Internationale Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST eiNEMfl Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST De Schuimloopers Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Neem u in acht Katholieken van stad en bui ten schrijft in op het weekblad van uw gewest DE DENDERBODE,,. Binnenland Buitenland Amerika 8.50' 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN Dr R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 16 FEBRUARI 1924. Februari of Sprokkelmaand. Zondag, Septuagesima. 7e Zondag ÜSJ voor den Zondag van 't lijden of Passie-Zondag. 1. Flaviaan, Aartsbisschop, Belijder. Ia de Hoogmis Te Deum ter gelegen heid van den verjaardag der Kroo ning van Z. H. den Paus. Maandag, H. Siméon, Bisschop, Mar telaar. Dinsdag, H. Bonifacius, Bisschop van Lausanne. Afkomstig van Brussel is Hij er na zijn ontslag terugge keerd en overleden in 't klooster van Ter Kameren-bosch. 1. Conrad, Heremijt. Woensdag, H. Eleutérius, gedurende 45 jaar Bisschop van Doornijk. 1. Milrède, Maagd, Abdis. Donderdag, H. Severiaan, Bisschop, Martelaar. Vrijdag. St Pieters Stoel te Antiochië. 1. Margaretha van Cortoma, Boetvaar dige. Zaterdag, H. Petrus Damianus, Cardi- naal Bisschop, Kerkleeraar. I. Severinus, hovenier, Martelaar. Cinema is een heerlijke uitvin- JJ)gbijna het bereiken van het ddoel aller kunstde herschep- g van het levenlaat nog de gjjïkende stem zich voegen bij het ««Jarenspel en dan is het volmaakt, [ledig het aanschouwelijk leven iscoop De Cinema is een nut- e uitvinding, eene waarvan het t onberekenbaar is voor alle de kken waarin het menschelijk ien zich vertakt en uitdrukt. Cinema is een verzettelijke uit- iding, die wel wat lager staat n de levende tooneelvertoonin- n, maar toch, en de bijval die cinema bij zoo ontzaglijk veel nschen geniet, staat borg voor verzettelijkheid ervan. En ben ik nu op weg om een Jame-artikel of eene verdediging schrijven van de cinematograaf? i :enszins. Maar ik was verlegen men mij nogeens mocht uitge- n voor eenen vijand van het licht. Te veel van een goede zaak >rdt slecht, te veel Cinema is cht. 1 En men kan een goed werktuig slechte doeleinden gebruiken, k de Cinema. In beide gevallen maakt men niet bruik maar misbruik ervan en t leidt altijd tot slechte gevolgen. Eerst de voorstelling op het ek, Grootendeels zijn het Cinema bliek, jonge menschen. Welnu lien de film-onderwerpen niet der strenge controle staan is het na zeker, dat er zullen tusschen ppen die voor jónge gemoede- i gevaarlijk zooniet slecht zijn (t dan gezeid van de zedelooze jis En waar is de controle Maar dat is 't niet alleen. Cinema [t gevolgd worden, wilt bijval [>ben; daartoe moet sensatie ver- rkt, moet men sensationeele ro- (nonderwerpen voorstellen met (terende affiches, verlokkende, jbbelzinnige titels, maar vooral it schokkende of zinnelijke voor- Hingen. Jamaar, die schokken die zinnelijkheid verstompen, en tzenuwen en ontkrachten, en 'eeken dat kracht- en mergloos verwijfd geslacht van lammelingen: de habitués van de Cinema, Ofwel worden al te pakkende, gedramatiseerde misdaden, dief stallen, echtbreuk, enz. gespeeld, geheel de toonladder van de zeven hoofdzonden en dat werkt op 't gemoed van jonge menschen zoo aanstekelijk, zij stelt ze zoodanig tot nadoen, dat men meer dan eens ertoe gedwongen was, jonge menschen tot sommige filmen den toegang te verbieden, uit vrees voor het schrikwekkend aan groeien. Van het getal boeven, dieven, aftruggelaars, uitbrekers, moordenaars. Dat noemt men in andere landen het Bioscoopge vaar en of het bestaat Neen, ik ben geen vriend van de Cinema zooals ze thans misbruikt wordt. Het is ten anderen bij zeker jong geslacht, geen plezier meer, geen nooddruft, geen behoefte, het is een dolle razernij geworden naar de Cinema. En daar is nog, bene vens de voorstelling, de donkere zaal. Ik mag er niet op peinzen, dat al die jonge menschen daar uren achtereen aan hun zeiven overge laten worden. Binst den dag be waakt men ze streng op de scho len, overal, ieder stond, en 's avonds geeft men ze in de Cinema aan zulk eene donkere vrijheid prijs. Is dat misschien moderne op voeding Zeg, wie zijn nu de vijanden van het licht En zeggen, dat er ouders zijn, veel ouders, die hun kinders daar- naartoe sturen zonder bewaking, die ze er heen laten gaan zonder erg, of zelfs ze aanmoedigen om van die gevaarlijke vrucht te gaan proeven en er zich aan te versna- peren, zat te eten. Er is iets dat grenst aan het on gelooflijke: datisbij veel ouders de onverschilligheid aangaande het zedelijk en geestelijk welzijn van hunne kinders, het vergeten van kostbaarheid der ziel van een kind, voor dat kind, voor de ouders, voor 't Land en voor de Kerk, het vergeten van hunne zware verant woordelijkheid. God betere 't. Neem U in acht, Gij, die in de kroegen herberg lacht En klinkt en zingt tot middernacht, Jenever, bier, 't heeft groote kracht, Neem U in acht Neem U in acht, Gij zegt mijn keel is droog, ik smacht, Heeft uw dorst zoo'n groote kracht Dat ge allen wijzen raad veracht Neem U in acht Neem U in acht, Gij, die daar potjes dronkt bij nacht En dag, steeds meer te drinken dacht, Een roes komt dikwerf onverwacht, Neem U in acht Neem U in acht Gij dronkt al reeds een heele vracht, Het drinken ook u geldt de klacht Heeft menig in 't verderf gebracht, Neem U in acht, S. A. K. Het Fransch-Belgisch Handelsverdrag. Deze laatste tijden is de aandacht van het publiek in het bijzonder gevestigd ge worden op de Fransch-Belgische betrek kingen, door de besprekingen in de Kamer van het Fransch-Belgisch Handelsver drag. Het is voor niemand een geheim dat dit verdrag weinig enthousiasme wekt ten onzent. Heel wat katholieke volksverte genwoordigers hebben er op gewezen en zullen er op wijzen hoe men een dergelijk verdrag wegen en wikken moet alvorens het te stemmen. En zelfs de meest gema tigde bladen [o. a. Het Nieuws van den dag hebben geprotesteerd tegen het feit dat de regeering, naar aanleiding der be sprekingen van de Fransch-Belgische economische overeenkomst, andermaal de kwestie van vertrouwen stelde. Waarom dan telkens het lot der regeering aan de bespreking en stemming van een wetsont werp koppelen Deze taktiek van het mes op de keel te zetten is niet van aard om veel ver trouwen in te boezemen voor wat het wets ontwerp zelf betreft. Want, indien dit laatste inderdaad degelijk en nuttig is, dan moet het ook bestand zijn tegen ern stige besprekingen, tegen het vuur van een debat. Indien het logischer wijze ge sproken, noodzakelijk, onontbeerlijk is voor het welzijn vnn het dozal hel wel zegevierend uit den storm rijzen, en gestemd wordenMen mag immers veron derstellen dat er in onze Kamer van volks vertegenwoordigers nog ernstige en ge leerde menschen zitten, die begrijpen wat voor het land deugt of niet deugt. Zij mogen dus, met volle recht, om volle vrij heid van onderzoek verlangen, alvorens een ontwerp te stemmen of niet te stem men. Die vrijheid, echter, wil de regeering blijkbaar al meer en meer besnoeien, want telkens als zij eene gewichtige of netelige kwestie bespreken laat, stelt zij de kwestie van vertrouwen. Wij beseffen dat onze deputes hiermede niet in hun schik zijn, en morren tegen den zedelijken dwang welke men op hen wil laten drukken. Laten wij ons nochtans geen illusies maken. Spijts alles zijn onze mandatarissen han delbare, goeie kerels, die wel eens monpe- ien en knorren, en protest aanteekenen, maar... ten slotte toch stemmen, en gelijk geven aan de regeering. De besprekingen over hooger vermeid handelsverdrag zijn nog aan gang in het parlement, en wij kunnen dus op dit oogenblik nog niets voorspellen. Het zou ons niettemin fel verbazen moest het verdrag, aan het einde, niet gestemd worden. Wellicht zal het toch gewijzigd worden. Laten wij afwachten... Intusschen kunnen wij er even objectief over praten. Het is een feit dat wij, op gebied der handelsbetrekkingen, niet im mer heel malsch behandeld zijn geweest door Frankrijk. Het Fransche protectio nisme, dat zich schrap zette tegenover den invoer van Belgische handelsartikelen, is voldoende bekend, en gaf, sinds langen tijd meermaals aanleiding tot wrijving en misnoegdheid. Ook in de haven van Ant werpen was er niet altijd reden om te jubelen over de genegenheid van het Fransche gouvernement. Deze genegen heid ging soms wel goed gelijken op het strop van den gehangene. Men begrijpe ons goed. Het ligt niet in onze bedoeling hier vriendelijk kasseisteenen te gooien naar het hoofd der Franschen. Och, neen. Het egoïsme dat wij hebben kunnen ont dekken, in rijke mate, in Frankrijk's protectionisme, is ook elders aanwezig. Alle volkeren zijn, uit hun aard, zelfzuch tig, en de hand, vriendschappelijk over de grenzen tuitgestokenverandert gemakke lijk in een grijpklauwDoch, dit willen wij zeggen vermits er hier speciaal spraak is van een handelsverdrag met Frankrijk, is het dus logisch dat wij eens den pols van Frankrijk betasten, eens het geweten van Frankrijk onderzoeken. En dan mogen wij met recht verklaren dat de diagnostiek niet erg rooskleurig is. Neen, het Fransch- Belgisch handelsverdrag ziet er erg ziek uit. Een ziek kindeke van zieke ouders... Dit nog wilden wij zeggen wij hebben niet met Frankrijk alleen te leven. Het is ons belang dat wij ook met de andere naburige landen, Engeland, Holland, enz. goede economische betrekkingen kunnen onderhouden. Nu, economische belangen hebben met gevoelskwestiën niets te maken. Cijfers hebben niets te maken met moeie phrazen. In verband met dit alles, moet België, met de balans in han den, het vraagstuk trachten op te lossen, d. w. z., op voorzichtige, verstandige, praktische wijze. De toekomst zal uitwijzen af wij daar toe in staat zijn. D' Elm. De oudste priester van de wereld. In Ceylon (Zuid-Azië) stierf onlangs een Pater der Oblaten, Pater C. Chou- vanel. Hij werd geboren te Socourt in de Vogeezen, in 't jaar 1825 Hij was de oudste priester der wereld71 jaren bracht hij door in Ceylon. Zijn reis, er naar toe, in 1852, duurde ...vijf maanden Hij leefde onder 6 Pausen, en werkte on der 6 apostolische vicarissen en bisschop pen. Toen hij vertrok naar de missie bestond het eerste stoomschip voor den Oost nog niet. Het Suez-kanaal was nog een droom. St Franc. Xaverius deed er een jaar over om naar Indië te... zeilen met bijna 6 maanden oponthoud te Mo- zambiek. Pater Chouvanel besteedde er 5 maanden aan. Er was dus weinig vooruit gang op zee de laatste 300 jaren. De Pater reisde per diiigentie van Lyon naar Avi gnon, per trein naar Marseille, naar Ma dras op de baren (het zeilschip landde hem bijna op de Braziliaansche kust), van Ma dras naar Pondichéry in een koekarretje en eindelijk per bootje naar de plaats zijner bestemming. Gedurende zijn 70 aposteijaren zag hij het getal katholieken in Ceylon verdrie dubbeld, kerken x 5, priesters x 7en en scholen zag hij oprijzen van 31 tot 713. Dansfeesten, bals geven, neen ons, katholieken, past dat niet Waarom niet Welheel ons leven hoorden wij onze zielenherders en onze andere priesters de stem verheffen tegen de dansvergaderin- gen. Zonder groote redenen zouden die geleerde mannen zich wel gewacht heb ben zich te stellen tegen een vermaak waar ongelukkiglijk zoovelen op verzot zijn. Nog altijd preekt heel de geestelijk tegen den dans. En wij, katholieken, die die als dusdanig ons door de pastoors en priesters moeten laten besturen en leiden wij zouden dansfeesten gaan inrichten Neen zoo iets past ons niet. Dat is mis plaatst, teenemaal misplaatst Recht is recht Krom is krom 't Zij bij heer of knecht, Hier ter stede of alom Alia 1 't gaat goed dat volkje dat de geboden Gods on der de voeten treed Te Gentbrugge is er ook al eene, die haren minnaar heeft omver geschoten. Het is eene Italiaansche. Hm, zuik moordenaarsgoedje zou beter langs geenen kant der Alpen blijven de Belgische onzijdige scholen brengen al genoeg revolver helden „en hel dinnen voort En, a propos, te Gentbrugge, (Center) heeft Zondagnamiddag de plechtige aan stelling plaats gehad van den E. H. Be keert, tot herder dier belangrijke parochie De getuigen waren Z. E. H. Dr Coppens, algemeen bestuurder der maatschapelijke werken van het Bisdom en E. H. Ronsse, onderpastoor te Haeltert, bloedverwant van E, H. Bekaert. Aan den nif uwen herder, vele en vrucht bare jaren Geene oester meer I riep Mijnheer Omer ingramschap uit, ver leden Dinsdag bij 't openen van zijn dag blad. Zijn oogen waren gevallen op de nieuwe vlucht, die de Hoiiandsche gulden het Engelsch pond en Amerikaansche dol- iar gepakt hadden ten nadeeie van onzen Belgischen frank De heer heeft gelijk, niet zich in gramschap te stellen, want zich kwaad maken is ongezond, maar hij heeft gelijk in zoo te spreken, Laat ons vaarwel zeggen aan alles wat uit Holland komt, en na korten tijd zullen de Hoiiand sche oestermans, en mosselmans, en kaas mans een liedje zingen, dat de hoogere jodenbende algauw de goesting zal ont nemen van nog langer voort te wroeten om onzen frank op zero te brengen.... En laat ons 't zelfde doen met al wat uit Engeland komt, en met al wat uit Amerika komt. En daar ook zal 't alhaast beginnen te spoken tegen de jodenbende.. Wie is de lafaard, die niet aan 't blusschen valt als zijn prachtig huis be gint te branden Het officieël onderwijs levert aardige vruchten op in Frankrijk, schijnt het. L'Instituteur Francais merkt aan, dat het aantal ongeletterde soldaten in 't Fran sche leger dit jaar nog grooter was dan de voorgaande jaren, en wijt dien toestand o. a. aan de volgende oorzaken het pro gramma is overladen en het gehalte van leerkrachten vermindert gestadig, wijl ai- leen jongens, die elders niet slaagden, het onderwijzers beroep aangaan. Een kostelijke bekentenis na ai het of ficieel Fransch gezwets over het onzijdig onderwijs, dat een wondermiddel heette tegen de onwetendheid Dat zal niet een rechtzinnigen, klaar- zienden mensch een oogenblik verwonde ren. 't Is immers bekend, en van ouds be kend, dat eene school geen goede vruch ten voortbrengen kan als de meesters of meesteressen de vreeze Gods in 'thart niet hebben en ais heel het onderwijs niet doortrokken en doortintelt is van de gods dienstige grondbeginsels. Heil de school, waar Godsdienst woont. En des Heeren Kruis, in eere troont! Katholieke leiders, opgepast of vroeg of laat zijtgij onvoorziens gefopt door de trawanten der framassonsloge, die altijd loeren en werken. De Nationale Raad van de liberale par tij heeft Zondag II., zooals reeds werd medegedeeld, een Congres gehouden, ten einde de meest actueele politieke vraag stukken te bespreken, o. a. de School kwestie. En ziehier nu de toelichting van de dag orde die gestemd werd Het vrije en officiefile onderwijs mo gen niet op gelijken voet worden behan deld. Dat is een katholiek beginsel, doch het is een drogreden. Wij zeggen dat de Staat de katholieke scholen niet mag sub sidieeren. Wij zullen nooit het princiep van de gelijke subsidieëring erkennen, dat

De Denderbode | 1924 | | pagina 1