aarvoor wij strijden moeten. Na eene vrijspraak VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST NAND SNOECK. De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER BERICHT ie De Meimaand in zijn blij gewaad Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERT EN T I N volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 10 MEI 1924. Mei of Bloeimaand. Zondag. 3e Zondag na Paschen. H. Mamertus, Bisschop, Belijder. In- steller der drie Kruisdagen. H. Gangulfus, Martelaar. Maandag. HH. Nereus en Achillius. hofmeesters der H. Flavia, Marte laars. H. Flavia, Maagd en Martelares. H. Pancracius, Jongeling van 14 jaren, Martelaar. Dinsdag. H. Servatius, Bisschop van Tongeren, Belijder. Woensdag. H. Ampele, smid, belijder. H. Erembertus, Bisschop, Belijder. Donderdag. H. Joannes-Baptista de la Salie, Kanunnik, Insteller der Broe ders van het christelijk onderwijs. H. Dympna, Maagd en Martelares te Gheel. Vrijdag. H. Honoré, Bisschop, Belijder. H. Joannes Nepomucenus, Kanunnik, Martelaar voor het geheim der biecht. Zaterdag. H. PaschalisBaylon,Francis caan, Belijder. H. Possidius, Bisschop, Belijder. Eerstdaags zullen wij de eer hebben, n onze geëerde Lezers, welke hun abon- ment ten buréele niet hebben voldaan kwijtschrift van fr. 8,75 door de post laten aanbieden. Wij verzoeken hun vriendelijk de noo- e schikkingen te nemen opdat het een :d onthaal zou genieten, daar de post chts het kwijtschrift éénmaal aanbiedt, dit ten einde verdere onkosten te spa- De Bestuurder. Wij strijden eerst en vooral voor NS DAGELIJKSCH BROOD, n daardoor verstaan wij niet al en een kloek en gezond voedsel, aar ook de noodige kleeding, ju behoorlijk huis, een zeker wel- p voor gansch ons huisgezin. ie strijd is heilig, en alle dagen agen wij aan God van ons te idersteunen Heer, geef ons den ons dagelijksch brood Wij strijden ook voor de ONT WIKKELING VAN ONZEN EEST, Wij begeeren nze ken- isen uit te breiden wij vragen oor ons en voor onze kinderen in dergelijk vakonderwijs, nuttige ond- en zondagscholen wij ma in deel van studiekringen wij olgen de leergangen van maat-, 'happelijk onderricht. Nog jas, die strijd is heilig, en de Paus de Bisschoppen en de Priesters epen ons toe Gaat voort op en weg Doch dit is niet voldoendeDe ensch mag niet vergeten dat hij et alleen een hoofd en eene aag heeft, maar ook EENE IEL. Dóet voor de verbetering m uw lot al wat ge wilt, richt holen en kringen in voor groot i klein, 't is al verloren moeite dien gij de belangen uwer ziel iwaarloost Vrienden Rijkdommen en wei sten, geld en goed, plezier en tmaak, dit alles kan het hart van in mensch niet bevredigen, want örin bestaat het ware geluk niet Hoevelen zijn er niet die alles hebben wat ze verlangen, en noch tans niet gelukkig zijn Waarom Omdat zij niet in vrede leven met hunne consciëntie I En den dag van vandaag is dat het geval met velen. Er zijn immers jongelingen en jonge dochters, die de gehoorzaamheid en den eerbied voor hunne ouders miskennen, en hun geld en hunne eer en zelfs hunne gezondheid vroegtijdig ver spillen Er zijn ook getrouwde lieden, die hunne plichten jegens elkander en jegens hunne kinderen ver- waarloozen en alzoo, in plaats van vrede en geluk, tweedracht en ellende in hun huisgezin brengen. Zie eens rondom u. Wat gebeurt er soms in volle straat Wat gebeurt er in dans zalen en herbergen Wat hoort en ziet men in de werkmanstrei- nen Ja, bij sommigen gaat het ver over zijn hout, en ik ben soms be schaamd in hunne plaats, als ik denk dat die menschen als christe nen geboren zijn en toch, met Gods gratie, als christenen willen ster ven... Vriendendenkt er wel op Vlucht de slechte lezingen Vlucht de slechte gezelschappen En om te besluiten werkt krachtdadigjen onverpoosd voor de verbetering van uwen stand, maar vergeet het bijzonderste niet: het eeuwig geluk van UWE ON STERFELIJKE ZIEL De Meimaand in zijn blij gewaad, Weer overal te blinken staat, Vol groen en versche blaren; o Mensch! wat zal 't hierboven zijn, Wat zal 't in 's hemels hoven zijn Dat zal u, zal u varen Vergeet toch uwen Schepper niet, Als g'hier zijn schoone Meimand ziet, En tracht Hem niet te onteeren, In woord of werk, 't zij vroeg of laat, Maar peist hoe dat 't hierboven gaat, In 't eeuwig huis des Heeren 't En duurt hier' niets, hoe lief en schoon 't Mag heeten: maar de hemelkroon Zal nimmermeer verslensen Verdient dan dat gij hebben meugt Des hémels onverwelkte vreugd, Ver boven de aardsche grenzen Verdient, die oud of jong nu zijt, En hier een stonde lang verblijdt Uw arrem sterflijk herte, Dat 't geen gij doet of laat, nadien U altijd moge blijen, En dat 't u nooit en smerte Guido Gezelle. Kantteekeningen bij een proces Het ligt niet in onze gewoonte te ver wijlen bij processen, of ons op te houden met chroniques scandaleuses doch dezer dagen kwam te Gent een proces voor dat met öphefmakenden titel in de bladen 'werd aangekondigd en waarvan de uitspraak alleszins stof tot nadenken geeft. Wij bekommeren ons te dezer geleged- heid geenszins om personen. Het lust ons niet te gaan bladeren in iemands intiem leven. Wat zich achter het gordijn van elks geweten afspeelt, weet alleen de groote B'aas. Doch, hier staan wij vóór een brok menschendrama dat, voor het Assisenhof gebracht zijnde, de prooi werd der volle ruchtbaarheid van tribunaal en pers, en als het ware midden in het pu bliek leven werd geworpen. Wij hebben dus het recht er eenige beschouwingen aan vast te knoopen, die ons ingegeven werden door het niet alledaagsch verloop van dit proces, en door het groote,schoone motief der zegevierende Rechtvaardig heid. Wij stonden hier vóór het feit, (hetwelk in onze moderne beschaving, jammer ge noeg, zoo vaak voorkomt) dat eene vrouw, gescheiden van haar man, in een moment van wanhoop, op hem had geschoten, en derhalve vóór het Assisenhof moest ver schijnen, beschuldigd van beraamde moordpoging De beschuldigingsakte nu, in het lang en het breed door de bladen opgenomen, (wij lazen haar o. m. in Standaard van 29 April 11.) liet klaa. uitschijnen dat de vrouw heelemaal plicl ijn moest want: Volgens het vonnis :ht. cheiding, bekrachtigd door het arn van het Hof van Beroep, moet de on et welke in het huisgezin heerschip er k aan de be schuldigde toegesch Jee. Door erge beleedigingi n en herhaalde gewelddaden door haar gepleegdheeft zij het leven onmogelijk makt aan ha ren echtgenoot. Ei: (treksel uit de beschuldigingsakte.) In die atmosfeer ving het proces aan, en wij zien hoe het Openbaar Ministerie, bij monde van den heer Lesarire, substi tuut van den heer prokureur-generaal, een strenge ondervraging richt tot de be schuldigde. Op zeker oogenblik zal hij haar zelf vrij hard verwijten:uw stelsel van verdediging is belachelijk Tot nog toe heeft men den indruk dat het Openbaar Ministerie, te goeder trouw, ten volle overtuigd is van de schuld de zer vrouw. Maar de volgende dagen, on dergaat de loop van het proces een heele kentering, en dit is wel de moeite waard aangeteekend te worden. Naarmate de verschillende getuigen optreden, zich laten hooren, wordt men om zeggens ge waar dat de beschuldigingsakte veel van hare beteekenis verliest, en ook op de figuur der beschuldigde valt allengs een gansch ander daglicht. Er begint om haar een aureool van zedelijke schoonheid te schemeren die het hart van rechter en jury ontroert. Dan krijgen wij den laatsten dag een werkelijk u coup de théatre Het wordt bijna een apotheoos. Wij wonen er het buitengewone feit bij dat het openbaar ministerie, moedig het licht op den kan delaar plaatsend, moedig de waarheid huldigend, erkent dat het gefaald had en in de betichte geen spoor van schuld kan ontdekken. Een dergelijke ontknooping van een ge ding, een dergelijke taal in den mond van een rechter zijn inderdaad niet alle daagsch, en dienen aangestipt te worden. Wij ontleenen letterlijk aan het verslag van het Gentsch dagblap "De Landwacht van Zaterdag 3 Mei 11. M. Lesaffre begint met te zeggen dat zijn akt van beschuldiging, door hem op gemaakt tegenstrijdig is met hetgeen hij hier ter zitting heef t gehoord. Hij biedt aan G... zijne verontschuldi gingen aan en verklaart dat na alles wat hij heeft gehoorden na gisteren in zijn kabinet nog eens alles goed gelezen te hebbentot het besluit komt dat de be schuldigde eene martelares is op wiens gedrag niets te zeggen valt. Naai wat gij, ongelukkige vrouw, en moeder, hebt tegengekomen, verwondert het mij niet, dat gij tot wanhoop zijt ge dreven. Ik heb medelijden met ugij verdient zooals voorheen gelukkig te zijn ik kan mij gemakkelijk al uw leed voorstellen. Ik hoop, heeren gezwoornen, dat gij ook medelijden zult gevoelen met die onge lukkige, wier leven een kalvariebèrg is. ("De Landwacht,,, 3 Mei 1924.) Is zulke taal niet het aanstippen waard? Ook het hart der Juryleden werd geraakt, en wij lezen in het dagblad van zelfden datum dat velen hunner weenden toen de advokaat der beschuldigde een brief van haar las, gericht aan haar man Die brief vol teedere woorden, niet het minste verwijt aan haren man, van wien zij nooit iets kwaad gezegd heeft, is zoo roerend, dat vele juryleden weenen. ("De Landwacht,,, 3 Mei 1924.) Hierop volgde de vrijspraak, en het werd een ware aphotheoos De vrijspraak werd op een luidruch tig hoerah van wege het publiek onthaald. Iedereen omringde die brave, deftige moe der die weende van aandoening, en wenschte haar proficiat. De Land wacht 3 Mei 1924.) Wij vatten onze beschouwingen aldus saam Aan den aanvang van het proces zien wij eene vrouw zwaar beschuldigd staan In den loop van ditzelfde proces zien wij het licht, sterker dan het sterkste plei dooi, indrukwekkend doorbreken De rechter erkent manhaftig ik heb gefaald De jury treedt even loyaal op, en met hare uitspraak rehabiliteert zij een diep ongelukkige, eerlijke vrouw. Deze uitspraak dient vermeld omdat zij de lucht om ons heen verreinde, want, zij diende de Waarheid, zij gehoorzaamde aan de goddelijke wet der Rechtvaardig heid. Dr Elm. De liberalen vreezen dat de katholieke partij, te naaste jare zal de volstrekte meerderheid hebben in de Volkskamer, 't Is op hun laatste Paasch- congres, te Gent gehouden, dat die vrees ten berde gekomen is. Moge 't geen zij vreezen verwezenlijkt worden De katho lieke partij heeft in 't verleden bewezen, dat zij besturen kan zonder de rechten van andersdenkenden te krenken en dat zij het kent om ons land op te voeren tot den hoogsten graad van welstand en bloei. In 't verleden Ligt het heden De slaapziekte maakt vele slachtoffers ii. Londen, schrij ven de gazetten. Heel Engeland veront rust er zich over. 't Is de droeve ziekte, die destijds de bevolking van den Congo zoo dunde. Zou zij niet ook naar hier overkomen God geve van neen Alhier zijn er al zoovele slapers en nietsdoeners onder alle klassen der samenleving Gelukkig toch waren wij te vernemen, dat de liberale heethoofden op hun Paasch- congres te Gent met bitter spijt verklaar den, dat de katholieke partij in België nog niet door de slaapziekte aangevallen ligt Fas est ab hoste docerizegden de Romeinen, 't geen wil zeggen Wij zijn blijde het te weten, en dat geeft nieuwen moed aan zoovele katholieke werkers. Leve onze forsche katholieke partij Leve ons krachtig katholieke volk De schoolstrijd is volop in gang in de stad Luik, door de schuld van 't liberalism en 't socialism. De twee gevloekte sekten kunnen niet lijden, dat er nog een werkmanskind zij, dat de zoetheid van den godsdienst ooit smake. Wat loosheidWat wreede on- menschelijkheid Het vers, dat op een zijwand prijkt van het huisje Spinoza, te Rynsburg, in Hol land Ach, waren alle menschen wijs En wilden daarbij wel, Dan was ons aard een paradijs, Nu is ze vaak een hel Deze woorden van Camphuizen, klin ken als een Evangelie. Een kop korter! Zie als gij dat wilt wezen, gij hebt niet anders te doen dan eens een reisje te maken naar de Russische streken en al daar eens wat vies te kijken naar een der bazen van het sovietsgouvernement Dadelijk staat gij voor 't gerecht, en gij hebt de eer u te hooren ter dood veroor- deelen door een der socialistische ge rechtshoven, en zijt gij werkman, of zijt gij burger, of zijt gij eêlman, 't is al het zelfde, alles gebeurt met dezelfde "onpar tijdigheid In een tijdverloop van elf maanden, schrijft men uit Moscou, zonden de "brave,, en "broederlijke,, socialisten aldaar zoo nagenoeg 1400 menschen naar de andere werelden, terwijl wij dit aan 't schrijven zijn, komt er ons een telegram uit Siberië, Rusland, toe, dat ons zegt, dat men er wederom 21 personen ter dood veroordeelde, omdat zij laten hooren hadden, dat ze niet altevreden waren over de doenwijze van 't roode sovietsbestuurIn 't kwalijk in schieten wordt het brood scheef. Zoo hangt het al aan een goed begin. Wel begonnen, Dat is half gewonnen zeggen de boeren. Maar in Rusland heb ben zij dat niet gepeinsd, toen zij aldaar slecht begonnen, door 't gezag in de han den van de roode duivels te laten komen. Baas. Moerman peinsde verder, want ter wijl al 't volk van zijn hofstede in de weer was om voor het dale te zorgen, waar de wind meê wegvloog, vroeg hij aan zijn vrouw of ze voor 't eten niet 'ging zor gen Eerst gedaan en dan gedacht Heeft er menig in 't verdriet gebracht! BR. te Marcinelle, in de Walen, wefiral een ongeregeld koppel dat de gazetten doet een moord verhalen Oudersouders waakt toch op uwe zonen en dochters, boezemt ze de vreeze 'Gods in, houd ze af van de gevaren, maakt dat ze uit de slech te cinema's wegblijven, opdat toch nooit zulke schande, oneer en ongeluk over uwe familie kome De Heilig-Bloedprocessie ging verleden Maandag te Brugge uit. Een zee van volk was in de stad toegekomen, en een prachtige dag begunstigde de weergalooze plechtigheid, die sedert ze ven eeuwen de roem van Brugge en van heel ons Vlaanderen uitmaakt. Daar nu de Duitschers, die eerst voornemens wa ren geweest hunne algemeene kiezingen te verschuiven tot als de Fianschen met de hunne weg zouden wezen, hebben 't werk toch verleden Zondag maar ge riskeerd Allavoor eenmaal mogen ze ook ééns hun eigen gedacht ten offer brengenalle wijze menschen doen het wel eiken dag. Maar, a propos van die Duitsche kiezingen, de socialisterij heeft daar een borsteling gekregen naar de eerste mode... Weinig doen, en veel vermogen, Heeft er veel omhoog getogen. Veel te doen, met kleine macht, Heeft er veel omlaag gebracht, zoó zegde vader Cats

De Denderbode | 1924 | | pagina 1