluiting vast te stellen. Bij zulke konferencie konde het de hoofd kwestie zijn, in hoever het den neutrale Staten mogelijk is, thans reeds den herop bouw van vaste grondslagen en van een dnurzamen vrede voor te bereiden. De minister deelde verder mede, dat bij de onderhandelingen, die in den laatsten tijd tusschen Zweden, Noorwegen en Denemar ken gevoerd werden, het denkbeeld van zulke neutrale konferencie een grooten stap voorwaarts gekomen is. Eden hoopte dat dit denkbeeld ook bij de andere neutrale Staten vriendelijk zal opgenomen worden. In Frankrijk. Sembat aan het woord. Bern, 8 September. Na lang stilzwijgen neemt Sembat in de Humanité wederom het woord. Sembat beschouwt het als nutte loos dat de meerderheid en de minderheid op het volgende nationaal kongres der socialis tische partij wederom hun aanhangers tellen. Veel belangrijker zou het zijn, dat de partij over de vredeskwestie een definitief besluit nam. In de partij bestaat er over de kwestie van vrede een ongehoorde meerderheid. Het ge- heele republikeinsche land, niet slechts de socialistische partij, staat op het standpunt, j dat. de zegerijke vrede voor de geallieerden niet in vergrooting van het grondgebied of in het vormen van een regiem van interna tionale betrekkingen bestaat. De oorlog is op dat oogenblik tot een gelukkig einde ge bracht, wanneer wij het zelfbestemming- recht der volkeren en de algemeene ontwa pening bereikt hebben. In vergelijking met de draagkracht van een dergelijken uitslag in de kwestie der vergrooting van gebied slechts een bijzaak. Het is de taak der socia listische partij deze gedachte tot den triomf te brengen. Zij moet met de Confédération Générale du Travail het zoo ver brengen, dat de arbeiders-inrichtingen bij de bespre kingen voor de vredesonderhandelingen ver tegenwoordigd zijn. In geval het nationaal kongres praktische middelen tot verwezen lijking van dit plan vindt, zou het aan de partij en aan de wereld een grooten dienst bewijzen. De zaak Malvy. Geneve, 8 September. Le Journal du Peuple van Parijs zegt dat het niet onmo gelijk is dat de Kamer besluit dat het man daat van den heer Malvy geldig blijft. Dit zou den verbannen oud-minister in staat stellen naar Frankrijk terug te keeren voor den duur van den parlementairen zittijd. De Fransche Kamer heropend. De heropeningszitting van de Fransche Kamer, welke verleden Donderdag plaats had, heeft slechts 40 minuten geduurd. Wegens de militaire omstandigheden is de positie van het ministerie Clemcnceau veel versterkt geworden. Ongeveer van zijn gan- schen staf mede-ministers vergezeld, had Clemenceau in zomerkleedij, vol uitdrukking van zegevierend bewustzijn, op de regee- ringsbank plaats genomen. Ook door René Renoult, den voorzitter van de radikaal- socialistische Kamergroep, werd Clemenceau begroet. In een korte openingsrede zegde de minister-voorzitter onder meer Het Is niet meer dan billijk dat de regeering hare blik ken op het Parlement gevestigd houdt. Daar van hangt hare kracht af, want in de pijn lijkste oogenblikken heeft het parlement zich sterk gehouden en ons de middelen ter hand gesteld om de zegepraal voor te bereiden- Met onze Verbondenen strijden wij voor de overwinning der menschelijkheid. Ten slotte brachten Clemenceau en de Kamervoorzitter Duschanel hulde aan het leger en na eene bespreking over de zaak Malvy, werd de zitting geheven. de zitting van Vrijdag werd over de levensmiddelenverzorging gehandeld. Er zullen pogingen te werk gesteld worden om de opbrengsten nog te verhoogen en den invoer te bevorderen. De Kamer gaf uitdruk king van haar vertrouwen in de regeering geen enkele ondervraging werd aangekondigd. DOOR JEF CRICK. De fronten tegen de Bolschewiki-troepen zijn de volgende In het Noorden van Rus land staan ongeveer 20.000 man der Ver bondenen (Engelschen, Amerikanen, Fran- schen en Serviërs), versterkt met 6 tot 7000 Russen en Finnen. Deze troepen bevinden zich aan de Moermanspoorlijn en rukken naar Petrosawedsk, op den Westelijken oever van het Onegameer, vooruit. Engelsche strijdkrachten dringen van Archangel uit naar het Zuiden en Zuid-Oosten op. In het Zuiden staan in het Dongebied onder generaal Krasnof ongeveer 50.000 kozakken in den Kaukasus bevinden de bergvolken zich in opstand tegen dc Bolsche- wiki. Om Wladikawkas zijn gevechten aan den gang tusschen Bolschewiki en kozakken; bij Bakoe staan Armeniërs en Russen ter sterkte van 8 tot 10.000 man. Bovendien zijn daar nog 2500 Engelschen geland, die van Mesopotamië door Perzië aan de Zuid kust der Kaspische Zee oprukken. In Petrofsk en Astrakan hebben anti-Bolschewiki-opstan den plaats. Het Oostelijk front kan in het Noorden als Tscheck-Slowakisch front worden geken schetst. dat door 60 tot 80.000 Tschek- Slowaken en kozakken wordt gevormd. Znidwestelijk van Perm zijn de boeren In opstand gekomen en bedreigen de Bolsche wiki in Jekaterinnenburg. In Oost-Siberië trekken de troepen der Verbondenen, waaronder Japanners en Amerikanen, aan den stroom Ussuri vooruit. Hier bevinden zich 20.000 man Bolschewiki- troepen. De aanslag op Lenin. Het Russisch Volkskommissariaat (minis terie) heeft de noodige sommen ter beschik king gesteld, ten einde ter verzorging van Lenin. de voornaamste geneesheeren uit Berlijn en Weenen naar Moskou te ontbieden. Moskou, 8 September. Aan de Moer- mankusten werd in zijne woning, op den Engelschen generaal Pool een bommenaan- slag gepleegd. De bom ontplofte doch zonder den generaal te treffen. De Italianen in Rusland. Rome, 7 September (Reuter). Er wordt medegedeeld dat een Italiaansch contingent in eene der Russische haven van Noord- Rusland geland is. De gezanten der Verbondenen. Kopenhagen 9 September. Te Hapa- randa zijn verleden Woensdag meer dan 300 Japanneezen en Italianen uit Moskou aange komen. Daarbij waren de Japansche militair- aangehechte, 7 Japansche konsulaat-beainb- ten, het Italiaansch konsulaat-personeel en al de bedienden der Amerikaansche banken Ze zullen over Engeland naar hunne landen terugkeeren Stockholm, 9 September. Volgens een Amerikaan die hier aangekomen is mededeel de, zijn al de leden van het Engelsch gezant schap in Rusland, door de Bolschewiki in staat van aanhouding gesteld. Daar men vluchtend Rusland heeft moeten verlaten, zoo ontbreken nadere inlichtingen over het lot der Engelsche en Fransche gezantschap pen. Men gelooft dat de Amerikaansche gezant pogingen heeft te werk gesteld om met de troepen der verbondenen die in Noord-Rusland opereeren. in verbinding te geraken. De Russische volkskommissaris voor buitenlandsche aangelegenheden deelt mede dat de Engelsche vertegenwoordiger in Rusland, Lockaert, zal vrijgelaten worden, zoo de Russische vertegenwoordiger te Lon den, Litwinow, over Nederland, Noorwegen en Zweden naar Rusland kan terugkeeren. Verder zal het Engelsch gezantschap in Rusland onder de hoede der Nederlandschc vertegenwoordigers gesteld worden. Het Estlandkomiteit te Moskou in staat van aanhouding gesteld. Moskou, 7 September. Op bevel der buitengewone Bolschewikikommissie werd het Estlandkomiteit dat te Moskou zetelde, in zijn geheel aangehouden. Estland is een randgebied van Rusland dat streeft naar zelfstandigheid. Het komiteit bestond, met goedkeuring der Russische regeering, uit leden der verschillende standen en vormde eene tijdelijk Estlandsche regeeringook werden vertegenwoordigers naar Frankrijk en Engeland gestuurd en de Estlanders ston den in nauwe betrekking met den Engelschen vertegenwoordiger die in geval van een Estlandschen opstand tegen de Bolschewiki- regeering zijne hulp had toegezegd. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 September. Ambtelijk bericht van hedenmiddag Ten noordoosten van Bixschoote werden kleinere aanvallen, bij Armentières en aan het La' Bassée kanaal aanvallen des vijands afgeslagen. Op de gevechtsfronten ontwikkelden zich gedurende den dag onder hevig geschutvuur herhaaldelijk voetvolkgevcchten op het ter rein voor onze stellingen, 's Avonds heviger geschutvuur tusschen de van Atrecht en Péronne naar Kamerijk loopende straatwe gen. Engelsche aanvallen, welke bij het val len van den nacht op het kanaalvak Mar- quion-Havrincourt ondernomen werden, mis lukten voor onze linies. Ook tusschen de Ailette en de Aisne werd het geschutvuur 's avonds heviger. De voetvolkbedrijvigheid bleef hier tot gevechten op het terrein voor de stellingen beperkt. Op de hoogten ten noordoosten van Fismes werden Fransche kleinere aanvallen afgeslagen. Suksesvolle verkenningsgevechten op het Lotharingsche fronten in de Vogeezen. BERLIJN, 12 September. Ambtelijk berichtRond Engeland boorden onze duik- booten 10.000 brutoregisterton in den grond. Uit Fransche bron PARIJS, 10 September. Officieel Oostelijk het Crozat-kanaal hebben wij Gibercourt genomen' en vooruitgang gedaan in de richting van Hinacourt en Essigny-le Grand. Zuidelijk de Ailette hebben wij in de streek van Nanteuil-Ia-Fossè twee tegen aanvallen teruggeworpen. Vijandelijke over vallen zijn teruggewezen in Argonne en in de Vogezen. Avondbericht. Tusschen de Somme en de Oise hebben onze troepen hun vorde ringen vermeerderd, ondanks den levendigen weerstand van den vijand. Zij zijn Hina court voorbijgegaan en hebben een tegenaan val afgewezen, die van uit Essigny-le-Grand gevoerd werd. Er zijn gevechten geleverd langsheen den straatweg van La Fére naar St. Quentin. Wij bezetten het dorp Travecy. Zuidelijk de Oise hebben wij in de streek van Laffaux verscheidene tegenaanvallen

De Denderbode | 1918 | | pagina 1