IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. 'T KANON De DiiifsGfie VemedigiDgsiijneii. De OosteuriikscNongaarscbe Week - Kalender. KATHOLIEK MEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAH Aalst, den 21 September 1918. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag Jesus geneest een verlamde. Matth. IX. 22 Zondag, 18. na Sinksen. H. Thomas van Villa-Nova, bis., HH. Mauritius en ge zellen, mrs. 23 Maandag, H. Linus, p. en m. 24 Dinsdag, O. L. V. v. d. Verlossing. 25 Woensdag, H. Gerulphus, mr. 26 Donderdag, HH. Cyprianusen Justina.m. 27 Vrijdag, HH. Cosmas en Damianus, mrs. 28 Zaterdag, H. Wenceslaus, mr. Het Moederhart Oud Vlaamsche Ballade. Ze was een zoo slechte, 200 eerlooze deerne, Maar liefde maakt blind en bij zag ze zoo gcerne. Gij, spotte ze, gij Zoo breng dan het hart uwer moeder tot mij Hij rukte zijn moeder het hart uit het lijf, En liep er mee weer naar het liefderlijk wijf Doch struikelde, viel en verplette het hert, Dat sprak, ja, hoe vermorzeld het werd, En vroeg, eer hij op was gesprongen Deed gij u geen zeer, o mijn jongen Julius de Geyter. N. D. R. Deze ballade schetst op heer lijke wijze de kracht der moederliefde. Toe komende week geven wij een andere bewer king van het gedicht door V. de la Montagne. Vier slrophen in proza. De dag luikt op. De zon komt aange- klornmen. Uit verre kolken vaart het licht omhoog. Het schaaiert over 't land; de lichtschalmeien schaatren. De vogels wemelen hun blij gerucht dooreen. De kindren waken staamlend op. De men- schen reppen zich te-werk. En gouden lichtorkanen storten, stor mend, uit den Oosten voort en jagen de achtersleepsels van den nacht in zee... Tot de adem van den morgen stokt. E11 alles luistert. Van onzienlijk verre komt het aange klopt aan 't huivrend hart 't Kanon. Het bonkend, stompend, kuokkend ka non. 't Slil-verre grommend kanon. 't Kanon. Ten middag reikt de dag. In staatsie staat de wereld van over- koeplend blauw en blinkend lichtjuweel. Van 't Oosten zucht de wind, van 't Wes ten nicht de zee. De vogels zwijgen wat. Do kindren dwarlen in hun spel. De men- schen, buigen, bezig, zich op 't land. En de aard wijkt open voor het war mond licht en vangt het vruchtig zaad dat 's zaaiers machtgebaar natuur ten offer plengt. Als priester van het Leven gaat de zaaier voort. In 't rhythme van het zaad. Maar achter d'einder gaat een ander dreigend dreunt zijn doodenstap 't Kanon. Het brekend, wrekend, krakend kanon. 't Dof-doodend, mook'rend kanon, 't Kanon. E11 de avond vouwt zijn handen. De nacht, met loome wiek, luikt de oogen van den dag. In 't zwart paleis van ster ren schuift de gouden maan, verblan- kend, op. De vogels borgen 't hoofd. De kinderen droomen. De menschen mijm- ren van hun lief en leed. Nauw-zienlijk en nauw-roerend glij den, door het maanlicht, nevelsleepen, onwezenlijk als 't teerst geheim dat '11 oogluik leefde in maagdelijk gewijd gemoed. Dit is het vrome uur voor alle stillo zielen. Natuur aanbidt natuur. Doch uit den donkren afgrond gromt het monster op 't Kanon. Het brollend, rollend, grollend kanon, 't Klankspokend sombere kanon, 't Kanon. En zoo, ten juichend' uchtend, ten be zigen noen, ten biddenden avend, ter stille nacht, boort in het harte van dit land de spijkerslag van 't verre noodlot door en doet den vogel haapren in zijn lied, den zaaier wanklen in zijn tred, den kleuter kijken van zijn spel, den peinzer dwarlen uit zijn droom, de moeder varen uit haar slaap de huizen en de harten huivren 't Kanon. Het machtig, manend, majesteitelijk kanon. De moordende maaier van den Tijd. De zingende zaaier van de Eeuwigheid. Het oordeeldonderend kanon. 't Kanon. G. K. Elout. De Russische czarin en hare kinderen. Dienaangaande geeft het Spaansch blad El Sol de volgende inlichtingen Zooals reeds gemeld werd zijn de pogingen door koning Alfons van Spanje in 't werk gesteld, om de czarin en hare kinderen naar Spanje over te brengen, op goeden weg om te geluk ken. Zondag 22 September igi8. 5 centiemen het nummer 72s Jaar Nr 4824 Denderbode DRUKKER-U1TGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. AANKONDIGINGEN Kleine één maal x,5o fr twee maal 3,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De Spaansche gezant te Berlijn had onlangs een onderhoud met burger Joffe (Russisch Bolschewiki gezant te Berlijn) die daarna naar Rusland vertrokken is. Tegelijkertijd vetrok eene kommissie van Spaansche ge- neesheeren die zich het lot der Duitsche krijgsgevangenen ter harte nemen deze kommissie bevindt zich op dit oogenblik in de tegenwoordigheid der czarin en hare kin deren. Men verzekert dat nog alleen eenige formaliteiten te vervullen blijven welke bin nen enkele dagen zullen afgesloten zijn. Dan zullen de czarin en hare kinderen zich op een boot, onder bescherming der Pauselijke vlag, naar Spanje kunnen begeven;' waar ze in 't kasteel Magdaleina, te Santander, huis vesting zullen vinden. De Japansche gezant te Londen heeft uit Tokio vernomen dat de vijandelijke strijd krachten (de Bolschewiki) die zich van de Ussuri- en Baikalzeefronten moeten terug trekken hebben, tot Wlagewestschenk achter uit gegaan zijn. Chabarewsk werd door Ja- paansche ruiterij en troepenafdeelingen van den Russischen generaal Kalmikow ingeno men, Daar werd buitgemaakt17 locomotie ven, 191 wagons, 14 reizigerswagens, 17 rivierbooten, 120 kanons van verschillend kaliber en veel ander materiaal. Daarbij nam men 150 gevangenen. De toestanden te St. Petersburg en te Moskou. Parijs. 14 September. Paul Eris meldt in een vertraagd telegram van den 29 Augus tus uit St- Petersburg. dat de bevolking allengs haar vertrouwen in en haar hoop op de Bolschewiki geheel heeft verloren en ze thans beschouwt als aanmatigende tyrannen. Het aantal van hen die staken en zich aan de gedwongen mobilisatie onttrekken, neemt voortdurend toe. Meer dan 2/3 der bevolking van St. Petersburg is thans tegen de Bolsche wiki gekant en er zijn teekenen dat het lijde lijk verzet eerlang zal overgaan in verzet metterdaad. Te Moskou is de toestand vrijwel dezelfde. De brand te St. Petersburg. Dienaangaande wordt nu medegedeeld dat Russische boeren vóór 14 dagen in Sint Petersburg binnengerukt zijn en in eene voorstad branden en onlusten veroorzaakten. De aanleidende oorzaak daartoe was dat de Bolschewiki den oogst in beslag genomen had. Het is wel mogelijk dat de gemelde branden te St. Petersburg met deze feiten in verband gebracht werden. Een deel van den Russischen goudschat in handen der Tcbek-Slowaken Moskou, 16 September. Het blad Prawda maakt eene melding van minister Trotzki openbaar, waarin medegedeeld wordt dat de Witte Gardeen de Tschek-Slowaken zich te Kasan een deel van den Russischen goud schat toegeëigend hebben. Alle middelen dienen aangewend te worden, besluit Trotz ki, om te verhinderen dat men het goud óver Archangel naar Engeland en Frankrijk zou overvoeren. Het doodschieten blijft voortduren Moskou, 14 September. Het korres- pondentiebureel uit Weenen deelt mede In eene eenigszins verminderde mate blijft het doodschieten voortduren. Ook vele vrouwen werden als gijzelaarsters aangehouden Vele welstellende lieden werden uitgezet, hunne meubelen en huisgerief als staatsgoed aange slagen en tusschen de proletariërs verdeeld. De partij der internationale socialisten, die met de Bolschewiki immer gemeenzame zaak maakte, heeft bij het Centraal komiteit tegen het schrikbewind geprotesteerd. De Zwitser- sche konsul heeft in het kommissariaat voor buitenlandsche aangelegenheden bedenkingen ingebracht tegen het neerschieten van gijze laars. Ordeteekens voor het leger worden weerom ingevoerd. De «Matin» van Parijs, schrijft over de Duitsche terugtochtslijnen, dat deze ware vestingen zijn, welke de Duitschers op Fransch gebied inrichtten. Achter de Siegfriedstelling bevindt zich een tweede terugtochtslijn, met name Hun dinglinie. Op een afstand van vijf tot tien kilometer is er een derde linie Metz-Rijssel. Er bestaat een vierde terugtochtslijn, aan welke de Duitschers koortsachtig werken en die van Valenciennes naar Givet loopt. AI die hoofdlijnen worden als tusschenli- nies geteld. Dit verweerstelsel verkort meer en meer de uitgestrektheid van het front en handhaaft de verdediging buiten Duitsch ge bied. De waarde van die werken is aanzien lijk. 40 dooden. 150 gekwetsten. Amsterdam, 13 September.De snel trein van Apeldoorn, die om 10.11 uur 's morgens uit do statie van Hilversum vertrekt, is te Woesp, de laatste statie voor Amsterdam, uit de sporen gespron- gen. Volgens de laatste berichten wer den 40 menschen gedood en 100 tot 150 gekwetst. Later. De spoorwegramp te Weesp is denkeiijk de wreedste waarmede Ne derland ooit geteisterd werd. Door liet overvloedig regenen is de baandam in de nabijheid van de spoorwegbrug, onder den zwaren last van den trein, wegge zonken. De lokomotief van den trein bleef op de brug staan. De eerste wagon bleef er aanhangen dwars over den weg gezonken dam De vijf rijtuigen voor reizigers en e«n goederenwagen zijn be neden gestort. Een groot getal genees- Rijksdag. ffin wnrdon for nlulo na- m kon in de kringen der Duitsche diploma ten zoo wel in Berne als in Berlijn niet onbemerkt gebleven zijn. Zonder dat in deze richting eene be paalde bewering kan gemaakt worden, is het in alle geval aan te nemen dat in de laatste weken do mogelijkheid van een Oostenryksch-Hongaarsch afzonder lijk optreden in Berlyn is bekend ge weest. Indruk der Oostenrijksche nota. Berlijn, 16 September. Dat de uit- noodigiug tot vredoshonderhandelingen door het Vierverboud zal afgewezen wor den gelijk de vorige, houdt de Sozial- demokratische internationale Korres- pondenz voor zeker dat Duitschland den stap steunde, spreekt vanzelf scha den kan het niet. Ingevolge den oproep, verlangen «Vor- waerts en Vossische Zeitung - ten spoedigste do samenroeping van don hoeren en soldaten werden ter plaats ge roepen om hulp te bieden. Het verkeer is heelemaal onderbroken. Nadere bijzonderheden. De bovengemolde spoorwegramp is nog erger dan eerst gemeld werd. Reeds is het getal dooden tot 53 gestegen. Het getal der gekwetsten is nog niet heele maal vastgesteld. Amsterdam, 16 September. Het ge tal dooden is reeds tot 80 gestegen. Er zijn nog 38 gekwetsten. Onze lezers zullen wellicht in de dag bladen met den tekst dor vredesnota van Ooslenrijk-Hongarie kennis genomen hebben. Wy achlen het dus niet meer noodig in een beperkt weekblad dien tekst nogmaals aan te halen. Wij verge noegen ons dus met hier onder eenige persbeoordeelingen op te nemen. In de Duitsche pers. De Kölnische Zeitung verklaart, dat deze stap door Oostenrijk-Hongarije alleen gedaan werd, maar dat de regee ring van dit land eerst en vooral de ver bondenen er kennis van gegeven heeft. Er bestaan geen vooruitzichten dat de Entente de nota bevestigend zal beant woorden men rekent doorgaans op een brutale afwijzing. Oostenrijk-Hongarije doet den stap, maar zijn verbondenen zijn het er mede eens. Naar aaleiding van de vredesnota van Oostenrijk-Hongarije ontving de Rijks kanselier Zondag namiddag do leiders der meerderheidspartijen van den Rijks dag om den toestand le bespreken. In de Berlijnsche pers wordt de stap van Oostenrijk-Hongarije doorgaans met met sympathie begroet. De Norddeut- sche Allgemeine Zeitung legt er nadruk op dat de weerklank* welke de nota van Oostenrijk-Hongarije in Duitschland ge vonden heeft, een nieuw bewijs goeft van hetgeen zij altijd verklaard heeft, n.l. dat Duitschland bereid is vredo te sluiten. Berlijn, 17 Sept. George Bernard schrijft in de «Vossische Zeitung» Kon de yeropenbaring der nota van Graaf Burian die gisteren in de dagbladen stond eene \errassing zijn voor het publiek, toch kwam zij niet onverwachts voor de personaadjes der Duitsche politiek. Indien wy goed ingelicht zyn is de nota zelve in het algemeen enkel de laatste akte geweest van talrijke onder handelingen die lang geduurd hebben. Maar ook over de nota zelf schijnt tus schen Berlijn en Weenen reeds sedert tamelijk geruimen tijd onderhandeld ge weest te zijn. Men kan zoover niet gaan to zeggen dat de laatste reis van staatssokretaris v. Hinze naar Weenen alleen door den voorgonomen voetstap van Oostenrijk heeft plaats gehad. Maar van den anderen kant zal toch ook den tot hiertoe openbaar gemaakton uitleg niet geheel juist zijn volgens wel ken enkel over de Poolsche kwestie zou gehandeld geworden zijn. Veel meer schijnt ook bij die onderhan delingen reeds het ontworpene Oosten- ryksch-Hongaarsche afzonderlijk optre den, eene rol gespeeld te hebben. Daarbij komt dat de reis van eenen hoogen ambtenaar van het Oostenrijksch Hongaarsch ministerie van buitenland sche zaken naar Berne, voor doel had het voorbereiden der nota-overhandiging op Zwitserschen bodem, en die voetstap Frankfurt, 16 September. In Wee nen heeft men wellicht gemeend, zegt de Frankfurter Zeitung, dat do oorlogs stemming tot het gepast oogenblik ge komen was om besprekingen mot Lon den, Parijs en Washington mogelijk te maken zijn echter zulke besprekingen eens begonnen, dan is 't voor de deelne mers bijna onmogelijk onverrichter zake terug te koeren. Wij vreezen, zegt het blad, dat de oproep liet tegenovergestelde zal bereiken van wat hy behoogdo. Budapest, 16 September. De bladen erkennen de goede bedoeling en de be langrijkheid van den stap, doch ontken nen de moeilijkheden niet, welker er tegenover staan. De - Pester Lloyd - sell rij ff Vroegere vredespogingen der monarchie werden afgewezen onder voor wendsel, dat zij maar dienden om de Duitsche onverzoenbaarheid te dekken thans is deze uitvlucht niet mogelijk. Minister Burian heeft een toon aange slagen, die zelfs zijn eigen aard van staatsman ter zijde stelt om alleen don vredesvriend te laten spreken. De Neue Pester Journal n schat do nota zeer hoog en zegt Het moet den staats mannen der Euteute altijd weer betoond worden, dat zij niet enkel mot de Cen- traal-raogeudheden maar met de diepste hartowenschen hunner eigen volkeren in oorlog staan. Azuisag zegt Willen onze vijanden deze nota als een teeken van zwakheid aanzien, onze vier jaren weerstandskracht zijn voldoende om die opvalting te weerleggen. Den Haag, 16 September. Daily Chronicle bemerkt, dat het de eerste rcchtstreeksche toenadering van do eene oorlogvoerende partij tot de andere is als zulkdanige heeft zy beteekenis. Doch er is tevens uit te nemen, dat men de Entente do voorzetling van den oorlog wil aanwrijven en dat mon oen zegepraal voor de Centraal-Mogendheden niet meer als mogelijk aanziet. Doch vrije naties der wereld zijn besloten verbonden le blijven tot de snoode bedreiging voor goed verdwenen is. Volgens de «Daily Express» brengt de Oostenrykscho nota ons den vrede niet nader. De voorloopigo vredesvoorwaarden zijn gekend en do nota behelst niet do minste aanwijzing dat de Centraalmogendhedon zouden bereid zyn ze te aanvaarden. Zoolang Duitschland zijn frazen van verdedigings oorlog niet opgeeft, is er geen atmosfeer voor vredesonderhandelingen. Van de Daily Telegraph De Oosten rij kscbe regeering heeft eeD stap gedaan, die be wijst dat zy niets geleerd of alles verge ten heeft. Het voorstel is op den eersten blik ongerijmd of onoprecht. Bazel, 16 September. Den Bund van Berne, zegt dat ook de neutralen hun stem in kongres moeten verheffen. De nota is ook tot hen gericht, zoodat zij alle reden hebben om er over te beraad slagen. Het «Borner TageblalU Wij, neutralen, hebben alle redens om het initiatief van Burian oprecht en warm te begroeten. Het hoeft niet bewezen te worden, dat ook de neutralen belang hebbon bij spoedigen vrede. Hot is onze plicht, de geringste mogelijkheid om do oorlogvoerenden nader tot elkander te brengen, welkom le heeten. De nota levendig begroetend, meent echter de - Neue Zuricher Zeitung dat de uitzich ten op een verstandhouding heden gering schijnen. Het «Beroer Intelligenzblatt» is met de nota zoozeer ingenomen, dat het tot dit besluit komtHet ware een misdaad jegens do menschel ij kheid, eon zonde tegen den geest der kuituur, een politieke misstap van de zwaarste draag wijdte, indien het Veel verbond de opwek- kiag van Burian afweze. Ook voor de neutralen is het uur gekomen, waarop zy meê te spreken en meê te handeion zouden hebben. Frankrijks en Amerika's Afwijzing. Basel, 17 September. Havas meldt als volgt Het Oostenryksch vredesvoorstel is Zondag avond in Parys bekend gewor den. Het heeft in de staatkundige kringen geen groote verrassing teweeggebracht en wordt aanzien als een gevolg der suc cessen, sedert twee maanden door de Verbonden behaald. De toestand is feite lijk in deze laatste tyden beduidend ver anderd, en er is een groot ouderscheid tusschen het huidig voorstel en de rede van den Keizer met zyn opvatting van den duivelschen vrede". De algomeene indruk is, dat het nieuw vredesoffensief onder de tegenwoordige omstandigheden tot geen einddoel zal voeren. In het Palais Bourbon verschenen ondanks de Zondagrust eenige afgevaardigden en wezen erop, dat de oorlogsbedoelingen van Frankrijk en zijn bondgenooten ge kend zijn Ongeschondenheid van 't va derland, evenwicht in de wereld, bevrij ding van alle onderdrukte volkeren, her- goedmaking der veroorzaakte schade, al bedoelingon welke overigens nauw keurig vastgesteld werden in de nota, in December 1916 overgemaakt aan presi dent Wilson, vóór de intrede dor Verec- nigde Staten bij den oorlog. Midden alle wisselvalligheden heeft Frankrijks pro gram geen verandering ondergaan. Onze vijanden gelooven heden niet meer aan een vrede door de zegepraal. Wy zien het anders in. Frankryk en zyn bond genooten twijfelen er niet aan, dat hun zegerijke wapens hun do verwezenlijking van bun program zullen aanbrengen, zonder dat er van een verandering kan spraak zijn. Onze vyaoden moeten des- zelfs grondregelen aannemen daartoe behoeft er geen besproking 011 geen inter nationale konferencio. Washington, 17 September. De staatssekretaris kondigde volgende me- dedeeling af Door den President ben ik gemachtigd bekend te maken, dat het volgende 't antwoord zal zijn op de Oos- tenrijksch-Hougaarsche nota, welke een niet-offlcieelc konferencie der oorlogvoe renden voorstelt De regeering der Vereenigde Staten is van meening, dat er slechts één ant woord is, dat zij aan de opwekking der keizerlyko OosteDrijksch-Hongaarscho regeering geven kan. Zij heeft herhaal delijk mot volle oprechtheid de voor waarden bekend gemaakt, op welke do Voreenigde-Staten don vrede in aanmer king zullen nemen. Zij kan en zal geen konferencie-voorstel in berading nemen over liet voorwerp, waarover zij hare stelling en hare meening reeds klaarge- maakl heeft. De Oostenrijksche Nota bij den Paus. Weenen, 16 September. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan den apos- tolischen nuntius Mgr Velvre di Bonzo den 14® dezer maand deze nota gericht Na vier jaar onophoudend worstelen en onafhoudende offers heeft de strijd, die Europa verwoest, nog niet vermoogd een beslissing te brengen. Door den geest van verzoenbaarheid geleid, brengt de K. K regeering. zooals in hare nota van 12 Decem ber 1916, het gedacht voor, alle oorlogvoe rende Stateo uitte noodigen, door een ver trouwelijke en met-verbindende gedachten- wisseling voor alle deelhebbenden een weg tot eervollen vrede te effenen. Hierbij gedenkt de K. K. regeering vol dankbaarheid het aangrijpend beroep, dat Z. Heiligheid in het vervlogen jaar tot alle oorlogvoerenden richtte met de aanmaning een verstandhouding te zoeken, om weer in broederlijke eendracht te leven. In de zekere overtuiging hoe de H. Vader ook lieden betracht dat de lijdende menschhcid spoedig weer deelachtig worde aan de zegeningen van den vrede, hopen wij vertrouwvol dat Hij onzen voetstap met sym pathie vergezellen en met zijn over gansch dc aarde erkenden machtigen invloed onde - steunen zal. Door deze gedachten geleid, verzoek ik Uw. Exellencie, cenvoorliggenden tekst der nota aan Z. Heiligheid te willen onderwerpen.» In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 September. Ambtelijk bericht van hedenavond Engclsch-Fransche aanvallen op een breed front van het woud van Avricourt af tot aan de Somnie. Tegen den in het midden van het slagveld tusschen Hargicourt en de Onugon- beek binnengedrongen vijand zijn tegenaan vallen in gang. Op het overige front zijn de aanvallen des vijands mislukt. Wij vechten overal ten westen onzer oude Siegfriedstel ling. Avondbericht. BERLIJN, 19 Sept. Op het westelijk slagfront tusschen het woud van Havrincourt en de Somme beperk ten de Engelschen zich tot hevige gedeelte lijke aanvallen, die overal afgewezen werden. Uit Fransche bron PARIJS, 17 September. Officieel Noordelijk de Aisne bedrijvigheid der beide artilleries. In Champagne hebben onze troepen een overval uitgevoerd en gevange-

De Denderbode | 1918 | | pagina 1