T tee Win aan lea Ito I ONS VOLK Brief uit Engeland. Vlaamsch Leven. De Vredeskonferencie. Mededeelingen. B. S. A. Se Bflossing Her Bezeiliiiproepen Plechtige 11. Communie zoo goed op de hoogte als hunne voorgangers in Iersche verdrukkings- maatrCgclen het werd een opeen volging van daden van staatkundige drukking, van bittere onmeedoogendc vervolging tegenover de Sirin-Feini- sche leiders, van gevangenissen, die men vulde met de zoo genaamde Iersche rebels En dan om dit al te bekronen, wilde in Maart 1918, het Londensche parlement den persoon lijken militairen dienstplicht aan gansch Ierland opleggen. Krachtig verzet kon men overal aanteekenen tegen dezen maatregel, groote pro testvergaderingen werden gehouden groote volksscharen gingen stoetsge- j wijze door de straten van Dublin, hunne ontevredenheid luidruchtig te kennen gevend, De oude haat tegen Engeland werd heviger dan ooit, en overal kreeg men er uiting van. De hoogste geestelijke overheid van het groene Eiland, "verklaarde openbaar in de hoofdkerk van Cork, dat indien het noodig ware. men met Iersch bloed zou bezegelen, den wederstand tegen England's drukkingswetten.Ook werd het klaar te London ingezien dat men het genomen besluit niet kon uitvoeren, zonder stroomen bloed te vergieten, en men deed een nieuwen oproep aan de Iersche jongelingen tot het vormen van vrijwilligerskorp sen, om de plaats hunner gevallene broeders op de oorlogsfronten 111 te nemen.De oproep werd tamelijk goed beantwoord, en de Engelschc regee ring, beïnvloed grootendeels door de groote buitenlandsche moeilijkheden en uit-vrees van verdere binnenland- sche verwikkelingen, aanzag boven staand gemeld besluit als niet be staande.' Over het gansche Iersche land bleef sinds de omwenteling, een soort staat van beleg, soms zeer ver zacht,maar op sommige oogenblikken tot uiterste strengheid gedreven Ondertusschen waren nu ook veel van de gevangen genomen leiders te ruggekeerd. Overal met de grootste geestdrift onthaald, gal het terugkee- renvan sommigen, aanleiding tot groote volksbetoogingen, en rond het einde Juli van verleden jaar was de toestand dusdanig, dat het uitbarsten der tweede phaze van de Iersche revolu tie als nakend beschouwd werd. Ook 1917 had de eerste triomf van het Sinn-Feinisine op kiesgebied mede gebracht, verschillige leiders waren volk is. Na eene lange lijdensgeschie denis van vele eeuwen staat Ierland op het punt volledig recht te verkrij gen, het heeft duurbetaald, maar de overwinning die het behaalt is des te schoonerMarten. ONTWAAKT f X de aan iedereen bekende prach- tige illustratie van vóór den oor- log zal binnenkort schooner en X degelijker dan ooit verschijnen. X X De beste en beroemdste schrij- vers op allerlei gebied hebben hun medewerking toegezegd en X zullen van Ons Volk maken de X X DEGELIJKSTE X EN MEEST VERSCHEIDEN X ILLUSTRATIE VAN BELGIE. X Vier iaar lang werden er foto's, X kunstplaten, caricaturen, en aller- lei wetenswaardige snuisterijen X verzameld en geordend om X X ONS VOLK VOORAAN te plaatsen. De exploitatie van het blad zal op groote schaal ondernomen p wórden. Binnenkort zullen nadere X mededeehngen omtrent abonne- mentsprijs en nieuw bureeladres gedaan worden. X Inschrijvingen worden verwacht bij Joris Van de Putte X Korte Zoutstraat, Aalst. X Birmingham, 20 Maart IqIQ. Er dreigt werkstaking heel Enge land door f Eêne monsterstaking, die wel een ramp voor 't land zou kunnen worden. Waarschijnlijk overmorgen gaat 't spel aan den gang Niet enkel de mijnwerkers, maar ook de ijzeren- wegbedienden en arbeiders der ver voerdiensten, vragen loonsverhooging en kortoren arbeidsduur. Deze drie Unions hebben samen een verbond gesloten om het werk stil te leggen, in geval men doof blijft voor hunne eischen. Bij de mijnwerkers vooral is als -afgevaardigden der Iersche ge- f]c toestand erg gespannen. Bazen en westen naar het Engelsche Parlia- werklieden zijn reeds meer dan veer- ment gezonden, waar ze na overleg tien dagen aan 't onderhandelen en met hunne partijgenooten verklaar- j ditmaal zijn deze laatsten door behen- den nooit te zullen zetelen. Deler- dige en gewetensvolle mannen verte sche nationalistische leider Redmond 1 was gestorven, en aan het hoold der bestaande nationalistische groepee- ring door een zijner trouwste mede- helpers, Dillon, vervangen die dan ook de eerste verstandhouding tus- schen Sinn-Fein en Nationalistische Partij tot stand bracht. Dit samen gaan was nochtans maar van korten duur. De oudsten der nationalisten schrikten zich af van het zoo radicaal programma der Sinn-Feiners' en wil den van geene langere aansluiting meer weten, de jongeren daarentegen sloten zich aan bij de gedachten van volledige politieke onafhankelijkheid en gingen over tot de rangen van het Sinn-Fein. De oudere partij was nu gansch dood, hare vroegere sterkte was in de handen gekomen van de jongere vereeniging, en de uitslag van algemeene verkiezingen in December laatstleden, gaf ongeveer73 zetels aan de Sinn-Feiner groepcering en enkel een achttal bleven in de handen der oude Nationalistische partij. De stem des volks was zoo algemeen geweest, dat van de 73 Sinn-Feinische gekoze nen er 36 in de Engelsche gevange niskampen opgesloten waren Ier land had eerst en vooral willen eer en hulde brengen aan de martelaars zij ner vrije gedachte Ongeveer een maand later werd te Dublin het algemeen Iersch congres belegd door de Sinn-Feinerschakee- ring, de Iersche republiek werd er geldig verklaard en men besloot naar de vredesconferentie, die te Parijs ze telde, eene delegatie van gevolmach tigde afgevaardigden te zenden, om er de regeling van het Iersche vraag stuk te eischen volgens de Wilsonfor- mule zelfbeschikkingsrecht voor elk klein volk. De algemeene leider der Sinn Fcinische partij ontsnapte over enkele dagen uit de Engelsche gevan genis van Lincoln en verklaarde in een pers-intervieuw.dat indien de vre desconferentie geen voldoening geeft aan de algemeene vraag van het Ier sche volk, het verplicht zal wezen door de macht zijn recht te nemen. Dat het hier weder op een algemeen losbarsten staat, is klaarblijkend de oplossing van het Iersche vraagstuk kan niet langer meer verschoven wor den, een onmiddellijke poging is noo dig tot flat doel om aanstaande bloe dige botsingen te vermijden, en nu is ook de tijd gekomen, dat zij die zoo hoog schermden met de gedachte van recht, volledig recht zouden geven aan hunne eigen verongelijkte onder danen. Voor ons, Vlamingen, ïs uit den Ierschen strijd veel te loeren. Zeer veel der hier bestaande wantoestan den hebben eene zeer goede gelijke nis met wat men op ginds afgezon derd Eiland heeft kunnen waarnemen. Ongelooflijke economische toestan den, menschen die bij duizenden ver plicht zijn uit te wijken en op vreem den bodem onderstand te zoeken, omdat nadeelige sociale wetgeving hun het bestaan in eigen land onmo gelijk maakt. En hoeveel waarheid vinden we hier met terug als we onze eigene toestanden beschouwen. Elk jaar zien we duizenden landbouwers van het zoo rijke Vlaanderen in ver af gelegene gewesten onderkomen gaan zoeken, omdat ze van hunne eigene regeering niet genoegzamen steun ontvangen. Hier ook. als in Ierland, kenden onze werklui de droeve spot- loonen, enkele centiemen voor een dag slavenarbeid, en dan waar ar- moede heerscht, kan een volk zich niet ontwikkelen. Vlamingen, Ierland geeft ons voor ons eigen nationaal streven naar zelfbestuur, de meest volkomen les, het is een voorbeeld voor ons van standvastigheid, van zelfopoffering, van wat liefde tot het genwoordigd, die niet aarzelen, openbare besprekingen, de vrekkige goudwolven te ontmaskeren. De pa troons hebben dus hun meesters aan de hand. De regeering, ten volle be wust van den ernstigen toestand, is in onderhandeling met het arbeiders- verbond. Laat ons hopen dat alles ten beste keere, want ook voor onze Bel gische werkersbeweging is de zaak van groot belang. Lloyd George, die wel meer mirakelen reeds deed, zal er waarschijnlijk nu ook weer in slagen den storm te bezweren. Dat pluimpje zal hij, buiten twijfel, wel op z'n hoed mogen steken In Engelsche bladen las ik, dezer dagen, zeer belangrijke studies over de Hollandsche kwestie in verband met België. The Daily News be handelde de zaak onder den vorm van interview, die ik gedeeltelijk volgen laat, hopende dat de lezers van De Denderbode» ook wel eenig belang zullen stellen in gezond Bel gisch nieuws. Hier volgt elk met spanning het verloop der zaken, waar bij voor ons Vaderland zeker aller gewichtigste beslissingen zullen val len. Ik voeg er een paar uittreksels bij rakende het Iersche vraagstuk, dat in vele opzichten zoo duidelijk overeen stemt met het programma der Vlaarn- sche beweging. Hoor de berichtgever van The Daily N ews M. Camille Huysmans, die heden avond deel neemt aan eene protesta- tie tegen den aanhechtingsgeest,welke in dit land gekweekt wordt, door het O Comité de politique Nationale heeft mij liet volgende verklaard li Ik ben tegenstrever van elke aan hechting van vreemd grondgebied "door België. Mijne denkwijze daar over is in overeenkomst met de be slissingen, genomen door de Werk liedenpartij - in December laatst. Rekening houdende van bijzondere gevallen, hebben b. v. de ingezetenen vanhet Groot Hertogdom Luxemburg, die verlangen Belg te worden, zulks maar te zeggen. Daar heb ik hoege naamd niets tegen, maar ik ben tegen alle gedwongen handelwijze in dien zin De kwestie der kleine dorpen, in het distrikt Malmédy," is eerder eene wijziging van grenzen dan eene 'aan hechting maar ik zou toch eerst de zienswijze van het volk willen raad plegen. Indien zij hun inzicht klaar te kennen geven Belg te willen worden, omdat hunne moedertaal Fra?tsch is, en zij niet verlangen bestuurd te wor den door eene Duitsch sprekende republiek, kan ik daar niets tegen inbrengen. Het Scheldevraagstuk. Betreffende het aanhechten van Zeeland en Limburg, stel ik histori sche en militaire argumenten als waardeloos ter zijde. Deoeconomische toestand kan enkel internationaal ge regeld worden, en niet tusschen Hol land en België alleen, daar gansch Europa er belang bij heeft. Met het oog op het gebruik van havens en stroom, vragen wij hetzelfde als Oos tenrijk en Polen -- niet algesneden te worden van de zee. Dit vraag stuk moet internationaal beslis.t wor den, zoodanig dat er geene mogelijk heid weze de ontwikkeling onzer nijverheid te hinderen. i) Onderzoekende of het Schelde vraagstuk er geen is, waarvoor eene betere oplossing mogelijk ware, moe ten wij voor den geest houden, dat Antwerpen zich reeds ontwikkeld had. Wij vragen dus enkel verbete ring, en dat kan heel gemakkelijk te Parijs bewefkt worden, door eene overeenkomst met Holland, en nadien met de andere machten. De aanhech ting van Zeeland is geene oplossing van het vraagstuk. Het moet inter nationaal opgelost worden. Het is eene gerechtszaak, en daarom zien wij met genoegen eene wijziging van het verdrag van 1839 tegemoet, niet met het doel van meer -grond aan te winnen, maar ten einde eene betere organisatie in onze binnenlandsche waterwegen te verwezenlijken De Reactionnairs. Dit is de houding der socialisti sche Werkliedenpartij, en ook de mijne. De aanhechtingstocht in dit land spruit voort uit het voorbeeld der Fransche Chauvinisten. Het wordt niet gevolgd door het volk. Het is alleenlijk ondersteund door het reae- tionnair element (reactionnaire groep) dat het vredelievende Europa van morgen niet verstaat, en nog altijd met hersenschimmen in een gewapend en dreigend Europa voortleeft. Deze beweging, die kunstmatig werd op touw gezet, heeft nadeel teweegge-. bracht en vijandschap uitgelokt tus schen ons en Holland, voor de ko mende tien jaren. 11 Ik ga toekomende week naar Hol land, om te zien hoe deze inlapdsche kwestie der waterwegen kan geregeld worden tusschen België en onze Noorderburen. Wij hopen dat het Engelsch gouvernement geene aan hechtingsplannen zal ondersteunen. Met genoegen hooren wij M. Lloyd George, de kleine natiën waarschu wen tegen het koesteren van aanheclr- tingsplannen, die tegenstrijdig zijn met den geest van het programma van President Wilson, hetwelk ons onder steunt en de grondslagen legt 'eener nieuwe democratische samenleving. Of de Belgische socialisten alleen, er zulke gezonde redeneering op na houden, zal zeker niet het geval zijn Die mannen, nu ze in de regeering vertegenwoordigd zijn, schijnen inder daad een nog al aanmatigende toon aan te slaan! Ik ben overtuigd dat het christen Vlaamsch volk, wel erg misprijzend de schouders ophaalt voor al die bluffers en an next ion - nisten en liever met al de kracht die in zich is, worstelen zal voor eigen recïït en zelfstandigheid, die het zich al te lang in eigen Vaderland ontzegd zag. (Vervolg toekomende week). Aalst. Christen Vlaamsch Verhond. Op Maandag verleden, 24 dezer, had het Verbond een Voordracht avond belegd, die goed bijgewoond werd. Door een ongelukkig toeval kon de uitgenoodigde spreker met optreden, en moest op het laatste oogenblik een jeugdig maar talentvol lid van 't verbond de spreekbeurt overnemen. Zoo kon de vergadering doorgaan en dit nog wel in heel aan trekkelijke voorwaarden. De spreker zette het programma van het Vlaamsche Front in eene kernachtige rede uiteen zelfbe stuur voor Vlamingen en Walen. Zelfstandigheid in de wetgeving Vlaamsche aangelegenheden bevor derd door de Vlamingen alleen in Bestuur in Vlaamsche aangele genheden uitvoerende macht toever trouwd aan Vlaamsche ministers en beambten;in het onderwijs: een Vlaamsch nationaal onderwijs 111 alle graden, met inbegrip deronmiddelijke vervlaamsching der Hoogeschool te Gent; in de rechtsmacht: volledige vervlaamsching van 't Gerecht in Vlaanderen in het Leger Vlaam sche en Waalsche regimenten, met gewestelijke indeeling. Zoolang wij het zelfstandig Vlaan deren niet een wezenlijkheid maken, zullen wij als minderwaardigen, als vreemdelingen in ons eigen Vaderland staan, en worden voor onze natuur lijke en nationale gevoelens aan ver volging, broodroof en bestraffing blootgesteld de Vlaming wordt in Vlaanderen verdrukt. Zoo toch bevestigde staatsminister Van de Vyvere, voorwaar geen heethoofd, verleden week, op eene vergade ring te Thieltgedurende den oorlog, bekende hij, leden Vlamingen vervol ging in het leger omdat zij Vlaming waren De gloedvolle spreker werd meer maals door luide toejuichingen onder broken als besluit stelde hij ver scheidene moties voor, welke met geestdriftige toejuichingen van al de toehoorders aangenomen werden. De heer Herssens, voorzitter, zegde een woord van dank tot den gemoe delijken redenaar, en verklaarde in korte woorden de werkzaamheden van 't Bestuur gedurende de verleden weken. Eene aanstaande voordracht door Dokter Goosenaerts werd aangekon digd. Op wetenschappelijk gebied kende hij enkel lauweren. Schitterend slaagde hij de uuiversitairo proeven. Gepromoveerd tol doctor in de wetenschappen, trad hij als laureaat uit den Iloogeschoohved- strijd. Eenige jaren doceerde hij do plant en dierkunde aan de Normaalschool te Brugge. Reeds befaamd om don weten schappelijke!) ernst van zijn werk, werd hij in 1887 geroepen om als hoogleeraar te docoeron aan de Gentscho Universiteit. Maar de Gentsche Hoogeschool was niet naar zijn hart. Hij begreep dadelijk dal eene Hoogeschool, met eene vreemde taal als voertaal, hare sociale roeping ongetrouw bleef. De taal der Universi teit moest de volkstaal ziju;de goleorden, dienaars van hot volk. I)e vervlaamsching der Gentsche Universiteit was zijn droom. Daarvoor spaarde hij geld, noch tijd, noch moeite. Naast do bestaande Fransche cursus in do Botanica, richtte hij een vrije Nedorlandsche leergang in. In het Kruidkundig Jaarboek verza- melde hij het werk zijner leerlingen. Ten jare 1897 trad hij als stichter op van het 1° Vlaamsch Na^iur- en Geneeskun dig Congres. Hij was tevens een der verdienstelijkste leden der 1° Hooge schoolcommissie. Hij weigerde herhaal delijk lid te worden van de Koninklijke Academie voor Wetenschappen zoolang onze taal er niet werd geduld. Mac Leod was.de grondvester van do wetenschappelijke Vlaamsche Beweging. De Vlaamsche Beweging moet gewon nen worden op uwe studeerkamer riep hij uit op eene vergadering van Vlaamsche studenten, vóór een twintig tal jaren. Wie zal zeggen hoeveel jonge ren, door zijn opwekkend woord, er toe gedreven werden, met noesten arbeid Vlaamsche geleerden te worden Den triomf zijner gedachte mocht hij niet beloven. Doch zijne Vlaamsche ziel loeft voort in al die hem gekend hebben. Allen zullen dubbel hunne krachten in spannen om ons volk op to wekken, om het driemaal heilig Recht van Vlaande ren te veroveren. Hij ruste in vrede Brand. f IS VERSCHENEN EN I VERKRIJGBAAR: De lange strijd in Yearn e-Ambacht Vaderlandsche tafereelen uit den Wereldoorlog als hulde aan hel dapper Bel gisch Leger in Vlaanderen. Eerbiedig opgedagen aan Zijne Majesteit Albert 1 Koningder Belgen Iedere weck verschijnt eene afle vering aan 50 centiemen, met de post 55 centiemen, betaalbaar op voorhand per reeks van 10 aflev. Inschrijvingen worden aangeno- I I men bij Van de Putte-Goossens, I hl 31, Korte Zoutstraat, te Aalst. A iOlETr De diplomatieke toestand. De vier regoeringshoofden, Wilson, Lloyd George, Clémenceau en Orlando hebben 's morgens eene samenkomst ge had in 't kabinet van den heer Wilson, en 's namiddags een andere in dat van den lieer Clémenceau. De vergaderingen hebben vrij lang geduurd. Zij zullen ge regeld plaats hebben lot aan de oplossing der groote vraagstukken, die aan een spoedige» vreifo in don weg staan. In Amerikaansche on Engelsche krill gen is mon van gevoelen dat. minder plechtige bijeenkomsten snol tot een positief resultaat zullen leiden. Horstel van de oorlogsschade is het eerste en ernstigste van de vraagstukken, voor welke de Ministers eene oplossing moeten vinden. Over verschillende pun ten is men 't reeds eens geworden, niet echter inzake hot bedrag der van Duitsch land le eischen schadeloosstelling. Do revolutie in Hongarije en haro ge volgen in betrekking tot don voortgang van 't bolsjcvisme in Midden-Europa werdén bestudeerd. De regecringshoofdon hebben op eene, voor dat doel geleekonde kaart, met zorg het voortwoekeren van 't bolsjc visme nagegaan. Do helft van Europa moet beschouwd worden als besmet. Do delegatichoofdon hebben kennis genomen van do vrij ernstige rapporten over do wanordelijkheden die zich iedoren dag méér naar 't Zuid-Oosten uitbreiden Zoodra de kwestie van 't horstel der oorlogsschade is afgehandeld, zullen de eerste Ministers zich bezighouden met die van de grensregeling tusschen Frank rijk en Duitschland. Zij wenschen het verdrag spoedig gesloten te zien maar zijn do voornaamste kwesties eenmaal in beginsel geregeld, dan volgt er nog eene massa redactiewerk. Drie der kanten van 't eiland werden gesteund door contreforts van gewapend beton, 5 meters dik en 72 meiers hoog. Twee jaar na het bezoek van den ex- keizer zag men reeds do pantserkoepels en do dreigende monden dor kanonnon boven de klippen uitsteken. Bovendien werd het eiland door een uitgestrekt mijnenveld omringd. Beschut door dio afsluiting, kon do Hoohsec- Flolto naar hartelust manoeuvreerèn Dc tijden zijn veranderd. Wat grillig spel van 't noodlot De hand der Duit- schers zal de -keizerlijke versterkingen sloopon, want geene mogendheid wil zich met die korvee belasten... Heligoland wordt weêr 'n rustig vis- scherseiland, misschien wel '11 badplaats; en dat kan het blijven lot de tijd^ver.- T vuld zijn, en zijn broos lichaam mfeiukta» in den peilloozen afgrond zooals do hcerschzuchtige drooraen zijner laatste bezitters. Volgens den Matin is president Wilson niet ongenegen verschillende ammendemonten op het ontwerp van den Volkerenbond aan te nemen, 0. m. eene wijziging voorgesteld door deti ex-prefci- dent Taft. De heer Morgenthau, voormalig ge zant der Veroenigde Staten le Konstan- tinopel, een persoonlijk vriend van president Wilson en lid der Amerikaan sche delegatie ter Vredesconferencie, heeft aan den Matin verklaard dat, in weerwil van den schijn, Amerika al zijne hoop stelt op den Volkerenbond. Aan de oppositie van sommige Staats lieden moet men niet te veel gewicht hechten. Op de eerste plaats houdt men den wil van het volk in 't oog. Wij hebben, met Taft en andere bekende persoonlijkheden, geheel Amerika door kruist en vóór duizenden toehoorders het woord gevoerd. Volkstemmingen hebben plaats gehad. E11 de uitslag 8/1 voor het ontwerp van don Bond Amerika heeft genoeg vau een isolementspoliliok De groote firma van Birmingham heelt het algemeen agentschap van zijne voortbrengsels motoorwielen, velos, afzonderlijke stukken, enz.., aan MT Prosper Plasman toevertrouwd welke eerlang den zetel dezer belang rijke handelsfirma," 20, Maurits Le- monierlaan (herdoopte Henegauwlaan) te Brussel, zal vestigen, waar men verzocht is al de briefwisseling, van heden af, te sturen. Mr Prosper Plasman laat weten dat- hij binnen korten tijd eene belang rijke zending van deze artikels zal ontvangen, welke hij zal trachten zoo rechtvaardig mogelijk te verdeden onder de groothandelaars, voortver-, koopers en constructeurs, die hem orders zullen overhandigen Daar hij in volle inrichtingstijd is, bidt hij de klienteel hem te willen verontschul digen voor de ongewilde vertraging welke.de talrijke vragen om inlichtin gen en uitvoeren der bestellingen ondergaan welke hem in den laatsten tijd toegekomen zijn, en laat haar welen dat zij binnen enkele dagen voldocning.zal verkrijgen. Aan de bij zonderen, laat M. Plasman weten, dat, ingevolge eener bijzondere overeen komst gesloten met al de construc teurs en voortverkoopers van rijwie len, hij hun geen rijwielen zal kunnen leveren en verzoekt hun, ..bijgevolg, zich uitsluitend en rechtstreeks aan genoemde constructeurs en voort verkoopers te wenden, die weldra in staat zullen wezen dc bestellingen uit te voeren. 4846 3ö. 3. 19. O. P. Brief uit Gent Gent, 28 Maart, 1919. f Prof. D' Jul Mac Leod. Een groot verlies treft den geest en het hart van Vlaanderen vóór een paar weken oycrloed to Gent de oude trouwe Vlaming prof. Mac Leod. In gewone tijden reeds,zou liet afschei den van zulk een hoogstaand mensch pijnlijk geweest zijn voor Volk en Land en Wetenschap. Nu is het ons een dub bele smart. Alle hellemachten schijnen tegen ons beslaan als volk losgeketend. I)e franskiljons juichen cn jubelen, in de blijde verzekering dat de glorierijke zegepraal, door onze Vlaamsche en Vlaamscligezindo Ijzer helden behaald, Vlaanderen's onmondigheid zou besten digen. I11 deze kritische uur vooral, nu het gaat om het zijn of niet-zijn van heel oen stam, nu Vlaanderen weldra den zege moet behalen of voor eeuwig uit de geschiedenis verdwijnen, nu alle krachten broodnoodig zijn om het contra-offensief door te voeren tegen de kapitaalkrachtige bastaard - Vlamingen, is Maq Lood s dood een zware slag. Ilij was een der uitgelezenen door den adel van zijn hart, doorzijn fier stambewust-j zijn, door zijn glanzende geleerdheid. De aflossing der bezettingstroepen welke in Duitschland gekantonneerd zijn begon den l8n Maart en zal tot 2n April toekomenden, voortgezet worden. Achtereensvolgens zullen de 4e en 5e legerdivisies, welke sinds het begin van December in de Rijnstre ken zijn, door de iste en 6de legers- afdeelingen, welke van Brussel en Brugge komen, vervangen worden. Het grootste gedeelte der cavalerie divisie zal in Duitschland blijven eene brigade is te Aken, eene andere te Creef, de derde zal waarschijnlijk binnen kort naar België weder keeren. Tusschen i8n Maart en 2n April j zullen riötreinen de aflossingstroepen j naar hier brengen. In de statie Aken (West) is er heel wat beweging. Al de treinen stoppen hier en de manschap pen genieten er een eetmaal. De eerste treinen, die den i8n 's avonds van Brugge vertrokken waren, zijn met troepen der 7de infanterie-divisie, den i9n 's morgens hier aangekomen en hebben hunne reis naar Geldern, Gefrath en Nieuwkerk voortgezet. Te zelfder tijd, maar in tegenover gestelde richting, vertrekken de 4de en 5de legerdivisies. De treinen komeriHe van Kempen, Nieuwkerk, Buderick, Kevelaer enz., kruisen de andere welke er naartoe gaan. Vervolgens kwamen drie treinen van Gent, zij gingen naar Buderick. Altijd komen er nog treinen van Eekloo, Oostende, Brussel en Etter beek, deze rijden naar Kevelaer, Bonnighardt, Munchen - Gladbach, Haardt, Crefeld, Neuss, enz... Er valt nog op te merken dat de treinen over Tongeren, Visé en Aken rijden, een spoor dat door de Duitschers voor ons gemaakt werd. De soldaten zijn zeer goed gestemd en nieuws gierig te zien hoe het in Duitschland zoo al om gaat. Voor hen zooals voor •degenen die in December kwamen is dit een begin, van versche indrukken en nieuwtjes. Aan de halten roepen de soldaten malkander toe. De nieuwelingen vra gen inlichtingen over het land en de bewoners, deze worden natuurlijk uitbundig gegeven. In kantonnementen waar afiossings- troepen verwacht worden is alles klaar voor de ontvangst. De centrums voor vermaken hebben voor alles ge zorgd in de zalen staat de warme chokolade gereed om in tassen gego ten te worden, op dp toonbanken staan bergen lekkernijen, de phono- graafs laten een deuntje hooren en de kinemas geven prachtige vertoonin gen. De bedden, want hier hebben de soldaten een bed in plaats van strooi- zak, zijn met versch linnen voorzien I en wachten om in bezit genomen te worden. Welkom aan de Belgische soldaten die wacht houden aan den Rijn. Het Broeksknoopje van Bismarck Niemand wil Heligoland De Vredesconferentie zit met de han den in 't haar. Wieu zal men Heligoland geven Niet eene mogendheid wil 't heb ben, en 't is niet gemakkelijk, een eiland af te zetten, als zich geene liefhebbers voordoen. Maar Heligoland is dan ook geon ge woon eiland... In minder dan twee eeuwen is zijne oppervlakte met meer dan een derde afgenomen. En iederen dag moet het aan de woedende zee, die zijne flanken geeselt, een stukje van zijn lichaam afstaan... totdat het eindelijk geheel in den schoot der golven vordwe- nen is. I11 1807 hadden de Engelschen Heligo land afgepakt van de Denen. In 1890 kwam lord Salisbury, in naam van kó ningin Victoria, het zieke eiland aan Duitschland present geven... en kreeg in ruil Zanzibar. Een goed zaakje voor Engeland. Maar wat 'n lawaai in de Duitsche pers En de ex-keizer werd ruim bedacht, kreeg meer dan hij ver werken kon. Bismarck kreeg 'n nieu wen aanval van razernij en verklaarde, dat Duitschland, in ruil voor 'n mooie broek, een broeksknoopje kreeg Men trachtte niettemin, zooveel moge lijk partij van de aanwinst te trek ken. De scheiper ach tige massa werd om sloten met een gordel van graniet en ijzercement, die het eiland moest bescher men, niet alleen tegen de aanvallen der zee, maai- ook tegen het zware geschut der pantserschepen. Duizenden tons cement verdwenen in de scheuren en spleten der brokkelige rots. Uit Hofstade. Hoe men onze helden bedankt Mot vele woorden wil men onze solda ten beloonen met daden niet. Gisteren nog hebben de oud soldaten zulks kunnen beslatigcn. De gemeente raad had te stemmen over de benoeming van een gemeente secretaris. Drie kandidaten stellen zich voor M. L. Moerenhout, naar 't schijnt kandidaat van den Eerw. Heer pastoor en den heer arrondissementscommissaris. M. L. Gravoz, gewezen student op de Vlaamsche Hoogeschool van Gent. Eu M. De Smedt, Belgisch soldaat verminkt (hij heeft in den strijd den linkerarm verloren) drager van vier frontstrepen en vereerd met het oorlogs- kruis ridder in de orde van Leopold II en vereerd met de militaire raedalie. Weet ge nu hoe de stemming afliep. ,M. Moerenhout bekwam 5 stemmen. M. Gravez, 2 stemmen. Onzen heldgeen en nochtans was hij zoo wel als de anderen in zijn exaam geslagen. E11 zulks gebeurt te Hofstade en zulks gebeurt te Aalst en zulks zal overal gebeuren. Ook sol daten behoeven zich te vcreenigen in sterko bonden. Oud Soldaat. Nergens vindt men rijker en grooter keus van Kerk boeken, Paternosters, TL letten, Beeldekens om te drukken, Porte-monnaies, ■Saco'chen, Brieftasschen en Briefzakjes, aan de voor- deeligste prijzen dan bij Y0H DE PÖTTE-SOOSSEHS, 3i, Korte Zoutstraat, 66 Niemand zou Ursus durven weerstaan zelfs niet de verschrikkelijke worstelaar van uit het triclinium, hij zou het niet kunnen Maar 't mocht in de gedachte van Vinicius komen haar te halen met een groot gevolg en daarom moest Ursus onmiddelijk naar den bisschop Linus om hem hulp en raad te vragen. De bisschop zou de christenen bevelen haar bijstand te ver- leener. men zou haar redden, desnoods met geweld. En dan zou Ursus wel een middel vinden om haar aan de romeinsche heerschappij te ont trekken. En haar aangezicht was beroosd een glimlach speelde om hare lippen. Zij viel om den hals der vrijgemaakte en haar de wang zoenend, fluisterde zij Ge zult ons niet verraden, Actea Neen Bij den geest mijmer moeder, neen, 'k zal u niet verraden. Bid uwen God, opdat Ursus middel vinde om u te redden. Ursus schouwde vlak voor zich uit, als wou hij zaken onderscheiden, dingen al lang in het verleden, verblauwd en mistig, heel ver-afzijnde din gen. Hij zegde zacht Naar onze bosschen... Ah, die wouden... die hoornen... die bos- schen... Maar hij schudde de visioenen van zich af. Hij zou maar onmiddelijk naar den bisschop gaan, en wanneer het avond \ycrd zich in hinderlaag leggen met honderd man, geduldig wachtend op het draagbed. Zelfs soldaten van de pretoriaansche wacht mochten er bij zijn Hij raadde niemand aan onder het bereik zijner vuisten te komen 1 Een eerlijke vuistslag op een helm en och arme toch, 't hoofd doordien helm bedekt I nog enkel moes 1 Lygia hief den vinger op en met strenge en terzelfdertijd kinderlijke weerdigheid, zei ze Ursus, ge zult niet dooden I De Lygiër plaatste zijn arm, die op een mokerhamer geleek en op een gewéldigen knots, achter zijn hoofd en morde wat woorden, terwijl hij ver veeld zijn hals wreef..., hij moest haar toch redden... haar... zijn klaarte... zijne koningin... zooveel mogelijk... zou hij natuurlijk zijn best doen... maar als nu toch eens heeletnaal zonder het te willen Hij moest haar joch redden, niet Welnu, als er een ongeluk moest gebeuren, zou hij

De Denderbode | 1919 | | pagina 2