Praatjes over Politiek VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel DAGWIJZER BERICHT Hoe zoet is 't onze Moeder te vieren I Naar God Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIÊN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 3 MEI 1924. Mei of Bloeimaand. 4 Zondag. 2' Zondag na Paschen. H. Monica, weduwe, Moeder van den H. Augustinus. H. Godaard, Bisschop, Belijder. 5 Maandag. H. Pius V, Paus, Belijder. H. Angelus, Karmeliet, Martelaar. 6 Dinsdag. H. Joannes, Apostel aan de Latijnsche poort of Sint Jan in de olie. H. Evodius, Bisschop, Belijder. 7 Woensdag. Patroonschap van den H. Joseph, Bruidegom van Maria. Pa troon van de H. Kerk en van het Vaderland. Feest van le klas met Octaaf. H. Stanislas, Bisschop, Martelaar. 8 Donderdag. Verschijning van den Engel Michaël. H. Désiré, Bisschop, Belijder. H. Victor, Martelaar. 9 Vrijdag, in het bisdom van Gent, ver heffing van den H. Macharius, Aartsbisschop. H. Gregorius van Nazianen, Bisschop, Kerkleeraar. 10 Zaterdag. H. Antoninus, Aartsbis schop, Belijder. H.H. Gordiaanen Epimachus, Martelaars. H. Isidorus, landbouwer, Belijder. In den loop der week zullen wij de eet hebben, aan onze geëerde Lezers, welke hun abonnement ten bureele niet hebben voldaan een kwijtschrift van fr. 8,75 door de post te laten aanbieden. Wij verzoeken hun vriendelijk de noo- dige schikkingen te nemen opdat het een goed onthaal zou genieten, daar de post I slechts het kwijtschrift éénmaal aanbiedt, I en dit ten einde verdere onkosten te spa ren. De Bestuurder. Een nieuwe maand is aangebro ken Het is de schoone Mei, de maand der bloemen. wij bijzonder wei- Die heeten kom, Zulks doen wij om hare pracht en haren luister, en nog meer, om dat zij toegewijd is aan ons aller goede Moeder, de Allerheiligste Maagd Maria, Moeder van God den Zoon. Ja, hierom bijzonder heeten wij de Mei welkom. 'k Hoor duizende talen In woud en in wei, Den lofzang herhalen Der lieflijke Mei AVE MARIA! Ave Maria Weesgegroet Maria zingen wij mede in het machtig jubelkoor der gansche christenheid Ave Maria, Weesgegroet Maria Weesgegroet, o Moeder Gods, die almachtig zijt door Uwe voor spraak bij uwen goddelijken Zoon! Weesgegroet, o Koningin van hemel en van aarde, die door God met den grootsten luister zijt be kleed Weesgegroet, o gij, onze troos teres in de droefheid en het lijden! Weesgegroet, o zoete Moeder, wier gebenedijde handen, gansch het jaar door, een overvloed van gunsten op aarde nederstrooien en, onder de Meimaand, de uit- deeling dier wondere gunsten en voordeelen weet te verhonderd voudigen Weesgegroet Weesgegroet weesgegroet duizend - duizend maal, o Maria Ons hart, onze vurige liefde zij voor u, o Maria Uw lieflijke beeld zal prijken in onze woningen Wij zullen het weten te versie ren en te vereeren langs banen en wegen, naar 't voorbeeld onzer christen voorouders Wij zullen voor u komen neder knielen in uwe heiligdommen En, o hoogstverheven Moeder, wij zullen uwe deugeen trachten na te volgen ja, voortaan willen wij ootmoedig en nederig wezen, getrouw in 't vervullen van onze christen plichten en verduldig in al wat ons overkomt. Ave Maria Lds. o Mocht ik, o Mocht ik, Vóór 't heilig Tabernakel staan o Mocht ik, o Mocht ik, Daar brandend als een keerse staan o Mocht ik, o Mocht ik, Ontsteken daar en uitgegaan, o Mocht ik, o Mocht ik. Naar Hem en in den hemel gaan! G. Gezelle. EEN LEIDENDE PARTIJ ONTBREEKT De na-oorlogsche atmosfeer heeft aan vele abnormale toestanden een schijn van redelijkheid of wettigheid gegeven, doch als men de zaken nuchter inziet zal men toch moeten erkennen dat bijv. de huidige samenstelling van ons politiek bestuur op zijn minst een heel onevenwichtig gebouw mag heeten. Om den eigenlijken wortel van het kwaad te ontdekken zouden wij enkele jaren dienen achteruit te gaan. Vanaf het uitbreken van den oorlog werd de politiek in België feitelijk stop gezet, wat de koning klaar blijken liet door het toekennen van hooge onderscheidingen aan de heeren Vandervelde en Hymans. Dit verwonderde toen niemand. Bij het bedreigen van het ééne vaderland werd ook tijdelijk door allen één front gemaakt, en alle partij-politiek werd naar het ach terplan gedrongen. De nuance van katho liek, liberaal, socialist, werd voor eenigen tijd totaal versmolten in de tragische bloedkleur van den oorlog. Heel goed, doch meteen werd plots ook een eind ge maakt aan de alleen-heerschappij der katholieke partij die, zoo vele jaren, het tand met wijsheid bestuurde. En die ver minking, die verbrokkeling van het groote katholieke kader stond niet in verhouding tot ons stemmenaantal dat machtig was gebleven. Hier begon dan stilaan het kwaad op te duiken. Na het wapengeklet ter zagen wij de politiek met meer ijver dan ooit terug in het strijdperk treden, en wat gebeurde er Dan kregen wij de fameuze nationale partij die de drie politieke schakeeringen wilde vereenigen, maar in der waarheid niets anders bleek te zijn dan een opgelapt wrak. Van af dit oogenbiik was het gedaan met het voeren eener energieke vaste staatskunde, want er ontbrak een leidraad, een houvast, één hoofd met één leidende gedacht. Het was die eenheid, eenheid in program en eenheid in de politiek, die tot dan toe de sterkte der katholieke partij, had uitgemaakt en onze wetgeving op zulke gezonde basis deed berusten. Van af het intreden eener zoo genaamde schakeer-politiek viel die eenheid aan duigen, en de faam van ons parlement is dan ook erg gezonken. In al de ministeries, die sinds het eerste na-oor- logsche ministerie Delacroix aan mekaar geflanst werden, is dadelijk hun zwakke zijde gebleken in het gemis aan noodza kelijke eenheid. Niemand kan het immers een oogenbiik betwijfelen of het dage- lijksch kontakt van ministers, die er ver schillende politieke en moreele gedachten op na houden, en nochtans een zelfde doel zouden willen bereiken, moet ten slotte ontaarden in een spelletje van wederzijd- sche toegevingen en kombinatiën dat een uiterst nadeeligen terugslag krijgt op het algemeen beleid van het land. Om slechts één feit aan te halen de liberale heer Masson, aan wien de zoo belangrijke por tefeuille van fustitie werd toevertrouwd, hoorden wij destijds in den Senaat ver klaren Moet de geboorte van een kind, een zegen of een ongeluk heeten Die vraag is niet gemakkelijk te beantwoor- den. Wie, aangaande het geboortevraagstuk een dergelijk dilemma durft stellen, staat natuurlijk mijlen ver af van alle katholieke opvattingen, en 't zijn nochtans dergelijke ministers met een dergelijke mentaliteit die een groote rol te spelen krijgen in de zedelijke welvaart van het land. Wie beseft niet dadelijk dat het zuiver katholieke, zuiver godsdienstige standpunt hier on, vermijdelijk in het gedrang moet komen En wie snapt bijv. niet hpe het huidige liberale aandeel aan het bewind hoege naamd niet in verhouding staat met het liberale aandeel in hel stemmenaantal over heel het tand Aan dergelijke schreeuwende abnormale toestanden zijn wij stilaan gewoon ge raakt, maar onze politiek is dan ook een zeer ellendig, gekalefaterd vaartuig ge worden. Waarom zouden de katholieken, indien zij het voldoende stemmenaantal achter zich voelen, er terug niet naar streven de leidende partij te worden Dan zouden wij weerom een klare, harmonische poli tiek zien tot stand komen, en ons par lement zou niet meer gelijken aan een beursplein waar tusschen de verschillende partijen vernederende koopjes en ak koordjes worden gesloten. België, om vasten koers te houden in de huidige bewogen zee van binnen- en bui- tenlandsche verwikkelingen, heeft behoefte aan één stuurman. D' Elm. Slim zijn is toch maar een wete, zegt het volk som tijds. Vroeger kenden de Duitsche staats mannen het wonder goed om telkens als Frankrijk een ministerie had,dat door orde en gerechtigheid het Fransche volk naar hooger zou geb^cht hel?lpen, het omver te kegelen na korten tijd Die Franzö- sche Republik must schwach bleiben dat was het ordewoord. En zie thans nog leeft diezelfde kwaaddoende geest. Een bewijs. Devaderlandsche meerderheid, die Frankrijk tegenwoordig bestuurt, valt niet in den smaak der duitschers, die niets zoozeer begeeren dan 't gezag van Frank rijk te zien overgaan in de handen van de linkerzijde, die voorzeker wederom den oorlog aan den godsdienst ontketenen zou en Frankrijk zou verzwakken in zijnen wederstand tegen Duitschland. Met het oog daarop hebben de Duitsche brave menschen nu opeens het besluit geno men, dat de algemeene wetgevende kie zingen in Duitschland niet in 't begin der maand Mei, vóór die van Frankrijk, maar eerst later, na die van Frankrijk zullen plaats grijpen. Ja, maarhoe kan die verlegging van dag invloed hebben in Frankrijk zult gij mij voorzeker zoeken te vragen. 't Is nochtans klaar als de zon. Voor niemand is 't nog een geheim, dat de nationalistische partij in Duitsch land, waarvan de kenspreuk luidtGee nen centiem betalen aan Frankrijk en weerwraak tot ter dood een overgroote meerderheid gaat behalen bij de Duitsche verkiezingen. Die verwachte en zekere uitslag, eens onloochenbaar daargesteld, zal een machtigen invloed maken op 't Fransche volk, en dien invloed zeggen de Duitsche vossen, mag dat volk niet ondergaan hebben aleer 't naar zijn eigen stembussen trekken 't zou daar te klaar zien en te diep gevoelen dat het zijn stem aan mannen van orde schenken moet... O die Duitsche consciëntie 's Meesters gezag op het kind wordt dikwijls gebroken door de onvoorzichtige taal van vader of moe der, die nochtans zoo geern hebben zou den, dat het kind wel leere en goede manieren aankweeke. Door een straat van een volkswijk gaande hoorden wij deze week een moeder zeggen in 't bijwezen van haar zoontje, dat zij aan de hand hield: Ik heb het den meester daar eens goed gezegd hij heeft mijn jongen maar niet te straffen I.... Elk verstaat, dat een kind, na zulke taal van vader of moeder gehoord te hebben, niet gesteld en genegen zal wezen om de raadgevingen, aanmoedi gingen en voorschriften des meesters te volgen. En dit nochtans is volstrekt noodig tot het lukken van onderwijs en opvoeding bij het kind. Een wijze ouder zal nooit een onderwijzer of onderwijzeres beknibbelen zelfs niet met reden in 't bijwezen van een kind, dat ter school gaat. O zoo gij nog een moeder hebt, Bemin ze trouw, in vreugde en leed, Want nooit beseft gij, zalig kind, Wat rijken schat gij, d'uwen heet. Ze tuimelen nog altijd voort, sommige bankiers, die gespeculeerd hebben op het dalen van den frank, 't zijn meest duitschers. En de bevolkingvoeltgeen medelijden met zulke slachtoffers 't Is een les voor velen. Keers en bril Een rijmpje van over vele jaren zegt ons gepast Wat baat er keers en bril, Alg de blinde man niet zien en wil 't Zelfde past nu op den Engeischen eersten minister. Die man heeft laten hoo- ren, dat hij betrouwen koestert op de goedwilligheid van Duitschland, voor wat het vereffenen zijner verplichtingen aan gaat Aliaik, ik meende, dat Mac Donald een koppel heldere kijkers in zijn werkerskop steken had, en nu eerst begin ik te peinzen, dat ik mis ben. De dagbladschrijvers der heele wereld kijken zoo fier naar Italië op. Waarom dat hoor ik onze geërde lezers vragen. WelVrienden lief, het is omdat er daar nu 70, leze ze ventig, soixante-dix, septante, zeggen Belgische Franschsprekenden alleens, settanta dagbladschrijvers als afgevaar digden der Volkskamer verkozen werden. En 't is de eerste maal dat zoo iets ge- beure niet alleen in 't schoone Italië, maar wellicht in de heele wereld, dans te mon de entier. En elk is fier over de erkenning en vereering van zijn eigen stand li! Zou den wij ons eigen niet moeten proficiat wenschen vroeg Boerken Naes aan zijn vrouwken, nadat hij haar verteld had hoe hij een roover, die hem aanviel, een slim- men toer had gespeeld Hl... Musolinia, zoo heet nu een nieuwe stad in Sicilië En aldus viert men al meer en meer den dictator, den baas-alleen, den alleenheer- scher in Italië, Mussolini, die sedert de fameuze kiezingen goed vast in zijn zetel zit. Daaraan is 't te zien waar de socialis tische democratie een volk naartoe leidt, 't Zij een les voor onze christen demo cratie, opdat zij ver afblijve van al wat socialism heet. Onze botten vagen wij aan alle schulderkentenissen die aangegaan werden door het Tsaren rijk of door Kerensky... dat was 't eer lijke woord dat Zinovicff, een der Rus sische roode opperbazen, dezer dagen in eene openbare rede uitsprak. En zeggen dat er een Russische afvaardiging naar Londen gekomen is om Engeland tot het geldschieten over te halen Tot wat soort van menschen zouden die Roode Russen de Engeischen en ons allen wel aanzien dan En Trotsky, nog een van de schoone roode chefs van Rusland heef ook publiek laten hoe ren, dat er geen spraak kan zijn van 't erkennen der schulden door de vorige regeeringen gemaakt Welaan brave Engelschmans, leent geld. aan het "tref felijk en eerlijk roode bestuur van Rus land Zeg eens, Lowieken, slaapt gij al zoo sprak op zekeren avond Nantje Kneep aan de deur van Lowie Peinst-twee-kee- ren Hewelwat begeert gij? antwoord de Lowie, die reeds te bedde lag. - Ge moest me als 't u blieft, eens tien frank leenen om morgen naar de foor te gaanzegde Nantje. Ik slaap al, Nantje, sprak Lowie I... Een schrikkelijke week was het aan't IJzerfront, herhaalden alle dagbladen van heel ons land. En 't is maar al te waarniet min dan 8 personen wa ren slachtoffers van het afvijzen van obus koppen Hoe is dat toch mogelijk riep menigeen bij 't vernemen hoe onvoorzich tig sommige menschen al ginder blijven, ondanks de strenge bevelen der wettige Overheid met betrekking tot het oorlogs tuig in die streek te vinden, en ondanks de aanbevelingen van zoovele wijze men schen, en ondanks de luid schreeuwende lessen der ondervinding van bijna zes jaren... Het antwoord op dien vragenden uitroep van menigeen luidt als volgt De Zeer Eerw. Pater Stracke, die men destijds zoo onrechtvaardig beschuldigde en deed veroordeelen schreef vroeger een wonderschoon boekje Arm Vlaanderen„ en wie ooit dat meesterstukje doorliep" heeft de eerste oorzaak al vastonze be volking heeft groot gebrek aan beschaafd- heiden beschaving onder veelerlei op zicht. En de tweede oorzaak is, dat het ieelijke socialism onze Vlaamsche men schen alle opwekkingen en vermaningen van overheid of voorzichtige menschen leeren verachten heeft... Haltroodjes neen op 1 Mei zult gij geen betooging houden zoo sprak het Spaansch di rectorium, ofte de autocratische 't is te zeggen, alleen-baasspelende regeering. Ja, maarantwoordden de roode hoofd mannen, 't is een gewoonte, jaarlijks hou den wij een socialistische betooging op 1 MeiGewoonte, of geen gewoonte, wedervoer het directorium, geen betoo ging te houden dit jaarEn- er is geen betooging geweest, en de vieze roodjes

De Denderbode | 1924 | | pagina 1