Valsch Getuigenis m UIT DÉT5TEDE Per Vliegmachien Maximum=prijzen LANDBOUW. Neemt eentje |Du ZON DAGDIEN5T. Burgersbank van Aelsl KJ-1 EUF KI hebben zich koes gehouden, op de wijze van een kwaden hond, die den dreigen den eiken kluppel boven zijnen kop ziet. In die gebeurtenis zit een les voor vele onzer Belgische bestuurders. Al te goed is allemans zot, zegt het spreekwoord. Om 't ontsnappen aan 't onduldbaar juk van godsdienstha ters en revolutionnaire dwingelanden, moeten wij kost wat kost, alle katholieke krachten samentrekken om met gesloten gelederen in 1925, te naaste jare, den be- slissenden kiesstrijd aan te gaan. Geen slaafsche onderwerping wordt aan iemand gevraagd voor de een heid onzer katholieke partij, neen maar een vrijwillige tucht moet er heerschen. Het katholiek programma werd vrij en eerlijk vastgesteld en aanveerd door de wettige vertegenwoordigers van de vier maatschappelijke standen uit Vlaanderen gelijk uit Wallonië, arbeiders, burgers, middenstanders en landbouwers.Diensvol gens moet iedereen, die zich zeiven niet wil buitensluiten uit de katholieke partij, zijn hulp verleenen om dat programma ten uitvoer te brengen. Een gelijk getal Vlamingen en Walen, afgevaardigd door de vier maatschappelijke standen, is de leiding van het Algemeen Katholiek Ver bond toevertrouwd, 't Zijn die leiders, die wettige leiders alleen, die 't recht hebben de plaatsen der kandidaten op de kiezers lijsten aan te duiden en, desgevallens, te beslissen of er soms iets aan 't gemeen schappelijk programma zou te veranderen vallen. Zóó doende, voorzeker, doch zoo alleen, gaat onze geliefde katholieke par tij, tot een heerlijke zegepraal te naaste jare. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Het Servisch Kamerlid Avni Rusten is bezweken aan de gevolgen der wonden, lie hij verleden Dinsdag bekomen had. De moordenaar, zekere Tchouferesti, is de zoon van den knecht van het slachtoffer. De boerenhoofdman Maritz die, in 't begin an den wereldoorlog, de partij koos van puitsehland, en in Zuid-Afrika terug gekeerd was, werd aangehouden en onder betichting van hoogverraad, tot drie jaar gevang veroordeeld. Mgr Testa, bijzonderen afgezant van Z. H. Paus Pius XI in de Roer, bevindt zich sedert eenige dagen in België. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Ver- wpeste Gewesten, waar hij zich met eigen oogen rekenschap heeft kunnen geven van de vernieling gedurende den rampzaligen oorlog aangericht. Volgenseen bericht is de Amerikaan- sche bankier Morgan Zondag morgen naar Londen vertrokken. Uit Washington laat men weten dat de Senaat bevolen heeft dat er worde overgegaan tot de inhechtenis-neming van Dangherty, een broer van den attor- ney-generaal die heeft geweigerd, te ant woorden op zekere vragen, betrekking hebbende op het onderzoek, door den Senaat ingesteld inzake de handelingen van den minister van Rechtswezen. De echtgenoote Jan Van Hul, te Ba zel heeft het leven geschonken aan haar negentiende kind, een frisschen flinken 29e Vervolg. Ik hoop dat hij hierdoor de straf zal krijgen die hij verdiend, bromde de man. Nu mijnheer, ging hij voort, zich half drei gend, half overredend tot mij wendend, nu wilde ik graag weten of u van plan zijt, mij wegens die strooperij aan te klagen, en hoe ter wereld u te weten zijt gekomen dat ik hier woon. Het laatste bij toeval antwoordde ik. Eenige maanden geleden zag ik je uit dit hol komen, toen ik over de heide naar Silverbridge rëed. Ik dacht toen met een toevallige gelijkenis te doen te hebben, maar toen ik je in het bosch zag, herkende ik je. John Hilton, ik ben niet van plan, je als behoorend tot een stroopersbende aan te klagen, en ik heb zelfs bij de behande ling van de rechtzaak geen beschrijving van je gegeven, ofschoon ik dat eigenlijk had moeten doen. Maar ik heb nog een appeltje met je te schillen. Hij greep opnieuw den knuppel en vroeg Wat bedoeld u Dat zal ik je laten zien, antwoordde ik. Ik keerde mij om naar de vrouw die ons met onverschilligen, bijna wezenloozen blik zat aan te staren. Hoelang is het geleden dat je iets te eten gehad hebt? vroeg ik haar- Gistermorgen, klaagde zij. Hij daar jongen. Het gezin heeft nu acht zonen en elf dochters het oudste der kinderen telt 22 jaar. De echtgenooten Van Hul beklee- den eene eereplaats in het lieir onzer christen kroostrijke families. Aan een vischhandelaar van Ba ja, in Tunisië, waseenkas met wijting, een soort van schelvisch,gezonden. Bij het kuischen van een dier visschen vond men in de in gewanden een gouden ring met een bril- lant versierd. Dat mag eene gelukkige vondst genoemd worden. Te Belfast (Ierland) ontstond er brand in eene der grootste stapelplaatsen van whisky der stad. Honderden vaten alkooi ontploften en devlammende inhoud vloeide in de omliggende straten. Men- schenlevens zijn niet te betreuren, maar de schade zou 6 millioen frank bedragen. In verband met den ijsgang in de richting van de Noord-Oostelijke kust heb ben de visschers van New-Foundland in de afgeloopen maand meer dan 40.000 zeehonden gevangen. Een niet onaardig voordeeltje voor de visschersbevolking. Een dief drong 's avonds in het bu reel van den dierentuin te Kopenhagen met het duidelijk doel de Paaschontvang- sten, welke ongeveer 6.000 gulden hadden bedragen, te stelen. De dief brak de geld kist open, doch vond slechts eenig koper geld. De geldkist met de Paaschontvangsten stond veilig in het hok van eene reuzen slang. In Noord-Bohemen is een familiebe staande uit vijf personen omgekomen, doordat des nachts in het huis een kist met munitie ontplofte, vooreen schietfeest bestemd. De lijken waren vreeselijk ver minkt. Kwaaddoeners hebben gepoogd in te breken, in de villa van graaf Calvi di Bergolo, schoonzoon van den Koning van Italië. Zij werden door de gendarmen ont dekt, op wie zij revolverschoten losten. De dieven konden ontsnappen. Een tolboot heeft in 't zicht van Toënsberg (Noorwegen) gevuurd op eene schuit, bemand door smokkelaars die weigerden de vaart stop te zetten op de aanmaning van de tolbeambten. Twee smokkelaars, beiden Noorwegers, wer den gedood. Te Aversdorf, bij Brunswijk, hebben acht gewapende bandieten het kantoor van een mijn bezocht. Zij dwongen het personeel de handen op testeken en gin gen er met de loongelden ten bedrage van 13.000 mark-goud vandoor. Zij zijn allen aangehouden. In een kleine gemeente van het En- graafschap Yorkshire woonden v /esters, tweelingen, die gansch hun .even te zanten bleven. Beiden zijn nu gestorven, met eene tusschenpoos van vijf minuten, in den gezegenden ouderdom van 92 jaar. De twee onafscheidbaren zul len in hetzelfde graf den dag der alge- meene opstanding afwachten. In de Oaklandokken te San-Fran- cisko (Vereenigde Staten) heeft een hevige brand gewoed. Men spreekt niet van ongevallen aan personen overgekomen, doch de aangerichte schade zou 1 millioen dollars bedragen. Te Leenden (Nederland) heeft een heidebrand plaats gegrepen. Een 70 jarige ouderling, willende opgehoopt liggende mutsaarden zooveel mogelijk redden, is aan bekomen brandwonden ter plaats bezweken. Aan boord van den Engelschen steamer City of Singapour gemeerd in de haven van Adelaide is rond midder nacht een geweldige brand uitgebroken. De pompiers der haven waren spoedig ter plaats en spoten stroomen water op het schip. Opeens hadden twee verschillende ontploffingen plaats, waardoor drie per sonen gedood werden. Het schip en zijn lading werden deerlijk beschadigd. Men heeft in een poel, te Le Chesne (Frankrijk) zes groote everzwijnen, van 150 tot 180 pond, verdronken gevonden. ze wees naar haar echtgenoot durft niet uit te gaan, en ik heb geen geld, noch iets om te verkoopen. Wij sterven van honger. Ik stak de hand in mijn zak en gaf haar een half pond sterling. Neem dat en ga terstond voedsel koopen, zei ik. Ze sprong op en klemde gretig de vin gersom het goudstuk. Toen sloeg ze een versleten, verkleurden doek om hoofd en schouders en snelde naar de deur. Ik ben binnen 'n uur terug, Jack, riep zij haar echtgenoot toe. We zullen vanavond goed eten, en daarmede ging zijsnel heen. Ik keerde mij weer tot Hilton die met hongerige oogen zijn vrouw had staan nazien. John Hilton, ik zei dat wij nog een kleine rekening met elkaar te vereffenen hebben. Luister. Het is door uw schande lijk verraad en leugen dat mijn vader rondzwerft in een vreemd land als een ongelukkig man dat ik gedwongen ben een valsche naam te dragen en een even valsche positie in te nemen. Als je denkt dat ik dit alles ongestraft zal laten omdat ik je vrouw geld gaf en jou niet wegens strooperij laat arresteeren, dan vergis je je deerlijk. Ik wil je armzalig leven niet, en ik zou je er niet van berooven als ik het doen kon, maar ik zal je een pak slaag geven zoo als je van je leven nog niet ge had hebt. Hij deinsde terughij was een lafaard Wij hebben, gedurende de oorlogsjaren, de klucht bijgewoond van de maximum prijzen officieel, op't papier der buree- len en op de muren der openbare plaat sen, werden de hoogste prijzen neer geschreven en aangeplakt, maar elkeen ondervond, reeds op den eersten dag, dat het de laagste prijzen waren, schier niet te bereiken dan door Duitsche bajonnetten. Bij de groote daling van de koopkracht, welke onze munt onderging, nu eenige weken geleden, kwam weer het gedacht boven om de volksvoeding te redden door hoogste-prijzen te bepalen. Wellicht zou dit stelsel nu nog veel minder vruchten afwerpen het is al veel moeilijker voor de openbare besturen om in te grijpen, en daarbij staan de wegen wel vrij open om de verlangde waren bin nen te halen, zonder te laten blijken dat die boven den toegelaten prijs gekocht werden. Een briefje op een koopwaar ge speet of geplakt is niet altijd een geloof waardig kwijtschrift. Het stelsel kan voor onzen handel, en vooral voor den handel van boeren en kleine neringdoeners, zeer schadelijke ge volgen meebrengen 't is nu al lastig ge noeg om met fatsoenlijke, behoorlijke winst en waarborg handel te drijven voor deze lieden, opdat men niet meer zou zoeken er nog een meerdere belemmering door staatsdwang bij te voegen. De boeren hebben reeds een staal ge voeld van dit geweldig ingrijpen op de markt en zouden voorzeker niet gediend zijn met de herhaling van zulke feiten. Onze burgers, die-soms onbedacht toe juichen, zouden niet graag zien dat de wet op de hoogste-prijzen tegen hunne waren met dezelfde strengheid doorgedreven werd. Het stelsel zou doodend kunnen zijn voor onzen kleinhandel en dat is toch werkelijk de bijzonderste, in België, omdat hij veruit het grootste zakencijfer kan voorbrengen en de meerderheid omvat. Dat moet een afdoende reden zijn, voor de openbare besturen, om den kleinhan del te steunen en op te beuren. Een regeling der hoogste-prijzen kan nog enkel van nut zijn voor sommige groote trust's waar het alleenbezit en de alleenhandel van enkele producten de deur wagenwijd openzet voor woekeruit die gelegenheid wordt soms te gemakke lijk de genegenheid tot woekeren geboren. Een enkel artikeltje-wet zou voldoende zijn om hier een nuttig ingrijpen mogelijk te maken, en zou niet de kans geven om, door onbesuisd optreden, handel en nij verheid te hinderen. HOENDERTEELT. UITLICHTEN DER EIEREN. Het schouwen der eieren, dat zoowel bij de kloek als bij de machien moet ge schieden, heeft meerdere redenen 1) de klare eieren kunnen, na enkele dagen bebroeding, nog in de keuken of ten minste voorde kuikens gebruikt wor den 2) een ei, met afgestorven vrucht, dat in staat van ontbinding gekomen is, kan gemakkelijk bersten en zoo, of door de poriën der schaal, uitwasemingen laten ontsnappen, welke de lucht in de machien verpesten en aldus schadelijk zijn voor de wordende diertjes, welke ademen door de schelp 3) een ei dat niet, of onvoldoende be vrucht is, kan toch geen kuiken voortbren gen en verdient dus geene plaats onder de kloek of in de machien. Wanneer men met meerdere kloeken of machines werkt, kan men de bevruchte eieren van meer innerlijk, maar toonde naar buiten een moed dien hij niet bezat. Kijk eens hier, jonge man, zeide hij woest, u hebt mijn vrouw geld gegeven op een oogenblik waarop wij bijna stier ven van honger, en daarom wil ik u geen leed doen. Maar u bent nog pas een aan komende borst, en als u mij aanraakt zal ik u niet kalm laten begaan, dat verzeker ik u. Kom nu maar op Hij was een groote kerel, maar ik was toch noch grooter, en ofschoon ik vrij slank was, had het buitenleven toch inijn spieren gehard tot zij zoo sterk waren als ijzer. Doch zelfs als ik zijn mindere in kracht geweest was, zou de hartstoch telijke woede die mij bezielde, toen ik be dacht wat deze man jegens mijn vader misdaan had, mij overwinnaar hebben doen blijven. Thans echter was hij bijna hulpeloos in mijn ijzeren greep, en in een oogenblik had ik hem den knuppel ont wrongen. Hij worstelde met mij het kleine vertrek door, maar spoedig greep ik hem bij de kraag en diende hem met mijn rij zweep felle, vlugge slagen toe. Toen liet ik hem los en verliet het armzalige krot. Hij deed geen poging om mij te volgen, en enkele oogenblikken later had ik den Zwarten Prins de sporen gegeven en ging het in een snellen galop over de heide naar huis. HOOFDSTUK XIX. MARIAN'S VERLOVING. Het was achttien mijlen vanjohn Hilton's kloeken of machienen aan een enkel toe vertrouwen. In den handel bestaan verschillende soorten van eierschouwers, doch men kan er zich gemakkelijk, met een kartonnen doos of een sigarenkistje, een degelijken vervaardigen. Het uitlichten gebeurt liefst, voor de eerste maal, den zesden dag, omdat tot den vijfden dag meer gevaar bestaat om dooreen schokkende beweging de hagel- snoeren te breken, welke den ooier in evenwicht houden. Wanneer men de eieren schouwt,neemt men deze uit de schuif, alvorens ze te keeren, omdat de kiem, welke zich steeds naar de warmte wendt, zich dan van boven bevindt. Men houdt ze tusschen duim en wijsvinger, met het stompe eind Omhoog en, indien men niet onmiddellijk de kiem waarneemt, draait men het ei geheel rond. Om goed te kunnen verge lijken, houde men eerst een paar versche eieren voor het licht. Is het ei niet bevrucht, dan is het gansch helder, alleen ontwaart men den dooier als een iets donkerder massa. Bij de normale ontwikkeling van een goed bevrucht ei, ziet men hierin als het ware een dikken spinnekop. De pooten der spin zijn de uitgroeiende bloedvaten, 'het donker bolleken is de kiem. Het geheel moet in het ei bewegen, want, zoo de de kiem aan de schaal vastzit, is het ei verloren. Zoo men rondom de kiem een gesloten kring bemerkt, als met een rood potlood afgeteekend, dan kan men met zekerheid zeggen dat de kiem afgestorven is. Ziet men niets dan een zwarte pit, zonder ge sloten kring, dan zit de kiem vast aan de schaal en is eveneens verloren. Twijfelt men soms aan dergelijke eieren, dan kan men dezelve merken, doorb. v. de grootte van den kring juist af te teeke nen en, bij de volgende schouwing zal men dan kunnen zien of de ontwikkeling al of niet is voortgegaan. Zoowel de onbevruchte als de eieren met afgestorven kiem, worden uit de machien verwijderd. Een winkelier had nevens de deur van zijn huis een bakje met briefjes gebonden, op welke briefjes hij den lof maakte van al de waren welke in zijn magazijn te be komen waren. Op het bakje stonden de woorden te lezen neemt eentje ('t is te zeggen een briefje). Nu het ongeluk wilde dat een van de briefjes uit het bakje waaide en terecht kwam in een mande appelsienen, waar het zich rechtop als een piérot neer zette. Al die passeerden lazen het briefje err stekten natuurlijk een appelsien mede. Kleine Jan kwam op zijn beurt langs daar en, nadat hij met het ooilijk briefje had kennis genomen, en ook een der lek kere vruchten had bemachtigd, liep hij den winkel binnen, toonde de appelsien aan den winkelier en sprak Meneer, mag ik er ook een hebben voor mijn broertje? De marchand verschoot, liep naar den toog om te zien wat voor een aardige pantomiene er daar gaande was, en, hoe stond hij niet te gapen, toen hij een ma dam de laatste appelsien in haar hand zakje zag wegmoffelen en dadelijk daarna achter het hoekje van de straat verdwij- hut, en ik had twee uren scherp rijden achter den rug toen ik, van boven tot onder met modderspatten bedekt, Marian's kleine zitkamer binnentrad, die mij na den rit over de duistere heide, nog nooit zoo aangenaam en gezellig had toegeschenen. Marian leunde in een rieten stoel, een zachte, vergenoegde uitdrukking in haar oogen, en tegenover haar zat een bezoe ker, een zekere Holdern die mij niet onbe kend was. Marian sprong op toen ik binnentrad en vroeg Wat ben je laat, Hugh Waar ben je heen geweest Ik heb meer dan twee uur met het avondeten op je gewacht Ik was vermoeid, hongerig en koud, en gaf onzen bezoeker de hand met een niet van veel hartelijkheid getuigend gebaar voordat ik mij met een zucht in een luien stoel liet vallen. O, ik had 'n zaakje aan de hand, heeft niet veel te beteekenen gehad, antwoord de ik. Heb je nog iets voor mij te eten, Marian Natuurlijk, wacht maar even. Zij belde, en ik zat eenige oogenblikken zwijgend te wachten, in de veronderstelling dat Hol dern wel spoedig zou heengaan. Hij scheen dat echter in 't geheel niet van plan te zijn. Ik stond toen op en zeide Ik ga me even verkleeden en wat opfrisschen. U wilt zeker wel zoo goed zijn mij eenige oogenblikken te verontschuldigen. Hij knikte toestemmend, zonder echter aanstalten te maken om heen te gaan. De mande stond daar nu gansch alleen, met, in den grond, het verduiveld briefje waarop, in zwarte letters de woorden van 't bakje herhaald waren Neemt een tje Een poetsenbakker had die kluchte ge speeld waaraan de winkelier geheel zijn mande appelsienen had toegedragen. sche Hen var Buil nne gas IUW' srjoi rs, 1 ippe irrne ster aget nne ga giet( we :rs-{ *ant lake r, In )UW( Volgende ZOMERCONCERTEN in 1924 zullen door de Koninklijke Harmonie Al Groeiend' Bloeiend' en de Fanfaar Willen is Kunnen ter Groote Markt uitgevoerd worden, telkens te 20 1/2 uren. Donderdag 8 Mei, Willen is Kunnen Donderdag 15 Mei, Al Groeiend' Bloeiend' Maandag 26 Mei, Willen is Kunnen Maandag 2 Juni, Al Groeiend' Bloeiend' Donderdag 19 Juni, "Willen is Kunnen„ Donderdag 26 Juni, Al Groeiend' 'dsli Bloeiend' g'eh en m Aalstersche Samenwerkende Vennoot- Frs'J U1SC schap voor Oorlogsschade. Str De leden worden verzocht de Gewone frs> Algemeene Vergadering te willen bijwo nen, welke zal plaats hebben den Maan dag 5e Mei 1924, om 5 uren 's avonds, zeer stipt, in de zaal van den Gemeente raad ten Stadhuize van Aalst. Dagorde 1° Verslag van den Beheerraad en van de Commissarissen over het verloopen dienstjaar. 2° Goedkeuring van den Bilan en van de Rekening van winsten en verliezen, 3° Aanvaarding van nieuwe leden. 4° Benoeming van twee Beheerders in vervanging van den heer Moyersoen Romain herkiesbaar, en Rummens Léon, ontslaggever. 5° Mededeelingen. Namens den Beheerraad, De Qnder;Voorzitter, O. Van der Schueren. N.B. De bevoegdheid van de Ven nootschap strekt zich uit over de volgende gemeenten Aalst, Baerdegem, Bambrugge, Burst, Erembodegem, Erondegem, Erpe, Gijse- gem, Haeltert, Herdersem, Hofstade, Kerckxken, Meldert, Moorsel, Oordegem, Ottergem, Vlierzele, Zonnegcm. De personen dezer gemeenten, welke efcne spoedige oplossing van hunne aan vragen voor oorlogsschade begeeren, kunnen aanvaard worden als lid van het Vennootschap. Zich te wenden naar het Bureel, Hopmarkt, 11, Aalst. uree ting n er dooi BI AI de Apotheken zijn open tot 's mid dags. Zal 's namiddag alleen open blijven de apotheek van M. Callebaut, Boter markt. N.B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. Wijhebben de eer U ter kennis te bren gen dat wij gezien denhuidigen stand der geldmarkt, bij machte zijn de volgende interesten te vergoeden in loopende reke ningen of vaste depositos, en zulks te be ginnen van 1 November aanstaande Op zicht 3 °/o 15 dagen voorbericht 4 1/4 °/0 1 maand voorbericht 4 1/2 °/o 3 maanden 4.75 °/0 vast termijn 6 maanden 4.75 °/o 1 jaar 5 °/o 3 en 5 jaar 5 zuiver SPAARKAS 4 °/0 zuiver. Gits, ly, k irms, i. De iste. eerst Ir. m sc ;nst. ns, b an d< orde Mee Vai zb. We1 C lob. zb. - lutse Toen ik ongeveer 'n half uur later onze kleine eetzaal binnentrad, was Marian daar niet, maar zij trad bijna onmiddel lijk na mij binnen. Is Holdern nog niet weg vroeg ik ver wonderd. N—neen, Hugh, hij is nog niet weg, antwoordde Marian een weinig schroom vallig. Op haastigen toon ging zij daarna voortIk hoop dat het patrijsje niet taai geworden is. En hoe vind je de saus Is ze niet te dik Ik wist niet wat van Marian te denken. Zij scheen bijna zenuwachtig te zijn en toen zij, na gewacht te hebben tot ik den maaltijd beëindigd had, mij een glas in schonk van den bordeaux-wijn dien Sir Francis mij van het kasteel had doen zenden, sloeg zij plotseling haar armen om mijn hals. Zou ik niet liever naar binnen gaan en wat met hem praten vroeg ik. Hij zal het niet zoo aangenaam vinden om alleen te zitten. O, dat zal hij wel niet zoo erg vinden, want hij is al twee uur hier, antwoordde zij terwijl ze mij zacht over het haar streek. Al twee uren vroeg ik verbaasd. Wat wil hij dan eigenlijk Hij kwam toch niet voor mij N—neen, dat geloof ik niet, Hughie. i (Wordt vervolgd.) t rtoyi algr; inbei tr. - rk A laerl scl [inde erser Idag en. erdai YorJ- ve ssell in be en anscl n be lar r. Be Zw re (1 leset; uldei IALS nboti in bot nen ns hs ti el m vlz insvl ERA de 1 lot 0, 160 en 2 ns L nnen t hei

De Denderbode | 1924 | | pagina 2