Valsch Getuigenis m UIT DëTöTEDB Per Vliegmachien Priesterlijke Benoemingen Uit de streek Rerum Novarum B ZON DAG Dl EN ST. voorbereiden is een uitstekend vader- landsch werk daarstellen. Bericht aan onze moedige katholieke jeugdorganisa ties De laster, de laster Kent gij niet de adder, die doorgaans in het donker schuifelt, lichtschuw elk oog ontduikt, en haar verholen spoor met gift en zwadder teekent De openbare ver foeiing drukt haren naam zij heet laster. Geene boosheid is zoo diep verachte lijk als deze des lasters, dewijl geene zoo lafhartig, zoo nietswaardig is. O wacht u voor den eerrooverHoedt u voor de tong des lasteraars Het Verbond der Katholieke Kringen en vereenigingen hield verleden Zaterdag en Zondag zijn 51e jaarlijksche vergade ring te Oostende. Vele goede zaken werden op die vergadering gezegd en vele krachtige besluiten genomen, en ai- les liet hooren, dat er volledige eenheid komt in de katholieke partij, tot spijt van socialism, en liberalism en Daensism, die alle drij lagen te loeren en te speculeeren op een mogelijke verdeeldheid in onze rangen. Een schandalige plakbrief hing op de muren der Capucinersenlaan te Parijs. Tal van voorbijgangers trokken verontwaardigd de schouders op, doch een'priester, Eerwaarde Heer Viollet deed meer: de man trok den schandelijken plakbrief van de muren af en, op 't poli- tiebureel geleid, verklaarde hij, dat hij in 't vervolg dezelfde daad plegen zal iedere maal dat, op zijn weg, de openbare zeden nog door een plakbrief zullen geschonden worden... Kranig voorbeeld, dat navolging verdient. Al'te oud, mijn tegenstrever! herhaalde keer op keer de Heer Aillaud tijdens de kiezingscampanje, die hij voer de tegen Heer Andrieux, het oudste lid der Fransche volkskamer nooit kan die man zijn mandaat nog uitdoen En zie! de heer Aillaud, die inderdaad gekozen werd. is verleden week reeds begraven, en de ouderling Andrieux komt terug op als candidaat in de kiezing voor den opengevallen zetel. Reeds drij der nieuw gekozenen stierven vooraleer hun voet in de Volkskamer te hebben gezet. Nog al erkentenis voor diensten aan 't vaderland bewezen De wereld door is't bekenden werd het bewonderd hoe de Fransche kloosterlingen, uit hun vaderland weggejaagd, bij 't uitbreken van den oorlog, ten jare 1914, zich naar Frank rijk spoedden om hun bloed ten pande te stellen voor deverdedigingvan den vader- grond... Ongelukkiglijk zijn de wetten van verbanning niet afgeschaft geraakt sinds dien. En wilt gij weten, hoe de toekom stige eerste minister, Heer Herriot, schikt 's lands erkentenis aan de heldhaftige kloosterlingen te betoonen Hij ver klaart, dat hij gaat oorlog voeren tegen die kloosterlingen En 't socialistisch congres juicht die verklaring ten uitbun digste toe... Ja ja 't blijft altijd waar: Doet gij een ezel goed, hij loont u op zijn manier... En, de geeselzweep, ook al uit erkentenis wellicht, moet er zooeven in Frankrijk, laat de woedende Herriot hooren het gezantschap bij den Paus zal afgeschaft worden... God moet buiten de school en de zielen der kinde ren moeten gewonnen worden voor den duivel... En 't socialism jubelt als ware 't bezeten... 34e Vervolg. Uw vaderMijn God is hij hier hijg de ik, tegen een tafel leunend en den rand daarvan met bevende vingers vastgrijpend. De kamer scheen te draaien voor mijn oogen, en alleen Maud's gelaat bleef voor mij duidelijk te onderscheiden. Hij komt vanavond, zeide zij, mij ver baasd aanziend. Wat maakt dat echter voor u uit O, M. Ar Hugh, je bent ziek riep zij verschrikt uit, haar waaier sluitend en op mij toetredend. Ik hield mijn hand vooruit om haar af te weren. God verhoede .dat Rupert De- vereux's pleegdochter nogmaals iii mijn armen zou rusten Hij komt hier, mompelde ik een, twee maal, De gedachte scheen mij onmogelijk voor verwezenlijking vatbaar te zijn. Hoe kon ik met hem aan dezelfde tafel zitten Hoe kon ik met hem dezelfde lucht inade men, zonder hem zijn misdaad in het ge laat te slingeren ?En dit meisje naast mij al was zij ook niet zijn eigen dochter, toch had hij haar reeds zóó vroeg als zijn kind aangenomen, dat niemand daaraan nog dacht. Daarvoor had zij te lang onder zijn dak geleefd en zijn brood gegeten j Zij was dus zijn dochter - het kind van 1 een schurk Maud mijn koningin De gedachte scheen mij te zullen doen stikken! j De godsdienstige opleving bestaat werkelijk in Frankrijk, verzekert men te allen kante. Dat verheugt alle rechtzinnig christen hart. De ontchriste- ning van dat ongelukkig land is van om hoog begonnen door de intellectueele standen, en, God dank! die standen begin nen nu zich volop tot den godsdienst, de eenige redplank voor Frankrijk, evenals voor alle natiën, te keeren. De luidst spre kende en meest belovende teekenen dier troostende opleving zijn het apostolaat des gebeds en de Eucharistische Kruis tocht der kinderen. Een duizendtal Parijsche scholieren deden onder het Paaschverlof een drij- daagsche retret te Lourdes en werden er opgemerkt door hun godvruchtigheid. Tot werkgevers en werklieden stuurde de Aartsbisschop van Lyon, Kar dinaal Maurin, een herderlijk schrijven. Na voor de werklieden het recht van zich te vereenigen opgeëischt te hebben, gaat Zijn Eminentie volgenderwijze voort "Ik meen dat er heel wat geschillen en werk stakingen zouden vermeden worden, in dien de werkgevers aan onze werklieden meer genegenheid betoonden, en indien zij, zonder ze noodzakelijkerwijze aan 't beheer te laten deelnemen, zich soms met hun afgevaardigden vriendschappelijk on derhielden voor wat het beroep aangaat Wijze en voorzichtige woorden, die ook in België mogen gehoord worden. De wereldbrief Rerum Novarum had voor de 33ste maal zijn verjaardag, en deze verjaardag werd nog nooit in Bel gië zoo algemeen en zoo luisterlijk gevierd als dit jaar. Brussel, ja Brussel heeft het voorbeeld gegeven. God dank daar komt leven en kracht in de katholieke partij, en zoo trekken wij vooruit, vast en zeker, naar de heerlijke overwinningen van wel eer. Aaiweeral een bewijs van de dankbaarheid en erkentenis, die er bij het socialism heerscht jegens degenen, die^voor't welzijn van land en volk zich slachtofferen. Mgr. Siepel,. de Oostenrijk- sche Kanselier, die met zoo krachtige hand op weinige maanden, Oostenrijk van vol- ledigen ondergang redde en het schitte rend ophielp, werd over eenige dagen verraderlijk neergeschoten door een com munist ofte practischen socialist. 6000 Albaneesche opstandelingen die hun hoofdkwartier te Scutari hebben gevestigd, rukken op naar Tirana. De Amerikaansche minister heeft zich aange boden om als bemiddelaar in 't geschil op te treden. Ter gelegenheid van eene plechtig heid, door de nationalistische jeugd van Terbovlie (Yoego-Slavië) in het kolen bekken van Slovenië, ingericht, werd een stoet van nationalistische betoogers door communistische tegenbetoogers op revol verschoten en bommen onthaald. Er zijn zeven dooden, vijftien zwaar gekwetsten en vele lichtgekwetsten. De "Daily Mail,, brengt het bericht van 800 aanhoudingen van verdachte per sonen in lndië. In het bosch te St Maur in (Frankrijk) in de verwoeste en nog onherstelde streek van het Oise departement heeft men de lij ken gevonden van 38 Fransche soldaten. Het noodige word gedaan om de lijken te De gong waarschuwde voor het diner, en met een krachtige poging hernam ik mijn zelfbeheersching. Ik vrees dat ik u heb doen schrikken,Mejuffrouw Devereux. Ik kan nu daarvan geen uitleg geven, want men zal u ongetwijfeld in de eetzaal wachten. Ik opende de deur voor haar, en zij ging naar buiten over den gepolijsteiken vloer van de halterwijl zij mij passeerde, sloeg ze een oogenblik de oogen naar mij op, vol van een vreemd, zoet licht. Een korte poos talmde ik nog toen hernam ik met een krachtige poging mijn kalmte, en volgde haar. HOOFDSTUK XXII. DE ONTMOETING. Ik zat aan tafel tusschen Olive en een van haar jongere zusters, en ik twijfel er niet aan dat zij beiden mij zeer verstrooid en weinig gelant vonden. Ik kon eten noch drinken, praten noch lachen. Zelfs Olive gaf het eindelijk op, en wijdde al haar aandacht aan haar anderen buurman ka pitein Hasleton. Eerst nadat het diner was afgeloopen vond ik mezelf in staat, mijn geschokt geestelijk evenwicht ietwat te herstellen, op welk oogenblik ik tot de ontdekking kwam, Olive's humeur te hebben bedor ven. Ik geloof dat schaatsenrijden niet goed voor u is, M. Arbuthnot, fluisterde zij mij toe, toen Maud eindelijk het teeken tot vereenzelvigen en op het soldatenkerkhof van Traey-le-Val ter aarde te bestellen. In de stad Bucharest (Rumenië) heeft eene vreeselijke ontploffing plaats gegre pen, de helft der stad ging in vlammen op. Er zijn vele menschenlevens te betreuren. Het arsenaal is heelemaal vernield. Het bevatte 1000 spoorwegwagens munitie en 12000 houwitsers van groot kaliber. Een Fransche ingenieur heeft eene uitvinding gedaan, waardoor het mogelijk wordt van nadeelige gevolgen van gift- gassen geheel op te* heffen. Verschillende geslaagde proeven zijn reeds genomen. Dat is een uitvinding die bemoedigend heeten mag. Over heel de wereld zijn er thans twee miljoen mensehen die aangetast zijn door den akeligen geesel der melaatsch- heid. De helft ervan is in China te vinden. Men zegt dat die ziekte ontzaglijk toe neemt in Afrika. Van de melaatschheid, verlos ons, Heer Een toerist, die in gezelschap van twee andere personen het meer van Cham- pex (Zwitserland) bezocht, is in eene honderd meters diepe bergkloof gestort. Men heeft het lijk op den oever eener rivier teruggevonden. Men seint uit Attica (Indiana Veree- nigde Staten) dat negen personen gedood en 20 anderen gekwetst werden, bij eene botsing tusschen twee reizigerstreinen. Een sneltrein komende uit Florence, ontspoorde in de nabijheid der statie te Berlalea (Italië). Vijf rijtuigen kantelden om, er zijn 12 gekwetsten. De trein van Moskow naarTasjkent ontspoorde dicht bij Riazon (Rusland). Er zijn drie dooden en 45 gekwetsten. Twee sneltreinen kwamen in bot sing in de statie van Aulnoye (België). Het is een wonder dat slechts eenige rei zigers licht gekneusd werden. De wereld loopt vol van gevaren. Bereiden wij ons altijd tegen de onvoorziene dood. In de mijn van Loviana (Spanje) is brand ontstaan. De werklieden werden door de vlammen verrast, doch velen konden vluchten. Er zouden een 10 tal dooden zijn. Binst een stierenkoers te Almeria fSpanje) kreeg de matador Manolle een hoornstoot in den buik en bleef op den slag dood. Een andere matador ontving twee hoornstooten en werd in hopeloozen toestand naar het gasthuis overgebracht. In eeïie katoenspinnerij te Bisla (En- gelsch-Indië), terwijl 17 werklieden in een stoomketel aan 't werk waren, sprong een der geleidingsbiiizen van een nevenstaan- den stoomketel. De werklieden werden door een stoomstraal getroffen en ijselijk verbrand. Twee kinderen 15 jaar en 10 jaar oud gingen zwemmen in de Meurthe te Nancy. (Frankrijk). Zij werden door de strooming meegesleurd en verdronken. Hun lijken werden vier uren nadien opge haald. Er heeft een schöolbrand plaats ge grepen te Los Angelos (Amerika). Tot nu toe werden van onder de puinen van de afgebrande meisjesschool 23 verkoolde lijken van leerlingen uitgehaald. In Elsene (Brussel) heeft een hevige brand in de garage van M. Vermeulen plaats gegrepen. Het vuur nam zulke he vige uitbreiding dat-weldra een hooima- gazijn aangetast werd. Na vier uren wer- kens was, men het vuur meester, een groot getal bidons naphte ontploften. De schade wordt op 500.000 fr. geschat. Te Beaumont zijn 3 arbeiders die een hunner werkgezellen ter hulp snelden, opstaan had gegeven. Ik geloof dat ik in mijn geheele leven nog nooit iemand ontmoet heb die zich zoo ergerlijk dom aanstelde als u vanavond deed Ik haalde met een verontschuldigend gebaar de schouders op en zeide Het spijt mij, mejuffrouw, maar als u vijf minuten voelen zou wat ik op het o igenblik voel, zoudt u mij gaarne ver gv^ven. Dit was inderdaad volkomen over eenkomstig de waarheid Zij zag mij met een medelijdenden blik aan, en ik veronderstel dat iets in de uit drukking van mijn gelaat haar zeide dat ik leed, want er kwam plotseling een schaduw op haar lief gezichtje. Het spijt mij zoo voor u,M. Arbuthnot. U ziet er uit alsof u zware hoofdpijn hebt. Kom zoodra u kunt in de ontvangzaal, dan zal ik u wat eau de cologne geven. Ik dankte haar, 'n weinig verstrooid misschien niet al te hartelijk, want of schoon ze een flirt was, bezat zij toch een goed hart. Maar ik was erop gesteld om Maud te zien voorbijgaan en verlangde er zelfs naar dat haar kleed mij bij het pas seeren even zou raken. Zij vertraagde haar tred toen zij de plek bereikt had waar ik mij bevond. U moogt nu niet meer met Olive flirten fluisterde zij toen met een betooverend glimlachje toen voegde zij er op gewonen toon bij Als u wilt, kom dan zoo spoedig mogelijk bij ons, M. Arbuthnot. Wij zouden gaarne zoo vroeg mogelijk met dansen die in eenen beirput onpasselijk werd, door verstikking gedood. Bij den verkoop der oude schilde rijen, voortkomende der likwidatie van het sekwester De Ridder, te Parijs, werd eene schilderij van Franz Hals "vrouwen portret» toegewezen voor de som van 2 100.000 frank. Dat is nogal de moeite waard Twee studenten, zoons van dollars- miljoenairs te Chicago, hebben bekend in November den 12 jarigen miljoenairs- zoon Robert Franck te hebben ontvoerd en vermoord. De redens voor hunne daad zijn niet duidelijk. De 15 jarige Roland Mac Donald werd te Ellsworth (Vereenigde Staten) aangehouden, onder betichting zijn onder wijzeres gedood te hebben. De jonge re kel heeft bekentenissen gedaan. De wolhandelaars Lettayes en De smet te Roubaais (Fransch-Noorden) zijn in failjiet verklaard. Er werd een passief van 8.400.000 frank tegen een actief van 1.400.000 frank vastgesteld. Het zijn slachtoffers der speculeering op den frank. Een vliegtuig van de lijn Keulen- Londen is in brand geschoten bij de lan ding op het vliegplein van Oostende. Het toestel werd heelemaal vernield, doch de loods bekwam slechts lichte kneuzingen. Over het Ooster gedeelte van Okla homa (Vereenigde Staten) heeft een wer velwind huis gehouden. Negen personen hebben de dood gevonden en er werd ontzaglijk veel stoffelijke schade aange richt. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Onderpastoor te Aalst, in O. L. Vrouw (Mijlbeke), den E. A. De Weirdt, onder pastor te Wynckel. LEDE. Op 15e Juni, zijnde H. Drij- vuldigheidszondag, begint de Novene ter eere van Onze Lieve Vrouw van VII Weeën. Onze Lieve Vrouw heeft Lede uitgekozen om er bijzonder vereerd te worden en om er hare gunsten te schen ken aan al wie ze Haar metbetrouwen komt vragen. Komt aldus allen naar Lede binst de negen dagen van zaligheid. Zijt gij in nood, gaat gij gebukt onder tegenspoed, komt tot de Zoete Nood Gods en gij zult niet ongetroost weggaan. Op Zondag 22 Juni gaat om 3 uren de alomvermaarde processie uit. Dien dag zullen de geloovigen naar Lede stroomen om hunnen dank te betuigen aan Maria en nieuwe gunsten af te smeeken. Medegedeeld. NINOVE. Donderdag nanoen, rond 12 1/2 ure, greep er hier in de Brussel straat eene botsing plaats tusschen twee autos. De genaamde L. V. d.Poorten, han delaar, wonende te Aalst, stond met zijn auto nevens het voedpad, voor de woning van een winkelier om koopwaren af te zetten. Een prachtauto gevoerd door zeke ren R. De Smet, van Neyghem, kwam de stad uit, is waarschijnlijk door te snel rij den op de riggels van den tram wegge- slibberd en kwam daardoor in botsing met den eersten auto. Door den gewel digen slag werd de prachtauto langs den overkant der straat geworpen en trof daardoor den genaamde Jozef Daens, kan tonier die de stad in reed per velo. De man werd nogal erg gekwetst aan de linkerhand, aan het hoofd en aan de schouder. Een geneesheer heeft het slacht offer ter plaajse de noodige zorgen toe gediend. Wat de autos betreft, die zijn beiden nog al ontredderd. De policie heeft het gebruikelijk onderzoek gedaan. willen aanvangen. Ik boog en keerde nog even naar de tafel terug. Sir Francis wenkte mij om de naast hem leeggekomen plaats in te nemen en vulde zelf mijn glas uit de voor hem staande karaf. Hugh, mijn jongen, zeide hij langzaam hij had den laatsten tijd de gewoonte mij met mijn voornaam aan te spreken ik ben ontstemd. Ik keek hem in het edel gelaat en zag dat zijn voorhoofd bewolkt en zijn wenk brauwen gefronsd waren. Het spijt mij, mijnheer, waagde ik tezeggen. Dank je. Dat wist ik. Ik geloof niet dat het iemand onaangenaam mag zijn dat zijn zoon hem komt bezoeken, wel Dat zou er wel van afhangen hoe de zoon was,dacht ik. Ja, dat hangt er natuurlijk van af hoe de zoon is, zeide hij nadenkend, zijn lange grijzende snor strijkend. Er valt van Maud's pleegvader niets te zeggen. Hij heeft niets weg van dien nietsnutter die zijn zoon is, voegde hij erbij, met zijn hoofd wijzend naar de plaats waar Francis j Devereux zich beijverde met zeer luid te spreken en veel wijn te drinken. En toch zie ik hem ongaarne hierik kan het niet verdragen, hem op het kasteel te zien. Het is eigenlijk grappig. Als u er zoo over denkt, en dat gevoel in u omdraagt, mijnheer, antwoordde ik, den blik onafgewend op het tafelkleed ge vestigd houdend, dan kunt u er zeker van Op Zondag 1 Juni vierden de Kristen Arbeiders van Aalst en omliggende, l« Rerum Novarum. Te dier gelegenheid oo werd de vlag van den Bond van h H. Hart der St-Jozefsparochie plecht gewijd. 's Morgens om 7 uur greep de maande lijksche komniuniemis plaats voord,* mannen. De Eerw. Pater Verwiinp S.j f sprak over de groote beteekenis van dn banier over 't algemeen en inzonderhe over die van eene H. Hartvlag, symboi van de hoogste Liefde. Rond 3 1/2 uur vertrok een machtigen stoet van uit de Statiestraat en doorkruist Cei de stad. Meer dan 70 maatschappije arij stapten met 16 muzieken en 20 vlaggei Atl fier, openbaar Jezus' Hart en de kristen ond democratie te mogen huldigen. Een stort n regen maakte het lof in open lucht onmo-n. gelijk de dichte menigte verdrong zie dan in St-Jozefskerk, waar de Z. E. H Kanunnik Deken Roelandts, de vlag wijd de. De Z. E. H. Kan. Coppens nam al motto voor zijne kanselrede Jezus Koning en Middelpunt aller harten, onl ferm u onzer Na dezegen met het Allerheiligstetro een groot deel van den stoet naar de Volkskring St-Jozef, waar volksvertegen haa woordiger P. 'Van Schuylenberg, i Qn, gloedvolle woorden den voorzitter de nt Katli. Unie, den Heer Heyman, voorstelde ver Deze hield onderreusachtig applaus een ,e|( korte feestrede. Volksvertegenwoordiger Baron c< h h Béthune dankte hartelijkden heer Heyma erip en beloofde vast dat Aalst het zijne zo ndi medebrengen tot de katholieke zegepraa ch Onder de aanwezigen bemerkten w; nxe nog Senator J. De Clercq, Dr Rubbens provinc. raadslid, en den E. H. Van Ree kern, bestuurder der Soc. Werken van', arrondissement. Muziek en turnoefeninge besloten dezen prachtigen dag van ech kristen democratisch leven met gezond Vlaamsche Leute. C. Vlaamsche Toeristenbond.— De tweedJOm d; no u ,ol NC hel uitstap slaagde boven alle verwachtinj Men vrage het oordeel van de vele deel; nemers. Ons reisje op 15 Juni zal evei zeer, wellicht meer nog, bevallen. Samen met de talrijke Sottegemsche leden van onzen bond bezoeken we het uitgestrekt! kasteelpark van Leeuwergem met zijn heerlijk geboomte, zijn majestatische dre< ven, zijn grootschen vijveraanleg, zijl openluchtschouwburg, enz... Daarna wandeling door de Oomberg- di sche bosschen en veldmaal op het Hoog» ra veld, een der mooiste uitzichtspuntefi 8er onzer provincie. - Vertrek uit Aalst met den trein van 12 u. 5 over Burst naar Sottegem. Korl bezoek aan de stad onder bevoegde lei ding. Samenkomst te Leeuwergem (2 km. fietsersgroep te 3 u. De wielrijders vertrek ken te 1 u. stipt aan het Belfort en komen thuis over Herzele en Meire. De anderen nemen den trein te Hillegemte half negen Alle inlichtingen, Eilandstraat, 2 Gheeraerdtslaan 3. Al de Apotheken zijn open tot 's mid dags. Zal 's namiddag alleen open blijven de apotheek van M. De Valkeneer Esplanadeplein. Maandag (2e Sinksendag) M. Renne- boog, Nieuwstraat. N.B. De apotheken sluiten dagelijks om 20 uren. 5c m m; ast r: Ide tzc iel zijn dat het de schuld van uw zoon is. Hi zal wel iets gedaan hebben waaraan hi Ban die afkeer te wijten heeft. Sir Francis speelde eenigen tijd zwij gend met zijn lorgnet. Hij heeft niets gedaan, zeide hij toen, itb half in zichzelf sprekend, en toch zie ik r0l hem en hij mij ongaarne. Het is twaalf ijs jaar geleden dat hij voor het laatst op S|e Devereux Court was. Twaalf jaarIk zou ,er wel eens willen weten met welk doel hij nu gekomen is. Ware hij maar wegge bleven Sir Francisklonk luid een stem van het andere eind van de tafel, een be lofte aan de dame is heilig Men heeft ons gezegd dat wij vanavond niet meer dan tien minuten aan onze sigaar mochten besteden, en wij hebben ons woord erop gegeven, na het verstrijken van dien tijd in de balzaal te zullen verschijnen. Geeflpei u permissie Natuurlijk, heeren, was het gulle ant woord. Sir Francis stond op, en nadat de heeren Hun glas hadden geledigd, volgden wij hem door de hal naar de ontvangzaal. Ik wilde terstond naar Maud toegaan, maar de blik in haar oogen weerhield mij, en ik zette mij neder in een leege venster nis. Nauwelijks had ik eenige bladzijden omgeslagen van een boek dat daar lap toen ik een stem naast mif hoorde zeggen Als naar gewoonte moet ik weer naar u toekomen. Het is niets mooi van u, M, Arbuthnot. (Wordt vervolgd). ker dgi JV ied

De Denderbode | 1924 | | pagina 2