Valsch Getuigenis UIT DËTSTEDI Een en ander van OVïRdeGREN Nuttige raadgevingen Kunstnieuws Winkeliers teekent uwe waren Uit de streek Missiekalender 1924 I: ry in Lourdes door te brengen. Met eigen oogen konden wij ons dus rekenschap geven van het wonderden Zondag 14 October twee dagen na de genezing dus maakte dit kind, dat sinds 5 jaar het gaan verleerd had, met ons een voettocht van meer dan twee uren in de grotten van Bétharrcim, te midden van de duisternis en op glibberige paadjes. En 't was niet hij, maar zijn reisgezellen, die naar de rustpoos snakten. Een niet-geloovige doktor, bij wien de kleine genezene vroeger in behandeling was, stelde, na nieuw onderzoek, schok schouderend de genezing vast met een C'est un phénomène Wij katholie ken, knielen dankend voor O. L. Vr. van Lourdes, en belijden Het is een mirakel Het pensioen voor onze Oudjes. Veel meer uit haat tegen een katholiek dan uit liefde voor de ouderlingen, schrijft Vooruiteen heelen reesem dwazen laster tegen Minister Moyersoen. •^Minister Moyersoen, zoo raast Vooruit wil het kosteloos ouderdomspensioen af schaffen, hij weigert een wetsontwerp Wauters op de maatschappelijke verzeke ringen aan ITet Parlement te onderwerpen de toelagen aan de genees-en apotheek diensten der mutualiteiten verhoogt hij niet, enz. enz.!! zoo raast de valsche Vooruit. Wilde Vooruit op die wijze voorschrij ven, hij kon minister Moyersoen verant woordelijk stellen voordekraambedkoort- sen, de kindersterften, de onbehoorlijke weezenzörg, het voortwoekeren van ge heime ziekten, de tering, zelfs van de ze ven Egyptische plagen.!!!! Dit is de waarheid Minister Moyersoen, wil een stêlstkin- voeren dat het pensioen aan de ouderlin gen als een recht toekent, zoodat het ha telijk onderzoek door minister Wauters ingevoerd, zal wegvallen hij heeft een eigen wetsontwerp gereed gemaakt dat ook de weduwen en weezen zal verzeke ren, zoodat hij niet op een ontwerp Wau ters bohoefde te wachten. Gelijk de socialistenminister Moyersoen verwijten dat hij de toelagen niet verhoogt zouden wij den heer Anseele, schepene finantie te Gent, naar het hoofd kunnen slingeren, dat hij de oud-gepensionneer- den van de stad geen verbetering toekent, dat hij de toelagen aan de ziekenbeurzen niet vermeerdert, enz.,maarzu!kegemeen- heid zullen wij niet begaan omdat we we ten dat het eene zaak is van finantie zoo wel voor het land als voor de stad Gent. Indien zin sprak Het Volk dezer dagen en wij spreken ook zoo. Minister Moyersoen heeft verstand van bestuur en een hart voor de ouderlingen en behoeftigen. De goedkoope woningen. De komntissarissen van de Nationale Maatschappij der Goedkoope woningen hadden, Dinsdag morgend, in het Minis terie van Financies, een onderhoud met MM. de Ministers Theunis en Moyersoen. Zij wezen de Ministers op den moeilijken toestand waarin de Maatschappij verkeert, door het feit dat de kredieten, door het goevernement te harer beschikking ge steld uitgeput zijn. MM. Theunis en Moyersoen hebben verklaard dat er nieuwe kredieten aan de Maatschappij, voor het jaar 1924, zullen 4e Vervolg. Ik was bitter teleurgesteld, maar ook niet weinig nieuwsgierig, en een gedachte die mij reeds dikwijls had bezig gehouden kwam thans met vernieuwde kracht in mij op. Vader, mag ik u eens iets vragen zei ik plotseling. Hij aarzelde, maar ver bood het mij niet, en dus ging ik voort Ik heb in het dorp al zoo dikwijls hooren zeggen.dat u bepaaldzelf soldaat geweest zijt. Uw houding wijst er open wat scheelt eraan vader Ik brak plotseling mijn opmerking af, want zijn gelaat was lijkbleek geworden en hij was in een stoel gezonken,alsof hij doodelijk vermoeid was. Ik wilde hem ter hulp komen, maar mijn moeder was mij vóór. Zij had snel haar rechterarm onder zijn hals geschoven en wenkte mij met delinkerhanddat ik moest heengaan. Het is jou schuld niet Hugh, zeide ze zachtmaar je moet vader daarover niets meer vragen. Dat brengt hem van streek Met een bedrukt hart keerde ik mij om en begaf me naar mijn kamer. Toen ik on geveer een uur later het raam van mijn slaapkamer opende voor het naarbedgaan, drong met den zoeten geur van jasmijn en klimrozen het geluid van gedempte steni- toegestaan worden, en zij voegden erbij dat zij genegen zijn, voor dit jaar nog, een bijgevoegd krediet van 25 millioen frank toe te staan, wanneer zij een verslag van de Nationale Maatschappij zouden ont vangen hebben. De vertegenwoordigers van de regee ring hebben de afgevaardigden dringend verzocht zóó te handelen dat de politiek door den Minister van Nijverheid en Ar beid ontworpen, door de aangesloten maatschappijen stipt zou gevolgd worden. Deze laatsten moeten de huizen, die zij bouwen dank aan de voorschotten van den Staat, verkoopen, daar deze voor schotten dienen beschouwd te worden als beschikbare fondsen. Zij hebben ook herinnerd dat de woningnood door de tusschenkomst van den Staat alleen, niet zal kunnen opgelost worden. De afgevaardigden hebben aan de re geering gevraagd of zij niet zou genegen zijn aan de Nationale Maatschappij het aangaan eener leening van één milliard toe te laten. M. Theunis, reden van financieelen aard inroepend, heeft ontkennend geant woord. De opbrengst der belastingen. Het Staatsblad van 27 October geeft uitvoerige tabellen over de opbrengst der verschillende belastingen. Volgens die tabellen werden er tijdens de jaren 1920- 1921-1922 tot 30 September 1923 volgen de belastingen geïnd. De lezers moeten in aanmerking nemen dat al de cijfers hieronder aangegeven millioenen uitdruk ken. Oude belastingen 568.7 Grondbelastingen 421.1 Belastingen op roerende goederen 578 Bedrijfsbelastingen 615,6 Supertaksen 443.8 Belastingen op het mobilicr 11.9 Belastingen op de auto's 26 Taks op de vertooningen 111.8 Taks op spel en weddingen 14.5 Andere rechtstreeksche belasting. 33.1 Dit alles maakt een totaal van 2 mil liard 824 millioen 500 duizend frank. Daarbij zijn niet gerekend 885 millioen belasting op de oorlogswinsten en 111 millioen op de uitzonderlijke winsten. Van dit hooger opgegeven bedrag valt ten deel van den Staat 1 milliard 907 mil lioen 500 duizend frank. De Heilige Stoel en Japan. Bij gelegenheid van het huwelijk van den kroonprins van Japan, dateerlang zal plaats hebben, zal de H. Vader gelijk reeds gezegd werd, voor die gelegenheid bij het hof van Tokio vertegenwoordigd worden door eene zending, namelijk door Mgr. Giardini, in de hoedanigheid van buitengewoon gezant. Dit feit bewijst andermaal van hoe har- telijken aard de betrekkingen zijn, welke bestaan tusschen den Heiligen Stoel en het rijk Japan. Zooals bekend, bestaat tusschen beide mogendheden nog geen eigenlijk gezegde diplomatieke vertegenwoordiging, schoon te Tokio als vertegenwoordiger van den Paus een Apostolisch afgevaardigde ver toeft, die bij voorkomende gevallen, zoo als in de laatste ramp gebleken is, als bemiddelaar tusschen het Vatikaan en het Hof optreedt. Deze Apostolische afvaardiging werd in Japan eerst ingesteld in 1919. Dat de vertegenwoordigheid van den Paus uiterst aangenaam zal wezen aan prins Hiro-Hito op de plechtigheid van zijn huwelijk, mag blijken uit het feit, dat de kroonprins zich steeds met blijheid de gulle ontvangst ge heugd waarmede Paus Benediktus XV hem op het Vatikaan vereerde. men tot mij door. Ik moet hem alles zeggen God geve mij de kracht er toe, hoorde ik mijn va der op bijnaplechtigentoon zeggen. Daar op volgde een kort zwijgen, dat mij deed aarzelen om me reeds te bed te begeven, en weldra begonnen mijn ouders, doch nu in ietwatopgewektertoon weertespreken. Ik wilde geen luistervink zijn, trad daar om terug van het venter en ging te bed, doch kon den slaap niet vatten. Nogsteeds maar thans onduidelijk, klonken de stem men van mijn vaderen moeder tot mij door en af en toe ving ik ondanksmijzelven en kele woorden van hun gesprek op. Ik ben er zeker van, dat je voor niets behoeft te vreezen, Herbert. Niemand in deze srteek kan ook maar het flauwtste idee hebben van.... Ik hoop dat je het doen zult. Het is een goede afwisseling. Beloof het mij nu maar. Ik kon niets verstaan van mijn vaders antwoord, maar te oordeelen naar den toon waarop het gesproken werd, scheen hij te aarzelen, en toch tegelijkertijd ge neigd te zijn, het aanbod te aanvaarden. Wederom hoorde ik eenigen tijd niets, en ik was waarschijnlijk half ingedommeld, maar plotseling schrok ik weer klaar wak ker, want luider dan eerst klonk mijn va ders stem weer tot mijn slaapkamer door. Je hebt gelijk, Marian, je hebt gelijk. Ik zal mijn plicht doen. De jongen moet alles weten. De tijd is gekomen om de her innering aan het bitterste uur van mijn le- NIEUWS UIT ROME Nieuwe Encykliek. Binnen kort zal er eene nieuwe Encykliekverschijnen, tergelegen heid van het eeuwfeest van den Heiligen Josaphat, geboren in 1623, door Paus Pius IX in 1867 heilig verklaard. Zijn feestdag wordt gevierd den 11 November. De Heilige Josaphat is de patroon van Rusland, van Polen en van Lithauen. Hij was tijdens zijn leven een groot ieveraar voor de vereeniging van de Oostersche en Westersche Kerken. Inleggen van boter. Ingelegde boter krijgt na eenigen tijd een onaangenamen sterken smaak zulks wordt voornamelijk veroorzaakt door de vochtigheid die in de boter overgebleven is; men kan dus die onaangenaamheid vermijden met het vocht uit de boter te verwijderen, en, daarin gelukt men met de boter te doen smelten. Als nu de boter gesmolten is, laat men ze koud worden, en vervolgens neemt men ze uit, men zal bemerken dat het vocht naar onder gezonken is, men kneedt ze met fijn zoutdaarna doet men ze in eenen pot die uitnemend wel gezuiverd is en goed verluchtmen lette er op dat de boter terdege gesloten weze, want waar een ledige plaats blijft zal het bederf dreigen te beginnen. Dan over- strooit men de bovenlaag met zout en' men bewaart den pot in eene koele plaats zonder geuren. Het nut van alsem. Gepletterde bla deren van alsem legt men op kwetsuren. Op wijn of bier dient die drank tot vrij waring van besmettelijke ziekten. Ook als oogbad (10 gr. op een liter water) wordt de alsem geprezen. Braambladeren. Met azijn gekookt dienen om dc keel te gorgelen. Als thee opgegoten bestrijden zij den afgang. Ge stampte bladeren worden op de bloeden de speen gelegd. Nog eenige middelen voor het wegne men van vlekken. Om fruitvlekken weg te nemen giet men kokend regenwater dwars door de een weinig opgespannen stof, juist gelijk men dooreen zeef zoude doen. Wacht u v i van evenzoo te handelen met de vlekken van bloed of eieren men zou het kwaad verergeren want het ko kend water stremt de eiwitstoffe albu- mine en maakt ze bijna unuitwisbaar. Het sap van rijpe tomaten neemt roest- en inktvlekken weg van handen en kleerstof- fen. Koud regenwater met sodazout sel de soude zuivert de vetvlekken van alle waschbare stoffen. Bij het wasschen is het voordeelig een kleine hoeveelheid (een koffielepelken per emmer) terpentijn in de loog te doen aldus wordt het waschgoed rapper net, en het linnen veel witter. Om de mieren te doen verdwijnen. Koop voor een weinig naphtaline (ver krijgbaar bij alle drogisten) en strooi dit op de plaats waar de mieren verkeeren. Op weinige dagen zal 't ongedierte dood of verdwenen zijn. Een middel tegen heeschheid. Men make camillethee en menge daar wat citroensap bijmen drinke dezen drank warm weg, en men spoele daarmede ver scheidene malen per dag de keel als hij wat verkoeld of lauw geworden is. ven weder in volle duidelijkheid in mijn geheugen terug te roepen. Onze jongen heeft het recht om alles te weten Toen hoorde ik henzich verwijderen en naar hun slaapkamer begeven en korten tijd daarna heerschte er volkomen rust in huis. Maar mij bleef de sj^ap verre en voortdurend klonk-het mij nog in de ooren De jongen moet alles weten HOOFDSTUK IV. EEN VREEMDE ONTMOETING. De volgenden morgen scheen mijn va der tot mijn groote verwondering zeerop- geruimd te zijn. Bij het ontbijt maakte hij de opmerking, dat het goed weer was om te gaan visschen en vroeg mij of ik lust had, hem te vergezellen. Het spreekt van zelf, dat ik terstond bereid was, en Willi am, ons factotum werdnaar den Eerwaar den heer Pastoor, die mij meestal des morgens les gaf, gezonden met den groe ten van mijn vader en mijn verzoek om dien morgen niet te willen komen. Dat was een heerlijke dag! Het was heet en wij moesten hier en daar een frisschen stroom doorwaden, soms tot de borst in het water. Het was een lange rit naar huis, door een vrijwel verlaten landstreek. Ik was zoo vermoeid, dat ik in den zadel bijna in slaap viel, en dat zoo zeker gebeurd zijn, als wij niet zorgvuldig op onzen weg, die eigenlijk niet veel meer dan een karre- spoor was, hadden moeten letten. Dien Koninklijke Zangvereeniging De Melo- marinen. Ten einde de talrijke muziek liefhebbers der Provincie in de gelegen heid te stellen een Kunstconcert bij te wo nen, zal het 8e Volksconcert der Meloma- nen plaats hebben Zondag 25 November om 10 1/2 uur terzaal van het Kon. Muziek Conservatorium, Hoogpoort, Gent. Het programma is gansch gewijd aan de zielroerende werken van onzen beroemden landgenoot César Franck, welken zullen vertolkt worden door Mevrouw Wybauw kunstzangeres der groote Concerten van Parijs en Brussel, en door de waardeerde Virtuozen de Heeren Johan Smit, Violist Marcel Laoureuz,Pianist enLeandre Vilain Orgelist welke alle schitteren aan het hoofd van het leeraarskorpsvan het Gent- sche muziek Conservatorium. Het gemengd koor der Melomanen zal optreden onder de kunstleiding van mees ter Lodewijk Aerschodt en zal den Psalm 150 vertolken, met begeleiding van het machtig groot orgel. Prijzen der plaatsen Voorzetels 3,65fr. en Achterzetels 5,90 fr. taksen inbegrepen verkrijgbaar ter drukkerij V. Roegiers, Korte Kruisstraat 1 bij het het Belfort. Het koninklijk besluit, waarbij bepaald wordt dat voor den kleinhandel veertien dagen na de afkondiging van dit- 'besluit de prijzen van alle te koop gestelde waren duidelijk zichtbaar moeten zijn, verscheen in het "Staatsbad,, van 20 October 1.1, reeds drie weken zijn verstreken, en het besluit is ons ten volle van kracht. 't Zijn 't bijzonder eetwaren, keuken- verwarmings en kleedingartikelen en nog verschillende anderegoederen die 't meest ondertoepassing vallen. MOORSEL Nationale Belgische bond tegen de Ge slachtsziekten. Met de welwillende tusschenkomstvan 't gemeentebestuur zal er eene voordracht gegeven worden. OP ZONDAG 11 NOVEMBER te 101/4 ure 's morgends in het lokaal van den Ka tholieken Kring te Moorsel, voor de mili- tianen van Moorsel, Meldert, Baerdegem en Herdersem. Spreker Dr. EmielRubbens De voordracht is van moreelen aard en staat onder de hooge bescherming van H. M. de Koningin en van Z. Em. Kardinaal Aartsbisschop Mercier. Groot formaat (13 x 18 cm.) Samengesteld en uitgegeven door onze missionarissen van beider geslacht. Buiten de gewone inlichtingen, als da. turn, dag, heiligen, op- en ondergang van zon en maan, astronomische bijzonderhe den, vertoont ieder blad van de niissie- kalendereen mooie heliogravure: aardige typen van inlanders, uitheemsche land schappen, portretten van missionarissen. Op de ommezijde uittreksels uit brieven, reisbeschrijvingen, bekeeringsverhalen, gegevens over land- en volkenkunde, enz. Prijs 5 fr. (5,50 per post). Alle missioneerende Orden en Congre gaties van ons land, zijn er onder alle ras sen en in alle gewesten vertegenwoordigd. Van af onze Kongokolonie tot de meest afgelegen eilanden der Stille Zuidzee. rit in den heerlijken zomeravond zal ik niet licht vergeten. Plotseling rukte mijn vader zóó heftig aan de teugels dat zijn paard hem bijna af wierp onwillekeurig hielden ook Wiliam en ik ozen paarden in. Luister, riep mijn vader met inge houden stem. Ik boog mij over den nek van mijn paard en luisterde ingespannen. Ik hoor niets, antwoordde ik na eeni ge oogenblikken, en nam de teugels weer op, wantik was koud hongerig geworden en verlande naar huis. Mijn vader wenkte met de hand om te blijven waar ik was, en toen, zich omkeerend naar den kant waar een groot moeras lag, zette hij de hand aan den mond en riep: hallo' hallo is daar ie*mand. Nogmaals luisterden wij scherp, en tot mijn verwondering hoorden wij bijna ter stond een geluid uit de richting waarin mijn vader geroepen had. Het klonk nog zwak en ver verwijderd, maar toch hoor baar, en het was stellig het geluid van een mensch. Het was niet geraden, de plek waar wij stonden te verlaten, en dus bleven wij waar wij waren, af en toe roepend om de plaats aan te duiden, waar wij ons be vonden. En werkelijk,enkele minutenlater hoor den wij hoefgetrappel, en een groot statig uitziend man kwam naar ons toe, gezeten op een prachtig bruin paard, dat tot aan de borst in het moeras scheen gezeten te Hindoe's,Chineezen, Japanners, Woest bewoners uit Lybië en de Sahara, Pa pas Indianen, Kannibalen uit Afrika Papoeasië, enz. enz., allen komen aan beurt. Steunt dit werk der Missionarissen, hebben er noch moeite, noch kostenm zorg aan gespaard. De kalender wordt welwillend en langloos aangeboden ten bureele de; bij alle boekhandelaars van stad, bij EE. PP. Capucienen, bij de Dames v Maria en op het Sint-Jozefcollege. Slechts 5 Frank De geheele opbrengst gaat naar Missie. Het Missiewerk is het werk van al Katholieken. Y' De algemeenejjvergadering in onzej v Katholieken Werkmanskring. t Zondag 11. had onder eenen machtig toeloop der leden en hunne huisgenoot en talrijke burgers opgekomen om toonen dat ook zij belang stellen in i zoo nuttige inrichting, de heropbf ringsvergadering plaats. De Z. E. H. Deken, begroette de a; wezigen en dankte hen voor hunne li rijke opkomst. In de aanspraak van d Eerw. heer Deken kwamen volgen twee hoofdgedachten voor: a) De Katholieke Werkmanskringstiij te in 't verleden veel goeds voor c werkende volk. Hij was een steun vc hen, voor hun stoffelijk en zedelijk w zijn. b)De Katholieke Werkmanskring isv schuldigd aan het initiatief van zaliger E. H. Deken De Blieck, en door hem stand gebracht in samenwerking met ontwerpers namelijk zaliger Weledel Heer Baron Léo de Bethune en zalij Mijnheer Eugeen Van Itterbeek. En de Katholieke Werkmanskring i lijk het mosterdzaadje van 't evange heeft gedijd in vije grond en 't leven schonken aan talrijke werkersinstelling die later tot stand zijn gekomen en zi met den tijd hebben ontwikkeld. De Baron Lodewijk de Béthune dar de Z. E. H. Deken voor den blijk van g negenheid welke hij aan den Kring dc zijne aanwezigheid betoond. Teve dankt hij het Bestuur en de Hoofdma voor hunne gewaardeerde medewerki tot het gelukken dezer prachtige vergaf ring en ontleed verder het te verweze lijken programma. Een-tombola welke de grootste geel drift onder de aanwezigen verwekte l sloot deze aangename bijeenkomst. Brand. Zondag avond rond 101 ure's avonds is er brand onstaan ïn. groote Feestzaal van den Katholiek Werkmanskring, alwaar eenige uren voren de zoo prachtige vergadering g houden werd waarvan wij hierboven vi slag geven. Het tooneel heeft men ku nen beschermen tegen het verniele element. Om 12 1/2 ure waren de stedelij pompiers het vuur meester. Auto-ongeval. Zondag 11. kwam den Brusselschen Steenweg een auto aa gereden juist op 't oogenblik dat de klei De Neef, 5 jaar oud, er over liep. autogeleider, een ongeluk willende v hebben, en ovtr al zijn leden beefden. Ik ben zeer verheugd u te ontmoef heeren, wie ge ook zijn moogt 1 riep t uitgedurende meer dan drie uren h ik reeds getracht een pad, een weg,of ze maar een karrespoor te vinden, dat erge heen leidt, maar ik ben er in geslaagd f nog hopeloozer verdwaald te raken. I ellendige mist ook Hoe ver ben ik Luccombe Hall Tot mijn verwondering gaf mijn vac geen antwoord, en toen ik naar hem ke zat hij rechtop in den zadel, de oog strak op den vreemdeling gevestigd, Ik; daarom antwoord. Als u het landgoed van Sir Frederj Lawson bedoeld, dat is ongeveer neg mijlen hier vandaan. Wij gaan ook dj kant op. De vreemde dankte mij hartelijk, en\* de zijn paard naast het mijne brengen.T<J gebeurde het vreemdste wat ikooitgezj heb mijn vader die de hoffelijkste j meest welgemanierde man was die ik o ontmoette, richte zich plotseling in stijgbeugels op, en zondereenenkelwoi te spreken, sloeg hij met de vlakke hr den vrenmdeling vol in het gezicht. Voor een oogenblikscheen het of de n van zijn paard zoo vallen maar hij df een krachtige poging om zich teherstell (Wordt vervolgdw

De Denderbode | 1923 | | pagina 2