Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Zoet gebod, Zoete plicht. Een en ander Abonnementsprijs KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat. Brussel. DAGWIJZER Vergeetmijnietje, cjvriiuci 5 v njjiii 1(7^, Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 5 APRIL 1924. i> April of Grasmaand. '*15 Zondag, 5e Zondag van den Vasten. Zondag van 't Lijden of Passie-Zondag. Heden doen op den buiten de kinders hunne Plechtige H. Communie. H. Celestinus, Paus, Belijder. H. Prudentius, Bisschop, Belijder. 7 Maandag, Gelukzalige Herman van het Orde der Norbertijnen, Belijder. H. Oibertus, Hermyt. 8 Dinsdag, H. Perpetut, Bisschop, Belijder H. Denysius, Bisschop, Belijder. 9 Woensdag, H. Waltrudis (Vaudru) Ab dis, Patrones der stad Bergen in Henegauwen. 10 Donderdag, H. Macharius, Aarts Bis schop. Patroon tegen de besmette lijke ziekten. Zeer vereerd te Gent waar hij overleden is. 11 Vrijdag, O. L. V. van VII Weeën. H. Leo de Groote, Paus, Kerkleeraar. 12 Zaterdag, H. Zenon, Bisschop, Belijder. H. Julius, Paus, Belijder. Een nieuwe maand De maand April, de Grasmaand, de Gersmaand, gelijk onze groote Guido Gezelle ze noemt. En wat roept die ons toe Gij zult nutten omtrent Pa- ichen het lichaam des Heeren Dat is haar roep tot ons dit jaar, loo herhalende het vijfde gebod ran Onze goede Moeder, de Hei ige Kerk. Gij zult uwen Paschen hou den 1 Wat een zoet gebod Wat een roete plicht De Heilige Communie ont vangen, het Lichaam en Bloed van Dnzen Lieven Heer, onzen aller- testen Vriend. Weldat s 't grootste voor echt genieten, dat God ons schen den kan. Niemand onzer zal met Paschen ach willen berooven van dat Jnschatbare voorrecht, van die Jnwaardeerbare eer. Komt allen tot mij, die belast :n beladen zijt, en Ik zal u ver- iwikken 1 zegt ons de goede Zaligmaker. In de Heilige Communie krijgen wij eene mededeeling van het god- lelijk leven, van de goddelijke trachten "om het goed te kennen m te doen en zoo in het geestelijk even gevoed te zijn. Welke christen, die daar aan lenkt, zoo zich met Paschen dat looge voordeel willen ontzeggen. Wie is er, die niet verlangt eens tb de Zaligmaker glorieus te ver- ijzen en met ziel en lichaam het 'emelsche hof te mogen binnen reden Vergeten wij ook niet dat het louden van een Paschen verplich- end is op straf van zware zonde... Het is een zaak van het hoogste 'elang. Verder mogen de ouders niet 'ergeten, dat de Paaschplicht ook leidt voor elk kind, van zoohaast het tot de jaren van verstand ge komen is. Zelfs is er hier voor de vaders en moeders een groote verant woordelijkheid. Laat de kleinen tot mij ko men zegt de groote, minnelijke Menschenvriend, och zoo harte lijk en welgemeend... Welaan christen lezers en leze ressen allen getoond, dat wij onzen eerenaam van christenen met fierheid dragen allen een goede Biecht en een goede Com munie gedaan 1 Allen onzen Pa schen gehoudenLDS. namens den Katholieken Werkmanskring van Aalst, geplant op het graf van Eerwaarden Heer Pastoor PON NET. Wen Hij als Godes Afgezant, vóór jaren Hier landde in onze Gravenstee, Onthaalden juichend Hem de werkers- Den Hemel dankend in hun bêe. [scharen, Zijn liefde wist z'in drommen saam te Hun harte klopte als 't zijne mee. [garen, Hij kon in hunne ziel 't geloof bewaren Omdat hij troostte in nood en wee. Bij tallen hing zijn beeld ten haard verhe- Op d'hagelblank gekalkten wand, [ven Sinds hij verliet ons Denderland. In menig' hut blijft zijn gedacht'nis leven, Nu dat des Heilands milde hand Hem schonk den eeuw'gen zegepand C. D. K. BEZUINIGING Hoort de bezuiniging ook al lot het rijk der politiek Warempel, want in de we reld der politiek is het thans al bezuini ging wat de klok slaat. De een na de an dere komen de ministers verklaren dat zij wel hopen hun budjet op de een of andere wijze te kunnen besnoeien, d. w. z. den eenen of anderen overbodigen ambtenaar over boord te gooien. Wan neer een nieuwe minister (zooals onlangs het geval was met den heer Carton, minis ter van Koloniën,) zijn werkplannen aan de pers bekend maakt, dan begint hij dadelijk met te verklaren ik hoop wel gelegenheid te vinden tot bezuinigen. Almaal goed en wel. Er is bezuiniging noodig. Dat weet iedereen, en het was niet noodig dat minister Theunis het op alle tonen herhaalde. Als een land. zooals het onze, tot aan den rand van den af grond is gebold, kan er niet genoeg ge spaard en bezuinigd worden om niet hee- iemaal den dieperik in te gaan. Wel is waar zien wij, aan hoogerhand, bij de groote offideele bazen weinig persoonlij ke voorbeelden van praktische bezuini ging. Zij bezuinigen, doch het is gewoon lijk uit het vel van den minderen manvan den bediende, van den burger, dat men lappen snijdt. Niet uit hun eigen gekoes terde, fleurige, geparfumeerde huid... Hierover hebben wij het misschien eens later. Wij wilden thans alleen den vinger leggen op de volgende wonde wanneer een bezuiniging moet uitvallen ten na- deele van het algemeen belang, ware het veel beter niet te bezuinigen en het hekken aan den ouden stijl te laten han gen. Aldus het geval met het afschaffen van een heel aantal reizigerstreinen en stil standen. Inderdaad, het ministerie van spoorwegen liet aan de pers weten dat het de verwezenlijking van zijn bezuini gingsprogramma voortzettend voorne mens is van af 7' dezer maand een heel serie reizigerstreinen en stopplaatsen af te schaffen. Dit nieuws is niet van aard om de be volking te verblijden, omdat het den in druk wekt dat men tracht te bezuinigen op een dikwerf ongelukkige en schadebe rokkende wijze. Het verwondert ons dan niet dat oud-minister Helteputte, die een bevoegd vakman is op dit terrein, dezer dagen in de Kamer heeft aangedrongen opdat men de stopplaatsen behouden zou. Want hij is van oordeel dat eene stop plaats in de meeste gevallen het verkeer vermeerdert. Er is dus geen belang bij die stopplaatsen af te schaffen. Evenzoo meenen wij, zullen heel wat reizigers in hun haar krabben wanneer ai de aange kondigde treinen, die veroordeeld wer den, er niet meer loopen zullen. Heeft men wel goed nagegaan of AL die treinen zonder nadeel zoo maar met één pennetrek uit den reisgids kunnen geschrabt worden Het beheer van spoorwegen gaat er tegenwoordig met den groven borstel over, ijver hebben is goed, maar te veel ijver kan schaden. Wij hebben niet tot rol hier de belangen der spoorwegbedien den te komen pleiten, maar wij hebben toch wel het rechtmeenen we, te betwijfe len of het dictatorschap dat op heden door den beroemd geworden heer Francoisse wordt uitgeoefend, altijd heilzame uit werksels heeft. Wij beleven nu immers het zonderlinge feit dat minister Neujean, die door matigde Fransche bladen, enkele weken geleden werd geheeten un ministre aimable mais tout a fait en dessous de sa tache beroep heeft gedaan op de mede werkingvan een hoogen ambtenaar, be kleed met alle mogelijke pouvoirs die feitelijk regeert in plaats van zijn baas Francoisse, het Belgisch specimen van den Mussolini, heeft zich dan mei razen de vlijt aan het werk gezet, en bijna eiken dag vernemen wij iets nieuws van zijne werkzaamheid. Hoeveel hij zelf aan het gouvernement kost, weten wij niet goed. Het moet in eik geval een verbazende som zijn, vermits de dankbare heer Francoisse zich beijvert om steeds nieuwe bezuinigin gen ten voordeele van den Staat te verwe zenlijken. Elke dag dan zijn het nieuwe ambtenaren die op wachtgeld gesteld worden, nieuwe treinen die naar den weer licht mogen loopen, en andere maatrege len van bezuinigenden aard. Niemand loochent dat de dienst der spoorwegen in de laatste tijden een war boel gewórden was, en dat er eens een ijzeren hand gewenscht werd om orde in dien chaos te brengen. De ijzeren hand van Francoisse ech ter, schijnt heel den ouden boel te willen kapot gooien, om dan, met verjongde kaders een splinternieuwen spoordienst te scheppen. Dit stemt ons heel sceptisch. In het algemeen belang zouden wij den heer dictator willen in het oor fluisteren man, ga moderato... moderatoUw machien kan springen D' Elm. Hoe onze vijanden de vriendschap verstaan is te bemerken aan den steun en de medewerking, die de framassonsloge te Rome verleent aan de kettersche sekten, die aldaar alle pogin gen in 't werk leggen om hunne verderfe lijke dwalingen te verspreiden. Een ware les voor ons, katholieken. Maar al te dik wijls houden wij ons tevreden met eene kleinigheid te schenken als onze mission narissen, als de katholieke instellingen terecht een beduidende gift en hulp van ons verwachten. Is 't niet waar? Welnu laat ons voortaan wat milder wezen voor 't goed. De almachtige en goede God zal het ons duizendvoudig loonen. Wie zich, in het leven, zijn eigen leed weet ten nutte te maken en er de lessen uittrekken voor de toekomst, die bewan delt den weg der ware wijsheid. Wederspannige zonen en dochters vindt men tegenwoordig te allen kante. Waarbij komt dat toch Vraagt menige goede moeder zich af, terwijl ze de tranen afdroogt, die 't verdriet haar uit de oogen perst. Ja, waarbij komt het, moeder En de bedrukte moeder zal zelve allicht antwoorden Omdat zij de vreeze Gods niet hebben En de weenende moeder moeten wij gelijk geven, het komt daar door. Inderdaad, een zoon, eene dochier die God vreest, zal niet wederspannig blijven jegens vader of moeder, neen Maar hoe komt het dat vele kinders de vreeze Gods niet hebben Ha zeggen wij het rechtuit't is door de schuld der ouders zeiven, ja. Wie godvreezende kin ders wil, die moet zorgen, dat liet ontlui kend geweten zijner kinders verlicht worde, en dat er hun van in hun eerste jaren het begrip van goed en kwaad me degedeeld en den weg van 't christelijk leven aangewezen worde. Van in hunne prilste jaren spreke men dagelijks zijne kinderen over God, trachte hen af te hou den van alle kwaad, leere hen het goed doen en hunne handjes vouwen voor het gebed. In Gods wegen Is Gods zegen, In Gods zegen Is 't al gelegen. AaiAai In Italië, in de nabijheid der stad Amalfi, op de oevers der baai van Salerno, is een heele rij heuvelen de zee ingeschoten, verscheiden dorpen meêsleurende in de diepte. En zoo is nu t*t schoone Amalfi herschapen in een groot hospitaal en godshuis... Ja,'t menschdom roept tegen woordig gedurig om rampen, en rampen komen neder.... Koppig zijn was te allen tijde leelijk. Daar zijn alle wijze menschen 't eens over. Nu de En- gelschen beweren, dat de heer Poincaré, de hoofdminister van Frankrijk, ook een koppigaard is en daarom zien zij zeer vies naar hem op. Wat zal dat uitmaken. De tijd zal hèt wel aan den dag brengen. Laat ons wachten. Tusschenstatiën en halten afschaffen, daar denkt de heer Francoisse, algemeene bestuurder der spoorwegen nu aan. Dat hij oppasse, dat hij oppasse Elke stopplaats heeft hare reden van bestaan in landbouw, nijver heid of koophandel, heel dikwijls in alle drij die levensbronnen samen. Een trein die te snel rijdt, riskeert ongelukken, heer Francoisse De Grieken, de afstammelingen van die rare gasten uit de oudheid, gelijk wij ze noemden, zijn mistevreden omdat Venizelos hun voor goed den goeden dag gezegd heeft, hen alleen latende wroeten in den staatkundi gen waarboel, waar zij zich vrijwillig en dwaas inwierpen. Ze zouden voorzeker den man willen zien blijven hebben, tot als ze goed vonden hem voor 'tgerecht te dagen en hem ter dood te doen veroor- deelen omdat hij 't middel niet gevonden had om de rare gasten uit hun warboel te redden... Venizelos is hun te slim geweest, en 't is wel besteed wie zijn eigen huis omwerpt, moet maar onder den blauwen hemel slapen. De korst droog brood geeft meerder lust In 't huis waar vrede en liefde rust, Dan lekkernij op 't fijnst banket Waar haat en twist de voeten zet. De Missie van Scheut heeft een zwaar verlies ondergaan door het overlijden van de Zeer Eerwaarde Pater Norbert, die in China werkzaam was. Hij was geboren te Grimbergen. Hij vervulde onder den oorlog trouw zijn plicht als Belgisch soldaat, en bracht 3 jaar door aan het front. In 1921 priester gewijd, vertrok hij in den loop van het volgende jaar naar China. Laat ons eens de akten bidden voor de zielerust van den gevallen held. R. I. P. Subiete dooden had men deze week keer op keer aan te stippen in onze streken. Dat deed ons denken op den ouden levensregel, die in de Lente te volgen is Leeft men matig in de Lente, Geen docteur en krijgt er rente. Drink veel water, weinig wijn 't Bloed moet nu gezuiverd zijn. Het is een versje van over meer dan 50 jaren. En de Latijnen zegden 't korter Temporibus veris modicum prandere juberis. Over de kantnijverheid droeg de Eerw. Pater Rutten in den Se naat een merkwaardig verslag voor. Die nijverheid, zegde hij, was vanaf de 16= eeuw een der hoofdbestanddeelen onzer welvaart. Zij was de houdster van het gezinsle ven, want zij hield aanden huiselijken aard de gewoonte in eere van een gezond keurig en zindelijk werk, dat de meisjes toeliet vreedzaam, op te groeien in het ouderlijk huis, en aan de moeder een in komen te meer verstrekte, zonder haar te verplichten de leiding van het huishou den uit de hand te geven. Met het gezinsleven te behouden en de zedelijkheid der vrouw te beschermen, droeg deze nijverheid bij tot de opleiding voor het land van deugdzame en stoere geslachten, die den hoeksteen uimaken van 's lands rijkdom. Moge die kostbare nijverheid herleven 1 HumHum In 't nieuw Fransch ministerie zijn mannen opgenomen, die vroeger de hou ding van den hoofdminister hevig bekamp- ten, en thans staan zij goed toe ja te knikken als heer Poincaré ja zegt," en neen te schudden, als die heer "neen zegtWat is de wereld toch een aardi ge parochie, hoorde ik Boer Miel eens uitroepen. Ja, ja, 't is maar al te waar Om den wille van het smeer Lekt de kat den kandeleer I En in onze Vlaamsche mannen, ten minste in dedie, welke christelijk waren, stak er te allen tijde meer karakter, meer beginselvastheid, en daar halen zij eere van. Onze frank is Dinsdag op de Beurs van New-York fel gestegen, tengevolge van het gerucht dat een krediet aan België ging verleend wor den in den aard van dat, welk onlangs aan Frankrijk toegestaan werd. Het kre diet zou 50 miljoen dollars bedragen. Te Londen, na sluiting der Beurs, Dinsdag avond werd de Belgische frank gezocht aan den koers van 89,12 1/2, hetgeen een winst van 9,75 voor dien dag beteekende. Woensdag heeft de frank nog eenige punten bijgewonnen. Zwijnerijen woekeren wederom. Te Brussel neemt het tentoon- en te- koopstellen van vuile boeken, en het ver- koopen op den openbaren weg van Fran sche schunnigheden, waartusschen echte zwijnerijen, op onbeschaamde wijze toe. In 't belang der openbare zedelijkheid en tot bescherming der onschuld der kinde ren, die deze misselijke druksels, aan ze-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1