Valsch Getuigenis ÖTED Nuttige wenken Per Vliegmachien Uit de streek Kerkelijk Nieuws. ST. GODELIEVA Priesterlijke Benoemingen De roodjes zouden willen, dat elk en ieder altijd dansen gelijk '1 hun believe te schui felen, en, God dank in ons dierbare België is 't nog zoo ver niet gekomen 't Doet ons genoegen, telkens als wij den lof hooren uitspreken van onzen braven Koning. Zoo komt het dat wij blijde zijn het volgende te mogen mededeelen M. Paderewski gewezen eerste minister van Polen, die thans te Parijs verblijft, heeft als volgt "den lof gemaakt van onzen Koning Koning Albert is een man van groote goedheid en van groote eenvoudigheid. Hij volgt zeer helderziende de gebeurte nissen in Europa, 't Is eene vreugde en eene opbeuring hem te hooren spreken, zooveel te meer dat hij de zekerste en de trouwste vriend is van Polen Och die kindertongjes Tante zegde Fransje aan zijn tante- moei, legt gij 's avonds ook uw tong uit uw mond, lijk ma heur valsche tanden En, maar jongen toch, waar haalt gij dat uit vroeg tante-moeie verbaasd, en lachend. 't Is omdat pa zegde, dat gij een val sche tong in uw mond hebt Tante-moeie lachte niet meer, doch zwoer nooit geen stap meer in dat huis te zetten voor onze lezers, die moeten wij geven van tijd tot tijd schrijft ons de vriend Jan Moeial 1 De raad van den braven katho lieken man willen wij volgaarne volgen Ziehier eenige nuttige wenken Bronzen voorwerpen krijgt men, schoon door ze met zeepsop af te wasschen en daarna op te wrijven met witte was. Vuile vergulde lijsten bestrijke men met een laagje vaseline, dat er eenige minuten op moet blijven, waarna men de lijst met een wollen lap nawrijft.. Wie een vischgraat in de keel heeft probeere eens een weinig citroensap door -te slikken, en de lastige graat zal verwij derd worden. Men kan heel goede, kleurlooze en reuk- looze lijm maken door wat gewone tapioca met water te koken. En nu nog een, bijzonder voor Vriend Jan en andere brave, katholieke lezers Hoe kan men komen tot het geluk Enkelen doen daartoe niets anders dan zich welgemoed aan de deur van de For tuin te stellen en daar te wachten tot er opengedaan worde. Anderen, al iets beter, streven vooruit, maken van hunne slimme koenheid of koene slimheid gebruik, om aldus de gunst van Fortuin te winnen. Wanneer men echter alles op den keper beschouwt, is nog de eenige en kortste weg naar het geluk, deze die leidt langs de paden der deugd, der christelijkheid, der voorzichtigheid en der werkzaamheid. Om compote van aardbeziën te maken doet men volgender wijze. Men neemt een kilo aardbeziën, trekt de steelkens uit, legt de vruchten in een zeef reinigt ze en laat ze droogen. Intusschen doet men in eene kasserol 1/4 kilo suiker met wat water tot siroop koken, neemt het schuim af, voegt er de aardbeziën bij, laat ze 5 36e Vervolg. Dit is M. Arbuthnot, Rupert, van wien ik je zoo juist vertelde, ging Sir Francis voort, blijkbaar zonder mijn ontsteltenis te hebben bemerkt. Arbuthnot, mijn zoon M. Rupert Devereux. Ik maakte een lichte buiging en mijn oom Rupert deed hetzelfde, daarbij de hand terugtrekkend die \k geveinsd had, niet te zien. Voor niets ter wereld zou ik, zelfs op de meest onbeteekenende wijze, de hand van dien schurk hebben willen aanraken Wel, Arbuthnot, we zullen Sir Francis brak plotseling den op vrien delijken toon begonnen zin af, den blik ijzig strak gericht op den muur achter mij. Langzaam verstrakte zijn gelaat van toorn en zijn zware wenkbrauwen trokken zich in een strengen frons samen. Wie heeft dat schilderij aangeraakt, vroeg hij op een kouden, afgemeten toon dien ik nog nooit van hem gehoord had. Rupert Devereux's oogen volgden zijn vader's bevenden wijsvinger en ik bemerk te dat er ook op zijn gelaat een merkwaar dige verandering plaats greep. Zijn don kere oogen kregen plotseling een uitdruk king van schrik en vrees, en hij trad een schrede terug alsof hij het gezicht van het knappe, jongensachtige gelaat dat hem uit minuten koken terwijl men goed omroert. Vervolgens giet men de compote in gla zen, bedekt ze eerst met een stuk dik papier, vervolgens met een stuk uit eene verkensblaas gesneden en bindt dicht met een koordje. De toestand van Mgr Seipel Bonds kanselier van Oostenrijk is thans bevre digend. Donderdag II. heeft Z. Em. Kar dinaal Dubois Aartsbisschop van Parijs op doorreis naar Polen, hem een bezoek gebracht. De regeering van Tcheko Slavakië heeft den Stadsraad van Ljubljama die samengesteld was uit eene meerderheid van Kommunisten ontbonden. Hij had eene beweging tegen de veiligheid van den staat op touw gezet. Volgens de berichten uit New York werd aldaar een belangrijke juweelen diefstal gepleegd. Niet min dan 25 pakken diamant en andere juweelen welke op 100.000 pond sterling geschat zijn werden gerobberd. Te Santes Noord-Frankrijk heeft eene eenvoudige doch treffende plechtig heid plaats gehad die niet min dan vier honderd leden eener zelfde familie ver gaderde. Heden telt deze familie een duizendtal afstammelingen. Zondag in den vroegen morgend werd de Amerikaansche bokser Bil Bren nan door verscheidene mannen vermoord. Te Buckarest is er in 't ministerie van Geldwezen brand uitgebroken op het verdiep waar de bureelen der archie ven en den verkoop van monopolies ge vestigd waren. Heel den boel is opge brand. Er zou kwaadwilligheid in 't spel zijn. Te Hussigny Pr. Luxemburg bevonden zich verscheidene gebruikers in eene her berg der Statiestraat. Een hunner M. E. klerk der douanen wilde uitleggen hoe het mekanism van zijn revolver werkte, doch plots ging een schot af en trof den 32 jarige Jules Alfonsetti, fabriekbediende in het hoofd. Hij bleef op den slag dood. Te Druillat, Frankrijk, werden de landbouwer Marius Carré en zijn zuster in het veld door het onweder verrast. Zij zochten een schuilplaats onder een boom, deze werd door den bliksem getroffen en het hemelvuur doodde den landbouwer op den slag. De vrouw bekwam vreeselijke brandwonden en den regenscherm die zij in de hand hield is letterlijk verpulverd. M. Petko Petkoff die onder de re geering Stambouliski sekretaris was van de politieke afdeeling in het ministerie van buitenlandsche zaken en die nu een invloedrijk lid was der Agrarische partij is Zaterdag nacht te Sofia in volle straat ver moord geworden. Te Buri in Italië kwam het tot een gevecht tusschen Albaneesche studenten en den gewezen voorzitter van den Alba- neeschen ministerraad, die, in gezelschap van andere oudministers uit Tiranna naar Italië vluchtte. De studenten grepen een aantal eieren welke voor een winkel uit gestald waren en bestookten er de oud ministers mede die op dezelfde wijze ant woordden. Een buitengewoon hevige wervel wind waarbij een vijftigtal personen het leven verloron heeft gansch Californië en bijzonderlijk Los Angeles geteisterd. De aangerichte schade wordt tot op een honderd miljoen frank beraamd. De echtgenoote Lopez, Kleinhande- de zware omlijsting tegenlachte, wilde ontvluchten. Voor mij, die alles wist,stond de schuld in zijn bleek, ontdaan gelaat zoo duidelijk geschreven ais het geweten van een schuldige op zijn gelaat slechts griffen kan, en de hartstochtelijke woede die gedurende vele droevige maanden in mijn binnenste gesluimerd had, ontwaakte plo'tseling op het zien van dezen man tot een felle vlam. Ik vergat dat ik Arbuthnot, de opzichter, was ik vergat Maud's te genwoordigheid alles vergat ik, behalve dat ik stond tegenover den man die de eer en den naam van mijn vader had besmeurd. Die ééne, bijna waanzinnig-makende ge dachte bleef in mij over, en alleen door een geweldige krachtinspanning kon ik mijzelf ervan'weerhouden, den ellendeling naar de keel te vliegen. Ik geloof niet dat Sir Francis mijn op winding bemerkt had ik ben er zelfs ze ker van, want ik stond juist buiten den lichtstreep dien de maan, zacht door het prachtig gekleurde venster schijnend, op den gepolijsten vloer wierp. M. Arbuthnot, zeide hij vasten toon, mag ik u verzoeken of liever, Francis, gij zijt er het dichtst bij Wees zoo goed, dat portret met het beeld naar den muur te keeren. Francis Devereux liet Olive's arm los, trad naderbij en nam het schilderij bij de omlijsting. Toen scheen het mij toe alsof de duivel in mij losbrak, en Francis bij den kraag grijpend alsof hij een kind ge- laarster in de iue des fabriques, te Nancy, Frankrijk heeft het leven geschonken aan een vierling. Twee jongens en twee meis jes, alle vier zijn wel té pas evenals de moeder. Proficiat. De genaamde Albert Van Hoecke, onderagent der Banque de Gand te Saverne (bezet gebied) was beticht zich aan verduisteringen plichtig gemaakt te hebben, is op bevel van het Parket van Gent aagehouden. Tijdens een gevecht te Landen werd de gendarm Koninck, die de vechtersba zen wilde scheiden, met een revolver neergeschoten door zekeren Georges Odeurs. Een dorpje van 150 inwoners gele gen in het Garoetdeparteinent Ned. Indië, werd onder een grondinzinking bedolven. Al de huizen werden vernield en vele dor pelingen kwamen om. Eene maatschappij van Villefranche- sur-Saöne was te Lovagny op speelreis en bezocht er de bergpassen van den Fier waarvan het water zeer ontstüimig is. Opeens stortten een jongen en een meisje in de bergstroom. Het meisje mejuf. Leger 20 jaar oud verdronk en de jongen alleen kon gered worden. M. Sanson van Dunhambridge En geland was met zijn 3 jarig zoontje langs de boorden van de Trent aan 't wandelen. Opeens gleed het kind uit en stortte in de rivier. De vader sprong het achterna doch zonk mede naar de diepte. Beide verdron ken. ERPE-ME1RE. Zondag namiddag, 18 Juni, gebeurde er aan den barreel van Erpe-Meire, op den steenweg van Gent naar Brussel, een vreeselijk auto-ongeluk. Een auto, komende uit Gent, met een snel heid van 90 kilometers per uur, wilde den barreel van den spoorweg oversteken, tezelfdertijd als twee wielrijders. Om deze laatsten te mijden, zwenkte de autovoer der rechts, met het ongelukkig gevolg dat hij met volle geweld botste tegen een auto aan den overkant van den barreel. De twee auto's werden verbrijzeld de per sonen in de stilstaande auto zittend, eenige meters verre geslingerd, kwamen er onge deerd van af, terwijl de vier reizigers van de andere auto in zeer bedenkelijken toe stand opgenomen werden. Twee hunner hadden den schedel gekloven en de borst ingedrukt en ademden nog lichtjes. Een auto van lret Rood Kruis van Gent, werd dadelijk ter plaatse ontboden. De slacht offers werden opgeladen en met de meeste voorzorgen naar de bijgelegen kliniek gevoerd. De auto, een prachtig voertuig, pas aan gekocht machien, hoort toe aan een fami lie van Gent en was gevoerd door den zoon. Men vreest voor het leven der twee erg gekwetste slachtoffers, vader en zoon. Het ongeluk is te wijten aan de onvoor zichtigheid van den voerder, alsook aan de overgroote snelheid. Het parket was een uur later ter plaatse. SOTTEGEM. Over Sottegem en om liggende is een echte wolkbreuk losge broken. Het water stroomde bij beken door de straten. In Munckzwalm.Rooborst, enz. rukte het in zijn stroom, aardappelen en andere planten uit. Het drong tot in sommige huizen. De waterloopen en de breede Zwalmbeek liepen in korten tijd over en zetten landerijen en weiden onder water. De wolkbreuk heeft groote schade veroorzaakt. weest ware, slingerde ik hem tegen den vloer. Durf dit schilderij nog eens met den vin ger aan te raken, gij of een van u allen, schreeuwde" ik hartstochtelijk, en ik zal u dooden HOOFDSTUK XXII. ONTMASKERD. Sir Francis staarde mij sprakeloos aan, een beeld van de grootste verbijstering, Maud en Olive stonden verschrikt en als door den donder getroffen en mijn oom Rupert, wiens gelaat aschvaal geworden was, beefde van het hoofd tot de voeten, de oogen strak op mij gericht als in een soort van spookachtige verslagenheid, alsof ik een van den dood verrezene was. Sir Francis scheen zich het eerst te her stellen. Arbuthnot, Arbuthnot, riep hij uit, wat moet dit beteekenen Ik wees naar mijn oom, die voor mijn uitgestrekte hand scheen terug te deinzen. Kunt u dat niet zien, stamelde hij met holle stem. Zie maar naar hem en naar dat schilderij Ik was onwillekeurig een stap vooruit- getreden en stond nu midden in den breeden lichtstreep die door het hooge venster viel. Sir Francis zag mij aan en maakte toen een gebaar van schrik. Mijn God Arbuthnot, jongen Wie ben je Spreek Hugh Arbuthnot, zoon van Herbert Ar- AUDEGEM. Twee nog jonge kinde ren C. en B. werden Vrijdag middag, ter wijl de landlieden naar hun huis waren gaan noenmalen, op heeterdnad betrapt van aardappelen te stelen welke toebe hoorden aan Leopold Ringoet, werkman a'hier. Het is niet aannemelijk dat zulke jonge kinderen dusdanig vergrijp plegen zonder er toe aangevuurd te zijn door de ouders. Zoo het schijnt is er klacht neergelegd bij de gendarmerie welke proces-verbaal heeft opgesteld. DENDERMONDE. Alhier is brand ontstaan in de katoenfabriek der heeren Arth. Philips, Brusselschestraat. Het vuur dat ras de mengelkamer had aangetast, kon, dank de tusschenkomst van het per soneel onder leiding van den eigenaar, die tevens bevelhebber der stedelijke brand weer is, omschreven worden, zoodat bij de aankomst der pompiers alle gevaar ge weken was. De schade dooi verzekering gedekt is nogal aanzienlijk. Het onheil zal geene onderbreking van het werk voor gevolg hebben. Geloofd zij Jesus-Christus Amen. PLECHTIGE OCTAAF ter eere van Maagd en Martelares van Vlaanderen, Bijzondere patrones tegen Keel- en Oogziekten, enz., in de Parochiale Kerk van KERKXKEN. Orde der goddelijke diensten Zondag 6Juli, ten 1/2 7 u. H. Mis ter eere van Ste Godelieva, ten 1/2 10 u. Hoog mis ten 1/2 3 u. Sol. Vespers en Lof, waaronder Sermoen door den E. Pater Christiaan, Capucien van het klooster te Aalstdaarna ommegang. Vrijdag 11 Juli, feestdag van Ste Gode lieva (verdaagd van 6 Juli) te 6 u. H. Mis te 8 u. Sol. Hoogmis ten 1/2 11 u. Sol. Mis, gezongen door de EE. HH. Priesters, geboortig van Kerkxken en door de oud-dienstdoende priesters der parochie daarna ommegang en ten 1/2 5 u. 's namiddags Lof en Lofzang. Zondag 13 Juli, te 1/2 7 u. H. Mis ter eere van Ste Godelieva ten 9 1/2 u. Sol. Hoogmis te 1/2 3 u. Sol. Vespers en Lof, waaronder Sermoen door de Zeer Eerw. Heer Kanunnik Noterman, pas toor-deken te Wetteren daarna om megang. Maandag 14 Juli, te 6 li. Sol. dienst voor de overledene parochianen. Al de dagen der Octaaf zullen de reliquiën van Ste Godelieva uitgesteld en vereerd wor den en kan men zich gewijde voorwer pen ter eere van Ste Godelieva aan schaffen. Zaterdag 5 Juli, zal men biecht hooren van 2 1/2 u. 's Namiddags en gedurende de Octaaf van 5 u. 's morgens. De Geloovigen die gedurende de began kenis, vergezeld van eenen priester in stoet naar de kerk komen, zullen door de geestelijkheid der parochie ingehaald worden. Vidi Gandae, 23 Junii 1922. A. De Bock, Vic. Gen. N. B. De uren hier aangeduid zijn Zomeruren. Zijne Hoogwaardigheid de Bisschop heeft benoemd Pastoor te Mullefo, den E. H. Wauters, onderpastoor te Caprycke. Onderpastoor te Zwyndrecht, den E. H. Hoge; te Welle, den E. H. Van Sterthem; te Denderwindeke, den E. H. De Sutter, priester der laatste wijding. buthnot, die zich eens Devereux noemde, antwoordde ik trotsch, Sir Francis onaf gewend in het gelaat ziende en die nu nog een Devereux zou zijn zonder de schandelijke leugen van dien man. voeg de ik erbij, op Rupert wijzend. Rupert Devereux wendde het hoofd af, alsof hij den viammenden blik mijner oogen niet verdragen kon. Maud was, half bezwijmend, op een sofa neergezon ken en Olive stond naast haar. Sir Francis zag mij met starenden blik aan, als een slaapwandelaar. Het kan niet, mompelde hij heesch. Hij kon nooit een zoon gehad hebben zooals gij, want hij was een lafaard Dat is een leugen, donderde ik zoo vreeselijk heftig, dat zelfs Sir Francis verschrikt terugweek. Rupert Devereux, schreeuwde ik, haastig een stap op hem toetredend, kunt ge, durft ge mij in de oogen zien en mij dan zeggen dat mijn vader een lafaard was Gij, die John Hil ton omkocht, uw oppasser, tot een schan delijk verraad, opdat gij de plaats, die mijn vader toekwam, zoudt kunnen in- nemen Gij, gij spreek, man, en zeg 1 het mij Was Herbert Devereux een 1 lafaard Hij was doodsbleek tot aan de lippen door een niet alleen natuurlijke vrees zijn zintuigen schenen voor enkele oogen- blikken verdoofd te zijn, en ofschoon ik te midden van een doodsche stilte een volle minuut wachtte, kwam er geen ant- Zie het Programma der Kermisfeesten op de 4Je bladzijde elf WOLKBREUK. Vrijdag rond I is een stortregen gevallen over de stn Aalst, zoo lievig als nog nooit sedert nu schen geheugen gezien. Vele huizen lieg onder water. De Meuleschettenbeek onmogelijk het water voeien en zette aanpalende meerschen en landijen on. water. Er is veei schade. D en ir I CONCERT te geven door de Koninkli Harmonie Al Groeiend' Bloeiend' der de leiding van den heer R. Lensse op Donderdag 26 juni 1924, om 8 1/1 's avonds, op het kiosk, Groote Markt ms eda PROGRAMMA 1. Marche Vidorieuse Fouquet. 2. Unefête d Aranguez.ian. DeMersm ,„1, 3. Polonaise de Concours L. Montagne 4. Gavotte Ancienne Em. Agniei 5. Estudiantina, wals Lacome. 6. Rigolettofantaisie Verdi. ath inr in Ee Bond van liet H. Hart, Sint Martensla erii Het feest van het H. Hart. roert de tot in haar binnenste: 't is een der me geliefde feestdagen, omdat het een treffendste uitingen onzer godsvrui daarstelt, te weten het verzet tegen menigvuldige beleedigingen, waaraan liefdevol Hart gedurig is blootgesteld. 't Is vooral in onze algemeene Comi; si nie dat die vrome betooging zich laat zi Maar laat ons meer doen: het feest het H. Hart moet zich kenmerken dl blijken van oprechte en vurige liefde, zullen dan op V RIJ D A G 27 JUNI de plechtige diensten komen bijwonen in onze Hoofdkerk gedaan worden 's Morgends, te 7 ure, Solemnele I en 's avonds, te 8 ure, zeer plechtig 1 waaronder de beroemde predikant - Vincken, S. J. van Drongen, een Sermoen zal prêeken. Het lof begint met een groet tot 0. Vr. Salve Mater Na het sermoen, degrootsche en drukwekkende Processie onzer manni Ee lui rac Al W :ldr iter. 1,1 ingi terwijl wij allen zingen Het Sacrament,, daarna Kom christen voll Na de Benedictie Smeeklied tot H. Hart Moge dit jaar, de feestdag van het Hart een dag zijn van openbare vereerii een dag van zegen en zaligheid voor allen Den 8" Juli, e.k. zal de Vergadering Derde-Ordelingen, nogmaals hare vaart naar O. L. Vrouw van Lourdes, Oostacker, ondernemen. Als ware Kinderen van den Serafij lijfpl schen Vader, zult Gij er aan houden Koningin en Beschermster uwer Orde haar Genadeoord te gaan bezoeken, einde uwe Serafijnsche roeping te verste ken en verders Maria's zegen over ut geestelijke en tijdelijke belangen af smeeken. Te Oostacker aangekomen gaan stoetsgewijs naar de kerk, waar om 10 eene plechtige Mis ttr intentie onzer devaarders zal gezongen worden. Na de Mis bezoek aan de Grot en aa beveling onzer intenties. Daarna vrije ti Om 1 u. ommegang der VII Weeën. Om 2 u. Lof in de kerk en Sermoen, het Lof afscheidsgroet aan de Grot. De reiskaart, aan verminderden prijs, bekomen in het Klooster, bij de Raai leden der Vergadering, of bij de leden yi het Zangkoor kost 6 fr. De gele inschrijvingskaarten zullen gewisseld worden in het klooster, Maa 'Is' dag 7 Juli, van 2 tot 6 u. namiddag. Voor offerande en verdere onkosten d feëri ai Die ke f idsl «ste lot 'B Ter ider Om artii izen E. I Om woord. Ik keerde hem minachtend di rug toe. Sir Francis, riep ik uit, hij kon u vreemden bedriegen mij durfde hij niet te doen Ik zweer u bij alles wat heilig en dierbaar fs, dat mijn vader o )or schuldig is, dat er schandelijk verra tegen hem gepleegd is door hem - wees naar mijn oom Alleen doorelle dige ijverzucht gedreven, en om uw enlijke genaain te zijn, deed hij dat zwoeri sta een meineed I Hij noemt zich een Dei reux en beroofde mijn vader door zu een misdaad van zijn eeren goeden naaf Verwondert het u niet dat ik u niet dooi riep ik uit, mij omwendend terwijl ware storm van hartstochtelijke woeln(je in mij opgolfde. God alleen weet waan q ik het niet doe Sir Francis ik doe e beroep op u John Hilton heeft mij beke dat zijn verhaal voor den krijgsraad e faat, leugen was. Mijn vader is een even da D( per soldaat en edelman als welke Dei (,e reux ook Zeg mij dat u het gelooft. L: j*'. ons1 dien man tot bekentenis dwingen,^ 1 moeten wij hem zijn schandelijk gelie ook met geweld ontwringen I Sir Francis had zich geheel herstejordei en was weder de aristocratische, onb wegelijke soldaat. Hugh, m'n jongen, ik geloof u, zeide vriendelijk. Wees mijn kleinzoon, d voor de wereld, en ik zal God er all Om voor danken. Maar je vergist je omtrent vader. Een krijgsraad dwaalt nooit. W. i'js, t Dez per v De j De lalde kret Om ïsKc Om vl Om >or o roote der aat, De i 'gr :hi De i Ho Om o elinj Om derii

De Denderbode | 1924 | | pagina 2