PAASCHKLOKKEN. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, korte Zoutstraat, AALST NAND 5NOECK. De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. SS DAGWIJZER H s Welk uur niet Krabbels. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. AD VERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 19 APRIL 1924. April of Grasmaand. 'f30 Zondag, Hoogdag van Paschen of de U verrijzenis van Christus. J De verrijzenis van Christus is de groot ste feestdag van het jaar. Het is, zegt de H. Paus Leo, de feestdag der feestdagen waarop de Heer zegepralend over de dood, het graf verlaten heeft. vt H. Theotime, Bisschop, Belijder. iJ21 Maandag, 2e Paaschdag. H. Ansel mus, Aartsbisschop, Kerklee raar. 22 Dinsdag, 3e Paaschdag. HH. Soter en Caius, Pauzen, Martelaars. 23 Woensdag, H. Joris, Martelaar. Patroon der krijgslieden en ruiters. H. Adalbert, Bisschop, Martelaar. H. Gerard, Bisschop, Belijder. 24 Donderdag, H. Fidelis a Simaringa, Capucien, Martelaar. H. Egbertus, Priester. 25 Vrijdag, H. Marcus, Evangelist. De groote Litaniën en de Processie zijn uitgesteld, uit hoofde van de Paaschweek, tot Woensdag 30e dezer. 26 Zaterdag, HH. Cletus en Marcellinus, Pauzen, Martelaars. f|3 Wij lezen in de liturgie van uc§ Paschen Niets is zoo kenmerkend in de Paaschliturgie als het onop houdend herhalen van het Alle luia. Eigenlijk beteekent dit woord niet anders dan Looft den Heer. Maar reeds bij de Joden was het als een feestkreet aangenomen en de Kerk nam het van de synagoge van in het be gin haars bestaans over. In de eerste eeuwen werd dit schoon woord door de Christenen ge bruikt als een groet of uitroe ping. De H. Hieronimus stelt ons landbouwers voor, die zich onder het ploegen opbeuren door het zingen van het verkwik kend Alleluia, terwijl de god vruchtige moeders zich beijver den om aan hunne kleine kinde ren het woord Alleluia vóór elk ander woord aan te leeren. Na den Epistel der mis van Paaschnacht komt den subdia ken tot den Bisschop, en terwijl hij voor hem nederbuigt, zegt hijHoogwaardige Vader, ik kondig u een groote blijdschap J aan, namelijk het Alleluia en dan staat de Bisschop recht, en heft tot driemaal toe, immer hooger, het Paaschalleluia aan,, Door heel de viering van Pa schen loopt dus het Alleluia als een immer terugkeerend motiéf. Is ten andere dit vreugde-motief niet gansch eigen aan het leven der Kerk Zij is opgeruimd, zij jubelt, ook dan als de tijden donker zijn, omdat zij bloeit in de schaduw van Christus, die de vreugde zelf is. Dit Alleluia dat, het heele ker kelijk jaar door, al zij het dan ook niet duidelijk uitgesproken, in de lucht hangt, en op Paschen, al machtig losbarst als een bazuin, vormt een scherp kontrast met de schijn-vreugde van ons wereldje, gai Want, daar ook klinken Alleluia's, Hf de Alleluia's van het geld, van de passies, van de zinnen, doch dit Alleluia brengt geen vrede, schept geen licht in geesten en harten. De menschen draven er elkaar voorbij, uiterlijk beplaasterd met een glimp van geluk, maar in hun binnenste knaagt den worm der verveling, huilt de stem der onrust. Het is er donker, ijl, huiverig kil. Neen, al die Alleluia's welke in de wereld opklinken, vanaf de bal zaal van het provinciestadje, waar de orgels hun barbaarsche muziek laten losknallen, tot in de klater- gouden danspaleizen der villes- lumière waar geparfumeerde geilheid en zonde luchtig wiegen op de maat van tango en fox-trott, al deze Alleluia's zijn slechts hysterisch gebrul naast de klare, machtige feestbazuin der kerk. Rustig, ingetogen, heft de kerk haar Alleluia aan, en in een heer lijk crescendo laat zij het over de wereld schateren met het lied harer Paaschklokken. Dat is de loutere vreugde der ziel. Een vlucht hoog boven de aarde, dwars door alle doodsvisioenen heen, naar het Licht dat nimmer taant. Een voor smaak van eeuwige zaligheid. Luisteren wij naar dit drievoudig Alleluia van Paschen. Het is grootsch, en stemt tot nadenken. Het trotseert alle de rampen van het leven. Het blijft schallen, ook dan als de schaduw der Dood in aantocht is. Het juicht, als een kreet van verlossing, op den boord van het graf. Het vaart met de zie len den hemel in.., Het lied der Paaschklokken zal gauw weggestorven zijn. Doch, hebben wij dit Alleluia in onze ziel opgevangen, dan kan het daarin, tot onzen laatsten ademtocht, blij ven natrillen. Wilt gij de vreugde bezitten Wilt gij het Alleluia van Paschen tot het grondmotief van een ver der leven maken Wendt u tot Christus. Tracht hem te minnen en te dienen. Alleluia Dr Elm. God geeft den tijd bij dag en jaar, Ach neen, bij kleine tikskes maar, En 't laatste tikske komt aleer Men 't peist of weet, eilaas, te zeer De wijzer wijst elke uur en tijd, Maar de uur niet dat gij schuldig zijt Te sterven Zijt dus voorbereid, De wijzer wijst naar de eeuwigheid. G. Gezelle. Datum van 't neerkrabbelen. Beste Redactie, Innig dank om de opname mijner krab bels. Mag ik een nieuw beroep doen op uw gekende welwillendheid Mag ik mijne vraag herhalen Wie moet beletten dat iets zedekwetsend in onze stad worde uitgestald Men zegtde heer Burge meester en men rekent er op en met recht, omdat hij katholiek is. Nu, indien waarlijk de heer Burgemeester het hoofd der politie is in Aalst, als 't u belieft, Waarde Redactie, stuur hem dan dezen mijnen brief, opdat hij gebieden zou Geene kinderen worden toegelaten op de markt Daar immers pronkt de onbeschaamste naaktheid On-geletterd. Nota der Redactie Wij kunnen den brief niet ter bestemming afgeven, daar hij ongeteekend is. Niets van hert of medelijden kan men ooit ontdekken bij 't socialism. Hetrood of zonder brood in onze streek heeft het zoo menigmaal bewezen. De geschiedenis van Monsei gneur Cieplak, thans vrijgelaten uit de Russische gevangenschap bewijst het nog eens ten overvloede. Inderdaad, ter dood veroordeeld in April van verleden jaar werd den katholieken Aartsbisschop van over verscheidene maanden genade ver leend. De roode bloedhonden waren van hoogerhand gedwongen geweest toe te geven. Welnu, tot op 't oogenblik, dat Mgr. Cieplak vrij kwam, weinige dagen geleden, verwachtte hij zich nog voortdu rend aan de doodstraf... Zoovele maanden had men den benadigde in den angst der dood gelaten Zoo beestig wreed en onmenschelijk is 't socialism. Een zandbark. dat is de liberale partijzoo sprak eens de wijze Leopold I, onze groote koning, en de man met zijn diepvorschend oog en zijn lange ondervinding zegde de volle waarheid. Dat hebben onlangs in 't Senaat ook de katholieken ondervonden, die mee- nen, met op de liberalen te steunen, een Union Sacrée te kunnen bewerken. En sommige katholieken van Aalst heb ben die, dat nog niét ondervonden 1! Ja, de liberale partij is een zandbank wie er op steunt, zinkt in den afgrond. Rerum Novarum, de nooit volprezen wereldbrief van den grooten Paus Leo XIII, die moet voor wat volkswetten aangaat, tot grondslag dienen van de eendracht tusschen alle katholie ken. Het woord van den Paus is heilig voor den katholieken werkman en ook voor den katholieken patroon. Ook Ierland stuurde zijn vurigste gelukwenschen aan zijne Eminentie Kardinaal Mercier, ter ge legenheid van diens priesterjubileum, 't Is uit erkentenis voor de genegenheid die Zijne Eminentie het Iersche volk betoond heeft in de dagen van strijd en lijden. Schoone daad. 20 millioen menschenlevens heeft de socialistische doenwijze in Rus land kapotgemaakt. Het is viermaal meer dan de wreede Europeesche oorlog van 1914; die verwoestingen heeft het so cialism daar aangericht door moorderijen en hongersnood.-28 Bisschoppen, 1219 Priesters, 6000 Onderwijzers, 9000 Ge- neesheeren, 54,000 Officieren, 250,000 Soldaten, 350,250 Geleerden en Burgers, 12,956 Eigenaars, 193,230 Werklieden en 515,000 Boeren werden gehalsrecht Wat gevloekte dwaling, het socialism toch uitmaakt De Christene zedeleer, Ja, vrienden, die moeten wij meer nauw keurig volgen in al ons doen en laten .An derszins werken wij niet mede aan de ver edeling en verheffing van ons dierbaar volk, neen. Het liberalism, evenals 't socialism verheidenscht, verlaagt, verbeest ons volk.... Aan ons katholieken, die ver woestingen te herstellen. Daarom blinke ons gedrag uit door, vroomheid, ingeto genheid, zedigheid,eerhaarheid en kuisch- heid. Weg met al dat riekt naar heiden dom, vrij-denkerij, of vrij-zedigheld Van bloed dropen de handen der Duitschers nog, van on schuldig bloed hier in Belgenland zoo onmenschelijk vergoten, toen heer Vander Velde met andere socialistische kopstukken naar Duitschland trok en die bebloede duitsche handen ging drukken.... O als men zoo iets herdenkt, ziedan weèt men iets van de onmeetbare schel merij, die in 't socialism steekt... Ook is dat feit een der machtigste oorzaken ge weest van de duitsche koppigheid en we- derspannigheid nadien tegenover België en Frankrijk. Den dag en de waardheid kan men al door een klein holleken zien zegt het spreekwoord. Een bewonderenswaardig tafereel leverde Amerika binst den oorlog op. Daar herinnerde Onze Heilige Vader over eenige dagen aan ter gelegenheid van het verheffen tot de waardigheid van kardi naal van twee Amerikaansche Bisschop pen. Immers hij zegde Eenerzijds beslisten de Vereenigde Staten door hun tusschenkomst over het lot van Europa en van de wereld, en anderzijds redden zij door hunne liefda digheid millioenen van den hongersnood en dood. Niemand, in België vooral, mag het ooit vergeten. Zonder de edelmoedig heid van Amerika en Spanje ware het bezette België uitgestorven geweest ten gevolge van honger en gebrek. Stinnes, de groote Duitsche nijverheidsmagnaat, is overleden, en dat in de fleur, den bloei van het leven. In de 50 jaar oud. Zijn fortuin schat men op ongeveer 100 millioen pond sterling, en gerekend tegen 83 frank het pond, maakt zoo iets het bedrag van 8300 millioen frank. Een kleine kleinigheid, zou Lachers opgeworpen hebben in zijnen tijd. Nu, die Stinnes zegt ons het Engelsche nieuwsblad The Times is een van die invloedrijke personen geweest die aan de Duitsche regeering, onder den oorlog, den raad gaven over te gaan tot de stelsel matige plundering en vernietiging van de Fransche en Belgische bedrijven in het bezette gebied. Erzberger zegde, dat Stin nes verantwoordelijk was voor de weg voering der Belgische werklieden, en Breitscheidt beschuldigde Stihnes van 't opmaken van het plan ter vernieling der Fransche koolmijnen Zooveel geld, en zooveel macht met zooveel schelmerij. En alles ligt daarnu in de fleur van 't le ven Ja, daar bestaat een Goddelijke rechtveerdigheid, die 't goed loont en 't kwaad straft. Menschen laten verhongeren, dat is ook al een werkje, dat behoort tot de heldendaden van 't volledige socia lism, of van 't communism. Zoo, te Ir- koutch, of juister eenige uren boven Irkoutch, in Siberië, zaten 35 politieke veroordeelden gebannen. Van Irkoutch moesten soldaten hun het noodige voed sel bezorgen. Nu die volslagen roodjes wilden probeeren of de ballingen het niet zouden uithouden zonder eten en hielden op iets te zenden.... Door honger gedwon gen kwamen de ballingen te wege naar Irkoutch.... Eilaasallen vond men dood langs de baan uitgehongerd, versteven, stijfgevrozen.... Goed onthouden dat zullen alle deftige ouders 't geen eeni ge dagen geleden in de Volkskamer voor viel. De heer peuillien, katholiek, onder vroeg den heer Minister, ten einde te hekomen, dat er krachtige maatregelen zouden genomen worden tegen het voort durend bederven der kinderen door de plakbrieven, prenten en vuile boeken. En wat gebeurde er intusschen De spreker werd herhaaldelijk onderbroken door socialisten, en nadien spraken de socia listen van 'tvrij laten handelen op dat gebied Deftige menschen, steekt die gebeurtenis goed in uwen zak en trekt ze er uit als 't zal kiezing zijn- Slechte opvoeding, Moeilijke bekeering was 't woord van Meester Stientje in zii- zen tijd. Een kaakslag in 't volle aangezicht heeft Frankrijk ge kregen van Turkije. Om de Fransche scho len aldaar te redden had men toegegeven al de godsdienstige beelden te verwijderen behalve 't kruis alleen. Toch heeft het Turksch bestuur al de scholen doen slui ten, en daar zijn er met honderden, 't Is een pijnlijke slag voor den invloed van Frankrijk in 't Oosten. Maar, zie dat zal Frankrijk eens te meer leeren wat er komt van geven van slechte voorbeelden is 't van Frankrijk niet geweest dat de Turken de verwereldlijking van 't onder wijs hebben afgezien, die wreede pest onzer tijden Zoo weer komt loontje om zijn boontje. Zal er vrede komen in Europa Zullen de Duitschers eindelijk hun ongelijk erkennen Dat hangt af van Engeland, dat, om dat doel te bereiken moet ophouden van de koppigheid der Duitschers steun te geven. Zal Engeland eindelijk zoo wijs worden Laat het ons hopen. Met P?«;rhpn velt..y-die zich bckccrcn. Fiat etiam I Daar nu te Leuven schoot een Waalsche student een Vlaamschen omverre Het slacht offer, Berten Vallaeys; van Roeselaere, is student-ingénieur... Zie dat is een daad, waar sommige Franschschrijvendenieuws- bladen van ons land, die nooit zwijgen ais zij iets weten of kennen, waarmede er opstokerij tegen de Vlamingen kunnen gedaan worden, voorzeker schuld aan hebben. Het Groot-Nederlandsch Con gres had te Leuven plaats. Nu het was te begrijpen, dat er te dier gelegenheid Vlaamsche studenten waren, maar wat minder te begrijpen valt, is dat, in volle Paaschverlof, een Waalsch student, die te Leuven niet te huis hoort, daar 's morgens te 5 uur langs de straten loopt I... met een revolver op zak, zoo sprak 't Nieuws van den Dag. Die fameuze gast is Gaby Col- bacq een der leiders van de Fédération Wallonne. Sommige menschen meenen dat zij alles mogen uitrichten als 't maar tegen de Vlamingen is. Ongelukkige droevige gees testoestand, die de toekomst van ons dier baar België in gevaar brengt. Vrienden die kijven, moeten vrienden blijven,zegt een eeuwen oud vlaamsch spreekwoord, en dat betee kent voorzeker, onder andere, dat het kij ven onder vrienden niet lang mag duren. Mij dunkt dat onze katholieke bladen van 't arrondissement Aalst eens wel zou den doen van aan dat wijze spreekwoord navolgensgezind te denken. Dat men wat meer 't socialism en 't liberalisme, die aartsvijanden van onzen Heiligen Gods dienst en onze kostbare vrijheden, afzwee- pe en bedwinge, dat zal een meer ver dienstelijk werk daarstellen. 't Gaat er naartoe in Rusland!... Nu is 't te zien wat een zes jarig socialistisch bestuur kan teweegbren gen in een land. De Heer Sarolea, leeraar aan de hoogeschool van Edimburg, deed een onderzoek over dén toestand van dat ongelukkig land. In de straten ontmoet men zooveel soldaten als vóór den oorlog, doch zij zien er meer woest en oostersch uit. Het aantal beambten en der politie mannen is vermeerdert. Dat der bedelaars ook. De armoede is algemeen en afgrijse-

De Denderbode | 1924 | | pagina 1