Valsch Getuigenis IT Huldebetooging Per Vliegmachien Leest en verspreidt De Denderbode Algemeene Weezenbond LIJKREDE S I t( Prie allerhoogste belang. Een van die dringen de redenen is, dat ontuchtvrouwen en dieven gewoonlijk samen huishouden. De Ieelijke voorvallen der laatste maanden hebben het meermaals opnieuw aange toond. Het practisch socialism in Rusland kostte tot hiertoe meer dan 7 1/2 millioen menschenlevens, zeggen ons de statistieken of officieële lijsten, door de brave bolchivisten zeiven medegedeeld, en wij mogen verzekerd wezen dat zij nog wel een gedeelte van hun moorderijen durven verzwijgen heb ben... O mochten onze onwetende dom pelaars van werkmenschen zulke dingen een beetje dieper in den kop steken, zij zouden zich niet langer laten geketend houden door de roode bazen. Kweekt een rave, En ze pikt uw oogen uit Meer huizen dan dat er verwoest werden zullen einde 's jaars in de verwoeste gewesten ge bouwd zijn. Zoo spreekt het verslag uit gebracht over de begrooting van verhaal bare uitgaven, en dat doet ons bijzonder genoegen, vooreerst omdat daardoor de lijdenden uit hunnen benarden toestand getrokken zullen wezen, en tweedens, omdat die prachtige uitslag eens te meer aan de heele wereld toonen zal dat de Belgen een volk uitmaken, dat werken kan, naar 't voorbeeld onzer groote Vlaamsche voorvaderen, die, zooals dich ter Ledeganck zingt Die wilden wat was recht En wonnen wat zij wilden Het vrouwenkiesrecht, zie dat is nu iets, waar de liberale en de socialistische chefs zoo benauwd van zijn als de kleine gastjes van de weerwulven langs de wegen en de bittemans in 't wa ter... Waarbij komt dat toch Waarbij komt dat in ons kleine België In andere landen, is elk en ieder zoo voldaan over het invoeren van het vrouwenkiesrecht. Menige reden van die zonderlinge vrees werd reeds opgegeven, en de blauwe en de roode chefs die op politiek gebied in niets te betrouwen zijn hebben lie ver niet veel te antwoorden Maar daar is een reden die men, misschien zoo een beetje uit beleefdheid, tot hiertoe niet veel opgaf, en dié nochtans van bijzonder gewicht is. Die reden is de deze bij vele blauXve en roode bazen is de wettige huis vrouw niets meer dan een slavin van haar blauwen of rooden man, die zich door de huwelijkstrouw hoegenaamd niet gebonden acht"Wat!... Wat!... Wat hoor ik een roepen. Wat durft de Den- derbode daar schrijven die die Halt blauwe of roode grootbaas Halt wij weten heel wel. dat de waarheid hard vallen kan, op de wijze van een kei op een zwakke maag, zegde destijds Peer Snaps, doch de waarheid is de waarheid.. Onlangs nog kwam een beruchte historie uit den tegenwoordigen tijd uit den Indicatif Présent zouden de schooljongens zeggen klaar bewijzen, hoe in sommi ge ontchristende huishoudens de wettige huisvrouw enkel als slavin beschouwd wordt, terwijl de ontchristende man buiten huis liefdebetrekkingen onderhoudt... Wien 't schoentje niet en past, die moet het hem niet aantrekken zegde nog onze Peer Snaps, en 't staat intusschen vast, en zoo vast, dat niemand die oogen heeft het loochenen kunne, het liberalism en het socialism hebben in ons landeken, door hunne laffe ontchristening, een rotten ze delijken boel binnengebracht. Dat zij er 32® Vervolg. Het geheele groepje stond aan den oever van het meer, sommigen van hen droegen eed stoeltje, anderen voerden een slede mee, en allen, Francis alleen uitge zonderd, hadden schaatsen bij zich. Toch toevallig, Mr. Arbuthnot dat u zoo heel alleen bent hier 1 Wij waren van plan u te komen halen als we u niet spoe dig gezien hadden Is het ijs goed hier Kom wat dichter bij, dan kan ik u aan mijn zusters voorstellen. Er zat voor mij niets anders op dan te doen wat mij gevraagd werdr en een oogenblik later babbelden twee meisjes tot mi}, die beiden veel op Olive geleken. Daarna begroette ik ook Maud, en onze handen rustten een oogenblik in elkaar, terwijl onze oogen elkaar ontmoetten. Iemand stelde mij toen aan mijn neef, Francis Devereux, voor en ik maakte een lichte buiging, terwijl ik mijn handen op den rug hield; niets zou mij ertoe hebben kunnen brengen om mijn hand te leggen in dien van Rupert's zoon Hij zag mij met een hoogmoedigen blik aan vanuit den hoogen kraag zijner zware overjas, die wel voor een noordpoolreis gemaakt scheen te zijn. Het was te koud om stil te staan, en wij gleden spoedig in vrij snelle vaart de vuile schande van dragen voor nu en voor het nageslachtCuiqüe suum Die 't kwaad weet en niet En vliedt, Verdient dat hem verdriet Geschiedt. De heldin Gabrielle Petit kreeg haar gedenkteeken te Doornijk, waar het moedige meisje door de Duitsche dwingelanden wreedaardig werd door den kop geschoten om hare gehechtheid aan het Vaderland. Gij zult zien hoe een Belgische vrouw kan sterven gaf zij fier hare beulen ten antwoord, en na haar opschik gemaakt en een laatste vaarwel geschreven te hebben, ontving ze kalm de Heilige Communie, en ging zij, luidop biddend, met vasten stap naar de terechtstelling. Het is verleden Zondag dat het gedenkteeken ingehuldigd werd. De stad Doornijk haalt er eere van. Ziet gij nu hoe machtig de bescherming der katho lieken in 't Oosten door Frankrijk-is?!!!.. Indestreek ten Noorden van Syrië heb ben de Turken een vervolging in regel tegen de christenen ontketend. Dat doet aan de Fransche katholieken eens te meer zien, hoe ver zij 't gebracht hebben door elkander niet te willen verstaan en het lot van hun land in de handen te laten van anderen. De vervolging van de katholieke geestelijkheid in Rusland wordt voortge zet. Zielinski, deken van katholieke kerk te Moskow en pastoor Mincewiez zijn door de Bolchevisten gevangen gezet. Gravin Marie Beitner, die sinds twintig jaar in dienst was der tsaristische politie, werd door de Sovjetrechtbank van Moskow ter dood veroordeeld. Er werden drie lijken ontdekt van Britsche officieren van het Palestiniaansch politiekorps bij Gaza (Palestina). Een Engelsch gendarmerie-detachement uit Palestina zocht eene troep Bedoeïnen op, die den 2 Mei, de politie van het H. Land hebben aangevallen. Te Berlijn verneemt men uit Londen dat een belangrijk Engelsch bank consor tium belangrijke leeningen heeft toege staan aan twee Duitsche steden. De Senaat der Vereenigde Staten heeft een wetsvoorstel gestemd, waarbij aan de oud-strijders van den grooten oorlog vergoedingen worden toegekend. Het voorstel is thans wet geworden. Te Katazan (Engelsch-lndië) werd een woest gevecht geleverd tusschen de de politie en eene bende van honderd Mahouts. Deze oproerlingen waren in overmacht en hebben de politiewacht heelemaal uitgeroeid. De Italiaansche vuurberg Vesuvius biedt sedert eenige dagen een zoo vreemd als onrusbarend schouwspel. De vulkaan is in werking getreden. In de streek van Erzeroum (Armenië) heeft eene geweldige aardbeving plaats gehad. Talrijke dorpen werden vernield. Een tweehonderdtal personen zouden in de ramp het leven verloren hebben. Men heeft een walvisch van nage noeg vijftien meters lengte, in het kanaal gezien, namelijk bij Atherfield (Eiland Wight). Dat is een zeer zeldzaam feit. Te Hampton, bij Londen, kreeg een vijftigjarig werkman, een zware ijzeren plaat op het lichaam. Sterven werd hij naar het gasthuis gebracht. Onderweg gelukte hij er in zijn beurs over de gladde vlakte. Ik zag tot mijn ge noegen, dat er in het gezelschap veel meer heeren dan dames waren, en het clubje verdeelde zich spoedig in paren, terwijl ik, geenszins tot mijn spijt, aan mijzelf werd overgelaten. Alleen Maud had ietwat getalmd met het onderbinden van haar schaatsen, en zat nu op den stomp van een boom, dicht bij de plek waar ik mijn pijp stond te stoppen, en omringd door een kleine groep heeren waaronder ook lord Annerley. Toen ik de lucifer waarmede ik mijn pijp had aange stoken, wegwierp en mij omwendde om opnieuw weg te rijden, ontmoetten Maud's oogen de mijne, en zij glimlachte. Ver wachtte zij van mij, dat ik mij, bij het groepje van haar bewonderaars zou voe gen, en met hen wedijveren in het maken van complimentjes, misschien zelfs met hen dingen naar de gunst, haar schaatsen te mogen aanbinden Bah Dan zou zij bedrogen uitkomen Als zij dacht dat ik haar slaaf was, die ge lukkig gemaakt kon worden door een blik uit haar blauwe oogen of een vriendelijk woord van haar frissche lippen, of onge lukkig door het gemis daarvan, dan zou ik haar toonen dat zij zich deerlijk vergist had. Als zij trotsch was, dan ik niet min der, ik trok mijn handschoenen weer aan, en reed naar de andere zijde van het meer, waar ik den kring van haar vleiers niet zien en hooren kon. Spoedig daarna kwam Olive alleen op uit den zak te halen en haar aan een makker te geven met de woorden B Dit is al wat ik bezit. Geef het aan mijn vrouw. Daarop stierf de ongelukkige. Te Rijsel werd uit de Deule het lijk opgehaald van een belg Leo Navedans, welke in zijn land wegens diefstal tot vier jaar gevang veroordeeld was en daarom naar Frankrijk was gevlucht. Een bediende in de Italiaansch- Amerikaansche bank te Genua (Italië) had zich onlangs meester gemaakt van een miljoen in bankbriefjes en ze op den koer der bank zelf, verbrand. De rechtbank van Genua heeft hem thans tot zes jaar ge vang veroordeeld Eenige visschers van Menton (Frankrijk) die op vangst van ansjovissen uitgevaren waren, stonden bij 't ophalen der netten niet weinig verstomd, toen zij bemerkten dat zij twee haaien gevangen hadden. Uit Winnipeg (Canada) wordt ge meld dat uitgestrekte woudbranden woe den in Noord-Alberta, Manitoba en Sas- katschewan. Bosschen ter waarde van ettelijke miljoenen dollars zijn in asch ge legd. Vele personen die op afgelegen plaatsen wonen, verkeeren in gevaar. Honderden mannen strijden tegen de vlammen. In de statie van Villeneuve-S1 Geor ges (Frankrijk) werden vier werklieden die op het spoor aan den arbeid waren, door een trein verrast en gedood. Een moeder van 29 jaar in de ge meente Arquettes (Frankrijk) heeft hare drie kinderen verdronken in een poel van 80 centimeters diepte. Dan heeft zij in denzeïfden poel het einde van haar leven gezocht en gevonden. En dit alles omdat zij in oneenigheid met haar man leefde, 't Is om te griezelen. Twee mijnwerkers te Alken waren, in plaats van na hun werk naar bed te gaan, den heelen dag gaan zwieren, en, in bedronken toestand verschillende malen gevochten hebbende, ten laatste rond vier uur tot een doodelijk gevecht overgegaan. De dader wist zelfs niet te zeggen, hoe dikwijls hij met zijn mes geslagen had. Het slachtoffer was zoodanig doorkoven, dat het bijna den hals afgesneden was. Aaiwat boel - In den koer der Duitsche kazerne, te Sanderhausen (Thuringen) is een munitie depot in de luci 11 >gen. Er waren drie slachtoffers. Een smokkelaar werd nabij de Nederlandsche grens te Kerkrade, op Duitsch grondgebied betrapt door Bel gische tolbeambten. Hij kwam in opstand, trok zijn mes en bracht een der douaniers een steek toe. De smokkelaar werd door een kogel getroffen en bleef op den slag dood. Sedert eenigen tijd werden in de staties van den Brusselschen omtrek her haaldelijk be.langrijke diefstallen gepleegd. Nu zijn de daders in de val geloopen door hunne waar aan een oud-kleerkooper aan de man te brengen. Zij werden in 't gevang opgesloten. In de pastorij te Rosmeer (Limburg) is een begin van brand ontstaan op den zolder. Gelukkig dat geburen de vlam zagen omhoog stijgen. Door hun spoedige hulp kon men den brand nogal gauw meester worden. Eenige meubels zijn erg beschadigd. Te Vire (Frankrijk) bootsten twee jonge kokleerjongens in een hötei eene schermpartij na en bedienden zich van messen. Het spel ging volop zijn gang, toen een der twee jongens een sprong deed en met den buik op het mes van zijn mij toegereden, haar handen coquet in de zakken van haar kort met bont afgezet manteltje, en haar vroolijk gezichtje stra lend van inspanning en genoegen. Mr. Arbuthnot, ik vindt dat u de slecht ste gezelschapsmensch zijt die ik ooit ont moet heb riep zij mij toe. Mijn zusters verlangen er naar om eens met u te rijden, en u vraagt ze niet, zeide zij met een be- tooverenden glimlach Ik kon natuurlijk niets anders doen dan haar kleine handjes in de mijne te nemen en met haar mee te rijden. Wij passeerden herhaaldelijk Maud, die met lord Annerley reed, en het trotsche koele licht in haar oogen dat ik opmerkte als zij ons in het voorbijgaan aankeek, maakte mij bijna waanzinnig. Telkens als wij haar tegen kwamen legde Olive, waar schijnlijk om mij te plagen en ook wellicht uit een weinig ijverzicht, het zoo aan dat ik, om naar haar te kunnen luisteren, haar moest aanzien, en dat te doen zonder haar glimlach te beantwoorden was on mogelijk; en toch was Olive's prettig ge babbel en geplaag aangenaam om te hoo ren. Eenigen tijd later verliet zij mij om met Lord Annerley's broer te gaan rijden, die juist in een rijtuig was aangekomen met nog eenige kennissen. Ik besloot toen Holdern en Marian te gaan opzoeken. In plaats van hen, ontmoette ik echter bij een scherpen bocht onverwachts Maud, ach teroverleunend in een slede en starend naar het riet, waar een van de heeren tegenstrever botste. De gekwetste is eenige uren nadien gestorven. Tillie Alcatra de schoonste ras- koei van Californië, en beroemd bij al de veekweekers van heel de wereld, is moeten afgemaakt worden daar het dier door de muilplaag was aangetast. Zij had eene waarde van 740,000 frank. Een harer kalveren is op 3 maand ouderdom ver kocht geworden voor 850.000 frank. STAD NINOVE. aan den Heer Advokaat JOZEF DE CLERCQ ter gelegenheid zijner aanstelling als Senator voor het Arrondissement Aalst- Audenaerde. Feestelijkheden 1. Om 9 ure voormiddag, Solemneele Mis van dankzegging in de parochiale kerk te Ninove. 2. Om 2 1/2 ure namiddag, vorming van den feeststoet op het Statieplein. 3. Om 3 ure, optocht door de stad om den nieuwen Senator ten zijnen huize af te halen. 4. Om 4 ure, aanspraak op den koer van het lokaal De Keizer met rede voeringen door vermaarde sprekers van het arrondissement en elders. 5. Om 7 ure, kunstconcert op den kiosk ter Graanmarkt, door beroemde muziek maatschappijen. Bijgevoegde treinen tusschen Dender leeuw en Ninove zoowel als tusschen Geeraardsbergen-Ninove zullen voor de aankomst en voor het vertrek aangevraagd worden. Namens het komiteit De Sekretaris, De Ondervoorzitters, V. Cassiman. Notaris Van den Berghe Doktor Prové. VAN BELGIË. AFDEEL1NG AALST 1894 Groot Jubel Congres 1924 OPROEP aan alle xveezen en oud-weezen Op 2, 3 en 4 Augustus a. s., zal de Al gemeene Weezenbond van België, zijn 30 jarig bestaan vieren en zijn 25c Con gres houden. De stad Aalst werd daartoe in het Con gres te Gent, met algemeene stemmen aangewezen. Wij, Aalstersche oud-kweekelingen van ons stedelijk weeshuis, zijn fier en geluk kig om de eer ons aangeboden, te meer daar we er op wijzen mogen dat onze vaderstad, de bakermat is van den Alge- meenen Weezenbond van België. Waren wij bij de stichtingsviering in 1894, die gepaard ging met de inhuldiging onzer vlag feestelijk gestemd, werd het 10 jarig bestaan van onze zoo werkzame, als bloeiende bond, ook hier in Aalst, in 1904, plechtig herdacht, hoe zullen we thans eene gebeurtenis als deze, grootsch en machtig vieren Dat willen we...! Dat zullen we 1 Doch alleen doen we het niet...! Daar om doen we een krachtigen oproep Beste bezig was met een pennemes. Zij wenkte mij, nader te komen en ik gehoorzaamde. Waar hebt u Olive gelaten vroeg zij op koelen toon. Afgestaan aan een gelukkiger man, ant woordde ik, rond haar slede draaiend. GelukkigerMij dunkt dat u toch niet te klagen hebtGe hebt meer dan een uur met haar gereden, niet Ik weet het werkelijk niet, antwoordde ik luchtig. Ik heb niet op den tijd gelet Hij ging zeker te aangenaam voorbij, veronderstel ik Misschien wel! Ikhebzoozeldeniemand met wie ik eens praten kan. zei ik. Dat is uw eigen schuld, u hebt ons de laatste drie weken opzettelijk vermeden. Ik kruiste de armen over elkaar en zag haar strak aan. En als dat zoo is, antwoordde ik lang zaamaan geloof ik dat u mij metmijn wijs heid en wilskracht moogt gelukwenschen. Zij lachte, ietwat aarzelend, en het hoofd achterover op het kussen werpend, zag zij mij vragend aan. Olive is gevaarlijk, nietwaar vroeg zij. Ik keek haar een volle minuut aan zon der te antwoordden. Van onder haar hoed van robbevel zagen haar blauwe oogen vol in de mijne, en een spottende glimlach speelde om haar fijngevormde lippen. Zij was inderdaad mooi genoeg om eiken man het hoofd op hol te brengen Neen, Olive is voor mij niet gevaarlijk, on Weesbroeders, aan uwen goeden wil die dagen van 2, 3 en 4 Oogst voor te I houden, ten einde alsdan met ons te t met ons te juichen, te vieren te verbr< deren...?? Hebben we in Aalst niet, de pracht rijkdom van Brussel, de schatten van juweelenstoet als Antwerpen, de wondiot volle en prachtige omgeving van Nam en Luik, de oudheidskundige waard v Brugge en Gent. Dan toch wijzen wij n fierheid, naar ons oude slanke Belfi (1200). Onze overprachtige St Martini kerk, ons lief en verrukkelijk park, zoo hel en puur klinkende beiaard oudste des lands) en onze niet te onde schatten Weezenhuizen Dit alles gepaard met den vriendelijl omgang van het Aalstersche volk en gedurig in voeling blijven met Uwe feeststemming zijnde Weesbroeders Weeszusters, zal zeker uwe komste na Aalst meer dan beloonen...!! Ja, vrienden, wij beloven U eene innij broederlijke ontvangst, en een zeer gen gen, tevens aangenaam verblijf in tijdens de Congresdagen. Er is iets meerOnze werking op Oogst, Zondagmorgend dus, moet in h teeken staan eener machtige betoogin waarvan de ontplooide vaandels medeburgers, zal getuigen van onzen durigen strijd tot A het uitroeien van gehate uitbestedingstelsel. B het bekom van Staatstoezicht in de Weezenverzc j ging en C het Opvoeden der ouderloozt chi in weeshuizen. Gezien onzen grooten strijd voor verb tering in 's weezenlot, twijfelen wij niet aan. Waarde Weezenbroeders, of zult door uwe tegenwoordigheid onzi broederlijken oproep wel willen bean "t woorden...?? Dus op 2, 3 en 4 Oogst e. k., allen Aalst Voor het feestkomiteit der Gewezen- Weesjongens Aalst: De Voorzitter, Alb. Mertens. De Secretaris, De Schatbewaardi Br. Daniel M. Jan Muylaert. kracl ten F lanc :nen -enien de ret iinmir star een vc ren w; >rt eeu ïur, v; dien t lopcu' d kter g hop Dnden lanter over on wi edel c Best. v. h. Jongensweeshuis. uitgesproken door den Heer Baron Lodem de Bétliune, volksvertegenwoordiger, bij j teraardebestelling van M. Hector Miserez. Mijnheeren, drol Het is met een gevoelen van innige heid dat ik hier, voor dit openstaande graf, naam van talrijke landbouwmaatschappijen vereenigingen, aan de nagedachtenis van d diepbetreurden landbouwingenieur, Hect( MISEREZ, eene laatste en welverdiende huid kom toebrengen. Geene woorden kunnen de smart uitdrukke die ons getroffen heeft, wanneer wij vernome hebben dat de onverbiddelijke dood hare ha had uitgestrekt op dien man die door zij onvermoeibare werkzaamheid, door zijn initiatief, door zijne groote vakkennissen, dot zijne wonderbare geleerdheid, aan den Belg schen landbouw onvergeetbare diensten hei bewezen en die in de streek van Aalst als ei groote landbouwweldocncr moet aanzii worden. Na met eene bijzondere onderscheiding zijl studieën als landbouwingenieur ter Hooj school van Leuven te hebben voltrokken, wii Hector MISEREZ door het Ministerie Landbouw aangeduid om het ambt van staal agronome in Aalst te komen uitoefenen. Van dit oogenblik af, heeft hij de maat ge geven der schitterende hoedanigheden dii hem kenmerkten. Niet alleen heeft hij zich op eene voorbee dige wijze van zijne ambtsplichten gekweten niet alieen heeft hij honderden, ja duizend! voordrachten gegeven om in de verwijdersl gemeenten de gedachten van vooruitgang doen binnendringen; niet alleen heeft hij pre velden aangelegd, talrijke en altijd praktisch! schriften verspreid, maar ook nog heeft hij aid w< de h< is dit ken aa derba urende hoptet etzelfc ganse igonz ng var de wil en ht :nvo >ene vt irtom nijve jacht s rander landbt Ijn ho rtbren iten i alle: Ibouw en aar :n arb verse in voor d< zijne erez z: .'at ge; og? loevee de die ersteu ibevol veel h olpen 'je ist ver ndit a iatief, [loos, Js leu: gen oir iie leu t ■en te leven me be.< thai ste nu inde met kbaarl rste lit zijn. iten. oor de wen irmoe iiievac _.'ns ee ndbeg Wit ee: ileefd ee ibaan zijl nitdru .ge ,betre jer Ste hu va ot wee Jijne ft ber Inder id. L. 1 id. tf antwoordde ik langzaam en met nadrul maar u wel Ik Er kwam een eigenaardige veran dering in de uitdrukking van haar gelat toen ze dit enkele woord uitstiet. De spo! tende glimlach werd bijna teeder, en ee lichte blos kleurde haar zachte wangei De sterkste verandering zag ik echter haar oogen; gedurende één seconde kruis te haar blik de mijne, en ik ontdekte in dil blauwe diepte een licht dat ik nooit ha durven hopen, daar te zien, een zachl warme bijna teedere schijn. Je bent een domme jongen,zeide zij toei op gedempten toon terwijl de blos op haa wangen immer sterker werd. Hoe durf jf dit tegen mij te zeggen Ja, hoe durfde ik Als zij alles eens ge weten had, hoeveel meer nog dan nu zoi dan die vraag op haar plaats geweest zijn Ik weet het niet, antwoordde ik zorge loos. Als ik nog langer hier sta, zal ik we c nog meer zeggen Ah, kapitein Hasleton, wat mooi rever Hoe hebt u er zóóveel kunnen vinden? xelles De aangesprokene deed zijn mes dicht ei >erc|e begon een bos rietstengels bijeen te binden Ja, dat moogt u inderdaad wel vragen ai mejuffrouw, zeide hij lachend, het zou t< angsc lang duren om alle verschrikken te be irpro schrijven die ik ervoor heb moeten door foCjnj staan. Ldr len te der (Wordt vervolgd). Ja

De Denderbode | 1924 | | pagina 2