Valsch Getuigenis Vertalen van Europeesche talen Een gebouw van 6400 jaar. Per Vliegmachien Binnenland Priesterlijke Benoeminge j>< kracht van allen plicht voortkomen uit de bijzondere verplichtingen die den mensch aan God verbinden, en God is onze Schepper, onze Wetgever, onze Rechter, de looner van het goed, en de straffer van het kwaad. Duitschland beloont de plunderaars. In 1914 hadden de Duit sche kapiteins Finer, Hoorsdorf eu Keine- ker het kasteel geplunderd van den prins Jan van Orléans, graaf van Guise te, Nou- vion-en-Thiérache (Frankrijk). Alles wera weggenomen, de kelders werden geleegd en de brandkast aan stukken geslagen. Daarom veroordeelde onlangs de krijgs raad van Amiens die drij brave men schen bij verstek, tot 20 jaar dwangarbeid en 20 jaar ballingschap. Welnu, na die veroordeeling vernomen te hebben, heeft de Duitsche minister van oorlog die drij A onschuldige plunderaars naar Berlijn ontboden, en hun aangekondigd, dat hij hun in graad verhoogen zal.,. Bewijst dat niet dat Duitschland groot berouw heeft over zijne schelmerijen Socialisten en liberalen zijn klassen-partijen. Hun streven tempert niet, maar drijft den klassenstrijd op in zijn volste driften, en dat moet geleiden naar deu ondergang, niet van één klas, maar van al de klassen, dus ook van 't gansche land. Wij katholieken, wii kunnen geen klas- senpartij zijn, want het katholicisme vindt zijn overtuigde aanhangers en volgelingen in alle klassen, ook in alle rassen, alle standen. Ziehier een verschil, dat aan de katholieke partij de sympathie verzekert van alle weldenkende menschen. 't Is wel aan de vruchten, dat men den boom kent. Zoo om te zien wat het socialism is, hoeft men slechts de vruGhten ervan na te gaan. Een luidspre kend feit viel verleden week in Frankrijk voor. Te Carmaux bestaat eene socia listische glasblazerij, socialistisch in den vollen zin des woord, want niet alleen de werklieden, maar ook de patroons zijn socialisten. Welnu, tengevolge van eenen strijd om verhooging van daghuur, heeft het werkvolk goedgevonden het vuur in de inrichting te steken, en nu... nu staart heel de streek op uitgestrekte, rookende puinen L. 't Socialism in Rusland, 't socia lism in Italië, 't socialisme in Frankrijk, 't socialism in België, overal koek van. denzelfden vergiftigden deed. Lithauwen 't land der honderdjarigen, gelijk wij het noemden over weinige weken, laat nog maals van zich spreken. De Litova Stelo deelt ons mede, dat de bevolking van het nieuwe rijk aangroeit. Gedurende de eerste helft van 1923 waren er 28080 geboorten (tegen 26053 't jaar te voren in dezelfde tijdruimte) en 15381 sterfgevallen ('t jaar te voren 19724). Eere zij 't kleine land aan de Oostzee Dat Frankrijk er zich aan spiegele en ons Walenland eveneens. Zedelooze schriften komen met heele wagons uit Frankrijk in België binnen, en 't ministerie van Spoor wegen neemt geen maatregelen om die vuiligheid stop te zetten. We vroegen ons angstig af of het Belgisch goevernement nog het recht zou hebben veiligheidsmaat regelen te treffen, ware het Fransch-Bel- gisch handelsverdrag aangenomen ge weest er stond toch in hel ontwerp dat boeken en schriften vrij mochten inge voerd worden. Op dat gebied is 't een 21e Vervolg. Ik had mij in m'n volle lengte opgericht en zag haar met vasten blik aan, besloten om mij door woord noch gebaar over wonnen te toonen door haar lieftalligheid en veranderd optreden. Thans was ik trotsch en koel, en zij ietwat verlegen en zenuwachtig. Ik had u nog een boodschap over te brengen, en dat heb ik vergeten, zeide zij haastig. Ik moest u vragen om heden avond met ons te dineeren. Wenscht sir Francis het bepaald vroeg ik. Zoo niet, - ik heb een langen dag achter den rug en ben tamelijk ver- moeid. Zij viel mij in de rede en antwoordde, plotseling weer geheel met haar vroegere koelheid Ik weet niet of hij er bepaald op staat, maar hij heeft lord Annerly mee gebracht,en u deed daarom waarschijnlijk beter, te komen. Lord Annerly was de oudste zoon van een naburigen landeigenaar. Bij een vroe ger bezoek had zich tusschen zijn vader en mij een discussie ontwikkeld over ver schillende voorwerpen die mij belang in boezemden, en ik besloot daarom dat ik de gelegenheid om de zoon te ontmoeten niet moest laten voorbijgaan. zeer goed mejuffrouw, antwoordde geluk voor ons, dat het handelsverdrag verworpen werd. Goede boeken en schrif ten, hoe meer hoe liever, zien wij gaarn ons uit Frankrijk toekomen, maar slechte, neen die kunnen we best missen. Eene rare grap, deelt de Sunday Times uit Engeland ons mede. Eene jonge gravin had in 't nieuws blad gelezen, dat zekere mevrouw naar eene meid vroeg. Zij bood hare diensten aan onderden naam van miss Ellen Phi lips en werd aanveerd. Zij trad op gestel den dag in dienst en hield het vol gedu rende veertien da^en, zonder dat de madame wist te vermoeden wie hare meid was. Dan oordeelde zij dat de proef vol doende was en keerde naar huis terug. Si non est verato, bene trovato De Carnaval in Aalst heeft bewezen, dat veel menschen hun geld beu zijn, waarlijk beu zijn. Daar lie pen er met carnaval-kostumen van 100 fr. van 200 fr., van 500 fr., ja van 1000 fr. En slempers cn Bacchusgasten met heele 'hoopen Wel elk moet 't zijne weten, 't Is elk voor eigen rekening, hier op de wereld, en ook hier namaals. En wat het hier op de wereld aangaat, ik herinner mij nog goed het woord van Karei Beenhou wers. Slempers en Bacchusgasten leven niet lang! zegde Karei van tijd tot tijd, maar ook lang vóór dien tijd lag Karei onder de groene sarge, omdat hij zelf te veel omhoog gekeken had en zijn buiksken te wel gedaan had. Propter crapulam multi abieruntqui autem abstinens est adjiciet vitam. De zending der Katholieke partij is zeer verheven. Zij heeft ten doel den godsdienst te verdedigen, de openbare zedelijkheid te beschermen, het onderwijs en de opvoeding der kinderen te bewa ken, toenadering te bewerken waar de stoffelijke bekommernissen de standen tegen elkander in het harnas stuwen. Daarom hebben wij allen ten plicht ons te vereenigen onder het breede vaandel dier hoogst edele partij, hetzij wij behoo: ren tot den stand der intellectuëelen, of tot dien der arbeiders, of tot dien der werkgevers, of tot dien der landbouwers. Daarin ligt de redding van ieder dier stan den, alsook de redding van ons dierbare Vaderland. Prijzen voor orde en reinheid. Prins Leopold heeft te Brussel de plech tigheid voorgezeten van de uitreiking van een 150tal prijzen uitgeloofd aan Brussel- sche huisgezinnen, welke zich onder het verloopen jaar bijzonder uitgemund had den door de orde en reinheid welke in hun woonstede vast te stellen was. Deze daad van onzen kroonprins hij zelf reikte al de prijzen uit heeft na tuurlijk grootelijks bijgedragen om de volksgezindheid van 's konings oudsten zoon bij de werkersbevolking te verhoo gen. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. ik dan ook. Ik ga naar huis om mij ter stond te verkleeden. Zonder naar mij om te zien Ik keerde mij plotseling om. Olive was zacht naderbij gekomen, en zag mij met een ondeugenden glimlach in het ge laat. Wat ziet u beiden er onvriendelijk uitriep zij uit.; hebt jullie gekib beld Gekibbeld Ik zou niet weten waar om, antwoordde ik met een luchtig lach je. Mejuffrouw Devereux en ik hebben niets gemeen waarover wij zouden willen discusteeren, laat staan kibbelen. Waar hebt u die mooie chrysanthemums van daan, mejuffrouw Zij verborg haar aantrekkelijk gezichtje in de massa witte en bruine bloemen en deelde toen de bouquet in tweeën. Uit den tuin Zijn ze niet heerlijk Ik zou graag willen dat u de helft ervan meenam voor uw zuster, M. Arbuthnot. Ik denk tenminste dat u ze nog wel niet voor haar geplukt zult hebben, en boven dien zijn de kleuren van deze zoo buiten gewoon. Welke vind jij mooier, Maud, de witte of de bruine De witte natuurlijk, antwoordde Maud, er nauwelijks naar kijkend. Ik vind niets moois aan de andere kleur. En ik vind die juist mooier, ging Olive voort, terwijl zij mijn uitgestoken handen met de heerlijke bloemen vulde. M. Arbuthnot, heb ik goed verstaan EEN APOSTEL DER ROODHUIDEN Eenige dagen geleden, stierf Z, H. Mgr. Meerschaert, Bisschop van Oklahoma bij de Roodhuiden. Wij geven hier nu eenige bijzonderhe den over den werkzamen Bisschop. Hij werd den 27 Augustus 1847 te Ro- zenaken in Oost-Vlaanderen geboren, studeerde te Ronsse en Oudenaerde en in 1871 in het Amerikaansch Seminarie te Leuven priester gewijd. In Amerika was hij achtereenvolgens werkzaam te Bay St. Louis, dan van 1874 tot 1880 te Ocean Spring, aan de Golf van AAexico. In 1880 werd pastoor der kathedrale Kerk van Natchez en weldra vicaris generaal van het Bisdom. In 1891 werd hij Bisschop gezalfd en tot apostolisch-vicaris van Oklahoma benoemd nog hetzelfde jaar werd Oklahoma een bisdom. Oklahoma is zes maal zoo groot als België. Bij de aankomst van deeersteVlaamsche mission- narissen waren deze streken uitsluitend door Indianen bewoond. Aan het einde der vorige eeuw werden zij overstroomd door landverhuizers. Dank zij Mgr. Meer schaert is het katholicisme in de laatste jaren zeer vooruitgegaan. 't Is niet alleen naar Egypte, war jongst het merkweerdige, 3000 jaar oude graf vand den Farao Tuthankhamen werd ont dekt, dat de belangstelling der oudheids- kundigen overgaat. Verder het Oosten in treedt de belangstelling,tot in de baker mat, zegge de wieg waar 't menschdom is ontstaan. Wie eenigszins met de gewijde geschie denis is bekend, herinnert zich de stad Ur, in Mesopotamië (1) van waar Terah.de vader van Abraham, naar Kanaan is ver trokken. De ruinen werden door den En- gelschen oudheidskundige Rawlinson (1810-1895) ontdekt. M. Woolley, de tegenwoordige leider van de Engelsche expeditie te Ur, meldt in zijn jongste overzicht over de ontdekkin gen, welke de expeditie heeft gedaan het volgende. De belangrijke oudheidkundige uitsla gen welke door de expeditie van het Brit- sche museum en van het museum der uni versiteit van Pennsylvanië te Ur en Tell- el-Obeid werden verkregen, zijn overtrof fen door de jongste ontdekkingen. De kleine tempel te Tell-el-Obeid, on geveer vier mijl van Ur, met zijn met hoo pen bedekte k'lommen, zijn zuilen van mozaïk en decoratieve friezen, is nu ge heel uitgegraven. Een breede steenen trap leidt naar een terras, dat ongeveer 20 voet hooggelegen is. Op deu zuidelijken hoek daarvan bevindt zich de eigenlijke tempel. De torenpoort ligt naar den kant van den weg, terwijl de eigenlijke gevel van het gebouw zoo dicht langs den zoom van het terras gelegen is. dat slechts ruimte voor een smalle trap overblijft. Daarop bevindt zich een reeks stierenfiguren. Deze stieren zijn van hout met vertinde koperen platen overtokken. De koppen zijn op de tempel bezoekers gericht. De hoorns der dieren zijn van goud. Een klein voorwerp, haast bij toeval ge vonden, verschafte buitengewone voldoe ning. Dit voorwerp was een gouden. met kevers versierd bekertje, waarin de naam en titel van den bouwweester van den tempel, het oudste gebouw van de wereld tót nog toe dat boven den grond staat, stond gegrift, namelijk koning A-an-ni- pad-da van Ur,.die indien men de Sumeri- sche (Sumer is een landstreek in Meso potamië) tijdrekening juist is, ongeveer 4500 jaren vóór Christus regeerde. (1) (Tusschenstroomland) vootheen een bloeiend kul- tuurland tusschen de Eupheraat en Tigrisstroomen (Assyrië, Babylonië) in Zuid-Azië thans grootendeels een woestenij. dat u vanavond bij ons komt dineeren Dat voorrecht hoop ik inderdaad te hebben, mejuffrouw, antwoordde ik,"en als ik mij niet haast, dan vrees ik, te laat te zullen komen. Dan moet u geen oogenblik meer ver liezen, lachte zij. Maar M. Arbuth not. Ik hield weer stil en wendde mij om. Wat wenscht u vroeg ik. O, niets, alleen dat Malid en ik ver wachten, dat u vanavond zult toonen, wier smaak u zult kiezen. Ten opzichte van wat vroeg ik verwonderd. Wel, natuurlijk ten opzichte van de chrysanthemums 1 Maud heeft wit, ik bruin gekozen. We zullen beiden nieuws gierig er naar uitzien, wier kleur u in uw knoopsgat draagt vanavond. Als het wit is, kijk ik u den ganschen avond niet aan. Denk erom, ik waarschuw u I Wat praat je toch een onzin, Olive, zei Maud geërgerd, maar met een lichten blos op de wangen. Alsof het voor mij ook maar het min ste" zou beteeken aan welke kleur van chrysanthemums M. Arbuthnot de voor voorkeur geeft! Er klonk duidelijk eenige ontstemming in haar laatste woorden, en Olive, dit op merkend, zag ons beiden opnieuw uitvor- schend en verwonderd aan. Het is mijn vaste overtuiging, zeide zij met spottenden ernst, ondanks de Prinses Louise van België is in Wiesbaden'overleden na de H. Sacramen ten der stervenden ontvangen te hebben. De Mexikaansche oproerlingen zijn overwonnen door de regeeringstroepen. Zij zijn teruggetrokken in de bergstreek. De Spanjaards hebben opnieuw met allerhande moeilijkheden in Marokko te kampen. De oproerlingen leggen een groote bedrijvigheid aan den dag en oefenen een geweldige drukking uit in den sector van Tizi-Agro-Azibaidor. Een bende Lithausche studenten ge wapend met stokken is Zondag in de kerk van Kowno (Polen) gedrongen en heeft er een sermoen en de Poolsche zan gen belet. De indringers wierpen de geloovigen buiten en talrijke personen, waaronder vrouwen en kinderen, werden gekwetst. De haat tegen God is groot bij sommige heethoofden. De sovjets willen geen rust genieten vooraleer Bessarabië.door Rusland terug zal ingelijfd zijn. Hoe machtiger de Sov jets worden, hoe hardnekkiger de strijd zal worden. In eene Amerikaansche fabriek waar springstoffen in scheikundige meststoffen omgewerkt werden, heeft eene verschrik kelijke ontploffing plaats gehad, waarbij een vijftigtal personen het leven verloren hebben en tachtig gekwetsten zijn. Tot eene mijl omtrek rond de fabriek werden alle huizen stuk geslagen. Eene moordpoging is reeds tweemaal op M. Zogoe, eersten minister van Alba nië gedaan. De tweede aanslag werd ge pleegd in volle Parlement door een student, welke zes revolverschoten naar den eersten minister loste. Deze werd gewond aan de twee armen, jpansch het ministerie heeft zijn ontslag gegeven. Op bevel der Bulgaarsche regeering werden op de grens riiet min dan 200 personen aangehouden, onder verdenking er op uit te zijn incidenten te verwekken, van aard om den vrede in de balkans te storen. Een jong arbeider in een blikfabriek te Cardiff (Engeland) had bij den arbeid het ongeluk, dat zijn voorschoot in brand vloog. Hij sprong in een bak met, naar hij dacht, koud water, maar het noodlot wilde dat het kokend water was. Met afschu welijke brandwonden overdekt werd hij er uitgehaald. Hij stierf aan zijne schrik kelijke wonden in de hevigste pijnen. De ouders van een elfjarigen knaap te 's Gravenhage deden aangifte dat 's avonds hun kind niet was thuis geko men van de school. De honden brigade werd gewaarschuwd en twee agenten met hunne speurhonden trokken er op uit. Na twee uren werden de agenten gewaar schuwd doorx hunne honden dat zij het kind gevonden hadden. Het lag te slapen in de sneeuw. De dieren kregen eene goe de belooning. Vijf Italiaansche werklieden haalden oud ijzer op uitde Noordervaart te Havrin- court (Fransch-Noorden). Een hunner vond een houtwitser en nam het gevaar lijk tuig op. Eensklaps volgde een ont ploffing. Drie werklieden werden gedood en de twee anderen erg gekwetst. Maandag avond vond een spooron- geval plaats, te wijten aan een verkeerde wisseltrekking te Klein-Winterheim, op de lijn Mainz-Alzey (Duitschland). Een trein sprong uit de riggels. Er zijn twee dooden en zes gekwetsten. uitdrukkelijke verzekring die M. Arbuth not zooeven gaf, dat u beiden getwist hebt. Maud keerde zich ongeduldig om met een onverschillig schouderophalen en ging langzaam op het huis toe. Olive volgde haar, maar bij het tuinhek hield zij nog even stil en zag mij aan met een blik alsof zij iets wilde vragen. Is er nog iets van uw dienst mejuf frouw vroeg ik om de stilte te verbre ken. Neen, ja, tóch, M. Arbuthnot. Wel ke kleur chrysanthemum zult u vanavond dragen Kunt u dat nog vragen lachte ik. Bruin natuurlijk Zij knikte, bloosde en ging snel heen. HOOFDSTUK XV. EEN STRIJD OP LEVEN EN DOOD. In minder dan een uur was ik terug op kasteel Devereux. De gong sloeg toen ik binnentrad en het kleine gezelschap had zich reeds verzameld in de eetzaal. Een llcht-blonde jonge man met een onaangenaan gezicht en fletse oogen, nauwelijks even groot van gestalte als zij, geleidde Maud aan tafel ik wist terstond dat dit Lord Annerley moest zijn. Sir Francis, die aan een hevigen aanval van jicht leed, leunde half op zijn stok, en voor een ander deel op Olive's schou der toen ik binnentrad trok hij evenwel terstond de hand terug, en Olive trad ter- De Japansche stoomerOsakj xhil talrijke reizigers aan boord en een b| rijke lading is in't zicht der kuste Chili vergaan. Bijna al de passagiéj D( de leden der bemanning hebben denf-^ v in de zee gevonden. [i^ b De grond in 't land van Ch, zakt gedurig tengevolge van de mij ken, en zulks beschadigt natuurt let huizen. Zondag avond is aldus eei1 huis heelemaal ingestort. Gelukki geene ongelukken aan te stippen. In de steengroeven Doumon Hermalle, (Luik) is een blok losgeru!UWj gevallen op den werkman Albert Rokse 27 jaar oud, gehuwd en vader van kind. Men haalde het slachtoffer van onder den blok. In de kamer eener lamme Mad. Hardy te Sint-Joost-ten-Noode J plofte een petrollamp. De bran petrol verspreidde zich over de kleef), der arme vrouw welke op een oog;en in laaie vlam stond. Na het vuur doofd te hebben vonden zij het ver lijk der ongelukkige. ger op vrij» ni len i ste dee alti, alti De levensduurte in België is een vierde gestegen bij in 1921. Wi> jF er dat verwacht M. Colaert, samen met eènige k ook lieke volksvertegenwoordigers heeft Kamer.s een wetsvoorstel ingediend bij aan de vrouwen stemrecht wordt gekend voorde provinciale verk'iezi Het voorstel geniét goed onthaal vrouwen mogen er zich op bereiden aan de Provinciestemming van 1925 te nemen. tzel litai gen ijkt tel Bisdom Gent.Zijne Hoogw. de schop heeft benoemd Pastoor te Semmersake, den Fjnili Crombé, onderpastoor te Maldegem Onderpastoor te Hamme-Ste-Anne E. H. Verstraeten, id., te DesteIdond|ste Assisenhof van Oost-Vlaanderen ijk De Om het kort te trekken zullen wij den dat allen die het eènigszins kuiig hun werk laten staan om naar het ciepaleis te v/iegen, teneinde tegen dig te zijn bij de ondervraging dier sc tsli liebende. Het is volstrekt ons inzichtvel veel plaats in De Denderbode in te men om het relaas op te disschen een deel booswichten, die niet eens minsten spijt vertoonen over de moo en andere deugnieterijen, waarvoor recht staan. Hetmoge ons volstaaifZie melden dat Van Hoe, een der kopstul van de bende, een magere, vernukkfe' jonkheid die, om zien, geen schop zijn broek weerd is, niet minder dan ven moorden op zijn versteend gew heeft, en dat zijn weerdige handlan een strontaap van 't zelfde kaliber, recht staat voor 31 misdrijven, waaron ti 31 moorden. Ons hert walgt ervan te willen ploeteren in zulk een vuilnishoop. Wij len dat laag gespuis de eer geven van zotten, en alleen den uitslag geven proces. Met andere konfraters stellen ons de vraag, hoe het mogelijk is dat kwaad zoo diep kan ingeworteld zijn zulke jeugdige herten. We beklagen u moeders die het leven schonken aan monsters. De De sd zu nj k h( Ann (1 lie zijde, met een komisch gebaar van lichting haar schouder wrijvend. U zijt juist op tijd, Arbuthnot eens hier en laat mij op u leunen, i ley, dit isJVL Arbuthnot, mijn opzichte I Lord Annerley beantwoordde mijn I1 leefden groet met een beschermend hoo knikje, en daarna begaven wij ons aan fel. Maud had slechts door een zeer beweging van het hoofd doen blijken zij mijn tegenwoordigheid had opgemï en gedurende het diner richtte zij g4 enkele maal het woord tot mij. Haar ai dacht scheen geheel in beslag genoi te worden door haar tafelbuur. Olive bi belde in het eerst op hare gewone wi] maar zocht telkens naar een gelegenln om zich te mengen in het onderhoud ti schen Maud en Lord Annerley. Toen hr dit eindelijk gelukt was, scheen zij tegenwoordigheid geheel vergeten te zi Zij spraken over menschen die ik n kende, en onderwerpen die mij niet ,'t minst interesseerden, doch ik was 'niet door gekrenkt dat men mij aan zelf overliet, het was mij zelfs aangenaa Ik was niet in een stemming om veel ■praten, en het was mij volkomen naar zin dat alleen Sir Francis mij af en toe vraag stelde. Wij waren ongeveer alverwege ons diner, toen Sir Francis plotseling d vinger opstak met een luiden uitroep. (Wordt vervolgd,

De Denderbode | 1924 | | pagina 2