eï Belangrijk Bericht. Wijs gesproken. Internationale Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST MUSSOLINI CiUiiu;ig so movemocr ijiao. Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondiss|ment Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. Al wie een abonnement r neemt op DE DENDERBODE i voor 't jaar 1924, ontvangt het blad gratis van nu tot Nieuw jaar. AbonnementsprijsBinnen= land fr. 8,50, vooruit te betalen. Postcheckrekening 44024. fl DAGWIJZER DE TIJD ik Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 November of Slachtmaand. 25. 27e Zondag en laatste zondag na Sin- xen. Einde van het kerkelijk jaar. H. Catharina Maagd en Martelares te Alexandrië onthoofd, werd haar lichaam door de Engelen gedragen op den berg Sin aï alwaar het be waard wordt in eene overgroote Abdij. Te Aalst vieren de tabak- werkers haar als Patrones. H. Mercusius, soldaat Martelaar. 26. Maandag H. Petrus van Alexandrië Bisschop Martelaar 7 H. Sylvester,stichter der geestelijke or de der Sylvestrianen, Belijder. 27. Dinsdag H. Maximus Bisschop. H.OdaMaagd te Oderode in het bisdom van s' Hertogenbosch (Holland) Heden in de steden en Zondag in de landelijke parochiën te Deum ter gelegenheid van het naamfeest zijner Majesteit Koning Albert. 28. Woensdag H. Gregorius III Paus. 29. Donderdag H. Saturninus. Bisschop Martelaar, H.RadboutBisschop van Utrecht. 30. Vrijdag H. Andreas, Apostel broeder van den H. Petrus Prins der Apos telen. December of Wintermaand. 1. Zaterdag H. Eligius Bisschop van Noy- on en Doornijk; patroon der me taalbewerkers, wagenmakers en peerdenknechten. H. Leontius Bisschop. TEN STRIJDE! De Katholieke Werkliedenbond Het Volk hield verleden Zon dag voor zijn afgevaardigden uit 't gansche arrondissement Gent, een buitengewoon belangrijke be spreking. Over het eerste punt der dag orde de houding der katholieke werklieden op politiek gebied zegde de gevierde Heer. Voorzit ter, Senator Eylenbosch, onder meer, het volgende De kiezing van 1925 is in aantocht. De voorbereiding tot dien kiesstrijd zal reeds in de eerste helft van 1924 aanvangen. Overzien we de voorgaande kiezingen en wat er is uit voortgevloeid. We stellen vast dat in meer dan één arrondissement tusschen katholieken verdeeldheid is ont staan, met het ongelukkig gevolg dat twee katholieke lijsten tegenover elkaar ston den, en als einduitslag was zulks niet voordeelig we hebben er zetels door ver loren. Anderzijds, in gemeenteraden zijn er schepencolleges gevormd geworden uit katholieken en liberalen of uit katholieken en socialisten, tegen den zin-in van een deel der katholieke gekozenen. We oordeelen niet, we stellen vast. Is het wenschelijk, op politiek gebied, de autonomie der standsgroepeering in zoover door te drijven dat elke stand in de kiezing met eene lijst afzonderlijk vooruit komt Principieel moeten we dit begrip, die opvatting ronduit bestrijden. We meenen dat alle offers moeten gedaan om bij de kiezing op één lijst alle standen te groe- peeren. In sommige katholieke middens heer- schen verkeerde strekkingen om de waar de en de beteekenis van het samengaan van alle christelijke standen of partijen te onderschatten. Is het waar dat er onder de bemiddelde standen katholieken zijn, die zoozeer oeconomisch liberaal zien dat ze daaraan een christelijke opvatting der maatschap pij offeren, anderzijds overdrijven we niet als we tevens beweren dat er onder de min bemiddelde standen ook 'zijn die er een loutere ceconomische opvatting op nahouden en deze opvatting zoo eng op vatten dat ze den bemiddelden stand zoo niet als vijand, dan toch als een tegenstre ver aanzien, waarmede, m'et de kiezing, niet op één lijst kan samen worden ge gaan. De eene zoowel als de anderen willen vrij zijn van alle banden, om dan later te zien hoe de bekomen vrijheid te gebrui ken. Ze gaan op avontaur. Stelt ge hun tot beantwoording de vraagWaar komt ge met uw stelsel uit Hun antwoord luidt, eender zooals dat van een gezaghebbend liberaal destijds, aan wien gevraagd werd waarop zijn stelselmatige oppositie zou neerkomen, en deze antwoordde On verra après Er bestaat nog een andere categorie katholieken die staan zoo onverschillig tegenover de coalitie der katholieken dat zij ook niet bereid zijn daarvoor offers te doen om haar in stand te houden, zelfs in het diepst van hun hart verlangen zij dat zoo spoedig mogelijk verdwijne. Waar voor we zouden te staan komen moest, als partij, de katholieke partij, verdwijnen, dat zien ze niet in. Ze beelden zich in dat, door samen te gaan nu met deze, dan met gene, we zouden binnenhalen, wat ze meenen nu niet te zullen bereiken. Ze zien niet in dat in katholiek opzicht het be staande kiesstelsel nadeelig is, in zoover dat we door het spel der evenredige ver tegenwoordiging, zeer moeilijk een meer derheidspartij in het Parlement kunnen worden. Die toestand nochthans, zou ons eerder moeten aanzetten om elkaar te naderen, in plaats van ons van elkaar te verwijderen. Ze zien niet in wat al water de katholieken in hun wijn moeten doen, nu deze samen met de liberalen een Re geering hebben moeten ^samenstellen, bij gebrek aan meerdeJheid. Sommige katho lieken aarzelen niet te verklaren dat de offers die de katholieken moeten brengen, door het feit dat ze van een gemengde regeering deelmaken, te groot zijn. Doch, hoeveel grooter zouden de te brengen offers zijn, indien het verband tusschen de katholieken verbroken werd en deze daardoor overgeleverd waren aan een Regeering die van een katholieke partij geen rekening meer te houden heeft? 's Lands hoogere belangen eischen dat alle katholieken samenwerken. Indien we evenals de landbouwers en de midden standers, de zorg van onzen eigen stand ieverig moeten behartigen en daardoor soms er een bijzondere opvatting op na houden, zijn we 't daarentegen niet eens, bij uitzondering van enkelen, op bijna de andere algemeene staatsbelangen. Eens zijn we het om in oeconomisch op zicht te verklaren dat het heilmiddel om de duurte der levensmiddelen te bekam pen, gelegen is in: voorlbrengen en sparen op genots- en weeldeartikelen. Eens zijn we 't ook om te begeeren dat de vrouw het kiesrecht bekome voor de provincie, in afwachting dat ze kunnen stemmen voor de wetgevende lichamen. Eens zijn we het om hét ontwerp over de ouderdomspensioenen van minister Moyersoen in zijn grondlijnen bij te tre den. Eens zijn we het nog om de Familie boven den enkeling in dewetgevingte be gunstigen en van den Staat, evenals van de Provindie en de Gemeente, familiever goedingen voor het personeel te eischen, De kroostrijke famiiiën te beschermen bij den woningnood ligt in het plan van talrijke katholieken. Eens zijn we om, in j het kader onzer grondwettelijke instelling, onze gemeente en provinciale vrijheid te handhaven en de scheidingspolitiek voor België te ver werpen. Eens zijn we het nog om alle dictatuur en onzijdige kiassenpolitiek en bolsche- wisme te bekampen. Hoevele andere vraagstukken nog zou den we kunnen vernoemen, waarover we het eens zijn Bovenal echter zijn we eensgezind in zake de groote godsdienstige waarheden, eens om te eischen dat onze kinderen in de school godsdienstig onderricht ontvan gen diensvolgens dat onze vrije scholen op gelijken voet met de officieele worden gesteld. Meer dan welk ander moet het schoolvraagstuk onze eensgezindheid wet tigen, want een vermindering van katho lieke kracht in 't Parlement zou ons aan erge gevolgen blootstellen niet het rijke- manskind, maar het werkmanskind zou, evenals eertijds, als slachtoffer onderdrukt worden. Hoe kunnen we op school- en andere gebieden zegevieren Enkel door te wer ken aan de samenwerking van alle katho lieke krachten, door onze meerderheid in de openbare besturen te versterken en deze tot de macht te brengen, noodig om den Raad der Kroon uitsiuitelijk uit ka tholieke verkozenen samen te stellen. We kunnen op politiek gebied geen be ter en hooger doel nastreven dan de zege praal der Katholieke Partij te betrachten. Die wijze woorden treden wij ten volle bij. Op de aangewezen baan zal de katholieke partij de prachtige overwinningen van vroeger vast en zeker te gemoet gaan. Nimmer moê gerende Tijd, Voerman die den wagen rijdt Over bergen en door dalen Laat mij, laat mij ademhalen Waar toch jaagt ge in gaiup Voerman, hou eens even op. Waar toch met die drift naartoe Rent gij dan uw rossen moê Om den slagboom te eer te winnen, Waar ons rusten zal beginnen Waar dan, zeg het, stuit uw draf En gij antwoordtAan het graf H. Tollens. DE VLUCHT VAN EEN PRINS.. De tijden gaan snel, doch de wereld verandert niet van uitzicht, en niemand nog kan gissen wanneer Europa uit den huidigen warboel loskomen zal. Sinds onze laatste beschouwingen over de In ternationale Politiek, hebben zich ander maal belangrijke gebeurtenissen afge speeld die terug (zooals sinds verscheide ne maanden gebeurt) in intiem verband staan met de Ruhrbezetting. Over deze gebeurtenissen greep deze week een uitvoerig debat plaats in het Belgisch parlement. Minister Jaspar ver dedigde er, gedurende meerdan twee uren de algemeene lijnen zijner buiteniandsche politiek, waarna verschillende volksver tegenwoordigers, namens de verschillende partijen, woorden van lof of blaam lieten hooren. Dat gaat natuurlijk altijd zoo. Elke vogel zingt gelijk hij gebekt is, elke député al naar gelang de politie ke fractie welke hij vertegenwoordigt, heeft zijn eigen bril op den neus. Zij zien klaar of donker, door een vergrootglas of een verkleinglas. Geheel onpartijdig is niemand van hen, omdat ook niemand van hen volkomen onzijdig oordeelen kan Dat ligt in den aard hunner menschelijke zwakheid. Dat is, ten andere, algemeen menschelijk. Van het debat, in zijn geheel beschouwd, is dan ten slotte dit te ont houden dat de toestand nog altijd niet heel rooskleurig is, en ook niet heel hel der, niet heel doorzichtig, voor wat ver schillende punten betreft. Voor de zooveelste maal iegde minister Jaspar nadruk op de delikate ligging van ons landeke midden de grootlanden. De internationale politieke rol van België is al even deiikaat: steeds irachten de scher ven terug aaneen te lijmen van dat vree- selijk breekbaar porseleinen ding dat Entente heet... België, in den persoon van zijn minister van buiteniandsche zaken, staat dus gedurig met den lijmpot in han den- Vele gebeurtenissen, in het Rijnland, zijn voor het publiek nog altijd niet goed opgeklaard. Aldus die fameuze separa tistische beweging welke, zooais het nu blijkt, op een sisser is uitgeloopen, maar toch haar voordeel heeft gehad voor al dezen die in troebel water visschen. Dit alles natuurlijk ten nadeele van het vraag stuk der schadevergoeding, en derhalve, ten nadeele van België. Andere gebeurtenissen zijn van aard om de zwartkijkers gelijk te geven. Pri mo het feit dat Amerika, hetwelk eerst terug tot ons kwam, zich naderhand weerom heeft terug getrokken uit den kring van internationale experten belast met het bestudeeren van de kwestie der schadevergoedingen. (Na al de cijfers waarmede wij reeds overstroomd werden, gaat men dus nieuwe scharen van cijjers vóór onze blikken doen walsen, in af wachting dat... Duitschland betalen zal Secundohet feit dat de onderhandelin gen tijdens de jongste weken gevoerd tussen de bezetters en grootnijveraars van Rijnland afgesprongen schijnen, zoo dat men wellicht weerom zal moeten ge weld gebruiken. Let wel, wij schrijven afgesprongen schijnen, terwijl anderen be vestigen dat zij afgesprongen zijn. Ten derde de vlucht van den ex-kroonprins, op het verdachte oogenblik der groote be roering in Duitschland. Dit laatste feit verdient wel even onze aandacht. Niet waar, wij allen keken uiterst verbaasd op toen wij vernamen dat de beruchte prins, onder de vriendelijke hoede van een Hol- landsch burgemeester, er fijntjes uitge- muisd was De bladen deelden nader hand allerlei bijzonderheden mede over dezen nachtelijken vlucht. Het werd bijna een thema voor een avonturen-roman. De kerel met zijn onbenullig gelaat van dandy, met zijn manieren van brutalen autocraat, waarin het verdoemde militarisme zijne meest walgelijke belichaming vond, had met een ontroerd gemoed afscheid geno men van een hond, van den trouwen gezel zijner ballingschap (lournalisten- stijl). Hij die, God weet, hoeveel sukke laars ten bloede toe had gegeeseid met zijn karwats van dierlijk iuitenantje, op wien de vloek van duizenden moeders weegt v, (Jaspar) had met bewogen ge moed in de goedige oogen van zijn hond gekeken, en was dan, ongestoord naar de "heimat,, teruggekeerd. Met welke plan nen Dat zal de toekomst uitwijzen. Bij het ter pers gaan vernemen we dat er eindelijk toch nog eens samenvoeling onder de Bondgenooten zou gekomen zijn, en zulks, met het doei een scherp mili tair toezicht op Duitschland uit te oefenen. De terugkeer van den prins zou daartoe aanleiding hebben gegeven. Het staat vastzoolang het er in Euro pa zoo roerig toegaat, kunnen onze doo- den aan den ijzer niet in vrede rusten. Dr Elm. Dit moet gelezen worden van het eerste tot het taaste Mussolini is een man van beteekenis, die wondere zaken heeft teweeggebracht. Hij deed hetgeen Napo- ieon gedaan heeft, de omwenteling verei- delen, op het oogenblik, dateik met reden vreesden, dat zij aan het hoofd der natiën zou plaats nemen en de wereld regeeren wederrechtelijken wraakroepend. Rusland het land van den hongersnood, wordt thans zoo beheerd. Aaneen Belg die hem een onderhoud had verzocht, en van hem wilde vernemen welk voordeel een inniger samengaan van België en Italië voor beide landen zou af werpen, gaf hij onder meer ten antwoord: "België is een groote natie doorde hoe danigheid en den werkdadigen kant van zijn katholicisme... België en Iialië moeten samenwerken. Geloof mij. Italië zal wel haast, economisch,eene benijdenswaardi ge plaats onder de natiën bezitten. Wij hebben reusachtige ondernemingen aan- geigd om onze waterwegen te benuttigen tot stuwkracht. De werkgeest heeft zich met het fascisme wondervlug veropen baard. Vóór dien tijd vochten bazen en knechts haar en pluim. Te Fiat ontstond eene staking omdat in eene fabriek het uurwerk een half kwartier achterliep. Vroeger kwamen al onze treinen te laat Thans zijn ze de stipste van 't Vasteland, en dergelijke stakingen worden niet meer gedoogd.,, Thans laat de dictator zich uit over de rol van het Katholisme "Wij danken het katholisme de kracht van Italië, zijne vreugde, zijne wonderba re kansen in de toekomst. Door zijne leer van verzaking en boet, doet het katholi cisme den mensch zichzelven bekampen. Het is aan hem dat wij, Italianen, een zielsadel verschuldigd zijndieinstaat'voor het materieel fortuin dat ons land ont breekt. Wat zouden wij zonder 't geloof ge worden zijn Het meerendeel der Euro- peesche volken gaf aan het genot toe. Het katholicisme door zijn geest van verster ving, leert ons meer voortbrengen dan wij verbruiken. Wij hebben een taak te ver vullen in de wereld. Onder de Keizers telde Rome millioenen inwoners, schijnt het. In de middeleeuwen slonk dat getal tot 10.000. Nij komen wij terug 't millioen nabij. Vergeet niet dat wij binnen 20 jaar 50 millioen inwoners zullen teilen. Rus land zinkt in een hoop. Duitschland ge raakt verbrokkeld, Frankrijk en Engeland hebben een al te zwak geboortecijfer. Wij zullen denkelijk het bevolkste land zijn in 1945. Zou het huidig Italië de taak der Cesars niet terug opnemen Was die taak dan zoo slecht vervuld, ten tijden dat de

De Denderbode | 1923 | | pagina 1