Valsch Getuigenis UIT DêTBTEDE EiafilissemeDis DE GLEDCQ Gie De zuster der aarde. Per Vliegmachien Sterfgeval Ou i straat den Paschen houde En in den Hemel zal uw christelijk werk zeer hoog aangeschreven staan tot uw welzijn en uw tijdelijk en eeuwig geluk, Dat is vast en zeker, Dit jaar is de planeet Mars van de mo de. Zij bevindt zich nu maar op 35 mil- lioen mijlen van ons. Anders tot 267 mil- lioen. Zoo wij dit jaar geen teekens met haar kunnen wisselen, dan zullen wij in vele eeuwen nooit zulken kans weer heb ben. De vermaarde leeraar Percival Lowell van Harvard die met Schiapparelli en Flammarion zich met Mars het meest bezig gehouden heeft' zegt dat het de Marsbewoners zijn die eerst met ons zou den moeten in briefwisseling komen. En hij zegt dit in zijn, eenige jaren geleden zoo vermaard boek Mars as the Abode of LifeMars als verblijfplaats van het leven. Hij heeft gezocht om de beste plaats te vinden om zijne geliefde planeet te onderzoeken, en maakte eindelijk zijne sterrenwacht te Flagstaff in den Arizona, Amerika. Zeggen wij ook, dat Venus als eene zusterplaneet mag aanzien worden. En waarschijnlijk zijn zij alle drij met bewo ners voorzien min of meer redelijk (ge lijk wij). Van de drij zou Venus de jongste zijn en Mars de oudste. In andere woor den Mars zoude zich in eene meest ge vorderde staat van ontwikkeling bevin den. Haar luchtkring is doorschijnend en licht. Volgens de geleerden verliest de luchtkring van eene planeet stilaan van zijne dichtheid, eene doorschijnendheid verkrijgend door de gedurende verminde ring van den waterdamp. Vandaar zoude men dan ook mogen afleiden dat hare graad van beschaving grooter is dan op de aarde. In de twintigste eeuw heeft men veel over Mars geschreven, en het beroemde boek van Wells De Oorlog der Werel den is nog niet vergeten, waarin men sprak van eenen aanval van onze aarde door de Marsbewoners. Dit alles is wel een roman, maar wie kent de toekomst? Wat meer is, wij hebben de Marsbewo ners niet noodig gehad om heel de aarde in oorlog te hebben. Is Mars bewoond Flammarion aan wien men onlangs de vraag stelde, ant woordde. Er is geen twijfel voor edoch met bewoners zich de voorwaarden toe passend van haren luchtkring. Men kent reeds alles van Mars, hare ondiepe zeeën, hare seizoenen, hare bijzitters, hare sneeu wen enz. Maar dit jaar zullen wij meer weten. Wij, sterrekundigen, zullen goed onze oogen moeten opendoen. Het antwoord van Schiapparelli luidde: De afstand van Mars van de aarde i6 niet minder dan 150 maal deze van de Maan. Zoo er daar menschen Jeven dan kunnen wij die niet zien, maar aangezien wij er gemakkelijk eilanden gelijk Corsica, zeeëngten gelijk het Nóordkanaal (Man che), landtongen gelijk Intland, Cuba en Panama kunnen ontwaren, zoo zouden de Marsbewoners zich aan ons kunnen zichtbaar maken door het uitvoeren en oprichten van groote werken. Ontwikkel de wezens zouden zoo hun bestaan kun nen doen kennen bij middel van groote kunstmatige overstroomingen of bij mid del van regelmatige opvolgingen van landbebouwingen afwisselende door kleur en groote, enz. Tot hiertoe heeft men 26e Vervolg. Er was behalve Rupert nog een getui ge. Rupert's oppasser, stamelde ik, maar hij scheen het niet te hooren. En ik zou er nooit aan denken om de uitspraak van een krijgsraad in twijfel te trekken. Ik heb je deze geschiedenis ver teld, Arbuthnot en ik weet zelf niet goed waarom maar ik verbied je om mij er nog ooit over te spreken. Ah, Mejuf frouw Marian, mijn zuster trad op dat oogenblik juist het vertrek binnen U ziet dat ik dezen middag uw broeder geruimen tijd gezelschap gehouden heb.„ Hij was met zijn ouderwetsche hoffelijk heid opgestaan toen mijn zuster binnen trad, en schoof een stoel voor haar bij mijn sofa. Toen na nog enkele vriendelij ke woorden, knikte hij mij toe en ging heen. Als hij nog vijf minuten langer ge bleven ware, zou ik hem wellicht alles gezegd hebben HOOFDSTUK XVII. EEN RIT IN DEN MANESCHIJN. Nog geen maand later was ik in staat weder uit te gaan, en weldra was ik weer even sterk als vroeger. Ik legde voor een voltallige zitting van de plaatselijke rechtbank getuigenis af, niets bestatigd, dat ons daarvan zeker heid geeft. Zeggen wij nog dat aan de Marsbewo ners (als er zijn) de zon door den gioote- ren afstand maar half zoo groot schijnt als aan ons, warmte en licht zijn dan ook tweemaal minder. Volgens Fabre is Mars de planeet die meest aan de aarde gelijkt het zou dan ook tijd zijn er nauwere ken nis mede te maken. Japan heeft een aantal troepen uit Korea en elders samengetrokken in. de nabijheid der Russische grenzen, hetgeen vermoedelijk verband houdt met de wei nige geneigdheid van Tokio om over te gaan tot de ontruiming van 'Zuid-Mand- chourië. Gisteren werden in een voorstad van Berlijn (Duitschland) twee gevechten tus- schen communisten en nationalisten gele verd. Ook te Frankfort hebben bloedige botsingen plaats gehad. Er zijn verschei dene erg gewonden. In de koolbekken van Dombrowa (Gallicië) werd de algemeene staking uit geroepen. Zulks gaf aanleiding tot woe lige betoogingen zoodat de politie moest ingrijpen. Er vielen dooden en gekwetsten. Goed, jongens 11! —De kosten van het Assisenhof voorde bende Van Hoe-Verstuyft zijn reeds meer dan 64.000 fr. inbegrepen de nieuwe as sisenzaal met mobilair. Tot nu toe weet men nog niet tot hoeveel de onderzoeks kosten beloopen. De express van Turkestan (Azië) is, uit de riggels gesprongen en in een diep dal gestuikt. Dertien personen werden ge dood en zestien erg gekwetst. Bij Prajano (Italië) in de nabijheid van Amalfi, zijn warme en heete spring bronnen ontstaan, zoodat men aanneemt dat bijde aardschuivingenookvulkanische krachten zich hebben doen gelden. Mr Grindell Matthaus, van Londen, zet zijn proefnemingen voort met de on zichtbare en vernielende straal, die hij beweert or.tdekt te hebben. Die straal kan een vliegtuig in volle vaart doen vallen, poederfabrieken op afstand doen springen, van verre elk levend wezen dooden. Mr Grindell richtte zijn straal op een muis die dood neerviel op een afstand van 20 meters. Als 't waar is, is het een echt duivelsche uitvinding. Thomas Kaul, nachtwaker in een magazijn van New-York oefent een winst gevend stieltje. Reeds 59 maal heeft hij zich bloed laten aftappen om het aan zie ken om te zetten en telkens brengt hem dit 1.000 tot 3.000 fr. op. Kaul beweert, zijn bloedrijk zijn te moeten wijten aan het eten van rauwe ajuinen Zekere Truman S. Lewis, een rente- nierendefabrikant te Waterbury(Vereenig- de Staten), heeft aan S! Rafaels hospitaal dezer stad eene gift van 100.000 dollars gedaan tot het bouwen van eene zieken- dienstersschool. 't Zal wel gekomen zijn. De bank van Castilje (Spanje) is in failliet en al de leden yap den beheerraad moeten 100.000 pesetas borg stprten om voorloopig in vrijheid gejatep worden. Graaf Morel de Calatrava, voorzitter van den beheerraad, is gevlucht. Kijk dat doen-borgtocht storten dat is geen ver keerd gedacht Jn de groeven van Santerre, bij Mau- zat (Frankrijk) is een kist cheddiet ont ploft met het ongelukkig gevolg dat twee werklieden gedood en vier andere min ot erg gekwetst werden. MrJohn O'Hallora een Ier,is terwijl hij op het tooneel eener Music-hall te Man chester (Engeland) een dronkaard moest verbeelden, schielijk ineengezakt en over leden. Hij was40jaaroud. Hij moestMaan dag scheep^aan naar Amerika waar een reeksverbintenissen hem wachten. Een dynamiet aanslag werd gepleegd tegen het kasteel van Mr Fillier, mijnin genieur te Urrugne (Neder Pyreneën) ii Frankrijk. Het huis werd gansch bescha digd gelukkig hebben de bewoners geen letsel bekomen. Te Northampton (Engeland) werd vrijdag in een cirk een voorstelling aan kinderen gegeven. Een clown moest op een stoel klimmen en zich midden een hoop keukengericf laten vallen. Hij voerde het nummer meesterlijk uit. De cirkbaas ziende dat de clown niet rechtstond ging dichter bij. Hij vond nog zijn lijk. De on gelukkige was schielijk overleden. Aan boord van den stoomtrawler u Ymuide 19 te Ymuiden (Nederland) is het slikdeksel vanden stoomketel gespron gen. De tweede machinist en de stoker zijn door de ontsnappende stoommassa gestikt. Twee matroozen, die op het dek stonden, werden door de luchtdrukking over boord geslagen,doch konden onmid dellijk gered worden. Vijf Turksch-Albaneesche bandieten, in vrouwen verkleed, drongen onlangs in de stad Monastir. Men ontdekte het be drog. De vijf bandieten werden door de politie nagezetzij vluchtten in een huis, Een gevecht in regel had plaats 14 sol daten en burgers werden opvolglijk neer geschoten, Twee der bandieten werden gedood, de drie anderen gelukten erin te ontsnappen. Altijd voort blijft het een tra nendal hier beneden.... Uit Manilla wordt gemeld dat drie der leiders der jongste woelingen, uitge lokt door fanatieke Philipijnen, ter dood veroordeeld zijn 198 andere zijn tot der tig jaar gevang verwezen, TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Ter Benedictijner Abdij te Affligem is op 9 April overleden, versterkt door de H.H. Sacramenten, den Eerw. Pater Dom Urbanus HENDRICKX O. S, B. Hij werd geboren te Meldert den 30 November 186" Te Aalst was de joviale figuur van den eerza nen overleden goed gekend, en er moet gezegd worden dat hij door zijnen minzamen omgang alhier veel vrienden telde, ook onder onze lezers genoot hij de meeste ac ing, en deze zullen dan ook niet nalaten een goed gebed te storten voor zijne zielrust. R. I. P. Leening der Verwoeste Gewesten Donderdagmorgend had in de bureelen der Nationale Bank.de 23e trekking plaats der leening 5 °/0, 1922, der Verwoeste Gewesten. Werden uitgeloot Serie 129.135 n. 14 wint 250.000 fr. Serie 129.135 n. 20 wint 100.000 fr. Serie 077.716 n. 09 wint 100.000 fr. Al de andere nummers dezer twee seriën, alsook al de nummers van serie 61.877 zijn uitkeerbaar met 300 fr. verklaarde den gevangene te herkennen en gaf over alle mannen behalve een die zich nog op vrije voeten bevonden, voldoende beschrijving. De plaatselijke bladen hadden een geweldige ophef over de geheele zaak gemaakt, en toen de zit ting afgeloopen was, kwamen verschillen de van de rechters mij de hand drukken en bemerkte ik; plotseling een beroemd heid te zijn geworden. Wel een volle maand daarna regende het uitnoodigingen voor diners en jachtpartijen, en Olive werd niet moede, mij te plagen met mijn heldhaftig gedrag Hoe vriendschap- pelijker Olive echter werd, zoowel tegen over Marian als mijzelf, des te minder za gen wij Maud. Ik zeide tot mijzelf dat ik er verheugd over was, doch ik bedroog mijzelyen. Meer dan eens had ik mij in den Iaat- sten tijd opgericht in de stijgbeugels, en haar vanaf een afstand gadegeslagen als zij van een rit of jachtpartij terugkeerde. Bijna altijd reed dan lord Annerley aan haar zijde en dikwijls schold ik hem in mijzelven voor een onbeschaamden mode- zot. Sinds den avond waarop wij beiden op Devereux Court hadden gedineerd scheen hij een sterken afkeer tegen mij te hebben opgevat. Ik had hem kort daarna nog eens ontmoet en behoorlijk gegroet, maar hij zag mij met onbeschaamden blik in het gelaat zonder een blijk te geven dat hij mij herkende. In het eerst had ik veel lust gevoeld om hem met mijn zweep in Naamlooze vennootschap Filterie Moderne N I N O V E Gewone jaarlijksche algemeene verga dering op Donderdag 17 April aanstaande, ten zetel der maatschappij, om 10 uren morgens. DAGORDE Balans, winst en verliesrekening Ontlasting aan beheerders en kornmis- saris Statutaire verkiezingen Verschillig. Om aan deze vergadering deel te nemen nneten de heeren aandeelhouders zich volgens artikel 21 der statuten gedragen. het gelaat te slaan, maar eenige minuten overweging brachten mij tot verstandiger gedachten:'Ep zoq liet ik lord Annerley de vrijheid pm mij hooghartig te negeeren overigens ontving hij vrij spoedig daarna een lesje van andere zijde, dat hem onge twijfeld lang geheugd zal hebben. Op ze keren achtermiddag reed ik in het half donker huiswaarts, toen ik bij de entrée van het park hen beiden plotseling voor mij zag. Maud boog op haar gewone koe le wijze het hoofd, maar lord Annerley zag rechtuit tusschen de ooren van zijn paard door zonder in 't minst op mijn be leefden groet acht te slaan. Op hetzelfde oogenblik waarop Maud dit bemerkte keerde zij haar paard naar mij om. M. Arbuthnot. Ik hieldonmiddellijkden "ZwartePrins,, in en bracht hem aan haar zijde. Gaat u niet denzelfden weg als wij u rijdt zoo toch een heel eind om, tenzij u nog naar het dorp moet zijn. Ik was te verwonderd om naar een voorwendsel te zoeken, en keerde daarom zonder aarzelen mijn paard om. Ja, u hebt gelijk,de weg door het park is korter, fk had terwille van den Zwarten Prins erom moeten denken, want ik ge loof dat hij zeer vermoeid is. Ik dacht dat de heeren elkaar reeds kenden, zeide Maud terwijl zij zich tot haar metgezel wendde. Lord Annerley, u kent M- Arbuthnot tQch wel Hij keerde zich stijf naar mij om, met Aan de Bevolking Op 2, 3 en 4 Augustus aanstaande, viert het Algemeen Weezenverbond van België, de 30e ver jaring van zijn bestaan en houdnn de aan geslotene kringen hun 25e Congres. Dit jubelcongres voor Oud-Weezen zal, naar beslissing genomen te Gent, Congres 1923, hier te Aalst worden gehouden. Te dier gelegenheid worden door de zorgen van den Oud-Weezenbond van Aalst, onder de bescherming der Burger lijke Godshuizen, prachtige feesten voor bereid, waaraan én Oud-Weezen, én Kweekelingen der verschillende Weezen- inrichti-ngen des lands zullen deelnemen. Die feestelijkheden zijn een blijk van dankbaarheid en erkentelijkheid, welke de Oud-Weezen hunne medeburgers van Aalst willen aanbieden, om de milde ge negenheid met dewelke de bevolking hunne ondernemingen en werking heeft gesteund en de blijvende zelfs groeiende genegenheid welke zij onze weezen toe draagt. Een eere-cómiteit is gevormd met als Eere-Voorzitters de HH. Rom. Moyersoen, Senator, gewezen Minister van Nijverheid en Arbeid, en Jos. De Blieck, senator, en als leden den Z. E. H. Deken Kan. Roe- landt, de H.H. Graaf Glénisson, Arrondis- sements-Commissaris, F. De Hert, Burge meester. De H.H. Volksvertegenwoordigers: Bon de Béthune, Alf. Nichels, P. Van Schuy- lenberg. De H.H. Schepenen A. De Windt, Val. Qe Valkeneer, P. Van Opdenbosch. De Majoor Smeyers, Bevelhebber der Pupillenschool. De H.H. Louis Burny, Od. Van der Schueren en L. Camu. De H.H. Beheerders der Burgerlijke Godshuizen M.M. Od. Van der Haegen, Voorzitter, Fritz De Wolf, Arth. Druck, Jos. Steenhout en Aug. Van de Vondel. Het inrichtingscomiteit noodigt de in woners der Stad uit een gul onthaal, aan de Weezen en Oud-Weezen, welke uit alle hoeken des lands op die dagen tot ons zullen komen, voortebereiden. Dank. Katholieke Jonge Wacht van Aalst. Een goede vergadering op Zaterdag 5 April. De Wachters waren goed opgeko men en de ruime bovenzaal van 't Pa viljoen was te klein. Bij de opening der zitting bracht de heer Antoine De Hert, voorzitter der Ka tholieke Jonge Wacht, hulde aan de nage dachtenis van Mijnheer Albert Moyersoen lid der Wacht en drukte zich uit in dezer voege Mijne Heeren en Vrienden, Sinds we de laatste maal vergaderden kwam de akelige nood in onze rangen /ar Va dden. maaien en nam onmeedoogend een onzen weg. Vlug als de wind verspreidde zich 12 Maart II. de mare dat de heer Albe Moyersoen, den volksgeliefden Albe e door een smartelijk jacht-ongeluk aan liefde der zijnen-ontrukt werd. Hoe ongw looflijk het scheen, het was toch waa heid Albert Moyersoen was niet meer Hij had zijne schoone ziele teruggeschoi ken aan haren Goddelijken Schepper. Hij is niet meerdie minnende zot^ en veelbelovende hoogstudent, hij niet meer die vurige kruistochter, d ndc dagelijksch ter Heilige Tafel naderd nd om hart en geest te versterken. M Albert Moyersoen is heengegaan, der steunpilaren der Katholieke Jonger Wacht. Was hij ook niet de lichtbaéld' der katholieken van Mijlbeke Hij wi er de ziel van den KatholiekenVolkskrin Albert was volksgezind en daaraan moi men de liefde die men hem toedroeg to< schrijven. Niets verwaarloosde hij om mi zijne Mijlbeekenaars goed te staan dai armen hielp hij, de landbouwers gaf h raad, in een woord hij was allemar vriend Was het niet om nóg te betf' met de landbouwers om te kunnen dat h de loopbaan verkoos van landbouwinge nieurL. Loopbaan die veel beloofde vot^, de toekomsthelaas De mensch wikt God beschikt De Heer vond zijne zieï te schoon, te vei heven en. riep ze terug tot Sions stêe. H is niet meertoch zal steeds zijne duui^C bare nagedachtenis midden ons, voortle^ ven en ons dienen als spoorslag om i inerte werken aan den vooruitgang dieothe lieve katholieke partij aan wier hoof staat, den achtbaren heer Moyersoen, zij Vader, Senator, oud Minister van Arbei en Nijverheid aan wien wij heden, mee dan ooit, de hulde brengen en de gene bur genheid aanbieden der Katholieke Jong Wacht van Aalst. Deze woorden werden door de aanweegel zigen rechtstaande aanhoord. Dan gaf den heer Matthieu secretari der Wacht, verslag der vorige zitting werd goedgekeurd en het feestelijk deelte van de dagorde kwam aan de beurt De 17 jarige Philemon Spaens accor deonnist, Koninklijk laureaat, vergastt ons met eenige stukken uit zijn uitgele zen repertorium. Cavalerie légère Le Cheik Fantazy op Coppelia Salut aux invalides We hav no Bananas en ten slótte ons Vader landsch lied werden met veel kunstgevoenne' opperbest uitgevoerd. Dit bewezen luidruchtige toejuichingen waarop jonge virtuoos werd onthaald. De vergadering eindigde na een prach tig tombola en het zingen van eenig katholieke strijdliederen door den hee Hendrik Matthieu. ullc roe >er« der nd' nd' der leb t w irkt iten of va zich SI SPORT.Opening van het sportsei een toornigen blos op het onbeteekenend gelaat. O-eh-ja. Hoe gaat het, Arbuthnot? Ik richtte mij strak rechtop in den zanel en zag Lord Annerley met vasten blik aan zonder zijn onbeschaamden groet te be antwoorden. Mijn naam is inderdaad Arbuthnot, zeide ik op koelen toon maar uwe lordschap veroqrlove mij de opmerking dat ik niet gewoon ben om dien naam met zulk een vrijmoedigheid te hooren gebrui ken. Ik lichtte den hoed voor Maud Deve reux en reed, den Zwarten Prins de spo ren gevend, snel verder. Nauwelijks ech ter had ik een kwart mijl gereden toen ik den hoefslag van één paard achter mij hoorde, ik keek om en zag Maud, alleen, op mij toekomen. Terstond hield ik mijn paard in en wachtte op haar. Zij sloot zich bij mij aan, zorder een woord te spreken en wij reden geruimen tijd naast elkaar in diep stilzwijgen. Er was een verandering in haar gelaat die mij voor een raadsel stelde. Een zwak blosje kleurde haar wangen, en een eigenaardig glimlachje, half van genoegen, half van voldoening getuigend, speelde om haar halfgeopende lippen. Zij hield echter den blik van mij afgewend. Waar is lord Annerley vroeg ik plotseling. Naar huis gegaan, antwoordde zij bedaard. zoen. De sportclub Eendracht deeling wielrijders richt op Zondag 1 April, eene koers in, op de Albrechtlaan, begin om 2 uren. 1. Koers voor Juniors Beginnelinge/i 2 uren Volgende renners zullen aan deze koers|er> deelnemen Van Geert G., Spaens L.,Van der Gucht agen Dierickx R., Lalmant, Van Ruyselberghe, Verbeiren E., Ringoir C., Maes L., Calle- baut B., Maesschalk F., Van den Broeck, Van Impe, Steenhout, Van Dooren Arm Keppens Edm. 2. Koers voor Jongelingen onder de IS jaren (lid van de Club). De Neef, Dierickx Fritz, De Bolle, Haut*[)Uwer in, M Ker eken Iers dachen len f van nnen :U1 Meu :r H; zijnie luwei Ijeszt ïrjong :s,kle af Ijesze irijnv draait toe ln P nnen. eleid< Schil ngei| Mant der. Het spijt mij dat ik uw rit gestoord heb, zeide ik. Dat is niets erg, antwoordde zij, nog ureele steeds zonder mij aan te zien. Ik denk^, dat u lord Annerley's genoegen alleen ge stoord hebt. Ik durfde niet meer antwoorden, wan! ik voelde dat ik alleen veilig was, als ik zweeg. Zoo reden wij verder, de hoeven van onze paarden zonken bij onzen kor ten galop in het korte, groene mps toen wij door het park reden. Achter de •donkere plantages aan onze rechterhand was de maan verschenen aan een helde- deren hemel, en ieder oogenblik schrok de Zwarte Priiis even van de groote scha duwbeelden die door de geweldige eiken werden afgeworpen. Waar de bosschage het dichts was, vlogen enkele vleermuizen op en kringden eenige malen over onze hoofden om daarna in het tegenover onsaeck, t liggende struikgewas te verdwijnen. Ein aelijk verbrak mijn gezellin het stilzwijgen en vroeg w Is u bang om tot mij te spreken, M. Arbuthnot, of weet u niet wat u zeggen zult De woorden die ik van plan was te spreken bestierven mij op de lippen. Een vreemde macht scheen te strijden- met mijn wil en mijn zinnen te bedwelmen. Ik antwoordde op goed geluk af Jk ben bevreesd om tot u te spreken, omdat ik teveel te zeggen heb. (Wordt vervolgd). ingei en doosji BUf Truye Coni Moer Cusyn Gyseg ielstra: 60 j., man I •traat. Dool tt, 42 j. kind oi

De Denderbode | 1924 | | pagina 2