Kortelings verschijnt £)g DENDERBODE 'n een gansch Nieuw Kleed en met nieuwe medewerkers. HU DE 6R0EHE TAFEL. De Viaamsclie Kwestie. SOCIALE BELANGEN De Middenstanders Brief uit Engeland. Zondag 9 Maart 1919. Voorloopig 10 centieirfon het nummer. 75* Jaar Nr 4845. SOCIAAL WEEKBLAD VOOR HET VLAAMSCHE VOLK Week - Kalender. Twee Muschjes. Toekomende week Iersche toestanden fli| DE DENDERBODE E W <X> Abonnementsprijs5 irank'sjaars voor de stad. r r-- aankondigingen: 5 6 frank voor den buiten ürj I tLLtKo Beine éên maal I,5o fr.twee maal a,50 ir. SR fö l 0 vuui uen uuiLCii. Gewone annoncen0,30 de regel. 73 Men schrijft in bij VAN DE PUTTE GOOSSENS, PrJrV pn Tr\rïc Van Af* Putto Von^tasen,sterfgevallen,enz. 0,50deregel. 3,, Korte Zoutstraat. Aalst en op alle postkantoren. J C' l^1Ck e11 J QnS V an ae 1 UttePlaste herhalen ,o.gen, akkoord. MAART. Evangelie van den Zondag Jesus door den duivel bekoord. Matth. IV. 9 Zondag, 1 v. d. Vasten. Quadragesima, H. Francisca, wed. 10 Maandag, H.H.40 Martelaren v. Sebasta. 11 Dijnsdag, H. Vindicianus, biss. 12 Woensdag, Quatertemper, H. Gregorius, Bbl. 13 Donderdag, H. Euphrasia, mgd. 14 Vrijdag Quatertemper, H. Mathildis, K. 15 Zaterdag, Quatertemper, H. Longinus, Krijgsman. Hippe, trippe, trappe. Op de takjes rappe Springt een musschenpaar, In de hage daar. Den avond komt zoo zachte Slapen voor de nachte Zoeken alle bei... Kijk, daar zitten zij Sainen op een stokje I In hun pluimen rokje Warm hun kopje dook, Bei hun pootjes ook I 't Moge donker wezen, Zonder zorg of vreeze. Slapen doen ze zoet... Mensch, slaapt gij zoo goed Fons Van de Maele. EEN POLITIEK PRAATJE (Van onzen bij zonderen medewerker). Brussel, 6 Maart 1919. De dagen van gejuich liggen ver achter den rug. Reeds weken aan we ken zijn ginds op het Vredescongres '--é de staatkundige politiekers rond de diplomatentafel, alias grpene tafel, vereenigd. De pers bazuint hunne woorden uit over de wereld, en de wereld verwacht in spanning het op richten van den Volkerenbpnd. Com missies en onder-commissies worden gesticht, en op het groene tapijt duikt het eene vraagstuk na het andere op, maar al wat daar is gesproken heeft tot nog toe geen zier veranderd aan den gang van onzen aardbol. Zou aan dit vredescongres, zoo kolossaal grootsch ingezet, hetzelfde lot be schoren zijn als aan den Babel-toren die tot aan de wolken wilde reiken en daar halverwegen ellendig is blijven staan als een beeld van der menschen beschamende onmacht en nietigen trots' Wij, katholieken, vreezen soms daarvoor, en niet zonder reden. Reeds een heel tijdje geleden merkte president Wilson op: Mijne Heer en, hier is een groot staatsman vergeten GodGod is niet alleen de Heer der heirscharen, Hij is ook de Vorst van den Vrede God werd op het vredescongres buitengecijferd, en dit heeft daar eene leemte nagelaten welke met geen staatskundig verstand^ of politieke wijsheid aan te vullen is. De Paus werd moedwillig van kant gelaten daar waar zijn woord met zooveel ge zag zou geklonken hebben, en dit weerom schept een tekort dat de handigste diplomatie niet vergoeden kan. Laten we nu de godsdienst terzij en plaatsen wij ons op zuiver politisch terrein, dan nog kunnen we den toe stand lang niet rooskleurig noemen. Terwijl het bolsjevism in Duitschland andermaal aan 't laaien staat, terwijl in 't Zuiden ook de donkere dreiging van het spartakismus gromt, worden we hier in België en dit ligt ons het nauwst aan de ziel, nog immer scherp al de ellende van den oorlog aan den lijve gewaar. Onze geldelijke toestand is hachelijk. De nijverheid sluimert aldoor. De levensduurte blijft verbitterden en mistevredenen j maken. In een woord, de heropbouw van ons land vordert geen stap. i Thans is er hier in de parlemen- i taire middens in den laatsten tijd fel gepraat en geredekaveld geweest over het zoo genaamde Belgisch-Hollandsch geschil. Wat is de meening van ons, Vla mingen, hierover In twee woorden clat het Schelde-vraagstuk grondig dient herzien en, op een rechtvaar dige wijze, in ons rechtmatig belang opgelost, doch dat we voor 't overige ons hoegenaamd niet mogen laten sturen in het vaarwater van gevaar lijke heethoofden die uitpakken met aanhechtingsplannen Juist op het oogenblik dat we dit hier neerpennen, valt ons een tele gram in handen dat veelzeggend is. Lloyd George heeft het hierin over de kleine naties. (Geen twijfel of België wordt er hoofdzakelijk in bedoeld). Ziehier een bondige samenvatting zijner verklaringen De kleine naties moeten zich wel wachten hetzelfde te doen als de grootmachten die, ten onrechte, terrein inpalmden waar volkeren op woonden van anderen landaard, anderen godsdienst, andere taal, andere zeden, enz. De macht der kleine naties moet hoofdzakelijk hierin bestaan dat zij hunne vrijheid weten te doen waarborgen. De geschiedenis leert ons dat volkeren van kleine landeu den diepsten invloed nalieten. Ik min die kleine naties, (lees België) en moet hun op het nart drukken dat zij zouden dwalen moesten zij in den waan verkee- ren hunne macht en hunnen in vloed te kunnen doen aangroeien met een bloote aanwinst van grondgebied. Dit heeft geen uitleg noodig. Wie lezen kan zal het gedacht van Lloyd George begrijpen. Wat hij daar voor- I opzet, steunt en sterkt ons, Vlamin gen, ten volle in onzen strijd voor het heroveren van Vlaanderens rechten. Wij herhalen met den grooten en- gelschen Staatsman een volk, om groot te zijn, moet zich niet noodza kelijk kunnen bewegen op een uitge- N' 14 QUO VAD1S 53 En nu bezwoer hem Lucanus in den naam van de kunst en liet mensch- dom. Iedereen wist dat de-goddelijke dichter, de zanger, die zijns gelijke niet had een nieuw lofdicht maakte, Venus ter eer, waarbij dat van Lucre tius nog amper geleek aan het schamel schreeuwen van een wolvejong. Dat hij dit festijn verandere in een waar festijn 1 Vaderlijke heerscher, mocht hij zijn onderdanen niet berooven van den klank zijner stem. Zij niet onvermurwbaar, Cesar I Zij niet ontoegevend I herhaalde de heele vergadering. Nero stak de handen uit, getuigen dat men hem geweld deed en dat hij toegaf. Al de aangezichten blonken opeens van dankbaarheid en al de oogen keerden naar hem. Maar hij gaf bevel, dat men aan Poppea zeggen zou dat hij wilde zingen. Eene onpasselijkheid had Augusta belet het festijn bij te wonen, en zeker zou er geen middel zoo krachtig zijn voor hare genezing als de zang van Cesar... Poppea kwam onmiddelijk. Zij heerschte nog heel alleen over het hart van Nero, maar 't was immer gevaarlijk Cesar te vergrammen, wanneer zijn eigenliefde op 't spel stond, zijn eigenliefde en trots van zanger, wagen menner of van dichter. Zij. kwam, blond en gekleed, zij ook, met een paarse tunica, den hals lichtend van wondergroote parelen, die een deel waren van den buit ge maakt op Massinissa. Uitroepingen en gelukwenschen begroetten hare in trede, en boven al het stemmengerucht weergalmde meest van al Goddelijke Augusta 1 Van heel haar leven zag Lygia zulke schoonheid niet. Zij kon hare oogen nietgelooven. Was dat nu de schaamtelooze Poppea, die Cesar aanzette tot de dood van zijne moeder en zijne echtgenoote Poppea, wier beelden men neerwierp bij nachttijd, overal in de stad, en die beschimpt en beleedigd werd door tal van opschriften, gegrift in de muren Lygia schouwde haar verwonderd en verrast aan. Ah I Marcus, is het mogelijk Ja, ze Is schoon, maar gij zijt honderdmaal schooner. Reeds stond Cesar recht. De zanger Diodorus reikte hem een delta-luit •en de zanger Terpnos nam een nablium om hem te begeleiden. strekt grondgebied, en zijn grootheid vermeerdert of vermindert niet alnaar gelang het eenige hectaren min of meer grond kan aanhechten. De grootheid, de macht van een Volk, inzonderheid van een volk dat binnen geen wijde grenzen leeft, ligt in zijn Vrijheid, dat wil zeggen in zijn ongeschonden en volledige persoonlijkheid. Hoe v rijheid anders uitgelegd Vrijheid zonder zelfstandigheid is niet denkbaar. België heeft zich niet in dezen hel- schen krijg geworpen, met het baat zuchtig en kleinmenschelijk doel van eenige hectaren grond te veroveren. En daarvoor ook zijn onze jóngens niet gesneuveld. Maar in ruil van hun bloed vraagt Vlaanderen zijn vrijheid. Vrijheid door rechtvaardigheid, door gelijkheid, doof zelfstandigheid. Aan een vrij volk is niet de uitgestrekt heid van grondgebied noodig om groot te zijn. Dat ziet men in de ge schiedenis waarin het Vlaa®leren der vroegere eeuwen zoo'n grooten naam heeft Daarom zijn wij Vlamingen, uit princiep tegen al de drijverijen van onbezonnen nationale politiekers en tutti quanti die met zotte aanhech tingsplannen in het hoofd loopen en het vlaamsch volk den doodsteek willen geven, want Vlaanderen ver- gete niet dat het in dit uur om zijn levensbelangen gaat vervolg onzer artikelen over SOCIALE STUDIE DOOR Notaris LEO HERSSENS. Vertaald door Christ. (Verboden nadruk'. De Middenstanden INLEIDING. Soldaat in oorlogstijd, een frontblad stichten en uitgeven, zijne strijdmak kers stoffelijk, verstandelijk en zede lijk steunen en dan nog tijd vinden om een degelijk werk over de sociale toekomst van België te schrijven, welk stevig bewijs van stoere wils kracht en van ijzeren wil. Moet het ons verwonderen dat de Heer Notaris Herssens hij is de soldaat-schrij ver grooten invloed op de man nen uitoefent en van hen zeer ver eerd en innig bemind wordt Om zijn boek in breederen kring te doen lezen en ook om hen, die over Vlaamsche beweging nog immer dwaalbegrippen blijven hebben, een klaren en juisten kijk op de sociale toekomst van België te geven, schreef hij het in 't Fransch. Gebrek aan tijd belet hem zi.in werk in 't Vlaamsch om te zetten die gunst en die eer valt mij ten deel en ik dank den Heer Notaris omdat ik, door dit vertalen, de belan gen van de kleine burgerij en mijn heilig Vlaamsch ideaal kan verdedi gen. Christ. De Middenstanden. De burgers, die niet tot de hoogere standen noch tot de werkende klas behooren, noemt men de midden standers u Elke maatschappijzegt de Ame- rikaansche schrijver Barnett Wendell tot normale beschaving gekomen, bevat noodzakelijk verschillende soor ten burgers». In de meeste landen zijn min of meer erkende leidende standen gods dienstige, krijgskundige, bestuurlijke, edele en andere. In alle maatschappijen zijn arbei dende klassen. In alle voorspoedige maatschap pijen vindt men tusschenklassen De tusschenklassen, in Frankrijk, de burgerij in Engeland, Neder land, Duitschland de middenstan ders genoemd, verschillen volgens de onderscheidene groepen die ze sa menstellen finantiemannen, groot- nijveraars, groot-handelaars, kleine winkeliers en kleine bedienden. Belachelijk en kleingeestig ware 't, de maatschappelijke kwestie te bepa len bij de vraagstukken enkel de werk lieden aanbelangend. De economische moeilijkheden (I) waartegen vele middenstanders wor stelen, zijn belangrijk genoeg om ern stig overwogen te worden door allen (1) en het maatschappelijk belang (de v talerj. cT:e het algemeen sociaal welzijn be hartigen. Een der voornaamste sociale ver schijnselen van onzen tijds is de geest van verceniging welke zich de wereld door doet gevoelen. De noodlottige alzondering,waarin het individualisme van de Fransche republiek de ver schillende beroepen had geworpen, wordt vervangen door'een sterke soli dariteit de zelfde of zich gelijkende en aanvullende bedieningen, vormen bonden. Samenstelling. De bedienden, de handelsreizigers, de gewone fonctionarissen, de kleine handelaars en de kleine ambachten, (men verééne de twee laatste catego- riën niet) vormen den kern der mid denstanders goed ingericht zijn het ware steunpilaren der maatschappij. Vijanden. Vóór het ontstaan der coöperatie ven, eer de verbruikers zich vereenig- den naar het voorbeeld dér kapitalis ten,die hunne fondsen bijeenbrachten, en der werklieden, die tegenover het kapitaal hunne getalsterkte stelden, leefden de neringdoeners in welstand. De concentratie, zoo schadelijk, ja noodlottig aan de ldein-winkeliers, doch aan de belanghebbenden zeer voordeelig vereemgde de verbrui kers, die de groote nieuwigheids - magazijnen de bazars de Bon Marchés de a Innovations sticht ten. Deze verschillende inrichtingen, on telbaar geworden, bieden aan hunne talrijke klanten allerhande waren aan de bestkoopste prijzen en bedreigen den kleinhandel met ondergang. Veel, zeer veel heeft men ten voor- deele der kleine burgerij geroepen, doch weinig, veel te weinig gedaan. X-.r wo.o en er is enkel ééne onlossinc de vereeniging der neringdoeners. De winkeliers werden erg beklaagd en met hen al de kleine burgers De kleine burgerij lijdt, de kleine burgerij sterft.» Dat is onlogisch. Waar is tiet, dat een deel, immer in aantal afnemend, zwaar beproefd wordt: deklein-handelaars.Misschien zal dat deel verdwijnen, slachtoffer der concentratie. Is het eene weldaad of een nadeel 't Is een maatschappelijk feit dat wij niet beoordeelen willen. Doorworstelt het vervoer bedrijf niet dergelijke crisis Zal ook deze nijverheid niet verdwijnen tengevolge der gemakkelijke vervoermiddelen en der menigvuldige verbindingswegen Goedkoop verkoopen om veel te verkoopen deed een Gentsch groepten en fruitkoopman op den voorgevel van zijn huis schilde ren. Onbewust stelde deze handelaar de onbetwistbare economische wet, die de coöperatieven, groot-magazij nen en bazars rijk maakt, in praktijk. De groote keus aan waren brengt een talrijk clienteel bij, waardoor de ver koopprijzen veel kunnen verminderd worden. Een deel der algemeene kos ten vallen weg, meer koopwaren wor den verkocht, zijn immer naar de «mode» en, door den grooten afzet, kan men met'kleine winst verkoopen. De overvloedige en snelle voort- brengst der nijverheidsprodukten ver minderde de aankoop- en verkoopprij zen. Het aantal klanten is evenredig met het aantal te koop geboden waren. Hoe meer klanten, hoe kleiner de verkoopprijs, hoe meer voortbrengst. Dit was de grondslag van de winsten der groot-magazijnen. Het verbruik bracht voordeel én aan den verbrui ker én aan den nijveraar én aan den werkman. Velen klampen zich aan de oude gewoonten wier verdwijnen zij be treuren, vast, niettegenstaande de groote concurrentie. Nuttelooze strijd waarvan de overwonnene op voorhand gekend is. ('t Vervolgt). Indien er ooit in de wereld, een strijd is geleverd geworden voor volksbestaan, en vooral kenschetsend is onder dat opzicht dan hoeven we wel aan de Iersche beweging er de eerste plaats te geven. Sinds het groene Eiland door Englands leger benden veroverd werd, heeft het nooit nagelaten door bloedige zelfoffering verschillige malen per eeuw pogingen te maken om verloren vrijheid en eigen zelfstandigheid te herhoveren. En ten huidige oogenblik, is door den loop der laatste eeuwen de verhou ding tusschen beide kampen dusdanig geworden dat een oplossing van het voorhanden zijnde vraagstuk niet lan ger meer kan uitblijven. Daarbij de twee laatste jaren hebben maar al te wel bewezen dat de huidige Iersche toestanden doodzwaar wegen op het Engelsch politiek leven, en zelf het aan zekere versmachting doen lijden. Bij het uitbreken van den oorlog in 1914bestonden in I er landt wee gr oote wel afgeteekende politieke partijen, de Nationalisten aan wiens hoofd de beroemde en over enkele maanden overleden Iersche kamper Redmond stond en de Ulstergroepeering met de leidende persoonlijkheid van sir Edward Carscn. Een korte uitleg over beide schakeeringen is hier tot opheldering der voorkomende toe standen noodig. In zijn zoolangen strijd heeft het Iersche volk grooten- deels de moreele kracht tot weerstand aan de Engelsche verdrukkingspoli- tiek geput uit zijn diepe godsdienstige overtuiging en het onverzet werken tot het behouden zijner katholieke princiepen tegenover het officieele protestantisme der Londensche re geering. Daar heeft dan ook altijd de kern gelegen van de gansche Iersche beweging en de wieg van het nu zoo bloeiend Iersch nationaal gevoelen. Een zeer klein gedeelte dér bevolking was enkel tot de hervormde kerk en leer overgegaan en bij deze hadden zich gevoegd een nog al merkelijk aantal Engelsche colonisatiefamilien. Dat al was gevestigd in de noorder Industriestreek met Belfast als het centrum, en nu onder den algemee- nen naam van Ulsterprovincie bekend staat. Daar zal men ook de groote stronkeisteen vinden die de volledige oplossing van het Iersche vraagstuk belemmeren en uit die gouwen zal in enkele maanden tijd de meest volle dige obstructie opgroeien tegen de aanpassing van het Iersche zelfbe stuur over gansch het eiland. Evenals elk klein verdrukte volk was de algemeene vraag van bijna gansch de Iersche bevolking eigen regeering vrije zelfstandige kultu- Dat was dan ook het programma der Iersche nationalisten en hun kracht was dusdanig dat van 1905 ze in het Engelsche parlement een der meest homogeene groepeeringen vormden. Reeds onder Gladstone's regeering werd een eerste voorstel tot Home Rule (Eigen Regeering) aan de En gelsche wetgevende machten voorge legd maar het wierd onverbiddelijk verworpen door het veto van het hoo gere Huis. Enkel weinige maanden voor het uitbreken van den algemee- nen Europeeschen oorlog zou onder den onbuigbaren wil van den Engel- schen eerste minister Asquith het Home-Rule voorstel wet worden na dat deze voor goed het overmachtig Huis der Lords het veto-recht ont nomen had. Voor de verwezenlijking van de zelfbestuur wensch had de Iersche werking zich enkel op parle mentair grondgebied bewogen van de vroegere Iersche onwentelings- clubbenhad men geen woord meer gehoord, de Feniansbeweging was schijn dood en zou slechts volledig teeken van leven geven met Paschen 1916, om dit maal krachtiger dan ooit weder op te komen onder den alge- meenen naam van Sinn-Feinisme. Door het welgelukte doordrijven van het Home-Rule had Ierland nu wel voldoening gekregen in woorden, maar deze moest nu tot daden omge werkt worden. Waar zich tot nu toe het beperkt had door een tegenover elkander staande streven óp parle mentair gebied, ging het zich nu ver plaatsen tot een gansch ander terrein; de straat. Nauwelijks heeft de afkondiging van de nieuwe politieke Iersche toe stand plaats gehad, of door al de Ulsterstreek worden Volunteer's battalions (vrijwilligers eenheden) op gericht, onder den gezamenlijken naam van Ulster army (Ulster leger),, met het doel de blijvende aanhechting onder Engelsch parlementgebied te verzekeren, endoor gewapende tegen stand de toepassing van het Home- Rule, over de Belfast gewesten onmogelijk te maken. Hun leider Carson, verklaart het op openbare meetingen en in verschillige redevoe ringen door hem in het Engelsch lagerhuis uitgesproken dat de Ulster streek zich nooit zal onderwerpen en nooit beheerd zal worden door de toekomende Iersche wetgevende Kamers. Tegenover die wel te voorzienen tegenstand waren de Nationalisten die meer dan de drie vierden van het Iersche volk vertegenwoordigden ook niet werkeloos gebleven en hadden de jonge Iersche jongelingschap onder den naam van Iersche militie gedrild en gewapend ter verdediging van het onlangs bekomene zelfbestuur. Men hield wapenschouw, langs beide kan ten werden gemoederen opgehitst en bloedige botsingen waren onvermij delijk. Toen op einde Juli de oorlog uitbrak, en daar men de algemeene aandacht vestigde op het Europeesch continent Wordt vervolgd. Marten. Belangrijk Bericht. Verkleefde Lezers en Lezeressen We z(jn bezig met belangrijke ver anderingen toe te brengen aan ons weekblad. Binnen kort zal DE DENDERBODE heelemaal van uitzicht veranderen. Het zal eene verrassing zijn voor allen die ons lezen. DE DENDERBODE moet worden het schoonste, het de- gelijkste, het meest gelezen volksblad onzer geliefde Denderstreek Daaraan willen we al onze krachten w(jden. Vlamingen, helpt onsLeest en Verspreidt De Denderbode. Eene waarschuwing Bij besluit van den minister van oorlog werd volgend bericht uitge- plakt m de door de troepen bezette lokalen Er wordt mij aangebracht dat handelaars zekere artikelen te koop stellen voortkomende van de troepen magazijnen en legerkantienen. Ik herinner aan al de ledeh van het leger, dat deze handelwijze onge oorloofd is en dat overeenkomstig het Besluit-Wet van i5 November 1917 i° Zal gestraft worden met eene gevangzitting van 8 dagen tot 3 maan den en eene boete van 26 tot 1000 fr. of met eene enkele dezer straften, al wie gemachtigd zijnde zijne aankoo- pen te doen in de magazijnen of kan tienen van het Belgisch leger of van de legers der Bondgenooten, een om 't even welk door hem in de magazij nen aangekocht voorwerp zal ver kocht hebben, aan personen niet gemachtigd er hunne aankoopen te 2° Zal met dezelfde straften of met ééne enkele dezer gestraft worden, eenieder welke niet gemachtigd zijnde zijne aankoooen te doen in de maga zijnen of kantienen van het Belgisch leger of legers der Bondgenooten, koopwaren zal gekocht hebben, welke hij wist uit deze inrichtingen voort te komen. Birmingham28 Februari 19I9. Wat 'n genoegen nu en dan eenig nieuws uit het vaderland te ontvan gen en te vernemen hoe alles daar nog waait en draait. Zoo wordt me nu ook regelmatig De Denderbode» besteld, die me waarlijk verrast heeft. Wat 'n schoon, degelijk Vlaamsch weekblad is hij geworden En ik lees dat er nog al verbeteringen op de dagorde staan, 't Doet zoo 'n deugd aan 't harte, ook van hier de Vlaam sche beweging te kunnen volgen en in den geest meêleven; en wanneer ik De Denderbode daar voor me op tafel zie liggen, krijg ik zoo'n gevoel om me heen van thuis, van onze dier bare moederstad, van ons schoon, verjongd en herwordend Vlaanderen Ik had in zoo langen tijd geen de gelijk Vlaamsch blad meer gezien. Wel is hier in dit laatste jaar een bladje verspreid geworden, dat ech ter niet dikwijls terecht kwam, en dan nog hoofdzakelijk gewijd was aan de verkondiging van t Evangelie en re- claam voor paardenvleesch en sau- cisses de Boulogne Ware 't niet dat men zijn Vlaamsch-zijn als een heilig pand diep in zich draagt, men zou ten slotte, midden al dit Engelsch ge roezemoes, haast zijn Vlaamsche sprake nog verleeren. Met genoegen stel ik vast, dat dus ook in België, het Syndicalisme zich tot 'n geduchte^ macht schijnt te wil len opwerken. Zoo moet het zijn. En dat ook de Nijverheids- en Handels bedienden niet ten achter blijven, laat veronderstellen dat ze zich eindelijk van hunne waardigheid en kracht bewust geworden zijn. Al te lang zijn hunne rechten verwaarloosd geweest, ae droegen er wel eenigszins de schuld v£n maar eene goed georga niseerde bcroepsvereeniging, waar van de soldariteitsgedachte de grond slag dient te vormen, zal een mach tige heiboom zijn tot herstelling en verbetering van hunnen stoffelijken toestand. Hier is dergelijke werking, onder de bedienden, ook maar nauwelijks ontstaan doch deze hebben zich rechtstreeks aangesloten bij de andere trade-unions ten einde aldus eene gezamenlijke macht te vormen. Het is immer mijn persoonlijk gedacht ge weest en velen mijner dagelijksche omgeving herhalen het met mij dat voor klerken, reizigers, enz,, een beter levensbestaan zou weggelegd zijn, indien ze zich soms niet zoo ver boven den gewonen arbeider achtten, maar met hem hand aan hand gingen

De Denderbode | 1919 | | pagina 1