Valsch Getuigenis Het verfoeilijk Kapitalism Katholieken van stad en bui' Per Vliegmachien Buitenland De bende Van Hoe=Verstuyft. Het Zomeruur. kere uitstallingen gaan bekijken, dient er van gerechtswege krachtdadig ingegrepen te worden. Of bestaat er soms geene wet tot beteugeling der openbare zedeloosheid! Mijn jongen speelt den baas in ons huis dat zegde een moeder deze week. De misnoegde vrouw stond aan hare deur, in een der werkmanswijken van Aalst. Wat haar ge zellin daarop zal geantwoord hebben, weet ik niet. Ik ben mijn gangen voort gegaan. Doch wat ik zeker weet, dat is 't volgende vele werkmenschen laten hun kinders veel te veel toe in de.jonge jaren, laten ze veel te veel straat op straat neer loopen, spreken hun niet genoeg van God en godsdienst, doen ze niet genoeg oppassen naar de ker.k, geven hun te wei nig 't voorbeeld van wel te bidden en godvreezend te leven, en zóó, zóó komt het zoover, dat die kinders eens te huis opgegroeid staan als baasspelers en tyran- nen 't Kwaad moet in 't botten geweerd worden, eerdat het takt en vruchten geeft. De rupsen dienen in de pop gedood te zijn. Wedersta in 't begin, 't is te late gemees terd, Als de wonde verkankert. O vriend, let toch op Ja, let op 1 Want heeft Satan uw ziel eens begeesterd, Ik beklaag u dan hangt gij welhaast in zijn strop. De Kapbijl komt wederom in eere Sedert den oorlog werden de ter dood veroordeelden in Beieren gefusiljeerd. De regeering heeft nu besloten de oude wijze van terechtstelling terug in te voeren, 't is te zeggen de halsrechting met de kapbijl. Wat gaan de heeren moordenaars daarvan zeggen De Strombolie doet wederom van zich spreken. In de laatste dagen is de uitbersting op onrustwekkende wijze toegenomen, ten gevolge van een geweldige ontploffing, door een aschregen gevolgd. In de streek werd lichte schade aangericht. De ont ploffing werd door eene ontzettende springtij gevolgd. Vijftien personen be kwamen lichte verwondingen. Merci 1 't schoone Italië heeft menige zaak, die verre van schoon is Altijd wederspannig blijft Duitschland. Nu laat het reeds hoo- ren dat het niet van zin is zich te onder werpen aan de besiuitselen der intergeal- lieerde onderzoekscommissien. Alla Frankrijk, Engeland, Italië en Amerika moeten elkander steunen, of nimmer zal er een einde komen aan den warboel. Ongewillige paarden moet men breidelen, zegt de wijze boer. Emmanuel Rolier van Willebroeck, was een der geduchtste leiders der Boeren, die tijdens het Fran sche schrikbewind (1798) in opstand kwa men tegen het invoeren der hatelijke bloedwet of conscriptie. Hij had te Born- hem, aan het hoofd der gewapende boe ren, de soldaten der Republiek tot drie maal toe teruggeslagen. In Klein-Wille- broeck leverde hij een vreeselijken kamp en eindelijk in Willebroeck was hij op het punt de Franschen te verslagen, toen dezen uit Mechelen versterking aankregen en Rollier op de vlucht dreven. Zijne goederen werden in beslag genomen en zijn hoofd op prijs gesteld... Jaren later kwam hij terug bij vrouw en kinderen. Hij 25e Vervolg. Rupert's moeder was een Spaansche, en hij aardde meer'naar haar dan naar mij. Je zult misschien wel niet verwonderd zijn, als ik je zeg dat, hoewel ik het natuur lijk zooveel mogelijk trachtte te verber gen, Herbert mijn meest geliefde zoon was. Toen zij oud genoeg waren deed ik hen dienst nemen bij het leger. Onze fa milie heeft een soldatenaard, en vanaf de dagen van Willem den Veroveraar heeft er steeds een Devereux klaar gestaan om voor zijn vaderland te strijden. Ginds in de schilderijengalerij kun je hen allen zien een prachtig ras van ridders, aan voerders en ruiters. Er is in de Engelsche historie geen veldslag geweest, waarin niet een Deve reux de wapens droeg. Ik zelf was bij den veldslag bij Inkermann. Dat was een glo rierijke tijd. Hij zweeg even, met schitterende oogen en een glimlach van genoegen om de lip pen, die het aangename van deze krijgs- herinneringen voor hem duidelijk deden blijken. Toen betrok zijn gelaat opnieuw en zijn hoofd zonk weer op de borst. Zoo droevig was die verandering dat het mij pijn deed en ik het hoofd moest afwenden. Hij ging voort met veranderde stem Zooals ik zei, ik liet hen beiden soldaat stierf te Willebroeck en werd begraven onder de schaduw van onzen eeuwen ouden tempel. Geen steen, zelfs geen kruisken, wijst de rustplaats aan van dien held Hij was toen immers bekend onder den naam van aanvoerder der Brigands Zouden de menschen uit Klein-Brabant op die vergetelheid niet hoeven terug te komen 's Zondags niet werken! Ja, vrienden, zóó moet de levensregel wezen. Geen slafelijk werk, op Zon- of Hoogdag, tenware de nood het anders vereischte, zegt de Catechis mus. Dus, 's Zondags niet spitten op 't land, niet zaaien of planten. Het is de dag des Heeren, onzen grooten Meester van Wien wij 't leven hebben en al wat wij bezitten. Zouden wij zou zwart ondank baar willen wezen, dat wij aan onzen Opperheer zijnen dag zouden ontstelen? of dat wij 't ons niet zouden aantrekken, als wij anderen den heiligen rustdag zien ontheiligen Neen, voorwaar Maakt plaats voor ons Otez-vous, que je m'y mette, dat was 't woord dat weerklonk bij 't uit barsten der Fransche Revolutie ten jare 1784, en nadien herklonk dat woord keer op keer, in menig land, tegenover het burgerlijk oppergezag... Men zou de be staande gebreken doen ophouden en 't land in een paradijs herscheppen... En telkens vermeerderden de ellenden, en 't land bleef als vroeger een gewest van 't aardsche tranendal... Na den oorlog is dat fameuze woord der slimme, hongerige vosjes op veie plaatsen te hooren ge weest... Rusland heeft dat deuntje ook gehoord, en daar hebben de slimme vos jes niet minder dan twee millioen men schen een kop korter weten te maken, alzoo de wereld herscheppen in een paradijs Het rare Griekenland luis terde ook naar dat deuntje, en 't ligt nu te spartelen in zijnen warboel zonder einde. Eindelijk Turkije zong ook dat liedje en herhaalde het nog, want een telegram uit Beyrouth zegt ons, dat ongeveer 50 prin sen en princessen, tot de Turksche kei zerlijke familie behoorende, alsook de vrouw van wijlen Sultan Abdoel Hamid, allen uit Turkije verbannen, uit Constan- tinopel te Beyrouth aangekomen zijn. Wat al droeve verblindheid der volke ren, tot straf en uitboeting der geplegen euveldaden L. God is de looner van 't goed, en de straffer van 't kwaad. Geen goed ongeloond, Geen kwaad'ongestraft ten schrijft in op het weekblad van uw gewest. DE DENDERBODE,, Iedereen weet dat de socialisten hard schreeuwen tegen de kapitalisten en hun nen mond vol hebben over de uitbuiterij* der arme werklieden. Om hier een staaltje te geven van wat het socialistisch kapitalism is geven wij hieronder een wenkje van de verrichtin gen welke in de Gentsche socialistische bank gebeuren. La Banque Beige du Travail, te Gent (Belgische Bank van den Arbeid) is een der stoutste ondernemingen van Anseele. worden en toen hun tijd aankwam waarop zij in actieven dienst moesten treden, scheidde ik van hen zonder smart. Nog geen zes maanden later keerde Herbert, mijn oudste en lieveling, terug, onteerd, een lafaard,en daarom weggejaagd uitzijn regiment. Nooit had ik in enkele woorden zoo veel leed hooren spreken ais deze laatste woorden van den ouden man te kennen gaven. Zijn stem beefde en een felle gloed brandde hem op de wagen. Plotseling keerde hij mij den rug toe en hoorde ik hem snikken. Geloofde u het vroeg ik opgewonden. Was het bewezen, en bestond er ook zelfs geen schaduw van twijfel Hij schudde droevig het hoofd. Neen. Mijn oudste en beste vriend was gedwon gen hem in een openbare zitting van den krijgsraad schuldig te verklaren. Lang daarna zeide hij mij, dat dit het bitterste oogenblik van zijn leven is geweest en de vervulling van zijn soldatenplicht hem nooit zoo zwaar viel als toen. Die plicht staat echter hoog boven alle gevoelens van persoonlijken aard. Ware ik in zijn plaats geweest, ik zou hetzelfde vonnis hebben uitgesproken als hij, al had ook het hart mij moeten breken. Op wiens getuigenis werd hij schuldig verklaard vroeg ik. Sir Francis steunde. Op dat van zijn eigen broeder. Het was Rupert's woord dat zijn schuld bewees. Rupert's woord Deze Bank kontroleert een heele reeks nijverheidsondernemingen, waarvan de voornaamste zijn Vereenigde Spinnerijen en Weverijen, te Gent La Cotonnière, van Braine-le-Comte; La Nouvelle Linière du Canal, te Gent de Werkhuizen L. Phalempin de Oostendsche Zeevloot en de Bonneterie V. Ameye, te Wetteren. Deze laatste Maatschappij, met als voorzitter Anseele, verwezenlijkte in 1923 (met een kapitaal van 1 millioen 50.000 frank), een netto wir.st van 413,876 fr. zij bezigt 250 werklieden en arbeidt in de beste technische en verkoopsvoorwaarden. Het handelscijfer van de Belgische Bank van den Arbeid is aanzienlijk gestegen, alsook de winsten, die van 569,000 frank in 1922, zijn geklommen tot EEN MIL LIOEN 583,159 frank in 1923. De aktionnairs zullen 11 fr. 76 ten hon derd dividend opstrijken, het personeel mag zich 60,000 frank verdeelen, en de beheerders mogen zich 125,400 frank ver deelen. Ten titel van inlichting, ziehier de leden van den Beheerraad van de Belgische Bank van den Arbeid Edward Anseele, volksvertegenwoor diger Gustaaf Declercq, bankierJan Heckers, beheerder van maatschappijen Joseph Lemaire,bestuurder van de Samen werkende Maatschappij La Prévoyance Sociale Alfred Lombard, volksverte genwoordiger Jules Mansart, volksver tegenwoordiger Jean Panhoek, gérant van de Samenwerkende Maatschappij Vooruit Emiel Rouseau, Beheerder- Afgevaardigde van de Samenwerkende Maatschappij u Au Progrès Victor Ser- wy, Beheerder-Afgevaardigde van de Fe deral ie van Belgische Samenw. Maat schappijen Fr. Van der Heggen, bestuur der van een werkhuis Emiel Van Swe den, gérant van de Samenw. Maatschappij Vooruit Achille Vleurinck, nijveraar. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Luitenant C/'llik werd te Ungvan aangehouden onder beschuldiging van spionncering en wapenhandel teu gunste van een buitenlandsche mogendheid, waarschijnlijk Polen r>i' Hopgarië. In de binnenlanden van Britsch- Hondurasis een belangwekkende ontdek king gedaan. Na vele vruchtelooze pogin gen is men er eindelijk in geslaagd de puinen te vinden van een stad welke ten tijde van de heerschappij der Maya's ge bouwd werd. Er is door de Sovjets bevestigd ge worden dat drie garnizoenen van het roode leger in opstand gekomen zijn. De mannen hadden bevel gekregen in te schepen voor Mongolië, daar hunne ka zernen moesten betrokken worden door afdeelingen Mogolen die als veiliger be schouwd werden. De staking van het Antwerpsch per soneel der trams en omnibussen is nu werkelijk geëindigd. De arbeid is Dins dag herbegonnen. Het Kanadeesch Observatorium van Victoria heeft Zaterdag een hevige aard beving waargenomen. Ludendorf, de Duitsche sabeldrager is door het Hoog Gerechtshof van Mun- chen vrijgesproken. Hitier en nog 3 andere da* den naam die eeuwen lang in gansch Europa in de hoogste eer en aanzien heeft gestaan, door het slijk sleurde. God moge het hem vergeven Hij deed slechts zijn plicht, maar ik kan het gezicht van zijn gelaat niet meer verdragen. Niet dat hij er zoozeer op gesteld is, hier te ko men Hij is een vreemdeling, en leeft in een vreemd land. Hij is bijna slechts in naam mijn zoon, want Herbert is het die ik steeds heb liefgehad. En waar is hij Herbert vroeg ik beschroomd. Dood hoop ik antwoordde hij op strengen toon. Sedert den dag waarop ik van zijn schande hoorde, heb ik zijn. ge laat niet meer gezien, en ik wil het ook nooit meer terugzien. In meer dan vijf en twintig jaar heeft niemand het ooit ge waagd, in mijn tegenwoordigheid zijn naam te noemen. Ik heb hem vervloekt Maar als hij nog leeft, dan is hij ook de erfgenaam van Devereux Court, merkte ik op. Een hartstochtelijk vuur vlamde plot seling in zijn eigen. NooitAls ik denken moest dat hij nog leefde en hier zou komen na mijn dood, zou ik nog liever Devereux Court in brand steken. Ik zou het tot den nok van het dak vullen met dynamiet, en niet een steen op den anderen laten, eerder dan dat hij als hoofd der familie Devereux er zijn intrede zou doen Je zult waarschijnlijk dit ge voel niet begrijpen, Arbuthnot, ging hij krijgen 5 jaar vestingsstraf. Dat wil zeg gen Alla mannen herbegint maar Te Gorinchem, in Nederland, wer den er oefeningen gehouden met een kanonneerboot. Bij het laten vallen van een anker is een der matrozen over boord geslagen en in de diepte verdwenen. Alle pogingen om den drenkeling te redden zijn vruchteloos gebleven. Men is bezig met bouwwerken in de Zweedsche haven Karlshamm. Een bootje met steenen geladen, klonk om en zonk. Vier werklieden verdronken, en drie, die erg gekwetst waren, konden gered wor den. Donderdag nacht zijn er dieven in het gebouw van het Amerikaansch ge zantschap te Berlijn gedrongen. De kwaad doeners hebben zich meester gemaakt van eene som geld van eenige juweelen en van verscheidene wisselboekjes. Dertien jaar geleden liet zekere Bob bij Leack van New-York, zich door de Niagara-waterval (fneerdan 100 m.) mee sleuren in een stalen vat. De waaghals gaat het stoute stuk nogmaals beproeven. Ditmaal echter zal hij niet een stalen vat bezigen, maar weleengrootencaoutchouc- bal, waar hij zich zal laten insluiten. Nog al een, die met zijn leven speelt, de suk kelaar. Te Sefton, nabij Christchurch (Nieuw Zeeland) werden vijf trekpaarden door bijenzwermen overvallen en vier der die ren gedood.De eigenaar der paarden dreef zijne dieren langs den weg voort, toen een dertigtal bijenkolonies hun korven verlieten en de trekdieren aanvielen. Nabij de Spaansche stad Vigo is een echte slachting aangericht onder paarden. Bij het voorbijkomen van een bosch werd een karavaan van 17 paarden overvallen dooreen bende uitgehongerde wolven en opgeëten. Goed, jongens! M. Jozef Maudon, ploegbaas in de wapen- en rijvvielfabriek van St Etienne (Frankrijk) zag, bij 't verlaten der werk huizen, arbeiders en werkstakers verwoed vechten. De man stierf van ontroering. Op de Kalfvaart, te Yper, is men be zig nieuwe huizen te bouwen. Bij het uit delven der kelderingen heeft men drie geraamten gevonden van Fransche solda ten, zij droegen nog hunne erkenningsme- dalie en zoo zijn zij kunnen vereenzelvigd worden. Twee mannen kwamen te Puy-en- Veley (Frankrijk) over een smalle houten brug, toen deze plots brak. De beide man nen vielen in het water. Toen zij kort na dien door de toegesnelde,personen opge haald werden, hadden zij reeds opgehou den te leven. De schaliedekker Frans Vrebos 35 jaar gehuwd en vader van drie kinderen, was op een dak te Brussel aan het werk. Zeker oogenblik verloor de man het even wicht, stuikte van het da'k, tien meters hoog, en plofte ten gronde. De ongeluk kige bleef op den slag dood. Twee toestellen voor de voortbren ging van stikstof ontploften in een elek- triek fabriek van Mérignac (Frankrijk). Een werkman werd gedood en twee ande re gevaarlijk gekwetst. Te Saint-Privat-la-Montagne (Frank rijk) waren twee kinderen, een 10 jarige knaap en een meisje van 2 jaar alleen te huis. De knaap was op een stoel geklom men en had uit een kas een geladen revol ver genomen. Al spelende mikte hij op zijn zusterke. Een schot ging af en het wicht werd door een kogel in het hoofd getroffen. Hoe droevig voor die ouders voort, met wat zachter stem, die noch tans nog beefde door een felle, hartstoch telijke opwinding, ik zal je bij gelegen heid de portretten-galerij wel eens laten zien en dan zult ge het wellicht beter ge voelen. Ik begrijp het ook nu alreeds, Sir Fran cis, antwoordde ik maar is u er wel volkomen zeker van dat uw zoon Herbert schuldig was Denk eens aan de geheel andere positie, die voor Rupert het gevolg zou zijn van Herbert's schandeHet maakte hem tot uw erfgenaam, en voor zoover het uw vermogen betreft, uw eenigen zoon. Als Rupert een jaloersch karakter had. en men zegt dat Span jaarden over het algemeen jaloersch zijn dan is de verleiding om zich van Her bert voor altijd te ontdoen en zijn plaats in te nemen, voor hem wellicht te sterk geweest. Ik ben ervan overtuigd dat de veron derstelling die ik aarzelend opperde, nóóit ook slechts in de meest vagen vorm 'm Sir Francis' brein was opgekomen. En dat was ook niet te verwonderen. Hoffelijk en volkomen man van de wereld als hij was, bezat hij toch den ingeboren en bewon- derenswaardigen eenvoud van den echten soldaat. Valschheid en bedrog waren zoo ondenkbaar ver beneden hem, dat hij ze ook nooit in anderen veronderstelde. Dat waren ondeugden waar hij niets van wist. Iedereen zou hem gemakkellijk kun nen bedriegen, maar als hij het ber Ierland. De nieuwe burgeroorlop krijgt geen verder volg. De groote meeii^ derheid der bevolking vraagt om rustig t|( leven en 't is meer dan tijd. ti Spanje.In het zonnige Spanje hebci ben onweders leelijke perten gespeeld. Dn provincies Vanlëncië, Murcië en Grenadb zijn bijzonder door overstroomingen ge «j teisterd. Talrijke huizen zijn weggespoeli zoodat vele gezinnen zonder onderkome v staan. Tot nu toe is er geen spraak va dooden maar overal isde schade zeer aan zienlijk en veel lieden zijn van alles on o> bloot. De koning van Spanje heeft d geteisterde streken bezocht en zijne dee^ neming uitgedruk aan de lijdende bevo[[ king. Het proces der bende Van Hoe-Vei)di stuyft, voor de assisen van Oost-VIaande ren, te Gent, is ten einde. Van de 36 beschuldigden zijn er tie ter dood veroordeelden, zeven tot eeuwij durenden dwangarbeid, vijf tot twiriti jaar dwangarbeid, vier tot 15 jaar dwang3' arbeid, één tot 12 jaar dwangarbeid e negen vrijgesproken. Veel waarheid steekt in het volgendij', dat wij overnemen uit Het nieuws va den dag Het zomeruur, dat sedert Zondag voege is,is verre van in iedereens smaak vallen. Onze boeren zijn tegen eene ver!er andering, die hun geen voordeel aanbrengt in Amerikawil men er niet van hooren Frankrijk heeft Poincaré verleden jaar d kwestie van vertrouwen moeten stelle om het er dóór te krijgen. Doch teven trachtte hij de landbouwers te voldoen treinen werden een uur later aangeduid de scholen begonnen een uur later. Wat de scholen betreft, waarom zo men het bij ons niet doen? Wij spreke natuurlijk niet vande steden maar wel vat I' de dorpen, waar de landbouwers getrouv blijven aan het eeuwenoude zonneuur. On het nieuw zomeruur te volgen, is de on derwijzer soms alleen en de pastoo schikt er zich naar, min of meer, in d kerk. Feitelijk wordt de mis van 6 u. (ou uur) aangekondigd voor 7 u. (zomeruur) Dit verschilt gelijk de middag van dei noen. Volwassenen zijn vrij in het al of nie toepassen van het zomeruurmaar d schoolkinderen worden ertoe gedwongei En toch staat hun onderwijs en zelfs hunn gezondheid op het spel. De bevoegd ouders, onderwijzers, doktors, die ik raadpleegd heb, zijn het ééns om te ver klaren dat het zomeruur niet deugt voo de kinderen ze letten moeilijk op zij zij slaperig, zenuwachtig, enz., omdat hu slaaptijd een uur ingekort wordt. Onmogelijk is het ze's avonds; als he tot 10 uren nog klaar is, vroeger naar hef| bed te krijgen. En het gevolg is dat zo de anderdaags op het gestelde uur niet gens noegzaam zijn uitgerust. En wat waarias< voor de leerlingen der lagere scholei ris geldt natuurlijk nog meer voor de kinde ren der bewaarscholen. En wat gezegd van de moeders op de^ai buiten Deze matten zich af, omdat z 's morgens voor de stallen en het neerhos moeten zorgen, zoodat zij om met huns kinderen dan nog één uur vroeger ge reel drog bij toeval ontdekte, was de mil daad voor hem dubbel zwaar en zou die ook nooit vergeven. Herbert, de zo< dien hij hartstochtelijk beminde, had hei 'voorgelogen, een krijgsraad van solda ten zooals hij zelf er een was, had zij zoon schuldig verklaard en de misdaa van den leugen scheen den streng-eerlij 'e ken soldaat nauwelijks minder zwaar da zei de desertie waaraan hij zich volgens de krijgsraad had schuldig gemaakt. Geé oogenblik had Sir Francis aan die uit spraak getwijfeld, omdat de beslissing va een krijgsraad voor hem onfeilbaar juis)en was, en omdat de gedachte van bedrojlet in verband met zijn oudsten zopn no rlii nooit bij hem was opgekomen, en allee door een ander in zijn brein kon worde opgewekt. Ik sloeg het ophelderen van zijn gelaa gretig gade. Een flits van plotselinge, verin i rassende hoop verdreef toen de eersl uitdrukking van verwondering op zij gelaat, maar op zijn beurt maakte di trek van hoop plaats voor een zwaï wenkbrauw-fronsen en een samenperse van de lippen. Wij zijn geen ras van leugenaars, begon hij op strengen toon. "Maarals Rupert gelogen heeft, da was Herbert noch een leugenaar, noc, een lafaard, viel ik hem in de rede. Hij zag mij aan met een blik die m verder spreken onmogelijk maakte. (Wordt vervolgd), 2t el- Ie ?ei ks

De Denderbode | 1924 | | pagina 2