«ijjnrfiÈDE DE nUMIKRIIODK Hel ïretespropjia ran Wilson. tenrij l. Dood van Doctor is. Bauwens. Voorstel lol wapenstilstaqa. Week - Kalender. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Aalst, den 42 October 1918. OKTOBER. Evangelie van den Zondag De booze knecht. Matth. XVIII. 13 Zondag, 21 na Sinksen, H. Eduardus, b. 14 Maandag, H. Callistus, pmr. 15 Dinsdag, H. Theresia, mg, 16 Woensdag, R. Gerardus-Majella. 17 Donderdag, H. Hedwigis, wed. 18 Vrijdag, H. Lucas, evang. 19 Zaterdag, H. Petrus v. Alcantara, b. Chopin O weeke ziel, waarin de weemoed «clireit Van 't verre Polen dat naar Vrijheid snakte, En vruchteloos, in leeuwig «choonen strijd, Zijn hloed liet vloeien op zoo meenge vlakte Oij werd gedoemd tot onderdanigheid En draagt den vloek van 't noodlot dat u knakte Daar weent in u een zee van bitterheid, Een «omber ballingsleed dat nooit verzwakte. Daar ligt een afgrond open in uw lied Waarvan geen mensohenblik de diepte ziel; Een wazig wee hangt over al uw klanken. Al vaart er vaak een jubel door uw hart. Al tintelt som» uw zang van zonnespranken, Toch drijft daar steed» de nevel uwer smart. Jef Crick, Een woord van Napoleon.—Groot sche verwachting onder de volke ren. Het Gouden KalfNieuwe Tijden Napoleon schreefA la fin l'esprit tue le sabre Ten slotte wint de gedachte het toch op het zwaard We meenen dat thans ook de V rijheidsgedach te zoo sterk geboren uit het lijden en het vrij heidsverlangen der volkeren, op het punt staat het pleit te winnen en de kanonnen tot zwijgen te doemen. Alles toch wijst er op dat er een geweldige kentering in den oorlog is ingetreden. Het woord Vrede blijft niet enkel een bloot woord meer, maar straks gaat het een daad worden, een werkelijkheid, waar heel het uitgeputte Europa om jubelen zal. Het aanbod tot onderhandelingen en wa penstilstand, door Duitschland en zijne bond- genooten aan de Entente gedaan, baant ineens een weg naar grootsche gebeurtenis sen. Op het oogenblik dat we dit schrijven, wacht heel een wereld in de heftigste span ning naar het antwoord van Wilson, den president der Vereenigde Staten. Hoe ook dit antwoord moge luiden, het staat vast dat het Militarisme in Europa zijn bloeitijd gehad heeft en nu zijn dood tegemoet gaatonder de puinen die het overal heeft opgehoopt zal het weldra zelf zijn graf vinden. En zie, naarmate de Vrede ons nadert en gelijk een adem van lente en nieuw leven in de lucht hangt, gaan ook de oogen opnieuw aan het glanzen en een ruim gevoel van blij heid vaart door de borst van het volk. Daar komt weer geestdrift over ons. Gelijk weleer Mozes, op weg naar het Beloofde Land, zoo staart de menschheid verlangend uit naar de verten waar de Vredesdageraad begint te blozen... Onze steden zijn weerom vol bonte woe ling en bedrijvigheid gelijk in den koortsigen tijd der eerste oorlogsdagen. Maar het is nu gansch anders dan toen Toen luisterde men met een kloppend herte naar het eerste ge bonk der kanonnen, en de Oorlog kwam tot ons als iets ontzaggelijks en geheimzinnigs, waarvan wij den gruwel nog niet kenden. Sedert echter, hebben wij zooveel ontroerin gen en drama's meegemaakt, dat ons gemoed ten laatste verhard en gestaald werd in die honderden donkere verdrukkings- en ellende- dagen die over ons zijn gegaan. Het gebulder der kanonnen deed ons niet meer sidderen. Wij werden het gewoon op puinen en op dood neer te blikken, en een zekere onver schilligheid, een lijdzame berustiging was in ons gedaald. Doch eensklaps is er als een electrische schok door de gemoederen gegaan. Op het onverwachts klonk daar weerom, midden al het wapengeweld, het toovefwoord «Vrede 1» zoo krachtig en beslissend dat ditmaal allen twijfel van ons is weggenomen. En alom op zijn weg heeft dit gezegende woord nieuwe kracht, nieuwe levensvonken gewekt De volkeren verrijzen En thans luisteren wij terug naar de stem der kanonnen, niet meer met het beklemd en ontgoocheld hart van voorheen, doch met de stellige overtuiging dat zij hun laatste doo- denmuziek laten hooren, en dat zich ginder ver het laatste bedrijf der reuzige wereldwor steling aan het afspelen is. En wij juichen in de ziel En toch... Hier moet ons iets uit de pen, iets wat de nageslachten met stomme ontzet ting zullen vernemen. Ja, het moet gezegd Terwijl duizenden juichten en den Heere dankten omdat de opperste weldaad van den Vrede, van het Leven, hun terug ging ge schonken worden, zijn ermenschen geweest die spijt daarover gevoelden in hun binnenste en met mistroostigheid hoorden dat de ka nonnen en de zwaarden bun moordend spel zouden staken. Dit waren de aanbidders van het Gouden Kalf l Dit waren dezen die met oorlogswotker hun geldkisten vulden 1 Dezen die victorie zon gen toen zij eiken dag den prijs der noodza kelijke eetwaren zagen stijgen en opjagen, terwijl hun broeders bezweken aan honger en uitputting I Zondag i3 October 1918. 5 centiemen het nummer 72eJaar Nr 4827 Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31. DRUKKER-UITGEVER VAN DE PUTTE—GO OSSENS Dezen die geen besef meer hadden van menschenliefde of vaderlandsliefde, maar enkel met dit ééne gedacht in hun kop en hun hart leefden geld winnen I Al dezen hoe ongeloofbaar het ook zij hebben het voorhoofd gefronst en een droeve lip getoond, omdat zij, door den invloed van den Vrede die ons nadert en het lijdenskruis van onze schouders gaat wegne- t men, de oorlogsprijzen zagen dalen i Doch, kom, we willen, onzen blik van zooveel ontaarding en zieleleelijkheid afwen- j den, om hem vol hoop te richten op de dagende Vredezon Haar groeten wij met die duizenden, met die miljoenen menschen. die smachten naar verlossing en nieuwe tijden Dat zij rijze, en nieuwe bloemen zullen bloeien op de puinen, en nieuwe korenhal men opschieten uit Europa's slagvelden 8 Oct. '18. De Denderbode. Woensdagavond om 7 uren, is de eeuwigheid ingetreden de kloeke strijder voor God en Va derland, die heette Isidoor Bauwens. Lagere en middelbare studiën voltooide hij, bij Broeders en Jezuïeten, met den grootsten glans in zijn eindexamen, te Brussel, overtrof hij in getal punten al de leerlingen van Brabant, ofschoon hij, zoover de wet het toeliet, redevoeringen en vertalingen in het Nederlandsch ichreef en dus het bewijs moest leveren, dat hij de twee lands talen even machtig wai.Te Leuven behaalde hij, in al zijn medische examens, de grootste onder scheiding. Feestelijk werd hij door zijn mede burgers en de stadsoverheid aan de statie ont vangen, op het Landhuis gefeliciteerd en rijke lijk begiftigd. Negen en dertig jaar schonk hij aan zijn «tadsgenooten zijn diepe wetenschap en zijn doorgoed hart hij hielp en redde, waar hij kon, en troostte, waar geen redding meer mogelijk was. En gedurende dien tijd, schreef hij nog een aantal werken van wetenschappelijken aard, die de bewondering der geleerden gaande maakten, of letterkundige boeken, die ons me- nigen aangenamen avond bezorgden. Wie her innert zich de opvoeringen niet van het drama Iwein van Aalst of heeft minstens niet den ro man met denzelfden titef gelezen In de geleer de wereld is meer bekend en hoog geschat Dok ter Bauwens' methode om de kropgezwellen te genezen, een geschrift door de Academie Royale de Médecine opgenomen en in het Spaansch vertaaldLijkbehandeling, twee stevige boek- deelen tegen de cremationisten of lijkenverbran ders gerichtHet Alcoholismus, verzameling van al de gegevens die aan de bestrijders dér geneverplaag kunnen nuttig zijn Geneeskundig Woordenboek, een reuzenwerk, waarvan het eerste boekdeel gedrukt ligt en de andere door onze Vlaamsche geleerden zullen voltooid worden. Om zoo voor zijn volk te werken, niettegen staande de ongemakken, die voor hem voort vloeiden uit een ongeval aan het linkeroog, moest hij dat volk innig lief hebben. Doctor Bauwens was aan zijn Vlaanderen gehecht met al de vezeltjes van zijn hart. Vlaamschgezind was hij door en door activist nooit tot drie maal weigerde hij het aanbod hem gedaan om Professor te worden aan de Vlaamsche Hooge- school. Zijn droom was ons volk edeler, geleer der, zedelijker, christelijker en derhalve geluk kiger te maken. Daarom zal het Vlaamsche volk hem blijven vereeren en beminnen; daarom zal het God bidden, den kloeken strijder te beloonen voor het goede dat hij deed en voor het goede dat hij droomde. De lijkdienst, gevolgd door de begrafenis, zal plaats hebben in de Sint-Jozefskerk, Zaterdag, 12 October, te 11 1/2 uren. Men vergadere Statiestraat, 12. Het vredesprogramma van Wilson omvat de volgende 14 punten 1. Openbare vredesovereenkomsten, open bare diplomatie. 2. Volkomen vrijheid van de zeevaart, in oorlog zoowel als vrede. 3. Zoo mogelijk verwijdering van alle ekonomische slagboomen. 4. Vermindering van wapening tot het minimum dat noodig is voor wederzijdsche veiligheid. 5. Vrije, ruimhartige en volstrekt onpar tijdige regeling van alle koloniale aanspra ken, waarbij de belangen van de bevolkin gen even zwaar moeten wegen als de billijke eischen van de betrokken regeering. 6. De ontruiming van alle Russische ge bied en een zoodanige regeling van alle vraagstukken die Rusland betreffen, dat de medewerking van de andere volken der wereld wordt verkregen om Rusland in staat te stellen zelf haar lot te bepalen. 7. België moet volkomen in zijn souve- reiniteit worden hersteld. 8. Het geheele Fransche gebied moet ont ruimd, en het kwaad dat Pruisen Frankrijk in 1871 in zake EIzas-Lotharingen heeft aangedaan... hersteld worden, opdat de vrede in aller belang bevestigd moge wor den 9. De grenzen van Italië moeten worden gewijzigd naar duidelijk herkenbare lijnen van nationaliteit. 10. De volken van Oostenrijk-Hongarië, welks plaats onder de naties wij wenschen beveiligd en verzekerd te zien, moeten zoodra mogelijk de gelegenheid tot autonome ontwikkeling worden geschonken 11. Roemenië, Servië en Montenegro moeten worden ontruimd bezet land moet worden teruggegeven Servië moet een vrijen en veiligen toegang tot de zee krijgen de Balkankwesties moeten vriendschappelijk geregeld en internationale waarborgen voor de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van de Balkanstaten gegeven worden. 12. De Turksche gedeelten van het Otto- maansche rijk moeten soeverein blijven, de andere nationaliteiten, nu onder Turksch gezag, moeten zich autonoom kunnen ont wikkelen. De Dardanellen moeten onder internationalen waarborg voor alle scheep vaart vrij zijn. 13. Er wordt een onafhankelijke Poolsche staat gesticht, omvattende alle territoriën met onbetwistbaar Poolsche bevolking en verkrijgende een vrijen en veiligen toegang tot de zee. Zijn onafhankelijkheid en onschendbaarheid worden internationaal ge waarborgd. 14. Een vereeniging van volken moet worden gevormd ten einde elkaar weder zijds politieke onafhankelijkheid en onschend baarheid van gebied voor groote en kleine staten gelijkelijk te waarborgen Dit laatste punt heeft Wilson in zijn rede voering aan het graf van Washington nog beter samengevat Stichting van een vredesorganisatie welke waarborgt dat de gansche macht der vrije landen elke rechtsschending zal verhoeden en een scheidsgerecht inricht, welk over al de internationale betwiste zaken zal te beslissen hebben. Op 8 Februari 1918 en hierop zinspeelt de Oostenrijksch-Hongaarsche nota zette Wilson dan in vier punten de grondslagen uiteen, op welke de vrede zou kunnen opge bouwd worden hij vatte ze aldus samen 1. Elk onderdeel van een definitieve op lossing moet steunen op rechtvaardige rege ling van dit bijzonder geval, dat op een wijze moet geregeld worden, welke het grootst mogelijk uitzicht op een duurzamen vrede biedt. 2. Volkeren en provincies mogen niet door een vorst aan een anderen uitgeleverd wor den, alsof zij niets anders waren dan figuren van een spel, in het spel van het evenwicht der mogendheden, dat voor altijd in ongenade geraakt is. 3. Elke gebiedsregeling moet in 't belang en in voordeel der betreffende volkeren ge troffen worden en niet als gedeelte eener regeling, welke aan de wederzijdsche eischen van twee tegen elkander strijdende volkeren voldoet. 4. Alle klaar en duidelijk omschreven nationale wenschen moet volle bevrediging gegeven worden, zonder dat een nieuw element of vroegere elementen van oneenig- heid en vijandschap ingevoerd worden, welke na eenigen tijd den vrede van Europa en daarmede den vrede van de wereld zouden kunnen storen. Over een algemeene vrede, welke op deze grondbeginselen berust, kan onderhandeld worden. In zijn rede van 27 September 1918, vat Wilson zijn grondbeginselen als volgt samen 1Onpartijdige rechtvaardigheid mag geen onderscheid tusschen hen omvatten, tegen over welke wij rechtvaardig wenschen te zijn en tegenover welke wij niet rechtvaardig wenschen te zijn. Het moet een rechtvaardig heid zijn welke geen begunstigden kent en geen verschillende maatstaffen, maar gelijke rechten voor de verschillende in aanmerking komende volkeren. 2. Geen bijzonder of afzonderlijk belang van welke natie ook of van een groep van naties, dat niet in overeenkomst met de gemeenschappelijke belangen van allen staat, kan tot grondslag van een gedeelte van het verdrag dienen. 3. In de algemeene gemeenschappelijke familie van den volkerenbond mogen er geen verbanden, verbonden of bijzondere ver dragen en overeenkomsten bestaan. 4. Er mogen, en dit geldt meer in 't bijzon der, geen bijzondere ekonomische konpen- saties binnen den bond bestaan en geen aanwending van den eenen of den anderen vorm van boykot of uitsluiting, afgezien van de in den volkerenbond zelfs als strafmaat regel besloten uitsluiting van de wereld markten, wat als middel der tucht en des toezichts dient. 5. Alle internationale verdragen en over eenkomsten moeten aan geheel de wereld bekend gemaakt worden. Bijzondere ver bonden en ekonomische wedijver en vijand schappen zijn in de moderne wereld een bron van hartstochten geworden, welke aan leiding tot den oorlog gegeven hebben. Het ware een onjuiste en onzekere vrede welke dit niet zou uitsluiten. De Rijkskanselier aan President Wilson. Berlijn, 5 October. De nota door be middeling der Zwitsersche regeering aan AANKONDIGINGEN Kleine één maal i,5o fr.twee maal 2,50 Ir. Gewone annoncen 0,30 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. President Wilson gericht, luidt alsvolgt De Duitsche regeering verzoekt den Voor zitter der Vereenigde Staten van Amerika de herstelling van den vrede ter hand te nemen, alle oorlogvoerende Staten van dit verzoek in kennis te stellen en ze uit te noodigen, tot het zenden van gevolmachtigden ten einde de onderhandelingen te beginnen. Zij (de duit sche regeering) neemt de grondbeginselen aan van het vredesonderhandelingenprogram ma, door den president der Vereenigde Sta ten van Amerika' opgesteld in de Kongres- boodschap van 8 Januari 1918 en in zijn latere betoogen, namelijk in de rede van 27 September. Om verder bloedvergieten te ver mijden, verzoekt de Duitsche regeering dade lijk een algemeenen wapenstilstand te land, te water en in de lucht te sluiten. Max, Prins van Baden, Rijkskanselier. Oostenrijk Hongari'é en Turkije doen 't zelfde. Weenen, 5 October. De Oostenrijksch- Hongaarsche gezant te Stockholm is gister door den Oostenrijksch-Hongaarsche minis ter voor buitenlandsche aangelegenheden telegrafisch gelast geworden, de koninklijke Zweedsche regcering te verzoeken der 4 October volgende depeche aan president Wilson te laten geworden De Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie die den oorlog steeds als een verdedigings oorlog gevoerd heeft, en meermalen hare bereidwilligheid te kennen gaf aan het bloed vergieten een einde te stellen, om tot een gerechtigden vrede en eervollen vrede te komen, wendt zich hiermede tot den Voor zitter der Vereenigde Staten van Amerika om dadelijk met hem en zijne Verbondenen een wapenstilstand te land, te water en in de lucht te sluiten. In aansluiting daarmede stelt zij voor over het sluiten van den vrede in onderhandelingen te treden. Als grondslag er van kunnen dienen de 14 punten der bood schap van 8 Januari 1918 aan het Kongres (Kamers der Vereenigde Staten), de 4 punten vooruitgezet door den heer President Wilson in zijne rede van 2 Februari 1918, waarbij ook de uitleggingen van President Wilson van 27 September 1918 kunnen in acht genomen worden. Berlijn, 5 October. Gelijk het de Rijks kanselier in zijne rede reeds gezegd heeft, is Turkije gereed 't zelfde te doen. Berlijn, 7 Ocrober. De Norddeutsehe Allgemeine Ztg schrijft De Kölnische Zeitung meent in het programma der meer derheidspartijen en het programma van Wil son zekere verschillen te zien. Naar aanlei ding hiervan kan er niet genoeg nadruk opge legd worden, dat de Duitsche regeering en de meerderheid van de rijksdag het geheel programma van Wilson zonder uitzondering en bespreking als grondslag voor den vrede aangenomen hebben. ItaliB en het Buitsche vredesvoorstel. Chiasso In zijn nummer van Zaterdag gewaagde Avanti reeds van eene koorts achtige spanning welke in de parlementaire kringen heerschte in de verwachting der komende gebeurtenissen. Anderzijds wordt gemeld dat zoodra de Italiaansche regeering kennis gekregen had van het voorstel der Centrale mogendheden, de heer Sonnino, minister van buitenlandsche zaken, met zijn kabinetschef en zijn particulieren secretaris naar Parijs is vertrokken. Markies Imporiali, gezant te Londen, die sedert eenigen tijd in Italië vertoefde, heeft zijn post vervoegd. Een onzijdig oordeel over den stap van Duitschland. Duitschland en Oostenrijk-Hongarië aan vaarden Wilson's programma, als het hunne en roepen de bemiddeling van den president der Vereenigde Staten in om een einde te maken aan den oorlog. Dit is de groote gebeurtenis, die op tijcj,. was, en die toch als een verrassing kori^) een groote verrassing, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien. De Centralen erkennen het vredesdoel van een hunner tegenstanders als het juiste zij meenen, dat het niet opgesteld is onder den invloed van den loop der krijgsverrichtingen, doch voort kwam uit een onwankelbare overtuiging. F.n Prins Max van Baden, dit vertrouwen uit sprekend in Wilson, maakt aanspraak op hetzelfde vertrouwen van de zijde der Geallieerden en verklaart plechtig, dat de nieuwe Duitsche regeering, die gesteund wordt door de meerderheid van het Duitsche volk, evenmin geaarzeld zou hebben om tot denzelfden stap over te gaan, indien op dit oogenblik de krijgskansen voor de Centralen gunstig waren. De indruk te Weenen. Neue Wiener Journal Met de eerste rede van Max Prins van Baden, werd in Duitschland eene ongehoorde omwerking vol trokken. Wanneer bij den President der Vereenigde Staten en bij de staatsmannen der Entente nog een vonkske gevoel van gerechtigheid overblijft, moeteff zij een ant woord geven dat vroeg of later tot wapen stilstand en vredesonderhandelingen voert. Tisza over de nota van Wilson. In zitting van het gereformeerd kongres deed graaf Stefaan Tisza Vrijdag avond aan zijne vrienden de volgende mededeeling Het verraad van Bulgarië en de toestand aan het Westfront hebben er ons, samen met Duitschland toe genoopd eenen vredesstap te doen. Wij hebben eene nota aan Wilson ge zonden en daarin de aanneming zijner 14 programmapunten aangekondigd. Wij zullen trachten aan de in Hongarië be staande nationaliteiten, naar rogelijkheid de autonomie te verzekeren. Het gebied door Itali^op Oostenrijk genomen, zal aan Italië vervallen. Deelen van Galicië zullen aan het nieuwe Polen toegevoegd worden. Met het oog over de nieuwstijdingen uit Zevenburgen verklaarde graaf Tisza Alle militaire voorbereidingen werden aan de Rumeensche grens genomen,zoodat men daar geene verrassingen te vreezen heeft. Oordeel van neutrale bladen. De Nederlandsche pers begroet den vre desstap van Duitschland met vreugde, doch twijfelt cr over dat de Entente reeds tot on derhandelingen bereid is. Het Vaderland.De gevolgen van di aangewende pogingen zijn nog niet te over zien. Niet onder den invloed der militaire gebeurtenissen, doch uit overtuiging heeft prins Max van Baden zich in vertrouwen tot Wilson en tot de Entente gericht. Plechtig verklaard de nieuwe Duitsche regeering dat ze, sprekende namens het Duitsche volk, 't zelfde zou gedaan hebben dan ook wan neer de militaire successen beter waren. In Zwitserland werd het wapenstilstands- voorstel Zaterdag avond door bijzondere uit gaven bekend gemaakt. Denkelijk zal het Duitsche voorstel te Parijs 't meest tegen stand ontmoeten. De benoeming van prins Max van Baden tot rijkskanselier werd er afkeurend besproken. Uit de Duitsche pers. Belgischer Kurier Over de Duitsche wapenstilstand en vredesaanbiedingen hebben de vijanden van Duitschland nog geene beslissing genomen. De telegrammen van Reuter en Havas en de halfambtelijke niedc- deelingen zijn voor de vijandelijke opvattin gen niet maatgevend, doch hebben voor hoofddeel de gesteltenissen te vormen. Niet uit overtuiging volgens de grondbeginselen van president Wilson, doch met propagan- dische inzichten pogen zij de Duitsche voor stellen in miskrediet te brengen. Norddeutsehe Algerneinc ZeitungDe Köl nische Zeitung meent tusschen het program ma der Duitsche meerderheidspartijen en het programma van president Wilson een zeker onderscheid te bemerken. Daarentegenover kan niet uitdrukkelijk genoeg aangetoond worden dat de Duitsche regeering en de meerderheid van den Rijksdag het gansche programma van Wilson zonder uitzondering noch beperking als de grondslagen voor den vrede aangenomen heeft. Nog uit de Belgischer Kurier Diensvol- gens kan geen twijfel meer mogelijk zijn dat er tusschen de grondbeginselen van president Wilson cn de Duitsche meerderheidspartijen geen onderscheid bestaat, minstens als Wil son aan zijn programma vasthoudt en zich man van karakter toont, waarvoor men hem altijd welgemeend aanzien heeft. Verder betoont het blad dat de Duitsche regeering zich sinds lang bezighoudt met sommige punten van dat programma, bijvoor beeld met de kwestie van den volkerenbond. Uit de Engelsche pers. Daily TelegrafDeze die in Engeland den vrede tegenover vijandig staan, sluiten zich aan bij de wenschen der georganiseerde werklieden, dat de Engelsche regeering kan beginnen te onderhandelen wanneer de vijand België en Frankrijk ontruimd heeft. Daily News Lange en pijnlijke ondervin dingen hebben ons geleerd de Duitsche poli tieke methoden te mistrouwen, doch deze nieuwe stap is een nieuwe toon. De woor den van den rijkskanselier beteekenen dat de Duitsche heerschzucht opgegeven is, dat Duitschland een land geworden is dat door het void geregeerd wordt en dat het Prui sisch militair despotismus ten val gebracht werd. De Duitsche nota in Washington. Amsterdam, 8 October. Reuter meldt uit Washington dd. 7 Okt. Heden werd door den Zweedschen gezant de nota van Oosten rijk en door den Zwitserschen gezant de nota van Duitschland aan de Amerikaansche re geering overhandigd. Het Antwoord. Londen, 7 Okt. Alvorens in onderhan delingen te treden, gelooft men, dat de geal lieerden de ontruiming van België en Frank rijk zullen vragen cn duidelijke verklaring betreffende de schadevergoeding, ook met betrekking tot EIzas-Lotharingen. Hoewel de aanvaarding van Wilson's voor waarden deze punten omvat, zullen de ge allieerden staan op de ongereserveerde er kenning ervan door Duitschland, voordat zij toestemmen in een wapenstilstand. De indruk in Zwitserland. Uit Bern wordt geseind Het eerst alhier uit Oostenrijksche bron bekend geworden vredesaanbod, heeft in Zwitserland een sterken indruk gemaakt. Het scepticisme, waarmee velen vroegere vredes- stappen begroette, deed zich dezen keer niet voor. De algemeene indruk werd nog ver diept door de heden hier bekend geworden kanselierrede. Nog voor die rede heeft zelfs

De Denderbode | 1918 | | pagina 1