Valsch Getuigenis Per Vliegmachien Vertalen van Europeesche talen De gewapende machten van 't Vatikaan LANDBOUW. Jo: De toeloop van bedevaarders te Lourdes in Frankrijk is overgroot geweest gedurende 1923. Daar kwamen met de georganiseerde be devaarten 247,840 menschen aan, en wel licht is 't getal dergenen, die afzonderlijk kwamen nog grooter dan dat. 13 duizend zieken werden er gebracht en schitterende genezingen grepen er plaats. Eere en dank aan Onze Lieve Vrouw van Lourdes, de groote Weldoenster van 't menschdom. Heel Amerika is in rouw over 't afsterven van Wilson. Alleen de Duitsche gezant ginder, op be vel van Berlijn, maakt uitzondering... Zoudt gij niet zeggen dan 't Is omdat de groote Wilson het Duitsche onrecht en de Duitsche schelmerij, gedurende den oorlog, niet wilde goedkeuren en steunen... verblind en verstokt volk. Sommige boeken die in de Staties van den spoorweg ver kocht worden, kunnen schrikkelijk kwaad doen aan de jeugd... Ouders! het is uw plicht een oog in 't zeil te houden. Eens 't bederf in 't hart van 't kind, Waar is hij die redding vindt Hoe vredelievend onze Duitsche broeders gesteld zijn kan men een weinigje opmaken uit de omstandigheid, dat hunne staatsbegroo- ting over 1924 enkel het bagatelleken van 3 miljard frank uitsteekt als begroo ting van oorlog. Immers volgens 't vredes verdrag van Versailles mogen zij slechts 100,000 man in 't leger hebben, en daar zijn geen 3 miljard frank voor noodig. Zoete broerkens zeggen hun onze socialistische hoofdmannen Merci De Pauselijke Zouaven - de eenige overblijvenden van de schaar helden, die hun leven blijmoedig en offer vaardig ten pande stelden voor de verde diging der heilige rechten van Paus en Kerk, hebben verleden Dinsdag hunnen Voorzitter verloren. Het was Mijnheer Emiel de Bie, eere-voorzitter van het Be roepshof te Gent. Toen de noodkreet van Paus Pius IX weerklonk volgde de jonge heer De Bie nog de leergangen van het Sint-Rombout's - kollege, te Mechelen. Zonder een oogenblik te aarzelen, ging hij dienst nemen, in het Pauselijk leger. Hij nam aan verschillende veldslagen deel, tusschen de Zouaven van Lamoricière en bijzonder aan de slagen van Castelfidardo en van Mentana ten gevolge van deze laatste overwinning werd hij, op het slag veld, totserjant bevorderd. Toen eenige weken geleden M. Sera- phien Kieckens, voorzitter van de Aalster- sche oud-Pauzelijke z&uaven ter aarde besteld werd, had M. de Bie er aan gehou den zijn oud-wapenbroeder naar zijne laatste rustplaats te vergezellen. De goede God zal den braven man over vloedig loonen. Een onvergelijkbare gouden gordel Een nieuws dat waarschijnlijk in de uitgestrekte wereld duizende begeerige zielen zal doen sidderen, is in Londen verspreid door den hertog van Manches ter, terug van eene rondreis in de Canada. De Canada, zegt de hertog bezit het uitgestrekste goudveld van de wereld: eene heele gordel van goudvelden 1200 mijlen lang en 200 breed Dat is iets anders dan het gouden kalf der oudheid. 17e Vervolg. Ja, ik denk van wel, was mijn ant woord. Ik zag op mijn horloge en be merkend dat het eerst negen uur was, besloot ik, het paard terstond aan een proef te onderwerpen, en een kwartier later joeg ik op het vurige dier door het park. Bij eiken sprong van den Zwarten Prins bruiste mij het bloed snel ler door de aderen, mijn wangen gloeiden van den snellen rit door de frissche mor genlucht en door de inspanning om Prins in toom te houden. Kan er voor een forschen krachtig man een grooter genoegen bestaan dan een fiksche galop door het open veld, terwijl de frissché morgenwind hem krachtig in het gelaat blaast en hij een uitmuntend paard onder heeft Toen ik^terug kwam in ons huis, even voor elf uur en mij, na- dal ik Marian had zien vertrekken voor een wandeling op weg begaf naar het kas teel, was mijn vrees geheel verdwenen en verlangde ik ernaar, van gezicht tot ge zicht tegenoverden heer van het landgoed te staan. Ik behoefde niet ver te gaan en stond weldra voor de hoofdingang de portier opende terstond de deur en toen ik mijn i naam genoemd had, werd ik onmiddelijk ineen soort van wachtkamer gelaten waar De aardbeving en de dieren Het is geweten dat gedurende de aard beving van Melfi, een zieke sedert ver scheidene maanden op zijn bed gekluis terd door gewrichtspijnen, door den schok het gebruik zijner leden terugkreeg. Mer- calli verhaalt 't ongeval van een lamme die door de aardbeving van Casamicciola 1883 begon te gaan, enz. Voor hetgeen de dieren betreft is liet sedert eenigen tijd bewezen, dat eenige minuten vooi de aardbeving, de dieren, bijzonderlijk deze in kooien of in stallen gesloten, eene ongewone gejaagdheid vertoonen en dat zij zoo zij gebonden zijn met geweld hunne vrijheid trachten te be komen. Dit is het zoogezegde voorgevoel der dieren wel gekend zijn door de inwo ners der aardbevingstrekën. De ontsnap ten der aardbeving van 1908 vertellen dat de nacht te voren vele honden gevaarlijk blaften en dat er vele honden hunne mees ters uit de huizen lokten, daar deze dach ten dat er dieven waren, de dieren volgden en zoo aan den dood ontsnapten. De 23 Februari 1887 bij de aardbeving van Liguria te Borgo di Porto Manrizio maakten de hennen van een hennenhok zulk gerucht en geschreeuw, dat de boer toegeloopen met zijn knechten, met ge weren gewapend, dacht eenen vos te dooden, toch niet, eenige minuten daarna had de schök plaats. Altijd hooger en hooger. jaagt het jodengedoê het Engelsch pond, den Hollandschen gulden en den Ameri- kaanschen dollar op Wat daartegen gedaan, want daardoor drukt men onzen frank naar beneden Wat doet een wijs man, die door eenen moordenaar aangevallen wordt Hij verdedigt zich. Wel dat moeten wij, Belgen, ook. Maar een groot leelijk gebrek dat wij, Belgen, .(hebben, is 't deze Als er vader- landsche belangen op 't spel staan, mee- nen wij te gemakkelijk dat alles recht streeks door Gouvernement en Kamers moet afgewerkt worden,en dat verder niet een burger voor iets te zorgen hebben. Niet zoo is 't dat wij onzen frank, onze vaderlandsche munt, zullen doeltreffend verdedigen, neen Ter verdediging moeten wij kunnen zeggen Niets meer koopen dat 't zij uit Engeland, 't zij uit Holland, 't zij uit Amerika komt En woord houden En dan alhaast zal onze frank wel op gaan. Waarom zouden wij altijd voort als on- noozelaars en dommerikken willen voor komen In de regeeringskringen van Athene (Griekenland) wordt het ontslag van M. .Venizelos als onvermijdelijk beschouwd. Het is te voorzien dat de geneesheeren den staatsmanten strengste zullen verbie den zich nog met polieke aangelegenhe den bezig te houden. Zondag morgend om kwart voor 11 uur is oud president Wilson overleden. De Vereenigde Staten zullen te zijner nage dachtenis eene nationalen rouw van der- dig dagen onderhouden. Officieële berichten uit Washington bevestigen het onstaan van eene revolu- onaire beweging in Honduras, tegen de regeering van M. Gutierez, wiens man daat ten einde is. Een der kandidaten van een bediende mij verzocht te wachten tot hij Sir Erancis van mijn komst had ver wittigd. De kamer scheen op den tuin uit te ko men, want ofschoon dejalouzieën neerge laten waren, kon ik zeer duidelijk de stemmen onderscheiden van twee meisjes die tennis speelden. Vijftien, dertig veertig. Maud, ik ge loof dat je vanmorgen veel te lui bent om te tennissen. De heldere stem van het meisje klonk zóó duidelijk in de kamer door dat ik in 't eerst verwonderd was. Toen kon ik ech ter aan het zachte heen en weer gaan van jalouzieën zien dat het venster open was. De opmerking van een der beide meis jes die mijn oor getroffen had scheen niet zonder grond gemaakt te zijn, want de stem die antwoordde klonk vrij mat Dat geloof ik zelf ook, Olive. Het is werkelijk veel te inspannend zonder hee- ren om maar de ballen om te zien. Laten we maar even gaan zitten, dan kunnen we uitrusten. Met een helderen lach gaf het andere meisje toe, en hoorde lichte voetstappen naderkomen. Op het eerste oogenblik dacht ik dat de beide meisjes van plan waren, binnen te treden, maar juist vlak bij het fran- sche venster stonden zij stil en sche nen zich op een daar staande bank neer te zetten. Er volgde een oogenblik stilte, waarvan het presidentschap heeft zich zelf president uitgeroepen. Een bericht uit Tampico Mexico meldt datde opstandelingen eene geduch te nederlaag geleden hebben. Naar het schijnt zou de opperleider van de revolu tie M. de la Huerta, onder de dooden zijn. De Russische kolonol Koztoff heeft in de woestijn van Gobi en Mongolië eene stad ontdekt die op geen enkele kaart vermeld wordt en die tot nog toe door geen enkel Europeaan was bezocht. Die stad draagt den naam van Khata-Koto. De Indische- Swaraj'isten of voor standers van de Indische zelfstandigheid en volstrekte onafhankelijken hebben hunnen leider Ghandi terug. Deze was voor twee jaar door het Engelsch gerecht tot zes jaar gevang veroordeeld wegens aanslag tegen de veiligheid van het Brit- sche rijk. Rouspopovitsch.de schrik van Mon tenegro, is gedood tijdens eene ontmoe ting met de troepen die op hem jacht maakten. De rooverskapitein was, voor den oorlog, leeraar van wijsbegeerte aan de hoogeschool van Weenen. De Italiaan Santo heèft te Rio de Janeiro (Brazilië) een vliegtuig gebouwd van 130 meters lengte, 43 breedte en 15 hoogte, welke aan boord 200 reizigers kan hemen en den afstand van Rio de Janeiro naar Rome in twee en half dagen moet afleggen. Het toestel heeft 5 miljioen ge kost. Maandag was het te New-York bui tengewoon mistig in zooverre dat niemand zich herinnert ooit zoo iets beleefd teheb- ben. Men kan geen hand voor zich uit zien. Het schip Sockabomi uit Djibou ti naar Londen stevende, heeft eene zeer zeldzame lading. Deze bestaat uit 3500 Afrikaansche dieren vanalle.soorten, aan gekocht door een handelaar van Totten ham Court Road. In een Engelsch dorpje is een groote brand uitgebroken. Voorbijgangers zagen rook opslaan en gaven, het noodsein. Vooraleer men het vuur meester was wa ren verscheiden huizen vernield.Meer dan veertig personen zijn dakloos. De politie van Madrid (Spanje) is des nachts op 't onverwachts binnen ge vallen in een geheim speelhuis van de Spaansche hoofdstad. Verscheidene spe lers werden aangehouden, waarbij de vrouw van een gewezen gezant, de wedu we van'een'magimmat van het Hoogge- recht, de vrouw vart' een hooger officier van het leger, de drie dochters van een markies, enz. Gaat nooit naar zulke hui zen, daar is niets goeds te leeren De politie van Genua heeft een Franschman aangehouden, Pieravoglia genaamd, veroordeeld voor lOjaar dwang arbeid. De kerel werd naar Guyana ge stuurd, doch wist er te ontsnappen en na allerhande avonturen in Italië aan te lan den. Vier joden met den trein uit Wilna te Warschau aangekomen, poogden met behulp van eenige betaalde mannen twaalf valiezen naar buiten te brengen. Deze valiezen waren opgepropt met gouden munten in roebels, Duitsche marken en dollars voor een bedrag van ruim ander half millioen. Zij konden de herkomst van den schat niet wettigen, daardoor werd deze aangeslagen. Te Tunis is eene zekere vrouw over leden in den cerbiedwaardigen ouderdom van 108 jaar. De eeuwelinge had nooit gekend wat ziek zijn is. ik gebruik maakte om zoover mogelijk van het vester terug te trekken. Nochtans waren de beide stemmen ook nu nog voor mij zeergoed verstaanbaar, zooals ik wel dra tot mijn niet geringe ergernis spoedig bamerkte. Ik ben benieuwd hoe de nieuwe be woner van het landhuis er zal uit zien. Heb je hem gezien, Maud Ik schrok en trok mij zoo mogelijk nog verder in den hoek terug. Ik weet het werkelijk niet, was het onverschillige antwoord. Wel heb ik gisteren een vreemde in het park gezien misschien was hij dat wel. "Hoe zag hij eruit ?Niets lief van je om dat mij niet te vertellen, terwijl je wist dat ik er'zoo dol nieuwsgierig naar ben Is hij groot of klein, donker of blond Er klonk een zweem van minachting in de stem die antwoordde Ik zag hem maar een enkel oogenblik, maar herinner me toch dat hij klein was, rood haar had en een bril droeg. Het was verschrikkelijk Ik was zes voet en vier duim, en mijn oogen waren beter dan van wie ook Zij had mij be paald met een ander verwisseld, maar wat moest ik doen Ik trachte door een ietwat zenuwachtig kuchje hare aandacht te trekken, maar zij hoorden het blijkbaar niet. O, wat jammerIk had al gehoopt dat hij knap zou zijn en.... Groote genade wat was dat In de Amerikaansche stad Anawa, Staat Java, werd een vrouw plots krank zinnig. Zij begoot hare twee kinderen met petrool en stak er het vuur aan. De kleine martelaars stonden weldra in laaie vlam en stierven in de ijselijkste pijnen. In de statie van Ascq bij Rijsel (Frank rijk) is de bewaker der electrieke kabien, Charles Herry, van eene stelling gevallen en op de kabels terecht gekomen. De ongelukkige werd doodgebliksemd en zijn lijk werd letterlijk verkoold. Te Toulon (Frankrijk) zijn de echt- genooten Carton, 84 en 82 jaar oud, die steeds in de beste verstandhouding met elkaar leefden op hetzelfde uur, met eene tuisschenruimte van een tiental minuten, overleden. In onzen Congo stortte een trein in eenen afgrond. 20 Negers en een Belg werden gedood. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich tê wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. De wachten van den Paus Deze die de groote bronzen poort inge gaan zijnde, de gangen, zalen en koeren van de merkwaardige stad die men 't Va tikaan noemt, doorgaat, staat verbaasd in deze stille plaats, al die verschillige per sonen en soldaten in verouderde kleedij te zien bewegen, tusschen die priesters en prelaten. Maar hoe komt het, zal deze bezoeker zich afvragen dat deze gewapende lieden nog in 't Vatikaan zijn en zoo verschillig van elkander Ik zal op deze vragen zoo kort en klaar mogelijk antwoorden. De heilige Vader die tot in 1870 gelijk al de andere vorsten over een leger beschikte heeft nu nog alleenlijk een wachtdienst voor zijnen persoon en zijn paleis. Dit wierd hem toegestaan door de wet zooge zegd der Garanties art. 3 naar men zegtDe Paus heeft het recht van het gewoon getal wachten voor zijn persoon en het bewaken zijner paleizen te hebben. Er zijn vier groepen Edelwacht, Zwit- sersche wacht, Palatijnsche wacht en gen darmen, (wapenlieden). Een vijfde groep zoude men kunnen bijvoegen de vuur- wachten (Pompiers) een tiental mannen met aller hedendaagsche uitdoovings- stelsels voorzien. De Edelwachten. Ingesteld door Pius VII, op 11 Mei 1801, zoo'genaamd omdat zij uitsluitelijk uit edelen bestaat. Eerst waren het alleen de familiën van den pau selijken staat die ze leverden maar onder Benediktus XV (della Chiesa) wierden zij genomen in heel Italië. Zij zijn onder de bevelen van een kapi- tein-kommandant, die gekozen wordt door den Paus in de hoogste edelste familiën. Hij is vereerd met het Order van Chritus het hoogste door den heiligen stoel toe gestaan. Tegenwoordig is de Prins Joseph Aldobrandini bevelhebber. Prins Altiere Ik had een helderen kuch beproefd, en was ditmaal blijkbaar gehoord. Het beste wat ik thans doen kon was, mij terstond te laten zien ik trad dan ook tot vlak bij het venster en haalde de jalouzie op. Twee meisjes rezen verschrikt overeind en zagen mij aan alsof ik een spookver schijning was. De eene was donker, van normale grootte en had ontegenzeggelijk een aardiggezichtje, de andere was groot en slank, blond en statig als een jonge prinses, met een koele, vragende uitdruk king in haar blauwe oogen en een lichte ontstemming op haar trosch, fijngevormd gelaat, Ik vrees dat ik u heb doen schrikken zeide ik op vragenden toon. Ik wacht hier op kolonel Devereux, en meende het gepast, mijne aanwezigheid te doen blij ken. Zelfs met de grootste inspanning zou ik den lachenden blik van die ondeugende zwarte oogen nietzonder een glimlach op het gelaat hebben kunnen doorstaan. Zij scheen mij van het hoofd tot de voeten op te nemen met een kwalijk Verborgen be langstelling, en tenslotte zagen die oogen mij aan alsof het onderzoek een bevredi gend resultaat had opgeleverd. Hebt u gehoord wat wij zeiden. M. Arbuthnot vroeg het donkere meisje op gretigen toon en met een betooverend glimlachje. Hoe kan dat anders Ik had al een maal gekucht, maar u hoorde mij niet. was het voor hem, en voor dezen Rospigliosi. n> De Zwitsersche wacht. Deze zijn f c schilderachtig gekleed met geel, roodjvi blauw laken. u Onder Sixtus IV had de Pauselijke san reeds Zwitsers in zijne dienst, maarjkj was Paus Julius II (delle Rovere) diebl bijzonderlijk aannam en hun getal opn. bracht in 1505. na Van hunne getrouwheid aan denp^ Vader gaven de Zwitsers een heugèg bewijs in 1527 onder Clemens VII (.'hi dièrs). Na dat Rome verwoest was wjd het Vatikaan aangevallen langs de pfta ter rechter zijde van de bronzen pdzi De Zwitsersche wachten verdedigd f heldhaftig den ingang van het Vatiküg maar door het getal aanvallers overme j lieten zij zich allen, ten getalle van i i: dooden. Intusschentijd had de Paus jrr zijn hof kunnen vluchten naar het fze Angelus kasteel, waar zij zich opslood Den 6 Mei, alle jaren viert men de Inn innering van dezen dag. Dan doen alm wachten nog eens de wapenrusting 1 van de gesneuvelde helden van 1527.ter korps bestaat tegenwoordig uit 90 nor behoorende tot al de kantons van Z\de seriand. Het heeft een bevelhebber enn officiers. De tegenwoordige bevelhebaa is kolonel Louis Hirschbühl, zijn voorzen was kolonel Répond. De Zwitserstpli wacht heeft den voorrang op de Palate u sche Eerewacht. De Palatijnsche Eerewacht. Ingesteld, 1850 door Pius IX heeft een eervolle |g in de vóórkamerdienst, in de paradedie:oi en in St Pieter wanneer er de Paus is. p Zij worden verzameld onder stielm» nen, dorpbewoners, enz. Er zijn er rokc de 300zij hebben eene muziekmio< schappij en ter gelegenheid van het Ijoe zoek van buitenlandsche vorsten, op em koer van Sint Damasus verzameld tg< wijzen zij de eer en spelen de nationjrv liederen van die 'vorsten. In deze laatm tijden is het muziek der Palatijnsche watn; uit het Vatikaan gekomen om eene goeal dienstige processie te volgen. In zuJe omstandigheden zijn zij in burgerkleene maar dragen op het hoofd de muts'metin leuze der wacht. er De hedendaagsche bevelhebber d Eduard Tabanelli, bekende nijveraar v;ei Rome, zijn voorgangers waren Gra Camille Pecci neef van Leo XIII en; graaf Marius de Carpegna. De Pauzelijke Gendarmerie. Ingesteld door Paus Pius VII in 1816. Het kol beloopt tot 500 man. Zij doen de polic01 in de apostolische paleizen. De beveihe ber is Cao Mandato, reeds majoor van f( koninklijke carabiniers. Hunne kleedif is nogal indrukwekkend hooge botte1^1 broeken van wit vel, blauwe wambuis |rv grooten colbak. - er Door dit klein leger dat wij vlfs overzien hebben is hedendaags gul diend Deze die een der grootste machte*01 op de menschen uitoefent. Maar or5 koninkrijk zegde jesus Christus, v£ wien de Paus de opvolger is op de hoo^| ste zetel is van deze wereld* niet. Ottorino Cerquiglini. HET WERK IN FEBRUARI. A. In den groententuin. el[ ro Het naderend voorjaar doet zich me« en meer gevoelen, en, in sommige gunst- ge jaren, zijn de werkzaamheden reeqe menigvuldig tegen het einde der maande Voor de eerste maal wierp ik een bli op Maud Devereux Rupert's pleegdocl£e ter droeg dien naam, ofschoon zij va een andere familie afstamde, op de wensch van haar pleegvader - en zij knib0i te licht met het hoofd, als om te zegge, - dat zij het met mijn uiteenzetting eens m~l Het komt er niet op aan, zeide zic ietwat koel. wij hadden ook niet zulkefla onzin moeten praten. Laten we nu maai verder spelen, Olive. e Zij wendde zich om en begaf zich me langzamen tred naar het tennisveld zon c der mij nog eenmaal aan te zien het an dere meisjes aarzelde nog een oogenbliio en zeide toen Het spijt mij erg dat i(7e zooeven overu gesproken heb, M. Arbutli{ not. Ik heb het niet zoo gemeend, maa het is hier ook zoo ongezellig dat men fer onwillekeurig wel eens toe komt om onn zin te praten. :ki Ik boog en kon een ietwat spottendfo uitdrukking op mijn gelaat niet weerhooi den toen ik zeide Och, verontschuldig" u zich maar nietU kunt zich niet in den ken hoe dankbaar ik ben voor 't rood(c/ haar en de andere liefelijke eigenschappen die mij voor een gebroken hart wel zulL len bewaren. Zij bloosde, iets wat haar ongewoore goed stond. 5e Spot u er maar mee, Mr. Arbuthnot i I Vaarwel. (Word vervolgd).

De Denderbode | 1924 | | pagina 2