Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST De vergiftiging van ons volk Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER F,N REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER Overal vergaard De vrijheid van het woord Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 26 APRIL 1924. April of Grasmaand. >7 Zondag. Beloken of gesloten Paschen. H. Anastasius, I, Paus. H. Zita, Maagd. i Maandag. H. Paulus van het Kruis, Stichter van het Order der Passi- onisten. H. Vital, Martelaar. i Dinsdag. H. Petrus-Dominicaan, Mar telaar. H. Robertus, Abt, Belijder. 50 Woensdag. Heden in de parochiale kerken, groote Litaniën en Kruis- processiën voor de vruchten der aarde. H. Catharina van Senen, Maagd. H. Eutropius, Bisschop, Belijder. Mei of Bloeimaand. 1 Donderdag. Heden verjaardag van de bisschoppelijke wijding van Zijne Hoogheid Emilius Seghers, Bis schop van Gent. H. Philippus, Apostel. H. Jacobus, de mindere Apostel. 2 Vrijdag. le Vrijdag der maand. H. Athanasius, Patriark. H. Gaubertus, Abt. 3 Zaterdag. Feestdag der Kruisvinding. HH. Alexander,Pausen Theodule, Mar telaars. H. Aufridus* Bisschop van Utrecht. Het is een ongeluk, lezen wij in een Belgisch Franschblad, dat wij, voor de voeding van ons verstan delijk wezen aangaat, zoo teene- maal van Frankrijk afhangen. Ongelukkiglijk, voegen wij er bij, zoeken wij bij onzen Zuider buur veel meer de voortbrengse len van de lage letterkunde, dan de edel gedachte werken. En of Frankrijk bij heele mod- derkarren bederf en vuilnis over onze grenzen stort, daaraan zal niemand meer twijfelen, die nu en dan een oogslag werpt op de ihaamtelooze schriften, de schan dalige druksels, die Frankrijk ons bij volle wagons laat geworden. In zijn meesterwerk L'Indici- pline des Moeurs zegt Paul Bu reau dienaangaande De bladen deelen schunnige vertellingen mede, of dagelijksche gebeurtenissen gekruid met bijzon derheden die effenaf zedeloos zijn. Zelfs de aard der aankondigingen is een kaakslag voor de goede ze den. Het ander soort van schanda lige uitgaven bestaat uit dag- of weekbladen, met platen versierd, die effenaf tot de pornografie be- hooren. De geillustreerde uitgaven ma ken den weg open voor het boek, de gravuur, het "album en photo- grafie. De voortbrengst van onze delijke werken, bereikt verhoudin gen die niemand vermoeden kan. Daar zijn er uit de serie van 95 centiemen, die bij eerste uitgaaf op vijftig duizend exemplaren getrok ken worden, en thans reeds hun nieuwe uitgaven beleefd hebben. Een zedeloos werk de wereld inzenden, wordt niet meer aanzien als onteerend. Vele schunnige werken hebben hun schrijver den Weg tot de Academie geopend. Nevens deze zedelooze letter kunde is eene andere ontstaan, die letterlijk walgelijk is. Op 15 Fe bruari legden de magistraten van het parket der Seine de hand op 6000 kilogr. van dergelijke waar in éénen boekwinkel. Welnu, in en rond Parijs bestaan er minstens 20 boekhandelaars die handel in der gelijk bederf drijven. Het gebeurt zelden dat vervolgingen tegen dergelijke handelaars worden in gespannen. Valt het soms voor dat der gelijke verspreiders van zedelijk bederf voor den rechter worden geroepen, leden van het Parlement en beroemde letterkundigen komen tusschen opdat de zaak niet ver der ga Voegen wij er een deel statistiek bij, die wij in de statistiek van het ijzeren weg wezen aantreffen Tijdens de tien eerste maanden van het jaar 1923 zijn uit Frankrijk in België gezonden langs den ijzerenweg en in regelmatige pak ken Boeken a) In bladen of ingenaaid, 1.079.728 kilogr., ter waarde van 8.478.673 fr. b) In bordpapier of gebonden, 122.029 kilogr. ter waarde van 1.461.698 fr. Dagbladen en periodieke uit gaven 2.468.406 kilogr, ter waarde van 8.348.518 fr. Wij weten wel, dat al deze druk werken niet alle even hinderlijk voor de goede zeden zijn, maar wij zijn anderzijds overtuigd dat daartusschen de pornografie ten overvloede vertegenwoordigd is. Hebben wij niet ten plicht, te Verhinderen dat deze modderriool blijve ons land verpesten, de zeden bederven, de willen verlammen, uit de ziel weren hooger plichtge voel en geest van opoffering Nimmer heeft eenige stam weer staan aan de ontbindende kracht der ontucht. De volkeren die er zich aan overgaven, werden ver smacht in lafheid, in verdierlijking en schande. G. v. L. Hoe menigmaal zag 't woud zijn groene [boomen Bestorven als een dood Hoe menigmaal was 't wederom als droo- [men, Als 't groene blad in 't vroege voorjaar [sproot I Hoe menigmaal ging 't moede leven leg- [gen, Gedoken in den nacht, Hoe menigmaal kwam 't goeden morgen [zeggen Hoe menigmaal is dit en dat volbracht I 't Is alles heen Maar 't God begeerend zuchten, Gezaaid in goede aard, Belooft een schat van eindelooze vruchten Die Jezus vindt, heeft overal vergaard. Luiken. HET INCIDENT TE LEUVEN. Behoort dit incident [wij bedoelen de moordpoging, dooreen heethoofdig Waal, op den student VallaeysJ ook alreeds tot de politiek Warempel ja. In ons landje mengt de politiek haar leelijken snuit in alles, en dat verbrodt gewoonlijk den heelen boel. Zoo is het ook vergaan met het incident te Leuven. Politieke mannen, die elke gelegenheid gretig te baat nemen om aan te toonen dat zij hun maandelijk- sche duiten als volksvertegenwoordiger toch niet heel en al werkeloos opstrijken, vinden hier weerom een schoone kans om nog eens wat van zich te laten hooren, en gaan dan maar aan het kletsen over het geval met de pretentie van menschen die meenen dat zij de spreekbuis zijn der openbare opinie. Heetgebakerde patrio- tards, in den aard van zijne patriotische Excellentie Neuray, die dagelijks de ko lommen van zijn Nation Beige vult met proza dat ruikt naar Fransch buskruit, vallen op het incident gelijk een nacht vlinder op een kaarsvlam, en vertellen dan gewoonlijk een heelen hoop onzin of hate lijkheden welke de. faro-zuipers van de ville-lumière en tutti quanti binnen- zwelgen met wellust. De andere bladen komen ook in hun vuur. De reporters vinden het incident een dankbaar sensatie-thema, en dat thema spinnen en weven zij dan uit, wedijverend in kracht van kleur en verbeelding. Parijs, dat met duizenden draden verbonden is aan het Belgisch Petit Paris wordt natuurlijk door een ijverige, vet betaalde schaar van journalisten over het geval ingelicht, en 't spreekt van zelf dat deze inlichting de feiten heelemaal op hun kop zet. Het gevolg van dit alles is dat, omheen het Leuvensch drama, een offensief en tegenoffensief van ideeën en driften in actie komtgeleid door journalistiek en politiek, die eens te meer bewijzen wat al verdeeldheid er in het Belgisch huishouden heerscht. De vijandelijkheid tusschen de beide kampen wordt alzoo aangevuurd, en eens te meer wordt er, omheen feiten en menschen, een troebele giftige atmosfeer geschapen, waarin men onmogelijk nog klaar zien, helder denken, en logisch rede neeren kan. Overheven mentaliteit onzer Belgische politiek Trachten wij even het incident te herlei den tot sa plus simple expression Dan komt dat eenvoudig hier op neer Vlaamsche studenten, nog verhit door de feeststemming, trekken in de late uurtjes door de straten. Daar komen zij in bot sing met eenige Walen, evenzeer verhit door fatale Vlaamschhaterij. Een relletje ontstaat. Een der Walen, wellicht heele maal het hoofd kwijt, rukt de pet van een der Vlamingen af. Och, dit afrukken eener pet is een vrij kinderachtig gebaar, eigen aan alle onbezonnen belhamels. Maar dit gebaar kwam de zaak verergeren. De Vlamingen zitten nu den Waal achterna die met de pet loopen gaat. Dit wegloopen met een gestolen pet is weerom een vrij kinderachtige daad, en houdt niets tra gisch in. Hadde het hierbij gebleven, en hadde de vurige Waal zijn diefstal geboet met een welverdiende pandoering, zonder meer, het heele geval hadde zich beperkt tot een klassiek studentikoos rel letje, dat men nauwelijks het vermelden waard acht. Doch de revolver, het akelige speeltuig dat zich op heden in zooveel jongen han den bevindt, zou de tragische noot aange ven. De Waat schoot naar de Vlamingen die hem achternaliepen, hij trof een hun ner, en het bloed vloeide... Kijk, dat bloed heeft dadelijk het hoofd onzer reporters, politiekers, patriotards, nationalisten, extremisten, en alle andere isten in de war gebracht, en men is het incident gaan opschroeven tot het melodramatische toe. Weina, wij hebben geen lust om in het koor dier huilebalken mee te zingen. Wij blijven liever objectief, en komen dan tot deze conclusie: de Waal, die ruzie stookte, en laffelijk een Vlaamschen medestudent neerschoot, moet gestraft worden. Het goldt hier een geval van moordpoging dat, al zij het waarschijnlijk niet beraamd, ge straft moet worden evenals elk geval van doodslag. Laat de advokaten hierover nu maar aan het debateeren en het krakeelen gaan. Schuld blijft schuld, en dat het Waalsch revolverheldje schuldig is staat vast. Dat hij dus zijn schuld uitboete. Wij gunnen het hem van harte. Intusschen heeft dit incident aangetoond hoe weinig er noodig is in onzen Belgique om pers, politiek, en heel den hutsepot, broederlijk aan het bruischen te brengen. Onze frans- kiljonsche, met Parijsche saus overgoten bladen hebben hierin eens te meer den gaai geschoten. Dr. Elm. De socialisten laten geene gelegenheid voorbijgaan om aan de katholieken te verwijten op welke manier zij vroeger te genover de propaganda der socialisten agiteerden. De socialisten waren alsdan een opko mende partij, machteloos en zonder den minste invloed en daardoor konde ze geen enkel tegenmaatregel nemen. Maar de tijden zijn veranderd. Het socialism is niet meer wat het over dertig jaren was, het socialism is niet meer dit zuiver Marxism waarvoor hun hedendaagsche groote leiders in bewondering stonden. Het socialism is heden eene Kapitalistische partij, met kapitalisten als leiders, met kapitalistische inrichtingen als steunpila ren der politieke socialistische partij en wat ze vroeger aan de katholieke partij verweten, dat leert ons de ondervinding alle dagen, passen zij in veel ergere mate op hun tweelingbroeder, het communism of op de kommunisten toe. De Roode Vaan het weekblad der kom munisten schrijft Aalst. Het vrije woord. In de heldentijden van de Belgische Werklieden Partij, bij zijn geboorte toen ze nog recht uit kwam voor de arbeiders belangen, had ze met de grootste moei lijkheden te kampem om haar a woord te verkondigen. Geen enkele zaal bijna kon ze krijgen waar een meeting kon be legd worden om de socialistische gedachte te strooien. Maar die tijden zijn lang ver vlogen. De B.W.P. heeft burgerrecht ver worven, staat hoog in aanzien en heeft natuurlijk zalen bij de vleet. Anders is het met onze Kommunistische Partij gesteld. Zaterdag 12 April moest Van Overstrae- ten op de Hoogstraat spreken, in de groote zaal. Deze was ons reeds twee weken van te voren toegezegd, er was al een voorschot betaald. En daags voor de meeting komt de baas ons vertellen dat het niet kon, dat hij zijn zaai voor iets anders moet hebben. De meeting is belegd, de affichen geplakt en er is geen zaal. Later hebben wij er toch een kunnen krijgen maar natuurlijk waren de men schen niet verwittigd geweest van deze verandering en zoodoende kwam het dat er maar een goed honderdtal personen op de meeting waren. Nu zouden we gaarne willen weten wie daar achter die schurkenstreek staat... Want we kunnen onmogelijk aannemen dat de baas er maar alleen schuld aan draagt. Is hij omgekocht geweest, is hij voor geld bezweken Wie betaalde de penningen, de liberalen of de sociaal-de- mokraten Het komt toch van het kamp der dompers. Zoo wordt het vrije woord gewaar borgd. Vrijheid in het kapitalisch stelsel is voor den arbeider een leugen. Vrijheid bestaat maar niet voor hem, wel voor den onderdrukker en diens aanhangers I. Commentaar is hier overbodig. Kwade trouw, altijd kwade trouw komt gedurig weer boven bij de duitsche regeering, die reeds duidelijk te verstaan geeft, dat zij hoege naamd niet van zin is zich te schikken naar de aanbevelingen der deskundigen. De waarheid is, dat Duitschland zich nooit inschikkelijk toonen zal, tenzij het ertoe gedwongen worde door de eensge zindheid der bondgenooten. Avis aan Engeland en anderen I Zouden de opperbazen van 't Belgisch socialism niet nog eens een reisje doen naar Berlijn, om die brave Duitsche broeders de hand te drukken Vergeefs zal ooit de ruwe hand Naar 't schoone willen grijpen Men kan den eenen diamant Maar met den anderen slijpen. Oroot Nederland ,t Zie dat is weer al een van die onnoozele uitdrukkingen, die weersplete ofte weer- spleteNvan onnoozele, lichtzinnige ge dachten zijn. Waarom niet voortdurend elkander gesteund en geholpen voor de verdediging van den Vlaamschen aard, de Vlaamsche zeden en de Vlaamsche rechten Waarom zijn er zoovelen van de onzen altijd op zoek naar nieuwigheid en varië teit ofte aardigheid Getuigt zulks van echte en ware liefde voor Vlaamschen grond, en Vlaamsche taal, en Vlaamschen aard, en Vlaamsche zeden Zóó hebben onze vijanden het gemakkelijk tegenover ons Ha zoovele jonge hoofden, zoo vele nieuwe bonden en nieuwe "idealen,I... Alia I vrienden allemaallaat ons wat wijzer handelen, niet waar Vlamingen zijn wij, geen Hollanders ofte Nederlan ders. Onze aard is anders, onze zeden zijn anders, onze taal des harten is an ders, ja is anders, wat men er ook van zegge. Laat ons dat nooit vergeten En om onze vijanden geen wapens in de hand te geven, en ook om de kwaadwilligen geen verkeerde gedachten in den kop te steken, vermijden wij de uitdrukkingen als Groot-Nederland Zelfstandig Vlaanderen en dies meerLeve Vlaan deren Leve België Gefopt ben ik I riep het kleine Stientje, als 't hoorde, dat Jantje uit de buurt, met wien dat Stientje een overeenkomst maakte over acht dagen om samen vogelnesten te rooven, nu ineens een eierkoek had ge bakken van al de vergaarde eikens en hem alleen had opgeëten, zonder een paart voor Stientje te bewaren... Zóó zit ten nu ook de katholieken van Bergen te roepen, precies lijk Stientje. Ge moet weten in den gemeenteraad dier stad wa ren de katholieken zoo verstandig, geweest te meenen dat zij konden bou wen op een zandbank en hadden zoo een overeenkomst met de liberalen geslo ten. Dat duurde een tijdje, terwijl de lage framassonsloge in 't duister alles wikte en woog, en alle omstandigheden beloerde. En nu opeens sloten de liberalen op on eerlijke wijze een kartel met de socialis tische groep van den gemeenteraad lil Weeral een les voor onze mannen 1 Welaan katholieken 1 laat u niet iibe- raliseeren Werkt op eigen hand en de toekomst komt aan de katholieke partij zoowel in 't Walenland als in Vlaanderen!

De Denderbode | 1924 | | pagina 1