Aan onze Lezers VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST KERSTZHNG Een en ander zondag zó uecemDcr 1 \fzó. Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. NI DAGWIJZER Raakt het huwelijk niet aan! Lezers 't is het oogenblik, denkt w v_» m m Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN Dr R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 O Wat Zon is komen dalen In den maagdelijken schoot Ziet, hoe schijnt ze met haar stralen Alle glansen doof en dood Ai hoe schijnt dit Hemelsch Kind, Aller zielen licht en hoeder, Zon en maan en sterren blind Uit den schoot der zuivre moeder Englen daalt van 't Paradijs! Zingt den Hemel eer en prijs, En met vreê de harten kroont, Waar een goede wil in woont. Ziet, hoe staroogt daar een Oude, Achter deze maagd, op 't pand. Dat de Hemel hem betrouwde, Dat de kroon van ootmoet spant. Salomon, vol majesteit, Rijk van diamantenstralen, Mag het in zijn heerlijkheid Bij Gods needrigheid niet halen. Englen daalt van 't Paradijs Zingt den Hemel lof en prijs, En met vreê de harten kroont, Waar een goede wil in woont. Komt, gij, Koningen en Heeren hier spiegelen in dit licht Jezus zal u ootmoed leeren, Die zijn hof in stallen sticht. Ziet de Moeder, ziet den Zoon Kust de windsels, kust de doeken Buigt uw hoofden, buigt uw kroon. Zwijgt vernuftigen en kloeken Englen daalt van 't Paradijs Zingt den Hemel eer en prijs, En met vreê de harten kroont, Waar een goede wil in woont. Vondel. ZATERDAG 22 DECEMBER 1923. Van heden af tot 31 December 1924 ontvangen de nieuwe inschrijvers voor de som van 8 frank 50 centie men (verzendingskosten inbegrepen) ons blad tot einde 1924. Eenieder zal het zich ten plicht re kenen bij katholieke vrienden en ken nissen ons bla3 aan te bevelen. Uitsluitelijk ten dienste der goede zaak verdedigt De Denderbode - alléén de Katholieke Partij en hare inrichtingen, en werkt mêe aan alles en met allen die 't goed meenen met de Katholieke Partij. Altijd zal De Denderbode op de bres staan voor Kerk, Vorst en Land en strijden voor onze Vlaamsche Rech ten. De Denderbode moet dus bij alle Katholieken in huis komen. 27 Donderdag, H. Joannes, Apostel en Evangelist. 28 Vrijdag, H.H. Onnozele Kinders. 29 Zaterdag, H. Thomas,. Bisschop van Kantelberg, martelaar. December of Wintermaand. 23 Zondag, 4e Zondag van den Advent. H. Victoria, Maagd, Martelares. H. Florentius, Bisschop, Belijder. 24 Maandag, Vigiliedag of vooravond van Kerstdag, vastendag. H. Delphinus, Bisschop, belijder. H. Adèle, Maagd, Abdis. 25 Dinsdag, Hoogdag van Kerstdag. H. Eugenie en H. Anastasie, beide mar telaressen te Rome. 26 Woensdag, 2e Kerstdag, H. Slephanus, lc martelaar. Een wetsontwerp van Minister Masson. Een artikel van ex-Minister Destrée. Onze lezers hebben wellicht reeds ver nomen dat de heer Masson, liberale Mi nister van Justitie, een wetsontwerp heeft gemaakt dat tot doel heeft de echtschei dingen te vergemakkelijken. In katholieke bladen werd hierover, o. a. door een geestelijke uit het walenland, een alarm kreetgeslaakt. En terecht. Er werd op gewezen hoe een wetsont werp van dezen aard noodlottig inwerken moest op het geboortecijfer dat, voorna melijk in de Waalsche streken, alreeds zoo laag staat. Zou dit ailes, ten slotte, niet wijzen op eene trage, bedekte, maar geleidelijk doorgedrevene ontbinding van het huwelijk Dat zulks niet tegenstrijdig zijn zou met de levensopvatting onzer tegenstrevers, waarvan sommige medehelpen aan 's lands bestuur, sinds den wapenstilstand zijn wij nu eenmaal er aan gewoon geworden mannen van alle kleur aan het hoofd der natie te zien, hebben wij dezer dagen nog kunnen vaststellen, toen wij toevallig de hand legden op het "Album du Peuple,, van 1 Mei 1921, waarin de gewezen mi nister van Kunsten en Wetenschappen, Jules Destrée, een artikel schreef over De Evolutie van het Huwelijk Met dit luid ronkend woord "Evolutie heeft men reeds veel verkeerde dingen willen goed praten, of verderfelijke ge dachten bewimpelen. Het werd ook reeds dikwerf gebruikt als een etiket boven leugen of schijn-wetenschap. Zijn er zelfs geen zoogenaamde ge leerden geweest, die, namens de grrroote wet der "evolutie het ontstaan der schepping wilden verklaren? ook Destrée, zulks blijkt aanhoudend uit zijn artikel, is een groote liefhebber van evolutie en 't is, in naam van de evolutie dat hij het systeem der Vrije Liefde hul digt. Hij zou namelijk de vrije verbintenis in de plaats van het huwelijk willen zien. Dat vloeit klaar uit zijne pleidooi voort. Wij laten hier enkele kenschetsende zinsneden van dit proza volgen De evolutie is eene sociale wet en eene levenswet. Zij beheerscht de vor- men van het menschelijk leven. Alles wordt aanhoudend veranderd, gewij- zigd, past zich aan de verschillende noodwendigheden aan. Het is geenszins onredelijk te geloo- ven dat al hetgene wat wij thans om ons heen zien, zelfs het huwelijk, zelfs de familie, in den loop der toekomende tijden gewijzigd zal worden. Doch, wat eene wetenschappelijke waarheid is wordt door kortzichtige lieden als een domheid aanzien Verder is Destrée van oordeel dat de vrije verbintenis, vrijelijk aangegaan door de liefde tussc.'^n gelijke, onafhan- kelijke, vrije wezens, en vrijelijk in le- ven gehouden door de wederzijdsche achting en genegenheid, veel meer ze- delijk is dan het burgerlijk huwelijk onzer dagen Hij besluithet algemeen in voege ko men der vrije verbintenis, (in het fransch heet datl'Union libre zal nog zoo gauw niet geschieden, want zij is de be kroning eener lange evolutie (telkens weer keert dat ronkend woord onder zijn pen terug De laatste zinsnede van dit artikel is vooral teekenend Het spreekt van zelf dat, naarmate die nieuwe vorm van het huwelijk zou tot stand komen, de wét zou moeten tusschenbeide komen om den toestand van beide partijen, tijdens en na hunne verbintenis, te regelen, en de hand te houden aan de bescherming der kinde- ren Begrijpt men waar dit alles heen wil De mannen der evolutie vragen dat er wetten zouden tot stand komen die, en de belangen der liefhebbers van Vrije Liefde dienen, en den kinderlast, in dien er kinderen zijn, van hunne schouders schudden. Wat blijft er, met dit alles, nog over van de familie, en van het familiegeluk In welke handen zal de opvoeding der arme kinderen terecht komen Wat blijft er over van het begrip "vader,,, "moeder,, van de vader- en moederplichten De «Vrije Liefde», want dit is het toch dat Destrée, onder een mom van geleerd-doende woorden, verdedigt en aanpredikt, heeft sinds lang hare proe ven geleverd. Sinds lang is gebleken dat eene dergelijke "evolutie van het huwelijk,, de wreedste miseries en rampen over de wereld heeft neergehaald. Moedige mannen als een Johannes Jör gensen, een Adolf Retté, en andere be keerlingen met klinkende namen, heb ben weleer, in het aanschijn der maat schappij, het masker der Vrije Liefde afgerukt, en aangetoond hoe deze theorie de grootste zielenmoordster en vreugden- doodster van onzen tijd mag genoemd worden. Het huwelijk, in zijn huidigen vorm, zal immer een heilige en veilige haven zijn van der menschen liefde en geluk. Het schenkt aan de wereld schoonheid, kracht, vruchtbaarheid. Onder den zegen en de bezegeling der H. Kerk, blijft het de hechtste waarborg van den vrede der samenleving. Destrée haalt als "argument,, in zijn artikel aan dat het huwelijk zoo vaak misbruikt wordt, en vaak niets anders is dan eene vereeniging van geldelijke be langen. Het is een feit dat de meest edele, de meest goddelijke dingen hier beneden soms misbruikt worden. Doch, dit doet niets af aan hunne noodwendigheid en heilzaamheid. De waarheid is de volgen de met de theorie der "Vrije Liefde„ holt de wereld naar den afgrond, terwijl de eerbied voor het huwelijk de wereld al leen in evenwicht houden kan. Moest men het huwelijk ontbinden men zou, als het ware, onze wereld op hare assen hooren kraken. Het ware een zedelijke chaos. Daarom dienen wij met de kracht der rede en der katholieke overtuiging, het huwelijk te verdedigen tegen alle aanval len der evolutie-mannen Dr Elm. om uwe visietkaarten. Ten bureele van dit blad hebt ge ver zorgd werk aan matige prijzen. Bestelt dus zonder uitstel uwe visiet kaarten bij ons. Port van nieuwsbladen en tijdschriften. Het Staatsblad bevat volgende bepa lingen aangaande het port van nieuws bladen en tijdschriften Artikel 1. In afwijking van artikel 15 van het koninklijk besluit van 25 Septem ber 1920, blijft het port van de als post abonnement bezorgde, om het even welke nieuwsbladen en tijdschriften, die ten minste eenmaal per kwartaal verschijnen, afkomstig uit en bestemd voor het binnen land, gedurende het jaar 1924 bepaald op 1 centiem per exemplaar of nummer, bijvoegsel inbegrepen, en per 75 gram of gedeelte van 75 gram, bruto-gewicht. Hetzelfde port wordt toegepast op de afzonderlijk verzonden bijvoegsels. Art. 2. Artikel 2 van het koninklijk besluit van 7 December 1920 wordt ge wijzigd als volgt Van 1 Januari 1924 af, is artikel 94 van het koninklijk besluit van 12 Octob. 1879 door het volgende vervangen Abonnementen op Belgische nieuwsbla den worden betaald tegen den prijs door de uitgevers opgegeven. Het Beheer houdt op deze prijzen, vol gens de periodiciteit van het nieuwsblad, de hierna vermelde rechten af, welke ook de duur van het abonnement zij Weekbladen en nieuwsbladen die min der dan eenmaal per week verschijnen 50 centiemen per inschrijving Nieuwsbladen die meer dan eenmaal en tot driemaal per week verschijnen 60 centiemen per inschrijving Nieuwsbladen die meer dan driemaal per week verschijnen 70 centiemen per inschrijving. Een meesterlijke afzweeping liepen de socialisten in de Volkskamer deze week op van wege den heer Moyer- soen, Minister van Nijverheid en Arbeid, 't Was over den woningbouw. Het deed waarlijk deugd aan 't harte de roode man nen, die maanden lang in hunne dag- en weekbladen alle valschheden hadden uit gebracht en alle aanvallen hadden be proefd tegen den Heer Minister Moyer- soen, daar nu verpletterd te zien zitten op hunne banken, zelfs meestal zonder aan hunne vooruitgezette argumenten te durven vasthouden. Nooit was de tusschenkomst van den Staat voor het bouwen van woningen meer aanzienlijk, bewees de heer Minis ter, onder anderein 1922, 150 miljoen in 1923, 180 miljoen. Er zijn reeds meer dan 22400 woningen gebouwd In het jaar 1921 alleen zijn er 26520 personen die eigenaar van hun huis ge worden zijn.... Meer dan 100.000 werklieden, arbei ders hebben sedert den oorlog hun huis aangekocht. Dat wakkert de spaarzaam heid en de familiegeest aan.... Onze doenwijze komt overeen met de gemoedsgesteltenis der Belgische bevol king en met den geest van de overgroote meerderheid van de werkende klas. Het bezit van zijn huis is een ideaal voor den werkman, eene bron van rijkdom voor den geest en voor het hart, eene bron van zedelijkheid en welstand voor de familie en voor de maatschappij Bravo Heer Minister Moyersoen Ga voort op den ingeslagen weg, ten grooten voordeele van werklieden en kleine bur gers Als een machtig scheepskapitein hebt gij de roode vijanden bewezen dat gij uw vaartuig te besturen en naar de bedoelde haven te richten weet. De 125sle Verjaardag van den Boerenkrijg werd te Mecheien plechtig gevierd. Duizenden en duizenden katholieke boeren, middenstanders en ar beiders brachten verleden zondag een eerbiedige en luisterrijke hulde aan de 41 Brigands die op den avond van 23 October 1798, door de Sansculotten bin nen de muren der Dyiestad werden ge vangen genomen en zonder vorm van pro ces 's nachts aan den voet van St Rom- boutstoren werden neergeschoten. Eere aan het Davidsfonds van Mecheien, dat die herdenking bewerkt heeft. Het Katholiek Middenstandsverbond van het Land van Waes hield op Zon dag 16 December, een grooten Landdag te St. Niklaas. Het congres werd ingezetnaar katholie ke gewoonte met een mis. Die studiedag bewees dat de inrichting van den Katho lieken Middenstand in 't Waasland waar lijk prachtig mag heeten. Het getal aan gesloten leden gaat reeds de 3000 te boven En overal werkt men onverpoosd voort. De gemeente Beveren geeft het voorbeeld Proficiat, katholieke werkers In Aalst alleen komt men er niet toe een Katholieke Middenstandsbond in te richten, dank, laat het ons maar zeggen, kleingeestige misverstanden die spijtig genoeg blijven voortbestaan. Ei I de Stichter van den ongodsdienstigen onderwij zersbond in België, hevige bekamper van het godsdienstig onderwijs en een der hoogstaande gezagbekleeders der vrijmet selarij, die hij zelf in een boek heeft ge huldigd, is deze week voor den Opper rechter verschenen, om in volle rechtvaar digheid te hooren verklaren wat hij wel verdiend heeft door zijn bevechten van de Roomsch Katholieke kerk door Chris tus ingesteld.... Heeft de man geen recht zinnig berouw gehad vooraleer den geest te geven, dan, is hij bitter te beklagen en voor eeuwig. Overtredingen van de Postwet. Het beheer van Posterijen herinnert er aan dat het, luidens artikel 29 van de wet van 30 Mei 1879, verboden is op straf van rechterlijke vervolgingen welke door het Beheer kunnen ingespannen worden 1» Brieven, zelfs open, of nota's die als brief wisseling kunnen gelden te voegen bij nieuwsbladen, drukwerken, handelsstalen of zaakpapieren welke tegen verlaagden prijs met de post verzonden worden

De Denderbode | 1923 | | pagina 1