Vaisch Getuigenis Vertalen van Europeesche talen Per Y miachien Uit de streek Ol Kerkelijknieuws goed verzorgd werden^! Goed_verzorgd, deze zestig zieken, die men op een win ternacht een ijskoud bad deed nemen Vijftien van de zestig bleven er dood bij!,, En na al zulke onmenschelijke, monster achtige daden tegen onze medemenschen, onze werklieden en onze burgers, ge pleegd door de Duitschers, zou er geen centiemken vergoeding van die gasten mogen geëischt worden volgens onze schoone heeren leiders van 't socia lism Rechtuit, 'tis schande; en wij herhalenWerklieden, onthoudt dat en schudt het slavenjuk, dat die schoone heeren u oplegden, van uwe schouders af! Kostbare raad voor vrienden. Vele meenen dat er tusschen de kriste- lijke nederigheid en de menschel ij ke wil om vooruit te geraken eene onoverbrug bare kloof bestaat. Neen, de nederigheid moet gezond zijn en in overeenkomst met ons gevoel van eigenwaarde. Meer zelfs, tot hoe hooger plaats men in de maat schappij kan stijgen, hoe noodwendiger het is de deugd der nederigheid te beoe fenen, want daar bijzonderlijk is ze vrucht baar en strekt tot voorbeeld van diegenen die onder ons staan. Het Jubelfeest van Mar Mercier 14 April a. s. geeft Z. E. Mar Mercier zijn jubelfeest van 50 jaar priesterschap. Soldatenklachten. 't Schijnt dat onze jongens deerlijk ge schoeid zijn in de Roerstreek, en dat men hen na de wachturen, nog oefeningen doet doen. Als dit waar is, wenschen we dat de militaire overheid daar een spelletje voor- steke. Opgelet, vrienden Reeds voor den oorlog zond een be hendige Spaansche aftruggelaar papieren rond met nagenoeg een inhoud als volgt Ben in failliet en zit in 't gevang. Maar in die of gene statie, (welke hij opgeeft) heb ik een valies staan met 2 millioen geld in, en zoo iemand mij zooveel (weer om is de som aangeduid) wil ter hand stellen om mij uit het gevang te helpen, dan krijgt hij het derde van de som in mijn valies°opgesloten. 't Moet zijn dat dit stieltje goed op brengt want de kerel is nog steeds aan 't menschenbedriegen. Dus, opgelet vrienden, nooit geen knop t was het te Bavi- ast poogde slaclit- zenden, weet ge La chovë dat de aardige offers te maken. Wat de ouders van milicianen dienen beter te weten. In de tegenwoordige legerwet van ons land zijn meerdere maatregelen getroffen ten voordeele, onder ander van de talrijke huisgezinnen. Een dezer voordeelen, dat niet te onderschatten is, bestaat in het vrij kiezen en van wapen èn van garnizoen- stad, toegekend aan sommige dienstplich tigen. Waar nu de ouders er terecht mede bekommerd zijn hunne zonen te zien ver trekken naar ver afgelegen, onbekende steden, waar zij aan gevaren allerhande, slechte voorbeelden en verleiding zijn blootgesteld, is het zeker een niet te ver smaden voorrecht te mogen het wapen uitkiezen bij het welk de dienst zal gedaan worden en vooral verblijf te houden in de naastbijgelegene stad, vanwaar het ver keer met te huis gemakkelijker en menig- vuldiger is en waar derhalve de invloed van den familiegeest en van den huiskring niet totaal is uitgewischt. 13e Vervolg. Weinig stemde dat alles met mijn ge moedsgesteldheid overeen, want mijn ge- heele wezen beefde van diepe smart om het verlies van mijn lieve moeder en het ongeluk van mijn armen vader óók ech ter van de geweldige kracht van een be sluit dat door den dood mijner moedei in mij was gerijpt. Met haar brief, haarster- vensboodschap, geklemd in .mijn handen hief ik deze omhoog naar den helderblau- wen hemel, en ik smeekte den goeden God mijn besluit te zegenen, waarmede ik mijn leven wijdde aan de taak, welker vol brenging op dat oogenblik onmogelijk scheen de onschuld van mijn vader aan het licht te brengenen hem in eere te her stellen HOOFDSTUK X. DE EERSTE STAP Het was niet gemakkelijk om een "plan de campagne te maken. Ik was als een blinde, grijpend naar het een of ander voorwerp dat aan zijn vingers ontglipt is, en die niet weet in welke richting hij het eerst tasten moet. Ik had een verheven taak voor oogen, een taak die mijn voor naamste levensdoel was, en die ik alleen door den dood gedwongen, zou opgeven. Wonder moet het ons dan voorkomen dat verleden jaar 18,000 jongelingen, die recht hadden van genoemd voorrecht te genieten van hetzelfde geen gebruik heb ben gemaaktzij hebben verkozen ver van huis weg en buiten hun arrondisse ment hunnen tijd uit te doen. Is dat nu met opzet en wetens en willens gedaan of is het loutere o'nwetendheid Ja, waar schijnlijk wel het een en het andere; want in de moderne wereld waar de ouders enkel te gehoorzamen hebben aan de kin- ders die meester zijn, kan ons zulke geest gesteldheid weinig verwonderen. Zeker is het dat de zaak geheel anders wezen, zou, bij aldien de ouders de keus van wapen en garnizoen mochten bepalen dan zou een breeder gebruik worden gè- maakt van het familierecht waarvooronze christene democratische volksvertegen woordigers zoo veel hebben te strijden gehad. Genieten vrijen keus van wapen en gar nizoen de gehuwde milicianen. 2. de eerst opgeroepene van een gezin met vier kinderen. 3. de opgeroepene uit een gezin met ten minste vijf kinderen. Een warboel zonder weerga heerscht voortdurend in Rusland. Daar heeft het socialism nu eens volop getoond waartoe zijne dwaze stel sels de samenleving leiden kunnen 1) Men weet ergeenen uitweg voor de voortbrengsels der nijverheid 2) De boeren (ten getalle van 120 mil joen) hebben geen geld om hunne noodige aankoopen te doen 3) Tusschen de verkoöpers en.de ver bruikers der waren loopen er zooveel benden van tusschenagenten, dat de han del door en door bedorven is. 't Getal beambten van den Staat nam op twee jaren tijd mer kelijk af in Frankrijk. In 1922 en 1923 werd het verminderd met 50797,en in 1924 gaat men nog 19882 plaatsen afschaffen. In vele landen komt men stillekens aan tot de overtuiging, dat er veel te veel menschen op uit zijn om te leven ten koste van den Staat, in stede van zich op nijver heid, landbouw of handel toe te leggen en zoo de algemeene welvaart te helpen verbeteren. De kerktoren te Auch (Frankrijk), die sedert lang ge scheurd stond, is ingestort en heeft de kerk leelijk beschadigd. Frankrijk moest meer zorg dragen voor zijne kerken. Ei wat al kwaad heeft in dat schoone land de vrijmetselarij toch aangericht... Een schrikkelijke angst beving de Parijzenaars dezerdagen.'t Was door de overstrooming der Seine waarvan 't water maar altijd steeg en bleef stijgen. Een kwaartuurken nog, en 't was de ver woesting van over 23 jaren alle kelders en alle huizen onder water... Gelukkiglijk hield het stijgen van 't water op. Intus- schen hadden ruim 5000 menschen hunne woonst moeten ontvluchten. In verschei den gewesten van Frankrijk zijn er over stroomingen. Evenals de Seine, sloeg de Oise, de Marne, de Loire, de Garonne, de Rhone èn andere rivieren over hunne oevers en zetten heele streken onder water. MET NIEUWJAAR heeft zijne Majesteit kerkvoogden, diplo maten en voorzittersvan Kamer en Senaat ontvangen. Aan deze laatsten zegden de koning dat hij voor zijn nieuwjaar begeer^ de de landbouw te zien toenemen in op brengst en voorspoed. Schooner wensch kan een vorst niet doen. MINISTER JASPAR heeft verklaard dat in zake herstellingen Belgie altijd zal betrachten wat rechtvaar dig en mogelijk is. Niet veel mogendheden kunnen zóó spreken, DE MINISTER VAN OORLOG verzekert dat hij zijn best zal doen om de taalkwestie in 't leger zoo bevredigend mogelijk op te lossen... ten minste op 't papier. Immers 't is reeds lang gebleken dat menig militair buiten het bereik der ministerieele besluiten blijft. ALS PIOTJES NAAR HUIS mogen gaan worden ze gek van plezier. Welnu eenige generaals werden op pen sioen gesteld en deze trokken eerder een zuur gezicht. Wellicht hebben piotjes en generaals eene zeer verschillende opvat ting en meening over 't militair leven. ALLE POLITIEKE belangstelling verdwijnt bij de nadering van het proces Coppée waarin zich ook wel wat partijdrift mengt Baron Coppée verdedigt zich behendig en vastberaden. Zijne vier advokaten laten geen listen on beproefd om de beschuldiging leugenach tig te maken De grand chic de Bruxel- les eenigzins vermoeid van cinema en vaderlandsche plechtigheden vindt beha gen in het geding en aan volk zal het niet ontbreken. Minister Theunis verliest daar eene schoone gelegenheid om wat taksen op de vermakelijkheden te snappen. EngelSche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche.Italiaansche.Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. In zekere bladen rdt gemeld dat dé troon van Grie sr .1 in prins Arthur van Connanght, den koning van Engeland, i ng* bonen worden. De prins zou hei aap weigeren. M. Venizelos i> eet algemeenheid van stemmen ter p,; oM«-nt; van Grieken land gekozen. I-i k juichte hem warm toe wanneer hij - ;c i naar den senaat begaf. Ferdinand, gewezen koning van Bul- garië heeft aan cic o:i- van Sofia ge vraagd om in de - bist ad te mogen te- rugkeeren en er te ;i ven als gewoon bur ger. De regeering heeft het verzoek in gewilligd. Aan den ingang van een paleis te Lissabon (Portugal) is eene bom ontploft, die veel stoffelijke schade heeft aangericht. Er zijn geene slachtoffers te betreuren. Een aanslag was op spel. Een wolk sprinkhanen is over de Transvaalsche stad Johannesburg gevlo gen. De maatregelen der overheid en der boeren om die gevreesde insecten te ver nielen zijn ondoeltreffend gebleken. Volgens een bericht uit New-York heerscht een ontzettende koude in de Vereenigde-Staten. In Illinois zouden reeds verscheidene personen doodgevrozen zijn. De moeilijkheid was evenwel, dat ik niet wist hoe te beginnen. Het was tijdens mijn verblijf te Londen dat het idee in mij opkwam zonder het welk deze geschiedenis wellicht nooit ge schreven zou zijn. Dat idee was zeer een voudig, maar op het oog niet zoo gemak kelijk te verwezenlijken, namelijk niets meer of minder dan te trachten een be trekking te verkrijgen in de nabijheid van het landgoed der Devereux, dat voorzoo ver ik wist, ergens in Yorkshire moest liggen. Terstond toen die gedachte in mijn brein opkwam besloot ik, ook een poging in die richting te doen. Ik begaf mij naar het kantoor eener firma die zich belastte met het bezorgen van personeel, en bij wie ik door een schrijven van mijn vori- gen patroon was geintroduceerd. Op mijn vraag of hun een vacature bekend was in de betrekking van rentmeester op een der landgoederen in Yorkshire of iets derge lijks keek een der schrijvers een langen lijst door en schudde toen het hoofd. Zoo ver naar het noorden is er niets, verklaarde hij, het boek waarin hij gebla derd had, dichtslaand. Wel twee of drie in Leicestershire, als dat goed zou zijn, voegde hij erbij. Ik schudde het hoofd, dankte hem voor j de moeite, en keerde mij teleurgesteld om, teneinde het kantoor te verlaten. Reeds was ik bij de deur toen hij mij terugriep, atèof plotseling een gedachte bij hem op gekomen was. Wacht nog 'n oogenblik als u wilt, zeide hij, van zijn hooge kantoorkurk op den grond stappend. Er was bij de post van hedenmorgen een brief uit Yorkshire dien ik nog niet gelezen heb. Ik zal hem even-uit het privékantoor van den direc teur halen en zien waarover de brief gaat. Ik nam een stoel en hij verdween in het privé-kantoor, waaruit hij spoedig met een glimlachend gelaat terugkeerde. Het treft goed dai ik naar het post stempel van dezen brief gekeken heb, merkte hij met voldoening op. Ik geloof dat het juist is wat u hebben moet. Lui ster, en hij las hardop Devereux Court, Yorkshire. Kolonel Sir Francis Devereux. Hé, wat scheelt u onderbrak hij zichzelf plotseling. Ik deed een krachtige poging om mij te beheerschen en zeide O, het is niets. Het is wat warm hier, dat is alles. Ga maar verder. Hij begon opnieuw Kolonel Sir Francis Devereux vraagt een jongen man voor ondergeschikte van zijn tegenwoordigen rentmeester en om dezen behulpzaam te zijn bij het beheer van zijn landgoed. Sollicitanten moeten eenige kennis hebben van het boerenbe drijf, geschikt zijn om toezicht uit te oefe nen, beschaafd en algemeen ontwikkeld zijn. Dus hebben wij niet alleen in België een strengen Winter. De Drievuldigheidskapelin het vroe gere paleis van den groot-hertog Alexan der te Petersburg (Rusland)is in een club gebouw voor de communistische jeugd veranderd. De eerepresident verklaarde bij de openingsrede dat de club generaties van godsloochenaars zou voortbrengen. Is het dan te verwonderen dat Rusland zooveel geteisterd werd Vrijbuiters hebben op den Boven- Yangtsé (China) een stoomschip aange vallen. Zij vermoordden den kapitein en een ander lid der bemanning en wierpen dezer lijken in de rivier. Drie andere per sonen werden gekwetst. Eenige deelen van het verloren luchtschip de Dixmude uit Frankrijk zijn teruggevonden in de Middeliandsche Zee. Zooals vroeger gezegd werd, is het luchtschip door den bliksem getroffen en daarop ontploft. Eenige lijken zijn reeds teruggevonden. Een neger landbouwer in den Ameri- kaanschen staat Missouri, werd plotseling zinneloos, hij doodde drie personen en kwetste zeven anderen, daarna nam hij de vlucht. Duizenden personen achtervolgden hem en maakten hem af met machienge- weren. Br. In het stadje Zamora (Spanje) is een levende vrouw ternauwernood aan haar teraardebestelling ontsnapt. Zij was ge storven meende men, en de begrafenis stoet was reeds op het kerkhof. Het ge dacht kwam bij een familielid óp dat de vrouw misschien in schijndood verkeerde Na een grondig onderzoek steldé men vast, dat de vrouw nog leefde. Na verzor ging werd zij bijgebracht en thans is de vrouw op goeden weg van herstel. Zulke geschiedenis zal die voorzeker blijven onthouden Een groote brand is ontstaan in een stapelhuis te Londen. De brandweer be staande uit zeventig pompen en 300 pom piers, was na 9 uren werkens den brand nog niet meester, Deschadeword op meer dan tweehonderd duizend pond sterling geschat. In de Engelsche koolmijn van Rho- sammon heeft er eene schrikkelijke ont ploffing plaats gehad. Er zijn verscheiden dooden en gekwetsten. In den koninklijken cirk van de fran- sche stad Florensac, brak er tijdens de vertooning brand uit. Een paniek ontstond .tusschen de toeschouwers. Verscheidene dezer werden gekwetst. Een werkman eëner suikerfabriek, van Beauvais(Frankrijk) wilde de pulprijf zui veren, maar had verwaarloosd den elek- trieken motor stil te leggen. Hij werd plots tusschen het raderwerk gevat en ijselijk verminkt. De ongelukkige is kort nadien bezweken. Voorzichtig zijn a. u. b. Daar de runderpest heerscht in Au stralië, wordt door ministerieel besluit verboden van daaruit bevrozen vleesch, ongesmolten vet, huiden van herkauwers, hoorns en dierennagels in te voeren. De baas Mussolini regeert reeds een tijdje zonder parlement in Italië. Voorzich tig gemaaktdoor de tuimeling van Baldwin zal de slimmerik eerst goed zijne kansen berekenen vooraleer tot kiezingen over te gaan. Edoch van nu reeds verklaart hij zijn werk te zullen voltooien met of zon der volmacht. Dit wil beduiden dat hij evenveel rekent op de bayonetten der fa- cisten dan op de goedkeuring van het volk. Spijts list en macht kunnen de En- gelschen er maar niet in lukken den Za-id, ligmaker leugenachtig te maken. o Geholpen door machtige Joodsche in-ge richtingen wilde de Engelsche gouverneurru: het beproeven Palestina in te richten totjgi een nieuw Joodsch vaderland. Maar deëk vroegere bewoners, merendeels Mahome-ieg danen, zijn geen lieden om zich zoo maarhsi op de teenen te laten trappen. Dikwijlsar kwam het dan ook tot botsingen en hetleli oproer dreigt in gansch Palestina. De En-i a gelschen zullen nog moeten oppassen alsjdr; zij geen blauwe schenen willen loopen.èn Te Parijs gebaart men van niets maar tus-in schen vier oogen wrijft men zich verge- v noegd de handen omdat de Engelschenjiti hutsepot aanbrandt. De Vereenigde Staten van Amerikajiel willen geen cent kwijtschelden aan schul-n denaars maar zien op geen geld als't maarjn gaat om den grooten Jan uit te hangen. Dejstt vlootoverheid bereidt thans de inrichtingen van eene reis rond de wereld per vliegma-jd chien. Vijf toestellen zullen er aan deelj g< nemen. ,g€ In Brazilië dit gelukkig land waarp0| oorlogen revolutie sinds lang onbekend! zijn, komt men thans goud en diamant te ontdekken Wellicht wordt Brazilië eengS nieuw luilekkerland. In Ghili zijn ook de politiekers aan H 't kijven en 't draait er niet. j lor tidf Ma; H. i APPELTERRE. Bloedig gevecht. j11"' Onder dronken jongelingen werd eerst*e binnen eene herberg, dan buiten op straat,1lar hevig gevochten. Zekere Van der Poorten'»di werd zoo ergtoegetakkeld, dat hij bewus-:illa teloos werd opgenomen en met nog an-'®1 dere gekwetsten naar eene kliniek over. gebracht. De andere vechters hadden defc vlucht genomen bij de aankomst der gen-Aji darmen. ÈM Doodgevallen. De 72jarige Ste-ISi phanie Blondeau is van den trap harerl woning, in de Naaimanstraat, 31, doodge-l vallen. Bil gebroken. Verk Ap. tl Aanbevelingen en getuigschriften zijn vereischt. Salaris 250 pond sterling per jaar en vrije woning. Ziedaar, Mr Arbuthnot,wat zegt u er van Zou dat iets voor u kunnen zijn Niets zou mij beter lijken riep ik uit met zulk een gretigheid dat de jonge man mij verwonderd aanzag. Tót wien moet ik mij wenden Hij keek opnieuw in den brief. M. Benson, advokaat, Bedfordstraat 19, heeft de bevoegdheid om uaan te stellen. Ik zou zeggen dat u goed deed met hem terstond op te zoeken. Ik dankte hem en haastte mij het kan toor uit. Zóó zenuwachtig was ik en be vreesd dat een ander mij bij deze buiten gewoon gunstige gelegenheid vóór zou zijn dat ik in een huurrijtuig sprong en mij terstond naar het kantoor van M. Ben son liet rijden. Daar deelde men mij tot mijn groote voldoening mede, dat de ad vokaat aanwezig was en geen bezoek had. Enkele minuten later werd ik bij hem binnengelaten. Hij zat voor zijn burean, .toen ik binnen trad, en toen hij mij het gelaat toekeerde kon ik hem met een snellen blik opnemen een klein mannetje met grijze haren, een intelligent, gladgeschoren gelaat waarin een paar heldere oogen mij met een uit- vorschenden, maar niet'onvriendelijken blik aanzagen. Hij wees me een stoel en hield den blik onafgebroken op mij geves tigd terwijl ik het doel van mijn komst Karei D'Hondt, 32yjsc jaar oud en dokwerker van stiel, wonende^ac Landbouwersstraat, is ten gevolge van;0,5' den ijzel gevallen, en heeft zich den Iin-pui; kerbil gebroken. Toewijding van het jaar aan het Heiligt Hart.. De indrukwekkende plechtigheidf der toewijding van het nieuwe jaar aan het l i. Hart van Jezus had den eersten Vrij-J^ dag van het jaar, onder een overgrooten- toeloop van volk," zooa.ls vorige jaren,l„L. plaats in de hoofdkerk van Brussel. De, plechtigheid, ten 5 uur 's namiddags voor1 do de dames, zoowel als deze te 8 uurl/2;tror 's avonds, voorde mannen, waren groot-' 0 sche betoogingen van geloof'en van innigeje^" godsvrucht. ;a| o Een West-Vlaamsche zendeling van\j Scheut in China vermoord. Het nieuws,pe| is te Scheut toegekomen dat de E. P. Soe-tholi nen, den 5 April 1886 te Poelcapetfe ge- pof boren en in 1914 te Scheut priester gewijd, 1 2 b te Ho-Kiao,apostolisch vikariaat Sw-Yuam om (M«r Van Dyck), door uiteengeloopen lede soldaten gedood werd. (ram De week der Katholieke Missiën te'yJJo Brussel. Door toedoen der Pauzen Be-,gran nediktus XV en Pius XI werd er een mach-:re p tige kruistocht ondernomen tot versprei-ïmaa ding der katholieke zendingen. Overal<an worden missiedagen, zelfs missieweken^ an d< .nger 120, t 7 1 uiteenzette. van Toen ik uitgesproken was greep hij een der^ bos sleutels uit den zak en opende lang- an z zaam en voorzichtig een ijzeren kistje datje vo in zijn bureau stond. Gedurende een vo\\e-uuai minuut scheen hij daarin iets te bekijken; jn daarbij mij herhaalde malen aanziende. ;n q.; Toen nam hij het voorwerp van zijn be- re langstelling uit het bureau en schoof het 4 e. over de tafel naar mij toe. J. Herkentu dat, M. Arbuthnot vroeg" 01 hij op kalmen toon. ,ervv; Herkennen Al had ik niet gewild, danlun 8 had ik nog niet anders gekund Het was5t va een potret een fotographie van mijn!'ierc vader. 8e 't Opgewonden en teleurgesteld leunde ik achterover in mijn stoel. M. Benson sloeg^U mij eenigen tijd stilzwijgend gade. Ik zie dat u in den rouw zijt, M. De-nmu vereux, zeide hij toen plotseling, dat feit blijkbaar voor het eerst opmerken. "Ik:nci01 hoop dat Uw vader het goed maakt. 3t V( Met een krachtige poging hernam ik ef mijn zelfbeheersching en antwoordde hem!111^ 1 Ik ben in den rouw over den dood mijner •van moeder, M. Benson. Ofschoon ik niet zeg- D'I gen mag dat mijn vader het goed maakt, ttraat is hij toch bij mij weten niet ziek. erick De advocaat liet het hoofd rusten en Jock J hield den blik onafgewend op de foto ge- Jock J richt. Dyn Arme Herbert— arme Herbert!, mom- it, 68. pelde hij in zichzelven. derE (Wordt vervolgd). Geert

De Denderbode | 1924 | | pagina 2