Valsch Getuigenis ER'deGREN De dood van Bonar Law GEZONDHEIDSLEER LANDBOUW. Uit de streek Missiekalender 1924 oF Eene Kloosterzuster gedecoreerd. )p het einde van den oorlog ontsnapten vier' krijgsgevangen genomen Italiaansche soldaten uit de handen der Duilschers en ochten eene schuilplaats in het klooster er Franciskanersen, te Manage, waar zij erschéldene dagen verdoken bleven, al hoewel het klooster door een regiment oetvolk bezet was. Voor dit feit heeft de "Aoeder-Overste, Zuster Ludgaarde, op aanbeveling van graaf Ruspoli, gezant van Italië, de zilveren Italiaansche medalie ontvangen. Voor de blinde soldaten. Het Staatsblad van 28 October kondigt het volgende koninklijk besluit af Binnen de palen van het krediet dat ederjaar wordt uitgetrokken onder arti kel hulpgelden en toelagen der gewo ne begrooting van het Ministerie van .andsverdiging, kunnen er hulpgelden 'erleend worden, ten bijdrage van het ver- .chil tusschen het bedrag van het pensioen dat de belanghebbenden zouden bekomen lebben bij toepassing van artikel 18 der wet van 24 Mei 1838, en het bedrag van iet pensioen dat zij trekken, aan de vóór den 1 Augustus 1914 gepensionneerde militairen, wegens door den dienst ont stane oogziekte, en, die blind geworden zijn na den uiterlijken termijn bepaald /oor de aanvraag om herziening van hun lensioenen. Deze hulpgelden, die om de drie maand worden uitbetaald, gaan in op den datum door den Mintster van Lands- /erdediging bepaald. Nieuwe posttarieven. Krachtens een ministerieel besluit van 15 October 1.1. dat eerstdaags in het Staatsblad zal verschij nen, worden van af 15 November a. s. na- vermelde wijzigingen aangebracht in de posttarieven voor het binnenland Gefrankeerde gewone brieven Tot 20 gram 25 centiem boven 20 tot en met 50 gram 50 centiem boven de 50 tot en met 100 gram 75 centiem per 50 gram of gedeelte van 50gram meer: 25 centiem. Zaakpapieren 5 centiem per 50 gram of gedeelte van 50 gram, bruto-gewicht met minimum van 25centiem per pak. Het port van de prentpostkaarten met meer dan vijf woordengeschrift wordt, voor het binnenland, op 10 centiem gebracht, wan neer die zendingen aan de volgende ver- eischten voldoen 1. Ten minste de rech terhelft van de voorzijde moet voor het adres vanden bestemmeling dienen; 2. De keerzijde moei ingenomen zijn door eene prent, met of zonder gedrukte tekst, met uitsluiting echter van allen geschreven tekst. De Reactie in Duitschland. Meer en meer krijgen in Duitschland de reactionaire elementen de bovenhand en teekenen de rasechte Duitschers van het zuiverste bloed verzet aan tegen elkeen die, en alles dat^eenigszins den triomf der Duitsche gedachte mocht in den weg staan. De Republiek door de grondwet van Weimar en de beslissing derNationale Versammlung in 1918-19 gesticht met als organen het parlement, de democratis che partijenen devakvereenigingen, blijkt met den dag de groote facade van het Duitsche Rijk te zijn waarachter alles, wat thans leeft en denkt, reactionaire plannen smeedt. 4e Vervolg. Hij schudde den eerwaarden heer Pas toor hartelijk de handen zag daarop met met vragenden blik naar de vier mannen, die na eerbiedig gegroet te hebben, in een rij achter den pastoor bleven staan. Blijk baar gevoelde zij zich allesbehalve op hun gemak, en allen verraadden een sterke neiging om zich achter den ander te hou den. De eerwaarde heer Pastoor begon toen het doel hunner komst uiteen te zetten. Wij vormen een deputatie van de Por- lockscheArbeiders Vereeniging, zeide hij met een gebaar op. zijn metgezellen wij zend. Mijn vader boog, en verzocht mij, eeni- ge tuinstoelen te willen halen, waarna hij de duputatie meteen handbeweginguit- noodigde om plaats te nemen. Daarop be val hij de dienstbode, eenige flesschen bier en glazen te brengen, welk bevel een genoeglijken glimlach te voorschijn riep opde verweerde gezichten der dorpelingen. Ik was niet weinig nieuwsgierig naar wat er komen zou, en wachte met ongeduld totdat de eerwaarde heer Pastoor weder zoo beginnen te spreken. Toen het bier gebracht en ingeschon ken was en de heeren een sigaar hadden opgestoken,ging de Pastoor met zijne uit- Die tweevoudige de schijnbare en de werkelijke toestand is voor het oogen- blik belichaamd in twee personaliteiten in Stresemann, den Duitschen kanselier en in von Karr, den militairen Beierschen dictator, deze den held der reactie, gene den voorvechter der Republikeinsche ge dachte. In alle Duitsche Staten nagenoeg roept het hongerende gedemoraliseerde volk luide om zijn vroegere heerschers het schijnt de harde maar doelbewuste hand van den Junker weer te willen gevoe len. De Republiek.dreigt, onder de ellende die zij niet veroorzaakt heeft ineen te stor ten het weerstandsvermogen der politie ke krachten als zooveel heilzame dammen tegen de golven der omwenteling opgesla - gen, verflauwt en zal haast zelfs den on- ontbeerlijken tegenstand niet meer kun nen bieden. Maar het is vooral Beieren die de spil der reactie is. Zijn particularisme een soort zelfstandigheid was door en door bekend.. Alvorens Duitschland een Republiek werd had Beieren zijn eigen le ger zijn eigen belastingen,zijn eigen post en spoorwegefi. En nu het zich opnieuw sterk waant, acht het zich niet langer ze delijk aan de besluiten der Nationale Versammelung gebonden, waardoor het te Weimar in 1918-19 al zijn voorrechten prijs gaf.Zijn militaire ductatuur thans her steld, wil Beieren alle oude machthebbers zien regeeren en den Statu quo ante vroegere toestand invoeren. Indien de poging tot afscheiding van Beieren, door de Pfalz (Palatinaat) niet slaagde, indien de separatistische Rhijn- landbeweging op losse schroeven komt te staan, als voorbarig en onvoldoende voorbereid, zal de wel georganiseerde Beiersche reactie moeilijk op een fiasco uitloopen. Den heer Bonar Law, gewezen eerste Engelsche Minister van Engeland is Dijns- dag ten gevolge van kanker overleden. Hij was in 1858 te New-Brunswick (Canada) geboren en had dus den leeftijd van 65 jaar bereikt. De politieke loopbaan van Bonar Law, begon eerst in 1900, toen hij 42 jaar oud was. Toen werd hij lid van het Lagerhuis voor het distrikt Glasgow. Onmiddellijk bij zijn verschijnen in het parlement, nam hij er een voorname plaats in. Van 1911 tot 1915 leidde hij de behouds gezinde oppositie tegen het liberale Asquith kabinet. Later toen het koalitie kabinet tot stand kwam, was hij een der getrouwste medewerkers van.Asquith en van Lloyd George. Van 1915 tot 1916 was hij minister van Koloniën, en later ging hij over tot de financiën. Toen Lloyd George, naar Versailles werd geroepen voor de vredesonderhan delingen, nam Bonar Law, in het kabinet, Lloyd George's post waar. Men zal zich herinneren in welke om standigheden Lloyd Georges gedwongen werd ontslag te nemen na de stemming van wantrouwen uitgebracht in Carlton- Club. Bonar Law werd met de samenstel ling der nieuwe regeering belast, doch moest op zijn beurt in Mei 1923, om ge zondheidsreden ontslag nemen. Hij onder nam dan een langdurigen tocht op zee, die hem echter de gewenschte genezing niet bracht. eenzetting voort. Wij zijn gekomen om u een gunst te vragen, meneer Arbuthnot, zeide hij. "Wij wilden in den loop der volgende week een politieke vergadering houden, waarvoor een spreker uit Minehead zal komen. Het beloofd zeer interessant te worden. Verder heeft ook Bowles hiertoe- gezegd.eenigewoordente zullenspreken.„ De man die hiermede bedoeld werd, draai de verlegen zijn hoed tusschen de vingers rond, en wist, toen een zijner kameraden hem zachtjes aanstootte, niet beter te doen dan zijn gelaat te vertrekken tot een ge moedelijken grijns. Om over zijn vergele genheid heen te komen,greep hij zijn bier glas en verborg daarin zijn neus zoo diep mogelijk. De moeilijkheid is nu ging de pas toor voort, dat wij geen voorzitter heb ben. Ik heb toevallig beloofd, in Exeter te zullen zijn op dien dag en kan niet op tijd voor de vergaderingterugzijn,anderszou den wij u niet hebben lastig gevallen. Aangezien ik nirechter niet als voorzit ter kan optreden, hadden wij gedacht dat u die taak wellicht op u zoudt willen ne men, en wij zijn hier gekomen om u dat te vragen. Mijn vader schudde langzaam het hoofd. Ik vind het zeer vriendelijk van u, dat ge om mij gedacht heb, mijnheer pastoor, antwoordde hijeenigzins aarzelend; maar ik vrees dat ik uw verzoek moet afwijzen. De politiek heeft voor mij haar aantrekke- Lijnzaadmeel. Voor beroerten maakt men trekplaasters met lijnzaad en mos taard. Salie. Als thee is maagprikkelend (suiker toevoegen). Het werkt slijmver- drijvend en helpt lever en nieren werken. In melk als zweetdrank en buikstillend. Goed badwater voor verzweringen (10 gr. in 4 liter water). Vlierbloem. In thee gebruikt als zweetdrank in begin van fleurus. Versche bloemen in thee of met melk is buikzui verend. Worden als badwater gebruikt voor verkoudheden in 't hoofd of verzwe ringen in de ooren. Schaafstroo. (Uitwendig gebruik). Als badwater voor etterende zweren. Voor compressen en omslagen. Als damp bad. Als thee opsnuiven om het neusbloe den te stillen. Zemelen. Afgekookte zemelen zijn een zacht en krachtig voedsel. Met zeem en suiker gemengd zijn zij een aangena- men versterkenden borstdrank. Als bad water zijn afgekookte zemelen uitmuntend voor ontstekingen. Voor onze Huismoeders. Mosselbereiding en Mosseleters. De mosselen zijn eene voedzame spijs. Nochtans erge ongevallen zijn soms het gevolg van het mosseleten. Hieronder geven wij eenige middels op om dezelve in volle gerustheid en zonder gevaar te mogen gebruiken. Eerste middel. Het vergift der mos selen wordt gewoonlijk voortgebracht door dezeekrabbekens (cancer pinosheres) of door het zaad der zeesterren (giftplant) dat zij bevatten. Om ze in volle gerustheid te mogen eten en ze van alle vergift te ontsmetten, is het voldoende 4 of 5 snuif jes carbonate de soude bij alle drogis ten en apothekers te bekomen er over strooien. Door de werking dier carbo nate de soude spuwen de mossels hun vergift uit en worden zij onschadelijk. Hun smaak verandert niet. Tweede middel. Men bereidt ze vol genderwijs: De mossels worden gekuischt en daarna in regenwater gelegd, waarin zij eenige uren moeten- blijven. In dat water doet men een handvol keukenzout en een weinig azijn. Door de werking van het zout en den azijn spuwen zij hun ver gift uit. Daarna legt men ze in ander ge woon pompwater. Zij worden nogmaals schoon gespoeldj-gfcwasschen en daarna gekookt. Als zij allen goed openvallen zijn zij genoeg gezoden. Dan eet men ze voor- deelig met brood en een weinig azijn of citroen om de spijsvertering er van te ver gemakkelijken. Na gekookt te zijn worden zij door sommige moeders in boter gebraden en daarna met aardappelen en zure saus geëten. Zoo bereid, zijn de mossels zoo lekker en smakelijk als het beste vleesch en alle gevaar van vergiftiging is verdwe nen. Sommige lieden koken een zilveren le pel of een zilveren geldstuk met de mos sels. Indien het zilver niet zwart wordt, stellen zij hierin gansch hun vertrouwen dit is geenszins gegrond. Anderen bewe ren dat de mosselen geen gevaar opleve ren indien zij met ajuin en peper bereid worden en dat de ajuin wit blijft. Deze manier van bereiden is nochtans meer dan eens door vergiftiging gevolgd ge weest. Laten wij het dus bij de twee eerst opgegeven middelen houden. Wat te doen in geval van vergiftiging Wie door mosselen is vergiftigd, ge lijkheid reeds lang verloren en - en en fin, ik doe het liever niet. Ik hoop toch dat u daarop zult willen terugkomen,Mijnheer, hernam dePastoor op vriendelijke toon. U moet niet vergeten dat het tenslotte voor u toch maar een kleinigheid is. U behoeft trouwens niet veel te zeggen. Kom, denkt u er nog eens over. We zijn werkelijk ten einde raad, an derszouden wij het u nietgevraagd hebben. Mijnheer Sothern kan het toch wel doen, bracht mijn vader er tegen in. Die is ziek en ligt te bed een aanval van pleuris, denk ik. Mijnheer Brown dan Die kan niet. En mijnheer Jephcote Die is uit de stad. Mijnheer Hetton Vooreen week naar Londen. Mijn vader zweeg eenige oogenblikken, en noemde toen nog enkele andere man nen. dochallenwaren om deeen of andere reden verhinderd. U schijnt werkelijk niet bijzonder ge lukkig geweest te zijn,,, verklaarde hij ten slotte. Om u de waarheid te zeggen, mijnheer Pastoor, weet ik niet, wat ik doen zal. Ik heb lang geleden besloten, om mij nooit meer iets met openbaar leven, in welken vorm dan ook, te bemoeien. U zult dat wel vreemd vinden, doch ik heb daar voor gewichtige redenen van persoonlij ken aard, die ik u bij een latere gelegen heid wel eens zal mededeelen. voelt korten tijd na het maal eene ontstel tenis vergezeld van braken en overgeven en tevens een groote jeukte aan de huid hier en daar ontstaat er een oploop alsof de huid door brandnetels geringeld ware het aangezicht en den buik zwellen op. Men moet aanstonds den geneesheer raadplegen. Is deze afwezig, dan is het eerste en noodzakelijkste hulpmiddel het drinken van lauw water waarin men zout heeft laten smelten dit doet braken. In dien men poeder van ipécacuhana bij de band heeft, giet men er een koffielepelken van in een glas waterdat is het beste braakmiddel tegen alle soorten van ver giftiging, Door het overgeven wordt het vergift uitgespuwd en is bijgevolg zijne noodlot tige werking op het lichaam verijdeld. Ten einde den dokter in te lichten, is het in alle geval voorzichtig de uitwerpselen van den vergiftigde te bewaren, om te zien wat er met den lijder te doen staat. Als het vergift uitgespuwd is, zal men den lij der alle half uren eenige druppels ether in een weinig water toedienen. Het voeden der konijnen De voornaamste reden van ziekte en sterfte onder de konijnen moet toegeschre ven worden aan het onverstandig voeden van het groen voeder. Dit wil daarom niet zeggen dat men het groenvoeder uit het rantsoen móet bannende konijnen eten niets liever. Het komt er op aan om juist te weten, welk groen men moet geven, wanneer men het moet voederen en welke soorten men dient te vermijden. De eene geeft het voeder versch, juist nadat het afgesneden is, anderen laten heteen weinig verwelken. Het spreekt van zelf dat de laatste manier de beste is bij de dieren evenals bij den mensch mag men zich niet enkel laten leiden door den voor keur van den eter. Wat de konijnen betreft, is het zeker dat als men ze veel groen geeft, het on eindig minder gevaarlijk is het te geven in verwelkten toestand dan gansch versch omdat het dan veel minder water bevat. Als men slechts weinig groen geeft en éénmaal per dag is er geen gevaar bij het versch te geven. De staat der ingewanden toont juist den gezondheidstoestand der konijnen aan. Zoolang de uitwerpsels hard zijn en zonder slechten reuk mag men groen voeder geven, er is geen betere leiddraad dan deze. Als men het groen voeder afmaait dat men in verschen toestand aan de konijnen wil geven, moet men voornamelijk oppas sen dat men het niet voedert als het nog vochtig is van regen of dauw. Dit is zeer belangrijk, want er is niets gevaarlijker en ook geene fout die men dikwijlder begaat dan deze. De konijnen eten met groote gulzigheid dat natte voeder en zij verlangen niets liever dan er nog wat meer van te krijgen. Maar dat voeder ligt zwaar als lood op hunne maag en de gevolgen zijn zeer ge vaarlijk voor hunne gezondheid. Weldra krijgen zij sombere, waterachtige oogen, de buik zwelt op, zij kwijnen nog een ze keren tijd en sterven dan: Het is ongelooflijk hoeveel duizenden konijnen ieder jaar in België sterven door deze onwetendheid. Als het mogelijk is, en het moet moge- Nu ja mijnheer, maar dit is toch geen gewichtige onderneming, vindt u wel vroeg de Pastoor glimlachend. Neen mijnheer Pastoor, daarin moet ik u gelijk geven, maar ik heb het besluit nu eenmaal genomen, antwoordde mijn va der. Doch laten we het zóó afspreken. Geef mij tot morgenavond bedenktijd, en tracht u inmiddels een ander te vinden. Meer kan ik u op het oogenblik niet be loven. De deputatie was het hiermede geheel eens en toonde zich met het voorloopig resultaat van haar bezoekvolkomen tevre den. De Pastoor stond op om te vertreken, en de vier mannen volgden zijn voorbeeld. Mijn vader begeleidde hen tot aan het tuin hek, en nam met een hartelijken handdruk en dankend voor hun verzoek, afscheid. Toen hij terugkeerde droeg zijn gelaat een vergenoegde uitdrukking en speelde een lichte glimlach om zijn lippen. Zóó eento nig was ons leven, dat zelfs een onbetee- kende afwisseling als deze welkom was. Ik kon uit geheel de houding van mijn va der zien, dat hij aangenaam gestemd was door het verzoek der deputatie en ook, dat hij besloten had, aan dat verzoek gevolg te geven. In de overtuiging dat dit hem slechts goed kon doen,besloot ik hem zoo veel mogelijk aan te sppren. Vader, zeide ik schertsend, over den tuinmuur geleund en de gestalten der zich verwijderende mannen nakijkend,ik hoop dat wij niet te veel deputaties op bezoek lijk zijn, snijdt dan het groen in den na- middag, als het gansch droog is. Als het vochtig, regenachtig weer is, is het absoluut noodig, het groen eenigen tijd op voorhand af te maaien, om nooit verplicht te zijn nat voeder te gebruiken. De groote kweekers, die over ruime loka len beschikken, maaien groote hoeveel heden groen voeder op voorhand.dat zij dan op vlechtwerk en latten uiteenleggen en dat spoedig droog is, omdat zij zorgen dat het in een luchttocht ligt. De kleine kweeker die over wat plaats beschikt, kan hun hierin navolgen. Als men iets wil, dan kan men het ook gewoonlijk, en de groote oorzaak van het mislukken in den teelt der kleine neerhofdieren zijn de nalatig heid en de onverschilligheid. MOORSEL. Maandagavond rond 10 uren schoot een houten hut staande op het erf van Louis Caudron in brand. Spoedig werd alarm gegeven en na een halve uur werkens geraakten de pompiers het vuur meester. Vrouw verdronken te Ninove. Vrij dagavond rond 8 uur stapte de genaamde Helleput Leonie, Weduwe Dauw Frans, 56 jaar oud, van de tram op den Burcht- dam naast den Dender en liep bots in het water. Eenige moedige burgers snelden haar met eenboot terhulp en konden haar uit het water halen. Doch alle pogingen om haar tot het leven terug te roepen ble ven vruchteloos. Nog het messengevecht van Appelterre- Eychem. Dood van een der slachtoffers Maandag is Leopold Steenhout, 23 jaar oud, een der slachtoffers van het bloedig messengevecht dat verleden week in deze gemeente ter gelegenheid der kermisheeft plaats gehad, in het gasthuis van Ninove aan wonden bezweken. De ongelukkige had op drie verschillende plaatsen de in gewanden doorboord. De gendarmerieheeft den onderzoeks rechter M. Van Wettcren, van Audenaerde verwittigd. De toestand van René Steenhout is on veranderd. Indienzichgeene verwikkeling voordoen hopen de geneesheeren hem te kunnen redden. Groot formaat(13 x 18 cm.) Samengesteld en uitgegeven door onze missionarissen van beider geslacht Buiten de gewone inlichtingen, als da. tum, dag, heiligen, op-en ondergang van zon en maan, astronomische bijzonderhe den, vertoont ieder blad van de missie- kalender een mooie heliogravure: aardige typen van inlanders, uitheemsche land schappen, portretten van missionarissen. Op de ommezijde uittreksels uit brieven, reisbeschrijvingen, bekeeringsverhalen, gegevens over land- en volkenkunde, enz. Prijs 5 fr. (5,50 per post). Alle missioneerende Orden en Congre gaties van ons land, zijn er onder alle ras sen en in alle gewesten vertegenwoordigd. Van af onze Kongokolonie tot de meest afgelegen eilanden der Stille Zuidzee. Hindoe's, Chineezen, Japanners, Woestijn bewoners uit Lybië en de Sahara, Pam pas Indianen, Kannibalen uit Afrika en Papoeasië, enz. enz., allen komen aan de beurt. Steunt dit werk der Missionarissen. Zij hebben er noch moeite, noch kosten, noch zorg aan gespaard. IO0 M; Pt, jlE Fg, OO htl Oc n ge krijgen, vooral als ze allen zoo dorstig zijn als deze I Hebt U ooit zulke bierdrinkers gezien Als u hen niet wat tegenhoudt, zullen we voor het warme weer van den zomer geen druppel meer over hebben I Maar u doet toch wat zij u gevraagd heb ben nietwaar Ik zou het in uw plaats stellig doen. Het zal zeker interessant zijn en u is geknipt voor president Mijn vader glimlachte en antwoordde Ik zal er eens met je moeder over spre ken. Me dunkt bijna dat ik het wel wagen kan. Dit laatste zeide hij opzachten toon en alsof hij tot zichzelf sprak. Wagen 1 Wat kan er nu voor gewaagd in zijn voor een goed ontwikkeld man zooals hij vroeg ik mezelf verwonderd af. Doch ik durfde deze gedachte niet on der woorden te brengen. Toen mijn vader zich weer naar mij toe keerde, zag ik dat zijn gelaat een veel ernstiger uitdrukking droeg dan eenige oogenblikken tevoren. Hugh, zeide hij, die deputatie heeft ons onderhoud gestoorden er,is iets wat ik je bepaald dadelijk moet zeggen. Het is mijn ernstige wensch, dat je geen soldaat wordt, als je voelt, dat je niet lan ger hier kuntblijvenoindat het buitenleven je te stil is, dan moet je een ander beroep kiezen. Soldaat zult je nooit kunnen zijn (Wordt vervolgd). Z en 'ur Ge n h Kc wc 3rd noi Pb 20 1.) a F 2.) ide 3.) Wi r L :nn< uri uri ith< Ee eei ütc M; 7u e z 'ga gn Ee i n v k. r i ni n e 7»

De Denderbode | 1923 | | pagina 2