Valsch Getuigenis STEDE De Heropening van 't Parlement Per Vliegmachien LANDBOUW. Katholiek Verbond van België Kunstnieuws H Priesterlijke Benoemingen l Uit de streek n geven aan de plechtige herdenking van den Wapenstilstand. In de groote kerk Notre-Dame, alsook in de kapel der Invalieden, werd er eene plechtige Mis gecelebreerd, waarna de Profundis voor de gesneuvelden en het Te Deumomden Almachtige te bedanken. En eene bijzondere hulde werd door de school Massillon den Onbekenden Soldaat aangeboden. Inderdaad, op klokslag van 10 uur kwamen 200 jongelingen dier school tot bij het roemrijke graf en plant ten er, in den naam hunner 500 makkers een groot kruis op, gemaakt van levende bloemen en eenen meter en half hoog. Vervolgens viel de heele groep op de knieën en stortte een vurig gebed voor de zielerust der gesneuvelden. Dat onvoor zien en statig optreden dier kranige, christen jongelieden wekte den eerbied en de bewondering van soldaten en offi cieren, en het prachtige kruis behield de eereplaats bij 't versierde graf. De eerbiedw. Bernadette Soubirous Zondag 18 November, zal in bijzijn van Z. H. Paus Pius XI, de plechtige lezing geschieden van het decreet over de held haftigheid der deugden van de eerbied waardige Bernadette Soubirous, wier zaligverklaring vervolgens zal plaats hebben. Iedereen weet dat het aan Bernadette Soubirous is, een arm meisje, dat Onze Lieve Vrouw achttien maal verscheen te Lourdes, in Frankrijk, in 't jaar 1858. Ber nadette was alsdan 14 jaar oud. Zij stierf als kloosterzuster, te Nevers, tenjare 1879. had verleden Dinsdag plaats, te dier ge legenheid werd te 11 uur in St, Qoedele te Brussel een mis van den H. Geest gece lebreerd. Talrijke katholieke volksvertegenwoor digers en senatoren woonden die bij. Wij bemerkten de ministers met portefeuille Theunis, Van de Vyvere, Moyersoen, Ru ftte en Berryer de ministers van state, ielleputte, Liebaert, Renkin, Carton de ,'iart, Segersende Broquevillevervol gens M. M. 't Kint de Roodebeke, voor- itter van den SenaatPirmez, Tibbaut, onder-voorzitters van de KamerDu Bost en De Bue, resp.voorzittersvan de kalho- eke groepen van Senaat en Kamer;Poul- lel.VanCauwelaert, Siffer, Meyers, Schaet- zer, Theelen, Ramaekers, de Kerckhove ''Exaerde, Heyman, Z. E. P. Rutten, enz. enz. De werkzaamheden zijn hernomen met de aanstelling der bureelen, de samenstel ling der commissiEn en de schikking der dagorders. Na de Kamerzitting hield de Katholieke 'aamsche groep eene vergadering, onder voorzitterschap van M. Siffer. De groep heeft de punten vastgesteld waarover hare parlementaire bedrijvigheid zich uitstrekken zal De groep was eensgezind om hare mis- .egdheid uit te drukken over de misken ning door M. Berryer van den wensch der katholieke Vlamingen in zake de benoe7 ring van den gouverneur van Antwerpen. De kwestie van de inrichting van Waal- che en Viaamsche eenheden is een der kwesties welke grondig zalbeproken wor den. Bravo 1 Viaamsche katholieke kamer- 5e Vervolg. Terwijl het bloed hem langs den mond liep, greep hij zijn rijzweep en drukte zijn i is fel de sporen in de zijden, alsof hij op mijn vader wilde losspringen. En wat nu dgdewasnog vreemderdanhet voor mij onbegrijpelijk, ruwegedrag van-mijn vader Ofschoon zijn aanvaller nauwelijks een meter van hem verwijderd was, met de /ware rijzweep hoog opgeheven om te iaan, bewoog mijn vader geen lid, maar it als een steenen beeld op zijn paard. Op het laatste oogenblik, terwijl de rij zweep in de lucht suisde, bracht hij •lm de hand naar het hoofd en nam zijn hoedaf.Toen zat hij stil op zijn rijdier, het zachte licht van de maan, die juist te voorschijn trad uit een zware wolkbank, 'hijnendop zijn knap, fijnbesnedengelaat zijn klaren, kalmen blik vast op den reemdeling gericht. Tot aan mijn dood zal dat vreemdsoor tige tafereel levendig in mijn geheugen ge- •rift blijven I Op het oogenblik dat mijn vader zijn hoed afnam, herkende zijn aanvaller hem blijkbaar. De rijzweep viel niet een doffen 'ag op den grond, en óp zijn plotseling nookachtig bleek geworden gelaat lag zulk een uitdrukking van schrik, met ver- wonderinggemengd, dat mijn pen weigert heeren 1 zóó moet het wezenvan den eersten dag af, stout en taaie op de bres, schouder aan schouder! O! ware hetaltijd zóó gegaan, van overlang zouden de Vla mingen dezelfde rechten genieten als hun ne broeders, de Walen En nu is 't nog verre vandaar, hèlaas belangrijke Vergadering der Kath. Viaamsche Groep. De Katholieke Viaamsche Groep heeft Donderdag den ganschen namiddag ver- gaderdondervoorzitterschap vanM. Siffer om hare voornaamste werkzaamheden te bespreken gedurende dezen zittijden meer bepaaldelijk de kwestie van de taairege ling in het leger, volgens het vierde punt van het minimum program. Degroep was haast voltallig en al de le den waren het eens over de bespreking vandetaalregeling in het legeren de daar bij verbonden indeeling in Waalsche en Viaamsche eenheden te eischen vóór Pas- chen. De groep was het insgelijk eens hiero ver, dat de indeeling in Waalsche en Viaamsche eenheden moet opgevat worden minstens ais de indeeling van Waalsche en Viaamsche compagnies, batterijen, enz. Zij besprak ook de middelen om haar program betreffendehetleger doorgevoerd te krijgen en de gevolgen ervan indien de Regeering zich hierbij niet neerleggen zou en bij de stemminginde minderheid werd gesteld. M. Van Cauwelaert wees op krachtda dige wijze opde noodzakelijkheid voorde Viaamsche groep in geene voorwaarde eene taairegelingvanhetleger te aanvaar den, welke niet zou gesteund zijn op de indeeling in Waalsche en Viaamsche een heden, welke niet kleiner mogen zijn dan de compagnies. De ex-kroonprins van Duitschland, den 11 November opterugreisnaar zijn kasteel van Oels in Silezie, heeft enkele oogen- blikken. te Berlijn stilgehouden. Waar is hij nu vraagt elk Mgr. Andreoli,aartsbisschop van Raco- nati en Lorette (Italië) heeft, terwijl hij op de binnenplaats van zijn paleis de werk zaamheden van metselaars gadesloeg, een doodelijken val in een put gedaan. Volgens de "National Education Asso ciation^ zouden er.in de VereenigdeStaten twintig millioen inwoners zijn die niet of bijna, lezen nog schrijven kunnen. Goed jongens proficiat Aan degrensstreektusschenDuitschland en Holland verwacht men een intocht van duizenden hongerende Duitschers, die de Limburgsche grens gaan oversteken. Wat dan Zondag namiddag werd te Lovendegem, bij Gent, het lijk opgevischt van Emiel Schallinck wonende Palinghuis te Gent. Beide armen en een deel van het hoofd ontbraken aan 't lichaam. Mijnheer Hol voet, de nieuwe gouverneur van Antwerpen, heeft voor den Koning ten paleize van Brussel den grondwettelijken eed afgelegd. Prins Leopold heeft een onderhoud ge had met M' Theunis, eersten minister. Er was sprake over den geldelijken toestand van het land. In een verdedigingsfort van Bucharest Roemenië is een schrikkelijken brand uit gebroken.*Men telt reeds 40 dooden en een groot aantal gekwesten. Douporinoff, gevangen Bulgaarsch mi nister poogde te ontsnappen, binst deach- tervolging werd hij doodgeschoten. ze te beschrijven. "Mijn God Herbert Is het mogelijk?!, "Terug weg van mij kreunde mijn vader met ingehouden stem, alsof hij een bovenmenschelijke poging deed om een hevigen hartstocht te onderdrukken. "Blijf buiten mijn bereik, opdat ik je geen kwaad kan doen Dank God dat -wij niet alleen zijn l Spreek Wat doe je hier De gedwongen kalmte waarmede hij de woorden uitsprak, en de nadrukdien hij er op legde, brachtendaarineen eigenaardige eentonigheid, dieevenwel vreeselijker was dan de heftigste uitbarsting. Ikbeefdeover mijn gansche lichaam van vrees voor wat hieruit volgen kon. De vreemde antwoordde met heesche stem, en ik kou merken, dat ook hij den eigenaardigen invloed hadgevoeld van den vreemden toon waarop mijn vader gespro ken had. "Ik ben voor slechts enkele dagen bij Sir Frederick Lawson op Luccombe Hall gelogeerd, en had geen Mijn vader hief de hand op. "Zweer op wat er overgebleven is van uw eer, zweer bij alles wat uw heilig en dierbaar is, dat ge niet zult trachten, mijn verblijfplaats of den naam waaronder ik leef, te ontdek ken, en dat ge aan geen sterveling een woord zult zeggen over dezeontmoeting.,, De vreemde nam den hoed af en zeide: "Ik zweer het Daarop volgde een doodsche stilte, die een volle minuut aanhield. Toen greep mijn De koning van Griekenland werd be leefd uitgenoodigd zijn land voorloopigte verlaten tot na de algemeene kiezingen, of afstand van den troon te doen. Merci voor zulk complimentje. M. Theunis,eerste minister,kondigt aan dat er dit jaar geene nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd. Zooveel te beter. In het zuiden van Frankrijk heeft een geweldige stormwind, gepaard met hevige hagelbuien, gewoed. Vele huizen hebben aanzienlijke schade geleden. Sedert 15 dezer maand moeten de brie ven voor 't binnenland 25 centiemen ge frankeerd zijn. Dus opgelet I De regeering derVereenigde-Statenvan Amerika heeft definitief beslistzich te ont houden in het herstelvruagstuk en geen vertegenwoordiger af te vaardigen in de experten-commissie. Londen is in een dikke mistgehuld. Het verkeer heeft daardoor veel te lijden. Me nige botsingen van auto's hebben daar door reeds plaats gegrepen. Een land dat uitsterft. Terwijl het ge boortecijfer in alle overige landen stijgt heeft het in frankrijk nooit opgehouden achteruit te gaan. Er zijn daar eilaas im mer meer lijkkisten dan wiegen. Van 1920 tot 1921 is het getal der ge boorten met 21 duizend verminderd. Van 1921 tot 1922 daalde het met 53 duizend Dit jaar is de achteruitgang nog sterker, 't Is nu wel, het volk onchristelijk [gemaakt. De mensch die God niet vreest. Wordt slechter dan een beest!... Bewaren van aardappels. Laat de aardappelen goed uitdampen of uitzweeten vooraleer ze ter bewaarplaats over te brengen. Blijft het overtollig voe- dingsvocht behouden, dan broeien en rot ten zij gemakkelijk. Aardappelen worden best bewaard, in droge en goed verluchte kelders, met een warmtegraad van 4 a 5° C. Bij gebrek aan zulke kelder, geschiedtdebewaring in on diepe groeven of kuilen, op eene droge plaats aangelegd, niet te meer in de zon, even min in de schaduw. Legt een of meer luchtgaten aan. Die zijn noodig. Gebruikt daartoe mutsaards welke van den bod n uitgaan en hier en daar langs boven uitsteken. Bewaren van fruit Plukt het fruit met eene bijzondere zorg Beschadigt nog takken, nog vruchten. Late appel- en peersoorten blijven op den boom zoolang er geen vorst te ver wachten is. Vooraleer de geplukte vruchten in de fruitkamer of den fruitkelder te brengen, is het noodig ze eenige dagen op eene wel verluchte plaats te laten uitzweeten. De bewaarplaats moet droog en wel verlucht zijn. Ook weinig verlicht en vorst- vrij, met een warmtegraad van 4 a 8° C. Legt de tebewaren vruchten op planken nog beter op latwerk, in eene laag, en dekt ze met bladen grauw papier. Voor de hoenders. Ruivende hoenders dienen krachtig ge voederd; hetonstaan van nieuwe veertjes, alsmede hun groot worden, eischt heel wat bouwstoffen. Een vrij hoog vetgehalte van het rantsoen is dan noodzakelijk. Eene kleine hoeveelheid solferbloem dagelijks bij het meelvoeder gemengd, be vordert het ontstaanen het volgroeien der veeren. Van tijdtot tijd wat kempzaad ge ven is ook aan te bevelen. vader de teugels en wenkte ons, door te rijden. "Ge zijt als altijd, ook nu weer gelukkig Rupert Devereux, waren zijn laatste woorden toen hij zijn paard omwende om ons te volgen "want zoowaar als ik leef, als ik u hier op dezen avond alleen had ontmoet, neen, zelfs als mijn metgezel niet mijn eigenzoon wasgeweest,dan zouonze ontmoeting zóó niet zijn afgeloopen In een bijna volkomen stilzwijgen reden wij huiswaarts, en ofschoon ik dikwijls scherp luisterde, hoorde ik geen enkele maal den hoefslag van een paard achter ons. Wie ook de man mocht zijn dien wij op zulk een vreemde wijze hadden ont moet, hij verkoos blijkbaar de risico van den weg opnieuw te verliezen boven de kans, ons nogmaals te ontmoeten. Toen onze paarden Porlock Hill afdaal den en Bossington Headland in het gezicht kwam, donker rijzend langs de zee, riep mijn vader William aan zijn zijde. "William„ zeide hij kort, "ik verlangdat ge hetgeen zoo juist gebeurd is, strikt ge heim houdtals ik u er ooit één woord van hoor zeggen, onsla ik u terstond uit mijn dienst. William tikte ietwat verlegen aan zijn pet, maar zijn toon was érnstig toen hij antwoordde "U behoeft niet bevreesd te zijn, mijnheer. Ik houd niet van praten en vooral niet over zaken die mij niet aan gaan ik verzeker u dat ik met niemand zal spreken over wat zooeven plaats had.„ Oude hennen worden opgeruimd. Van een driejarige legtijd leveren zij geen voordeel meer op. Het nachthok dient onderzocht en in orde gebracht. De wanden worden afge- krabt, gezuiverd en gewit. Alle reten aan gevuld, hetdakdichtgemaakt. Verder legge men een goede ventilatie aan, wel zorgen de alle toch te vermijden. Een zandbad is het hoen voordeelig. De algemeene vergadering van het Kat holiek Verbond van België, zal plaats grij pen Zaterdag 24 en Zondag 25 November te Brussel. Onze lezers zullen zich herinneren dat het Katholiek Verbond van België in 1921 gesticht werd, door de verschillende groo te katholieke maatschappelijke organisa ties, met name Het Kristen Werkersver- bond,de BelgiseheBoerenbond en de Kat- holiekeLandbouwverbonden van Wallonië de Kristelijke Landsbond van den Belgis chen Middenstand en het VerbondderKat- holieke Kringen en Vereenigingen. HetKatholiek Verbond van België is dus de huidige vorm van de katholieke partij, heringericht onmiddellijk na den oorlog. Op 15 October 1922, hield het Verbond zijne eerste algemeene vergaderingmeer dan twee duizendafgevaardigden van alle katholieke werken van 't land namen er deel aan de katholieke ministers, léden der regeering, staatsministers, volksverte genwoordigers en senatoren, alsook het meerendeel der leiders van alle kristene maatschappelijke werken waren er op aanwezig. De vergaderinggenoot den meesten bij val en maakte een diepen indruk op de openbare meenig, Ook deze van 24 en 25 November moet een indrukwekkende uiting zijn van de groote levenskracht der katholieke partij. Op het Programma komt voor Zaterdag24 November, om 2u.s'namid- dags, zaal Patria, 23, Broekstraat, Brussel- Verslagen over de werkzaamheden der Standsgroepen. I. Kristelijken Landsbond van den Bel- gisschen Middenstand. II. Verbond der Katholieke kringen en Vereenigingen. III. Boerenbond en Katholieke Land Verbonden van Wallonië. IV. Kristen Werkersverbond. Zondag25November "Saliede la Made leine,, Duquesnoisstraat Brussel. I. H. Mis: om 9 1/2 u. II. Vergadering der afdeelingom 101/2u. I. Af deeling De Katholieke actie. II. Koloniale af deeling. III. A fdeeling Beroepsonderwijs. Om 2 u. Algemeene Vergadering. Verslag in de twee tale, van den heer Voorzitter, Baron Ch. Gillès de Pélichy, Senator. Redevoering in de Fransche taal, door den Heer Jacquier, deken der Katholieke Rechtsfaculteiten van Lyon. Redevoering, in de Vlaamschetaal, door E. Pater Rutten, Senator. Om de besprekingen en gedachtenwi- selingen, welke na het uiteenzetten der verslagen zullen gehouden worden, te vergemakkelijken, zal daarvan aan deper- sonen die zulks verlangen, en aanvragen vóór 22 November, een beknopte samen vatting besteld worden. (0.20 fr.) Voor alle inlichtingen, zich wenden tot den heer Louis Delvaux Sekretaris van het Katholiek Verbond van België 24, Minderbroedersstraat, Leuven. Mijn vader knikte bevredigd, en er werd verder geen woord meer gesproken, totdat wij door het dorp gereden en onze paar den gestald waren. Toen wij op het huis toegingen, wendde mijn vader zich tot mij en zeide Ik behoef jou wel niets te zeg gen, mijn jongen je zult wel begrijpen datje moeder van mij, en alleen van mij, moet hooren wat ons dezen avond over komen is. Het kostte mijmoeiteom mijn stem niet te doen .beven toen ik antwoordde "Ik zal zwijgen, vader. Nog steeds was ik opgewonden en onrustig en als door een plotselinge ingeving stak ik hem de hand toe, alsom een tasbaren waarborgtegeven voor mijn stilzwijgen. Later ben ik er dik wijls blij om geweest, dat ik het deed, want mijn vader scheen er zeer door verlicht. "God zegene je, m'n jongen, zeide hij en ik verbeelde mij bijna, dater tranen in zijn oogen stonden. HOOFDSTUK V. OP BOSSINGTON HEADLAND. Dien nacht werd ik bijna onophoudelijk gekweld door een vreeselijke onrusthet zou zeer natuurlijk geweest zijn, als ik sla perig gweest was, want wij hadden een langen, vermoeienden dag indeopenlucht doorgebracht. Er wasevenwelgeen sprake van slaap voor mij ik was en bleef zoo klaar wakker, alsof ik reeds den geheelen dag had geslapen. Een chaos van gedach- Stad Gent. Zondag 25 November, om nc 10 1/2 uur ter zaal van het Kon. Muziek 'e1 Conservatorium, Hoogpoort, (bij het Stad- huis) Festival Franck, bijzonder aanbevo- ee len aan de muziekliefhebbers der Pro- ir vincie. pe Onze Nationale Virtuozen de kunstzan- geres Mevrouw Wybauw, den Violonist Johan Smit, den Pianist Marcel Laoureux, j den OrgelistLeandre Vilain.endegemeng- de koorafdeeling der Melomanen zullen beurtelings optreden. Voorde inganskaarten zich te wenden F aan M. V. Roegiers, Korte Kruis- |traat 1, dicht bij het Belfort, Voorze- !Zl tels 3 fr. en Achterzetels 5 fr. it{ Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be- je noemde Pastoorte Vracene, den E. H. Schol- v laert, id. te Vlierzele, in vervanging van in den E. H. Van de Voorde, die zijn eervol j ontslag bekomtte Vlierzele, den E. H. Bouckaert, id te Nieuwenhove. Onderpastoor te St-Lievens-Hautem L den E. H. De Ridder, leeraar te AalstL Leeraar in St-Martensgesticht te Aalst, den E. H. Bobyn, priester in het Semina- rie. tr Te Haeltert, St. Anna is een ten deele afgebrand huis door den stormwind e omgeworpen. Juist op dit oogenblik kwam it den kolenhandelaar Van Mol aldaar voor- j( bij en werd onder de puinnen begraven. ei Hij werd deerlijk gehavend en met twee gebroken ribben uitzijn neteligen toestand gered. n Naklank van 11 November. Het Nati- l. onaal werk der oorlogsinvalieden, Komi- e teit Aalst acht het als plicht, ter gelegen- u heid van den verkoopdagder loten van de Tombola, haren besten dank testuren aan de dagbladen, welke zoo bereidwillig hun- v ne medewerking verleend hebben tot het j( maken van propaganda voor dien dag. Een woord van dank aan de kinema's i( Madelon-Palace-Flora voor de toelating gegeven aan de iuffers ij veraarsters van ons werk, loten te verkoopen onder de vertoo- I ningen. Eindelijk onzen besten dank aan de da- mes en juffers der stad waarlijk zij hebben P zich geene moeite gespaard om zooveel mogelijk loten te verkoopen tot voordeel van ons liefdadig werk. Het Aalstersche volk heeft nogmaals zijn plicht gedaan, '1 waarover we hun uiterst dankbaar zijn. Namens het Komiteit. N. B. Er zijn nog eenigeloten teverkrij- gen in het lokaal der Invalieden Vaart- j' straat, 4, en bij M. Van Neste Sekretariaat van het Nationaal Werk. Trekking in December, 5 huizen, 500 loten der verwoestegewesten,200.00 frank juweelen. Die autos. Zaterdag rond 5 ure, j 's avonds, werd de kleine Hellinckx j Camiel, acht jaar oud, op de Moorselsche I baan, door een auto omvergeworpen en werd door een der wielen aan de borst getroffen. De chauffeur stopte onmiddelijk j en voerde de kleine naar het gasthuis. Zijn toestand is geruststellend. ten woelde door mijn brein, en telkens weer moest ik denken aan dat geheim, hetwelk het leven mijner ouders ook het mijne omhulde, en waarmede onze vreemdsoortigeontmoeting van dien mid dag ongetwijfeld verband hield. Ik ben nooit bijgeloovig geweest, maar toch heb ikna dien een zwakgeloof in voor gevoelens nooit meer van mij kunnen af zetten. Voor een jongen van mijn leeftijd had ik een zeer ongewoon leven achter den rug ik was nooit naar school geweest, en de eenige speelgenoot van mijn stand was.... mijn eigen vader. Mijn opvoeding wasvoor een groot deel het werk geweest van onzen eerwaarden Heer Pastoor, en ik moet be kennen dat, naar ik dikwijls gevreesd heb deze taak hem menigmaal zwaar gevallen moet zijn,want ik was alles behalve vlij tige leerling. Een ander deel van mijn op voeding had mijn vader zelf op zich geno men, en diens taak was ongetwijfeld veel lichteren, met allen eerbied voor de ken nis die mijn geestelijken leermeester mij trachtte bij te brengen, vond ik destijds dat andere deel mijner ontwikkeling van veel meer nut voor mijn later leven. Ik kon op achtienjarigen leeftijd paardrijden, visschen, jagen, schermen, boksen en roeien als de best ontwikkelde vol-, wassene. (Wordt vervolgd).

De Denderbode | 1923 | | pagina 2