Valsch Getuigenis Per Vliegmachien Baron Lodewijk de Sadeleer Sport voor de vrouwen. Senator Jozef De Cler Priesterlijke Benoemingn Recht en plicht moeten alle twee te zamen gekoesterd worden in onzen zin, zooniet komen wij tot een ellendigen toestand. Zoo is 't ook met een heele volk. Ja, een volk dat van niets anders dan van rechten droomt, en zijne plichten ten laste van den staat legt, is rijp tot de slavernijonvermijdelijk valt het onder de dwingelandij van een op ruier, die voor zijn eigen profijt den toe stand weet uit te buiten, en dan, gelijk het in Rusland gebeurt, met geweld iedereen ondereen ijzeren juk houdt. Wie ver is van zijn goed, Die is zijn ondergang nabij. Een groot verlies onderging de parochie Loxbergen, in Lim burg, door het afsterven van den zoo ijverigen Heer Pastoor, Eerwaarden Heer Cuppens, den gemoedelijker! Vlaamscben dichter. De brave man ruste in vrede bij Onzen Lieven Heer, voor Wiens glorie hij voortdurend werkte en zwoegde. Als tijgers zoo wreed weet het socialism de menschen te ma ken, zegde mij een eenvoudige jongen, die over maanden ondervonden had wat het Belgisch socialism verstaat door Rood of geen brood Maar nu, als de goede jongen, die uit de roode klauwen zich prachtig wist los te rukken, zal hooren of lezen wat er gebeurde op de grenzen van Rusland, zal hij zijn stout gezegde voorze ker bevestigd heeten. Ge moet weten, 300 Russische vluchtelingen, die in Mandchou- rië verbleven, verstoutten zich naar hun vaderland, Rusland terug te keeren elk onzer weet nog ho hard het valt op vluchtte wezen, bijzonderlijk dan nog als men in een vreemd land verblijft die 300 Russen dus, zeg ik volgens het En- gelsch blad Daily Mailkwamen tewege naar hun vaderland terug. Op de grens werden zij door de socialistische overhe den aangehouden en gedwongen eene ondervraging te ondergaan over hunne godsdienstige overtuiging, en al die het bestaan van God niet loochenen wilden, werden levend begraven Ja, zoo afgrij selijk wreed weet het socialism de men schen te maken. Wie gezond verstand heeft, onthoude zulke feiten. Waar toch naartoe moet Frankrijk, als de zaken zoq voort gaan Gedurende het eerste kwartaal van 't loopende jaar 1924 is het aantal geboorten in de tien grootste steden van dat land 3045 beneden dat der sterfge vallen Ziedaar wat de ongodsdienstig heid en de zedeloosheid in een land te weegbrengen... Liberalism en socialism ziedaar uw schandigeen onvaderlandsche werk, uwe onverschoonbare en nooit te vergeven misdaad en schelmstuk Komtontrolt den leeuwenstandaard! Op voor vorst en vaderland Komtde vrijheid van den landaard Wordt bedreigd met smaad en sclxand Op Staat op bij krijgsgedommel, Komtbroeders naar het veld Luistert, ginder slaat de trommel Die ons reeds den zege meldt O vaderland O vaderland Aan u mijn hert, aan u mijn hand O vaderland O vaderland O heilig vaderland Jan De Laet. 't Daensism is zoover reeds versukkeld en verdom- peld, dat het zijn verblinde volgelingen aanspoort om op 1 Mei met de socialisten 30e Vervolg. Er begon iets totmij door te dringen van den stand van zaken, en mij achterover in mijn stoel latende zinken, greep ik Ma rian's beide handen en zag haar strak in het gelaat. Marian, je wilt toch niet zeggen dat de man je ten huwelijk gevraagd heeft Zij bloosde tot over de ooren en hief de handen op als om haar gezichtje er mede te bedekken. Ik geloof het wel, Hughie, en en En wat En ik heb ja gezegd Ah Werkelijk riep ik uit op een toon die eigenlijk van weinig verbazinggetuig- de. Plotseling wierp zij zich in mijn armen en verborg haar gezichtje tegen mijn schouder. O, Hugh, je bent toch niet boos op mij, wel Hij is zoo goed, en ik ben zoo ge lukkig Ik weet niet hoe de meeste mannen zich in zulk een positie zouden hebben gevoeld, maar ik moest bekennen dat mijn eerste gedachte was, den pretendent kortweg af te wijzen. Toen ik echter de zaak eens kalm begon te overwegen, scheen ze mij tenslotte niet meer dan natuurlijk toe. Er viel op den jongen man niets aan te mer- - mee te vieren. Daaraan is 't te zien, eens te meer, wat er gebeurt, als men wil wij zer zijn dan de Kerkelijke Overheid, door God zeiven aangesteld om ons te richten en te leiden. Als de een blinde man den anderen leidt, dan tuimelen ze athaast alle beiden in een gracht Gij jonge dwazen, Meent dat de ouden razen Maar z'hebben meer vergeten Als dat de jongen weten. Weeral bloed en moord in Rusland De bolchevisten hebben in Siberië, in de streek van Bla- gowiechensk, weer eens gelegenheid ge vonden om uitmoordingen iifmassa ui$ te voeren. Zij hadden daar de boeren niet zware belastingen getroffen. De boeren weigerden die lasten te betalen. De so vjets stuurden eene strafexpeditie naar de streek, met opdracht te moorden zonder mededoogen. De roode troepen hebben dit bevel met de grootste gruwelijkheid uitgevoerd. In de dorpen Tambowka en en Hiltchin alleen werden meer dan zes honderd boeren gefusiljeerd. Talrijke anderen werden gefolterd en vermoord en drie duizend boeren zijn naar Japan ge vlucht... Welnu menschen allemaalis 't geen plezier geregeerd te worden door de chefs van 'tsocialism en communism?!! En ge moet niet peinzen, dat die boeren van Siberië schatrijke menschen zijn, hoort ge Het zijn meestal arme dom pelaars, doodarme menschen, die den grond bewerken, en die zoo armtjes leven als de armste menschen, die wij in onze streken ooit ontmoet .hebben... En zulke menschen schiet het rood gespuis maar onbarmhartig omver... Koning Albert is Maandag morgen per vliegmachien naar Meessen fgevlogen en heeft de onthulling bijgewoond van het Engelsch gedenkteeken, opgericht ter na gedachtenis van de gesneuvelde Helden van hetLondon Scottish Regiment Gisteren zijn Hunne Majesteiten koning Ferdinand en koningin Maria van Rumenië, te Brussel op officieel bezoek gekomen bij onze Vorsten. Groote godsdienstige plechtigheden hebben Vrijdag plaats gehad te Linz (in Opper-Oostenrijk), ter gelegenheid der wijding van de O. L. Vrouwkath draal Vijf groote torens beheerschen het gebouw en de hoogste ervan bereikt 135 nieters. De Engelsche Staatssecretaris M. O'Neill, het woord voerend op een kies- meeting in het distrikt Lancaster, heeft zijn toehoorders verklaard dat deEngelsch- Russische konferentie op een dood punt gekomen is. Zij weet geen uitweg inzake de erkenning der schulden, 't Is moeilijk te onderhandelen met roode dieven I De inwoners van het Bataneiland, op Manilla, zijn in gevaar gebracht door het uitbersten van een nieuwen vulkaan ten Noord-Westen van 't San Dionisio dorp. De uitbersting is zeer geweldig, met groote rookwolken, gemengd met steenen en as- sche en stroomen van gloeiende lava, die de bergen afrollen. Alia I 'i is beter in Vlaanderland dan ginder. Stammen uit de streek van Koliat (Afghanistan) zijn in opstand gekomen tegen zekere hervormingen van den emir, welke zij beschouwen als strijdig met de Mahommedaansche wet. De Afghaansche regeering heeft versterkingen gezonden naar het tooneel der onlusten. ken en ik meende zelfs plotseling een ze kere sympathie voor hem in mij te ont dekken. Nochtans om hem, een vreem deling betrekkelijk, mijn eenige zuster af te staan, die een uitmuntende huishoud ster en in alle -*pzichten voortreffelijke gezellin voor mij-was, die gedachte was mij verre van aangenaam maar als zij het werkelijk wenschte, hoe kon ik het haar dan weigeren Je bent toch eigenlijk nog veel te jong, Marian, begon ik met een hopenlooze poging om ernstig te zijn. Ik ben haast negentien, klonk een half verlegen, half protesteerend stemmetje, en er zijn meisjes genoeg die vóór hun negentiende jaar al verloofd zijn. Daar viel niets tegen te zeggen, en der halve gooideik het over een anderen boeg. Wil jc mij dan nu al gaan verlaten, Ma rian vroeg ik met iets klagends in mijn in mijn stem dat niet geheel geveinsd was. Neen, Hugh I Dat weet je wel beter I We behoeven toch niet dadelijk te trou wen Nu, ik geloof dat ik er niets meer aan doen kan, besloot ik met een zucht. Weet je wat je doet, Marian, houd even Hol- dern gezelschap, dan zal ik, terwijl ik het dessert gebruik, er nog eens over naden ken. Zij liet mij los en zag me met stralend gelaat aan. Lieve Hugh I Ik wist wel dat je ja zoudt zeggen I De adjunkt-vertegenwoordiger van het verbond der sovjetrepublieken te Peking, heeft verklaard dateen Russisch-Chineesch accoord waarschijnlijk zeer binnen kort zal geteekend worden. Dat de Chineezen oppassen want roode dieven bekeeren zich moeilijk I Te Cienfuegos (Cuba) heeft eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de regeeringstroepen en de oproerlingen. Over de gevechten zelf worden geen bij zonderheden meegedeeld, en van andere tijdingen betreffend de revolutie, wordt de verspreiding door een strenge censuur in Cuba belet. Een ongemeen gewqidig onweer heeft huis gehouden in het distrikt Hardoi (Bengalen) en er ontzaglijke schade aan gericht. Drie dorpen werden heelemaal verwoest en veertig vrouwen zijn in het noodweer omgekomen. In eene hoeve te Artenay (Frankrijk) heeft een hevige brand gewoed. Een han- gaarwaarin500schapen opgesloten waren en waar het landbouwalm geplaatst was, is de prooi der vlammen geworden. Al de schapen zijn in het vuur omgekomen. —Een vijftigtal bolchevistische Lithau- ers die op waardige wijze het roode Meifeest wilden vieren, hadden eene ge- neverstokerij te Kovno bestormd en ledig den er een twee honderdtal liters vodka. Een dezer viel in een tank met vodka en is er in versmoord. Een Tcheko-Slowaak willende met zijn leven gedaan maken spuitte zich eene hoeveelheid morphine in 't lijf. Negen en veertig uren later sliep hij nog altijd door de werking van het gift en het was de geneeshceren onmogelijk te zeggen of hij niet zou slapen tot de dood zou volgen. Alia I wie 't vijfde der Tien Geboden Gods met voeten treedt, die vaart ernaar Te Dantzig is een vreemde dame. die door haar schitterende kleeding de aandacht trok, op den openbaren weg door een andere vrouw van haar kostuum beroofd. De dievegge werd later aange houden. In een fabriek der elektrieke kabels te Londen, is een groote gastank ontploft Vier personen werden gekwetst waarvan een zoo erg, dat men een doodelijken af loop vreest. De Anreri ansche vloot doet proef nemingen vooi it bestudeeren der moge lijkheid om drj haven van New-York onzichtbaar te eiken door rookwolken, gevormd dóór' .iddei van bommen, uit vliegtuigen geworpen Het eiland Man'-- hatton werd op lie wijze heelemaal ont trokken aan 't 'dit der oorlogsbodems die er op afvaa .en. Een Anierikaansch matroos bevond zich in een klein reddingsbootje, toen hij door verscheidene haaien aangevallen werd. De zeeman wist zich gedurende 24 uren met zijn zakmes te verdedigen. Op het oogenblik dat hij gered wierd, dreef een der haaien dood nevens het bootje. Een portugeesche kapitein en een Indische wachtsman van motorschepen, zijn door zeeroovers, die als passagiers de reis naar Kongmoor meedemaaklèn, dood geschoten. De zeeroovers plunderden veertig passagiers uit, nadat zij de sche pen doorzocht hadden. De buiipest in Lahore (Engelsch- Indië) neemt steeds toe. Er komen iederen dag 20 a 35 sterfgevallen voor. Een voerman te Sairit-Bonnet-de- Cliavagne (Frankrijk) had zich bij het hout klieven eene diepe bijlhouw toegebracht aan het been. De man vermaakte zelf een weinig de wonde, doch eenige dagen later werd hij ten prooi aan verschrikkelijke pijnen. Ondanks de beste zorgen is hij bezweken. Oppassen al hout kappende, dat is de wijze boodschap. Maar ik heb in 't geheel geen ja gezegd protesteerde ik op quasi strengen toon. Met die gedachte moet. je je niet direct verheugen, jonge dame I In ieder geval zal ik toch eerst dienen te hooren wat onze vriend Holdern zelf te zeggen heeft, be sloot ik met een ernstig gelaat en zooveel mogelijk een air van gezaghebbend vader aannemend. Maar zij doorzag mij, en liep na mij een kus op de wangen te hebben gedrukt, lachend weg. Nadat ik geheel gereed was met den maaltijd, leunde ik achterover in mijn stoel en liet mijn gedachten gaan over de gewichtige aangelegenheid die wij zoo even besproken hadden, Er was slechts weinig tijd noodig om tot de slotsom te komen dat het eigenlijk het allerbeste was wat onder de gegeven omstandigheden kon gebeuren. Ik was nooit van plan ge weest om voor goed in Yorkshire te blij ven, en al waren er op dat oogenblik ver schillende redenen,, waarom ik geneigd was, op Devereux Court te blijven, er waren nog meer en sterker redenen waar om ik zou heengaan. In de eerste plaats kon ik ongetwijfeld door mijn verder ver blijf op Devereux het groote doel van mijn leven niet nader komen, en aan den anderen kant werd eiken dag dien ikdoof- bracht in de nabijheid en tegenwoordig heid van Maud Devereux het gevaar, dat ik mijn belofte vergeten zou, grooter. En tenslotte had ik hier geen gelegenheid om Rupert Devereux te ontmoeten, den man DOOD VAN Dijnsdag namiddag is Baron Lodewijk de badeleer ter zijne woning ie Brussel 111 den ouderdom van 72 jaar overleden, geboren te Haeliert. den 6 Oktober 1852. In 1872 verliet hij het College der EE. FF. Jesuieten te Aalst, na schitterende studiën. Aan'de Hoogeschool van Letiven studeer de hij in de rechten en legde er in 1876 met ue grootste onderscheiding zijn exa men van Doktor in de Rechten at. Nauwelijks 25 jaar, trad hij in de poli tiek, als gemeenteraadslid van zijn ge boortedorp. Later vertegenwoordigde hij het kanton Herzele in den Provincieraad. In 1882 werd hij als lid der Kamer van Volksvertegenwoordigers verkozen voor het Arrondissement Aalst, en sedert dien datum heelt hij ononderbroken deel ge maakt van het Farlement. Hij zetelde üus 30 jaar in de Kamer en 12 jaar in den Senaat waarvan hij op 't oogenblik het oudste lid was. In 1883 werd hij secretaris der Kamer en vervolgens voorzitter. In 1912 trad hij in den Senaat en den 14 Oogst 1914 werd hij Staatsminister be noemd. Binst den oorlog werd hij door Z. M. den Koning gelast met eene bijzon dere zending in de Vereenigde Staten. Hij had ook het ongeluk een zijner zonen, oorlogsvrijwilliger,op het slagveld te ver liezen. Als blijk van erkentelijkheid voor de groote diensten aan het land bewezen werd hij door den Koning tot den adel stand verheven. Baron de Sadeleer was ook voorzitter der Kommissie van Financiën en voorzit ter van het Interparlementair verbond. Het arrondissement Aalst en tevens ook de katholieke partij verliest door het heengaan van Baron L. de Sadeleer een harer dapperste strijders die telkens op de bres was als het de verdediging der ka tholieke belangen gold. De Dënderbode biedt deachtbare fami lie zijne oprechte deelneming in 't marte- lijk verlies dat haar treft. De plechtige Lijkdienst gevolgd door de bijzetting heeft heden Zaterdag mor- gend plaats gehad te Haeltert. TEN BUREELE DEZER Beeldekens voor Eerste Communie met gouden druk 7,50 fr. de 25. Wij ievén in een tijd dat er veel aan sport gedaan wordt sommigen beweren zelfs te veel. Natuurlijk zijn er altijd menschen die overdrijven en dat gebeurt van zelfs ook in de sportoefeningen. De vrouwen die zich lichamelijk willen ontwikkelen door sport, mogen niet ver geten dat alle oefeningen van mannelijke sport niet voordeelig zijn voorde vrouwen. Ten einde deze nadeelen te vermijden, zijn eenige hygiënisten op het gedacht gekomen om enkele oudere sportoefenin gen weer in eere te brengen, welke geen aanleiding geven tot misbruik en welke zeker eene gezonde lichaamsontwikkeling bevorderen. Het zijn de volgende BALAYING. Dit sport wordt verricht met een gereedschap in vorm van T, waarvan het korte dwarsliggende stuk voorzien is met stijve haren men wrijft daarmee.den vloer in gemeten armbewe gingen. PLUMING. Daarvoor bezigt men 'n korten lichten pluimborstel, welke men snei over metjbelen heenzwaait om het stof op den grond te doen vallen. LAVING. Nadat men het linnen in water.gedommeld heeft en met zeep be streken, zal men 't krachtig ruischen, af spoelen en uitwringen, om het daarna, in van wien alleen, ais zij ooit kwam, mijn vader's rechtvaardiging te verwachten was. Mijn vaderIk dacht weer aan hem, als een balling in een vreemd land ronzwer- vend, en het hart deed mij pijn bij die ge dachte. Geen letter hid i k van hem gehoord sinds onze laatste scheiding en ik had zelfs niet het flauwste vermoeden van zijn tegenwoordige verblijfplaats, ik wist niet eens in welk land van de wereld hij zich op dat oogenblik bevond Als Marian mij nu verliet, wat zou mij er dan nog van moeten weerhouden om hem op te zoeken en zijn lot te deelen Tezamen zouden wij wellicht ons doel kunnen bereiken, maar eik van ons 'afzonderlijk zou falen Hoe meer ik daarover nadacht, des te aan lokkelijker werd mij de gedachte. Ik moest Devereux Court verlaten, ofschoon ik het goed had lief gekregen, en een vreemde genegenheid had opgevat voor mijn stren gen ouden grootvader. Maar hoe kon ik hier blijven leven, terwijl ik voelde dat de vreemde betoovering die Maud Deve reux op mij uitoefende, eiken dag sterker werd Het scheen mij zelfs bijna verraad egens hem dien ik zoo liefhad, dat één alik uit haar blauwe oogen mij als het ware buiten mijzelf kon brengen, en dat het geluid van haar stem mijn liar-t deed bonzen van opwinding. Ik moestheengaan haar voor altijd den rug toekeeren, en de taak opvatten die ik mijzelf had opgelegd, waarheen dat mij ook zou voeren. Wat er open lucht, op koordén op te han[ deze taaiste oefening is zeer voordi cr voor de ontwikkeling van de annspi en der ademhaling. CU1SING. Als afwisseling en om me verkoudheid na de voorgaande sporto nf ningen te vermijden, is het geraadz j naast de kachel te zitten, en,"voor be heid, groenten te kuisclien en zijne i dacht te wijden aan ldskassend, gei» en welluidend broebeien van den si ketel. Die sportoefeningen zijn zeervoorde Mt voor de ontwikkeling zij kosten wei n want zij vergen geen bijzondere klee het minste toilet is daarvoor nog het Pr Als opvolger van Senator Baron Saedeleer komt de heer Jozef De Cle: advokaat. Hij werd geboren te Ninov 1881, studeerde er aan liet Bisschoppi College zijner geboortestad en volledi Ke zijne humaniora in het Jezuïten coli ie te Aalst. Promoveerde in de rechter Leuven en verbleef een jaar aan de l versiteit te Parijs waar hij de lessen i. sociale en politieke wetenschap volgde. Hij deed zijne stage te Brussel, vest» zich later als advokaat te Ninove en niet er sinds jaren het vertrouwen ee uitgebreide kliënfeel. De Heer Frans De Clercq-De Co zaliger, oud schepen en provinciaal ras. lid te Ninove. leidde zijn zoon op in politiek. Sinds twintig jaar wijdt hij zi beste krachten aan de Katholieke partij Onvermoeibaar heeft hij gansch arrondissement doorkruist. Als reden en debatter genoot hij vee] bijval. Binst de oorlogsjaren stond hij op bres als voorzitter van het Regionaal H en Voedingskomiteit en deed ai wat kon om de bevolking te helpen en te sti nen. Na de oorlog kwam hij, opvolger den alomgeachten Dr Aug. de Coonii Eiiaert als voorzitter in de Kantonale Ki vereeniging te Ninove, en later ook voorzitter van de Katholieke Kiesveree ging van het Arrondissement in opvolg van den. geachten Heer Senator, oud i nister R Moyersoen. hl de laatste gepieentekiezingen trad op aan het hoofd der katholieke lijlL bekwam een prachtigen uitslag, eenew; nr) zegepraal. Bij de algemeene verkiezing werd hij aangeduid als derde effeclit kandidaat en eerste suppleant op del van den Senaat. Bovenal Katholiek, Vlaamsch en vol gezind mogen alle standen der Partij hem hun volle vertrouwen stellen, en w de rechterzijde van het Senaat is het ei flinke aanwinst. Uit ganscher harte GOED HEIL CC Al aa N.ï 21 li Wi c Idn erf ige Bisdom Gent. Zijne Hoogw. de Bi schop heeft benoemd Onderpastoor te Sleydinge, den E. Blanckaert, surveillant te Geeraardsb gen; te Petegem bij Deynze, den E. H. 3e Bisschop, id. te Lembekete Oos Eecloo, den E. H. P. Van de Vyvere, te Asper. Katholieke Werkmanskring. Rouwmis. Op Zondag 11 Mei, a.s. om 7 u. 's nio ff' gens, zal er aan het Hoogaltaar in SiVrc Martinuskerk, eene H. Mis opgedragi^ai worden, tot lafenis der ziel van Mijn lie''pc Michel Gheeraerdts, Eerelid van den Krio la'e met Marian gebeurd was, had mij den wi duidelijk gewezen. Ik begaf mij naar onze kleine eetzaal zonder kloppen binnentredent, vond Marian en Holdernop behoorlijken afsta. van elkaar-gezeten, beiden blijkbaar ve ')akl diept in de beschouwing van het plafon ^ro Marian nam haar borduurwerkje op f verliet met blozend gelaat het vertrek, te wijl Holdern opstond en begon te spreke TjL Hij was een prettige kerel met et hoe vriendelijk gelaat, en er lag in zijn ooge)per een eerlijkheid en in zijn manier van 0| irklj treden iets van recht op-zijn-doel-afga! dat mij aangenaam trof en overtuigde va zijn ernstige bedoelingen. Hij vertelde mij dat hij een goed komen had uit de nalatenschap zijn ouders, en bovendien in een der plaatst uit den omtrek een goede positie had ve kregen. Het spreekt van zelf, voegde hij eenigszins aarzelend bij, dat ik wel eenif schroom voel om u Marian te ontnemf en u daardoor aan u zelf over te laten maar, maarf enfin het kwam er tenslo te op neer dat hij gaarne zoo spoed mogelijk zou willen trouwen. Zij gingt niet ver weg, en zelfs als ik alleen nil zou kunnen wennen, dan zou ik bij he kunnen komen inwonen. Als hij Maria maar kreeg (Wordt vervolgd.) idb IV rke hnj Ion aks

De Denderbode | 1924 | | pagina 2