Valsch Getuigenis Bij de Bokkenrijders Een en ander Per Vliegmachien de I G Priesterlijke Benoemingen Handelsrechtbank van Aalst.'0 Kunstnieuws ["c opstanden honderd maal meer hinderend waren dan nu, dat Italië, de kampioen van het katholicisme, de heerlijkste der godsdiensten geworden i>. zou het die taak niet veel beter tot goed einde bren gen Eerbied voor het katholicisme, be scherming, samenwerking met het katho licisme gaat hij voort. Bij simpel dekreet heb ik aan het budjet van eerediensten 38 millioen toegevoegd. Ik heb den gods- dienstcurcus in de school in eere hersteld het kruis in de gerechtshofzalen terug de schoonste plaats doen bekleeden. Ik behandel met strengheid diegenen welke mijn volk willen verderven. De openbare machten mogen eene baan aan leggen, een waterweg door mijn akker graven, en ik zou de printen, boeken die de onschuld kwetsen, de driften ophitsen, niet mogen aanslaan Wat zou men zeggen van den vader die den belager zijner dochters eer, van zijn erf niet jaagt Ik moet even kracht dadig optreden tegen hen, die een mijner 40 millioen Italianen zedelijk wil hin deren. Wat zegt er Max van Brussel van die een smeerigen cinema film, verboden te Parijs, laat afspelen te Brussel Hier breekt de beraden staatsman eene lans voor 't geweld. Tolstoï met zijn overdreven lankmoe dig stelsel heeft sommige katholieken veerdig gemaakt voor de toegevingen. Alsof de Zaligmaker geene zweep had gebruikt om de woekeraars in den tempel aan te spreken. Daar worden altijd men- schen gevonden die hunne broeders uit baten, verkoopen of bederven. Er moeten dus altoos zweepen zijn om ze weg te jagen, of om er nog krachtdadiger mede om te gaan. (Wordt vervolgd). Een voorbeeld om na te volgen werd te Leuven gegeven. Waar de walge lijke plakbrieven vroeger alleen de aan dacht trokken door hun onbeschaamdheid, ziet men ze thans gebrandmerkt door een opplaksel, dat eenieders instemming ge niet en deze enkele woorden bevat SCHANDE EERBIED VOOR DE OPENBARE ZEDELIJKHEID. Een goed begin 1 De Leening 5 °/0 1923 der Verwoeste Gewesten Het Ministerie van Financiën stuurt ons de volgende mededeeling Uit reden eener langdurige werkstaking in de fabrieken belast met het vervaardi gen van het bijzonder gewatermerkt papier noodig voor het aanmaken der definitieve obligatiën van de derde leening met loten der Verwoeste Gewesten (5 °/0 van 1923), is de aflevering dezer obligatiën, in ruiling der voorloopige titels tot op 22 April 1924 moeten verschoven worden. In het belang der houders, en ten einde tot dan al de lotingen niet op te schorsen, wer er beslist dat de lotingen van 29 No vember 1923 tot en met 20 Mei 1924 onder de voorloopige titels alleen zullen geschiedenen niet onder de definitieve obligatiën zooals er eerst voorzien werd. De loting van 20 November 1923 zal geschieden op 20 December 1923, terzelf dertijd als die voorzien voor dezen laat- sten datum. Anderzijds zal de loting van 20 Mei 1924 bij vervroeging geschieden op 20 April 1924. De aan de definitieve obligatiën voor- 6e Vervolg. Ofschoon ik mager was, was ik groot en sterk, en wie zoodat niet zijn, met een le ven zoo bij uitstek daartoe bevorderlijk, als wij dat geleid hadden Nooit had ik er mij over beklaagd of er zelf maar aan gedacht, dat ik geen vrien den had van mijn leeftijd. Ik had inderdaad nooit behoefte daar aan gevoeld, want als ik den dag metstudeeren had doorgebracht en ook op de niet zeldzame vrije dagen, was mijn vader steeds bereikt om alles te doen wat ik vroeg. En had ik mij een be teren vriend en speelmakker kunnen wen- schen? Hij was een veel beter schutterdan ik, en ook in het schermen moest ik het altijd tegen hem afleggen toch zou men hem op een afstand gemakkelijk voor mijn ouderen broeder hebben kunnen houden Hij wasmeerdan zes voet,goed gepropor tioneerd, en met een kaarsrechte, militaire gestalte Zijn blond haar en fraaie snor waren weliswaar reeds grijzend, maar dat te zamen met een min of meer droevigen trek op zijn knap gelaat, die zich daarop soms dagenlang vertoonde, waren de eeni- ge bewijzen dat hij ouder was dan, naarzijn uiterlijk te oordeelen, zou kunnen meenen. Een flinke rit, enkele uren jagen of een onzer andere vermaken deden meestal dien eigenaardigen trek, welke onwillekeurig aan een verborgen lijden behouden lotingen zullen dus alleen op 20 Juni 1924 beginnen. Zoo hebben de houders eefi voldoenden termijn, tusschen den datum waarop de laatste loting voorbehouden aan de voor loopige titels geschiedt (20 April 1924) en den datum der eerste loting waaraan de .itieve obligatiën deelnemen (20 Juni oi hunne definitieve titels al te halen. Eti- Koninklijk Besiuit, deze nieuwe be palingen bekrachtigend, zal binnen kort in den Moniteur verschijnen. Teroverweging onzer katholieke ouders In het Middenstandshuis te Brugge had Z. E. H. Kanunnik Vandermeersch een be langwekkende voordracht gegeven over "onzijdigheid in vereenigingen„ en voor namelijk over onzijdigheid in zake gods dienst en onderwijs. De Z. E. H. Spreke heeft onwederlegbaar aangetoond hoe onzijdigheid in de school uit den boozeis; "hoe katholieke ouders verplicht zijn hun "kinders naar kath. scholen te zenden, en "hoe uitzonderingen op dezen regel aan "de geestelijke overheid moeten voorge "legd worden, en alleen mits gewichtige "redenen kunnen gedoogd worden. Mogen de ouders die woorden niet ver geten. 't Is hoogst gevaarlijk hier verant woording op zich te nemen, want het oor deel God's zal streng zijn voor hen die hun plicht verzuimd hebben bij de zalig making van anderen. Een luitenant van het Belgisch be zettingsleger werd in den nacht van 17 November door Duitsche onderofficieren naar de kazerne gesleept en door hunne soldaten beleedigd. Hoe lang zal dat nog duren Major Scouvemont, welke zijne vrouw doodschoot, is door het krijgsge recht vrijgesproken. Wie werd door dat gerecht veroordeeld Zou men 't krijgs gerecht niet beter afschaffen In het garnizoen van Brasschaet heeft er eene verduistering van 45.000 fr. plaats gehad. De plichtige officier, na bekente nissen afgelegd te hebben, is in het gevang opgesloten. Uit de ijzergieterij van Ruelle (Frank rijk) zou een monsterkanon verzonden zijn naar de commissie voor proefnemingen. 'Dit stuk is 21 meter lang en weegt 89.000 Kg. de draagwijdte is 97 Km. (ongeveer de afstand Brussel-Brugge). Hopen wij dat dit kanon nooit dienst zal moeten doen In het zuiden van Frankrijk hebben verschillende aardbevingen plaats gegre pen. In Bordeaux duurden de aardschok ken heel korten tijd, maar werden niette min door een groot aantal personen ge voeld. In Berlijn is de toestand zoo slecht dat alle vreemdelingen de stad verlaten. De Engelsche en Fransche onderdanen, met verscheidene doeleinden belast, heb ben bericht ontvangen niet te talmen en het land te verlaten. Wat zou daar weeral in de lucht zweven De Hollandsche stoomboot "Rijper- kerk„ geladen met arachiedenkoeken en verschillende andere koopwaren, is door een brandvernieldin de haven van Bostia. De Spaansche Vorsten, op bezoek naar Rome, werden op hnuue reis luid ruchtig door het volk toegejuicht. De Italiaansche Prinssessen Mafalda en Giovanni zijn genezen. Terwijl zij een wandeling deden ging er een oorverdoo- vend gejuich"op in de volksmenigte. Volgens het officieuse blad "Vreme,, zou er eene overeenkomst bereikt zijn tusschen Italië en Zuid Slavie over de deed denken, van zijn gelaat verdwijnen en dan fonkelden zijn helder-blauwe oo- gen evenzeer, en dan was zijn ijver voor de sport even fel als de mijne. Ofschoon we in alle weer en wind buiten waren,dik wijls gedurende geheeledagen, scheen het alsof zon noch wind veel meer konden doen dan zijn gelaatskleur een weinig bruiner temaken, en zijn handen,ofschoon ze even groot en sterk waren als die van een schipper, bleven bijna even blank en fijngevormd als die eener dame. Ik heb mijn vader altijd als de knapsten man ter wereld beschouwd, en zeker heb ik nooit een man gezien die het in eenig opzicht tegen hem kon opnemen, Als iemand mij zeide, dat ik veel op hem leek en later on getwijfeld zijn evenbeeld zou wezen, voel de ik mij zoo trosch en gelukkig als een mensch slechts zijn kan, en het gebeurde in die dagen vrij dikwijls dat men het mij zeide Geen wonder, dat ik hem langzamer hand liefkreeg met een meer dan gewone kinderliefde. Het zou trouwens vreemd zijn geweest, indien het anders geweest ware, omdatons zooveleen hechte banden aaneensloten. Bij de liefde van den zoon voor zijn vader kwam nog de liefde die ontstaat uit een voordurende kameraad schap. Ook voor mijn moederen mijn zus ter Marian voedde ik een innige genegen heid, maar geen van hen beide heeft ooit zulk een ruime plaats in mijn hart inge nomen als mijn vader. kwestie van Fiur Fiume zou voor Italië geannexeerd worden en Zuid-Slavië zou eene vrije zon. haven bezitten. De buitengewone begrooting voor het dienstjaar i 'J24 voorziet eene uitgave van 501.743.080 fr. voor de werken aan Lei en Schelde. De Internationale Pluimdiei1- en Vee tentoonstelling te Gent zal veel bijval ge nieten, er zijn meer dan 3.600 dieren inge- geschreven. Deze tentoonstelling wordt gehouden op 24-25 en 26 November. De liefhebbers laten deze. gelegenheid niet ontsnappen. Op tien dagen tijds kreeg het parket het signalementvan 100 verdwenen vrou wen en meisjes. Ach wat is de kinema eene slechte leerschool In het - Staatsblad kondigt men eene goede methode aan ter verdediging van de openbare zedelijkheid welke ont staan is te Bergen, 't Is eene vereeniging zonder winstgevend doel, gesticht door eenige voorname, personen. Dit verdient vermelding en navolging. M. Masson, minister, heeft beslist alle vreemde vrouwen die in België van de ontucht leven, over de grenzen te zet ten. Ieder eerbaar mensch zal dezen maat regel van harte toejuichen. Het zal een groote weldaad zijn voor ons land. En overal begint men te hooren her halen en te lezen': Eerlijke lieden koopt niet in winkels waar schunnige zaken uitgestald of voor handen zijn Zooveel te beter, want de brave mén schen hebben maar al te lang gezwegen en toegegeven. Dat gaat gedaan en uit zijn. De volksbedervers mogen 't weten. Te Rio Janeiro, in Brazilië, op den Corcovado, zal een Christusbeeld van 35 m. hoog worden opgericht.Het monument zal den Verlosser voorstellen, in de eene hand het kruis en in de andere den we reldbol dragend.'t Beeld zal van op de zee en uit de haven duidelijk zichtbaar zijn. In alle parochiën van het bondsdistrict wordt voor het gedenkteeken geld ingezameld, terwijl in het Huis der Afgevaardigden een voorstel is ingediend om een som van 200 contos te stemmen. Zoo eene daad doet deugd aan alleoprechte harten,die't geluk hebben Jezus-Christus te kennen. Hij, de. liefderijke God-Mensch, de grootste aller menschenvrienden.werd en wordt zooveel miskend. Hem zij dank en erkentenis, Hem zij lof, en roem, en aanbidding bij alle volkeren. Onze medewerkers worden dringend verzocht hunne bij dragen te sturen ten laatste den Donderdagavond» Verleden Zaterdag had in den Katholieken Kring Groote Markt, het jaar- lijksche Bokkenrijders- feest plaats. Om 7 1/2 u. vergaderden talrijke Rij- dersen nutten gezament- lijk een lekker avond maal. De heer Karei Van den Bossche haalt er eer van, want iedereen was 't akkoord, te verklaren dat de spijzen eer lijk waren bereid. Aan de eeretafel bemerkte wij zijne Exellentie Minister Moyersoen, de heeren Ik was geen wispelturige natuur, maar langzamerhad begon de gedachte in mij op te komen dat wij in sommige opzich ten gehefel anders waren dan andere men- schen, dat er toch wel een ernstige re den moestzijn voor de volkomen en onaf gebroken afzondering waarin wij leefden en de gebeurtenissen der laatste twee da gen hadden het vermoeden in mij tot ze kerheid doen worden. "De jongen moet alles weten Wat was het, dat ik weten moest Ik had ge dacht, dat ik het belangwekkende nieuws de oplossing van het raadsel ongetwijfeld nog den denzelfden avond te hooren zou krijgen, want juist voordat ik mij te bed wildebegeven riep mijn vader mij bij zich. "Hugh, had hij toen op vriendelijken toon gezegd, "je hebt gisteren avond ge sproken over het feit dat Je hier nog nooit vandaan geweest bent. Je hadgroot gelijk; je moet hier niet altijd blijven. Er is een reden, een zeer ernstige reden, waarom wij hier zoo lang en afgezonderd van de wereld hebben geleefd. En die reden die moet je weten Ik kon zien dat hij opgewonden was, en een vage vrees kwam in mij op, dat er iets vreeselijks op til was. Zegt u het mij nu maar niet, vader riep ik uit"u behoeft het mij zelfs in 't geheel niet te vertellen, als het u pijn doetIk zal u niets meer vragen, en tevre den zijn, met hier altijd te blijven leven zooals wij tot nu toe gedaan hebben. Baron Lodewijk de Béthune, F. Van Nieu- wenhoven en P. Van Schuyienbergh volks vertegenwoordigers, de heer Burgemees ter der Stad Aalst, en verders de leden van 't Comiteit, behalve de beminde voorzitter M. Achille Eeman die door het gure weder belet was het Rijdersfeest bij te wonen. 't Spijt ons wegens plaats gebrek geen uitvoerig verslag te kunnen meedeelen, dit zou ons te ver leiden, doch wij vatten de verschillende aanspraken kort en bon dig samen. Een prachtig verslag overde werkzaam heden van 't verloopen jaar, werd ons ge geven door den heer G. Eeman schatbe waarder. En alvorens daartoe over te gaan herinnert hij 't verscheiden van de heeren F. Druwé, L. Fosselle, Camille Eeman en Camiile Liènaert leden onzer maatschap pij. Hunne gedachtenis blijven ons steeds in eere. Verder geeft den achtbare spreker een overzicH^bver de politieke werking in de partij en drukt op de standvastige en aanhoudende werking onzer tegenstrevers. Er bestaat heden veel onverschilligheid onder de Katholieken, die onverschillig heid moet kost wat kost verdwijnen. Hij brengt ook hulde aan Minister Moyersoen en zegt dat wij op zijne medewerking rekenen, alsook op die der heeren volks vertegenwoordigers hier tegenwoordig, op densteun van den heer Burgemeester en al de polieke Overheden, ten slotte mogen wij ook onze oude Bokkenrijder van 1866 niet vergeten, onze geliefde voorzitter M. Achille Eeman (algenieene toejuichgingen). Dan komt Z. E.Minister Moyersoen aan het woord en geeft menige goede wenken en raadgevingen welke in den politieken- strijd hier ter stede zouden moeten gevolgd worden om de Katholieke Partij naar nieuwe zegenpralen te voeren. Deze woor den werden op een daverend applaus ont haald. Als vertegenwoordiger van den Mid denstand drukt den heer F. Van Nieuwen- hove zijn genoegen uit zich te bevinden te midden van zulke eene puike vereeniging van burgers en politiekewerkers.Hij zet de burgerij van Aalst aan zich te vereenigen in een zuiver Katholieke Middenstands bond en zich niet aan te sluiten in zooge zegd onpartijdige, die een groot gevaar zijn voor de katholieke burgerij en voor de Katholieke Partij. De heer Baron L. de Béthune stuurt de vergadering eenige woorden van aan moediging toe en drukt er op hoe noodig het is, de vroegere inrichtingen der katho lieke partij wederom tol stand te brengen. Niet te talmen zegt hij, maar onverwijld de handen aan 't- werk te slaan. Daarna dronk hij op de gezondheid van den heer Burgemeester De Hert, die in de moeilijke omstandigheden waarin men zich thans bevindt zoo wijselijk de Stad bestuurt. De heer burgemeester De Hert neemt dan het woord en zegt dat hij die vleiende woorden niet verdiend, dat hij slechts zijnen plicht vervult en dat hij uit al zijne krachten zal werken tot den bloei der stad Aalst. Dan maakt hij het historiek der Bokkenrijders, die altijd een toonbeeld zijn geweest van onverdrooten politieken iever en altijd koenen strijders voor de goede zaak. Volgen wij steeds hun voor beeld, om aldus de zegepraal der Katho lieke Partij die zij met taaien moed en zooveel geduld hebben bewerkt, opnieuw te verwezenlijken. Deze woorden op een daverend handgeklap onthaald, onder lijnen den bijval welke zij bij de aanwe zigen genooten. M. P. Van Schuyienbergh voegt bij daL 1 alles ook nog een woord. Ik ben 'takkoorB zegt hij, de Katholieke Partij moet heropfe gebeurd worden, maar opdat dit geschiedfcjf: met vrucht moet zij beantwoorden aan~d^ tijd. Geenil sociale eisschen van onzen ;iek eE Hij schudde langzaam het hoofd. "Neen Hugh, m'n jongen, je moet alles weten het is mijn plicht, je alles te zeg gen. Maar nietdezen avond, wantvandaag heb ik reeds genoeg doorstaan. besloot hij met een diepe zucht. Ik dacht bij deze laatste woorden.ter stond aan het vreeselijk. geheimzinnig tooneel bij het moeras, aan mijn vader's heftige woorden en hartstochtelijke daad en ik vroeg niets meer. Maar toen ik hem dien avond verliet om mij te bed te bege ven, had ik een sterk voorgevoel van een naderend onheil. Vruchteloos keerde en woelde ik mij om in mijn bed, tot ik de hoop op een behoorlijke nachtrust opgaf. Ik stond op, kleedde mij haastig aan, en sloop zacht en ongemerkt het huis uit. Zelfs buiten vond ik het warm en druk kend.Dehemel was bedekt met inktzwar te wolken, en in de duisternis, door geen enkel straaltje van de maan gebroken, bood de zee met haar witte golvenkoppen een onheilvollen aanblik. De atmosfeer was zwoel en zelfs toen ik na korten tijd op den top van het gebergte'stond, woei mij zelfs geen flauw koeltje tegemoet. Ik had mezelf steeds voor gehard en volkomen gezond gehouden, maar nu kwam het zweet in dikke droppels uit bij na alle poriën van mijn lichaam, en hij gend stond ik na ongeveer een half uur klimmen bovenop het gebergte. Ik stond rechtop en trachte rondom mij te zien, maar alles was verborgen in de enkele partij is samengesteld zooals dj onze. Bij ons vinden wij Rijken, Burgert. Boeren en Werklieden. Laat ons alle vittel rij van kant stellen, en strijden onder "eeiEe en dezelfde vlag, in volle eendracht eijhei dan zijn wij zeker van den zegepraal. :dt Eindelijk stelde M. Van Nieuwenhovjet een heildronk in op de gezondheid dejdb' stedelijke drukpers, die te alle tijde in 'I/4 felste van den politieken strijd, de Katho|tin lieke Partij zoo krachtdadig heeft verd^i: digd. (Spijtig dat de Katholieke drukper in haar streven en strijden zoo slech ondersteunt wordt door sommige Katho^i lieken). N. d. R. en Eene puike symphonie vergaste de aan der wezigen met de schoonste aria's vaiad haar repertorium. En zoo liep het fees5tz« in de beste stemming ten einde. En wij uiten hier den wensch dat'al dia vingerwijzingen en wenken, al die goedtf R voornemens daden worden, en hopen vasf13 dat het zich niet bepalen bij deze enkele schoone woorden,maar dat het goede zaadj™ met volle hand zal rondgestrooid wordenF®, Dat het moge gedijen in vijen grond, tol>s meerdere bloei onzer geliefde KathoIiekéSta Partij, is onze vurigste wensch. (N. d, R.j Q Bokkenrijder. Beu Ti Zijne Hoogw. de Bisschop heeft Pas-ot'n benoemd te Nieuwenhove, den E. H.- Arents, Onderpastoor te Meire. 'rul Bi Ga \caa FAILLISSEMENT. pij I ah Bij vonnis van 20 November 1923, ver-is*sc klaart de Rechtbank de bankbreuk opene/;e van Jan Van Guyse, ondernemer van open-1 bare werken te Ninove. *eS Rechter-Commissaris M. Henri Moens de Hase. CuratorMter Jozef De Clercq, advo.kaat^ te Ninove. Sluiting van het proces-verbaal van nazicht der goedvinden op Donderdag 27 December 1923, om 11 ure 's voormid dags. - Bepleitingen op Dinsdag 8 Januar 1924, om 9 ure 's voormiddags in de Ver- hoorzaa! der Rechtbank. Aalst, den 20 November 1923. Voor gelijkvormig uittreksel De Referendaris, E. SCHEERLINCKX. 119 K, 3,pi uns Ca knd£ lspe foor jgen i gel Stad Gent. Zondag 25 November, om- té j 10 1/2 uur ter zaal van het Kon. Muziekiniet Conservatorium, Hoogpoort, (bij het Stad-ir hi huis) Festival Franck, bijzonder aanbevo len aan de muziekliefhebbers der Pro vincie. een Wo d. C r h( woi er c ten g Onze Nationale Virtuozen de kunstzan geres Mevrouw Wybauw, den Violonist Johan Smit, den Pianist Marcel Laoureux, den OrgelistLeandre Vilain, en de gemeng-i de koorafdeeling der Melomanen zullen»!'! beurtelings optreden. jyp' Voor de inganskaarten zich te wendeni dat aan M. V. Roegiers, Korte Kruis-pmai straat 1, dicht bij het Belfort, Voorze-:rest tels 3 fr. en Achterzetels 5 fr. &en tien IP z' 5 da ma: jrffi: ast t zwarte duisternis. Nog nooit had ik een zoo donkeren nacht beleefd, en toen ik enkele minuten daar gestaan had, werd ik onwillekeurig bang om mij te verroeren, uit vrees door een verkeerden stap in een bergspleet of afgrond gestort te worded.; In de richting van mijn rechterhand hoorde: ikden wind klagen door de pijnboomeni van Allercombe Wood, een geluid dat zelfsfutAi door het minste zuchtje scheen te worden tikki; veroorzaakt, en eenige honderdc voeten L,^ beneden mij klonk het geruisch van de zee, die met een voor dezen stillen nacht onge woon sterk geluid haargolven op descherpeonz rotskanten van het gebergte deed breken.'zal Nooit tevoren had ik op die piek ge- Vij n staan in zulk een nacht en met zulk een iec)er bezwaard hart 1 Ik wenschte, nietgeko-, men te zijn, en toch was ik bevreesd om terug te keeren. De duisternis had mij om-)r n' huid, zoo dik dat ik ze bijna kon voelen »rt, li en wetend dat een enkele stap in de ver-Tetjei keerde richting mij het leven zou kunnen-en d kosten, durfde ik mij bijna niet te bewegen Plotseling kwam er een verklaring van de 'e drukkende atmosfeer; de hemel boven mij ln,W( scheen als van eengescheurd te worden E bot ont een breedestreep van oog verblindend 'innei licht door te laten. De felle bliksemstraal rterh, sneed schitterend door de donkere lucht en schoot toen als een reusachtige vuur-len pijl aan den gezichteinner in zee, die opï,rh« dat oogenblik zich toonde, overgoten met iheid een groenachtig licht, woest en fel-schui-juwj; mend. (Wordt vervolgd.) n j

De Denderbode | 1923 | | pagina 2