I Uit het leven van beroemde mannen. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST r Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBUCITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel iia DAGWIJZER i ^er' jZouden wij ons niet weren jj Aan eene Gasthuisnon Katholieken van stad en bui ten schrijft in op het weekblad van uw gewest, DE DENDERBODE,,. «jMiiudg «januari i&;s4t. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekenlng 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 5 JANUARI 1924. Januari of Lauwmaand. ;6 Zondag, Openbaring van Christus aan de heidenen of drie Koningen. H. Melanius, Bisschop, Belijder. H. Erminold, Abt, Martelaar. 7 Maandag, H. Luciaan, Priester, Marte laar. H. Valentinus, Bisschop, Belijder. 8 Dinsdag, H. Gudula, Maagd. Geboren dicht bij Aalst,op den burgt of slot ter Ham, Paperode (Mijlbeke), er gestorven in 712. Eerst begraven op het slot ter Ham en daarna ver voerd naar Moorsel, later naar Brussel, i H. Severinus, Abt, Missionaris. *9 Woensdag, H.H. Julianus en zijne huis- J vrouw H. Basilina, Martelaars. H. Mariana, Maagd, Martelares. *10 Donderdag, H. Agathon, Paus, Belij- Jll Vrijdag, H. Hyginus, Paus, Martelaar. J12 Zaterdag, Feestdag der H. Familie Jesus, Maria, Jozef H. Arcadius, Martelaar. De vijanden van onzen Heiligen .Godsdienst laten van tijd tot tijd m.monsters los, die geschikt zijn.om aan de zielen den dood toe te brengen. Hoe is 't mogelijk zal uw ge- 3@voelig hart wellicht zeggen Ja monsters laten zij los, 't zijn «dagbladen, weekbladen,'schot-en «Vlugschriften, waarin den draak «Jgestoken wordt met heiligheid, «eerbaarheid, of zedelijkheid, Ten allen kantenziet men er te {^voorschijn komen, tij Satan, die volgens de getuige- fjpls van de Heilige Schrift, rond- ffoopt als een brieschende leeuw op toekwien hij zal verslinden, schijnt landlangers te hebben, die zijne voede en vernielingszucht dee- !en Zouden wij nog langer wachten >ns krachtdadig te verweren Neen niet waar Duizenden :n duizenden Vlaamsche broeders m zusters verzoeken het ons. De loomsch-katholieke godsdienst, iet alle christelijke deugden en lebruiken, willen zij zien bewaard 'orden in ons dierbare Vlaander- ind, ja in heel ons Belgisch Va- lerland. Daarom zullen wij, als 't den joeden God believen moge, bij len aanvang van elke maand eens Teer bepaald de zweep van ver- 'eer in de hand nemen. En telkens zullen duizenden en luizenderi Vlaamsche broeders, luizenden en duizenden Vlaamsche 'usters, christelijk en 'eerlijk, en •effelijk gebleven, in koor ons •ejuichen. Niet aan menschen, maar aan te ondeugden verklaren wij den iorlog De menschen, alle zonder uit sondering, willen wij, door zacht- |j|eid en liefde, brengen tot het goed ~>t de christelijke deugd en aldus 't Onzen Heer Jezus-Christus, in zoethartigen Menschenvriend >nder weerga. I Nu, Januari Wij zijn inderdaad de maand Januari begonnen, de maamd der Heilige Kindsheid. Wij willen onze geachte lezers en lezeressen een bloempje als verweermiddel tegen onze vijan den aanbieden. Welkeen zouden wij verkiezen? Nu volop in de Winter, een bloempje De Goddelijkke Verlosser, de groote Menschenvriend, gelijk wij Hem daar zooeven noemden, die zegt ons, dat wij aan kleine kin deren moeten gelijk worden, wil len wij het Rijk der Hemelen eens binnengaan. Daarom, als bloempje, schoon en lief,bieden wij aande evange lische eenvoudigheid— eene deugd die met zooveel nadruk door den goeden Meester aanbevolen werd. Welde evangelische eenvou digheid Een. bloempje vol aantrekkelij- ken en hemelzoeten geur. Al wie het bloeien ziet bij een ander, staat er in bewondering voor. En wie ermede versierd is, die stijgt hoog in de achting van alle eerlijke lieden. En er bestaat een onkruid, in wier nabijheid dat lieve bloempje nooit gedijen wil. Dat onkruid is een afzichtelijk gewas De hoogmoed De hoogmoed, eene leelijke on deugd, die de oorzaak was van den val der wederspannige enge len. Eene afzichtelijke ondeugd, die den meest schitterenden engel, Lu cifer, veranderde in den afschuwe- lijksten der duivelen En daar zijn menschen, die met die ondeugd behebt zijn, menschen die hoovaardig zijn. Ons verhoovaardigen en wat ningen mogen verdienen van ons allerbesten Vriend, den Zoon Gods mensch geworden uit liefde voor ons. Lds. Brief van hare moeder. Wat genoegen telken jare Aan ons dochter zuster zoet Wenschen laten heen te varen, Die vervullen ons'gemoed. Wenschen van geluk en vrede Trooste brengend waar men lijdt, Met de zieken meêgeleden Met de ziekten steeds in strijd. Wenschen ook van lange leven Aan d'Eerwaarde Moeder toch Die haar jeugd heeft prijs gegeven En haar offert dagelijks nog, Aan de Godgewijde maagden Allen zusters van malkaar Die zich nooit zoo zeer behaagden Als bij hunne nonnenschaar Gasthuisnonne lieidebronne Zoo verheven toegewijd Zittend aan de lijdensponne Bij des zieken doodenstrijd Zachte vlijden uwe handen Zoete prevelt uwe mond Liefst nog bij de laagste standen, Liefst nog bij de vuilste wond. Zeker zullen d'hemelzalen Voor U wijd geopend zijn Èn zoo statig zult ge er pralen Voor uw offering en lijen. Mochten wij daar al te gader Eens vereenigd zijn voor altijd, Met ons overleden vader Altijd, altijd zijn verblijd. Vandaag machtig in schijn, morgen eene gebroken grootheid Vandaag door de menigte toegejuicht, en morgen in verge telheid weggezonken mis schien eene stroopop, aan de vlam men prijsgegeven Vandaag geleerd, en mor gen door eene kleine beroering in 't hersengestel, van alle weten schap en kennis ontdaan Vandaag rijk, en morgen misschien tot den bedelstaf ge bracht Ach wat zijn wij, om ons te verhoovaardigen Houden wij dan op, ons boven anderen zoeken te stellen. Aanzien wij ons zeiven als klein en nietig en herinneren wij ons dat de Zoon Gods kind ge worden is om onzen hoogmoed te beschamen. Zijne liefkoozingen en zegeningen heeft Hij voorbe houden voor de kleinen en voor die aan dezen gelijk zijn. Smukken, tooien wij ons met het zoetgeurende bloempje der evangelische eenvoudigheid, op dat wij door de eenvoudigheid onzes harten de gunsten en zege- Over het wonderkind Mozart - Hoe hij zijn Requiem voltooide. Verleden week hadden wij het over een zeer ernstig onderwerpde kunst. Wij gaan dan, ter afwisseling, en voor het genot van den lezer, wat min geleerde en min dorre onderwerpen aanpakken. Wij willen namelijk eenige boeiende trekken aanhalen uit het leven van beroemde mannen. De legende speelt hier ook wel een zekere rol in, maar dit is juist de in teressante zijde dezer verhalenmen vindt er iets in terug van de poëzie der volksverbeelding welke steeds, om heen de figuren van groote mannen, graag iets heimzinnings en wonderlijks schept. Wij hebben het vandaag over het won derkind Mozart. Men weet dat hij gebo ren werd te Saitzburgin 1756, en stierf in 1791, nauwelijks 35 jaar oud. Die korte leeftijd was voldoende geweest om zijn genie voor alle eeuwen te laten stralen. De muzikaliteit van Mozart grensde aan het tooverachtige. Van af zijn zes jaar speelde hij op het klavecimbel de moei lijkste stukken, op perfekte wijze. Zijn vader neemt hem dan op ronde mede door Europa, en aan al de hoven wordt Mozart gevierd als een koningskind. Keizer Franz I, te Weenen, is verrukt door zijn spel, en houdt den kleinen muzikant een tijd lang bij zich. Hij wordt het speelka meraadje der aartshertogin Marie-Antoi nette. Het volgend jaar landt Mozart in Frank rijk aan. Te Versailles, in de kapel houdt hij eene orgelauditie voor Lodewijk XVj Het wordt een nieuwe triomf. De mooie dames van het wufte hof overladen den piepjongen orgelist met streelingen en lekkernijen, en de koning doet zelfs zijn portret schilderen. Dan trekt Mozart met zijn vader naar Londen, waar koning Joris III in bewon dering geraakt voor zijn talent. En voort gaat de triomftocht door de Nederlanden. Op 12-jarigen ouderdom komponeert hij voor den beruchten Keizer Jozef II een opera. Te Boiogne komponeert hij, in een half uur tijds, eene vierstemmige fuga, en wordt door de muziekakademie dier stad geestdriftig als lid uitgeroepen. Luistert nu naar het wonderbare avon tuur van Mozart, in de beroemde Sixtijn- Sche kapel, te Rome. In tegenwoordigheid van den gezant van Oostenrijk woonde hij in deze kapel de zoo indrukwekkende pauselijke plëfhtigheden der Goede Week bij. Vooral bij de uitvoering van het heer lijke "Misererie„ val! Allegri, voelt de jonge Mozart eene huivering doorzijn ziel gaan. Beeldstil, en bleek vari ontroering, luistert hij. Het Vatikaan had verboden den heerlijken zang van Allegri elders ui? te voeren dan in de Sixtijnsche kapel. Daarom ook mocht niemand die wonder- schoone muziek kopieeren, om ze niet te ontwijden. Wat doet Mozart Elke noot van dit hemelsch "Miserere,, blijft als het ware in zijn geheugen geprent, en terug gekeerd op het gezantschap, teekent hij het heele stuk dadelijk op, Den volgenden dag herleest hij het. Alles is juist. Een weinig later voert hij het dan in het open baar uit, in het salon van den gezant, en iedereen staat verstomd dat is wel de beroemde zang. Er hapert niets aan. Mo- zart draagt het stuk voor met eene vol maaktheid alsof hij het zelf geschapen had. Deze ophefmakende gebeurtenis komt ter ooren van den Paus, Clemens XIV. Hij doet Alozart in het Vatikaan komen spreekt met hem,-schenkt hem zijnen ze gen, en voorspelt dat zijn faam eenmaal de faam van Allegri overvleugelen zal. Deze voorspelling is waarheid gewor den. Na het scheppen van prachtige wer ken, wordt Mozart, pas 35 jaar oud, heel ziek. Thans legt hij de hand aan zijn laat ste werk, dat zijn meesterwerk zou zijn, eene Requiem-mis. Zijne talrijke vrienden zagen met weemoed hoe hij zich, ondanks de kwijnende kwaal welke hem stilaan ten grave sleepte, inspande bij het kom- poneeren. Zij vonden ook dat hij een droevig thema gekozen had, en vroegen hem dikwijls Waarom gaat gij, die zooveel vroo- lijke opera's, walsen en romancen hebt geschreven, nu eene doodenmis kompo- neeren I Maar Mozart bieef, met heel zijn ziel, bij zijn somber onderwerp en zijn sombe re gedachten, en antwoordde onveran derlijk Ik wil eerst en vooraf deze mis ten einde hebben. Daarna zullen we zien... Wanneer hij het woord "daarna,, uit sprak lag er iets in zijn stem en in zijn blik dat genoeg zegde hoe weinig hij nog van de toekomst verwachtte. En Mozart komponeerde voort aan zijn Requiem".Zoo verliepen er enkele maan den. De geniale toondichter verzwakte meer en meer. maar hij sleepte zich nog aanhoudend naar zijn ciavecimbel en daar, reeds bleek als een doode, haalde hij uit het instrument aangrijpend droeve akkoorden. Dan zegde hij tot zijne omgeving. Tracht mij niet te troosten of be- driegelijke hoop te geven. Ik weet dat mijne dagen geteld zijn. Leert mij liever berusten in het onvermijdelijke... Want het is pijnlijk voor mij aan sterven te moeten denken, wanneer ik, na al de moeilijkheden der kunst overwonnen te hebben, thans eerst meende te gaan kom- poneeren volgens de stem van mijn hart. Zoo sprak hij, en werkte intusschen aan zijn zwanezang voort. Het was alsof hij zich tot den dood wilde voorbereiden met het schrijven dezer pakkend schoone gezangen weike de Kerk voor de overle denen aanheft. De Requiem, vorderde flink, maar ook de ziekte rustte niet. Mozart werd gewaar dat hij zich haasten moest de laatste ak koorden op papier te zetten... En zie, de dood, als verteederd scheen te talmen totdat het grootsche werk ten einde was. Eindelijk schreef hij de laatste noot. Dan herlas hij koortsig herhaalde kee- renzijn meesterstuk, om te zien of hij daar niets meer verbeteren kon. Neen, alles was volmaakt. Mozart was tevreden. Op mijn graf zal hij voor het eerst gezongen worden/fluisterde hij. Ik wist het... Een uur later stierf de groote kunste naar, 5 December 1791. D' Elm. \Vat ze toch uitzoeken de Bolchevisten, in Rusland, om 't volk af te trekken van de vereering der beelden van Heiligen Vele kerken hebben zij veranderd in vergaderzalen en overal hebben ze er de beelden van den Heiligen Joris, den Over winnaar, laten staan, maar ze hebben die doen herschilderen zoodanig dat die beel den de wezentrekken hebben van Trotzky den hoofdman van 't bolehivisme Daar woedt nu eens 't socialism in zijne volle dige ontwikkeling. Moge het de oogen openen van velen onzer verdwaalde werk lieden. Bijzondere gezonde lucht schijnt het wezen te Biville, in Frankrijk, tegen het Kanaal (Manche). Van 't jaar 1800 tot heden, dus op 125 jaren, zijn er slechts drij pastoors noodig geweest om die parochie ononderbroken te bedienen. De eerste verbleef er tot 1857. Zijn opvolger nam ontslag in 1882, en de derde, de Zeer Eerwaarde Heer Kannun- nik Bonhomme overleed dezer dagen. Die parochie haalt er eer van. Eene schoone les en een schoon voorbeeld werd gegeven door den Senaat in Ierland. Die wetgevende vergadering wil al hare zittingen beginnen met het gebed. Met aigemeene stemmen keurde zij de bewoordingen goed, waarin voor elke zit ting het gebed zal plaats hebben. De lersche Senators verklaren, datzij God willen dienen gelijk Hij het vraagt Alle 28 jaren is de almanak dezelfde. Hadde ik dat vroeger geweten, zei Pier de Teller, de drukkers zouden mij tegenwoordig geenen moeten verkoopen Een woordje geschiedenis is niet zelden eene verkwikking voor geest en hart. Zoo was 't mij bijzónder aangenaam te herlezen hoe edelmoedig Engeland zich gedroeg tijdens de Fransche omwenteling op 't einde der 18de eeuw. Duizenden priesters, uit Frankrijk ver jaagd, kwamen in Engeland aan en waren er welkom. Om hun ter hulp te komen opende Burk eene inschrijving, die 32.000 pond sterling opbracht, in September 1792. Het parle ment stemde hulpgelden voor hen, en 35.000 pond sterling werd bijeenverza-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1