^at de bisschop van Rijsel schrijft. Internationale Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat. AALST r NANDSNOECK De Boerenzoon w.j Voor alle advertentiën buiten bet Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Ie achturen Arbeidsdag en het Wets=Voorstel Moyersoen Vrouw en Kind Katholieken van stad en bui' Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 8 MAART 1924. ]g Maart of Lentemaand. ïg Zondag, le Zondag van den Vasten. Quadragesima 4C Zondag voor den Zondag van 't lijden of Passie-Zon dag. Quatertemperweek. H. Francisca, Romeinsche Edelvrouw. H. Faciaan, Bisschop, Belijder. Maandag, de 40Martelaars van Sebast. H. Caius en Alexander, Martelaars. Dinsdag, H. Vindiciaan, Bisschop. H. Constantinus, Martelaar. Woensdag, Quatertemper. H. Gregorius de Groote, Paus, Kerk leeraar. H. Theophaan, Abt. Donderdag, H. Euphrasie, Maagd. Vrijdag, Quatertemper. H. Mathilde, Koningin. Zaterdag,Quatertemper. H. Zacharius, Paus, Belijder. Christene Moeders, Ik zie me verplicht u te herinne- :n aan de dringende waarschu- 'ing, welke ik u gaf met den vas- :n van 't jaar 1921. >B Toen zegde ik Niemand zal ie tegenspreken indien ik beweer at de kleederdracht der damen n jonge meisjes geenszins overeen brengen is met de eischen der edigheid... Deze afkeurenswaar- ige mode, welke reeds herhaal- elijk ten strengste werd. afge- eurd, wint, helaas, meer en meer eld en breidt zich zelf uit tot de (inderkleeren 't Is op de moeders lat van natuurwege de zware dicht drukt te zorgen dat hun lochters deftig gekleed zijn, op en wijze dat het schoone gevoel 'an eerbaarheid, niet in 't minst ]ekwetst wordt. Vandaag, wil ik nog klaarder preken, en ik aarzel geen oogen- jlik als regel op te geven dat de okken der meisjes de knieën moe- en bedekken. Dit eischt het een- 'oudigste begrip van zedigheid. Wij verzoeken daarom onze on- lerwijzeressen dien regel in onze atholieke scholen en kostscholen 'tipt toe te passen. Christene moeders, voedt uw anderen kristelijk op! In stede ran hun schaamtegevoel, te ont zenuwen, versterk hetdoet ron dom hen een geest van zedigheid En zuiverheid heerschen, 't is in uw eigen huiskring dat hun ziel zich moet openen voor de genade en zich voorbereiden voor den 'trijd, welke hun in 't leven wacht. Christene moeders, kleedt uw ónderen niet meer op zijn heidens! (Derde artikel). In ons eerste artikel schreven we, dat de verkliedenleiders tegen het wetsvoorstel 'Aoyersoen waren, omdat zegden ze aan ie werklieden, dit voorstel de negen uren irbeid huldigde. Wij willen in dit derde Ïrtikel eens langs de praktische kant, de orzaak onderzoeken waarom, de werk lieden zoo gemakkelijk op te zweepen zijn in zake arbeidsduur en waarom hunne woordvoerders een zoo gemakkelijk suk- ses behalen. De achturen arbeidsdag werd kort na den wapenstilstand algemeen aangenomen en de wettelijke instelling van deze kwes tie, kostte niet veel moeite. Immers het was maar billijk dat men in theorie gedaan maakte met die lange werkdagen welke den arbeider verlaagde tot een lastdier. De beperkte arbeidsduur kwam als een pendant tegenover de vroegere misbrui ken; zij zou moeten aan den arbeider eene gelegenheid bezorgen aan zijne men- schelijke waardigheid, zijne familieplich ten en familierechten, zijn streven naar hoogere ontwikkeling te bevorderen. En hier stellen we de vraag. De ver korte arbeidsdag wierp die reeds vruchten af in zake' de boven aangehaalde prach tige princiepen Neen 1 driemaal neen! Het overgroote gedeelte der werklieden zijn partijganger van den achturen ar beidsdag, omdat die beperking hun toe laat buiten hun regelmatig werk, nog karweitjes te aanvaarden waarbij ze dan nog enkele franken verdienen, die hun dan de gelegenheid schenken meer uit gaven te doen. Ik ben er van overtuigd dat van de 300 christen arbeiders welke de protestver gadering bijwoonden er ten minste 200 zijn "die langer dan 8 uren werken er is meer, ik ken een volksvertegenwoordiger die voordrachten geeft ten voordeele van den achturen arbeidsdag en die verklaarde dat hij voor zijn persooneel de wettelijke regeling niet toepassen kan. Het personneel van geheele fabrieken vereenigd in de vier vakvereenigingen, zien er geen bezwaar in langer te werken; dit niet alleen in Aalst maar ook elders. Zeer vele arbeiders gaan naar het noor- den van Frankrijk omdat ze daar mogen werken; zoolang ze willen. In Holland is er een voorstel van den mid denstandsbond waarin gevraagd wordt, dat den arbeiders de vrijheid zoude gege ven worden tien uren te werken en dit om te beletten dat zij na hunne uren nog ander werk zouden verrichten. Dit alles leertons dat de arbeiders nog datschoone, het verhevene niet begrijpen van wat de verkorte arbeidsdag voor hun inhoudt en dat is jammer. Nochtans, neven die schoon princiepen, komen er zich vraagstukken van aller eerste noodwendigheden opdringen en het komt ons zeer vreemd voor, dat die werkliedenleiders niet het geheele van dit vraagstuk aan hun volgelingen ter over- weging geven en eerst en vooral aan de werklieden dit vraagstuk op internatio naal gebied laten kennen, om zoodoende in eene naaste toekomst geen massa on verschillige te kweeken, die zullen vijan dig komen te staan, tegenover deze die zich zoo gemakkelijk laten om den tuin leiden. Halen wij slechts een voorbeeld aan op internationaal gebied en dit om aan te toonen dat België zich misschien wel op denzelfden weg zal moeten begeven. In Duitschland heeft men een zeer hard- nekkigen strijd gekend tusschen werkne mers en werkgevers; strijd die zich zelf ontaarde in groote vechtpartijen waarbij slachtoffers vielen. Na dien hardnekkigen strijd hebben de duitsche organisaties begrepen dat zoogezegd om hun land te redden, dè achturen arbeidsdag moest prijsgegeven worden en hij werd dan ook afgeschaft. Het afschaffen van den achturen arbeids dag in Duitschland onder voorwendsel herstelbetalingen te doen; welke zullen daarvan de gevolgen zijn voor onze Belgi sche arbeidersklasse. Dat zal de toekomst ons leeren. Hopen we dat het niet ten koste Onzer arbeidende klasse zijn zal. Hopen we, dat de vakbondleiders hunne pretenties niet te ver zuilen drijven en hunne persoonlijke ambities niet zullen stellen boven het algemeen welzijn van den arbeidende stand, boven den voor spoed en de welvaart van België. In een vierde artikel zullen we de op lossing geven, naar onze meening. ^Emilius. Wanneer ik weeldedronken Mijn rozig kind beschouw, En die 't heeft geschonken, Mijn aangebedene vrouw, Zoo vraag niet wie van beiden Mijn hart het meest bemint Mijn hart en kan niet scheiden De moeder van het kind. Ik doe mijn armen open En sluit ze er in bijeen, En vreugdetranen loopen Mij langs de wangen heen... Ach, wist gij, spreek ik stille, Hoezeer gij wordt bemind, Gij, kind, om moeders wille, Gij, moeder, om uw kind. F.-J. De Cort. ten schrijft in op het weekblad van uw gewest. DE DENDERBODE,,. Rond eene ministercrisis. De fameuze crisis, is er dan toch geko menen het fameuze handelsverdrag is de oranjeschil geweest waarop het minis- ierie Theunis is uitgegleden. Op dit oogenblik tast men nog in den donkere. Welk nieuw ministerie gaat er geboren worden Binnen een paar dagen weten wij wel meer. Ten andere, in dit blad zelf zal de lezer wel meer vernemen over het verloop der crisis. Aan dergelijke crisis sen is ons land sinds den wapenstilstand gewoon geraakt. Wij gaan ons ditmaal aan geene voorspellingen wagen, want in de wereld der politiek gebeuren de meest grilligeonverwachte gedaanteverwisse lingen. Wij willen dus bij objectieve beschou wingen blijven, die ook wel de beste zijn. Naar aanleiding dezer ministercrisis is er ook heel wat inkt gevloeid in de buiten- landsche pers. Vooral de Parijsche gazet ten hebben zich om het geval flink warm gemaakt, zulks is te begrijpen, want de Fransche en de Belgische politieke keuken koken grootendeels dezelfde spijzen maar Parijs wordt niet altijd goed inge licht over den toestand in België. Die kranten ontvangen voor het meerendeel hunne parlementaire berichten van Brus- selsche franskiljonsche scribenten, en het is genoeg bekend hoe deze heeren alles eenzijdig zien en beoordeelen. De buitenstander kan zich moeilijk een idee geven van den invloed dien het frans kiljonsche liberalisme nog immer te Brus sel uitoefent. De invloed eener kaste. Deze invloed laat zich zelfs gevoelen in de direkte omgeving van het hof. Zulks is in de laatste tijden nog gebleken. Mijnheer Max, le héros de la geur re en zijne vrienden zingen den hoogen toon te Brus sel, en hunne politieke ambities zijn zon der palen. Is het ten 'andere niet kenschet send hoe de liberale partij, die nochtans zooveel aanhangers in het land verloor en heelemaalin de minderheid kwamnog altijd een hoogen krop opzet, en zich nog immer de sterkste partij waant Zij be veelt, zij intrigeert, zij kombineert, en zij weet ook hare plannen door te drijven. Hieruit moeten wij besluiten dat het libe ralisme, hetwelk nog altijd als een sterk bolwerk in de hoofdstad staat opgesteld, een groote moreele invloed heeft bewaard. Wie heeft daar schuld aan De oorlogs gebeurtenissen De politieke en diploma tieke onervarenheid van ons regeerings- hoofd Het verflauwen der katholieke princiepen door de zoogenaamde politiek van onzijdigheid Wij laten het een open vraag. Wij stellen vasthet Brusselsche liberalisme blijft als een zeer fat alen bal last drukken op het schuitje onzer Bel gische politiek. En zij die dit schuitje moeten sturen, durven den ballast niet uitwerpen. Is het daaraan te wijten dat dit schuitje elk oogenblik ergens tegen een boom of een gevel gaat aanbotsen Het was eene algemeene opluchting onder de Vlamingen te vernemen dat ook de heer Van Cauwelaert bij den koning werd ontboden. Het was de eerste maal dat aldus een Vlaamschen leider geraad pleegd werd.-Geen twijfel of de heer Van Cauwelaert zal onzen vorst over de Vlaamsche eischen hebben ingelicht. Of echter dit onderhoud veel aan de zaken veranderen zal, ten goede van Vlaande ren Wij betwijfelen het. Koning Albert is een uiterst sympathiek, schrandere fi guur, en is voorzeker het Vlaamsche volk genegen. Doch... hij heeft, in zijn omge vingmet zulke vreeselijk sterke invloeden te kampen. De vlaamsche stem klinkt altijd nog zoo zwak, zoo weinig aanhoord in het verfranschtegeliberaliseerde Brus sel. God betere't 1 Intusschen wijdde de Times een zeer zakelijk artikel aan de crisis, waarvan de volgende beschouwingen vooral aandacht verdienen Gelegen zooals België is, kan de taak van om het even welke Belgische regeering nooit gemakkelijk zijn. Deze taak is niet makkelijker geworden sinds België van zijn onzijdigheid heeft afgezien en in het spel der internationale belangen is getre den als een Staat ontdaan bij alle bij ver drag gewaarborgde bescherming. Maar zoo er een land in Europa is, waar de onafhankelijkheidszin het volk in het bloed zit, dan is het wel België. De wereld weet hoe deze onafhankelijkheid zich heeft geuit tijdens den oorlog. De drang der omstandigheden heeft België er toe ge dwongen, hoe ongaarne ook, scheep te gaan voor het Roeravontuur. Maar deze omstandigheden hebben een ander uitzicht gekregen, naarmate de onafwendbare uitslagen van een dergelijke politiek dui delijk werden. Eens te meer kan België nu zijn onafhankelijkheidszin bevestigen en aldus een grooten dienst bewijzen aan het ontredderde Europa. Dat het niet gemakkelijk is in België te regeeren mocht reeds eeuwen geleden, de groote staatsman Jakob van Artevelde ervaren, die door het volk vermoord werd, omdat hij Vlaanderen's belangen met die van Engeland had gekoppeld... Het is waar de staatsworm België bestond toen nog niet. Om het even, België moet de blikken in alle richtingen houden. Wil het onafhan kelijk zijn, dan moet het ook wijs hande len. En, zoo juist, vernemen wij dat Theunis terug opduikt, en opnieuw kabinetsvor mer zou worden.... Wat brengt de toe komst ons Een typisch détailden dag toen het geweten was dat Theunis terugkeerde, klom het pond terug. Wat voorspelt zulks Nog eens God betere't Dr Elm. 't Nieuw Ministerie samenstellen, zie! dat werkje toont klaar, dat er in onze geliefde katholieke partij geene krachtdadigheid, geene energie meer huist. Weihoe de katholieke volks vertegenwoordigers zijn met 88 en de liberalen enkel met een goed dertigtal, en men kan niet van de baan zonder den liberalen heer Theunis!! Welke lamlen digheid Waar is de tijd der kranige mannen als Malou, Jacobs, Woeste en zoovele anderen Rechtuit gesproken, 't is schande. Onberekenbare verantwoor delijkheid Een allerbeste nieuws is dat van de goede verstandhouding tus schen den eersten Minister van Engeland en dien van Frankrijk. Zoo mag Europa verhopen, met Gods hulp, binnen kort den zoolang gewenschten vrede te zien opdagen. De koetsier van den Paus is de genaamde Rinaido Jacchini, een kloeke en flinke man van tachtig jaar, die er niet aan denken wil zijnen post te ver laten en voortgaat met den Heiligen Vader te dienen, gelijk hij diens voorgan gers gediend heeft. 't Is onder Pius IX dat hij in dienst trad van 't Vaticaan, en 't was hij die 't rijtuig des Pausen bestuurde, toen deze de laat ste maal door de straten van Rome reed, den 19 September 1870. Een trouwe bediende is een schat in 't leven. 't Davidsfonds, die weldoende instelling, ijverend voor Godsdienst, Taal en Vaderland, wint veld in onze provincie. Het telt er 2700 leden, in 24 afdeelingen. Eene nieuwe afdeeling werd gesticht te Nazareth. Dat is wel. De strengste Winter sedert't jaar 1880 is die, welke nu gaat einde nemen, gelijk wij 't verhopen. Wij zijn immers reeds in Maart, en die heet de Lentemaand Van wien hebben wij, Vlamingen, iets te verwach ten in de Kamers Van liberale volks liefde hebben we niets te verwachten, dat weten we. Rechtvaardigheidszin voor het Vlaamsche voik, is de kleinste bekom mernis van 't franskiljonsch liberalisme. De socialisten daarentegen beweren voor 't volksheil te arbeiden, 't Is echter te veel van hen vragen dat het Vlaamsche volk in zijn taal onderwezen, gedrild en gevon nist worde. Dat recht eischen ze voor Polen en Ieren maar voor Vlamingen Dan komt het rasgevoel der Waaische socialisten in opstand. Dan wordt de drang van hun Waalsch bloed te sterk. Neen van de socialistische partij hebben de Vlamingen geen heil te verwachten. God dank dat de katholieke partij daar is. Die maakt terecht onze hoop uit. Eene zon zonder licht, zoo heet ik de zedelijke opvoeding zonder godsdienst, hoorde ik eens een bejaarde schoolmeester zeggen, terwijl hij hevig aan 't discuteeren was tegen een blauw- blauwen alweter. En de man sprak nauw keurig. Eens dat men den godsdienst aan kant laat, kan men onmogelijk nog zede lijke opvoeding gevenwelke dien naam verdient, of waarlijk kracht hebbe. Dat is zóó, doordien dat het wezen zelf en de

De Denderbode | 1924 | | pagina 1