•plossing van een Groot Geheim Uit het leven van beroemde mannen. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST H Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER i De Pauw Arnold Sauwen. Katholieken van stad en bui ten, schrijft in op het weekblad van uw gewest, DE DENDERBODE,,. Binnenland 8.50 i Buitenland 15.00 Amerika 2 doll. ADVERT ENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 .ZATERDAG 2 FEBRUARI 1924. Februari of Sprokkelmaand. SKzondag, 4de Zondag na drie Koningen. H. Berlinde van Meerbeek (Ninove) Maagd. H. Blasius, Bisschop,Martelaar. Patroon tegen de keelpijn. Wordt vereerd te Aalst in de kerk van 't Begijnhof. Maandag, H. Andreas Corsini, Bisschop Belijder. H. Gilbertus, insteller van het Orde der Gilbertijnen. Dinsdag, H. Agatha, Martelares. H. Adelaide, weduwe. Woensdag, H. Amandus, Bisschop van Maastricht. Ontslaggever, heeft hij het geloof verkondigd in Vlaande ren en omliggende streken en er met duizende tot het waar Geloof bekeerd. Met reden wordt hij den Apostel van Vlaanderen genoemd, ze j In het bisdom van Gent telt hij 24 parochiën waar hij Patroon is. H. Vedastus ook Gaston genoemd, Bis schop, Belijder. H. Dorothea, Maagd, Martelares. Patro nes der bloemisten en hoveniers. Donderdag, H. Romualdus, Abt,Belijder. Vrijdag, H. Joannes van Metha, stichter van het Orde der H. Drievuldigheid tot het afkoopen der slaven. Zaterdag, H. Cyrillus van Alexandrië, Bisschop, Kerkleeraar. iiVH. Appolonia, Maagd, Martelares. Pa trones tegen de tandpijn. Wordt bijzonderlijk vereerd tot Appels. Eene nieuwe maand staat aan :n gezichteinder. Het is Februari Met nieuwen ijver, bijgevolg, izen strijd voortgezet Niet tegen menschen, maar te rn de ondeugden, om 't even aar die zich voordoen, 't zij bij is zeiven, 't zij bij anderen. Vandaag schieten wij ons tegen :n hoogmoed, de hoovaardij... 'en Wilt gij weten hoe hoog een an,eilige gestegen is in de glorie des tmels, peil de diepte zijner nede- _jheid, zijner ootmoedigheid op jo-lrde' n,z, De Heilige Maagd Maria, Onze .eve Vrouw, heeft in den hemel :n hoogsten graad van verheer- king verkregen, omdat zij op irde de nederigste, de ootmoe- gste aller schepselen geweest is. Wat schoon, treffend voor- :eld p- sn, Wat is dat, nederig zijn, oot- ■n.oedig zijn hoor ik mijn ge- eniur Jan al vragen. Ja, wanneer is een mensch ne- :rig Een mensch is nederig, als I niet hooger streeft dan hem ekomt, of dat het past volgens jn rang of de plaats, welke God 'm aangewezen heeft. En men merke goed op, dat de :derigheid niet vereischt, dat wij talenten of geschiktheden loo- 5 lenen, die God ons geschonken :eft. hoegenaamd niet: het is jldoende dat wij erkennen dat •j ze van God ontvangen heb- ïn, Iets zonderlings is eigen aan de nederigheid, aan de ootmoedig heid. Het is 't deze zij dwingt on weerstaanbaar de achting af van eenieder, en dat 'overal, onder al de klassen der samenleving... Zij heeft de macht van het kleine viooltje, verscholen tusschen de andere bloemen van den hof. O wat een hemelbreed verschil met den indruk, dien iemands hoog moed, of hoovaardij, op de even- menschen teweegbrengt Iedereen voelt afkeer voor den hoovaardige... en velen lachen en spotten ermede op alle wijze en tonen... Ook de goede God, in zijne on eindige rechtvaardigheid, heeft meermaals de hoovaardigen zien lijk gestraft op aarde Nabuchodonosor de Groote, de hoovaardige vorst van Baby- lonië, verloor het verstand en at hooi gelijk een os, zeven jaren lang... Napoleon de Eerste, op het toppunt zijner glorie gekomen, wilde den Paus, plaatsvervanger van Onzen Lieven Heer op aarde, beheerschen en spotte met den kerkelijken banvloek, die de wapens uit de handen zijner solda ten niet zou doenvallen, zegde hij... En zie hij krijgt het uitzinnig gedacht de Russen te gaan aan vallen in hun land; en ginder val len de wapens in der waarheid uit de handen van Napoleons 600,000 mannen, en weinige maanden later zit hij gevangen op Sint-Helena, voor heel zijn leven- Willem, de hoovaardige vorst, die keizer van Europa zocht te worden, werd schandelijk op de vlucht gedreven en zit nu, als een verworpeling in Holland, ver vloekt en verwenscht door mil- lioenen menschen Zóó, zóó varen de hoovaardi gen. De rechtvaardige God ver nedert de hoovaardigen... En Hij verheft de nederigen, de ootmoedigen. En waarom zouden wij, fiere christen Vlamingen, zulke waarhe den niet eens van tijd tot tijd her denken Lds. Grootsch en hooveerdig als een koning stapt daar de pauw het neerhof rond en sleept, als was 't een staatsiemantel, zijn langen staart na langs den grond. De kinderen blijven staan vóór 't hekken en zien hem gaan met blauwen krop, met veêren groen, waar oogen glanzen, een kroon met peerlen op den kop. Daar gaat een rilling door zijn schachten en statig vauwt hij, tot een rad, zijn rijken pluimenwaaier open, die fonkelt als een kleurenschat. En zoo, als een verwaande praalhans, zich achtend boven haan en hen, staat hij te pronk, als wou hij zeggen ziet, kinderen, ziet hoe schoon ik ben Nog een groote beeldhouwer der oud heid: Praxiteles. Minnaar der natuur. Een vrouwenlist. Het oordeel eener Aartshertogin. Al even beroemd als Phidéas, is zijn landgenoot de groote Grieksche beeld houwer Praxiteles, die' eene eeuw later dan Phidéas geboren werd, omstreeks het wereldjaar 3640. Hij was zoo behendig in zijne kunst, dat het marmer bezield werd, begon te leven en te spreken, onder zijn beitel. Al zijne werken straalden van eene schoonheid welke men nooit moe bewon derd was. Hij deed het menschelijk li chaam bloeien als eene bloem en veree- nigde daarin al wat de schepping aan pracht van lijnen en harmonie van vor men bezat. Deze lichamelijke schoonheid ging steeds gepaard met een verhevenheid van van uitdrukking, een grootschheid van opvatting, en een majesteitsvollen een voud, welke de antieke kunstwerken nog immer doen doorgaan als modellen van smaak, van ware en diepe kunst. De gewrochten van Praxiteles hadden, als bijzonder kenmerk, hunne raakheid van houding en expressie. Hij was een der eerste Grieksche beeldhouwers die de godin Venus ongesluierd voorstelde, en zijne Venus-beelden waren dan ook vooral befaamd in zijnen tijd. In 1877 ont dekte men in Olympië een authentiek beeld van Prixiteles, dat Hermes, den god der kooplieden, voorstelde. Wij zegden zooeven dat al de werken van Praxiteles van een buitengewone schoonheid waren, zoodat de zeldzame bezoekers welke tot zijn atelier toegela ten waren, moeilijk hadden kunnen aan duiden wat nu eigenlijk, onder al die prachtige gewrochten, zijn meesterstuk was. Dit gaf zekeren dag aanleiding tot de volgende typische gebeurtenis welke de de levansbeschrijvers van den grooten man aanhalen. Eene vriendin van den beeldhouwer, de beruchte Phrynea, welke al even berucht was om hare schoonheid als om hare listigheid, had de toelating bekomen om het mooiste beeld onder al zijne beelden uit te kiezen. Deze keus was echter niet gemakkelijk, want het werk huis stond vol prachtige beelden. De vrouw zei dan tot Praxiteles Verklaar mij zelf welk werk gij on der al die werken als uw beste werk, als uw meesterstuk aanziet. De beeldhouwer hief de schouders op, en bleef het antwoord schuldig. Hij had waarschijnlijk niet veel lust om zijn schoonste beeld af te staan. Doch Phrynea wist wel een goed middel om hem te doen spreken. Zekeren nacht wijl de kunste naar rustig te sluimeren ligt, wordt hij opgeschrikt door de kreten Brand 1 Brand 1 Zonder zich den tijd te gunnen van zich aan te kleeden ijlt hij naar buiten, en daar komen ook andere menschen toegesneld met Phrynea aan het hoofd. Ontstel u niet buitenmate, zegt zijne vriendin. Gij loopt persoonlijk geen ge vaar. Het is alleen uw werkhuis dat in brand staat. Deze verklaring was heel weinig ge ruststellend voor den beeldhouwer. Wan hopig riep deze uit Vrienden, maakt spoed spoed Redt mijne Satyre en mijn Cupido I Het is wellicht nog tijd 1... Moesten de vlammen ze verslinden, dan ware ik een verloren man. Phrynea wist hiermede genoeg. Hare list was gelukt. Zij hield den half waan zinnigen beeldhouwer tegen, en zei hem lachend Bedaar, mijn beste. Uw werkhuis staat er nog altijd gaaf en geheel. Het brandt nergensDoch ik wilde graag weten welk werk gij als uw beste aan zaagt, en dat weet ik nu. Ik dank u om de bekentenis. Gij hebt mij een beeld be loofd. Welnu, geef mij het beeld van Cupido De beeldhouwer kon zich niet kwaad maken. Spijts alles was hij zeer verheugd omdat het alarm van den brand een valsch alarm was. Hij schonk dus aan Phrynea het beeld van den liefdegod Cupido, dat hij zelf als zijn meesterstuk geroemd had. Hij verving dit beeld door een ander dat al evenveel ophef maakte. Nadien ver vaardigde hij het beeld van zijne vriendin en schiep ook een paar Venus-figuren welke door heel Griekenland bewonderd werden. Praxiteles bestudeerde de natuur, het leven, met oneindig veel geduld en liefde, en hij streefde steeds naar het maximum schoonheid, zonder daarom jacht te maken op het effekt. De eenvoud lag altijd ten grondslag der Grieksche meesterwerken. Men verteld dat, vele eeuwen na den dood van Praxiteles, eene Italiaansche aartshertogin in het bezit was gekomen van het prachtige Cupido-beeld. Zij bezat ook een Cupido van Michel-Angelo. Zekeren dag ontving zij het bezoek van twee Fransche -staatsmannen, en deze wenschten zeer hare kunstschatten te mogen bezichtigen. De aartshertogin laat hun dan den Cupido van Michel-Angelo zien. De beide edelmannen weten niet hoe hunne bewondering lucht te geven, en zij zegden tot de aartshertogin Schooner beeld bestaat er stellig niet Gij zult oordeelen, luidde het ant woord. Zij werden nu naar eene andere zaal geleid, waar de Cupido van Praxiteles stond. En de bezoekers, ten hoogste ver stomd, moesten erkennen dat dit beeld nog veel prachtiger was dan het eerste. Toen sprak de aartshertogin Michel-Angelo is de prins der mo derne beeldhouwkunst, maar Praxiteles is de god der antieke kunst. Grooter lof kon er wellicht niet gezegd worden van de onovertroffen kunst der oudheid. Dr Elm. Eeti klinkend kaakslag kreeg Lenine, de menschenslachter eens van een zijner slachtoffers. De groothertog Nicolas Michaëlovitch was, benevens zoovele anderen ter dood veroordeeld, door het Sovietgouverne- ment. Hij was de neef van den keizer van Rusland. Als men tewege was den groothertog naar de plaats te leiden, waar men hem door den kop ging schieten, zegde hij tot Lenine Oulianoff, gij kunt moord op moord begaan, doch daar is toch iemand dien gij niet. ter dood brengen zultuwen opvol ger namelijk In dien zin sprak eens Seneca tot den bloedhond Nero... En Lenine stond als verpletterd, zonder iets weten te antwoorden, de laffe mon- stermensch. In 't gevang! In 't gevang! weerklinkt het in Moscou (Rusland) ter gelegenheid van 't verdwijnen van den menschenmoorder Lenine... Zoo stormde dezer dagen de schoone sovietspolitie de Opera binnen en sloeg al de personen in de boeien, die op de eerste rangen za ten... Het is een aangenaam leventje, waarlijk, als men onder 't beheer van 't volkomen socialism staat I Merci voor zooveel vrijheid Meer dan vier duizend personen werden achter slot gezet... 500 neven I Korten tijd geleden stierf te Edingen de Eerwaarde Pater Paul Motte, Jesuiet, in den ouderdom van 95 jaar. Dezer dagen had te Toerkonje, zijne geboortestad, een lijkdienst plaats voor de zielerust van den overledene. Te dier gelegenheid werd een doóbrief rondgezonden met de vermel dingenkel van de neven en «nichten, van den man, wier getal stijgt tot 509 allen in leven. De brief telde 8 groote bladzijden in-octavo. De Eerwaarde Pater Motte, die zes broeders en zusters had, was de laatste overlevende van 't gezin, en onder de 509 neven, nichten, naneven, nanichten, ach ternaneven, achternanichten, na-achter naneven en na-achternanichten vindt men kloosterlingen, priesters, missionna- rissen en kloosterzusters. Eene eer voor den stam der Mottes. Het Pensioenstelsel van den heer Minister Moyersoen lacht alle ernstige werklieden en kleine burgers bemoedigend en hoopgevend tegen 720 fr. voor den man, 720 fr. voor de vrouw, 360 fr. voor de weduwe, 120 fr. voor elk weesje. Dat is iets dat prachtig voorkomt, 't Schoonste pensioenstelsel der heele wereld Bravo Mijnheer Moyersoen! En dank I Laat de hoofdmannen van het socialism maar brullen Geen hatelijk onderzoek meer. En geen aftrekken, of verminderen van 't pensioen meer mogelijk, ten gevolge der vaststaan de stortingen door Staat, werkgever en werkman gedaan. En daarbij de mogelijkheid van 't pen sioen te verhoogen tot het beloop van 1200 fr. per persoon door grooter stortin gen op 't pensioenboekje. Vivat zulke goede wetgeving I Een klein verschil is er tusschen de grondstelsels der eerste chistenen en die onzer socialisten-leiders I Inderdaad, bij de eerste christenen hoorde men algemeen deze hartelijke woorden Al wat ik bezit, is het uwe I Maar de leiders van het fameuze socialism onzer dagen roepen, op alle tonen, iederen eigenaar toe Halt I kerelal wat gij bezit, dat is 't mijne en intusschen bewonen zij prachtige hui zen, lachende villas, heerlijke kasteelen en werken met handen en voeten om te beletten, dat de kleine werkman zich een eigen huisje zou aanschaffen De Onderwijzersbond wil den Schoolstrijd De onderwijzersbond vergaderde Zon dag te Brussel. De Bond keurde een dagorde goed, waarin al de vrienden van het ongods dienstig onderwijs worden opgeroepen tot den strijd om, trouw aan de grondwet telijke princiepen al de Staatsgelden uit sluitend ter beschikking te stellen van de onzijdige en ongodsdienstige officieele scholen. Liberalen en socialisten maken deel uit van den Bond. Vreemde obltgatiën tegenwoordig aankoopen is een groote domheid en tevens eene leelijke onvader- landsche daad.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1