Mijnheer Moyersoen Valsch Getuigenis Een en ander Vertalen van Europeesche talen Priesterlijke Benoemingen Per Vliegmachien gêbüdrder'Engelsche en Amerikadnsche vrienden ook een wenk voor Frank rijk om eindelijk een anderen weg op te gaan met zijne ongelukkige politiek. Want zoolang deze politiek stand houdt in den persoon en in de princiepen van den on- buigzamen Poincaré, is e* weinig kans dat de Fransche frank üjne verstevigde positie bewaren zal. Immers eens dat de thans verleende kredieten uitpéjput zijn, wat binnen enkele maanden geschiedt, staat de Fransche frank terug op eigen... pooten, en indien de politiek van Poincaré dan geen beteren koers genomen heeft, is een nieuwe finantieele paniek te .duchten. Intusschen heeft de geldelijke hulp van Amerika en Engeland ook dit goed uit werksel gehad, dat de zoogenaamde baissiers een schandig 'ras ''van spe- culateurs die weelde zuigen uit den hon ger en de miserie van een land, hunne wraakroepende praktijken ineens mis za gen uitvallen, en met ledige portefeuilles mochten huiswaarts keeren. Morgen, als de kans hun weerom guns tig schijnt, zullen deze gewetenlooze kerels opnieuw het offensief nemen, en het verlo ren terrein trachten te herwinnen. Vuig ras van woekeraars, dat onze geldmarkten besmet met den drekzijner speculaties. Belgiëhoeft het gezegd kan in dezen nieuwen oorlog niet kranig genoeg op de bres staan om onzen armen Frank te verdedigen, die:eilaas, een broertjen is geworden van den Franschen. In het gebaar van Amerika en Enge land kunnen ook wij eene vingerwijzing zien om, in de toekomst, eene meer zelf standige, klare politiek aan te durven die ons, zedelijk en finantieel, rehabiliteeren zal. Is ons nieuwbakken ministerie voor die taak opgewassen Dr Elm. Van een onzer getrouwe lezers ontvan gen wij onderstaande correspondentie waaraan wij volgaarne plaats verleenen omdat het den man betreft die als Minister van Arbeid en Nijverheid aan ons duur baar België menigvuldige en onbaatzuch tige diensten heeft bewezen. Red. Mijnheer de Hoofdopsteller, Is het mij toegelaten een woordje te schrijven aangaande het aftreden van Minister Moyersoen. Het heeft nu veel deugd aan 't harte gedaan, dat Gij in Uw blad de heer Moyersoen de welverdiende hulde bracht nochtans zoo ik voor uwe lezers er een woordje willen bij doen en hun onder oogen brengen, wat De Stan daard van 13 Maart daarover schreef Wij hebben moeiteom op ditoogenblik over den heer Moyersoen, als aftredend minister te schrijven. Voor onze- oogen staat, in zijn onuitsprekelijke smart, de vader, die bij bliksemslag, beroofd werd van zijn oudsten zoon, wiens jonge mannenbloei aan zijn vaderhart zooveel verwachtingen voorbereidde en wij voe- len ons geneigd om, met een eerbiedige buiging van medelijden, stil voorbij te gaan. Maar wij hebben niets te zeggen dat den heer Moyersoen onaangenaam kan wezen. Hij nam in zeer moeilijke om- standigheden de leiding van het depar- tement van Handel en Nijverheid en heeft zich bij zijne kiesche taak steeds getoond een man van overleg en met zuivere bedoelingen. De finantieele toe- 23e Vervolg. Heggs kon mij niet helpen want hij was doodelijk vermoeid door de worsteling die voor mijn verschijnen op het terrein had plaats gevonden. Plotseling klonk het geluid van stemmen en voeten die óver het lage muurtje schuurden. Met een geweldige inspanning wierp de grootste van de beide mannen met wien ik aan het worstelen was mij een eind terug. Ik zag hem daarop verdwijnen in de richting, tegenovergesteld aan die, waaruit het ge-ï luid van stemmen een oogenblik tevoren was gehoord. In mijn val werd evenwel de greep waarin ik den anderen man ge klemd hield, niet losser, en wij rolden om en om in een grimmige omarming, ik had hem stevig bij de keel, maar zoo dat hij zijn tanden nog juist in een mijner vingers had kunnen zetten, en ik voelde dat de beide rijen tanden bijna op elkanderston den. Toch bleef ik overwinnaar, dank zij de hulp die juist op het critieke moment gekomen was. Bijna een dozijn dienaren en stalknechts verschenen op de kleine open plek waar enkele oogenblikken tevoren nog fel gevochten werd. Eenigé van hen namen den jongen Heggs en den man die voor dood op den grond lag, op en legden hen op een inderhaast geimpro- stand van het land en van de schatkist stellen hem strenge perken, en dezé stonden hem in den weg bij de verwe- zenlijking van een algemeen plan van verzekering tegen de ongewisheden van het leven en pensioneering voor den ouden dag vraagstukken met welke hij bijzonder vertrouwd was,- en ook bij de doorvoering van een breed opge- zette bestrijding van den woningnood. Hij verdiend echter allen lof voor den moed dien hij getoond heeft om de mis- bruiken welke woekerden in sommige organismen van goedkoopen woning- boiiw,te keer te gaan en'.voor de beslis- te wijze op welke hij het privaat initia- tief bij het bouwen heeft aangemoedigd. Er is, ook onder de christene arbeiders, eenige ontroering geweest over zijn ont- werp tot herziening van de wet op den achturendag.en deze omstandigheid is hem niet gunstig geweest bij de samen- stelling van het nieuwe ministerie, maar het inzicht van den heer Moyersoen was onbetwistbaar goed. Hij wilde een einde stellen aan de verregaande reactie „welke in de industrieele kringen en, onder den invloed van de pers, in de burgerij over het algemeen aan het op- komen was en die het ontwerp-Devèze had in het leven geroepen, en zoo de omstandigheden hem niet zo'o ongunstig waren geweest zou zijn voorstel voor- zeker een beteronthaal hebben genoten.. Hoe het ook weze, de heer Moyersoen is door zijn gewezen ministerschap niet verminderd. Zijn invloed in den Senaat, zoowel als in zijn arrondissement is door zijn tijdelijkedeelneming aan het bewind gestegen. Hij behoeft deze dus niet te betreuren. Wij beamen ten volle de meening van De Standaard en wij zouden er nog willen aan.toevoegen dat de heer Moyer soen de belangen van het land beter heeft gediend, dan hij zijn eigen belangen zou gediend hebben. M. Moyersoen is gevallen omdat ande ren het postje van minister van Arbeid en Nijverheid bemachtigen wilden. De Tijd, orgaan der christene arbeiders, heeft het meer dan genoeg laten verstaan, wanneer hij schreef dat een meer demo- kratisch element dien post inoest beklee- den. Deze die dit schreef, weet niets van de diensten die minister Moyersoen aan de christene vakbeweging van Aalst en om streken bewees. Een zeer groote dienst, die van zulk overwegende waarde was, dat moest de heer Moyersoen er de zijne niet tegenover geplaatst hebben het zijn terugslag zou gehad hebben In het geheele land. Vooraleer zoo iets te schrijven moest De Tijd informeeren te Aalst, om te weten wat de heer Moyersoen teweegbracht ten voordeele der christene vakbeweging. Mijnheer Moyersoen is vervangen door den heer Tschoffen van Luik. De Vlamin gen die nu eens eenVlaamsche minister van Nijverheid en Arbeid hadden, zullen nu opnieuwals Vlamingen behandeld worden. De christene deinokratie, die gewild heeft dat een hunner dit ambt waarnam, zal er de gevolgen van dragen in de toe komst. Het offensief der socialisten zal hun dit bewijzen. Op dit oogenblik en voor het welzijn der christene arbeiders gekozenen zeiven moeste de heer Moyersoen de plaats van Minister van Nijverheid en Arbeid blijven bekleeden hebben. Hij was op dit uur de man op de rechte plaats, the right man in the right place, dat zegt een Dender-zoon. viseerde baaranderen bonden mijn laat- sten aanvaller,hem daarbij lang niet vrien delijke blikken toewerpend,en in dien tus- schentijd had ik een storm van opgewon den vragen te doorstaan. Mijn herinnering aan wat volgde is# slechts vaag het staat mij flauw voor den geest dat ik, leu nend op den arm van twee der dienaren, door liet park wankelde naar het kasteel en dat ik Sir Francis in derftuin ontmoette. Ik voelde mij zwak en duizelig, het bloed vloeide rijkelijk uit een niet onbeteeke- nende wond in mijn hoofd, over mijn ge laat en halsboord, en mijn kleeren waren besmeurd én gescheurd. In de hal zonk ik neer op een rustbank, terwijl Sir Francis zelf mij een weinig brandewijn in den mond trachtte tegieten. Een gevoel-van doodelijke vermoeienis bekroop mij het suisde in mijn ooren en in mijn hoofd bonsde het geweldig. Maar ofschoon iedereen en alles om mij heen vreemd en onduidelijk scheen voor mijn afgematte zintuigen, was er toch iemand, die ik even duidelijk voor mij zag alsof er niets gebeurd was. Zij stond eerst in de deuropening, en eenigé oogenblikken later naast mij haar bleek gelaat droeg een uitdrukking van innig medelijden, en in haar blauwe oogen waaruit op dit oogenblik de glans ver dwenen was, lag schrik en afschuw toen zij mijn met bloed bedekt gelaat en kleeren zag en met bevende lippen vroeg, waar ik gewond was. Engelsche, Duitsche, Spaansche, Portugeesche,Italiaansche,Scandinaafsche correspondentie, brochuren, dagbladartikels enz. Spoedige bediening. Prijzen volgens overeenkomst. Zeer voordeelige voorwaarden voor onze Abonnenten. STRENGE GEHEIMHOUDING. Zich te wenden tot den uitgever van dit blad, 29, Korte Zoutstraat. De gezondheidstoestand van den Paus. In tegenstrijd met geruchten in de En gelsche pers, is de Paus volkomen ge zond. Hij gaat voort dagelijks talrijke personen te ontvangen, zoowel in de private als in algeineene audiënties. Hij vervult zijne dagelijksche taak en maakt nu bovendien zijne aanspraak ge reed voor het_aanstaande Consistorie. God zij dank Hoe belachelijk Te Bottrop in de Roerstreek (Duitsch- land) genoten onze soldaten een kunst avond, waarop onder andere een paar liedjes van dichter René De Clecq werden gezongen. Die dichter René De Clercq be hoort tot de Vlamingen die na den oorlog, ten rechte of ten onrechte, van activism werden beschuldigd en zoo eene veroor deeling opliepem Daarom heeft de dichter het land verlaten. Zekere Apers had daaruit opemaaktdat René De Clercq daar als spreker was op getreden, en eischteeen streng onderzoek over de bestraffing van een onderofficier, die wegens stoornis was buitengezet. Uit dit feit mogen we weêral afleiden hoe sommige bladen in hun haat zelfs te gen de Vlaamsche letterkundigen in dwa ze overdrijvingen vervallen. Wilt gij man zijn van verstand, Prijst de zee en blijft aan land. Het dichtst bewoond land in Europa is ons dierbare vaderland, Bel gië. 't Was met een zekere fierheid dat wij dat dezer dagen mochten te lezen krijgen in de groote wereidbladen. België telt 245 inwoners per vierkanten kilometer.-rr volgden o. m. Neder land (20!), Gr ;ot-Brittannië (186), Dene marken (76), Frankrijk (71), Zweden (14), Noorwegen (8). In Noord-Amerika is over 't algemeen de bevolking dun gezaaid de Vereenigde-Staten tellen 14 inwoners per V.K., en Canada slechts 1. In Zuid-Ameri- ka is«de grootste dichtheid der bevolking 8 per V.K. (in Uruguay) en de'geringste 2 (in Bolivië). Eere zij ons geliefde vader land En 't zou nog een schooner Kroon wezen, bijaldien 't schandelijke malthusi- anism, vooral in het droeve Walenland, zoovele huisgezinhen niet kinderloos maakte. Het huisgezin is de steunpilaar der maatschappij strijden wij daarom met al onze kracht tegen de onzedelijkheid, die het huisgezin ondermijnt en de samenle ving met ontbinding bedreigt. Heden Rood. Morgend dood! zegt het spreekwoord, en dikwijls komen de gebeurtenissen die ernstige waarheden bevestigen. Over weinige dagen kwam er te Change, in Frankrijk, eene dubbele be- Mijn laatste poging was een glimlach op mijn gelaat te dwingen, en geruststel lende woorden te uiten maar de glimlach was spookachtig en de woorden stierven weg op mijn lippen, bijna onverstaanbaar. Toen zag ik niets meer, alles werd zwart en donker om mij heen, en ik verloor het bewustzijn. HOOFDSTUK XVI. MIJN HERSTEL. Drie dagen en nachten zweefde ik tus- schen leven en dood maar daarna week het gevaar voor hersenvlies ontsteking dat de dokter gevreesd had, en begon ik snelle vorderingen te maken, op het pad der beterschap. Alles wat maar mogelijk was om mijn herstel zoo volledigen spoe dig mogelijk te bewerken werd door de kasteelbewoners gedaan. Marian was mijn hoofdverpleegster, maar dikwijls gebeurde het ook dat in den middag Olive en Maud mij kwamen bezoeken, en meermalen zag ik bij het ontwaken uit mijn middagslaap je, Sir Francis Devereux zelf aan mijn legerstede. Zoodra ik weder krachtig genoeg was om te kunnen praten vroeg ik met begrij pelijke belangstelling of er van de stroo- pers nog een of meerdere gevat waren. Sir Francis schudde met een strenge uitdrukking op het gelaat het hoofd. Niet een, zeide hij op somberen toon. En ik heb niet veel lust om de vestiging ervan, die bijzonder treffend was- De burgemeester dier gemeente uit het departement der Dordogne, een man van 61 jaar, stierf schielijk. Dadelijk loopt het droevig nieuws de gemeente rond. De wethouder des burgemeesters verneemt het ook, en daarplots zinkt hij ten gronde en sterft ook Welke omkeer Welke prachtige omkeer met den frank! De Amerikaansche banken en die van Londen boden eene leening aan de Banque de France. Deze aanvaardde het vriende lijke aanbod. Twee, drij dagen werd er onderduims gewerkt, en zie plots zijn honderden speculeerders op de daling van den frank plat geruineerd in Amster dam, in Berlijn en elders.... En niemand vóelt medelijden met de gevallenen... Triomfelijk nu staat de frank reeds in de hoogte, terwijl het pond voortdurend daalt. Ja, God dank nogmaals zijn de Duitschers verslagen. Nu aan ons, de overwinning te voltrekken en te bevesti gen, door gespaarzaam te leven en zoo weinig mogelijk,zaken te koopen, die uit den vreemde naar hier komen. Help u zelf, Zoo helpt u God De verliezen van de legers der ve. bondenen gedurende den oorlóg waren groot Fransch leger1.355 735 gedood, over leden of verdwenen. 483.300 krijgsgevan genen. Engelsch leger835.700 ged. over), of verdw. 172.000 krijgsgev. Amerikaansch leger: 122.000ged. overl. of verdw. 2.900 krijgsgev. Italiaansch leger: 460.000ged. overl. of verdw. 520.000 krijgsgev. Belgisch leger40.000 ged. overl. of verdw. 75.000 krijgsgev. Servisch leger 34.500 ged. overl. of 'verdw. Grieksch leger: 12.100 ged. overl. of verdw. 7400 krijgsgev. En wij zouden geen herstel mogen eischen van Duitschland zeggen de socia listenchefs Merci Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de Bis schop heeft benoemd Onderpastoor te Maldegem, den E. H. De Letter, id. te Lokeren. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Koning Joris van Griekenland heeft laten weten dat hij weigert, vrijwillig te verzaken aan zijn rechten op de kroon, zooals de Republikeinsche regeering het hem voorgesteld heeft. Uit Beyrouth wordt gemeld dat ongeveer 50 princessen en prinsen, tot de Turksche keizerlijke familie behoorende alsook de vrouw van wijlen sultan AÈ- doel-Hamid uit Constantinopel zijn ver dreven. Een detachement van Tefers (Ma rokko) bij den terugkeer naar het kamp werd door de opstandelingen onder vuur genomen. Verscheidene soldaten werden gekwetst. Het lijk van een fascist, met kogels doorboord werd te Adellac (Italië) langs den weg gevonden. Als wraakmaatregel politie erin te rne mengen,, want dat geeft maar opspraak. Het schijnt echter een ge heele bende te zijn. v Hoe verwonderd zou hij zijn geweest, indien ik hem gezegd had, dat zijn mede- deeling een ware verlichting voor mij was en het was toch zoo. Onder de stroopers die ik bij hunobscuur werk ver rast had, was er één dien ik niet gaarne zou hebben zien gevangen genomen. En is Heggs nog ernstig gewond vroeg ik. Sir Francis schudde het hoofd. a De oude man was wat gehavend maar toch niet ernstig. Richard zoo heet de zoon kwam er heel goed af* en kon ons alles vertellen. Ik zal er nu maar niets meer van zeggen, M. Arbuth- not, m'n jongen, want de dokter heeft gezegd dat je niet veel moogt praten. Maar ik moet je toch nog even zeggen, dat je je schitterend gedragen hebt, juist zooals ik het gaarne van mijn eigen zooit zou hebben gezien, voegde hij er op iet wat ontroerden toon aan toe. Wat is er van den man geworden dien ik nog vast had, toen er hulp kwam opdagen vroeg ik. Die wordt vastgehouden tot je in staat, zult zijn om tegen hem te getuigen, iets wat je voorloopig nog wel niet zult kunnen, was het antwoordt.En nu mag je werkelijk niet meer praten. Geen woord meer, mijnheervoegde hij er, plotseling scherp en gebiedend bij. Ik liét hebben de fascisten eenige woningen Tï communisten in brand gestoken voora hunne leiders den tijd hadden tussc beiden te komen. Droevig is als de burgers van land geen broederliefde koesteren elkander. Remeensche afgevaardigden vert ven te Brussel om eene overeenkoms sluiten in zake der Rumeensche schuit t Werd hoog tijd. Wie zijne schulden betaalt, die is geen treffelijk man. Eene hevige aardbeving heeft dag in Algirië plaatsgehad. Verschille R huizen stortten in. Er zijn eenige slat offers. Te Koenigshof, nabij Crefeld, is huis van drie verdiepen plotseling in stort. Een groot getal bewoners werup onder de puinen bedolven. Er zijn ijm dooden en verscheidene gekwetsten. In de statie van Missidan (Frankr zijn twee koopwarentreinen opeen den. De treinoverste was op den slag dcei In de Longholmengevangenis Stockholm, (Amerika) waar meer honderd tot levenslangen dwangarb^ veroordeelden zitten, is een plan tot m j-j sa-ontvluchting uitgelekt. Zij gingen ttk< gevangenbewaker vermoorden ontvluchten. Een medegevangene die niet wilde van weten dien man te moorden, heeft alles uitgebracht er vlucht verijdeld. Te Blargies (Frankrijk), niet ver de Formerie, zijn twee kubieke mei houwitsers, daar opgestapeld liggei sedert den oorlog, in de lucht gevloj door de werking der zon. Drie werkliei in de nabijheid werkende, werden in st ken gescheurd en weggeslingerd. Te Rocca Canavese gelegen op tig kilom. afstand van Turino (Italië) t s eene groote^ allumettenfabriek door geweldige brand in asch gelegd. Het o ec üzi n Zfee; Z; i: Ai 41 M HelC d lij, ploffen van het scheikundig mengsel wekte de ramp. 23 werklieden zijn koold teruggevonden. Een groote brand is ontstaan in pakhuis van de weverij La Madeleim te Rijssel (Frankrijk). Het vuur nam e< groote uitbreiding. Verschillende brigai^s pompiers kwamen toegesneld, doch k( den alleen de aanpalende huizen vrijwn g ren. De stoffelijke schade wordt op m |n dan een mïllioen geschat. Een visscher van de "Roland Moi lot gleed uit op het dek en viel zoo gelukkig dat hij met de keel terecht kvi'Jj, op de punt van een mes,dat hfj in de ha iet hield. Hij is aan de gevolgen der wofttl bezweken. Verscheidene bandietenstreken w den in Mexico begaan. Eenige oproerl q|. gen hebben het leventje zoo gezellig i)rü| vonden, dat zij nog immer voortgaan niqu plunderen! Verscheiden rijke lieden w Lai den door die mannen aangehouden en gen eene som van 200.000 dollars teru^R|j vrijheid gelaten. De federale troepen v( len zich niet sterk genoeg om aan bandietenstreken een einde te stellen. Zaterdag is een inval gedaan- in geheim speelhuis te Brussel door de pcten tie. Een dertigtal werklieden waren junB{ bezig met het Engelsch passpel te speltnnc toen de politie binnen kwam. De mini Of inzet moest 1.00 fr. zijn. Er stond ree meer dan 600 fr. in de cagnotte Maandag werd te Walcourt (Naraejvai een huwelijk ingezegend. De bruid is jaar oud, de bruidegom is 78 jaar oud. bVuid werd opgeleid door haar vat welke 103 jaar oud is. Zulk huwelijk vin men niet alle dagen mij daardoor evenwel niet van de brengen de ouden soldaten natuur v( loochende zich nooit, maar ik kende gouden hart van den ouden heer, en gehoorzaamde met een glimlach. De korte periode van mijn ziekte w< zoo aangenaam voor mij gemaakt symphatie en rijkdom het slechts mak konden. Marian kreeg een kamer vl naast de mijneen Sir Francis had eropg staan, een ervaren verpleegster uit e^elci der ziekenhuizen te York te ontbieden waakte den geheelen nacht aan mijn I ofschoon dat volgens mij volkomen ove bodig was, want alle teekenen van dreigende hersenkoorts waarvoorde do ter gevreesd had, waren'verdwenen en sliep steeds uitmuntend. Marian i steeds bij mij, terwijl Olive en Maud, laatste wat zeldzamer, mij af en toe e ree bezoek brachten. Mijn trouwste bezoel was evenwel Sir Francis zelf, eiken mi dag alsik uit mijn middagslaapje ontwaa te, zag ik zijn hooge, statige figuur do de kamer gaan, of in den stoel met hoo leuning naast mijn bed. Soms viel het i ua op, dat hij mij lang achtereen en zeeraa dachtig gadesloeg, niet een eigenaardi e' uitdrukking half van verwondering, li yQ van teederheid op zijn knap streng laat. (Wordt veivpJgd). W Al uss 'en a lee ike i lee

De Denderbode | 1924 | | pagina 2