Een allerbeste vriend Internationale Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Ik ben De achturen Arbeidsdag en het Wetsvoorstel Moyersoen Katholieken van stad en bui' Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 1 MAART 1924. Maart of Lentemaand. i]2 Zondag, Quinquagesima, 5e Zondag voor den Zondag van 't lijden of Passie-Zondag. Heden, morgen en Dinsdag in Sint Mar*- tenskerk en op vele plaatsen, XL-uren gebed, ingesteld tot her stelling en uittboeting der balda digheden waaraan de vastenavond gelegenheid geeft. Gelukzalige Karei de Goede, Graaf van Vlaanderen. H. Simpficius, Paus, Belijder. 3 Maandag, H. Cunegonda, Keizerin. H. Maximus en Ostère, Martelaars. ■4 Dinsdag, H. Casemier, Prins van Polen. H. Lucius, Paus, Martelaar. 5 Woensdag, le dag van den grooten Vasten. Aschdag of Assche-Woens- dag, zoo genaamd om de asch die gewijd en uitgedeeld wordt. In het uitdeelen zegt de priesterWees gedachtig, o mensch dat gij stof en asch zijt, en gij in stof en asch zult vergaan. H. Theophiel, Bisschop, Belijder. 6 Donderdag, H. Coleta, hervormster der Arme Claren. Geboren uit eene zestigjarige moeder, wordt zij bij zonderlijk vereerd en aanroepen door de vrouwen die in barensnood verkeeren. Gestorven te Gent, worden diens gevolge het grootste deel van hare gebeenderen aldaar bewaard in de Cathedralekerk van St. Baafs. '7 Vrijdag, le Vrijdag der Maand. H. Thomas van Aquinen, kerkleeraar. H. Perpetua en Filicitas, Martelaressen. 8 Zaterdag, H Joannes de Deo, insteller der Broeders van Liefde tot ver zorging der kranken. H. Rosa van Viterbe, Maagd. Daarwij staan met onzen eersten stap in de maand Maart. Het is de maand van onzen al- lerbesten Vriend, de maand van den H. Jozef, den Voedstervader van den Goddelijken Zaligmaker, die door zijne machtige voorspraak bij dien Goddelijken Pleegzoon, alles bekomt in den hemel. Geen enkelen dag van de heele maand mogen wij dat vergeten. Neengeen enkelen dag van Maart mag voorbijgaan, zonder dat wij iets bijzonders doen ter eere van onzen allerbesten Vriend, den Heiligen Jozef. Is hij niet de Patroon, 't is te zeggen, de Beschermer van de Heilige Kerk, het rijk van Onzen Lieven Heer op aarde, en hebben wij niet het geluk burgers van dat rijk zijn Is hij niet de Patroon van ons dierbare Belgenland, dat hem is toegewijd en dat hem zoovele verkleefdheid bewijst Is hij niet aangesteld als de Patroon der christen huisgezinnen, hij, die het hoofd was van het Heilig Huisgezin van Nazareth en die in die hoedanigheid de be schermer was van de Allerhei ligste Maagd en die het Goddelijk Kind uit de grootste levensgeva ren wist te redden Is hij niet de Patroon der kui- sche zielen, hij de allerzuiverste Bruidegom van de Heilige Moe dermaagd Is hij niet de Patroon der werk lieden, hij die als ambachtsman werkte en zwoegde Is hij niet de Patroon der goede dood hij die 't geluk genoot te mogen den geest geven in de te genwoordigheid van Jezus en Maria Ja, volop verdient de Heilige Jozef onze hulde. En wij, zwakke menschenkinde- ren, wij hebben er alle belang bij, dat wij hem die godvruchtig be wijzen. Hetgene wij ter eere van dien grooten en goeden Beschermer zullen doen, zal ons overvloedig geloond worden. Welaan, dat niet vergeten Lds. Ik ben een jonge Vlaming En heb mijn tale lief, Waarin de vaadren schreven D'alouden vrijheidsbrief Waarin ik zing mijn lustig lied, En Gode dank en hulde bied. Ik ben een jonge Vlaming En heb mijn tale lief. WILLEMS. (Tweede artikel). Wij hebben in ons eerste artikel de dagorde besproken der Christene Arbei ders van uit politiek standpunt bezien. Nu willen wij handelen over het mede zeggenschap dier arbeidersorganisaties bij de regeling van den arbeidsduur, 't welke voorzeker een groot maatschappelijk vraagstuk aanraakt. Wij bekennen zeer gaarne en het is zelfs eene noodzakelijk heid; dat de heer Minister hier hoege naamd geene rekening heeft gehouden met de tijdsomstandigheden en het alge meen belang. Het wetsvoorstel Moyersoen was op dit gebied een zeer groote stap achter waarts en kon door geen enkele arbei dersorganisatie als dusdanig aangenomen worden. Dergelijke opvattingen worden niet gediskuteerd, moeten onvoorwaarde lijk verworpen worden en 'tis zeer te be treuren dat de heer Minister,die nochtans niet blind is tegenover de maatschappe lijke evolutie, dergelijke houding heeft aangenomen. Men kan verschillen van meening, of het de organisaties zijn, ofwel de arbei ders zetelende in fabrieksraden welke daarover medezeggenschap moeten heb ben, doch het staat buiten kijf, dat de Katholieke demokratie wil, dat de arbei ders hun woordje mede spreken over hunne belangen. De arbeid is volgens de princiepen van die demokratie geen koop waar, waar men naar goeddunken over beschikt. De arbeid behoort den arbeider, is zijn persoonlijke rijkdom; zijn eenigste middel om de strijd om het leven te vech ten en wel zoodanig dat hij zich een eerlijk bestaan veroverd. De arbeider is een God delijk Schepsel 't welke daardoor de plicht heeft zijn eerlijke rechten te doen gelden en te verdedigen. Tot die eerlijke en rechtvaardige rechten behoort in de eerste plaats de meezegging over arbeids duur en arbeidsloon. Dit thema zullen wij in andere artikelen behandelen, maar het moet hun toch wel gezegd worden dat over de medezegging schap er meening verschil bestaat en er zich twee strekkingen voordoen welke streven om dit te verwezentlijken. De eerste willen de medezeggingschap laten rusten op de persoonlijkheid van den arbeider zelve; dat wil zeggen dat de arbeiders eener fabriek, onder elkander, werkmakkers aanduiden die dan in geza- mentlijk overleg met vertegenwoordigers der leiding en aandeelhouders, de vraag stukkeneigen aan de inrichting zelve, instudeeren er de|| noodige oplossing trachten aan te geven tot groot voordeel van het personneel en der inrichting. Deze willen er zooveel mógelijk de vakbond leiders buiten houden; die strekking werd voorgestaan en verdedigd door Katholieke en andere sociologerf welke vrij en onaf- hakelijk zijn in hunbesturen, tegenover de vakorganisaties, f De tweede willen de medezeggingschap laten rusten op de massa der arbeiders dit wil zeggen dat de vakbondleiders in naam hunner leden, handelend zouden optreden en de belangen der massa,al zijn zij soms overdreven zouden verdedigen. Deze strekking wordt door alle vakbond leiders voorgestaan alsook door andere, die het recht doen steunen op de macht der massa en daardoor eene betere posi tie willen schenken aan den arbeider, de onrechtvaardigheid tegen den vierde stand bedreven willen doen ophouden. Wij spreken ons voor dit oogenblik over dit punt niet uit, omdat beide stelsels, voor en nadeëlen bevatten, wij blijven bij ons dagorde en stellen daarom de vol gende opwerpingen naar voren. De arbeidersorganisaties willen mede zeggingschap in het vaststellen van den arbeidsduur; dat is hun recht en zeer rechtvaardig. Maar door dezen wil,zijn ze ook verplicht eene verantwoordelijkheid te dragen zijn zij ook verplicht te zorgen, dat de wet op de arbeidsduur zeer streng toegepast en nageleefd wordt door hunne leden zijn ze ook verplicht eene kontrole in te richten, zoodanig dat achturen ar beidsdag niet gesaboteerd wordt door de reaktie, en niet naar de dieperik wordt geholpen door de georganiseerde zelf. Ik begrijp het niet, hoe de heer Moyer soen deze stelling niet heeft ingenomen, alswanneer hij de ondervinding opdeed de christene of katholieke demokraten niet achter hem te vinden om zijn voorstel te verdedigen. De arbeidersorganisaties willen medezeggingschap, dat is Hun recht volgens de katholieke princiepen en leer, maar gij heer minister had het recht hun te wijzen op hunne verant woordelijkheid als organisatie. Wanneer het dan in de toekomst zal verkeerd loo- pen, dan stonden de leiders der organisa ties met hunne verantwoordelijkheid te genover hunne leden en als het in de toekomst zou vastgesteld zijn door de leiders, dat het eene noodzakelijkheid is ten voordeele der werkende klasse meer te produceeren of dat we naar de onder gang gaan, dan zou het niet de reaktie gedaan hebben maar de organisaties zelf. De verantwoordelijkheid vastleggen der leiders is wel de eerste vereischte eener gezonde demokratiedaarom zou een Katholiek minister de eerste moeten zijn om dit princiep in de wet vast te leggen Hij zou er een grooten dienst aan de ge meenschap mede bewijzen. Aimilius. Het Handelsverdrag. De buiteling van onzen frank, en nog wat. Op het oogenblik dat wij deze regelen hier neerschrijven, wordt wellicht het Han delsverdrag in de Kamer ter stemming gelegd, en zal dit wellicht ook gestemd worden. zoo als wij een veertiental dagen Intusschen is het Belgisch-Fransch Handelsver drag Woensdag 1.1. in de Kamer met 95 stemmen tegen 85 en 7 onthoudingen verworpen. Het ministerie dat de vertrouwenskwestie had gesteld heeft aan den Koning zijn ontslag aangeboden. geleden voorspelden. Wij hebben, tijdens den loop der besprekingen, het karakte ristieke feit zien gebeuren dat katholieke vrienden en geleerden zich tijdelijk van elkaar afscheidden, en stelling tegen mekaar namen. Inderdaad, ernstige mannen als Van de VyvereHelleputte, Poulet, spraken zich ten voordeele van het Handelsverdrag uit, wijl aan den anderen kant, even ernstige en bevoegde mannen als Renkin, Van Cauwelaert, hoogleeraar Sap, e. a. het Handelsverdrag bekampen. De vader landsliefde en de goede intentie, gepaard met schranderheid en voorzichtigheid, wegen hier dus, in beide kampen, tegen mekaar op. Wat moeten wij daaruit be sluiten Dat het hier een zeer ingewik kelde kwestie geldt, 'en dat het moeilijk is, in dit geval, tot een duidelijk inzicht te geraken, vermits aan de eene zijde wit en aan de andere zwart gezegd wordt, met evenveel klem en overtuiging. Wanneer deze regelen verschijnen, zal dus het Handelsverdrag waarschijnlijk reeds gestemd zijn. Met eene kleine meer derheid Met eene groote meerderheid Om het even. Wat er ook intusschentijd gebeuren moge, gestemd of niet gestemd, ministercrisis of geen crisis, wij wenschen hier de aandacht te vestigen op de ver vaarlijke buiteling van onzen frank, en daaraan eenige beschouwingen vast te knoopen. Die arme frank Wal een avontuurlijk leventje heeft hij reeds achter den rug Aanhoudend wordt zijne positie bestookt. Aanhoudend is hij het mikpunt van eene menigte manceuvers welke niet altijd eerlijk zijn. Thans weer werd hij met razenden ijver naar omlaag geduwd, en weldra heeft hij niets meer' te benijden aan het lot van den Mark. Zijn dit dan de wrange vruchten der Ruhrbe- zetting geweest Het index-cijfer in plaats van te dalen, steigerde weerom onrustbarend de hoogte in, en meteen spoelt en stijgt, vinniger dan ooit, de golf slag der levensduurte over het land. Dan vinden dadelijk een aantal hande laars daarin een goede gelegenheid om hunne waren bovenmatig in prijs op te jagen, zooals o. a. met de suiker gebeurde. Alles vormt hier schakel. De eene prijs jaagt den anderen op, en het wordt de eeuwige Cercle vicieux waarin ons deerlijk ontredderd economisch leven reeds sinds zoovele jaren ligt te spartelen. Ondertusschen stellen de gulden, het pond, de dollar het opperbest, en zien meelijdend, of misschien.... verblijd neer op hun ellendig broertjen, den Frank Dat met dit alles het pauperisme steeds een scherp eren vorm aanneemt ten onzent, spreekt van zelf. En dit pauperisme wordt soms verborgen onder een bedriegelijken, kortstondigen schijn van welvaart. Inder daad. De buitengewoon lage stand van onzen frank is oorzaak dat de buitenlan ders hier, met hun voordeeligen wissel koers, thans alles komen opkoopen en groote bestellingen doen. Dit brengt tijde lijk veel geld in de lade onzer fabrikanten en handelaars, maar dan De Belgen moeten hun eigen waren des te duurder betalen en kunnen met hunnen frank steeds minder proviandartikelen bemachtigen. De waarheid is dus dat de levensduurte immer aanhoudt, het land verarmt, en het volk teistert. Tegen deze schrikkelijke plaag hoeven onze regeerders zonder poozen te kampen. Zoolang deze plaag niet overwonnen is, gaat België, met of zonder Handelsver drag, met of zonder minister crisis, steeds meer en meer den dieperik in Dr Elm. ten schrijft in op het weekblad van uw gewest. DE DENDERBODE De Duitsche wreedheden te Permasens, eenige dagen geleden, de den ons nogmaals denken aan de Duit sche gruwelen te Dendermonde in 1914. Daar had elke bende plunderaars haar be paald werk te verrichten;de eersten hak ten met bijlslagen deuren, vensterramen en meubels aan stukken;zij, die volgden, overgoten alles met petrolium en benzine: de laatsten staken alles in brand. In enkele uren stond de helft van de stad in vlammen. De barbaren spaarden niet eens het burgerlijk hospitaal. Op de smeekingen van de moeder overste die de zieken in den hof had moeten brengen werd door een officier ruw geantwoord Ik heb mijn bevelen gekregen en moet ze uitvoeren Veel zieken lieten er het leven... En volgens de socialistische chefs zouden die lieve Duitschers geen cen tiemeken schadeloosstelling mogen te be talen hebben!!! Een keten voor de honden, Een muilband voor de beren, Een hoefstal voor de peerden. En 't huwelijk voor de menschen. Daarmee temt men z' altegader De belooning die van een ezel te verwachten valt, is bekend. Frankrijk heeft het dezer dagen ondervonden. De Turken genoten naden oorlog maar al te veel de bescherming en verdediging van Frankrijk. En wilt ge weten, wat zij nu uitrichten Al de Fransche scholen te Andrianopol hebben zij doen sluiten. Kristenen Wilt gij grootelijks tot de economische herstelling van het land bijdragen Ver spilt het brood niet, dat gij dagelijks in uw gebeden vraagt. De inzinking van den frank brengt den koophandel van Engeland in groot gevaar, schrijven ze nu,!... Alia vriendjes van overzee, dat zal u leeren de kleine Belgen helpen den duivel aan doen. Alles komt op zijnen tijd, gelijk de braambeziën Wilt ge in rusten vrede sterven, Laat uw goed die 't naaste is, erven. Ha neen men moet er niet vies of kwaad om zijn, want Recht is recht, en Krom is krom. t zij bij vriend of bij vijand, 't zij bij vreemd voik, of bij eigen huisgenooten Dansfeesten geven, dat past niet aan al wie den eerenaam van katholiek dra gen wil. Niets kan eene reden roeren om ons daarin te verontschuldigen. Wij we reldlijken, moeten luisteren naar het woord dat onze geestelijke herders prediken, 't Is plicht. Een goeden raad, en ditmaal per express, vraagt mij een dierbare vriend. Wie zou 't toch durven veronderstellen ?Dië vraagt ons nu, niet min or meer dan 't volgende Wat is er van noode om lang te leven Zie Zulke vraag haddeonze vriend toch beter aan een of anderen grijsaard gedaan, die zou ten minste zijne ondervinding kun nen raadplegen hebben in 't geven van zijn antwoord. Maar dat vragen aan iemand van enkel viermaal zeven, zie dat is wat te erg Algelijk mag ik het ant-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1