De gelukkige. VOOR STAD EN ARRONDISSEMENT AALST Een en ander Abonnementsprijs: KATHOLIEK WEEKBLAD tot veredeling van Volk en Land. BEHEER EN REDACTIE 29, Korte Zoutstraat, AALST r NANDSNOECK De Boerenzoon Voor alle advertentiën buiten het Arrondissement Aalst wende men zich naar OFFICE DE PUBLICITÉ 36, Nieuwstraat, Brussel. DAGWIJZER sn ie g De Leeuwerik PLEZIER LANDBOUW. Binnenland Buitenland Amerika 8.50 15.00 2 doll. ADVERTENTIËN volgens akkoord. Postcheckrekening 44024 DE DENDERBODE PRIJS FR. 5.00 Franco per Post fr. 5.50 VERKRIJGBAAR TEN BUREELE DEZER. Postcheckrekening 44024 ZATERDAG 21 JUNI 1924. Juni of Weimand. HL Zondag. 2e Zondag na Sinxen. Solemniteit van het Allerheiligste. Sol. Processie na de Hoogmis. H.Paulinus, Bisschop, Belijder. H. Alban, Martelaar. Maandag. H. Hiduphus, Graaf, Belijder. H. Lietbertus, Bisschop, Belijder. Dinsdag. Feestdag der geboorte van den H. Joannes-Baptista, Voorloo- per van den Zaligmaker, Martelaar. H. Simplicius, Bisschop, Belijder. Woensdag. H. Prosper van Aquitanië, Kerkleeraar, Belijder. H. Gulielmus, Abt. Belijder. Donderdag. H.H. Joannes en Paulus, Martelaars. H. Maxentius, Abt, Belijder. Vrijdag. Feestdag van het H. Hart van Jesus. Verheffing van den H. Livinus, Bisschop Apostel van het land van Aalst. Zaterdag. Feestdag van het H. Hart van Maria. H. Ireneus, Bisschop, Martelaar. H. Leo II, Paus, Belijder. Zondag. Feestdag en Solemniteit van de H. Apostelen Petrus en Paulus. nk ten, Christene vrouw gedenk wel en her- ner u dikwijls indien ge wilt gelukkig n en andere gelukkig maken, dat ge ne groote en verhevene zending in den iskring te vervullen hebt. Op u bijzonderlijk steunt de H. Kerk, u rekent die goede Moeder om de ristelijke vernieuwing der familie te rzekeren of den christelijken huiskring bewaren. Eerst en vooral, beste moeder, wees iristene voor u zelf, want ge weet het, zijt er van overtuigd, ge hebt de gods- :nst broodnoodig als het licht uwer >gen, om uwe kroon van Koningin der milie in uw huisgezin te bewaren. Ver- et niet, dat gij eene eerbiedweerdige le moet zijn. Herinner u den oeven toestand en de verworpene vernij van uw geslacht vooraleer de Kerk en het christendom u verloste die treurige banden. Wees indachtig it tot op heden toe zulke toestanden ig bestaan bij de onbeschaafde volke- n, die thans nog in de duisternissen des iods gezeten zijn. Ge hebt de godsdienst noodig om we plichten wel te verstaan en ze ge- ouw na te komen. Daartoe zijn moed zelfopoffering noodig, en deze twee ken vindt en put ge alleen in uwe igie. Ge verlangt de goddelijke zegeningen fer uw huisgezin te trekken, ge begeert oost en bijstand van hierboven, want de menschen is dat toch niet te vin- i ge snakt naar de opbeuring in oeilijke omstandigheden en daarom ig zult ge uwe oogen, uw hert uw ge el ten hemel verheffen want ge moogt we hoop stellen op de eeuwige beloften voor de edelmoedige zielen gedaan erden. Wees dus christene van een stuk, uit 'nscher herte, uit al uwe krachten, tot t diepste uwer ziel. Wees christene uwe gevoelens, in uw doen en laten, uw werken, in uw voorbeelden thuis elders. Verdien den naam van christene door beoefening van uw dagelijksch en idachtig bidden, onderhoud zooveel jogelijk het familiegebed of 't gemeen- im bidden in den familiekring. Wees lioi voorstandster van 't heiligen van den dag des Heeren van het dikwijls belijden uwer onvolmaaktheden en fouten, van het vurig en veelvuldig communiceeren. Ten opzichte van uwe familie, duur bare vrouw en moeder, wees een schat en een voorbeeld van godsdienstigheid. Ge weet genoeg hoe het er uitziet in een huiskring, in een familie waar onver schilligheid in zake godsdienst heerscht. Ge weet zoowel als de ondervinding het leert, dat een huishouden, eene haardstee, waar de godsdienst niet de eerste viool speelt, de opvoeding en de opleiding der kinderen mank gaat en op een groot nul zelfs voor wat het tijdelijk geluk betreft, uitkomt. Hoe zou er geluk heerschen daar waar alles meewerkt en het zijne bijbrengt om tegen te werken wat God, de H. Kerk en de natuur zelve willen, voorbehouden en gebieden. Span dus al uwe krachten in, om met groote liefde, met uiterste beleefdheid, doch zonder toegevendheid, met zuiver oordeel en gevoel, met takt en met manier van spreken, van handelen en van doen, te bewaren, te vermeerderen den godsdienstzin van uwe naaste ver wanten, van uwe bloedeigene kinderen, van uw duurbaren echtgenoot en mede helper in die verhevene taak, of mis schien indien zij niet meedoen in gods dienstigheid, er goede of betere chris tenen van te vormen. Een weinig moeite, een duchtige spoorslag, een te brengen offer en ge zult hier en hiernamaals mogen gelukkig heeten. Nog maar sinds onlangs ken ik hem Met zijn verukte kleine stem, Zijn lichte, luchte jubelkreet Die van geen moeheid weet. De morgenzon, de zomernacht, De wind, de vrijheid zonder maat, De lust die nimmermeer vergaat. Die heeft hij in zijn lied gebracht. Het klinkt van uit de vage verte, Alsof hij midden in 't gesternte Zijn zilveren klokje luidt. Frederik van Eeden. De Dorps- en Wijkkermissen hebben hun intrede gedaan en met hen ook de godin Plezier». Aldus noemt men het toch, doch, willen wij even nagaan Waarin bestaat dit zoogezegd plezier In drinken, brassen, wallebakken en nog meer. Ik bedoel hier natuurlijk niet zoo maar iedereen. Ik zeg wat ik zag. Ik zag jongelieden, van beider geslacht, mannen en vrouwen, zelfs ouderlingen, schandelijk bedronken, vloekend en tierend over de straat waggelen, enkelen, door het plezier overstelpt, in de straatgoot hun roes uit slapen. Ik heb er gezien met bebloede gezichten, met de dierlijkheid vonklend in hun oogen. Dat zag ik, en wat ik zag dat zeg ik. Dat is modern plezier, een moderne kermis... Men zegge nu dat ik een zwartziender ben, of men zegge het niet, 't is mij gelijk. Ik zeg wat ik zag. En wie is de hoofdschuldige van al die feiten Zonder tegenspraak: de drank, de al cohol of hoe hij ook heeten mag. Zoo gij niet overtuigd zijt, ga dan eens na, als ik heb gedaan, en ik weet dat ook gij dan zeggen zultik heb gezien en ben overtuigd... En waar is het echte, het ware plezier? Vroeger zagen wij het zoo vaak, de huiselijke vreugde, de eigenhaardgezellig- heid. Vroeger, vader met de grootere kin deren, bij gezellig samenzijn, kaart spe lend, een boek lezend of iets dergelijks moeder met de kleineren. En thans Och, 't is zoek geraakt, dit alles, 't is verloren Thans worden gansche huisgezinnen uiteengerukt door het zoogezegd plezier nu dringt de zedeloosheid binnen... door dit plezier nu is de u kerkmis van vroeger veranderd in eep waar duivels- feest... door 't plezier... En, nogmaals, de oorzaak, de aanlei ding, het aanloksel is de 'drank, de alco hol, de koning onzer eeuw, die jaarlijksch duizenden nederslaat of ondermijnt, die den geest der menschen richt naar het natuurlijke en afwendt van het geestelijke, het hoogere. Vriend, laat ons strijden, 't is noodig, hoognoodig. Laat ons strijden door ons voorbeeld, ons gebed. Want rouw dreigt over 't land, rouw voor ons katholiek ge loof, voor de zielen onzer kinderen. Och, er zijn zooveel middelen die gij aanwen den kunt. Zie om u, in uw omgeving: wellicht is er ook daar strijd noodig. En is 't kampen u soms zwaar, God zal zien en Hij zal loonen. En wanneer we dan zullen staan meteen heel leger, soldaten van Christus, dan moet het veranderen tot heil van ons volk. G. v. L. ROZENSNOEI. Daar er tegenwoordig in eiken hof rozen worden aangetroffen, zoo niet in een appaart bloem hof je_dan toch in den groen- tentuin, zal het wel niet ten onpas komen, dat we hier enkele wenken geven, die dienen in het oog gehouden bij het snoei en van den rozelaar. Nu zien we nog dat op vele plaatsen, schoon men er soms van rozen hartstoch telijk liefhebber is, de rozen eens geplant, jaren achtereen aan zich zeiven worden overgelaten nu en dan worden eens de langste scheuten afgenomen, doch daarbij blijft het. Om nu zooveel mogelijk bloemen te hebben, en dat maanden achtereen, hoeft men rozen die reeds minstens een paar jaren geplant zijn, volgender wijze te snoeien Men snoeit al het slappe hout geheel weg, de middelmatige scheuten snijdt men op 4 a 5 oogen, de kloeke op 7 a 8 oogen, soms noglanger, naargelang hunne kloek- te. De bovenste oogen geven dan schoone, sterke scheuten met daarbij heel prachtige bloemen, wijl de onderste oogen nog sla pend zijn. Na het uitbloeien van de drie, vier bovenste scheuten, snoeit men hier onder wegde oogen van onder, die tot dan toe schijndood waren, komen nu tot ontwikkeling, geven op hunne beurt kloe ke scheuten midden in den Zomer en ge- yen daarop bloemen met lange stengels, die zich heel goed laten bewerken als snijbloemen. Zoodoende heeft men niet alleen prach tig gevormde bloemen in den voorzomer, maar men bekomt ook bloemen in den nazomer en gedurende den Herfst. En welke bloemenliefhebber stond niet meermalen in bewondering voor mooi- bloeiende rozen, die in vollen Herfst hun schoonheid laten uitstralen in een ster vende omgeving Vergeet ook niet alle verwelkte bloe men af te snoeien. Snoei dan niet juist onder de bloem, doch snijdt den stengel weg boven een oog, staande in het oksel van een goed gevormd blad. Nieuw geplante rozen moeten gesnoeid worden en zelfs tamelijk kort, zulks om al de laagstaande oogen te doen door schieten en het ver wegloopen te vermij den. Alle scheuten geven dan rozen, de kloekste wel.de grootste, doch de flauw ste geven gewoonlijk de vroegste. Onder- aardsche uitloopers zal men zoo spoedig mogelijk doen verdwijnen en zulks, niet met ze gelijk met den grond te snijden, doch men neemt de aarde weg tot op de diepte waar de scheut ontstaat en men snijdt ze weg met een goed snijdend mes. Zoo te werk gaande, zullen geene on- deraardsche scheuten blijven bestaan en zullen er dus ook op de plaats geen uit loopers meer voorkomen. Rozelaars groeien zoowat overal, doch ze gedijen het meest in zwaren diep vruchtbaren grond, vooral deze op wilde eg gegriffeld. Ongegriffelde verkiezen lichteren grond. Ook willen rozen een zonnige plaats. Maar niet alleen met goed snoeien be komt men vele en schoone rozen er moet ook goed gemest worden. Als we nu zeg gen goed gemest, dan beduidt dit niet dat er veel moet gemest worden dat betee- kent dat het niet volstaat met jaarlijks eene hoeveelheid beir toe te dienen. Rozen, evenals vele andere bloemen, vragen ook hun deel potasch en fosfoor. Vloeimest werkt voornamelijk op den groei en het goed doorschieten van het hout- en bla dergestel, wijl de bloemen meer minerale stoffen vergen. Geef daarom benevens een stikstofbemesting ook fosfoor en potasch, en uw bloemenrijkdom zal er heel goed bij varen. Houtasch wordt door rozen zeer gegeerd. Wij wakkeren alle kristene menschen aan op 28e dezer, zijnde het feest van het H. Hart hun huis te bevlaggen, en alzoo Jesus te erkennen als Koning der Koningen. Matteotti, het socialistisch kamerlid in Italië, dat zoo plots verdwenen is, werd vermoord door de schuld der facistenpartij, beweren de socialisten, en zij zijn, met reden, er ten uiterste over verontwaardigd. Wij dee- len die verontwaardiging, en ten hevigste laken wij het wraakroepend schelmstuk tegen Matteotti begaan. Maar toch moe ten wij aandesocialistenbazen een vraagje stellen, en wel het deze Waarom waart gij niet ook verontwaardigd, als over wei nige dagen een socialist een moordaan slag pleegde op* Monseigneur Seipel, kanselier van Oostenrijk Ziet daar bestaat een vijfde Gebod Gods, dat zegtGij zult niet doodslaan maar gij, godloochende socialistenleiders, gij wilt dat gebod niet erkennen, en slechts als 't uwe mannen geldt, zoudt gij het willen zien gevolgd en nageleefd worden. De mensch, die God niet vreest, Is vaak een wreede beest dat zegt de koude Hollander in zijn stijve taal, en waarlijk, hij zegt de waarheid, hoe de blauwe en roode framassons er ook koleirig om wezen ofte niet. II n'y a que la vêritê qui blesse De Heilig-Sacramentsprocessie zal aanstaande Zondag door onze straten trekken en aan oze christen menschen de gelegenheid verschaffen om openbare eer- bewijzing te geven aan Onzen Goddelijken Zaligmaker. Onze brave voorouders stel den die processie op hoogen prijs en beijverden zich ten zeerste om den voor- bijtrekkenden God-Mensch de vurigste bewijzen van Geloof, Hoop en Liefde te geven en om Hem zijn besten zegen over hun huisgezin en hun onderneming te vragen. Laat ons toekomenden Zondag toonen, dat wij de waardige afstamme lingen zijn van die godvruchtige Vlamin- ged van weleer. Alleszins zal het ons ter eer en tot voordeel verstrekken. Looft, o Sion, uw Bevrijder, Looft uw Herder, uw Geleider, In gezang en jubellied Durf, zooveel gij kunt, Hem loven Allen lof gaat Hij te boven, Hem volprijzen kunt gij niet 1 In Rusland is 't rood en practisch socialism weeral een stapje verder gegaan schijnt het, in betuigen zijner fameuze liefde voor 't lijdende menschdom!!.. Het politiek departement van Rusland heeft beslist dat de burgers die door den klassenhaat aangespoord, gewelddaden zouden plegen voortaan op bijzondere wijze zouden gepijnigd worden. Die be slissingen worden reeds in de groote cen tra uitgevoerd. De aanhoudingen zijn meer en meer talrijk te Moskoe. Deze twee laat ste weken werden 9296 menschen opge sloten, meestendeels arbeiders, en 1083 personen werden naar Siberië verbannen. Veel afgescheurde socialisten (mensche- viko) werden door de bolchewisten naar Siberië gestuurd. Volgensde Socialistische Bode te Stockholm, worden volgende middelen gebruikt om de slachtoffers tot spreken te dwingen 1. De warme kelder waar, op een oppervlakte van 4 meters, 18 gevangenen opgesloten worden, mannen en vrouwen, voor 2 of 3 dagen, zonder eten en met vol strekt verbod er buiten te gaan onder welk voorwendsel ook. 2. De koude kelder een ijskelder waarin de gevangenen opgesloten worden, met hun hemd alleen bedekt en verschei dene malen daags met koud water over goten. 3. Het afmeten van den schedel na heel kloek het hoofd van den beschuldigde vast gebonden te hebben,draait men onder de koorden nagels waarmedemen de strop opspant totdat de schelheid heelemaal af gerukt wordt. Ieder gevang heeft zijn specialiteit. Te Novotcherkask, bijvoorbeeld, steekt men in den mond der gevangenen den loop van twee revolvers, daarbij trachtend zoo veel mogelijk de tanden te breken en het tandvleesch bloedig te kwetsen Zola, de vuile Zola, de oneer en sdïande van Frankrijk, die door zijn smerige schriften het ongeluk was van duizenden menschen en die dood gevonden werd, liggende met zijn aange zicht in de uitwerpsels van zijn hond, die echte kwaaddoener der menschheid, die kreeg zijn standbeeld te Parijs, en dat fameus standbeeld haalde men aldaar in, verleden Zondag. En wilt gij weten wat opgemerkt man aanwezig was bij de ont hulling van 't beeld van den Franschen zedenbederver Het was Herriot, de eerste minister van Frankrijk 11! hij, die den oorlog verklaard heeft aan het Paus dom, de kloosterlingen en de katholieke scholenJa, ja, het blijkt alle dagen al langs om meer, bij wat soort van men schen de vuiligheid en 't bederf een ster ken steun en bescherming vindt. Treffelijke lieden onthoudt zulke feiten 1 Een schoone, edele daad, werd daargesteld deze week in onze Volkskamer door de heeren Volksverte genwoordigers Marck en Heyman, die zoo moedig op de bres sprongen om, zonder verderen uitstel, de verbeteriug te verkrij gen van het pensioen der oud-onderwij zers, waarvan er zoovelen tegenwoordig in armoede hun ouden dag moeten door brengen, na hun heele leven opgeofferd te hebben voor 't onderwijs en de opvoeding der volksjeugd. Dank en eere zij hun 1 Het wetsontwerp op de woekerprijzen werd door de bijzondere Kamercommissie verworpen en dat verwerpen maakte den voorzitter der commissie, heer Hallet zoo koleirig, dat hij woedend de zaal verliet, tot groot plezier van heel de vergadering.

De Denderbode | 1924 | | pagina 1