DE DENDEDBODE Een Keizerszoon. IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. Week - Kalender. De Nacfiteiijke Wapenschouw. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD MDtvuur aan üe Kus" De toestand to Dottscfiiaod. Engeland en de Duiiscne Koloniën. Aalst, den 5 October 1918. OKTOBER. Evangelie van den Zondag Jesus geneest den zoon van een hoveling. Joannes IV. 6 Zondag, 20 na Sinksen, H. Bruno, b. 7 Maandag, O. L. Vr. v. d. H. Rozenkrans. 8 Dinsdag, Octaafdag v. d. H. Bavo, m. 9 Woensdag, H. H. Dionysius en Gezel len, mrs. 10 Donderdag, H. Franciscus v. Borgia, bel. 11 Vrijdag, H. Gommarus, bel. 12 Zaterdag, H. Wilfridus, bis. Ballade van C. Von Zedlitz. ^on Zedlitz, een Oostenrijksche Officier, maakte in 1809 den veldtocht mede tegen Napoleon. In het volgende gedicht stelt hij ons den keizer voor in een spookachtige nachtelijke wapenschouw in de Elyseesche velden te Parijs. 's Nachts op klokke twaalve De trom'laar rijst uit zijn graf, Doet met zijn trommel de ronde, Gaat naarstig op en af. Geen vleesch meer 0111 zijn armen, Wordt hij het slaan niet moe En wakker klinkt de réveille En roffelt hij taptoe. De trommel klinkt zoo wonder, Zoo koortsig ruischt zijn slaan, Dat alle doode soldaten Uit hunne graven gaan. Al die in 't diepe Noorden, In sneeuw en ijs verstijfd. Of in het Zuiden liggen, Waar de aarde hen warrem blijft En die het Nijlslijk dekte, 't Arabische gloeiend zand, Zij stijgen uit hunne graven, Nemen 't geweer in hand. En ook op klokke twaalve Verlaat de trompetter zijn graf, En blaast in zijnen horen, En rijdt daar op en af. Daar komen op luchtige paarden, De doode ruiters bij De bloedige, oude skadronnen In wapens allerlei. En onder hunne helmen In den schedel grijnst het oog, En met de knokige vuiste Houdt ieder 't zwaard omhoog. En nog op klokke twaalve Verlaat de veldheer zijn graf, Komt langzaam aangereden, Omringd van zijnen staf. Hij draagt zijn kleine hoedje, Hij draagt een simpel gewaad, En eenen kleinen degen Waaraan de hand hij slaat. De maan met helle stralen Verlicht en veld en baan, De man met den kleinen degen Schouwt zijne troepen aan. De rijen presenteeren, En schoudren het geweer... Dan trekt bij 't klinkende spelen Voorbij het gansche heer. Maarschalken, generalen Komen in kring nu voor De veldheer fluistert den naasten Een woordje zacht in 't oor. Het woord doet dan de ronde, Klinkt wijd en zijd nu heen. Frankrijk I is het wachtwoord De leus is Sint-Heieen Dit is de groote parade, In 't wijde veld aanschouwd, Die 's nachts op klokke twaalve De doode Cesaar houdt. Zondag 6 October 1918. 5 centiemen het nummer 72eJaar Nr 4826 Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GOOSSENS De zoon van Napoleon. Een terugblik in het verleden. Bijeenkomst van den kei zer en de ex-keizerin. Historische bij zonderheden. 20 Maart, 1811. Parijs was toen in volle feest. De groote klok der O. L. V. Kerk luidde met feestelijken zang, het kanon der Invalieden bulderde onophoudend, en de mare liep van mond tot mond Frankrijk heeft een keizerszoon gekregen Deze schokkende gebeurtenis gaf aanlei ding tot een weinig gekende en zeer drama tische Bijeenkomst tusschen Napoleon en zijn eerste vrouw, de ex-keizerin Josephien. Deze bevond zich op haar kasteel te Navarre toen zij aldaar de geboorte van het keizerskind vernam door de salvoschoten die te Evreux gelost werden. En aanstonds, spijts de zeer pijnlijke ontroe ring welke zulk een nieuws in heur hart teweeg bracht, schreef zij aan den keizer een aandoenlijken brief waarin in o. m. het vol gende voorkwam Zal ik, die niet langer uwe echtgenoote ben, u durven geluk wenschen om uw vader- schap Daarop volgde een toon van teeder ver wijt Ik haddé gaarne het nieuws der geboorte van den Koning van Rome door u zelf vernomen en niet door het kanon van do stad Evreux doch ik weet het, uw bezorgd- he id wordt eerst en Vooral ingeroepen door het staatskorps en vooral door de gelukkige prinses die uw vurigste hoop heeft ver wezenlijkt. Dus slechts nadat gij zelf bij haar bed gewaakt hebt, en uw zoon omhelsd, zult gij de pen in handen nemen om met uw beste vriendin te kouten. Ik zal wachten... Zij eindigde in dezen voege Het is door u dat ik wensch te vernemen of het kind sterk is, of het u gelijkt, of het me eerstdaags zal toegelaten zijn het te zien. Kortom ik verwacht een volledig ver- trouwen van uwentwege, en ik meen wel daarop te mogen aanspraak maken gezien de grenzenlooze genegenheid welke ik steeds ten uwen opzichte koesteren zal. Napoleon willigde den wensch van Jose phien in. Eenige dagen later bracht een zijner page's aan de gewezen keizerin een door hem eigenhandig geschreven Brief waarin hij haar al de vreugden van zijn vaderlijk gemoed mededeelde. Ja, zijn zoon was sterk en schoon. Niettegenstaande een zeer lastig kraambed was hij zonder pijn ter wereld gekomen. En op den doopdag had hij, in een opwelling van vaderlijken trots, het keizerlijk wicht in zijn arnjen genomen en aan het volk getoond dat den tempel vulde. Hij aanbad zijn zoon I Al zijn hoop be rustte op hem Om hem te vermaken schikte hij zich gewillig naar al zijne grilletjes, en de kleine dwingeland had zijn vader ook harts tochtelijk lief. Alzoo pende Napoleon haar vertrouwelijk al zijne indrukken, doch over hare vraag om zijn kind eens te mogen zien, repte hij geen woord. Langen tijd weigerde hij haar op dit punt voldoening te geven. Eindelijk, verteederd door haar aandrin gen, en nadat zij hem plechtig had beloofd zich sterk en moedig te houden, stemde hij toe in de verlangde Samenkomst. Deze greep plaats te Bagatelle, waar de kleine Koning van Romen b'jna eiken dag kwam spelen in de geurige en frissche boschlucht. De ex-keizerin deed zich daar heen voeren op den gestelden dag en was de eerste op haren post. Een weinig later kwam de keizer aan te paard, en hij reed naast de koets waarin zich zijn zoon bevond vergezeld van zijne gouvernante Mevrouw de Montesquieu. Dit geschiedde op het einde van 1813 tijdens het gewoonlijk en kort verblijf van den keizer in Parijs. De keizerlijke spruit telde toen ruim twee jaren en half. Het was die blondgelokte knaap met zijn diepe kijkers door Ysabey geteekend in een beroemd por tret dat dit opschrift droeg Ik bid God voor Frankrijk en voor mijn vader. Wanneer Napoleon met hem binnentrad trachtte Josephien zich op te richten, doch het hart klopte haar zoo geweldig in den boezem dat zij rillend in den armstoel terug neerzeeg. Alsdan liep het kind dat waar schijnlijk op deze ontmoeting voorbereid was, zonder schuchterheid of vrees op de arme vrouw toe en reikte haar zijne lipjes tot een kus. Sidderend van ontroering welke zij ter- nauwernaud kon bedwingen, en bijna stik kend in hare gesmoordde snikken, trok Jose phien den kleinen bengel naar haar toe en prangde hem heftig op haar boezem. Napoleon, bewogen spijts zich zelf, en meer dan bjj wilde laten blijken, had zich in een hoek van het salon teruggetrokken en bladerde achteloos in een album. Daar werd geen woord gewisseld... De knaap was aan het spelen gegaan met de talrijke franjen die van de ceintuur der ex-keizerin afhingen, en welke men toen in de mode-wereld een charivariheette. Josephien, ten einde aan den kleine meer vrijheid in zijn spel te laten, had de keten losgemaakt welke de charivari aan haren gordel vasthechtte, en beschouwde hem omtroerd en stilzwijgend. Doch Napoleon die vreesde dat deze ontroering weldra zou losbreken en alles wilde voorkomen wat van aard was om een noodlottigen indruk te maken op den geest van het kind, stelde paal en perk aan de samenkomst- Hij pakte zijn zoon bij de hand, en met het hoofd een teeken doende tot afscheid, verwijderde hij zich snel uit het salon terwijl Josephien eindelijk den vrijen loop liet aan hare tranen en in snikken losbrak. Alzoo eindigde de eenige ontmoeting tusschen den koning van Romen en de onttroonde keizerin. In het leven dezer Beproefde Vrouw dat zoo wisselvallig was en hoogsten glans aan hoogste leed paarde, zal deze minuut stellig als een der pijnlijkste en hartroerend- ste geteld hebben. Maar ook voor den vader, voor Napoleon, die in zijn droomen werelden bouwde op het hoofd van dit eenig kind, kwamen er donkere en schrikkelijke dagen. Van 1812 tot 1815 Marie-Louise, dochter van den keizer van Oostenrijk", tweede vrouw van Napoleon. kon hij het slechts een drietal keeren in zijn armen drukken. Zijn razige Oorlogsdrift sleurde hem over al de Europeesche slagvel den. In September 1812, den dag die de verwoedde worsteling der Moskowa vooraf ging kwam in het kamp het portret toe van zijn lieveling, geschilderd door Gérard. Dit was een groote troost voor den keizer, en aanstonds zijnen staf bijeenroepend toonde hij hun het geliefd beeld. In 1814, alvorens naar de grenzen te snellen waar heel Europa tegen hem oprukte, stelde hij zijn zoon voor aan de officieren der nationale garde vereenigd in de Tuileriën, en liet zijn lot in hunne handen over. En dan vertrok hij, en het was er mee gedaan... Hij zou zijn zoon nooit meer terug zien. De bondgenooten vielen in Parijs binnen. Marie-Louise, de heerschende keizerin vluchtte den storm I Zij trok met den keizers- knaap de grenzen over en zegde voor immer vaarwel aan Frankrijk dat zij nooit had bemind. Terwijl Napoleon, de gevallen reus, op het eiland St. Helena langzaam wegkwijnt, leidt zijn zoon te Schoenbrunn, onder oosten rijksche bewaking het leven van een balling. AI zijn vroegere grootheidstitels bestonden niet meerDe glorie van zijn vader was als een zon ondergedompeld en gedoofd in de wateren die zijn bannelingseiland bespoelden, en ook de zoon zag thans al zijn heerlijkheid ontluisterd en geschonden. Hij heette niet meer Napoleon. Hij heette niet meer de Koning van Romen Hij heette nog alleen Franz, en zijn nieuwe titel luidde spottend hertog van Reichstadt... De fransche dramaschrijver, Edm. Rostand, heeft over dit onderwerp prachtige tooneelen geschreven in zijn gekend theaterspel L'Aiglon Dan kwam het einde. Het kind dat bij zijn geboorte heel de wereld in rep en roer bracht, en met klokken gelui en kanonnengedreun in alle steden werd begroet, stierf den 22 Juli 1832, inden ouderdom van pas 21 jaren, weggemaaid door de tering. Hij rust te Weenen in de kerk der Capucienen. Zijn graftombe is een prachtig kunstgewrocht, verrijkt met het zeldzaamste beeldhouwwerk en draagt het volgend latijnsche opschrift Ter eeuwige gedachtenis van Joseph- Char les-Franz, Hertog van Reichstadt, zoon van NapoleonKeizer der Franschen, en van Mar ie-Louise, aartshertogin van Oostenrijk, geboren te Parijs, den 20 Maart 1811, in zijn wieg begroet met den titel van Koning van Romen. Begaafd met al de hoedanigheden van geest en lichaam. slank van gestalte, bedeeld met een groote jeugdige schoonheid en een bijzondere sier- lijkheid van spraak, heerlijk aangelegd voor de studieën en de militaire oefeningen, werd in den vollen bloei der jaren door de tering aangetast, en in het keizerskastecl te Schoenbrunn, bij Weenen, kwam de treurig- ste dood hem wegrukken den 22 Juli 1832 Historicus. Keulen, 1 October. Uit Nederland wordt aan Duitsche bladen gemeld In den nacht van zaterdag tusschen 2 1 2 en 4 uur werden Zeebrugge en Oostende van uit de zee gebombardeerd. Hoeveel schepen aan den aanval deelnamen, kon niet nauw keurig vastgesteld wordenDe ontploffingen waren zoo sterk, dat de daveringen zelfs op Nederlandsch gebied te bemerken waren. Er werden weliswaar branden waargenomen, maar toch is niet vast te stellen of de schade beduidend is. De Duitschers antwoordden krachtdadig. Tegen 5 uur klonken nogmaals tien schoten. Uit Vlissingen wordt volledigend gemeld, dat de kanonnendonder bijwijlen zoo buiten gewoon was, dat vele lieden uit den slaap opschrikten. De kanonnendonder werd door scheepsgeschut veroorzaakt. Berlijn, 30 September. Het blad «B.Z. am Mitlag deelt mede dat de rijkskanselier graaf von Hertling en de staatssecretaris voor buitenlandsche aangelegenheden von Hintze aftreden. Tot nu toe is er echter nog geen bekrachtiging van dit nieuws. In gezelschap van von Hintze heeft de rijkskanselier zich naar het groot-hoofdkwar tier begeven. De Keizer aan den Rijkskanselier.Graaf von Hertling zal vooraleer af te treden, eene volksregeering vormen. Berlijn, 30 Sep tember. Z. M. de Keizer heeft aan den rijkskanselier, graaf von Hertling volgend besluit gestuurd Uwe Excellentie heeft mij medegedeeld dat zij zich niet meer in staat gelooft aan het hoofd der regeering te blijven. Ik wil mij de gegrondheid er van niet verduiken en moet met zwaar gemoed van uwe verdere mede- AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. werking afzien. Om de door u gedane opof feringen bij de overname van het ambt van Rijkskanselier en om de door u bewezen diensten, blijven u de dankbetuigingen van het vaderland verzekerd. Ik wensch dat het Duitsche volk werkzamer dan tot nu toe, aan de toekomst van het vaderland medewerke. Daarom is het mijn wil dat mannen, die steu nen op het volksvertrouwen, in breeden om vang deelnemen aan de rechten en plichten der regeering. Ik bid u, uw ambt verder waar te nemen en uw werk te eindigen door het in de van mij verlangde wegen te voeren, tot ik voor u een opvolger gevonden heb Dienaangaande verwacht ik uwe voorstellen. Groot Hoofdkwartier, 30 September. WILHELM. Aan Dr Graaf von Hertling. Berlijn, 30 September. In de zilting der hoofdkommissie heeft de plaatsvervanger van den rijkskanselier, von Payer, het kei zerlijk besluit meegedeeld en er bijgevoegd dat er den zelfden dag met de afzonderlijke partij-hoofdmannen zou beraadslaagd wor den, ten einde in den kortst mogelijken tijd de nieuwe regeering samen te stellen. Keulen, 30 September. Als kandidaten voor het ambt van rijkskanselier worden von Payer en Ferenbach (voorzittervan den rijks dag) genoemd. De hervorming der regeering. Berlijn, L Oktober. Volgens berichten van den Berliner Lokal-Anzeiger bleek uit de besprekingen van von Payer met de frakties, dat de meerderheidspartijen geen koalitie ministerie wenschen, maar eene regeering samengesteld uit vertegenwoordi gers der Rijksdagmeerderheid, waar ook de nationaal-liberalen zouden aan deel nemen. Aan het hoofd dier regeering zou men von Payer wenschen. De meerderheidspartijen hebben zich 't ak koord gesteld op een algemeen werkpro gramma. Bij de samenstelling der nieuwe regeering zou von Payer als kandidaat-kanselier wor den voorgesteld, en de gebeurlijke ministers zouden verder hunne rijksdagmandaten kun nen uitoefenen. Von Payer weigert. Berlijn, 1 Oktober. Naar de Berliner Lokal Anzeiger meldt heeft von Payer het aanbod tot overname van het Kanseliersambt weigerend beantwoord. Nahem is prins Max van Baden als kan didaat op den voorgrond getreden. De prins die heden te Berlijn aankomt zal met de par tijleiders besprekingen aanvangen. Men ge looft in de parlementaire kringen dat zijne benoeming kans heeft op sukses. von Payer zou als vice-kanselier in ambt blijven, zoodat die kwestie op voorhand zou opgelost zijn. De Engelsche koloniale minister tegen het teruggeven der Duitsche koloniën. Rotter dam, 28 September. Uit Londen wordt gemeld Tijdens een banket ter eere der koloniale pers te Londen, zegde de koloniaal- minister Walter Long Wij zijn in den oorlog niet gegaan om welkdanigc gebiedsuitbrei ding, doch hedenavond ben ik hier om u te zeggen dat, moesten de Duitsche koloniën teruggegeven worden, de opofferingen van onze helden te vergeefs zouden geweest zijn De Duitschers zouden hunne vroegere bezittingen in de Zuiderlijke Zee als steun punt gebruiken voor hunne vonkentelegrafie vliegtuigen en duikbooten. Wij willen dat Duitschland na den oorlog inzie, dat het vreedzaam en volksgezind moet zijn, voor aleer het die bezittingen terugkrijgt. Berlijn, 30 September. Volgens de Deutsche Tageszeitung» zouden koning Ferdinand en zijne beide dochters gister te Weenen aangekomen zijn, om zich naar hot Ehenthal te begeven. Berlijn, 30 September. Niet ambte lijk. Volgens wij vernemen heeft ko ning Fcrdinaud van Bulgarië aan keizer Wilhelm een telegram gericht, waarin hij hem op dezelfde wijze als in zijn tele gram aan den keizer van Oostenrijk, zijne bondsgetrouwheid verzekert. Geneve, 30 September. Het blad La Feuille - moont te weten dat de Bul gaarsche regeering de rechtstreeksche bemiddeling van Wilson heeft ingeroe pen, daar Amerika nog immer door een diplomatischen gezant in Sofia vertegen woordigd was. Londen, 30 Septembor. -— Volgens Reuter verneemt zal het formeel ant woord aan Bulgarië eerst gegeven wor den na eeue gemeenzame beraadslaging der bondgenooten. Ondcrtusschen werd de Bulgaarsche regeering van dealge- meene grondlijnen der politiek in kennis gesteld. Men noemt aan dat de regcering te Sofia thans het formeel antwoord der Entente afwacht. Ondertusschen worden de krijgsverrichtingen der Bondgenooten voortgezet. Oppergeneraal Schekow protes teert tegen de vraag om wapen stilstand. Weenen, 1 October. De in Weenen verblijvende Bulgaarsche oppergeneraal Schekow heeft aan een opsteller van het blad - Az Est - verklaard, dat hy aan zijne regeering een telegram gezonden hoeft, waarin hij krachtdadig protest aanteekent tegen het verzoek van den bulgaarschen hoofdminister Malinow, om wapenstilstand en er by gevoegd heeft dat hij als oppergeneraal zich met zijne regeoring niet solidair gevoelt. Als op perbevelhebber van het Bulgaarsche volksloger heeft Schekow aan generaal- voldmaarschalk Hindenburg en aan den chef van den Oostenrijkschen-Hongaar- schen algeraeenen legerstaf baron von Arz, nopens zijno meening in kennis ge steld, en or bijgevoegd dat hij dadelijk na do herstelling van zijn gezondheidstoe stand, zyn post weder zal innemen. Koning Ferdinand. Het wordt bepaald tegengesproken dat koning Ferdinand van Bulgarië te Wee nen aangekomen is. De koning verblijft voortdurend te Sofia. Nieuwe opperbevelhebber Volgens een mededecling in het blad Berliner Lokal-Anzeiger - is generaal Sawow tot opperbevelhebber over het Bulgaarsch leger benoemd geworden. Uit zijne levensbeschrijving vatten wij samen Michael Sawow, gcneraal-luitenantder reserve, een der roemrijkste officieren van het Bulgaarsch leger, chef van den algemeenon staf,oorlogsminister in 1912, als helper van den eigenlyken algemee- nen opperbevelhebber van het Bulgaar sche leger koning Ferdinand. toen Bul garië in oorlog was met Turkyë. Hy werd te Haskowo in zuid-Bulgarië ge boren in 1857. De indruk in Turkijë. Onder den indruk van den militair- politieken toestand, vergaderde te Kon- stantinopel een ministerraad waarbij be sloten werd onder alle omstandigheden aan de beproefde bondgenootschap met de centraal-mogendheden vast te houden. Enver-Pacha verklaarde dat, om het even welke afscheuring van Bulgarië, geene de minste beslissende beteekenis aan den uitslag van den oorlog heeft. Konstantinopel, 30 September. No pens de gebeurtenissen in Bulgarië drukt de pers zich rustig uit. 't Blad Ikdam - schrijft Het is een avontuurspol gelijk er meerdere in dezen oorlog voorgeko men zijn. Het blad Tamin zegtHet ergste dat er van komen kan is de toestand ge lijk hij was vooraleer Bulgarië in den oorlog getreden is, doch waarbij de ver bindingswegen tusschen de Cuntraal- Mogendheden openblevon. Londen, 1 October. (Reuter). Tchech- Slowaken, samenwerkende met Russische strijdkrachten, hebben Noordelijk van den ijzerenweg en aan den linker oever der Wolga, de Bolschewiki-troepcn aangevallen. Na hevige gevechten werden de dorpen Oren en Iwanowko veroverd. Het oprukken duurt voort. Zwitserland en de Bolschewiki-regeering. Zurich, 1 October. De Zwitsersche Bondsvoorzitter heeft een nieuw verzoek besproken om de Russische Bolschewiki- regeering te erkennen. Het antwoord luidt I11 acht genomen den verwarden toestand in Rusland is het voor Zwitserland onmogelijk de tegenwoordige Russische Bolschewiki- regeering te erkennen. De ellende te St. Petersburg. Kopenhagen, 1 October. Reizigers uit Rusland teruggekeerd beschrijven de toestan den te St- Petersburg als wanhopig. Vooral de vreemdelingen lijden er onder alle hotels en restaurants zijn gesloten. Alleen in de openbare eethuizen kan men zich levens middelen aanschaffen en daar is het walg- wekkend vuil terwijl het eten effenaf onbruik baar is. Kleederen kan men niet meer koopen. De Zweden te St. Petersburg gaan hunne regeering verzoeken een bevoorradingsdienM ten hunnen voordeele in te richten. Kan het niet zijn, dan keeren zij naar Zweden terug. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Oktober. Ambtelijk bericht. Legergroep Kroonprins Rupprecht en von Boehn In Vlaanderen werden vijandelijke aan vallen ten noorden van Staden en ten noord westen van Becelare afgeslagen. Wij maakten hierbij 200 gevangenen. Kleinere aanvallen des vijands aan beide kanten van den straatweg Ieperen-Meenen zijn eveneens mislukt. Armentières en Lens zijn in den nacht van 1 op 2 Oktober zonder strijd ontruimd. Wij bezetten achterwaartsche stel lingen ten oosten van deze beide steden. De vijand is in den loop van den dag gedeeltelijk na hevige geschutvoorbereiding in de ver laten stellingen over de linie Fleurbaix—La Bassée—Hulluch gevolgd. Voor Kamerijk rustige dag. Kleinere aanvallen des vijands in de Schelde-vlakte en ten zuid-oosten van

De Denderbode | 1918 | | pagina 1