lDIEU, CARNAVAL I VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST f1 De Schuimloopers K.J Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Wij willen Vlaamsch De achturen Arbeidsdag en het Wetsvoorstel Moyersoen Katholieken van stad en buL Binnenland ■Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERT E N T l'Ë N volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE WERKEN VAN D' R. SNIEDERS PRIJS FR. 3.50 Franco per Post fr. 4.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 j ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924. Februari of Sprokkelmaand. „-Zondag, Sexagesima, 6e Zondag voor den Zondag van 't lijden of Passie- Zondag. -1. Ethelbert, Koning van Kent. i Maandag, H. Matthias, Apostel geko zen in plaats van Judas den Vera der. H. Adeltrudis, Maagd-Abdis. Dinsdag. H. Walburga, Maagd-Abdis. [Woensdag, H. Leander, Bisschop, Be lijder. H. Honorine; Maagd, Martelares. Donderdag, H. Proterus, Patriark, Martelaar. Vrijdag, H. Oswaldus, Aartsbisschop, Belijder. H. Severus, Bisschop, Belijder. Maart of Lentemaand. toegewijd aan den H Josef. Zaterdag, H. Albinus, Bisschop, H. Swidbert, Bisschop. Te Brussel zal het dit jaar, ein- tlijk, ook verboden zijn nog ge- ijpskerd langs straten te loopen. urgemeester Max, le héros de guerre trachtte op eene fijne fnier het dragen van het masker straat te doen stemmen, doch t manceuver mislukte, en het hepencollege heeft dan ook met ank gestemd neen Elders, in den Vlaamschen lan- t vooral, wint het verbod van it straat-masker eveneens meer 1 meer veld, en eerlang zullen tze heidensche gebruiken voor 3ed tot het verleden behooren. Wij zeggen dan ook, met een er opgeruimd gemoedadieu, arnaval Wij zijn u beu. Uw domme ihaterlach, uw valsche vreugde, v anonieme schurkenstreken, uw t ffe ploertigheden, uw gal, uw enijn, uw beestige geilheid, heb- ;n, lange jaren genoeg, gelijk een bed van modder, onze straten ïvuild, onze huizen beklad, de erbeelding onzer kinderen bezoe- ïld, onze menschheid onteerd, en e hospitalen gevuld met men- :hen wrakken. Adieu, Carnaval Stik in uw masker, uw serpen- ns, uw confetti's, en uw... zwijne- Geen enkel' eerlijk mensch zal t om treuren dat nu de doods- lokken over u geluid worden, toeveel doodsklokken hebt gij iet doen luiden over jonge levens, oor u vermoord Waarom moest gij den men- :hen een mombakkes voor het elaat binden Is een menschen- plaat, zonder masker, soms al iet raadselachtig en leelijk ge- peg Kan het, zonder masker, teds niet genoeg huichelen Waarom hebt gij dan uw mas- ersop de wereld gebracht? Voor e gezonde, klare, reine vreugde? Komaan, Carnaval, bazel niet Ik zal het u zeggen uw masker tas een uitvinding des duivels De laffen grepen er naar om |en moed te hebben, in de duister nis, onder de bescherming van het anonieme, datgene te zeggen en te doen wat zij niet durfden in het volle daglicht. De boozen staken begeerig hun handen naar u uit, om daarmede hun eigen bederf, te dekken en te kunnen zondigen met een idioten lach op het vermomd gelaat. Een onschuldige lach, een dwaze lach van een kartonnen pierrotgelaat, en daarachter de grijnzende bees tige tronie van kwaad en ontucht, loerende op een prooi. Neen, Carnaval, uw masker bracht geen ware vreugde. Het bracht alleen schijn-plezier, be dwelming, zinnenroes, uitspatting van al het dierlijke dat in den mensch ligt te sluimeren, en... vree- selijke ontgoochelingen, wanneer dan eindelijk, toen de feestvuren uitgebrand waren, het masker werd afgerukt en, met wroeging, in een hoek weggegooid Wij zijn voor vermaak, wij zien graag dat er jolijt gemaakt wordt, en dat de nering bloeit. Doch, daarom is er Goddank, geen masker noodig Daarom kunnen wij de baldadigheden en de braspartijen van Carnaval mis sen. Vermaak dient tot ontspanning, verfrissching van geest en gemoed. Niet om lichaam en ziel te doo- den. Komaan, vrienden, laten wij gauw het lijk van Carnaval be graven, en dan, met volle longen, zuivere lucht inademen D' Elm. Wij willen vlaamsch in vlaandrens gou- Geen ambtenaar geen magistraat [wen Zal ooit verwerven ons vertrouwen Als hij onz' tale niet verstaat. Wij willen vlaamsch ook in de kamer Waar ons belangen staan op 't sp'el Daar moet ons taal gelijk een hamer Op 't aambeeld klinken luid en fel. Wij willen vlaamsch in onze scholen Van laag tot hooger onderwijs Wilt gij ons geesten niet doen dolen Geeft hun gezonde vlaamsche spijs. Wij willen viaamsch voor onze zonen Die aan den krijgsdienst zijn verpand Men spreek hun in geen vreemde tonen Van liefde tot het vaderland. Wij willen aan den Wale niet langer zijn [verknecht Wij willen Vlaamsch dat is ons tale Wij willen Vlaamsch dat is ons recht Wij willen Vlaamsch dat is ons tale Wij willen Vlaamsch dat is ons recht A. V. Bultynck. (Eerste artikel). Er is heel wat beroering gebracht onder de werklieden en dit door hunne leiders aangaande het wetsvoorstel Moyersoen op de achturen arbeidsdag. Zoo hebben wij in Aalst eene protestvergadering ge had op Maandag 11 Februari, met als sprekers volksvertegenwoordiger Van Schuylenberg en M. Carels, redacteur van het algemeen Christen Vakverbond. Wij willen de heer Moyersoen niet ver dedigen ten eerste omdat wij over de noodige gegevens niet beschikken ten tweede omdat Minister Moyersoen de man is om zich zelf te verdedigen en het zeer zeker doen zal bij de bespreking in de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Nochtans een zeer groote partijganger zijnde van de achturen arbeidsdag, zullen we eens onpartijdig en van praktische kant uit de zaak, beschouwd in vervol gende artikelen, terugkomen op de twee groote argumenten welke tegen het wets voorstel Moyersoen worden ingebracht namelijk A) miskenning van de werklieden organisaties B) streving naar de negen uren arbeidsdag. In.dit artikel wil ik eens onder oogen zien de dagorde welke op die vergadering werd gestemd en ons medegedeeld door Ons Volksblad van 17 Februari 1924, 2 bladz. 5 kolom. Wij schrijven letterlijk af: Dagorde goedgekeurd op de protest- vergadering van Maandag 11 Februari, 300 Christelijke arbeiders in protest- meeting vergaderd te Aalst op 11 Febr. 1924 verklaren zich eenparig tegen de voorstellen Devèze en Moyersoen. Eischen het behoud der bestaande wet, zullen niet dulden dat de meezeg- genschap der arbeidersorganisaties bij de regeling van den arbeidsduur in 't minst gekrenkt worde, keuren volmon-5 dig de houding van het A. C. V. in deze kwestie goed en zullen hunne stem wei- v geren aan alle volksvertegenwoordigers die de bestaande regeling zouden hel- pen verminken Tot daar de dagorde de onderlijning is van ons en 't is dat deel dat wij nu eens willen bespreken. Die dagorde zegt ons dus dat de Chris- tene arbeiders hunne stem zullen weige ren aan deze die de bestaande regeling zouden helpen verminken. Dus M. Moyer soen die zijn plaats afstond op de Katho lieke lijst ten voordeele van de Christene arbeiders is dus totaal onmogelijk gewor den op eene lijst waar Christene vertegen woordigers op voor komen. De heer Van Nieuwenhoven, vertegen woordiger der middenstanders welke in overgroote meerderheid tegen de acht- urenarbeidsdag staan, ook onmogelijk. De heer de Béthune vertegenwoordi ger der boeren, die ook de achturendag ongenegen zijn onmogelijk. Wij zeggen hoegenaamd niet dat de heeren Van Nieuwenhoven en de Béthune het voorstel Moyersoen stemmen zullen, dat moeten wij afwachten, maar ingeval ze volgens hun geweten, niet om de massa te vleien, er zullen voor stemmen dan staat de Katholieke partij voor de vraag, hoe zij de naaste Kamerkiezing zullen ten strijde trekken en of die Christene arbei ders in de Katholieke partij van zoo een overwegende macht zijn, dat zij al hunne eischen kunnen doen aannemen door de drie andere groepen. Wij zijn de meening toegedaan van niet, wij zijn ook zeer verwonderd dat die dag orde uitloopt op een politieleen zet, daar wij meermalen lazen in de werkmansbla den dat het A. C. V. zich buiten alle poli tiek beweegt en zich alleen bekommerd om de stoffelijke en zedelijke belangen hunner leden en deze boven het gesjacher der politieke groepeering plaatst. Voor de toekomst en het welzijn der Katholieke partij is dit eene vraag welke zoo moeten opgelost worden. ^EMilius. ten schrijft in op het weekblad van uw gewest DE DENDERBODE Foeiwat leventje bij die ongelukkigen, die de geboden Gods versmaden. Daar komt nu weeral een telegram toe, meldende dat te Brussel een kerel zijn meisje de keel afgesneden heeft. Ja, 't is maar al te waar, de zonde straft zich zelve reeds van op deze aarde, in afwachting van de allervreselijkste straf, die ze nederboekt in 't ander leven. En, wat al dat keelafsnijden en omverschieten onzer dagen betreft, 't is zeker, dat de slechte cinema's en de onvoorzichtige nieuwsbladen daar voor een merkelijk deel schuld aan hebben. Welke verant woordelijkheid 't Land der honderdjarigen Dien naam verdient Lithauwen, een der nieuwe landen, tegenaan de Oostzee ge legen en sinds den oorlog op zijn eigen bestaande, tengevolge van de verbrokke ling van 't vroeger Rusland. Volgens eene statistiek, die onlangs medegedeeld werd door de Litova Stelo, telt Lithauen niet min dan 56 honderdjarigen. De oudste ervan is Adam Virsilas, die, toen hij nog zeer jong was, het leger van Napoleon den Eerste door zijn vaderland zag trek ken die is 145 jaren oud. De anderen kan men volgerderwijze rangschikken 1 van 140 jaren oud 2 van 130 jaren 2 van 125 jaren 1 van 124 7 van 120 1 van 119, van 118, van 117; 2 van 116 f 4 van 115 2 van 111 4 van 110 2 van 1082 van 1071 van 106 5 van 105 4 van 104van 103 2 van 101 en 7 van 100 jaren. Ginder moet 't eene gezonde streek zijn Geen protectie meer kondigt de Heer Frangoisse, de algemeene bestuurder onzer spoorwegen, af. Het is door hun werk, hunne toewijding, hunne vlijt, dat de bedienden hunne eigen ver diensten bij hunne overheden moeten doen uitkomen, schrijft hij. Zie dat is wel. Ja, zoo moeste het in alle beheeren gaan. Besparing! Besparing! 't Is het woord, dat tegenwoordig in de officieele middensaanhoudend weerklinkt, zoowel in Frankrijk als in België... Heel goed. En beter laat dan nooit Want anders zouden de Amerikanen, en En- gelschmans, en de Hollanders welhaast met hun fameus geld zoo overhoog gaan rijzen, dat onze frank op niemendalle zou komen te staan.... Maar, a propos, als de socialistische ministers, na den wapen stilstand in 't Gouvernement van ons lan- deken zaten, waarom wierpen die mannen zoo' uitzinnig en noodeloos de millioenen te grabbelen En in Frankrijk, waarom blijft men aldaar voort betalen voor meer dan 10.000 officieele lagere scholen, die minder dan tien leerlingen tellen En in Frankrijk, evenals in ons Belgen- land, waarom laat men aan de begoeden de kosten niet dragen van 't onderwijs hunner kinderen Nu, dat het onderwijs algemeen verplichtend is, zoude zulks geen kwaad kunnen voor 't onderwijs, wel integendeel... Zie op die wegen zoude men wijze besparingen kunnen doen. 't Ware dui zendmaal beter dan altijd nieuwe belas tingen in te voeren. In afwachting zijn er nu toch voor 65 millioen openbare werken in ons Belgen- land afgeschaft. Dat hebben wij te danken aan den heer Minister Ruzette. 't Is toch al 't een en ander. En zie! onze afwachting krijgt reeds hare verwezenlijking. Een ministerraad bepaalde de besparingen op meer dan een miljard. Zooveel te beter. 't Engelsch pond dat vroeger 25 fr. deed, stond Dinsdag 125 franken sommige onnoozelaars be taalden na de beurs te Antwerpen tot 130 en alzoo onzen frank leelijk omlaag du wende. Welaan! rijke burgers, drinkt maar lustig het Engelsche pale ale Waarom u geneeren voor de belangen van ons Bel gisch Vaderland! Dat dees oude, kloeke, fiere Vlamingen dat deden, dat moesten zij maar weten. Autres temps,autres moeurs En gij, onze werklieden gaat ook maar voort met uw geld weg te werpen voor eene massa van prachtvoortbrengsels, die de Engelschen op onze markten zenden Waarom wijs handelen, nu dat zotte toe ren doen, en dwaas zijn, de mode gewor den is En avant a la débacle Kribbijten en hongerlijden zou ook nog kunnen de mode worden in Belgenland en dat zoo nijpend voor de burgers als voor de werklieden In 't wijd verleden Ligt les voor 't heden En wat men elders kreeg te zien, Kan in onslandjen ook geschiên. Doorwerken riepen de staatsmannen in Canada(Noord- Amerika) toen zij vernamen, dat twee katholieke zendelingen, de Eerw. Paters Rouvier en La Rouze, in 't hooge Noorden, door Eskimo's vermoord werden En zes politiemannen kregen last de onmetelijke ijs- en sneeuwvelden in te trekken en te doorkruisenr tot als 't hun gelukken zou de hand op de moordenaars te leggen. Het was in't jaar 1921. Daarop volgden acht en twintig maanden van onverpoos de opzoekingen, en eindelijk, dezer dagen, hebben de onversaagde, onvermoeibare, mannen, de twee moordenaars weten te grijpen en kwamen ermede te Ottowa aan. Een speurhond bleef al dien tijd de trouwe, medewerkende gezel der zes helden. Zoo schreef, met veel ophef, een Ame- rikaansch blad onlangs. En 't feit Wel dat had plaats in 't jaar 1913!!! "Zwijg mijZwijg mijvan al die gazetten zegde onze wijze gebuurvrouw somtijds, en ik begin te gelooven dat zij wel een beetje gelijk had. Zóó moet het gaan Vernomen hebbende dat men voor de bevoorrading der zeevloot te Toulon den voorkeur gaf aan den Hollandschen kaas, heeft de Fransche minister aan den onder admiraal der vloot laten weten, dat er voortaan geen anderen dan inlandschen kaas mag aangekocht worden voor de vloot. O,! hadden onze menschenook zulk verstand Zoo naar was de man naar de eeuwigheid Te Canson-City (Vereen. St. Amerika) ging een ter dood veroordeelde het leven be nomen worden door middel van stikgas. Die Amerikanen zoeken altijd naar nieu wigheden Terwijl men bezig was met alles gereed te maken voor de strafuitvoering, kwam eene kat den koer van 't gevang opgeloo- pen. Pak eens die katriep de chimist, die 't werk bestuurde. Hij zou de kracht van het stikgas eerst op die kat probeeren, en dadelijk ging men aan gang. En daarnauwelijks was de muizenpak- ster het slachtoffer geworden van 't doo- dende gaz, of de bestuurder des gevangs komt aangeloopen met het bericht dat er, bij telegraaf, door den gouverneur van den Nevada-staat genade verleend is aan den veroordeelde. Zoo naarzuchtte de verblijde man, die men het goede nieuws aanstonds mededeelde. Al onze eetwaren opkoopen, dat waren de Hollanders en de Duitschers bezig. Edoch, de Heer Minister Moyersoen was op loer, en krachtig en

De Denderbode | 1924 | | pagina 1