Valsch Getuigenis Sl vis pacem para Helium. Wilt gij vrede, maan deu oorlug gereed. Per Vliegmachien Vertalen van Europeesche talen Levensduurtecijfer Uit 't verleden. LANDBOUW. r!' Tombola van het Nationaal '!st; Werk der Invaliedianf stb( Priesterlijke Benoemingen,,/,, Kerkelij k n ieu ws^ Robertus Bellarminn( doornijpend heeft hij halt geroepen. En heel het land roept tegen wel gedaan Heer ministerdank Barbaarschheden op barbaarschheden richtten alhier de Duitschers uit tegenover onze medebur gers. Tegenwoordig begonnen zij die beestigheden tegenover elkander. Inder daad te Pirmasens (in den Paltz) begoten zij een gebouw, waar Separatisten ver bleven, met benzinne en staken het in brand. Door nood gedwongen gaven de ingeslotenen zich over, doch telkens er een uit het vlammende gebouw buiten kwam, werd hij onbermhertig vermassa- kreed Er bleven 20dooden en 30 wreed gekwetsten... Ach die Duitsche bescha ving Stelen, onteeren, moorden, bran den Br Op zijn zeeldraaiers vooruitgaan, dat kort den weg niet veel hoorde ik desnoods een oud strijder van 'tjaar '30 zeggen. Dat hebben de socialis ten nu ook ondervonden in den Duitschen Bondstaat Mecklenburg, 't Was daar kie zing voor de wetgevende kamer, en 't rood goedje heeft juist de helft der stemmen bekomen, die het vroeger op deed. Daaraan ziet men, dat 't in België alleen niet is, dat men zijne goesting krijgt van de volksfopperij en volksbederverij. Beter laat dan nooit Er wordt bericht dat de meerderheid der Albaneesche wetgevende Kamer het plan voorstaat om den AlbaneesChen roon aan den hertog van Aosta aan te bieden. De hertog van Aosta is neef van den Koning van Italië en heeft zijn ver blijf in Capadisnonte bij Napels. Generaal Topete, der federale troe pen, die, aan het hoofd van 3000 man schappen van Cordoba kwam en die langs de spoorbaan naar Porto Blanco oprukte, zou in hinderlaag gevallen zijn en versla gen door de Mexikaansche revolutie. De toestellen van de observatoriums van de graafschappen Shropshire en Herefondshire (Engeland) hebben Zondag verscheidene aardtrillingen opgeteekend. De St Lucaskerk, te Glasgow (Schot land) werd Zondag morgend in asch ge legd door brand ontstaan door eene kortsluiting. De schade wordt op 2 mil- lioen frank geraamd. Onlangs werd er ten nadeele van eenen fabrikant in de Fransche stad Ville d'Avray, eene som van 4370 fr. gestolen. Vrijdag ontving de benadeelde het bezoek van eenen heer onderpastoor zijner pa rochie die hem de gestolen som in haar geheel overhandigde. De dief was te biechte gegaan en had den priester ver zocht het geld aan den eigenaar terug te geven. Ja, de biecht brengt veel goeds tewege. De politie van Sofia (Bulgarië) heeft een huis omsingeld, waar talrijke anar chisten vergaderd waren en dezen ver zocht zich over te geven. Voor alle ant woord losten zij revolverschoten. Het huis stond weldra in laaie vlam. Velen werden levend verbrand, anderen doode- lijk gekwetst. Te Paci bij Palermo (Sicilië) heeft een bende gemaskerde en met geweren en revolvers gewapende bandieten den postwagen aangevallen waarin dertig rei zigers zaten. Deze moesten hunne brie- ventesschen, hunne juweelen en hun reisgoed afgeven. Daarna werden de 19e Vervolg. Goeden morgen, Mr Arbuthnot. Het spijt mij zeer dat wij u niet kunnen verge zellen ik zou gaarne willen zien hoe u met den zwarten Prins omgaat. w Daarvoor zult u later ruimschoots gelegenheid hebben, meende Sir Fran cis. Goeden morgen, Arbuthnot denk erom, dat ge om drie uur gereed zijt. Zoo eindigde mijn eerste bezoek aan het kasteel. HOOFDSTUK XIV. NADEREND GEVAAR. Voor dat er een maand verstreken was begon ik mij irt ons landhuis reeds geheel thuiSw te gevoelen. Ofschoon mijn taak veelzijdig was,'ging zij toch mijn krachten niet te boven en bovendien deed ik mijn werk met plezier. Het was onmogelijk voor mij om niet te bemerken dat Sir Francis voor mij een groote, en voor anderen onverklaarbare sympathie had opgevat somtijds legde hij zoozeer beslag op mijn tijd, dat ik groote moeite had, door mijn werk heen te komen, maar nooit misgunde ik hem ook maar een enkel uur als ik het eenigs- zins missen kon, want eiken dag ver zwakte het voor oordeel dat ik jegens hem gekoesterd had liefde en medelijden reizigers verplicht plat op den grond te gaan liggen, totdat de movers in het ge bergte verdwenen waren. De verschrikkelijke pesp is uitgebro ken in de streek van Pensjabs (Engelsch- Indië) alsook in de streek van Astrakan (Rusland). Verscheiden andere distrikten zijn door den geesel geteisterd. Er is reeds menig sterfgeval aan te stippen. Twee gebroeders uit den Ameri- kaanschen Staat Kentucky hadden twist gekregen over de nalatenschap van hun nen vader. Zij gingen een tweegevecht aan met de pistool. De kogels waren zoo goed raak dat beide mannen steendood ten gronde ploften. Een derde broeder met levenslangen dwangarbeid veroor deeld zou nu alles moeten erven. Een goed ras Een autokamion kwam Zondagmor- gend in volle snelheid aangesnord aan de Fransche grens en wilde den douanepost voorbij schieten. De tolbeambten deden aanmaningen tot stoppen, die echter door de inzittenden meteen revolverschot ge antwoord word. Een weinig verder bleef de auto stilstaan en twee mannen namen de vlucht door de velden. De stuurman was door eenen kogel getroffen in het hoofd en lag dood. Het voertuig bevatte 15 balen tabak. Eenige werklieden waren te Doffi, bij Rome aan den arbeid in eene groef toen er een inzakking van den grond plaats had. Drie arbeiders werden bedol ven en vonden den dood. Een ouderling Van rond de zeventig, wonende buiten de stad Tunis, wierd ver volgd omdat zijne koe aan het hooi van zijnen gebuur een uur lang geëten had. Deze vroeg een schadevergoeding van 500 fr. De ouderling maakte daarop geene aanmerking. Wanneer de rechter nu vroeg hoe oud hij was, verklaarde hij 15 jaar oud te zijn. Wanneer zij hem deden opmerken dat zulks onmogelijk was, anU woordde hij kalm Het is niet moeilijker aan te nemen dat een man met grijze ha ren slechts 15 jaar telt, dan dat eene koe in één uur tijds voor 500 fr. -hooi zou ver slinden. Die opmerking was juist en de ouderling werd vrijgesproken. In Syrië heeft een geweldige sneeuw storm gewoed. Twee automobielen wer den door den storm verrast en bleven in de reusachtige sneeuwmassa steken. Toen 's anderdaags 's morgends de voertuigen ontdekt werden, hadden de negen inzit tenden opgehouden te leven. Een jager op vossen in de Fransche gemeente Cèdre had een strik gespannen. Toen hij daags nadien zijne ronde deed, vond hij een reusachtige arend, met zwar ten kop, die met een poot in den strik was vastgeraakt. De jager moest hem neerschieten om hem te overmeesteren. De vogel had 2 m. 60 vleugelwijdte. Een vreeselijke wervelstorm vernielde ten deele de schoone provincie Alicante in Spanje. Van zulke wreede onheilen be vrijd ons, Heer God. Engelsche, Duitsche, Spaansclie, Portugeesche,Italiaansche,SCandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst, Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. traden daarvoor in de plaats. Misschien was deze verandering in mijn gevoelens jegens hem hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit dat hij blijkbaar zeer ongeluk kig was. Het verdriet dat het leven van mijn vader verbitterde en zijn schaduw ook op het mijne wierp, drukte bijna even zwaar op hem. En was dat niet natuur lijk In meer dan twintig jaar had hij het gelaat niet gezien, had hij zelfs niets ge hoord van den zoon dien hij meer liefhad dan wie ter wereld ook. De erfgenaam van Devereux kon hij wist niet of hij het ergste of het geringste ervan denken moestwel tot den laagsten graad van maatschappelijk, wellicht zedelijk verval gekomen zijn, en ondanks dat alles moest hij eenmaal den titel dragen en als hij dat verkoos, kon hem niet verhinderd worden om zijn verblijf te vestigen in het huis waar zijn voorvaderen gedurende vele eeuwen als echte edellieden hadden ge leefd. En zelfs als zijn somberste gedach ten zouden blijken niet overeen te stem men met de werkelijkheid, dan nog bleef de smet die nooit zou kunnen worden uit gewischt de afstammeling van een oud soldatengeslacht was in het openbaar als een lafaard gebrandmerkt en toch zou hij door de onverbiddelijke wet der erf opvolging eens het hoofd der familie wor den. Ik kon mij heel goed indenken dat deze gedachte voor den strengen ouden soldaat onverdragelijk moest zijn, en be gon er naar te verlangen om hem gerust DERTIEN PUNTEN GESTEGEN Het indexcijfer op 15 Februari door het Ministerie van Arbeid vastgesteld, zal heden officieel in den Moniteur afgekon digd worden. Gemiddeld voor 't gansche land be draagt het 493 punten, tegen 480 punten op 15 Januari, dus weer eene verhooging van 13 punten. De beduidenis ervan is de volgende Dezelfde hoeveelheid levensbenoodighe- den welke vóór den oorlog 1 frank be taald werden, kosten nu gemiddeld voor gansch België fr. 4,93. (Spijtig dat zulke woorden nog al tijd moeten toegepast worden. Wat wilt gij 't is 't Mensch-dom. Tusschen hemel en aarde. De bommenregen. Een schijnbombardement van uit de lucht op üe zware slagschepen van Ame rika, heeti deze laatste dagen plaats ge had op ue Kusten van Virginia. Men net op den Arkansas eenige bommen van hout vallen eu deze kruiser wierd theori- tisch in den grond geboord. Er is hier spraak van een zeevlieger die kan vier bommen mede doen, ieder van 250 kilos en 12 uren kan vliegen aan 140 kilometers per uur. Edoch, wat er won derbaarst aan is, dat is een toestel uitge vonden door den eersten luitenant Leigh Wade waardoor men de tegenwoordig heid van het is eender welk schip kan hooren, zonder zien, of zonder gezien te worden, daar men zich achter eene zwarte rookwolk versteekt. Veereerst komen twee vliegers (rook- makers die haastig eene stof laten vallen van uit eenen vergaarbak, van achter aan hunnen staart welke stof zoohaast zij in aanraking met de lucht komt zich in eene dikke zwarte ondoorzichtbare rookwolk verandert en wel eene uur lang blijft zweven. Dan verdwijnen zij, vervolgd door het geschut der schepen. Nu komt de vlieger (bommenwerper) en verschuilt zich achter de wolk. Hij wordt niet door, het -schip gezien, ol ziet het niet ook, maar dit heeft hij niet noodig aangezien door zijn electrisch klanktoestel hetzelfde kan vinden in eenige minuten. Het is ook niet noodig dat de bommen het schip treffen zoo zij in de nabijheid vallen dan is het schip nog verloren, het is genoeg dat zij onder 't water ontploffen, dan werken zij op den onderkant van 't schip, die het- minst verdedigd is. De kenners zijn eenstemmig om aan te nemen, dat, men geene schepen zal kunnen bouwen sterk genoeg om te weerstaan aan de vernielingsmacht van eene bom van 1000 kilos, die men gemakkelijk uit de verde digde kusten zal kunnen aanvoeren. De electrische oor. Deze bestaat uit twee electrische microphonen geplaatst op de uiteinden der vleugels en nog al ge lijkend op deze voor dewelke men spreekt bij een gesprek per telephoon. Van uit een elektro magnetisch toestel aan het onderste van het vliegtuig ge plaatst brengt men uiterst klare luchttril lingen voort, die naar onder gericht zijn, en zich op de oppervlakte d.er zee terug kaatsen. De microphonen ontvangen de zwakke weergekaatste trillingen, terwijl zij geen ander geluid ontvangen, zelfs niet 't geluid der motoren (bewegers). De werking van dit toestel steunt zich op dit feit dat de oppervlakte der zee de luchttrillingen op eene andere wijze weergeeft dan de oppervlakte der sche pen. De stuurman hoort seffens deze verandering van gerucht in de telepho- nische kap die hij op het hoofd draagt en kan zoo gemakkelijk het te treffen schip vinden. Het systeem is in zekere wijze ge lijk aan het deze toegepast door de sche pen om de diepte van 't water te kennen, en zoo 't gevaar te ontvluchten van blij ven vast te zitten. te stellen en te vertroosten, iets waartoe ik ongetwijfeld in staat geweest zou zijn. Maar de tijd was daarvoor nog niet rijp. Het spreekt vanzelf dit ik dikwijls Maud Devereux en Olive Pankhurst sprak, de laatste echter veel meer dan de eerste, want zij scheen 'n bijzondere symphatie te hebben opgevat voor Marian, die zij dikwijls bezocht. Ik geloof dat ik inbeel ding ooit onder mijn gebreken heb moeten tellen, maar het kon toch mijn aandacht niet ontgaan dat de tijd die Olive steeds voor hare bezoeken koos altijd die was waarop ik bijna geregeld thuis was, en gewoonlijk vond ik bij mijn thuiskomst van mijn dagelijks werk Marian en Olive in druk gesprek voor den haard, of als ik een enkele maal vroeg was, aan de thee tafel. Zij scheen dus mijn gezelschap te zoe ken, en ik zag daarin voorloopig geen kwaad. Wij waren bovendien beiden overtuigd van elkaar dat het de ander geen ernst was, en wij beiden ik vooral - zorgden ervoor dat de grenzen van de sentimentaliteit zelfs niet werden bereikt. Overigens gingen wij als kameraden met elkaar om. Bij Maud Devereux maakte ik op dat punt heel weinig vorderingen ik vreesde zelfs somtijds dat zij een afkeer van mij had. Zij was altijd dezelfde koel, onge naakbaar en schijnbaar zeer trotsch. Het scheen onmogelijk om haar zelfs maar een glimlach te ontlokken en hoe Heldhaftige vergiffenis Korten tijd na de Fransche Revolutie, die zoo bloedig geweest was en zooveel slachtoffers gemaakt had, lag een bedelaar op sterven, 'l ot daar toe had hij door zijn norschheid en stugheid een ondoordring- baren sluier over zijn droevig leven ge worpen, maar ziende, dat zijn laatste uur naderde, liet hij, door gewetenswroeging gekweld, een priester roepen. Een jonge geestelijke kwam tot hem. Mijn vriend, zeide deze, gij hebt mij doen roepen Gij of een ander, om 't even, ant woordde de zieke, luister slechts naar mij en vervloek mij niet. Hij begon dan luidop in tegenwoordig heid van die hem oppasten het verhaal zijner misdaden. Hij was eertijds dienaar bij een vrome en adellijke familie, die hem met weldaden had overladen. Toen echter de Revolutie uitbrak, wist zijn ondankbaar hart al die weldaden slechts met verraad, roof en wreedheid te vergelden. Hij was het, die de schuilplaats zijner meesters aanwees en die hen door eene schandelijke aan klacht aan hun beulen overleverde. Hij was het, die hen, al vloekende, naar het schavot geleidde en die ten prijs van hun bloed een aandeel van hun bezittingen be kwam welk aandeel hij echter weldra had verkwist. Monster als ik ben riep hij wanho pend uit, twee zoo goede en edele persoe nen Terzelfdertijd opende hij een medaillon en toonde den priester hun portret. De priester werd bleek en begon over geheel zijn lichaam te beven hij had zijn ouders herkend. Schrikwekkend tooneel De priester, aan eene hevige aandoening ten prooi, staart verbijsterd den moordenaar zijner ouders aan de zieke richt zich in zijn bed op en, zijn borst ontblootende, roept hij wanhopig uit Wreek u Wreekt u Dan kwam de priester tot zich zeiven en herinnerdezich,dathij hiergeen mensch was, maar de plaats van Christus bekleed de. In tranen losbarstende, wierp hij zich aan den hals van den moordenaar en hem zijn kruisbeeld op de lippen drukkende, om zijn wanhoopskreten tc smoren, zeide hij Mijn vriend, mijn broeder, mijn kind, gij vergist u. Ik ben hier Jesus-Christus en Jesus-Christus vergeeft... En de priester biechtte den moordenaar en deze stierf ontslagen van zijne zonden, met God verzoend, in dearmen van dege ne, wien hij zoo wreed al zijn dierbaren ontrukt had. P. Monsabré. De ploeg naar het Museum van oudheden Bij de grondbewerking mag de ploeg zich tot heden nog altijd verheugen in het absolute, het heilige vertrouwen der boe ren. Te rechte Alles is er aan verbeteid wat de constructie betreft de arbeids prestatie werd grooter, de benoodigde trekkracht geringer, maar.... de werkwijze niet. Den grond bewerken wil zeggen hem de noodige kruimelstructunr geven of her geven tot op zekere diepte. De ploeg doet dat niet, en de boeren weten dat zeer goed, eg en rol moeten haar immers nako men. En 't resultaat Hoogstens de bovenste laag wordt verkruimeld en dan nog zeer onvolkomen tengevolge van de ontelbare voetstappen van menschen en dieren, die noodig zijn voor eene, twee of drie-, soms viervoudige nawerking Dat heeft men dus tot op heden met de -heiige» ploeg bereiktdrie, vier of meer keer moet men hetzelfde land overtrekken om ten slotte een bevredigend eindresul taat te krijgen Gedurende een halve eeuw wordt reeds gezegd wat we moeten hebben een toe stel, dat den grond tot volle diepte in één vriendschappelijker de verhouding tus schen Olive en mij werd, des te meer terughoudend werd Maud. Eens of twee maal, toen ik toevallig naast haar reed of een enkel oogenblik met haar alleen was, verbeeldde ik mij dat haar houding tegen over mij iets minder stug werd, maar voordat ik mij zelf daarvan zekerheid kon verschaffen was Olive zich bij ons weer komen voegen om mij tot een flinken galop uit te dagen of de een of andere plagend spottende opmerking te maken. Wat maakte het voor mij tenslotte uit Ik zou het niet hebben kunnen zeggen maar op zulke oogenblikken was ik mij steeds bewust, dat ik Olive wat verder weg wenschte. Ofschoon Maud altijd koel en hooghartigwas, beteekende één minuut in haar gezelschap voor mij meer dan uren in dat van Olive. En toch was zij de dochter, slechts de pleegdochter welis waar van mijn grootsten vijand, van den man die het levensgeluk van mijn armen vader had verwoest, en dien ik eenmaal nog tot bekentenis der waarheid hoopte te brengen Op zekeren avond, toen ik stoffig en vermoeid van een langen rit, onze kleine eetzaal binnentrad om een kop thee te drinken vóór ik mij gifig verkleeden, zag ik tot mijn groote verwondering ditmaal niet Olive, maar Maud in een armstoel zitten tegenover mijn zuster. Het was nu echter een andere Maud de trotsche, koele blik was uit haar blauwe oogen keer verkruimelt, zoo dat de verkruimeld^ van den grond op elke diepte derbeweunie te laag precies dezelfde is. jq Ui Dit tuig schijnt nu gevonden te z^t c 't heetBodemfreesmachien Na veel zoeken hebben twee ingenit. ^j een Zwitser en een Hongaar, dit langj wenschte tuig uitgevonden. p Deze gansch nieuwe landbouwmaclï-U" bestaat in hoofdzaak uit haken, die ^Ir een as zijn vastgemaakt; die as komt d?en een motor in draaiende beweging keeren per minuut), de haken dringend' den grond en woelen hem om men jom komt aldus geen voor,' zooals bij de pl|n maar direkt kruimels en wel op gelijkn11 b tige manier, de heele diepte door. [f™11 ideaal der grondbewerking schijnt daardoor bereiktin één keer is de gri» gelijkmatig verkruimeld, klaar voori zaaiïng Reeds meerdere exemplaren zijn th?™' reeds in Nederland in werking en het Ipor geen twijfel, beweren vooraanstaatgen landbouwkundigen, dat de bodemfre> machien de ploeg totaal zal verdrijf tot groot voordeel van de opbrengst, groote besparing in het boeienbedfe^J 't is maar een kwestie van tijd en vaagS voorlichting De ploeg moge nog Mig sterk ingeburgerd zijn, de zekere vei" deelen der nieuwere methode zullen I deze eens de bovenhand geven. ji d( in t ee Donderdag morgen te 9 uur had irifaat bureelen der Nationale Bank de treklade plaats-van den tombola van het Natiotg o Werk der Oorlogsinvalieden. aaf Hieronder de lijst der winnende Nrs S. 92460 n. S. 41612 n. S. 12727 n. S. 28968 n. 95966 n. 13047 ni 90210 n. 65191 n. 13955 n. 98073 n. ds, ;ten 18 een huis waarde 45Lfin U 45/,, 4 45/ n 7 25,Lde 5 251°; 8 een borstspeld 35,f 3 een armband 1 een dormeuse 3i 1 een uurwerk 3.föj 9 een barette 3#™* S. 39440 n. 21 een pendentif 2.fr,m S. 18602 n. 7 een pendentif liek S. 94868 n. 18 een ring 1 er- S. 25269 n. 18 een ring l.Pan S. 77361 n. 14 een barette Uten Voor de andere te wenden, 79, ElsPar steenweg, Brussel. De niet op 31 Augusmee gereclameerde prijzen worden eigendgen van het werk. fUi Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de l?ren schop heeft benoemd en Pastoor van het Begijnhof te Dend»' monde, den E. H. De Vos, pastoor Moerzeke. f us Kerk der P. P.Jezuieten te Aalst iw PLECHTIG TRIDUUM tot viering der Zaligverklaring van q van de Sociëteit van Jezus me Priester gewijd te Gent. Leeraar in :hoI Godsgeleerdheid te Leuven en te Roi, op Tot Kardinaal verheven door Paus C ur mens VIII, en Aartsbisschop van Cap; St (1542-1621) phG Zondag 24 Februari. Te 9 u. Ple^. tige Hoogmis door den Z. E. P. Gardia^ der PP. Capucienen. ^llj Te 17 u. Plechtig Lof door den Z. E. Kanunnik Roelandts, Deken der s; Aalst. Eerste Lofrede op den Gelukzals door den E. P. Van Mierlo, S. J. Maandag 25 Februari. Te 17 t Plechtig Lof door den E. H. Van Hei,,, wege, Pastoor van St-Josef. Tweede L?1 rede op den Gelukzalige door den E. y Van Mierlo, S.J. oz; verdwenen en telkens als mijn zuster hi iets vroolijks vertelde, klonk een zaor1 wel luidend lachen door het vertrek.prij kwam haastig naar voren en er lag wio kelijk een zweem van verlegenheid haar gelaat toen zij half overeind reese; mij de hand toestak. -e a Het verwondert u zeker, mij hier zien, Mr Arbuthnot, zeide zijik mo Olive hebben, en meende stellig haar %er te zullen treffen. Wij hebben haar vandaag niet gezit is 't wel, Hugh vroeg Marian. Ik knikte zwijgend en sprak tersto daarna over iets anders op dat oogenbrha wilde ik liever niet over Olive praiFel waarom dat wist ik niet. de Gedurende meer dan een half uur zat wij bij elkaar, onder het genot van kopje thee en pratend over de nieu? school die Sir Francis in het dorp febt bouwen, over het weer en het ophanc w zijnde jacht seizoen. Ik kon nauwelijkt, gelooven dat het werkelijk Maud was fin voor mij in een armstoel zat, zoo gemipf delijk-vriendelijk pratend en zoo blijkbaar geheel thuis. Immers ik was er reeds bijich' aan gewoon geraakt, van haar slecigei korte, koele antwoorden te krijgen ine half-ongeduldige, half-hoogmoedige blind ken. ferr (Wordt vervolgd).sf

De Denderbode | 1924 | | pagina 2