oum! Boum! Boum! VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NAND SNOECK. De Boerenzoon Voor alle advertenliën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBUCITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER SINTE AGNES De strijd tegen de zedeloosheid. Dringende oproep van den Paus Krabbels. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. AD VERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE iiuiu t crjrif PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 12 APRIL 1924. April of Grasmaand. Palmen Zondag. De palmen worden gewijd voor de Hoogmis en daarna de processie, nden namiddag gaan de landlieden ge wijde takskens op hunne akkers steken om ze te bevrijden van de onheilen. 1. Hermegildis, Martelaar, jelukzalige Ida van Leuven, Maagd. Maandag, H.Justinus, Martelaar. LH. Tiburcius, Valerianus, Maximus, Martelaars. Dinsdag, H. Lidwine van Schiedam Maagd. Woensdag, H. Fructuosus, Aartsbis schop. 1. Benedictus Labre, Belijder. Donderdag, Witten Donderdag. Uit stelling van het H. Sacrament, )e menschen gaan de hovekens bezoe ken om onzen L. H. te aanbidden i Anicetus, Paus, Martelaar, jelukzalige Rodolphe, Martelaar. Vrijdag. Goede Vrijdag. Jitvaart van O. L. H. Zaterdag, Paaschavond. Vijding van het vuur, van de Paasch- kaars en de doopvond. Vlet den middag eindigt den vastentijd Ursmaar, Bisschop, Belijder. Emma, Weduwe. Hoort gij die klok in de verte den Het is geen alarmklok, geene odklok er is geen brand in de urter dreigt geen schrikkelijk weêr... Wat gebeurt er dan? aat het water soms op eene drei nde hoogte Is er misschien ge- ar dat de dijken doorbreken en t land met dood en verwoesting slagen wordt BOUM BOUM BOUM 't Is de Paaschklok't Is deVre klok Op 1 gij, die u baadt in wellust ijdele vermaken Op 1 gij, die ft alsof er geen God, geene tk, geene ziel, geen geloof, geen lamenten, geene hel en dood eeuwigheid bestonden Op 1 gij, plichtverzakend werk- in Op 1 gij, onverschillige burger Op gij, levenslustige rijke Op gij, zedelooze jongeling 1 Op gij, lichtzinnige jonge chter Op gij allen, vaders en moe- rs, meesters en knechten, kinde en grijsaards BOUM BOUM BOUM De Paaschklok laat hare diepe ien klinken over steden en dor- n, bergen en dalen, landouwen akkers zij vermaant iedereen, tot en klein, arm en rijk, en allen odigt zij uit om de zaken hunner H waar te nemen, om hun gewe- p ernstig te onderzoeken, eene hechte biecht te spreken en tot pel des Heeren te naderen. Lezers, luistert naar die klok! Wat baat het den mensch de msche wereld te bezitten, als hij ne ziel niet zalig maakt Gij hebt eene ziel,eene onsterfe- :e ziel... En die ziel zal eeuwig gelukkig of eeuwig ongelukkig zijn. Haar lot hangt van u af, Ik herhaal het nog eens luistert naar de klok, volbrengt uwe plich ten, leeft als ware christenen uw tijdelijk en eeuwig geluk staan op 't spel O Agnes, O onnoozel lam I Schoon dat men u het leven nam, Gij kreegt terstond een beter leven Ja, eer het lijf op de aarde viel, Zoo had de Hemel al uw ziel. En haar den lauwerkrans gegeven. Al waren pijnen nog zoo groot, Zoo gaan ter dood en is geen dood Want dat is lijden zonder lijden I 't Zweerd, dat hij door uw halsken joeg, Was of hij met een bloemken sloeg Gij maakt een speeltjen van uw strijden. A. Poirters. Brussel de lichtstad, die zich fier un petit Paris noemde, was tot nog toe ook de stad waar de lichtekooien van alle slach den schepter zwaaiden, en in volle licht hun pokdalige geilheid straffe loos uitstalden. Dat gaat nu veranderen, naar het schijnt. De gemeenteraad der ville-lu- mière, met aan de spits burgemeester Max, le héros de la guerre is ten langen laatste zelf gaan schrikken voor al de ellenden, ziekten, besmettingen welke die in het openbaar gedulde on tucht over hunne stad bracht. Er is een nieuwe regeling der prostitutie gekomen en o. a. zal, zooals de bladen dezer dagen meedeelden, het voortaan niet meer toe gelaten zijn aan de lichtekooien en slet ten der lichtstad hunne provokatie in de straat voort te zetten, en deftige men schen lastig te vallen. Het geneeskundig toezicht, dat de gewenschte vruchten niet leverde, wordt eenvoudig afge schaft, en alle openbare of geheime in stellingen van verdachten aard worden verboden. Een goede, flinke maatregel dus, dien wij als katholieken toejuichen, en waar van we een gunstig resultaat ten bate deralgemeene zedelijkheid en volksge zondheid verwachten, Doch, we zijn niet zoo naïef te gelooven dat nu voortaan de prostitutie in de ville-lumière zal ver dwenen zijn, en dat, als bij tooverslag, alle venerische kwalen en besmettingen die als een verteerende kanker aan het leven dér grootstede vreten, gaan op houden. Bijlange niet. De wortel van het kwaad zit dieper. Het is de heele menta liteit van onzen tijd, het is de algemeene perversiteit der menschen welke hier zou dienen bevochten en uitgeroeid. Laten wij dan toch eens, zonder blozen, het masker van onze moderne beschaving afrukken, en herinneren aan de "gekalkte graven welke, nu nog meer wellicht dan ten tijde van den Zaligmaker, hun rotheid uitwasemen. Hoeveel menschen zijn er niet die hun katholicisme dragen gelijk een mom, gelijk een gewaad zon der meer Want de daden van hun in nerlijk leven, van hun intiemen handel en wandel, staan geenszins in verhou ding tot het etiket van katholicisme en godsdienstig-zijn, hetwelk op hun uiter lijk leven Js geplakt,^*1**0" Het is toch immers genoeg bekend hoe de groote beursdagen te Brussel, dagen waarop de financiers en speculateurs van alle geur en kleur, met hunne porte feuilles onder den arm, in cenakel verga deren, ook de hoogdagen zijn van alle Brusselsche bars en bordeelen. Dan rolt en bolt het geld, dat met speculeeren werd gewonnen, en in de ontucht worden soms kleine fortuinen verbrast. Laten wij dat eens in volle licht zetten. Laten wij, onbeschroomd, den steen gooien naar die katholieken-met-den- naam die, in gezelschap van lichtekooien, onder den dekmantel van het anonieme, niet alleen veel geld weggooien, maar ook al hunne katholieke princiepen hooghartig naar den weerlicht gooien. Is dit vastgesteld, dan is ook reeds een gedeelte van het kwaad, dan is de voor naamste kiem der prostitutie ontdekt. Wat liet tot nog lichtekooien en bars zoo weelderig leven Het geld, het in schande verbraste geld dat hun aan alle kanten toestroomde. Van waar kwam dit geld Niet uit de handen der vrijzin- nige genieters alléén die, los van alle hoogere princiepen of ideëen, -hun leven beestig, uitvieren. Ook uit de handen van vele schijn-kathoïieken. Indien de priester hier spreken mochtIndien het biechtgeheim, eens even opgeheven werd Wat al tragische dingen, op re kening der katholieken zouden aan het licht komen Dit is dus de waarheid de prostitutie woekerde zoo bandeloos, zaaide zooveel rotheid en dood om zich heen, omdat er zooveel slechte mannen zijn. Omdat de geest van onze eeuw totaal is ontaard. Omdat men het vleesch aanbidt, niets zoekt dan het vleesch, en niet meer denkt aan de ziel, of er slechts ter loops van spreekt als van un belle chimère In roman, kinema, theater, straalt het vleesch als een godheid. Wenscht de lage drift als een element van schoon- heid en esthetiek. Laten wij, zonder grootspraak, erken nen dat onze moderne maatschappij rot is tot in het merg, dat de menschen zich roekeloos van God hebben afgewend, en dan zullen wij beseffen waarom de on tucht hoogtij viert. Terug naar het katholicisme-met-de daad Daar alleen ligt de redding, D' Elm. ten gunste van de Internationale Votief-Kerk opgericht door de Priesters van het H. Hart te Rome. Aan Onzen Beminden Zoon Kardinaal Basilio Pompilj Bisschop van Velletri Onzen Vicaris-Generaal. Een van de schoonste initiatieven, die na den schrikkelijken geesel van den oor log door christen vroomheidszin zijn inge geven, is on getwijfeld dat om hier in Rome een grootschen internationalen tem pel op te richten en dezen toe te wijden aan het aanbiddelijk Hart van Jezus. Het nieuwe tempelgebouw zal verrijzen op dezen bevoorrechten grond, welken het bloed der Martelaren en der Apostelen heiligde tot een altijddurend centrum der christenheid, om als het ware te verzame len in liefdevolle synthese al de stemmen dermenschen.alhun tranen en al hun ver zuchtingen naar een bloeitijdperk van vrede, zachtmoedigheid en algemeene verbroedering. En voor hetaltaarvanwaar de Goddelijke Hostie zal uitstorten de schatten van een oneindige liefde, zal aan geboden worden het offer van alle harten brandend van liefde, tot uitboeting en verzoening voor de geheele wereld. Met dit aangenaam visioen voor oogen, kunt U begrijpen, Heer Kaardinaal, hoe troostvol voor Ons was de tijding der inwijding der crypte, van het veelvuldig bezoek der geloovigen en van het voor stel der Algemeene Presidente van de Katholieke Italiaansche Vrouwenvereeni ging om in samenwerking metal de paro chiale afdeeiingen van Rome het vroom gebruik van de dagelijksche aanbidding in te voeren. Wetende bovendien, dat binnenkort onder Uw Voorzitterschap het internatio nale Eere-Comité zal samenkomenkomen om aan de propaganda, welke ter berei ding van het hooge ideaal noodzakelijk is, een nog krachtiger stoot te geven, juichen Wij dien heiligen ijver toe alsook het be roep, dat het Comité voornemens is te doen op alle Katholieken om nog in deze maand, toegewijd aan het H. Hart een of fertje te geven ten voordeele van dit werk. Als onderpand van een gelukkig slagen en van de meest overvloedige Goddelijke genaden en als bewijs van Onze Vaderlij ke welwillendheid en dankbaarheid, ver- leenen Wij van ganscher harte aan U, Heer Kardinaal, aan alle leden van het verdienstelijk Comité en aan allen, die door hun giften van hun edelmoedigheid zullen blijk geven, den Apostolischen Ze gen. Uit het Vaticaan, 6 Juni 1923. Pius P P. XI. N. B. Giften kunnen gestuurd worden VOOR BELGIË Aan den Hoog Eerw. Pater L.Dehon, 18, Eugeen Cattoirstraat, Brussel Postcheck 774,28. VOOR HOLLAND Aan den Weled. Heer G. Kerpen, Cörversplein, 3, Wijk-Maas- tricht. Op den Brusselschen Steenweg staat een groote paal, met een groot bord waar op in groote letters staat geschilderd Gevaarlijke doortocht, 5 Km per uur, en de auto's vliegen door de straat aan de Brabantstraat staat een agent, spe ciaal betaalt, zegt men, om de autovoer ders tot stilrijden aan te manen en onge lukken te vermijden en de auto's vliegen langs den agent voorbij er bestaat eene wet Woeste, het zingen van zedelooze liederen verbiedend en... wat hoort men uitbrullen vooral 's Zon dags 's avonds de wet verbiedt minderjarigen tot ontucht op te hitsen en op de muren der stad han gen plakkaten met halve naaktheden, en in zekeren winkel onzer stad ligt de meest verkensachtige roman te pronken. Wie moet zorgen dat de wetten worden nageleefd On. Geletterd. 8 miljard goud-mark, dat is 8 keeren 1000 millioen goud-mark, of het bagatelleken van 8 keeren 4000 millioen frank, of van 32 milliard frank, is de som, die de Duitschers in de vreemde banken hebben weten weg te duiken. Het is de onderzoekscommissie der verbonden landen, die dat ontdekt heeft... En intus- schen werd 't kleine volk plat geruïneerd door het waardeloos maken der papier marken Wel wat rare gasten zijn die Duitschers Voor de hongerlijdende duitschers had de volkskamer der V.-S. in Amerika eene som van 10 millioen dollars gestemd, en uit der harte jonden wij dat aan de lijdenden. Doch nu komt de tijding, dat de Amerikaansche Senaat die stemming niet wil bekrachtigen. De meerderheid der senators beweert dat er te veel duitschers zijn, die hun geld uitzinnig in den vreemde verteren, en dat zij het nogtans zijn, die eerst vooral hunne lijdende medeburgers zouden dienen ter hulp te komen. Ja,'t is altijd zoo De kruik gaat zoolang te wa ter tot dat zij breekt. Rare spaarders komt men tegen onder degenen, die 't woordt "sparen, tegenwoordig zoo geern op de lippen hebben, 't Gaat zoo bij ons, 't gaat ook zoo in Frankrijk. Bij geluk viel ons in handen het nieuwsblad Avenirde la Loire en daar vonden wij in, dat er in 't departement der Loire minstens een honderdtal lagere gemeentescholen voor komen, waar geen of schier geene leer lingen zijn en toch houdt men voor elke dier ledigstaande scholen een onderwijzer of een onderwijzeres, die natuurlijk moe ten een jaarwedde genieten. En zoo gaat het in de 89 departementen van Frankrijk, moet gij weten. Mag dat wel sparen heeten 't Gaat aardig in Frankrijk zegt nog 't genoemde blad. De begrooting van 't openbaar, koste loos, wereldlijk en verplichtend onderwijs klom op 40 jaren tijds, van 50 millioen tot meer dan 1 milliard, of 1000 millioen, terwijl het getal kinders voortdurend af neemt, eilaas en dat het getal der onge- letterden niet ophoudt te vergrooten Ziedaarvan kan men opmaken wat de vijanden van den godsdienst al durven in een katholiek land, eens dat zij gewaar worden, dat de katholieken elkander niet willen verstaan om krachtig samen te werken. Een treffende les voor de katho lieken van ons dierbare Belgenland. De Roerbezetting, waar zooveel over gesproken wordt, en die zoo hevig beknibbeld werd door velen onzer landgenooten dat is immers zóó, bij onze bevolking meent elkeen dat hij zooveel kennis van bestuur en regeering heeft als de geleerdste bol der heele we reld wat brengt die op Niemendallehoor ik algauw een le zer uitroepen Ge zijt mis, vriend De Roer brengt iedere maand 65 millioen frank op. Dat is de waarheid;en daarbij is 't ook waar, dat al de onkosten der bezetting ten laste van Duitschland vallen. WelaanMie en Trine, en Stance, en Fine, en Nine, en Trese. en al de Eva's brave, christelijke dochters, uit al de wijken, en uit al de straten van ons aloude christelijke Aalst. de keizerlijke brave stad, gelijk zij dat zegden in vroeger eeuwen allen op post deze veertien dagen rond Paschen. Gij zult uwen Paschen houden, en zult die belangrijke zaak heel goed doen, dat weten wij. Doch meer, meer, méér, zeg ik, moet gij doen. Gij moet zorgen dat al de sukkelaressen uit uwe straat, al de sukkelaressen, die gij onder uwe kennis sen en vriendinnen telt, ook hunnen Paschen houden... Hoe zult gij dat uit werken Wel dat hoef ik u niet te verklaren. Onze eerste moeder Eva had een felle tong, en al hare dochters hebben dat wonder meubelstuk trouw overgeerfd! Welaan brave Mie, en Trine, en Stance, en Nine, en Trese, en... en... eens allen getoond, dat gij het goed meent met de zaak van onzen Lieven Heer, en gewerkt, en geklapt, en geschikt, dat niet alleen héél uw huisgezin, maar ook héél uwe

De Denderbode | 1924 | | pagina 1